View Single Post
Eski 28-09-2010, 21:19   #192
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Biochar 3

Bu metal boruyu daha önce kesmiş olduğunuz tenekenin baca deliğine yerleştiriniz ve tel zımbası zımbalayarak ile monte ediniz.

Name:  carbonize_10.JPG
Views: 4465
Size:  10.5 KB

Sürekli kullanım için sağlam bir cihaz elde etmek istiyorsanız bacayı 3 adet demir çubuk ile lehimleyerek destek yapınız.

Name:  carbonize_11.JPG
Views: 4663
Size:  23.9 KB

80X122 cm uzunluğunda bir saç levhaya 2 cm çapında ve 10x10 cm aralıkla 40 kadar delik deliniz. Bu levhayı kıvırarak silindir haline getirip lehimleyiniz.

Name:  carbonize_12.JPG
Views: 4442
Size:  16.4 KB

Baca ile filtreyi birbirine perçinleyiniz.

Name:  carbonize_13.JPG
Views: 4410
Size:  24.8 KB

Cihazınızın görünümü ve kullanımı aşağıdaki gibidir.

Name:  carbonize_14.JPG
Views: 4442
Size:  29.5 KB

Biochar'ın Kullanım Alanları

1- 4 kg biochar, 4 kg hayvan gübresi, 1 kg pirinç kepeği, 1 kg kompost (bu malzemelerin özgül ağırlıkları farklı olduğu için hacimsel olarak 4:4:1:1 oranı kullanılabilir.) ile karıştırarak gübre olarak.

2- 1:1:1 oranında (toprak:biochar:kompost) karışım yaparak yeni dikimlerde köklendirici olarak.

3- Su arıtmada filtre olarak.

4- 60:40 oranında (orman toprağından yapılan aşılayıcı:biochar) mikoriza içeren karışım yaparak toprağa mikoriza aşılamak çin kullanabilirsiniz.

Ayrıca pestisit olarak, yakacak olarak ve koku giderici olarak kullanılabilirmiş. (Pestisit konusunda abarttıklarını düşünüyorum. Ben dökümanda yazanı söyledim.)

Benim için, kompost yapılamayacak bitki artıklarının bu şekilde kömürleştirilerek hem topraktaki organik madde miktarına katkı sağlaması hem de aktif karbon içeriği sayesinde tıpkı leonardit ve klinoptilolit gibi toprağın katyon değişim kapasitesini düzenlemesi daha önemli bir özellik olarak öne çıkıyor.

Düzenleyen acemi_caylak : 29-09-2010 saat 10:14
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön