agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2010, 10:22   #1021
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn. Doğasever,
Denemek istiyorum. ancak nasıl uygulayacağım hakkında bir fikrim yok. sanırım bilgiler Serhat Bey'de. Sn. Denizakvaryumu öyle demişti. onunla irtibata geçmem gerekiyor.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 13:41   #1022
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çaça Mesajı Göster
Sn. Doğasever,
Denemek istiyorum. ancak nasıl uygulayacağım hakkında bir fikrim yok. sanırım bilgiler Serhat Bey'de. Sn. Denizakvaryumu öyle demişti. onunla irtibata geçmem gerekiyor.
Sn Çaça

Uygulama için bu konunun en başındaki iki mesaja bakabilirsiniz. bir sorunuz olursa bana da sorabilirsiniz. Ayrıca, Serhat Beyden uygulama kılavuzu da isteyebilirsiniz. Kolay gelsin. Ama bu başlığın başındaki iki mesajda her şey anlatılıyor.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 20:08   #1023
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2007
sayın dogasever, bu sene buğday tarlalarımızda aşırı bir şekilde tarla faresi zararına maruz kaldık. çiftlikte yaptığınız uygulamada ema ile iyi bir netice aldığınızı belirtmişsiniz. uylamanın yapılışını detaylandırabilirmisiniz. yani her bir fare deliğine emalı su mu vermeliyiz yoksa tarla pülverizatörü ile mi uygulama yapmalıyız.

daylightmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2010, 14:37   #1024
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
emturkey.com'dan alıntı.
Alıntı:
EVLERDE VE TURİSTİK AMAÇLI KULLANIM
EM'yi, evlerde, otellerde ve diğer yerlerde de kullanabilirsiniz. En çok kullanım yeri ve şekli aşağıda verilmektedir:

1- Evlerde;

Banyo, lavabo ve tuvaletlerde hijyenlik sağlama ve kötü kokuları yok etmek için kullanılabilir. Ayrıca, foseptik çukurlarına uygulanabilir. Normal kullanım dozu 1:1.000 ya da 10 cc EM /m2.

2- Otellerde;

Otellerin kötü kokan bazı yerlerinde (merdiven altı ve boşlukları gibi) ve odalarında (ardiye odaları gibi) kötü kokuların giderilmesinde ayrıca havasızlıktan ya da nemden ötürü küf kokan her yerde kötü kokuları yok etmede son derece etkilidir. Lokanta ve otellerin paket arıtmalarının yetersiz olduğu yerlerde de yine yukarıdaki dozajlama oranında başarıyla kullanılmaktadır. KOİ, BOİ ve AKM'yi azaltmaktadır.

3- Diğer Yerlerde;

Otel ve kamplarda, yine suyun kalitesini iyileştirmede ve kötü kokuları gidermede kullanılmaktadır.

SONUÇLAR
Atık suda EM kullanımı, kötü kokuların yok edilmesi ve organik madde sedimentasyon (çökelme) hızının arttırılması; KOİ, BOİ ve AKM'nin azaltılması açısından son derece yararlıdır. Ayrıca anti-oksidasyon etkisiyle iyonlaşma bastırılmaktadır.EM kullanıldığında, O2 tüketimi azaltılabileceği için işletme maliyeti düşecektir. Su arıtıldıktan sonra içinde hala EM mikroorganizmalarını içereceğinden atıksu tesisinden doğaya deşarj edildiği her yerde bitki örtüsü ve çevre açısından büyük iyileşme gözlenecektir. Bu iyileşme, suyun biyolojik kalitesinin yükselmesinin bir sonucudur. Atıksu arıtmada EM kullanımı çok iyi ve etkin sonuçlar verenucuz bir teknolojidir.
Yukarıda bahsedilen alanlarda hangi em çeşidini kullanmak gerekiyor? Çok fazla bilgi var. İçinden bulamadım.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 01:45   #1025
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Zenfree

Evlerde de EMA yani aktifleştirilmiş EM kullanılıyor.

Özellikle kötü kokular ve tıkanmış lavabolar banyolar için çok iyi.

Bir de nemli ve havalandırılamayan merdiven altı ardiye kiler gibi yerlerde nemden kaynaklanan bir küf kokusu vardır. EM, bu kokuyu da yok ediyor.

Ayakkabıların içine spreylerseniz, ayak kokusunu yok ediyor....

Fırın temizliğinde ve cam temizliğinde de çok etkili.

Ben arabamın camlarına spreyliyorum, pırıl pırıl yapıyor.

