agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2010, 17:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Etidot-67 (Borlu Gübre)

Etidot-67 (DiSodyumOktaboratTetraHidrat)

Boraks ve Borik Asitin reaksiyonundan üretilmektedir. 2010 yılı başı itibari ile, Eti Maden Bandırma İşletmesince yerli üretimine başlandı. Çok önemli bir bitki besin maddesi olup,%67 oranında BorOksit içermektedir.

Zeytinden cevize, ayçiçeğinden buğdaya, bir çok tarım ürününde verimliliğin artmasına sebep olmaktadır. Tarım amaçlı olarak da kullanılan Boraks Dekahidrat veya Borik Asitten önemli farkları mevcuttur. Bunlar, %22 oranında çözünürlüğü olması ve pH değerinin nötr e yakın olmasıdır.Yüksek çözünürlüğü dolayısı ile damlama veya püskürtme metodları ile bitkiye topraktan veya yapraktan verilebilmektedir.

Ürünün TON fiyatı 1.000 USD+KDV dir. (Bu güne kadar, bu ürünün eş değeri olan ithal ürünler, yurt dışından getirtilerek 20-50 TL/ kg fiyatıyla satılıyordu.-Hala da satılmakta maalesef.) Ürün, 20 kg lık kraft veya 400 kg lık içi PE torbalı BigBag torbalarla satılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi almak için, Eti Maden İşletmelerinin Bandırma Bor ve Asit Fabrikalarının 0 266 721 31 00 numaralı telefonunu arayıp, pazarlama ve satış departmanı ile bağlantı kurabilirsiniz.

(Her ne kadar reklam yapmış durumunda olsam da, bir kamu çalışanı olarak, bu konudan şahsi bir menfaatim bulunmamaktadır. Ancak, halkımızın ve devletimizin menfaati bulunmaktadır. Ayrıca, kurum, yazılı numune taleplerini de karşılamaktadır.)

Kurum, yurt içinde bayilik vermediğinden, Ülkemizin tarım menfaatleri adına, bu konuya önem verilmelidir.
Saygılarımla

Mevcut ürün etiketini ekledim.

Name:  ETİDOT - 67 ARKA YÜZ.jpg
Views: 45114
Size:  77.0 KB

Ayrıca tarımda bor kullanımı ile ilgili olarak da aşağıda bilgi var.

Bu bilgiler, teorik (akademik çalışmalardan derlenen) bilgiler olup, beş yıldır aksi yönde bir geri bildirimle karşalaşmadım.

Biz Bandırmada Boraks Dekahidratı yıllardır zeytin üretcisi köylülere, Ocak-şubat aylarında satıyoruz. Onlarda topraktan (yağmur öncesi) uyguluyorlar.
Saygılarımla

TARIMDA BOR KULLANIMI

Ürünlere göre tavsiye edilen uygulama dozları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bu rakamlar yerel koşullara göre değişebilir. Bu değişiklik noksanlığın şiddetine, çok yıllık bitkilerde ağaç yaşına, toprak tekstürü ve yağış durumu gibi koşullara göre tarım uzmanları tarafından ayarlanmalıdır.

Bitki Türlerine Göre Borlu Gübrelerin Uygulama Dozları

Bitkiler Toprak Uygulaması (Boraks) Yaprak Uygulaması (Etidot-67)

Zeytin 130-490 g/Ağaç % 0,20-0,50
Turunçgil 50-125 g/Ağaç % 0,25
Bağ 20-60 g/Ağaç % 0,25
Elma 130-450 g/Ağaç % 0,20
Armut 130-450 g/Ağaç v % 0,25 
Erik 130-450 g/Ağaç % 0,25
Şeftali 90-130 g/Ağaç % 0,25
Kayısı 130-250 g/Ağaç -
Kiraz 130-330 g/Ağaç % 0,25
İncir 9-18* kg/hektar -
Muz 18-35* kg/hektar % 1,00*
Çilek 4-9 kg/hektar -
Domates 9-13 kg/hektar % 0,25
Hıyar 9-18* kg/hektar % 0,25-0,50*
Marul 9-18 kg/hektar % 0,25-0,50*
Patates 4-9 kg/hektar % 0,50
Pamuk 4-18 kg/hektar % 0,50
Tütün 3-9 kg/hektar % 0,50
Buğday 6-18* kg/hektar % 0,50*
Mısır 6-13 kg/hektar % 0,50
Karanfil 9-18 kg/hektar % 0,20
Gül 9-18 kg/hektar % 0,20
Krizantem 9-18 kg/hektar % 0,20

* : Deneme amacıyla uygulanabilir.

