agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2009, 11:52   #91
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Varilin dolması önemli değil ağzının kapalı olması önemli su varilin içinde basınçla karşılaşacak. Ayrıca aşağıya benim varilin şemasını yeniden yapılandırarak veriyorum. İkiş giriş çıkış arasına bir vana koydum. Bu şekilde vanayı yarım açık tutunca su girişte basınçla karşılaşıp tanka kaçacak ve basıncın az olduğu yere kaçmak isteyecek bu şekilde gübreli suyla karışık zayıf olan alana doğru akacak.

Eklenti 86007
Teşekkür ederim. Deneyip bildireceğim.

ialp32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 12:43   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Ben Ankaradan memiş Emecen.Çankırıda bende kiraz dikmeyi düşünüyorum.Ben de damlama sulama tesisi yaptıracagım.Nereye başvurmalıyım. Fiat konusu ile ilgili bilgi yazarsanız sevinirim.

memiş emecen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 00:28   #93
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Zeytinci Fosfat o oranda zarar vereceğini düşünmüyorum ancak sistemin özelliklede kalın borlu sistemlerin bu filtreye adaptasyonu sıkıntı olabilir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 00:30   #94
Ağaç Dostu

Sevgili memiş emecen, damla sulamada dk başına maliyet bitkinize göre değişmekle birlikte 300 ile 600 lira arası değişebilir. Damla sulama için ise eğer 10 dk veya daha düşük alanlar mevcutsa pek sulama firmalarının bakacağını düşünmüyorum yinede siz size yakın bir damla sulama firması ile irtibata geçiniz veya bulunduğunuz yeri net söyleyin belki bir bildiğimiz vardır .

Eski 20-06-2009, 21:34   #95
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2008
merhabalar geçen hafta bahçeme damla sulama kurdum. amatörce ve hiç bilgi sahibi olmadan deneme yanılma yöntemi ile sistemi kurdum ve çalışır hale getirdim. sizlerden öğrenmek istediğim bir konu var. piyasada 25-30 TL ye satılan sulama saatlerinden verim alabilirmiyim .saygılarımla...

Eklenen Resimler

erkan konca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 20:00   #96
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bence damlalıklı hortumları bitki köküne çok yakın koymuşsunuz, biraz uzaklaştırmanız gerekir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 20:40   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Pratikte, taç izdüşümünden geçmeli

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 15:47   #98
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Pratikte, taç izdüşümünden geçmeli
Yaprağın ucunun izdüşümünden mi?
Köke yakın konursa zararı olur mu.
Bugün ben de 50 metre deliksiz ve 30 metre delikli damla sulama hortumu ve ara parçalarını 40 tl. ye aldım. Tüm bahçeye yetecek bir damla sulama sisteminin bu kadar ucuza mal olacağını düşünmemiştim. Bitkilere de kendimize de boşuna eziyet etmişiz bu güne kadar.

Eklenen Resimler

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 15:49   #99
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkan konca Mesajı Göster
merhabalar geçen hafta bahçeme damla sulama kurdum. amatörce ve hiç bilgi sahibi olmadan deneme yanılma yöntemi ile sistemi kurdum ve çalışır hale getirdim. sizlerden öğrenmek istediğim bir konu var. piyasada 25-30 TL ye satılan sulama saatlerinden verim alabilirmiyim .saygılarımla...
Neden delikli hortum kullanmadınız, daha pratik ve ucuz olmaz mıydı?

Eski 22-06-2009, 20:20   #100
Ağaç Dostu

Damla sulama hortumu bahce sulama hortumunun fiyatına göre dörtte biroranında daha ekonomik üstelik bir kaç kurulumdan sonra kısaca aparatları tanıdıktan sonra artık her yerde kurulum yapabilirsiniz . Ama üstatların her zaman ellerinden öperiz

Oztan beğendi.
Eski 22-06-2009, 20:27   #101
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Ama üstatların her zaman ellerinden öperiz
Yok, ben haddimi bilirim. Bu işin üstadı sensin, bizde çok hakkın var. Ben sevgiyle yanaklarından öperim.

Eski 22-06-2009, 20:46   #102
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

celal bey fidelerimi damla sulamayı kurmadan önce dikmiştim mecburen fidelere göre sulama kurmuş oldum o nedenle delikli borulardan kullanamadım.

Eski 22-06-2009, 20:50   #103
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bence damlalıklı hortumları bitki köküne çok yakın koymuşsunuz, biraz uzaklaştırmanız gerekir.
güler hanım boruları yükseltmek ve uzaklaştırmak için çalışma yapıyorum demirden veya tahtadan aparatlar yapmayı planlıyorum. yorumlar için teşekkürler..