Halılarda ve yataklarda yaşayan mayt denilen küçük canlılar var. EM spreyleyerek bunlardan da kurtulabilirsiniz

Düzenleyen Dogasever : 23-09-2010 saat 01:47 Neden: ekleme
Eski 23-09-2010, 08:25   #1026
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın Doğasever teşekkürler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 11:56   #1027
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daylightmn Mesajı Göster
sayın dogasever, bu sene buğday tarlalarımızda aşırı bir şekilde tarla faresi zararına maruz kaldık. çiftlikte yaptığınız uygulamada ema ile iyi bir netice aldığınızı belirtmişsiniz. uylamanın yapılışını detaylandırabilirmisiniz. yani her bir fare deliğine emalı su mu vermeliyiz yoksa tarla pülverizatörü ile mi uygulama yapmalıyız.

Tarla pulvarizatörü ile tarlaya ve tarlanızın etrafına EM5 uygulayınız (fare deliklerine de zaten böylece gitmiş olacaktır) ve suyla 1/250 oranında seyreltiniz. Kolay gelsin.

Eski 23-09-2010, 12:20   #1028
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Arabamın paspasına dökülen süt'ün kokusunu yok etmek için 1.5 litre 1/25 oranında EMA döktüm.Sonuç olumsuz.

SAygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 12:23   #1029
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Tarla pulvarizatörü ile tarlaya ve tarlanızın etrafına EM5 uygulayınız (fare deliklerine de zaten böylece gitmiş olacaktır) ve suyla 1/250 oranında seyreltiniz. Kolay gelsin.
teşekkürler doğasever.

daylightmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 12:29   #1030
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Arabamın paspasına dökülen süt'ün kokusunu yok etmek için 1.5 litre 1/25 oranında EMA döktüm.Sonuç olumsuz.

SAygılarımla
Kumaşa dökülen sütün kokusundan kurtulmak çok zor diye duymuştum. Paspası değiştirmek kesin çözüm.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 12:36   #1031
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Arabanın taban paspası.Değiştirmek çok zor

Eski 23-09-2010, 19:25   #1032
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayin Suzen

Arabanız için üzüldüm ancak ben bizim çocuklardan biri arabamda koltuğun üzerine istifra edince, kullandım. koku gitti. Bir de kayınvalidemin arabası çok berbat kokuyordu (2 köpeği var sürekli arabadalar) ona da iyi geldi.

Sizin durumunuzda ne olduğunu bilmiyorum ama bence çok fazla kullanmışsınız. Bir de bu tür uygulamalarda sıvı halde üzerine dökmüyoruz. Sadece hafifçe nemlendirecek şekilde spreyliyoruz. Sıvı halde üzerine boca etmek doğru değil. Örneğin, birkaç gün arayla birkaç kez spreylemek iyi geliyor. Selamlar

Eski 24-09-2010, 08:52   #1033
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Sayın Doğasever

İlk önce fısfısladım.Sonuç alamayınca bolca boca ettim.Bir yerlerde yanlış yapıyorum ama anlayamadım.

Saygılarımla

Eski 24-09-2010, 09:11   #1034
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Süzen

Süt kokusuyla ilgili herhangi bir deneyimim olmadı. O yüzden bir şey söyleyemiyorum. Belki de süt kokusunu yok edemiyor olabilir. Selamlar.

Eski 24-09-2010, 11:09   #1035
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Uygulamalı İdeal Tarım Semineri Duyurusu

Sevgili dostum Atila, Antalya Sundance tatil köyünde bir EM ve ideal tarım semineri düzenlemiş. Seminer ve dostum Atila'nın özgeçmişi hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Hem tatil yaparak hoşça vakit geçirmek hem de Atila'dan bir şeyler öğrenmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum:

İdeal Tarım Semineri ve Uygulaması

Sundance Nature Village
Tekirova, Antalya
15 – 24 Ekim 2010

İdeal Tarım doğal yöntemleri kullanarak, insanlar için sürdürülebilir yaşam alanları tasarlamayı ve kurmayı amaçlar. Doğa’ya saygı ve uyum üzerine kurulu olan ideal tarım felsefesi ürün yetiştirmekten yeme ve pişirme alışkanlıklarına kadar çeşitli yaşamsal alanlara yayılmayı hedefler.

Kısıtlı kaynaklarla en fazla verimi almanın yollarının anlatılacağı ve uygulanacağı seminer kapsamında aşağıdaki konuları da kapsayacak biçimde ideal bir tarım bahçesi hazırlanacaktır.

