agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 16:17   #61
Yeni Üye

sufi1969's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Merhaba Selahattin ağabey

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Normalde selanoid vanalar 30 lira civarıdır. Ancak bu selanoid vanalardan otomatik çamaşır makinalarında da var fakat hangi aparat olduğunu tam kestiremiyorum hurdacılarda hurdaya çıkmış çok otomatik makine görüyorum bunları çok görüyorum kaç voltla veya hangi parça olduğunu bilsek neredeyse bedavaya getirmemiz hiçte imkansız değil.
Bahsettiğiniz çamaşır makinalarında bulunan selenoid vanalar 220 volt ile çalışır vede giriş bağlantıları 3 çeyrek ölçüdedür.
Giriş bağlantısı 1 adet redüksiyon ile uygun ölçüye uyarlanarak kullanılabilir fiyatıda 8-10 Tl.civarıdır.
Saygılar.

sufi1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 16:46   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın zeytinci,

Sorunuza, evet varmış diye cevap vereceğim.
Bende bahçemdeki 50 civarindaki fidanı şebeke suyundan hortum ile sulamaktayım.
Hemen hemen 2 saatim bu işe gitmekte. Geçen hafta damlama sistemi kurmak sureti ile sulama konusunda bende bir iki görüşme yaptım.
Son konuştuğum kişi yıllardır fenni surette tarım ile uğraşan bir tanıdık. Bana söylediği, suyu ağaçlara verecek kısımlarda meme değil, bu iş için imal edilmiş ve ayarlanabilen çeşmeler kullanman daha iyi dedi.
Çeşme olunca suyu ayarlamakda sorun olmayacaktır.

Hoşçakalın.

Oztan beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 00:12   #63
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sayın Selehattin Hocam
Ben amatör olarak yaptığım ve damlama sulama sistemi kurduğum serada toplamda 100 adeti bulan domates, salatalık, biber fidelerini yaklaşık 15 gün önce dikmiştim.Damlama sulama sistemine suyu 200 lt lik bir tank dan veriyorum.Damlama yapan borunun altına bir su bardağı koyarak (200 cc) 45 DAKİKADA dolduğunu gözlemledim.
Cevabını bulamadığım soru ?
Ben bu sera da en doğru nasıl sulama yapmam gerekir.Periyodik aralıklarla mı yoksa sürekli mi ?Periyodik aralıklarla olacaksa en doğru zaman aralığı ne kadar olmalı ?

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 09:15   #64
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Damlatıcıların su damlatma miktarı ayarlanabilir olanları yok mudur?
Farklı su ihtiyacı olan bitkilere verilecek su miktarını bu şekilde ayarlamak mümkün olur.
Evet ayarlı başlıklı katif tarzı damlatıcı başlıklar var.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 09:20   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
Sayın Selehattin Hocam
Ben amatör olarak yaptığım ve damlama sulama sistemi kurduğum serada toplamda 100 adeti bulan domates, salatalık, biber fidelerini yaklaşık 15 gün önce dikmiştim.Damlama sulama sistemine suyu 200 lt lik bir tank dan veriyorum.Damlama yapan borunun altına bir su bardağı koyarak (200 cc) 45 DAKİKADA dolduğunu gözlemledim.
Cevabını bulamadığım soru ?
Ben bu sera da en doğru nasıl sulama yapmam gerekir.Periyodik aralıklarla mı yoksa sürekli mi ?Periyodik aralıklarla olacaksa en doğru zaman aralığı ne kadar olmalı ?
Damlayan su bir bardak dahi olsa bitkilerin kök bölgesini devamlı nemli tutacak düzeyde olması çok önemli. Balli ki damlatıcınızın başlığı tek damlatıcılı zira az biraz basınç olsa damlayan su miktarınız artar umarım 200 litrelik tankınız 1-1,5 metre kadar hatta 2 m kadar yüksektedir.

Bitkilerinizi gözlemleyeceksiniz toprağı aşırı nemli yapmayan bir su durumu ve susuz bırakamayacak bir su durumunu denemelerinizle yapıp sulama aralığını kendiniz tespit edeceksiniz.

Sulama aparatlarını bulmakta zorluk çeken arkadaşlar için acaba damla sulama malzemeleri satış başlığı mı açsam diye düşünmeye başladım.

