agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2008, 13:32   #31
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sn elnino; alacağınız damlama borularının debisi saate 4 lt olsun derim ben. Yükseklik az olduğunda basınç az olduğu için damlama süresi uzuyor. Bu yüzden saate 2lt olanlarda zaman ile ilgili sorun çıkabiliyor. Kısacası saate 4 lt kullandığınızda bu yükseklikte fidnlarınızın dibine 4 lt su damlamayabilir.

Bence motor ile basıç uygulamıyorsanız saat tutmak yerine fidana yeterli düşen lt hesap edip, bu şekilde uygulama yapın.

Ayrıca her arazinn toprak yapısı bulunduğu iklim vs. gibi etmenler su ihtiyecında farklılıklar yaratacaktır. Biraz gözlem yapıp ne kadar zamanda ne kadar su istediğini hesab etmeniz fidanlarınız için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 22:51   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2008
selam. meyve bahçem var. damlaama sulamaya yapacamm.. 10 sıra eninde 25 sıra boyunda 25o agaç var.sıra arası 6 metre. 60 metre eni 150 metre boyu var damlama sulama sistemini nasıl kurayım

AfyonluSedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 23:38   #33
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
www.wikimapia.org adresinden uydu görüntüsü verebilirmisiniz?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 12:49   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Damla sulama hakkında soru

Herkese Merhaba,

İnternetten okuyup öğrendiğim kadarı ile mikro sulama için gereken sistemi kuracağım. Gerekli malzemeleri aldım. Ancak bir sorum var, şebeke basıncı altında çalışmaya göre üretilmiş bu malzemeler ve ben şebekeye değil, su pompasına bağlayarak kullnacağım. Pompa topraksız tarım çalışmalarında kullandığımız akvaryum pompası, saatte 1000lt. debisi var.
Acaba damlama sistemini çalıştırmaya yeter mi? Aksi takdirde balkona tesisat çektirmek ve musluk takmak zorunda kalacağım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 14:32   #35
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
damlatıcılar enaz 0,1 veya 0,3 bar basınçta çalışırlar. akvaryum pompasının debisiyle beraber kaç bar basınç yaptığı broşüründe yazar. sizin işinizi görür. tek fark örn. 4 ltlik damlatıcı saate 4 litre vermez onuda saat tutarak test edebilirsiniz. kolay gelsin.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 14:45   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Borşüre baktım debi, elektrik tüketimi ve maksimum su basabileceği yükseklik var sadece. Dediğiniz gibi eğer damlatma için yeterli basıncı sağlarsa, gerisini ben ölçerek halledebilirim.
Teşekkürler.

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 22:16   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2008
İstanbul da ,balkonda kurmayı düşündüğüm 15-20 köklük sistem için damlama borusu ve damlatıcı gibi malzemeleri parakende temin edebileceğim bir yer var mı acaba?
Herkese teşekkürler.

knry07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 00:06   #38
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Damlatıcı takabileceğiniz düz boru temin ederseniz damlatıcı, dirsek, vana gibi konularda yardımcı olabilirim sevgili knry07.

Eski 05-01-2009, 01:08   #39
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Saksılı bitklerde damlama sulama örneği...

Standart aralıklı damlama.
Damlatıcı araları: 20-25-28-33 cm
Debi: saatte 2-4 lt
Name:  damlama.jpg
Views: 28315
Size:  85.0 KB

Eski 05-01-2009, 08:41   #40
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben de bahçemde 4 yıldır damlama sistemi kullanıyorum, benim sorunum şu;
Her yıl döşediğim damlamayı baharda söküp, bahçe bellendikten sonra yeniden seriyorum.

Tahmin edeceğiniz gibi, oldukça yorucu bir iş, bahçede bıraktığımda belleme yapanlar hortumu dikkatsizlikleri yüzünden deliyorlar.

