agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2009, 22:04   #121
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2008
celal bey benim başparmağım su topladı ve oldukça acıdı siz yine ucuz atlatmışsınız

erkan konca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 22:22   #122
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Celal bey, size bu aparatı uzatıverebilsem hem çok rahat deleceksiniz hemde çok kolay damlatıcıları takabileceksiniz. Ancak çıkması çok zor.

Püf noktası deliğin ve damlatıcının çapları

Çap uyumsuzluğundan bu zorluğu yaşıyorsunuz.
Yarın Dikili'de sorayım damlama hortumlarını aldığım yere belki vardır.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 22:23   #123
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkan konca Mesajı Göster
celal bey benim başparmağım su topladı ve oldukça acıdı siz yine ucuz atlatmışsınız
Aman korkutmayalım yeni başlayacakları. Sağa sola burgu hareketi yapılınca kolay giriyor.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 18:19   #124
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Hafta sonu damla sulama kuracağım.

Tesisata sırasıyla sunları yapıyorum:
1- Ana hat vanası. Tüm sistemi açma ve kapama için.
2- Silifoz filtre. Suyun kirecinin yapışmasını ve tıkanmaları önleyecek. Ayrıca bitkileri kirecin zararından koruyacak.
3- Tortu filtresi. Kum vs. temizleyecek ki damlatıcılar tıkanmasın.
4- T ve körtapa +Vana+ T ve körtapa: Gübreleme tankı uygulandığında eski normal yolu kapatması için.
5- Kollektör. 3 inç (75mm çaplı) çapında 50 cm. boyunda üzerinde 6 adet hat çıkışları için selenoid ve hortum çıkışları var. Kaynaklı imalat yapımı.
6- Selenoid vanalar her bir hat için bir adet. Programlı çalıştırma için.

Yukarıdaki sisteme Hunter marka 6 çıkışlı Kontroller programlayıcı bağlanacak. Tüm borular 16mm çaplı ve ayarlanabilir damıtıcılı.

Düzenleyen Zeytinci : 25-06-2009 saat 18:20 Neden: düzeltme yapıldı.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 15:38   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.Zeytinci
silifoz filtre hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?Sadece 1 tonluk su deposu basıncı ile filtreler görev yapacak mı yoksa basınç uygulamak şart mı?

Nereden, kaça aldınız? Markası nedir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 21:46   #126
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Deniz akvaryumu,

Araştırma konusunda üstad sizsiniz. Silifoz filtre yazın tüm bilgiler emrinizde.

Kirecin sepep olduğu tıkanmaları önlüyor. Sudaki kireç suyun geçtiği yüzeylere tutunamıyor. Kendinden sonraki filtreye yakalanıyor ,yakalanamayan 2-3 ppm seviyesinde fosfat olarak bitkilere su ile beraber gidiyor. Bu fosfatın bitkilere zarar veremeyeceğini Selahhattin hoca yanıtladı.

Bitkilerde kirecin engellediği besin alımını ortadan kadırdığını düşünüyorum.

Benim aldığım giriş ve çıkışı 1 inç olan fiyatı 15-20 YTL (faturayı bulmam lazım)civarı birşey. Sulama/ tesisat satan bayilerde bulunuyor. Selenoid ve counter Hunter marka Filtreye bakmam lazım.

Bahçeye fotoğraflarını koydum. Mavi olan Silifoz filtre. Aynı fotoğrafları buraya koyamadım. Sistem izin vermedi.

Benim tesisat da filtre sonrası 2 bar basınç var. Girişte basınç manometresi yok.

Atmosfere açık 1 tonluk depolarda yeterli basınç olmayabilir. Deponun ne kadar yüksekte olduğu önemlidir.

Düzenleyen Zeytinci : 01-07-2009 saat 21:49 Neden: İlave yapıldı.
Eski 01-07-2009, 22:27   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Atmosfere açık 1 tonluk depolarda yeterli basınç olmayabilir. Deponun ne kadar yüksekte olduğu önemlidir.
Atmosfere açık tank, havuz, depolarda her 1 metre için yaklaşık 0,10 bar basıç elde edebilirsiniz.