Eski 27-05-2009, 16:01   #66
Yeni Üye

zaferbelen's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
damlamada hava sorunu

Arkadaşlar 300 m kare kadar bir bahçem var.Büyük olmadığı için ana boru kullanmadım ve tüm tesisatı 16'lık sulama borusu ile yaptım.Bahçem İzmir'in Seferihisar ilçesinin Orhanlı Köyünde.Evim İzmir'de olduğundan ancak hafta sonları gidebiliyorum.Orada olmadığım zaman sulama olması için zaman ayarlı cihaz aldım.Beslemeyi köy şebekesinden veriyorum.Ağaçların ve sebzelerin yeri düzensiz olduğundan boş boru kullanıp gerekli yerlere meme taktım.Su verildiğinde bazı memeler damlamıyor.Ancak iyice gevşetilip su akışı sağlandıktan sonra tekrar sıkılıp ayar yapılırsa damlıyor.Her su verilişinde aynı oluyor.Bilğisi olanlar yardım ederse sevinirim. Yaptığım tesisatın şemasını ekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zaferbelen : 27-05-2009 saat 16:05 Neden: resim eklemek için
zaferbelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 22:56   #67
Ağaç Dostu

Name:  SULAMA.JPEG
Views: 26000
Size:  15.7 KB

Bence damlamaması için sebep yok esas sorununuz ortama bir adet elek filtre takmadığınızdan kaynaklanıyor vana çıkışına bir adet elk filtre takın sorununuz düzelir. Zira bu kadar rahatsızlık düzeyinde hava yaptığını hiç görmedim.

Sistemin uzunluğuda çok önemli ona göre...

Eski 03-06-2009, 13:07   #68
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Hafta sonu bahçeye damlama sulama yapıldı. Sistem sorunsuz çalıştı. Meme tabir edilen ayarlı musluklar gayet güzel çalışıyor. Yapan arkadaş hızlı bir şekilde çalıştı, boruları serdi, kesti biçti, bazı parçalar ile sulama borularından yan kollar aldı, onlarıda fidanlara ulaştırdı ve tamam işiniz dedi gitti. Şu anda bahçedeki çeşmeden suyu almakta sistem.

Dün zaman saati aramaya çıktım ve bir tane aldım. Pilli ( bende henüz elektrik yok) ve günlük ayarlı. Yani sisteme bağladığımda her gün istediğim sürede olmak üzere fidanlarıma su damlayacak. Uygun miktarı deneme ile tesbit edeceğimi sanıyorum. Bazı fidanların dibinde su az birikti önceki çalışmada. Yani tabanın geçirgenliğide mühim konu. Tam randıman için bir müddet takip şart.

Yapılan iş zor değil. Yedek meme aldım ve parçalar da mevcut. İstediğim yerden kolları kendim çıkarıp meme takarak sulanan alanı çoğaltabileceğim.
Bu sistemi tam devreye soktugumda bahçenin bir köşesini yaz sebzesi için rahatlıkla kullanmam mümkün olacak.
Şu andaki maliyet 515,- TL. ( 600,- TL. yi bulacak sanırım zaman saatinin montaj masrafı ile.)

Hoşçakalın.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hosseda : 04-06-2009 saat 22:47 Neden: fotograf ilave
Eski 07-06-2009, 21:05   #69
Ağaç Dostu

zaman saatini bu gün taktık. Onu bahçenin merdiveninin altına yapmış olduğumuz wc olarak kullandığımız kapalı bölüme monte ettirdim ve ilk denemeleri yaptık. Ayarlanan saatlerde suyu açtı ve kapadı. Her gün sabah 7.00 de açılması ve 1 saat sulama yaparak kapanması şeklinde programladım.
Galiba sulama konusu güzel bir şekilde çözüldü.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hosseda : 07-06-2009 saat 22:19
Eski 07-06-2009, 23:12   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Selahattin Bey,

damla sulama ile sisteme gübre verme işinde neden lpg veya mavi bidon kullanıyoruz?

Damla sulama ana borusu 1 tonluk su deposundan besleniyorsa gübreyi buraya karıştırsak yeterli olmaz mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 23:52   #71
Ağaç Dostu

Eğer bir havuz veya su deposu söz konusuysa elbette dediğiniz gibi olur ama eğer sondajdan besleniyorsa gübreyi sisteme karıtıracak bir ara elemana her zaman ihtiyaç duyuluyor.

Eski 07-06-2009, 23:57   #72
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Damla sulamada bu memelerin tıkanmaması vs. konusunda kalite-marka önemli mi yoksa filtre olmadan eninde sonunda tıkanırlar mı?

