agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2012, 13:34   #1321
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
EM konusunda tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacaktı.

Geçen yıldan elimde olan aktifleşmemiş EM'nin kapağını açtım rahatsız edici bir koku ve görüntü yoktu. EM'de problem olmadığını düşünerek katifleştirme işlemine başladım.

50 ml EM, 50 ml keçiboynuzu pekmezi, yaklaşık 40 derece sıcaklıkta 900 ml içme suyunu 1 litrelik plastik su şisesinde karıştırdım. Siyah bir poşete koyup güneş görmeyen ardiyeye koydum. Suyun ph'ı karışmadan önce 7 ph'dı. 24 Saat sonra dibe çöken pekmezi şişeyi ters yüz etme şekliyle karıştırdım ve kapağı hafifçe açmak şekliyle çok az oluşan gazı aldım. Merak edip ph'na baktım ph 4 çıktı. Geçen yıl yaptığım aktifleştirme işlemlerinde 24 saat sonra hiç ph'a bakmamıştım 10 gün kadar sonra baktığımda bile ph 4,5 seviyelerinde oluyordu.

24 Saat sonra ph'ın 4 olması normal bir durummudur?
Önümüzdeki hafta Sapancaya gittiğimde ph'ı 3 gibi görürsem bu kadar kısa sürede Em'nin aktif hale geldiğini düşenebilirmiyim? Ya da kullanmak için başka dikkat etmem gerekenler nelerdir?
Sn. tturt, ben de ilk defa mayalarken bayağı bir sıkıntı yaşayan birisi olarak elimden geldiği kadar paylaşılanları bir araya getirip yazmaya çalışayım.

50 ml EM1
50 ml pekmez (özellikle keçiboynuzu pekmezi)
900 ml su ( Sn. Çamtepe 30-32 diye paylaşmıştı ).

Ilık ve karanlık bir ortam yeterliymiş. Sıcaklık mikro organizmaların faaliyetleri için önemliymiş. Aktifleştirme işlemimiz esnasında karışımı ılık bir ortamda muhafaza edebilirsek süreç kısalacakmış. Ben de sizin gibi siyah bir poşet kullanmıştım. Fakat Sn. Çamtepe'nin tavsiyesi ile garanti olsun diye bir akvaryum ısıtıcısı edindim. Bir kovanın içine biraz su, içine bir akvaryum ısıtıcısı, suyun içine de şişemizi daldırarak mayalamayı başlattım. Gaz oluşumu başlayana kadar günde bir iki defa plastik kabı çalkalamamız tavsiye ediliyor.

2-3 gün sonra gibi sıvının üzerinde mayaların etkisiyle hafif bir beyazlık oluşuyor. Turşunun üzerinde oluşan beyazlığa benzeyen türden. Bu aşamadan sonra aktifleşme (gaz oluşumu) başlıyor. İleriki günlerde şişeyi çalkalamamamız tavsiye ediliyor. Bu gaz çıkma işi 7-8 gün devam ediyor. Sıvının üzerinde bir, iki parmak boşluk kalması tavsiye ediliyor.

EM1, dormant halde yani uyur halde, PH 3.5 olmalı. 4 ve üzeri bozuktur. Kullanılmaz diye Sn. Halil Bey'den öğrenmiştim.

Cevaplarını aradığınız soruların devamını umarım hocalarımız paylaşırlar da ben de eksik kalan bilgileri öğrenmiş olurum...

mrduran ve hepgül beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 14:27   #1322
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın bahcedenn,

Bilgi için teşekkür ederim.

İşleme başlamadan önce EM'nin ph'na bakmayı akıl etmedim bu yüzden ph'nı bilmiyorum hafta sonu bakarım artık.

Geçen sene sanıyorum üç kere aktifleşme işlemini yaptım başarılıda oldum. Bu sene ilk defa denedim. 1320 Numaralı mesajda yazdığım gibi merakım 24 Saat sonra ph'ın 4 olması normal bir durummudur?
Bir hafta sonra ph'ı 3 gibi görürsem bu kadar kısa sürede Em'nin aktif hale geldiğini düşenebilirmiyim? Ya da kullanmak için başka dikkat etmem gerekenler nelerdir? (ph değeri, beyaz oluşumlar, gaz çıkışı, görünüm, koku dışında)

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 11:56   #1323
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Geçen sene sanıyorum üç kere aktifleşme işlemini yaptım başarılıda oldum. Bu sene ilk defa denedim. 1320 Numaralı mesajda yazdığım gibi merakım 24 Saat sonra ph'ın 4 olması normal bir durummudur?
Evet normaldir. pH çok kısa sürede de düşebilir.