Su üst yüzeyi ile sulanan yer arasındaki mesafe (Mt.) x 0,1 = elinizdeki basınç.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 23:02   #128
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Basınç/ yeterli su ilişkisi

Sn. K900,

Teknik elemansınız sanırım. Konuyu ilerletelim o zaman.

1 tonluk depo yüksekliğini 1 metre kabul edersek sn. K900'ün dediği gibi 0.1 bar'lık bir basıncımız var demektir.
Depomuzu 10 metre yükseğe koyarsak 1 bar'lık basınç kazandırır.

Oysa bizim tesisatta kullandığımız borular, kullandığımız vana, filtre ve damlatıcılar boruların içinde su akışını engeller (karşı direnç gösterir) ve depomuzun yüksekliğinin verdiği avantajı boru boyu ve fitings (vana,filtre vs) sayıları kadar harcar.

Damlatıcılardan akan su ihtiyacınızı karşılıyorsa sorun yok. Karşılamıyorsa o zaman basınç temin edecek pompaya ihtiyacınız var.

Herbir çaptaki boruların metrede nekadar basınç kaybettiği bellidir.
Aynı şekilde vana, damlatıcılar ve filtrelerin herbirinin ne kadar basınç kaybettiği (düşürdüğü) bellidir ve hesap (toplanır) edilir.

Buna göre de pompa seçilir. Ya da depomuzu yetecek kadar yükseğe koymak (yükseklik farkı olan yere taşımak) gerekir.

Not. Alternatif olarak basınç az olan yerlerde depodan paralel borular çekerek dirençler azaltılır.
Örneğin: Tek boruya takılan damlatıcılardan akan su miktarı yetmiyorsa, o zaman paralel iki boru (ya da 3 boru) çekilir damlatıcılar iki boruya paylaştırılır ve yeterli su miktarının akması temin edilir.

Umarım anlaşılmıştır.
Sn K900 yanlış ( ya da ekleyeceğiniz) varsa düzeltiniz, lütfen.

Düzenleyen Zeytinci : 01-07-2009 saat 23:04 Neden: ilave yapıldı
Eski 01-07-2009, 23:33   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn K900 yanlış ( ya da ekleyeceğiniz) varsa düzeltiniz, lütfen.
Bence hepsi doğru

Damlama borular genelde 0,5, 2 bar basınç için üretiliyor.

Üretilen boruların yüzeyi, damlatıcı meme, uygulamanın sağlamlığı (istenmeyen damlalar) ve boru içindeki filitrelerin önemi burada ortaya çıkıyor.

Yalnız fiyat sorarak ürün alınmaması gerekiyor

Eski 02-07-2009, 00:44   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,

Bahçeye 12 gün sonra bu gün gidebildim.

Sulamayı 21.30 ila 22.30 arasında 1 saat olmak üzere programlamış idim. Öğlen 13.30 gibi bahçeye vardım ve fidanların dipleri kurumamış idi. Fidanlarımın hali pek iyi. Ancak saate bakınca biraz şaşırdm. 12 günde 18 ton su harcamışım. Yani gün başına bir saatte 1,5 ton su harcanmış. Toplam damlama musluk sayısı 60 kadar. Muslukları da çok açmadım, kesintisiz damlama yapacak kadar açıklar.
Sarfiyat normalmidir bilemedim.

Sulanan asmalarımdan bir görüntüyü ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 02:07   #131
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
1 saatte 1.5 ton bana fazla gibi geldi.
Bizim özellikle yayla bahçemizdeki çeşmemizi inek yayanlar kullanıyor diye bulunmadığımız zamanlar vanayla kapatıyoruz,belkide sizinde çeşmeyi kullanan olabilir.Fakat Kabaca anlamanız için 1 damlanın altına bir tas koyun 1dk. veya 10 dk. ölçüp 1 saatte 1 delikten akan suyu 60(damla deliği) ile çarpıp 1 saat olarak hesaplayınca kabacada olsa bir hesap çıkar içiniz rahat olur.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 02:22   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2009
İyi günler ,
Bir dostum zeytinliği için kullanıyor damla sulama sistemini ancak problem bambaşka .2 kere farelerin istilasına ugradı ve boruları yediler . Bunun önlemini nasıl alabiliriz ?