Eski 08-06-2009, 13:09   #73
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Dün köylü komşuma rica etmiş idim sabah bahçeye bir göz atması için.
Zaman saati 07.00 - 08.00 arasında çalışacak şekilde programlandı ama acaba suyu açacak mı, açar ise kapayacakmı diye merakta idim.
Komşuma telefon ettim, sabah 08.30 gibi bakmış, her şey yolunda dedi, sulama olmuş ve baktığı andada damlamalardan su akmamakta imiş.

Nazar değmesin ama teknoloji müthiş. Aslında şu anda bu açma kapama işini uzaktan kumanda ile ( uydu bağlantılı talimat vericileri ile de ) yapanlar varmış. Gün gelir nasipse ona da sahip oluruz inşallah.

Bu iş rayına oturdu şimdi başka bir teknolojik imkanı araştırmaya başlayacağım.
Atın ve traktörün yerini almakta olan çapa makinaları. Bahçenin otunu yenmenin tek yolu imiş. Yaşım ileride onu kullanamayabilirim veya kullanırım ama sağım solum dökülmeye başlar derken, hafta sonu bir düğün yemeğinde yanımızda oturan çift ziraat ile uğraşan bir aile çıktı. Bey benim yaşlarda idi ve çapa makinası için durduğunuz kabahat, meraklısınız belli, çok rahat kullanırsınız ot derdiniz de biter dedi.

Hoşçakalın.

Eski 08-06-2009, 13:33   #74
Ağaç Dostu

Çapa makinesi gerçekten yorucu.

Onun yerine ufak bahçe traktörleri çok daha işlevsel.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=676439

Ya da pat pat veya el traktörü

http://cobanlar2k.blogcu.com/cobanla..._21966211.html

http://www.haberler.com/resim.asp?ha...esim_id=100800

http://www.anamurnet.net/tr/s_detay.asp?id=1139

Eski 08-06-2009, 13:35   #75
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Çapa makinesi gerçekten yorucu.

Onun yerine ufak bahçe traktörleri çok daha işlevsel.
Küçük sebze bahçesinde de kullanılır mı çapa makinesi?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 13:53   #76
Ağaç Dostu

En çok küçük sebze bahçesi olanlar kullanıyor.

Bu hafta bu çapa makinesi ile tanıştım , ne bisiklet ne koşu bandı, bir çapa makinanız olsun yeter

Ben en işlevsel olanın pat pat olduğuna inanıyorum.

http://cobanlar2k.blogcu.com/cobanla..._21966211.html

Eski 08-06-2009, 22:01   #77
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sisteme gübre verme işlemi çok basit bir işlem örneğin forumdaşlarımızdan kürşad'ın lpg tankından gübre tankı yapımı başlığında olduğu gibi bir tank yapmanız. Bu tankı yaparken eğer su basıncınız 2-3 barı geçmiyorsa o zaman hani bildiğiniz kapak kısmı kelepçeli variler var mavi onlardan kullanabilirsiniz. Sisitem basit su bir taraftan gier diğer taraftan çıkar suyun giriş tarafı girişi çıkış tarafıda girişi temsil eder varile gübreyi koyar ağzını kaparsınız ve suyu içerisine verirsiniz eriyen gübre vanaları açmanızla birlikte yavaş yavaş sisteme karışır. Aşağıda basit bir şema gördüm. Küçük bir püf noktası şu ki gübre tankından sonra erimeyen gübrelerin damlatıcı nozül başlıkları tıkamaması için filtre koymak iyidir ancak sıvı gübrelerde buna gerek yoktur tabi.

Eklenti 41814
Selahattin bey bu bölümü okurken mesajınızı gördüm süper bişi bende bu varilin 150 lt. liği varda ona uygulamak istedim altına geçen hafta küresel vana taktım, varilin kapağı yok varilin içine iki uç sallamışınız biri kısa biri uzun ; çıkışın uzun girişin kısa olması daha iyi olmaz mı acaba? Ya bunu başarabilirsem çok iyi olacak zira varilde sıvı NPK uygulamalarını devamlı uygulayacağım için büyük kolaylık, yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...(Unutmuşum kullandığım su şebeke suyu)