Yapraklarda Uygulanması :
Tarla Mahsulleri : 1.000-2.000 litre suda, 5/10 kg/hektar oranında solubor (Çözelti konsantrasyonu % 0,5 ağırlık/hacim’i (w/v) aşmamalıdır.) uygulanabilir. Sadece şeker kamışlarında su oranı 100-600 litreye, yani % 5 w/v’ye düşürülebilir. Pamukta 0,5 kg/hektar oranında yılda 6 uygulama yapılması tavsiye edilir.

Ağaç Mahsulleri : 1.000-2.000 litre suda 2-3 kg/hektar solubor, yani % 0,20-0,30 konsantrasyonu seçilir. Tavsiye edilen yerlerde uygulama tekrarlanır.

Sebzeler : 1.000-2.000 litre suda 5-10 kg/hektar solubor , yani % 0,25-0,50 konsantrasyonu seçilir. Bazı sebzelerde ise dikimden önce toprağa uygulama tercih edilebilir.

Toprak Uygulaması :
100-300 litre suda 5-15 kg/hektar oranında solubor tüm tarla ve sebze mahsullerinin dikiminden önce uygulanır.

Sıvı Gübre :
Sıvı Gübrelerde solubor, kristalizasyon sıcaklığında sadece küçük değişikliklere yol açar ve % 2.78 oranına kadar solubor normal olarak ilave edilebilir. Bazı azot/fosfat (NP) çözeltilerinde ise %4,4’e kadar solubor uygulanabilir.

Mikroelement beslenmesinde 2.5 ppm w/v solubor, normal olarak gereken 0,05 ppm bor’u sağlar. Tavsiye edilen oranlar kesinlikle aşılmamalıdır.

TARIM ENDÜSTRİSİNDEKİ
BOR UYGULAMALARI

Tarım Endüstrisindeki Bor Bileşikleri Tüketimi:
Bor bileşiklerinin tarım endüstrisinde kullanılan iki çelişen şekilde uygulaması mevcuttur. Düşük konsantrasyonlarda, bor bileşikleri gübrelerin içerisinde mikro besin elemanı olarak kullanılırken, yüksek konsantrasyonlarda herbisit, algisit ve diğer pestisitler (zararlı ot öldürücüler) olarak da kullanılırlar.

Düzenleyen Yakup : 30-11-2011 saat 21:08 Neden: torba kapasitesini düzeltme
Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 18:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Paylaşımınız için teşekkürler, kendinizi biraz daha tanıtır ve bu ürün ya da benzer çalışmalar hakkında bildiklerinizi de paylaşırsanız çok daha memnun oluruz.

Bu tip doğal ürünlere özellikle sahip çıkılması açısından çok önemli.

korkmazay beğendi.
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 20:57   #3
Ağaç Dostu

Rica ederim. Masabaşında bu ürünün satışını yapan bir kaç memur arkadaştan biriyim. Etidot-67 konusunda deneysel veya akademik bazda çalışmamız yok. Eti Maden in ürünlerine, kurumun ilgili ürünü üreten taşra işletmesinden, istanbuldan veya izmirden ulaşılabilmekte. Etidot-67 Bandırmada üretildiğinden, sadece bandırma, istanbul veya izmirden temin etmeniz mümkün.
Vereceğiniz bir e-posta adresine, Etidot-67 ile ilgili temel bilgileri ve Ürünün lisans ve tescil numaralarının yer aldığı etiketleri göderebilirim. Ayrıca, karşı ödemeli kargo ile 2-3 kg kadar numune gönderebilirim.

Benim de bir beklentim var bu forumdan. O da bu ürünün tanıtılması, uygulayıcılar tarafından denenmesi ve konu ile ilgili akademik çalışması olanların da bilgilerini paylaşması.

Emin olun, ne kadar çok kişiye satılırsa, benim şahsi iş yüküm o kadar artacak ve çok fatura kesiyorum diye prim de almayacağım.

Sadece ülkemin daha güçlü ve daha özgür olmasını istiyorum.

Düzenleyen Yakup : 30-11-2011 saat 21:12 Neden: Güncelleme
Eski 25-07-2010, 21:32   #4
Ağaç Dostu

Ben hemen sizin mail adresinize kargo bilgilerimi gönderiyorum. Nasıl ve ne şekilde, hangi oranlarda kullanacağımı da bura da açıklasanız ben de resimli , aşamalı üretim durumumu gösterir çalışmayı seve seve yaparım.

Eski 25-07-2010, 22:19   #5
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Sn. Yakup paylaşımınızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu konularda cahil olmama karşın bilgilenmeme sebep olduğunuz için duyarlılığınız için ayrıca teşekkürler.

Eski bir SEKA çalışanı olarak pazarlama ve satış konusunda duyarlılığınızı ya da durumunuzu anlıyorum. Bizde de durum devlet yönetimi ile aynıydı fakat siz paylaşımcı tavrınızı sonuna kadar sürdürünüz, devlet ürünü olduğundan dolayı herhangi bir reklam veya ticari kazanç peşinde olmadığınız zaten belli.

Elinizdeki bilgileride bu bağlamda rahatlıkla forum üzerinden paylaşabilirsiniz diye düşünüyorum veya Sn. balbay da uygun görürse kendi düşüncem ile bu işi üstlenebilir. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 22:45   #6
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Sayın Balbay ın numunelerini (2 kg kadar) hazırladım. İnşaallah yarın adresini de aldığımda kendisine göndereceğim. Kendim de 1 yıldır arıcılık ile meşgul oluyorum. Bir şehirli olarak 1 yıldır yeni yeni köyü ve bitkileri tanımaya başladım. (Buğday, ay çiçeği ne zaman ekilir vb öğrenmeye başladım.) Arılarımı götürdüğüm yerlerdeki köylülerle arkadaşlığımı da pekiştirmek için anlatmaya çalışıyorum ama pek faydası da olmuyor. İnsanımız armut piş, ağzıma düş diyor..
Neyse, bu amaçla 20 kg lık bir torbayı da ben satın aldım. Yaklaşık olarak yarısını dağıttım. Benden ilk numune isteyecek olan 4-5 kişiye daha 2 şer kg kadar ETİDOT-67 göndereceğim. Sonra isteyen olursa, İşletmenin faksını verip, İşletme Müdürlüğünden talep etmelerini rica edeceğim.
Bize gelen ve geri bildirimde bulunan köylüler vb. boraks ve etidot-67 kullanımlarından dolayı ciddi verim artışından bahsediyorlar.
Esasen bu konu, kanaatimce, ayrı bir organizasyon gerektirecek kadar önemli. Forumda, bir çok ehil uygulamacı var. Akademik çalışmalar için de Yök tez veri tabanı her kese açık. Umarım bu forum vesilesi ile, ETİDOT-67 ve tarımda bor kullanımı ile ilgili geri kalmışlığımızı, kısa sürede bertaraf ederiz.

Eski 25-07-2010, 22:54   #7
Ağaç Dostu

Ben dersime çalışmaya başladım. Bir kaç yabancı kaynak da muhteşem bilgiler var. Düzenleme yaptıktan sonra paylaşmaya çalışacağım.

Bu arada özel mailinize bilgilerimi yolladım. Kısa zaman da bu Milli Valığımıza geren önemi verip elimizden geleni yapmaya çalışırız.

Eski 25-07-2010, 23:05   #8
Ağaç Dostu

DiSodiumOctaBorateTetraHydrate (Etidot-67) Suda çözünebilen bor hakkında araştırma yapmak isteyenler için bir kaç bilgicik vereyim o zaman.

Ürünün eşdeğeri veya benzeri olan yabancı ürünleri, internette "solubor", "polybor", "timbor" (veya tymbor olabilir) adları ile aratabilirsiniz.

Ürünün çözeltisi, ahşap sektöründe, ağaca emdirilerek, ahşabın ömrünü çok uzatıyor.
Ayrıca, borun kendisi antifungal olduğundan, mantara karşı etkili.
USA nın ormanla ilgili bir dairesinin yabancı bir yayınında okumuştum. Boraks dekahidratı, ağacı budadıktan sonra budanan yere (mantara karşı) sıvıyorlarmış. Tabi uygulamacı olmadığımdan nasıl yapılacağını bilemiyorum.

Bu konunun, türkiyedeki meyvecilik de dahil olmak üzere, tarım ürünlerinin belki %50 sini, belkide fazlasını direkt olarak ilgilendirdiğini görmemiz olası. O yüzden, uygulamacılardan rica ediyorum. Hobi bahçenizde 10 metrekare domatese de uygulayıp neticelerini paylaşmanızda büyük fayda var.
Allah hayretsin.