Therapy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 11:06   #133
Ağaç Dostu

Sayın Delimus,

1 saatte 1,5 ton su bana da fazla gelmiş idi ancak şimdi işi kağıt kaleme vurunca farklı bakmaya başladım.

1,5 ton su yaklaşık 90 teneke su yapmakta ( 17 litrelik teneke ile). 60 fidan desek ortalama 1,5 teneke su ediyor fidan başına. Damla sulamadan evvel bahçeye gittiğimde hortum ile fidanları sularken en az 1,5 saat kadar hortum açık kalmakta idi. Ve eminimki bir fidana en az 1,5 teneke su dökmüş kadar hortum ile su verirdim. Bu durumda her sulamada verilen su miktarında pek fark olmadığı açık. Fark şurada, daha önce bahçe haftada bir sulanmakta iken şimdi otomatiğe bağlandı her gün sulanmakta. Yani 7 kat artışa diyecek bir şey olmamalı. Dün bu hesabı bahçede de hissettim herhaldeki sulama süresini 60 dakikadan 30 dakikaya indirdim.

Takibe devam ederek cebime ve fidanlara en uygun yolu bulmaya çalışacağım.

Sayın Therapy,

Damla sulama ile Allahın dağındaki bahçeye tüm yaban dünyasını da davet ettiğimizin bende farkındayım. Sizin olayınızda farelerin borulara hücumu enteresan. Benim artan borular bir köşede durmaktalar şimdilik fare hücumu olmadı. Ancak bahçemde alışık olmadığım hayvan pisliklerine rastlamaya başladım. Suyu buharlaşmadan korunmak için gece akıtmaya başladım. Tüm yaban hayvanlarında su içmeye benim oraya alışacaklarına eminim. Dün öğleden sonra bir ara deneme için suyu akıttım, fidanların dibi kuşlarla doldu. Daha önce sabaha ayarlı iken alışmışlar sanırım. Zaman saatinde haftanın belirli günlerinde 3 defa sulama modu da varmış ama cesaret edip onu devreye sokamıyorum. Biraz daha ustalaşayım, her gün sabah erkene de bir 10 dakika kuş seansı yapmak niyetindeyim. Gece yılan, fare, tilki, sansar, vb. gibi yabanlar, gündüz kuşlar süper olacak tahminim. Birde kamera sistemi uydurabilsem bir belgesel de çıkarırım belki ortaya...

Hoşçakalın.

erol21 beğendi.
Eski 02-07-2009, 15:04   #134
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Hoşseda,

Damla sulama sayesinde yeni bir mesleğe adım atmış oluyorsunuz

Yaban hayatın su ihtiyacını karşılamak

Ben onlara ayrıca çeşme yaptım. Dışkılarını gübre mi yaparım yoksa başıma bela mı olur merak ediyorum. Sadece kuşları düşünmüştüm ama sizden yılan, sansar vs. duyunca

Eklenen Resimler

Düzenleyen Zeytinci : 02-07-2009 saat 15:08 Neden: fotoğraf ilave edildi.
Eski 09-07-2009, 12:37   #135
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Dün yaptığım kontrol ile sarfiyatın 6 günde yaklaşık 6 ton olduğunu tesbit ettim. Bu sarfiyat hala yüksek bir miktar olduğu için sulamayı haftada 4 güne düşürdüm, ancak sulama süresini 30 dakikadan 45 dakikaya çıkardım. % 15 kadar bir tasarruf daha yapmış olacağım.