Seminer kapsamındaki konular:
EM- Etkin mikroorganizma yapımı ve kullanımı
Kompost yapımı ve kullanımı
Ay takvimi
Permakültür
Bitkileri hastalıklardan doğal yöntemlerle koruma metodları “iyi komşular ve kötü komşular”
Tohum ekimi öncesi toprağın hazırlanması
Tavuk Traktörü yapımı ve kullanımı
Sebze ekimi uygulaması
İdeal Tarımda hayvanlarımızın yeri

Eğitmen: Walter Reibnegger-Lengheim- Avusturya
(Eğitim Türkçe verilecektir)

Yer: Sundance Kamp –Tekirova, Antalya
www.sundancecamp.com

Kurs ücreti: 550 TL (ücrete 9 günlük eğitim, çadır ile konaklama ve 3 öğün vejeteryan yemek dahildir.) Ağaç ev **** bungalowlar da konaklama için Sundance Kamp ile iletişime geçiniz.

Daha fazla bilgi, kayıt ve rezervasyon için:
tel: 0 242 821 41 65 / e-mail : sundance@sundancecamp.com

NOT: Çalışma kıyafetlerinizi, yağmurluğunuzu ve çizmelerinizi getirmeyi unutmayın!

Eski 24-09-2010, 11:13   #1036
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Walter Reibnegger-Lengheim kimdir?

Walter Reibnegger-Lengheim (Atila) kimdir?

Walter Reibnegger-Lengheim 19 Eylül 1954 tarihinde Viyana, Avustrya’da doğdu. Doğal tarımın teknik ve uygulamaları ile ilk tanışıklığı henüz bir çocuk iken dedesinin ve amcasının Avusturya’daki bahçe ve çiftliklerinde gerçekleşti. Doğal tarıma olan ilgisini ve bilgisinin kaynağını “yaparak öğrenme” olarak tanımlıyan Walter ilerleyen yıllarda sadece doğal tarım ürünlerinin kullanıldığı organik mutfak şefliği de yaptı.

Walter doğal tarımın çeşitli alanlarında birçok seminer ve çalıştaya katıldı. Bunlardan bazıları; tohumların geleceği ve geleneksel çeşitliliği korumayı amaçlayan çiftçi ve basın mensuplarının bir girişimi olan Arche Noah Projesi (http://www.arche-noah.at/etomite/) kapsamında Biyolojik Çeşitliliğin Korunması ve Kültür Bitkilerinin Geliştirilmesi, Multikraft (http://www.multikraft.com) ile EM Etkin Mikroorganizmanın Yapımı ve Kullanımı, Yunus Emre Ekolojik Çiftliği (http://yunusemrefarm.eklablog.com) ile Permakültür Eğitimi.

Reibnegger-Lengheim 1990-1995 yılları arasında Viyana, Avusturya’da birçok okul ve eğitim enstitüsünde Doğal Tarım ve Sağlıklı Beslenme üzerinde çeşitli seminerler verdi. Bunun yanı sıra 1992 yılında yayımlanan Avusturya Organik Mutfağı kitabının da yazarlarından biridir.

1994 yılında çevreci bir iş kurarak doğal tarım ürünlerinin dağıtımını yapan bir şirket kurdu. Doğal tarım çiftçilerinden oluşan ağını da kullanarak üretici ile son tüketici arasında aracı rolü üstlendi. Ürünlerin bisikletlerle dağıtıldığı şirkette tüm süreçlerin çevreci olmasına özellikle dikkat etti.

Reibnegger-Lengheim 2001 yılında Türkiye’ye taşındı. EM’i ilk olarak Adrasan, Antalya’da sera çiftçileri ve ziraat mühendislerine tanıttı. Halen de çeşitli alanlardaki teknik bilgisini EM Türkiye (http://www.emturkey.com ) ile paylaşmaya devam ediyor.

Walter 2005 yılından beri Sundance Nature Village’de yaşamaktadır. Türkçe isim olarak Atila (At-ila) lakabını Sundance’te doğal atçılıkla ilgilendiğinden kazanmıştır. Bunun yanı sıra EM yapımı ve kullanımı, doğal tarım ve beslenme uzmanı olarak da görev üstelnmiştir. Ana dili olan Almanca ve akıcı İngilizce’sinin yanı sıra Walter akıcı bir Türkçe öğrenmeyi de başararak seminer ve çalıştaylarını bu üç dilde vermektedir.