Alıntı:
Bir hafta sonra ph'ı 3 gibi görürsem bu kadar kısa sürede Em'nin aktif hale geldiğini düşenebilirmiyim?
Evet düşünebilirsiniz.

tturt ve mrduran beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 15:56   #1324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogasever Mesajı Göster
evet normaldir. Ph çok kısa sürede de düşebilir.

Evet düşünebilirsiniz.
sizleri bu sayfalarda görmek ne güzel.....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 11:55   #1325
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Aktif edilmemiş EM yi nereden temin edebiliriz.
Satışı varmı

Safranlı beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 12:26   #1326
Ağaç Dostu

Em sitesini arayın hemen gelir

Eski 26-06-2012, 15:51   #1327
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Ergene nehri

Lütfen İzleyin

ntvmsnbc Video Galeri

agozce beğendi.
Alper Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 14:18   #1328
Ağaç Dostu

EM.1 ve EM Active

EM.1 ve EM Active üretim ruhsatı EM Agriton Doğal Ürünler Mikroorganizma Üretim Paz. ve Tic.Ltd.Şti. tarafından T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden ''Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik'' yerine getirilerek Türkiye'de '' ilk '' mikroorganizmalardan mikrobiyal sıvı gübre üretim izni alınmıştır.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2012, 15:21   #1329
Ağaç Dostu

Hayırlı olsun

Eski 03-07-2012, 16:25   #1330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Akman Mesajı Göster
EM.1 ve EM Active üretim ruhsatı EM Agriton Doğal Ürünler Mikroorganizma Üretim Paz. ve Tic.Ltd.Şti. tarafından T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden ''Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik'' yerine getirilerek Türkiye'de '' ilk '' mikroorganizmalardan mikrobiyal sıvı gübre üretim izni alınmıştır.
Alper Bey,
Hayırlı olsun. Bu yeni durum, herhalde bizim EM ürününe daha da uygun fiyatla erişebileceğimiz anlamına geliyor değil mi?

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 18:12   #1331
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alper bey, önemli bir eksiği tamamlamış oldunuz, hayırlı olsun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2012, 06:42   #1332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Hayırlı olsun.
Fiyatlar konusunda bilgilendirme yapar mısınız?

Safranlı ve hepgül beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 12:30   #1333
Ağaç Dostu

Ağaçlar net üyelerine özel bir fiyat uygulaması yapacagız. Fakat piyasa fiyatlarında bir degisiklik olmıyacak. Zaten çok uygun fiyatlardan satışlarımız yapılmaktadır, kuruluşumuzdan bu yana 8-9 senedir fiyatlarımız aynı.

Eski 06-07-2012, 12:42   #1334
Ağaç Dostu

Zeytin Broşürü

Zeytin Broşürü

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2012, 17:33   #1335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Hayırlı olsun. Başarılarınızın devamını dilerim.

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 19:22   #1336
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
bugün EM 1 aldım işyerine gidip. evde saksılarıma damla sulama sistemi kurmuştum. ürünün internet sitesindeki EM A kataloğunda damla sulama ile verilebileceği yazarken EM 1 için böyle birşey göremedim ama sanırım olur diye düşünüyorum.
deneyip göreceğiz bakalım.

civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 21:53   #1337
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civanmukti Mesajı Göster
bugün EM 1 aldım işyerine gidip. evde saksılarıma damla sulama sistemi kurmuştum. ürünün internet sitesindeki EM A kataloğunda damla sulama ile verilebileceği yazarken EM 1 için böyle birşey göremedim ama sanırım olur diye düşünüyorum.
deneyip göreceğiz bakalım.
Sayın civanmukti,
EM1 'in kullanılmadan önce aktifleştirilmesi gerekiyor ( pekmez ile ) saniyorum.
Kullanmadan önce emin olmanızı öneririm.
Saygılarımla...