Aylık tüketimin 13 tonu aşması halinde fiatlama bir üst tarifeden olmakta imiş. Su idaresinin ayda 13 tonluk su sarfiyatını bir ev için ideal tüketim kabul ettiği anlaşılmakta. Kurak zaman başladı, köyün suyunu bahçeye hoyratca harcamak iyi değil. Onun için fidanları bozmayacak en alt miktarı bulmam gerekiyor.

Hoşçakalın.

Eski 13-07-2009, 17:37   #136
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Damla sulama nasıl olmalı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Bence hepsi doğru
Damlama borular genelde 0,5, 2 bar basınç için üretiliyor.
Su basıncı yüksek ise o zaman basınç düşürücü (requlator) konulmalı. Aksi halde sulama problemli olabilir.

Hafta sonu çalıştırma denemesinden çıkarılan bir sonuç:
Besleme suyu havalı geliyor. Bu damlatıcı memelerden hava çıkışı ile düzensiz damlamalara sebep oluyor. Bu sebeple besleme tarafından gelen suda hava varsa sistem öncesi hava tahliyesi yapan otomatik bir eleman (vana) koymak gerekir.

Eski 13-07-2009, 17:42   #137
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Zeytinci
silifoz filtre hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz? Nereden, kaça aldınız? Markası nedir?
Sorunuzun basınç tarafı yanıtlanmıştı.

Filtre 3 bölüm olarak satılıyor. Dış tüp (housing) + iç kartuş + tuz. 25+15+10=50 TL./takım. Üzerinde marka yok (no name). Umarım faydasını görürüm. Araştırılırsa ucuzu bulunabilir sanırım.

Eski 13-07-2009, 18:49   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
sevgili zeytinci hemşerim.damla sulamada teknik bilginizi benimlede paylasrsanız mutlu olurum. şöyle ki.15 dekarlık veher ağacın dibinde damlatıcı koyduğum sistemde yerden 1,5 m.yükseklikteki vehavuz ile en dip arası kot 2 m.havuz ile endip 180 m.vede havuz 40 ton.bu 180m yi ikiye böldüm.dolu havuzun vanasını açıp bahçeyi rahat sulayabilirmiyim.teşekkürler.

grandrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 19:13   #139
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Hemşehrim Grandrose,

Yardımcı olabilmek için bahçe ve havuz kotunu ve tesisatınızın biçimini/şeklini doğru anlamamız gerek.

1- Damlatıcılı boruları 15 dekara döşediniz.
a- Boruları nasıl dağıttınız? Ana boru (ana dağıtıcı) ve yan borular (sulama için) şeklinde mi?
2- Havuz ile sulanacak en alt damlatıcı arası kot 180 mt. doğru mudur?
3- Havuz 40 tonluk ve derinliği 2 metre. Doğru mudur?
4- Havuz ile bahçenin en üst kotu arası 1,5 metre midir?
5-180 metreyi ikiye böldüm nedir, anlamadım?

Ya da bir çizimle tesisatı çizebilir misin?

Pratik ve kısa cevap olarak, 180 mt kot iyi bir başınç (18 bar) yapar. Sulama ile ilgili bir problem yaşamaman gerek. Musluğu açarsın sulamayı yaparsın.

Eski 13-07-2009, 19:44   #140
Ağaç Dostu

Galiba mesafe 180 metre (15 dekarda 180 mt. yükseklik olamaz), yükseklik 2 metre, havuz h: 1,5 metre, 180 metrelik mesafede 2 ayrı hatta bölünmüş

Ne dersiniz Sn. Zeytinci, havuz proplemi gibi, değilmi

Eski 14-07-2009, 08:29   #141
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. K900,

Gibisi fazla. Tam bir havuz problemi. Bilgileri arkadaş doğrulasın. Problemi olmayacak sanıyorum
Selamlar.