Eski 25-09-2010, 20:47   #1037
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Dogsever,

Bugün Ensar'la birlikte Lüleburgaz tarım fuarına gittik. Fuarda tratörden başka bir şey yoktu. Ancak Trakya Bölge Bayisi Mustafa Bey'de fuara katılmış. Kısıtlı imkanlar ile EM için kendisi bir broşür bastırmış. Broşür güzel olmuş. Bence EM'nin Trakya'da tanıtımında örnek bir adım.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 11:30   #1038
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Fide ekimlerinde Biochar + Kompost + Bukaşi + EM kullanımı

1- Dikim çukurunu açınız
2- 1/1000 oranında suyla seyreltilmiş EM ile çukuru sulayınız.
3- 1 kg toprak + 300 gram Biochar (ya da odun kömürü) + 300 gram kompost + 300 kg Bukaşi iyice karıştırınız ve karışımı dikim çukuruna dökünüz. Bitkiyi dikiniz.
4- Eğer kompost yoksa veya Madde 3'e alternatif olarak 1 kg toprak + 500 gram Bukaşi + 500 gram Biochar karışımını da kullanabilirsiniz.
5- Tekrar 1/1000 oranında suyla seyreltilmiş EM ile sulayınız (1 litre/m2)
6- Çim, kavuz, yaprak veya sap malçı ile ~5 cm yüksekliğinde malçlama yapınız. (dikim çukurunun kenarına kadar).
7- Fideler tuttuktan sonra 1/1000 oranında suyla seyreltilmiş EM ile 1 litre/m2 olacak şekilde sulama yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca, malçın üzerinden 250 -500 gram Bukaşi ilavesine de devam edebilirsiniz.

Resimler için bakınız: Apnan Manueli (Sayfa 33)

Biochar'ın yapımı için bakınız: Mesaj 1, Mesaj 2, Mesaj 3, Mesaj 4 (Acemi Çaylak'ın mesajları)

Düzenleyen Dogasever : 29-09-2010 saat 11:54 Neden: ekleme
Eski 29-09-2010, 12:31   #1039
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.Dogasever

EM içinde Bacillus subtilis var mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 12:46   #1040
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Dogasever

EM içinde Bacillus subtilis var mı?
Evet var.

Eski 29-09-2010, 13:05   #1041
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tam türü ile tesbit edilenlerden bazıları:

* Bacillus subtilis var natto (also known as Bacillus subtilis)
* Bifidobacterium animalis
* Bifidobacterium bifidum
* Bifidobacterium longum
* Lactobacillus acidophilus
* Lactobacillus bulgaricus
* Lactobacillus casei
* Lactobacillus delbrueckii
* Lactobacillus plantarum
* Lactococcus lactis subsp. diacetylactis (also known as Enterococcus diacetylactis)
* Lactococcus lactis
* Rhodopseudomonas palustris
* Saccharomyces cerevisiae
* Streptococcus thermophilus (also known as Enterococcus thermophilus)

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 13:13   #1042
Ağaç Dostu

Dr. Higa EM içinde toplam 80 mikroorganizma olduğunu söylüyor. Benim ulaşabildiğim kaynaklardaysa
EM içeriğindeki mikroorganizmalar aşağıdaki gibi. Bunlar ağırlıklı olanlar bildiğim kadarıyla.

Laktik Asit Bakterileri
• Lactobacillus plantarum
• Lactobacillus casei
• Lactococcus lactis

Fotosentetik Bakteriler
• Rhodopseudomonas palustrus
• Rhodobacter spaeroides

Mayalar
• Saccharomyces cerevisiae
• Candida utilis

Aktinomisetler
• Streptomycetes albus
• Streptomycetes griseus

Mantarlar
• Aspergillus oryzae
• Mucor hiemalis

Eski 29-09-2010, 13:24   #1043
Ağaç Dostu

Trichoderma harzianum için bir bilgi var mı?

Eski 29-09-2010, 13:29   #1044
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bildiğim kadarıyla bu EM'de yok.