Benim damlama sistemim çok komplike bir şey değil, ana boru yok, debi işini motorla hallediyorum.
Ağaçların etrafını iki üç kez dolandırıyorum, sebzelere ise düz çekim yaptım, damlama aralıkları 20 cm.
Son derece rahat, zaman ve sudan tasarruf sağlanıyor, yabani otların çıkmasınıda azaltıyor, ama her sene sök tak işi beni yoruyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 13:40   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Sn.Kudret;
İlginize çok teşekkür ederim.Topraksız tarımda çilek denemelerim başlığı altında anlatıp resimlediğim çalışmalarıma bakma imkanınız olursa göreceğiniz gibi bu işe yeni merak sardım ve bu siteden öğrendiklerimle resimlerde görülen sistemi kurdum.Açıkçası bu sistemi kurarken damlama borusu ve damlatıcı diye birşey bilmediğimden akvaryum hortumu ve musluklarıyla damlama sağlamaya çalıştım.
Bir iki ay sonrada yine 10 lt.lik su kaplarını pomza ve perlitle doldurarak balkonda akvaryum hortumuyla besinleri damlatarak domates,salatalık yetiştirmeyi düşünüyorum.Dolayısıyla akvaryum pompasının çıkışına uygun damlama borusu,sisteme uygun damlatıcı,tahliye suyunu toplayıp besin kabına götüreceğim boru ve aparatları görerek alabileceğim bir yer olması açısından istanbul demiştim.Yine de ilginize çok teşekkür ederim.

knry07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 17:10   #42
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Görerek almanız konusunda haklısınız. Çok fazla çeşit aparat var. İşinizi hangisinin göreceğini bakarak almalısınız ******.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim knry07.)

Eski 17-01-2009, 02:46   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Öncelikle verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkürler!...
Şuna emin oldumki bu sistemde en önemli olan şey zamandan tasarruf 400 m2 bir alanı sonrada ağaçları tek tek sulamak hem çok yorucu, hemde aşırı bir zaman kaybı.Bu sistemle bende hem zamandan kazanıcam,hem de daha iyi sebzeler yetiştirebileceğimden eminim artık.

Selda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 13:10   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2009
ben şöyle düşündüm çamaşır makinalarında kullanılanan seloneğit vanayı bir zamanlama cihazına bağlasak belli zamanlarda suyu açsa akan suyuda damlama borusuna bağlasak diye düşünüyorum. Öyle pahalı cihazlara hiç gerek yok bence

nazmikoc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 19:58   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2006
sayın nazmi bey tebrik ederim. sizin düşündüğünüz selonoid vanalı sistemleri sağolsun yabancılar bizlere uzun zamandır yüksek paralara satmakta.

agronomistmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 20:13   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sulama ve damla sulamayla ilgili askerlerin hazırladığı siteye bakmanızı tavsiye ederim.

http://volkanderinbay.net/tarimnet/sulama.asp?konuno=6

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 20:29   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
dostlar.2,5m yükseklikteki havuzdan en fazla ne kadar uzaklığa damlama yapabilirim .havuzun tahliyesini havuzun ortasından yaparsam basınç fazla olurmu.

grandrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 22:57   #48
Ağaçsever

Bargan45's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın adalet Yağcı,
Eğer ağaçlarınız yeterli büyüklüğe ulaşmışsa ve damlama borularının döşendiği hat boyu çok uzun değilse ,damlama borularını ağaçlar ve dallar üzerinden geçirerekbu sorunu çözebilirsiniz. Ben bağlatda kullanılan v sistem direklere çektiğim tellere tutturarak bu damlama borularını yerden yukarıya kaldırdım. Hem hersene toplamam gerekmiyor, hem de toprak işleme açısından bana zararı olmuyor. . Yalnız bunu yaparken su kaynağının basıncının yeterli olup olmadığını da bir kontrol ediniz. Zira yukarıya asılan hortumlara daha basınçlı su uygulamak gerekir. Kolay gelsin.