Eski 22-06-2009, 22:20   #104
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Bugün ben de 50 metre deliksiz ve 30 metre delikli damla sulama hortumu ve ara parçalarını 40 tl. ye aldım. Tüm bahçeye yetecek bir damla sulama sisteminin bu kadar ucuza mal olacağını düşünmemiştim. Bitkilere de kendimize de boşuna eziyet etmişiz bu güne kadar.
Damla sulama sistemini 2004 ve 2006 yıllarında kurduk. Kurarken, Alara fidancılık mühendisleri, tanıdığım ziraat mühendislerinden bilgiler topladık.

Ayrıca damlama boru üretimi ile ilgilide bir çalışmam olmuştu.

Bu safhada akılımda kalan bilgi; ilk yıl ağaç dibinden geçen boruyu her yıl ağacın büyümesine göre (taç : dalların uc noktası) gövdeden uzaklaştırıyoruz. Bunun hem ağacın uzayan köklerine nemli ortam yaratması hemde kök çürüklüğü olmamasını sağlıyor.

Plastık imalat üretiminde maliyet ağırlık ile analiz ediliyor. Yerli hammadde üreticimiz PETKİM plastik sanayinin ihtiyacı olan miktarın % 40 ını karşılayabiliyor. Plastik imalatın nihayi maliyeti ( kullanılan katkılara ve teknolojiye göre değişmekle birlikte) 4 ve ya 5 TL/KĞ dir. Damlama boru ağırlığını bir düşünürsek ucuz olmasının doğallığı gözüküyor

Birde bu imalat geridönüşüm hammaddeden yapılırsa yarı fiyat gibi bir maliyet oluyor.

Oztan beğendi.

Düzenleyen k0900 : 23-06-2009 saat 01:47
Eski 22-06-2009, 22:29   #105
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Damlama sulamayı sizlerin sayesinde bende kurdum, hakikaten çok fazla bir maliyet olmadan çok büyük kolaylık ve su tasarrufu sağlıyor.

Fakat şimdi bir sorun oldu, ben sulamayı öğle sıcağında kurdum, damlalıkları yeni faidanların diplerinden yaklaşık birer karış öncesine koymuştum. Akşam serinliğinde sulamaya kalkınca ne göreyim, damlalıklar yaklaşık birer metre geride kalmış

Bu normal mi? Çare olarak damlalıkların geriye çıkmaya başladığı yerden itibaren kesip aralarına ekler koymak suretiyle çaresine bakacağım ama, bunun olmaması için yapabileceğimiz bir şey var mıydı? İlk aklıma gelen, akşam serinliğinde monte etmiş olsaydım bu olmayacaktı gibi.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 22:38   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Genleşme-yer değiştirme problemlerini uygulama yapanlardan çok duydum.

Kardeş bitkilerden Ceyhan , suyun bir müddet boru içinde kaldıktan sonra deliklerin delinmesinin daha iyi olduğunu söyledi.

Bu durumda yeni damlama kuracak arkadaşlar;

Boruları döşedikten sonra delme yapacakları yeri işaretleyip hemen delmemeleri.
1-2 gün borunun durumunu gözlemekte fayda var.Bu durumda borunun içinde su mutlaka olacak.

Oztan beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 22:58   #107
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Başka püf noktası var mı arkadaşlar, eşim bugün uzun zamandan beri istediğim boruları almış.
Ama akşam geldi, siyah boru ve vana aparatları.Sıvı gübre tankı koymayacağım, diplerine ahır gübresi koymuştum fidelerin.
Fideler önceden dikildi yarın bir bakalım da ben aklıma takılan bir şey olursa yine sorarım.

(Fide derken 5-10 kök domates, 5 kök biber,

Öyle kocaman sebze bahçesi değil), sağolsun "devlet"...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 23:44   #108
Ağaç Dostu

Damlama borusu, sıcak soğuk farkından bir miktar uzar, kısalır, ancak bu kısa mesafelerde ihmal edilecek kadardır.

Kendinden damlamalı borular için zaten sorun olmaz. Kapalı boru çekilip sulanacak yerlere damlatıcı takılacaksa, boruyu su dolu iken delip takamak daha pratik olacaktır.