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 23:06   #1338
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Em1 satin aldıysanız, mutlaka aktifleştiriniz. Aksi takdirde hem etkisi sınırlı olacaktır hem de paranıza yazık. Çünkü 1 litre EM1 den 20 litre EM aktif yapabilirsiniz.

hepgül beğendi.
Eski 16-07-2012, 08:32   #1339
Ağaçsever

ben bu aktifleştirme olayını bilmiyordum. dün suyla karıştırıp bitkilere vermiştim.
aşağıda aktifleştirme metodu anlatılmış doğru mudur?
"Klor içermeyen suya %5 EM1, %5 şeker kamışı melası (veya temiz pancar melası da kullanılabilir ancak kullanmadan önce 70 C derecede 2 saat tutularak pastörize edilirse daha iyi olur) ialve edilir. Kuyu suyu kullanılırsa daha iyidir. Çeşme suyu kullanılırsa, bir gün önceden ağzı açık bir kapta bekletilirse kloru uçacaktır. Bu karışım ağzı kapaklı plastik bir kap (cam kap kullanmayınız) içine konur. Kabın üst kısmında çıkacak gaz için yer bırakmaya özen gösteriniz. Kabın ağzı sıkıca kapatılarak güneş almayan bir yerde yaklaşık 30-35 C derecede 7 ila 10 gün bekletilir (gaz çıkışı bitene veya azalana kadar). Hergün kabın kapağı hafifçe gevşetilerek biriken gaz alınır. Gaz çıkışı azalıp pH 4’ün altına indiğinde EM aktifiniz kullanıma hazırdır."

* bu tarif doğruysa 1 Lt EM1 ile 20 Lt EMA üretebiliyoruz demektir. dolayısıyla sevgili doğasever in yönlendirmesi için teşekkürler.
bir iki soru:
* keçi boynuzu pekmezi ile aktifleştirsem olur mu? zira melas bulmam kolay değil.
* EM1 aktifleştirildikten sonra kullanım oranı nedir? 1 Lt sini kaç litre suya karıştırmam gerekiyor?

biliyorum kafanızı fazlaca ağrıttım ama bu başlıkta 45 sayfa olmuş ve bir kısmını okumama rağmen kolay bitmiyor. iş güç de bir taraftan bekliyor haliyle.

yardımlarınız için teşekkürler.

hepgül beğendi.
Eski 16-07-2012, 09:30   #1340
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Sayın dogasever,
Yonca 'da EM kullanımı ile ilgili bir tecrübeniz oldu mu? Sonuçlar ne şekilde idi?
Ve yonca için dönüme ne kadar ve ne şekilde kullanım öneriliyor?

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 03:34   #1341
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civanmukti Mesajı Göster
ben bu aktifleştirme olayını bilmiyordum. dün suyla karıştırıp bitkilere vermiştim.
aşağıda aktifleştirme metodu anlatılmış doğru mudur?
"Klor içermeyen suya %5 EM1, %5 şeker kamışı melası (veya temiz pancar melası da kullanılabilir ancak kullanmadan önce 70 C derecede 2 saat tutularak pastörize edilirse daha iyi olur) ialve edilir. Kuyu suyu kullanılırsa daha iyidir. Çeşme suyu kullanılırsa, bir gün önceden ağzı açık bir kapta bekletilirse kloru uçacaktır. Bu karışım ağzı kapaklı plastik bir kap (cam kap kullanmayınız) içine konur. Kabın üst kısmında çıkacak gaz için yer bırakmaya özen gösteriniz. Kabın ağzı sıkıca kapatılarak güneş almayan bir yerde yaklaşık 30-35 C derecede 7 ila 10 gün bekletilir (gaz çıkışı bitene veya azalana kadar). Hergün kabın kapağı hafifçe gevşetilerek biriken gaz alınır. Gaz çıkışı azalıp pH 4’ün altına indiğinde EM aktifiniz kullanıma hazırdır."

* bu tarif doğruysa 1 Lt EM1 ile 20 Lt EMA üretebiliyoruz demektir. dolayısıyla sevgili doğasever in yönlendirmesi için teşekkürler.
bir iki soru:
* keçi boynuzu pekmezi ile aktifleştirsem olur mu? zira melas bulmam kolay değil.
* EM1 aktifleştirildikten sonra kullanım oranı nedir? 1 Lt sini kaç litre suya karıştırmam gerekiyor?

biliyorum kafanızı fazlaca ağrıttım ama bu başlıkta 45 sayfa olmuş ve bir kısmını okumama rağmen kolay bitmiyor. iş güç de bir taraftan bekliyor haliyle.

yardımlarınız için teşekkürler.
Keçi boynuzu pekmezi ile aktifleştiriseniz, hem de çok güzel olur!