Bargan45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 23:48   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi grandrose Mesajı Göster
dostlar.2,5m yükseklikteki havuzdan en fazla ne kadar uzaklığa damlama yapabilirim .havuzun tahliyesini havuzun ortasından yaparsam basınç fazla olurmu.
Aklımda yanlış kalmadıysa :

Basınç : yoğunluk x yükseklik

Basınç : 1 gr/cm3 x 250 cm

Basınç : 250 gr/cm2 : 0,25 kg/cm2 : 0,26 atm.

Düzenleyen k0900 : 03-03-2009 saat 12:19 Neden: düzeltme
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 07:10   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2009
bende pratik bir bilgi vereyim 1 bar 10 metreye suyu püskürtür...

nazmikoc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 10:38   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Selahattin bey,
İyi günler,sulama sistemi ve gübre tankı ile ilgili yazılarınızı ilgiyle izliyorum benzer bir uygulamayı yapmayı planlıyorum,kafamı kurcalayan gübre tankı meselesi kürşat beyin lpg tankı yazılarını da inceledim,Kürşat bey kadar ucuza maledemiyeceğimiz ve ilgili ustalrı bulmakta zorlanacağımızı düşünüyorum.
Bence sizin kilitli plastik varil çözümünüz ucuza malolabilir burda kafamı kurcalayan bir kaç nokta var;
1-Suyun varile giriş çıkış noktalarından sızmasını önlemek için nasıl aparatlar kullanmayı düşünüyorsunuz varil ve giriş çıkışlar demir olmayınca oynayacak.
2-Su motorla basılırsa ana boruda basınçlı su olacak, tanka giriş ve çıkış vanalarını kıssak dahi tanktaki su basınca maruz kalıp giriş çıkış aparatlarını kenarlarından suyun kaçmasına neden olmazmı?
3-Siz tankı yapıp uygulamasını gördükten sonra biraz resim ve detay verirseniz sevinirim, bir de maliyetini öğrenirsek iyi olur.
Saygılar iyi çalışmalar diliyorum.

celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 11:55   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Öncelikle herkeze çok selamlar biz bu yıl on dönüm kiraz ve on iki dönüm ceviz fidanlığı tesis ettik kısa bir süre içinde resimleri de buraya koyacağım sizlerden fikir almak istiyorum toplam dörtyüz fidan var hepsi aşı ayrıca yüz adet otuz litrelik musluklu bidonum var su havuzunun bu fidanlığa uzaklığı 1 km bu sebeble bidonlar fidan diplerinde sabit duracak ben havuzdan 2 tonluk tanker ile suyu taşıyacağım bidonlara dolduracağım şu an planım bu sizce nasıl olur başka bir yol tavsiye eden var mı?

avukat-3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 12:00   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Ayrıca köyümüze çok yakın bir yerde bir yaşında on adet aşı kiraz fidanı vardı geçtiğimiz yaz mevsimi boyunca yakın olduğu için on fidana haftada bir bu bidonlar ile 8 defa sulama yaptım ve büyük fark gördüm aynı yaşta ancak klasik dibine su döküp havuz yaparak sulama ile bu bidonlar ile sulanan fidanlar arasında sürgün canlılık vs bakımından büyük fark var o sebeble yeni yaptığımız fidanlıkta da bu bidonları bu yıl kullanacağım tavsiyesi olan varsa merakla bekliyorum

avukat-3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 12:03   #54
Yeni Üye

zaferbelen's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
damlam sulamada hava sorunu

Sayın Hocam;Ben yaklaşık 300 m.kare bahçeme damlama sulama kurdum.Zemin tam düz değil.Suyu köyün su şebekesinden veriyorum.Her şey güzel çalışıyor ancak bir sonraki sulama başlayınca bazı memeler su damlatmıyor.Biraz oynayınca hava geliyor,sonra damlama başlıyor.Tabii başında olmadığım zaman bazı yerlerin sulanmayacağı anlamına geliyor.Yüksek tecrübelerinize dayanarak bir fikir verirseniz sevinirim.

zaferbelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 19:39   #55
Yeni Üye

sufi1969's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agronomistmrt Mesajı Göster
sayın nazmi bey tebrik ederim. sizin düşündüğünüz selonoid vanalı sistemleri sağolsun yabancılar bizlere uzun zamandır yüksek paralara satmakta.
Herkese merhaba!
Bizim yıllardır ısıtma ve yakıt sistemlelerinde kullandığımız selenoid vanalar bu iş için pekala kullanılabilir ve fiyatlarıda çok yüksek değildir.

Yalnız bunlar 2 tip olup:
1-Normalde kapalı olup enerji geldiğinde açar,
2-Normalde açık olup enerji geldiğinde kapatır.
Siz 1. deki normalde kapalı tip olanı seçip ona bağlayacağınız enerji kablosunun nötr hattını bir timer(zamanlayıcı) dan geçirdikten sonra
vanaya bağlarsanız istediğiniz saatler arasında sulama yapmasını sağlayabilirsiniz.
Hatta dilerseniz sisteme bir termostat ilave edip(ters ayak kullanarak)çok soğuk havalarda sulama yapmamasını bile sağlayabilirsiniz.
SAYGILAR.

Oztan beğendi.
sufi1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 19:54   #56
Yeni Üye

sufi1969's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zaferbelen Mesajı Göster
Sayın Hocam;Ben yaklaşık 300 m.kare bahçeme damlama sulama kurdum.Zemin tam düz değil.Suyu köyün su şebekesinden veriyorum.Her şey güzel çalışıyor ancak bir sonraki sulama başlayınca bazı memeler su damlatmıyor.Biraz oynayınca hava geliyor,sonra damlama başlıyor.Tabii başında olmadığım zaman bazı yerlerin sulanmayacağı anlamına geliyor.Yüksek tecrübelerinize dayanarak bir fikir verirseniz sevinirim.
Bu tip sulama sistemlerinde çok uzman olmamakla beraber mesleğim ile igili olduğundan yardımcı olmaya çalışayım haddim olmayarak.
Bahsettiğiniz sorun sulama işlemi bittikten sonra birdahaki sulama zamanına kadar geçen sürede sulama gözlerinden damlamanın devam etmesi sebebiyle borunun içinin boşalması akabinde tekrar su verildiğinde boruda hava oluşması
neticesinde oluşmaktadır.
Çözümü ise şayet yapabilirseniz hava oluşan bu kısmın borusunu kesip bİr adet T koyup bu T'nin iki ucunu boruya bağladıktan sonra üstteki üçüncü ağıza'da bir adet otomatik hava prujörü(hava tahliye ventili)takılarak sorun çözülebilir diye düşünüyorum.
SAYGILAR

ozanguneri beğendi.
sufi1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 08:30   #57
Ağaç Dostu

1-Suyun varile giriş çıkış noktalarından sızmasını önlemek için nasıl aparatlar kullanmayı düşünüyorsunuz varil ve giriş çıkışlar demir olmayınca oynayacak.

Demir olmasada iyi bir civatalama ile sorun olmayacaktır, zaten sistemi sadece gübre eklerken söküp takacaksınız. Ayrıca delinecek delikten geçecek civatalı nipelleri birde alttan somunla sıkıştırırsanız ki kendinden sıkıştırmalı vana veya nipeller piyasada mevcut (Eğer bu sistemi bulabilirsem resimlerim).

2-Su motorla basılırsa ana boruda basınçlı su olacak, tanka giriş ve çıkış vanalarını kıssak dahi tanktaki su basınca maruz kalıp giriş çıkış aparatlarını kenarlarından suyun kaçmasına neden olmazmı?