Düzenleyen ialp32 : 09-06-2009 saat 08:28
ialp32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 14:00   #78
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
Ayarlanabilir damlatıcılar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Damlatıcıların su damlatma miktarı ayarlanabilir olanları yok mudur?
Farklı su ihtiyacı olan bitkilere verilecek su miktarını bu şekilde ayarlamak mümkün olur.
Var sayın Zeytinci. Damla sulama malzemeleri üreten ya da satan işyerlerine giderseniz kafanıza takılan birçok sorunun karşılığını bulabilirsiniz. Ancak bu damlatıcılar kör borularda kullanılır. Ben de bu hafta sonu zeytinliğime damlama sistemi kurmaya gidiyorum (Salihli'nin İğdecik köyünde). Bütün malzemeleri aldım. Sistemde ayarlanabilen damlatıcı kullanacağım. 3 tonluk tankerle sulamaya çalışacağım. Başarıp başaramayacağımı bilemiyorum. Umarım başarırım. Herkese kolay gelsin.

cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 15:50   #79
Ağaç Dostu

Sevgili ialp32, elbette boruyu uzatmasıanızda oluır sadece karıtşırırı düşüncesi bizimkisi

Eski 09-06-2009, 15:55   #80
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Randıman alırım yani değil mi ? En azından deneyeceğim yarın tecrübe etmiş olurum.Teşekkürler

Eski 09-06-2009, 15:57   #81
Ağaç Dostu

Elbette alırısınız, ancak bence gübrenizi iyice eritin öyle koyun tanka, sisteme tıkayacak bir şeyler kaçmasın...

Eski 09-06-2009, 16:08   #82
Ağaç Dostu

Bu tıkanma olayına karşı filtreler yeterince etkin değil mi?

Bir de damla sulama için sıvı damla sulama gübreleri varken, neden katı gübreler eritilip kullanılıyor?

Eski 09-06-2009, 20:56   #83
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Ben zaten sıvı NPK uygularken kullanacağım bionem kök içinde düşünmüştüm ama taze su devreye gireceği için klor olunca o iş yattı. Teşekkürler.

Eski 11-06-2009, 09:07   #84
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Saldım çayıra, mevlam kayıra hesabı, damla sulamayı zaman saatine bağladım geldim.
Bu hafta sonu gidince göreceğiz durumu. İnşallah hakkı ile yapıyordur görevini sistem.

Fidanlar ufak. Ayrı bir sebze bölümü yapmaktansa, her fidanın dibine bir kaç domates biber diksem acaba olurmu. Nasılsa fidanlar sulanıyor. Daha altlarında gölge de yok. Bahçe tüm gün güneşin bağrında yanıyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Hoşçakalın.

Eski 11-06-2009, 19:43   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Damlama sulama sisteminde en önemli malzemelerinden biri damlama borular, malesef çok kalitesiz borular piyasayı doldurmuş vaziyette.

Bu konuda aldanmamanın bir püf noktasıda; birim boydakı ağırlıktır. 1 mt boyun ağırlığı size alacağınız malzemenin kalitesini seçmenize yardımcı olacaktır.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 20:05   #86
Ağaç Dostu

Hangi markayı önerirsiniz?

Eski 11-06-2009, 20:34   #87
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Sn.denizakvaryumu markasını öğrenirim ama kenarında sarı çizgi olan malzemenin kalitesi çok iyi, markayı sorup iletecem...

Eski 12-06-2009, 11:51   #88
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Sn.Selahattin bey ;

Şemadaki sistemi aynen uyguladım , galiba benim suyun basıncı fazla hemen varil dolup taşmaya başlıyor önerisi olan varmı acaba ?Şema için 18 nolu mesaja bakarsanız memnun olurum(bilmeyenler için)

Eski 12-06-2009, 13:32   #89
Ağaç Dostu

Varilin dolması önemli değil ağzının kapalı olması önemli su varilin içinde basınçla karşılaşacak. Ayrıca aşağıya benim varilin şemasını yeniden yapılandırarak veriyorum. İkiş giriş çıkış arasına bir vana koydum. Bu şekilde vanayı yarım açık tutunca su girişte basınçla karşılaşıp tanka kaçacak ve basıncın az olduğu yere kaçmak isteyecek bu şekilde gübreli suyla karışık zayıf olan alana doğru akacak.

Name:  adsız.JPG
Views: 24646
Size:  9.4 KB

Eski 15-06-2009, 17:15   #90
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Tıkanma problemlerine önlem.

Selahattin hocam,

Bir ton suda 2-3 ppm Fosfat bitkilere zarar verir mi?

Vermez ise tıkanmaların önüne geçmek için Silifoz filtre ve kendinden yıkamalı mikron su filtresi sisteme takılabilir.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024