Kullanım oranları genellikle 1:500 yani 500 litre suya 1 litre EM Aktif. Ama siz yine de uygulama için konunun başındaki birkaç mesajı mutlaka okuyunuz.

mrduran beğendi.
Eski 18-07-2012, 03:37   #1342
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyu yesil Mesajı Göster
Sayın dogasever,
Yonca 'da EM kullanımı ile ilgili bir tecrübeniz oldu mu? Sonuçlar ne şekilde idi?
Ve yonca için dönüme ne kadar ve ne şekilde kullanım öneriliyor?
Sayın Koyu Yeşil
Yoncada hiç kullanmadım. Önce isterseniz, belirli bir bölgede deneme yapın olumlu sonuç aldığınızda tüm tarlada uygulayabilirsiniz. Hatta, 2 farklı saksıda hızlandırılmış deneme bile yapabilirsiniz. Sonuçlarını da buradan paylaşırsanız seviniriz.

Eski 18-07-2012, 08:15   #1343
Ağaç Dostu

Dün aksam üzeri yaklaşık bir ay önce orman mühendisi komsumun küçük serasında deneme yapmıştık...
Aradan zaman geçince unutmuştuk...
Dün kontrol edince fark dogal olarak belli oluyordu....
Mühendisimizin annesi 'bu gübre boya verdi' diyormuş.....
Aslında 15 gun sonra ikincisini verecektık olmadı..
Tek seferde bile fark çıktıgına göre hedefimize ulaştık demektir....

Eski 18-07-2012, 08:33   #1344
Ağaç Dostu

%5 EM1 ve %5 pekmez kaç litre su ile karıştırılıp EMA elde edilir?

Eski 18-07-2012, 08:46   #1345
Ağaç Dostu

bir litre ema olur

Eski 18-07-2012, 09:19   #1346
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
sevgili hepgül sorunuzun cevabı içinde aslında. EM1 ve pekmez için oran vermişsiniz. yani yüzde 5.
1 litre = 1.000 ml (mililitre) olduğuna göre 1 litre suya 50 Ml pekmez ve EM1 koyabiliriz demektir.

ben de bu konuda yeniyim ukalalık yapmış olmak için değil yardımcı olmak için yazıyorum. EM1 in aktif olmadığını mesela ben de yeni öğrendim ve 1 litre suya yukarıdaki gibi karıştırdım. beklemedeyim.

Safranlı ve hepgül beğendi.
Eski 19-07-2012, 22:05   #1347
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Safranlı.

Sayın civanmukti sizede teşekkür ederim. Üzüm pekmeziylede aktive edilir herhalde ?

Eski 20-07-2012, 00:51   #1348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
EM (Etkin Mikroorganizmalar)

...

Akhisarlı ve hepgül beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 08:05   #1349
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sevgili Halil Önen.

Eski 20-07-2012, 08:13   #1350
Ağaçsever

Alıntı:
Teşekkürler sayın Safranlı.

Sayın civanmukti sizede teşekkür ederim. Üzüm pekmeziylede aktive edilir herhalde ?
rica ederim. ben forumda keçi boynuzu pekmezi daha iyi olur diye okuduğum için harnup (keçiboynuzu) pekmezi kullandım. fiyat karşılaştırması yapmadım ama 800 gr. pekmez 6,50 TL gibi bir şeydi. gerçi bilmediğim bir markanın 3 liraya olanı da vardı ama herkes 6 lira civarı satarken birileri 3 liraya satıyorsa bu tür durumlarda pek ona yaklaşmam. ne olur belli olmaz.
ama üzüm pekmezi de olur sanırım çünkü önemli olan mikroorganizmanın beslenmesi bence.

benim yaptığım enzimde 24 saat sonrası çok yoğun gaz çıkışı olmaya başladı. öyle ki 5 Lt şişe içinde hacmen yarısı kadar karışım var ve patlayacak kadar gergin oluyor ve günde 2 defa kapağını açıp havayı çıkartıyorum. sanırım doğru yoldayım.

sevgiler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024