Eski 15-07-2009, 00:28   #142
Ağaç Dostu

6 günlük sarfiyatım 3 ton suya indi. Fidanların ve sebzelerin durumu hala çok iyi. Damlama memelerini bir kademe daha azalttım, lastiği bozulup tıp tıp diye akan bir çeşme kadar su damlatmaktalar. Haftaya bir sürpriz olmaz ise yaz için ideal sulamamı yakalamış olacağım ümidindeyim.

Sulanan sebzelerimden ve sardunyalarımdan fotoğraflar :

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2009, 11:55   #143
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Hoşseda,

İdeal sulamayı her için (haziran/temmuz/ağustos/...) bulup bir yere kaydetmek önemli.
Programlayıcın (Hunter vs.) var mı? Var ise her ay programlayıcı üzerinden mevsimsel (aylık) fazla sulama için % atış ve az sulama için % azaltış ayarlayabilirsin. Böylece damlatıcı ayarlarını terkar yapmaktan kurtulursun.

Damlatıcıların markası nedir? Kolay ayarlayabiliyor musun? Su açma kapamaları nasıl yapıyorsun? Sistemin manuel mi/ otomatik (selenoid) mi?

Sebzelerin güzel gelişmiş. Tesissatından fotoğraf koyabilir misin?
Kolay gelsin.

Eski 15-07-2009, 13:22   #144
Ağaç Dostu

Sayın Zeytinci,

Dönemlere ait ayar ve sarfiyat notlarını uyarınız üzerine kalıcı olarak bir yere kaydedeceğim. Çok mühim, sağolun.

Yukarıda 69 sayılı mesajda zaman saatime ait fotoğraf mevcut. Damlatıcıların markasını bilmiyorum. Kuran kişi ithal olduğunu söylemiş idi. Sonradan bir parti daha kendim ilave ettim ancak onlar iyi değil ilk takılan damlatıcılar kadar. İyi olanlardan bir miktar bulabildim ama kalitesizleri değiştirecek sayıda bulamadım. Daha sonra gelin bulursunuz demiş idi satıcı, fırsat olur gidersem markalarını da öğrenir size yazarım.

Damlatıcıların ayarlamalarını göz kararı ile ve elle yapmaktayım. Bir zorluk çekmiyorum ayarlamalarda. Suyu ise zaman saati kendi açıp kapıyor.

Nazar değecek diye korkuyorum ancak fidanlar ve sebzeler nerede ise bahçeden yürüyüp gidecekler. Keyfleri anlatılacak gibi değil. Onlara devamlı TRT4 den şarkı türkü dinletiyorum ondan mı acaba diye düşünüp gülüyorum kendi kendime.

Üç adet fıstık çamı dikildi arazinin yamaç tarafına. Bir karış ya var ya yok idiler, 5 ayda belimi geçtiler. Haftaya onları da fotoğraflayayım bari görün sizde.

Hoşçakalın.

Eski 15-07-2009, 15:05   #145
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
sevgili hemşerim zeytinci.sorularını cevaplıyayyım.180m yi ana boru ile ikiye böldüm.her iki tarafa damlatıcı lı boru döşedim.havuz ileen dip arası kot 2m.havuzun yerden yüksekliği 1,5m.ve havuz 40 tonluk su ile dolu.en altda vana ve vana 3 inçlik ana boruya bağlı. şimdiden emeklerinize saygılar.

grandrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 18:10   #146
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

[QUOTE=hosseda;462089]Sayın Zeytinci,
Dönemlere ait ayar ve sarfiyat notlarını uyarınız üzerine kalıcı olarak bir yere kaydedeceğim. Çok mühim, sağolun.

Üç adet fıstık çamı dikildi arazinin yamaç tarafına. Haftaya onları da fotoğraflayayım bari görün sizde.
QUOTE]

Sn. Hoşseda,

69 nolu mesajınıza baktım. İşinizi gören güzel basit bir sistem yapmışsınız. Program yaptığınız cihaz üzerinde mevsimsel ayar (seasonal adjustment) düğmesi var mıdır bilmem. Bu varsa o zaman dönemler ait sarfları kaydetmeniz işinize yarar. Yoksa dert etmeyin. Herşeyi otomatiğe bağlarsak şişmanlarız...

Mutluluğunuz her dem olsun
Hoşça kalın.

Eski 15-07-2009, 18:25   #147
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sevgili hemşerim Grandrose,

180 metreyi ikiye böldüm (yani 90'ar metrelik iki ana hotumun var) : İyi yapmışsın. Böylece kayıpları azalttın ve yeterli suyu damlatıcılardan almana yardımcı olur.

Havuzun dolu iken su yüksekliği 2 metre + havuz ile yer arası 1,5 metre= 3,5 metre. Yani 0,35 bar basıncın (pompasız en fazla 3,5 metrelik su yüksekliğin )var.

Havuza uzak olan yerlerdeki damlatıcılarından yeterli su alabiliyor musun?

Havuzundaki su seviyesi az iken belki zorlanabilirsin. Bu konuda sıkıntın varsa;
havuz dolu iken önce havuza uzak yerleri sulamalısın.

Sulamada sıkıntın yoksa zaten damlatıcıları ayarlayarak hepsini aynı anda sulayabilirsin.

Düzenleyen Zeytinci : 15-07-2009 saat 18:32 Neden: yazım düzeltmesi yapıldı.
Eski 28-07-2009, 22:02   #148
Ağaç Dostu

fıstık çamları ( damla sulama ile birlikte coştular)

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2009, 00:34   #149
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Merhaba

Herkese Merhaba,
damla sulama sistemleri ile bilgi araştırırken aranıza düştüm, yazılara, sıcaklığınıza hayran kaldım ve hemen üye oldum. Bir kaç bilgiye ihtiyacım var bu kanuda ve yardımcı olursanız çok sevinirim.
Dikili, İzmir'de 41 dönümlük bir arsamız var. 3-4 yaşlarında zeytin ağaçları var 750 adet. Geri kalanı ise boş durumda arsanın. Yapılan toprak analizi neticesinde boş kısımda Zeytin yerine Nar veya Ceviz dikimi yapmam daha verimli olur diye sonuçlandı. Bunun sebebi toprak yapısının fazlaca killi olması ve su tutmasıymış. Arsanın iki adet kuyudan yeterli miktrda suyu da var..Sorunlarım şunlar:
1. Zeytinliğe bakan kişi (yıllık para alıyor benden) damla sulama yapmamı istemiyor. Kendisi tüm masrafları karşıladığı halde ya salma sulama ya da çanak açıp tek tek sulama yapıyor. Böylesi daha faydalı diyor.
2. Damla sulama için danıştığım bir firma dönüm başına 300 Tl. verdi. Böyle büyük bir alanda bireysel olarak bunu becermem mümkün olur mu? Maliyet yüzde kaç oranında düşer?
3. Tavsiye ve önerileriniz nelerdir?

huseyinkizil beğendi.
leobiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 14:05   #150
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili leobiz,

1-Damla sulamanın faydalı olması karşıaştıra dahi yapılamayacak kadar fazladır ancak illaki damlamaları arasıra kontrol etmek gerekli zira tıkanmalar oluyor özellikle ilk bir yıldan sonra. Kontrol gerekli. Ayrıca elektriğiniz yoksa damlamaları açıp kapatmak gereği, fidanların budanması, ot alımı ve bakımı için illaki birisine ihtiyacınız olacaktır diye düşünüyorum.

2-41 dekarlık alanda eğer bakım olmazsa en azından arasıra kontrol kaçar illaki çapala, sürüm ile damlama borularında arçalanma veya deformeler oluyor ve eğer böyle büyük bir alanda kontrol olmazsa bir zaman sonra suyun tıkandığı alanlarda fidanların zayıf kalması sonuç verebiliyor. Damlama sulama sulama maliyetlerinizi düşüren bir etkilidir işçilik maliyetlerineizi bir ere kadar düşürecektir eğer bakıcı maliyetini düşünerek damlama düşünüyorsanzı bence hiç kurmayın daha iyi.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024