Eski 29-09-2010, 13:38   #1045
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sevgili ağaç ve toprak severler,

Önemli olan tüm bu yararlı mikroorganizmaların bir arada yarattıkları sinerjidir. Bu sinerjiyi de konunun en başındaki mesajlarda açıklamıştım. Bu sinerjinin sadece bir parçasını bu mikroorganizmalardan bir tanesini tek başına ya da ikili gruplar halinde toprağa ilave ettiğinizde görebilirsiniz. (Örneğin, sadece laktik asit bakterileri de yarar sağlar veya sadece basilis subtilis veya sadece pseudomonas da (örneğin pseudomonas fluorescence) faydalıdır (piyasada bir tek mikroorganizma türü içeren ürünler tek başlarına kullanıldığında da faydalı olur ve diğer faydalı mikroorganizmaların da bir yere kadar çoğalmasına yardımcı olur.) Ama tüm sinerjiyi görmek dolayısıyla azami düzeyde yarar sağlamak için toprağa EM ilave etmek daha uygun olacaktır. Çünkü bu karışım faydalı mikroorganizmaların bir arada bulunduğu en ideal karışımdır. Ayrıca, bir noktayı daha belirtmeliyim. Bu karışım, yerli yararlı mikroorganizmaları yok etmez; aksine yerli yararlı mikroorganizmaların daha da güçlenerek çoğalmasını sağlar. Topraklarımızın çoğunda yararlı mikroorganizmanın çok az olduğunu ya da hiç kalmadığını düşünecek olursak, EM'nin ya da EM benzeri karışımların ülkemiz tarımı açısından ne derece önemli olduğu anlaşılacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda, Toprak ve Mikrobiyoloji bölümünde Sn Acemi Caylak arkadaşımızın çalışmalarını canı gönülden desteklediğimin bilinmesini isterim.

Eski 29-09-2010, 13:41   #1046
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla bu EM'de yok.
Haklısınız Sn Meyvelitepe

Trichoderma harzianum EM'de yoktur.

Eski 29-09-2010, 15:33   #1047
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Topraklarımızın çoğunda yararlı mikroorganizmanın çok az olduğunu ya da hiç kalmadığını düşünecek olursak, EM'nin ya da EM benzeri karışımların ülkemiz tarımı açısından ne derece önemli olduğu anlaşılacaktır diye düşünüyorum.
Buna ek olarak, bir kez daha vurgulamak istiyorum. EM ve Natural Tarım broşürlerinde açıklanan reçetelerin büyük çoğunluğu (hatta hepsi) uzakdoğu için hazırlanmış durumda. Ki oradaki topraklar tropikal iklim kuşağında ve ortalama hava sıcaklığının 20 °C civarlarında olduğu topraklar. Üstelik tropik yağmurlardan dolayı toprak sürekli nemli. Bu yüzden humus oluşumu çok daha hızlı ve topraktaki mikroorganizma sayısı çok yüksek. Tek başına EM, mikrobiyal gübre veya sıvı organik gübre uygulaması orada daha etkili sonuçlar verebilir.

Bizim topraklara geldiğimizde, bizim bahçede bu oran geçen yıl şubat ayında %0,34 civarında idi. Bu yüzden çok maliyetli ve emek yoğunluklu bir çok uygulamayı bir arada yaptık. Yakında yine ağaç başına yaklaşık 100 kg hayvan gübresi ağırlıklı kompost ve 2 kamyon kömür tozu uygulaması yapacağız. Ancak maliyetli olsada bu yıl güzel sonuçlarda aldık. Fıstıklar komşu bahçelere oranla daha iri ve daha dolgundu. Zeytinler ise yok yılı olmasına rağmen meyve verdiler.

Ancak bütün bunlarında yeterli olmayacağını düşünüyorum. Genel olarak toprakta olması gereken organik madde miktarı en az %5 olmalı. Zeytin ve Antepfıstığı için ise bu oranın en az %2 olması gerekiyor. Ki Mikrobiyoloji ve Toprak başlığında matematiksel olarak hesaplandığı gibi bu orana ulaşmak için daha çok yolumuz var.

Yukarıda Dogasever'in açıklamalarına ek olarak bir noktayı vugulamak istiyorum. Bahçenizdeki dal, saman, yabancı ot türünden hiç bir organik atığı uzaklaştırmayın. Kompost, malç, biochar, EM spreylerek sürme vb. gibi yöntemleri mutlaka uygulayın. Dışarıdan leonardit, klimoptilolit vb. eklenmesi türünden kolay çözümleri kesinlikle reddetmiyorum. Ancak bu uygulamalardan kesin sonuç almanın ortalama maliyeti bir çiftçinin bütçesini kat kat aşacak miktarlara varacaktır. Ayrıca kompost, malç, biochar, EM, Sim Derma, Bacillus subtilus, Pseudomonas fluorescence vb. içeren ürünler kesinlikle birbirinin alternatifi değil, birbirini tamamlayan ürünler.