Türkiye'de üretilen borular genelde 1, 2 bar basınç için üretiliyor, ev tesisatından damlama boruya su verilecekse musluğunuzu tam açmayınız (şebeke basıncı enaz 3 bar bazen çok üstündede olabiliyor)

Kendinden damlamalı boruların her damlatıcısında saatta toprağa bırakılan suyun litre olarak miktarı bellidir. Bu çoğunlukla 2 ila 4 litredir.

Su tüketiminiz çok azalacaktır

Oztan beğendi.
Eski 23-06-2009, 00:43   #109
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

1- Ben fidanların dibine boruları iple bağladım.
2- Damlama aparatını takarken her iki elimin de baş parmağı çok ağrıyor. Bunları takmanın bir püf noktası var mı? (Boruyu 8'lik çiviyle deliyorum.

Eski 23-06-2009, 01:37   #110
Ağaç Dostu

Boruları delmek için birkaç türlü aparat var, içi delikli plastık saplı metal biz 2 TL gibi, yaylı delici (deldiği yerdeki PVC yi dışarı atıyor)5 TL ye satılıyor, birde benim gibi bilek özürlülerin kullandığı şarjlı matkap.

Uç kalınlığı en ince matkap uçlarından biri ama kaç mm olduğunu hatırlamadım Arı kovanına çıta hazırlarkende bunu kullanıyorum Fotoğraf onu gösteriyor.

Burda borunun diğer tarafına zarar vermemeye dikkat ediniz.

Delinen yere damlatıcı-meme takmak fazla bir güç istemiyor, ancak çıkartmak zor.

Sulanacak bitkiler 25 ila 100 cm aralıklı ise kendinden damlatıcılı boru kullanmak daha doğru.

Kökle ilgili husus bana söylenenlerden aklımda kalan Malum ağaçlar büyüdükçe kökleride hem aşağı hem yana büyüyor.

Hem gübrelemede hemde sulamada ağaç taç izdüşümü olarak tarif ediliyor.

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2009, 01:45   #111
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memiş emecen Mesajı Göster
Ben Ankaradan memiş Emecen.Çankırıda bende kiraz dikmeyi düşünüyorum.Ben de damlama sulama tesisi yaptıracagım.Nereye başvurmalıyım. Fiat konusu ile ilgili bilgi yazarsanız sevinirim.
Damla sulama için Kırsal Kalkınma desteği var. Oranlar değişmediyse %50 hibe % 50 uzun vadeli düşük krediliydi. Detayları aşağıdaki linkte;

http://www.tedgem.gov.tr/kkydp_genel.htm

Teknik bilgi arıyorsanız; Yine İl Tarım Md. elamanları ya da Ankara Rüzgarlı sokakta onlarca malzeme toptancısı var, bunlar işçilikte yapıyorlar.

Eski 23-06-2009, 08:29   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,

Bu hususta bir kaç cümle de ben ilave edeyim.

1) Bahçeniz büyük değil ise sistemi kendiniz yapabilirsiniz ancak mutlaka yerinde yapılmış bir taneyi görün.
2) Bende 2 tür meme var. Bir tanesinin pasoları daha derin ve suya daha iyi hükmediyorlar. Maalesef iyi olan ithal olanmış.
Memeler çok ucuz ( yerlisi 10 kr. idi.Diğerini öğrenemedim ama olsa olsa 25 kr. olur.). Mutlaka iyisini alın, ayar da sıkıntınız olmasın( ayar : memeden gelecek suyu, musluk gibi azaltıp çoğaltma imkanı).
3) Zaman saati konusunda hiç araştırma yapmadan saati satın aldım. Tanıdık bir yere gittim, dost kazığı yedim. Benim için çok fazla bir saat almışım, araştırabilsem işimi görecek daha sade ve ucuz saat bulacakmışım. Aldığım saatin Türkçe kullanma klavuzu da yok idi. Üstelik aynı saati yerini bulabilsem çok daha ucuza alabilecekmişim.
Dostumuz güya yönlendirdi ancak, saatin internetten kılavuzunu bulunca, onun da kullanıma dönük yarım bilgilere sahip olduğunu anladım. İki hafta kadar kafam hep saat ile meşgul oldu, bu hafta sonu ancak tam olarak çözebildim saatin ayarını.

Diyeceğim o ki, önce iyice araştırın zaman saati alacak iseniz. Sadece damla sulamaya dönük çalışan müesseseler var, mutlaka öyle bir yer bulup, saati oradan araştırın.
hoşçakalın.

erol21 ve Oztan beğendi.
hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 09:12   #113
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Alıntı:
Damlama borularının topu 80-100 tl arası bizim buralarda,metre ile isteyincede ölçüp veriyorlar ama sizin 40 tl benim çoğuma geldi 80mt*25 krş=20 tl yapması lazım ara parçaların taneside 15 kuruş vanalar 50 kuruş debi ayarlı musluklar 15kuruşdedim ya biraz çok geldi bana bu rakam!!!