Yeterince kalın plastik varil bulursanız 3 atüye kadar dayanmanız hiçte sorun yaratmaz ancak 3 den sonra sizin için sorun teşkil edecektir ayrıca silikonla veya piyasadan bulabileceğiniz sıvı conta gibi malzemelerle su kaçağı yapacağını düşündüğünüz noktaları destekleyebilirsiniz, yinede benzinle çalışan bir su motorunun sorun yaratacağını düşünmüyorum yeterki bağlantı noktaları sağlam yapılandırılmış olsun.

3-Siz tankı yapıp uygulamasını gördükten sonra biraz resim ve detay verirseniz sevinirim, bir de maliyetini öğrenirsek iyi olur.

Şu an tankı tadilata alacağım kıştan çıkttı ve boruları falan yamulmuş kırışmış, son halini buradan resimlerim. Giriş çıkış vanalarının arasına suyu kesecek bir vana koyacağım ki sistem tam çalışsın şu an komşumun döşediği ana boru yüzünden giriş noktamda bir su kaçağı var onu halletmem gerekiyor.

Maliyete gelince hurdacıdan kilosu 1 liradan 15 liraya çıkma lpg tankını aldım ayrıca 3 liraya ayak olarak kullanmak üzere profil köşebent boru aldım. Vicdansız bir kaynakçıya iki adet dirsek ve birde ayak kaynatmak üzere 30 lira verdim. iki metre hortum 2 lira ve iki adet kaplin bilezik kolye ve iki adette plastik vana için sanırım 10 lira civarı verdim toplam 60 liraya maloldu.

NOT: Bence bu 40 liraya bitebilecek bir iş idi kaynakçı sistemi öğrenmek adına ücret dahi almayacağını üçün beşin önemi olmadığını hatta emekli olduğu için eğer makul olursa böyle hesaplı tanklar yapıp gelir bile sağlayacağını ve öğrenmesinin yanına kar kalacağını söyledi ancak işi yaptıktan sonra başkası aracılığı ile borcumun 30 lira olduğunu söyleyip yine o parayı aldı. Para sorun değil ancak işin adını koymadan ve netleştirmeden iş yapmakta bu işten benim aldığım bir ders oldu zira bu bizim esnafımızın bir hilesi maalesef.
Yine de sistemin son halini bir kaç güne kadar umarım ki buradan resimlerim.

Eski 20-05-2009, 08:46   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zaferbelen Mesajı Göster
Suyunuzu sisteme filtre etmeden verdiğinizi düşünüyorum suyun tarlaya giriş noktasına bir elek filtre koyarsanız sorununuz büyük ölçüde çözülecektir.

Tabi sevgili sufi1969'unda dediğini yabana atmayın ancak pratikte damlama sulama malzemeleri satılan yerlerde hava tahliye ventili bulmaz zordur onun yerine daha farklı bir sistem geliştirmek lazım.

Eski 20-05-2009, 08:52   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sufi1969 Mesajı Göster
Herkese merhaba!
Bizim yıllardır ısıtma ve yakıt sistemlelerinde kullandığımız selenoid vanalar bu iş için pekala kullanılabilir ve fiyatlarıda çok yüksek değildir.

Normalde selanoid vanalar 30 lira civarıdır. Ancak bu selanoid vanalardan otomatik çamaşır makinalarında da var fakat hangi aparat olduğunu tam kestiremiyorum hurdacılarda hurdaya çıkmış çok otomatik makine görüyorum bunları çok görüyorum kaç voltla veya hangi parça olduğunu bilsek neredeyse bedavaya getirmemiz hiçte imkansız değil.

Eski 20-05-2009, 21:34   #60
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Damlatıcıların su damlatma miktarı ayarlanabilir olanları yok mudur?
Farklı su ihtiyacı olan bitkilere verilecek su miktarını bu şekilde ayarlamak mümkün olur.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024