Mikroorganizmalarında canlı olduklarını unutmayın. Nasıl evinizdeki diğer evcil hayvanları düzenli olarak besliyorsanız onlarıda o özenle beslemeniz gerekir. Bu yüzden aşağıdaki gibi kısa bir genelleme yapabiliriz. Sayılan 7 maddenin hepside birbirinin alternatif değil, birbirini tamamlayan ürünler.

1- Malç: Daha çok mantarlar ve aktinomisetler için besin kaynağı
2- Kompost: Bakteriler için besin kaynağı
3- Biochar: Bakteriler için besin kaynağı olmanın yanısıra, toprağın katyon değişim kapasitesini düzenliyor.
4- EM ve Benzeri ürünler: Topraktaki mikroorganizma sayısını artırmak ve çeşitlendirmek için.
5- İz Elementler: Özellikle Magnezyum, Kalsiyum (Magnezyum Sülfat ve yumurta kabuğu çok pahalı değil) olmak üzere (topraklarımızda genelde potasyum ve fosfor yeterli düzeyde var. Sebzecilik yapmıyorsanız veya bu iki elemente çok duyarlı meyve çeşidi yetiştirimiyorsanız çok önemli değil.) iz element takviyesi. Çünkü malç ve kompost daha çok Azot ve Karbon ağırlıklı organik madde içeriyor.
6- Orman toprağından elde ettiğiniz mikorizalar: Salgıladıkları glomalin enzimi ile topraktaki karbon oluşumunun %20 sini gerçekleştiren müthiş canlılar.
7- Rhizobium aşılanmış baklagil ekimi: Yeşil gübreleme için çok önemli.

Toprakta organik maddenin ne kadar önemli olduğuna dair Muttalip Bey'i ziyarete gittiğimde fotoğraflar çekmiştim. Bafa Gölü civarında, gölün taşma alanında olduğu için organik maddece zengin ve taban suyunun çok derinde olmadığı yerdeki zeytin ağaçları ile kıraç yerdeki zeytin ağaçları arasında çok büyük farklar vardı. Ki her ikisinde de herhangi bir uygulama yapılmamıştı. Muttalip Bey'in deyimiyle organiğinde organiği. MuttalipBey fotoğrafları gönderdiğinde buradan da yayımlarız.

Eski 29-09-2010, 15:56   #1048
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çok doğru.

Eski 29-09-2010, 16:51   #1049
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
EM ve Natural Tarım broşürlerinde açıklanan reçetelerin büyük çoğunluğu (hatta hepsi) uzakdoğu için hazırlanmış durumda. Ki oradaki topraklar tropikal iklim kuşağında ve ortalama hava sıcaklığının 20 °C civarlarında olduğu topraklar. Üstelik tropik yağmurlardan dolayı toprak sürekli nemli. Bu yüzden humus oluşumu çok daha hızlı ve topraktaki mikroorganizma sayısı çok yüksek. Tek başına EM, mikrobiyal gübre veya sıvı organik gübre uygulaması orada daha etkili sonuçlar verebilir.
Teşekkürler Acemi. Bu yüzden EM'yi de mutlaka organik madde ile birlikte ve sulu tarımda kullanmayı öneriyoruz. (Her canlının suya ve besine ihtiyacı vardır). Hiç olmazsa, tarlalarda bile en az 3 veya 4 defa sulama yapılmalıdır ve EM sulama yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Örneğin, Ankara cıvarında holder ile 3 defa sulama yapılan buğday tarlasında EM'nin yararını gözlemledik. Diğer bir konu da, kışın ortasında EM veya başka herhangi bir mikrobiyal ürünü dış mekanlarda kompost yapımı dışında kullanmaya gerek yok. EM kullanımına Şubat sonu, Mart başı gibi başlanabilir. Hava sıcaklığının en az 10-15 C derece arasına ulaşmış olması avantajdır.

Eski 05-10-2010, 10:34   #1050
Ağaç Dostu

Sn.Dogasever,

Ev atıklarını EM yardımı ile küçük kompost kovalarında kompost yaparken biliyorsunuz alt tarafta bir sıvı birikimi oluyor.

Bu sıvıyı fazla bekletmeden almak gerekiyor aksi halde bu sıvıda ağır bir koku meydana gelmekte.

Benim aklıma takılan husus ise;

EM kirli nehirlerde-göllerde-hayvan ahırlarında kötü kokuların giderilmesinde ve temizlenmesinde kullanıldığına göre;
bu kompost kovasında oluşan birikmiş sıvının kokusunu nasıl gideremiyor?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024