Eski 23-06-2009, 09:44   #114
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ialp32 Mesajı Göster
Damlama borularının topu 80-100 tl arası bizim buralarda,metre ile isteyincede ölçüp veriyorlar ama sizin 40 tl benim çoğuma geldi 80mt*25 krş=20 tl yapması lazım ara parçaların taneside 15 kuruş vanalar 50 kuruş debi ayarlı musluklar 15kuruşdedim ya biraz çok geldi bana bu rakam!!!
30 civarında damlalık vardı, t ve nipel vardı, 5-6 civarında musluk vardı, borunun metresi de 35 kuruştu aklımda yanlış kalmadıysa.

Eski 23-06-2009, 09:46   #115
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Delinen yere damlatıcı-meme takmak fazla bir güç istemiyor,
Bu işte bir yanlışlık var, baş parmağımla itiyorum damlalığı, çok zor giriyor. Delmek kolay, çiviyle deliveriyorum.

Eski 23-06-2009, 15:04   #116
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Alıntı:
Bu işte bir yanlışlık var, baş parmağımla itiyorum damlalığı, çok zor giriyor. Delmek kolay, çiviyle deliveriyorum.
Zor girsin ki çıkmasın,ben 4*4 gibi bir tahtanın ortasına 5 lik çivi çaktım ,öbür tarafından çıkardım,tahtayı tutup çiviyle boruyu deliyorum deliği genişletmiyorum bile ordan sızdırmasın diye zorla ayarlı vanayı sokuyorum ve kalıyor.

Dirsek vs takmak için yanımda çaydanlıkta sıcak su bulunduruyorum boruyu sıcak suya 5-8 sn.daldırıp hemen dirseği yerleştiriyorum,çakmaklada oluyor bu iş ,sökmesi belki zor ama olsun.

Dedim ya İzmir'in damlama ücretleri biraz çok gibi. İyi günler.

Eski 23-06-2009, 17:16   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Sungur,
Damlalıkları (memeleri) boruya takmak için boruda delik açmaya mahsus basit bir alet var. Onunla boruya yüklenerek deliği açıyoruz, sonra damlalık o delikten boruya oturtuluyor. Ancak sekizlik civinin o aletten kalır bir yeri de yok galiba.
Benim ilk montajı yapan kişiye, bu aleti götürme kalsın, bende kullanırım sonra dedim. Şöyle bir düşündü, iyi bırakayım ama iyi bak buna, ucuna su falan da değdirme dedi.
( yakarım sonra seni demedi ama ben öyle dedi sandım...)
Bende ona özel ilgi göstermiş ve naylon torbaya sarıp, sağlam bir yere saklamış idim. Hatta delme için kullanırken, boru ıslaksa eyvah ucuna su değdi, yandık diye de hayıflandım kaç defa ve pantolanıma silerek kurutmaya çalıştım.
Sonra bu malzemelerin satıldığı yeri bulupta ilave parçalar almaya gittiğimde aynı aleti koca bir çuval dolusu yerde atılır görünce şaşırdım. "Vay kurnaz ne biçim korkutmuş beni çakı bozması aletimi iyi kolla diyerek " güldüm kendime.
Yukarıda da yazdı bir arkadaşımız 3- 5 TL. lik bir şey.
Hoşçakalın.

hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 19:21   #118
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Damlalığı, bastırmadan sağa sola burgu hareketi yapınca nispeten kolay giriyor. Delme işini orta boy bir yıldız tornavida ile yapmaya başladım. Bugün biraz daha az ağrıdı baş parmaklarım.

Eski 23-06-2009, 20:12   #119
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Damlama döşenen yer az ise bir öneri; damlamayı gergin döşeyin sonrada altlarına 1-1,5m ara ile,5 cm çapında veya 5*5 tahta takozlar yerleştirin ,yani toprağa değmesin ,zira delikleri tıkanabiliyor.

Eski 23-06-2009, 21:01   #120
Ağaç Dostu

Celal bey, size bu aparatı uzatıverebilsem hem çok rahat deleceksiniz hemde çok kolay damlatıcıları takabileceksiniz. Ancak çıkması çok zor.

Püf noktası deliğin ve damlatıcının çapları

Çap uyumsuzluğundan bu zorluğu yaşıyorsunuz.

Eklenen Resimler

abk beğendi.

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024