Düzenleyen Yakup : 30-11-2011 saat 21:15 Neden: Güncelleme
Eski 26-07-2010, 16:56   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Yakup,

Ücreti karşılığı 2 veya 3 kg ürünü bende zeytin ağaçlarında denemek isterim.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 20:34   #10
Ağaç Dostu

Kullanıcı adım Yakup oldu.
20 kg lık ambalajlarda satışa sunulduğundan, 2-3 kg satmam olanaksız.Bana adresinizi iletin, karşı ödemeli kargo ile ulaştırayım. Zeytinciler Ocak-Şubat aylarında kullanıyorlar. Yaprak sararmasını bor eksikliğine işaret ettiğini söylüyorlar.

Esasen ben bir hata mı yaptım diye düşünüyorum. Yukarıdaki etiket incelendiğinde, ürünün daha çok ilk bahar ve geç ilk bahar dönemi için uygun olduğu görülüyor.
Yani galiba bir çok üründe deneme yapmak için erken galiba.

Esas denemeler için 8-10 ay bekleyeceğiz mi?
Açıkçası, sanırım bu süreçte daha çok ürünün tanıtımı ve hazırlığı yapılmalı.
(İnsanlar çok erken uyararak hata mı ediyorum? Böyleyse lütfen kusura bakmayın.)
Bu konularda maalesef bilgim olmadığı için, umarım beni mazur görürsünüz.

Eski 26-07-2010, 20:46   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Kullanıcı adım Yakup oldu.
20 kg lık ambalajlarda satışa sunulduğundan, 2-3 kg satmam olanaksız.Bana adresinizi iletin, karşı ödemeli kargo ile ulaştırayım. Zeytinciler Ocak-Şubat aylarında kullanıyorlar. Yaprak sararmasını bor eksikliğine işaret ettiğini söylüyorlar.
Esasen ben bir hata mı yaptım diye düşünüyorum. Yukarıdaki etiket incelendiğinde, ürünün daha çok ilk bahar ve geç ilk bahar dönemi için uygun olduğu görülüyor.
Yani galiba bir çok üründe deneme yapmak için erken galiba.
Esas denemeler için 8-10 ay bekleyeceğiz mi?
Açıkçası, sanırım bu süreçte daha çok ürünün tanıtımı ve hazırlığı yapılmalı.
(İnsanlar çok erken uyararak hata mı ediyorum? Böyleyse lütfen kusura bakmayın.)
Bu konularda maalesef bilgim olmadığı için, umarım beni mazur görürsünüz.
Sn. Yakup,
Merak etmeyin ürünün nasıl kullanıldığını okudum. Zeytin için hasattan sonra diyor. Ben Şubat ayında (Bizim orada su sorunu olduğu için, en geç Mart ayı başında topraktan yapılan uygulamaları kesiyoruz. Çünkü bitkiyi yakma tehlikesi var. Sadece sulama suyuna organik sıvı gübreleri karıştırarak uygulama yapıyoruz.) uygulayacağım. Ki tam dozaj için mikro analiz yaptırmadan uygulamayı düşünmüyorum zaten.

Eski 26-07-2010, 20:46   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Bugün sizi aradım ama yoktunuz, mesai arkadaşınızla görüştüm. Kullanım miktarının binde 5 olduğunu söyledi saksı bitkilerimde denemek istiyorum ama doğrusu pek de cesur değilim. İlk fırsatta gelip numune rica edeceğim.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 21:00   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Bugün sizi aradım ama yoktunuz, mesai arkadaşınızla görüştüm. Kullanım miktarının binde 5 olduğunu söyledi saksı bitkilerimde denemek istiyorum ama doğrusu pek de cesur değilim. İlk fırsatta gelip numune rica edeceğim.
Sn. Köknar,
Bu yıl biraz yoğun çalışıyorum galiba. Hep avrupa birliği yüzünden. ambalaj malzemelerinin bu kadar çok vaktimi alacağına inanmazdım.
Bir bahçıvan olan dayıma 1-2 sene etidot-67 (yabancı mamuldü galiba) göndermiştim. Bazı çiçeklerinde canlanmaya, bazılarında da sönmeye vesile olduğunu söylemişti.
Hatta bu canlanma için sanırım "kurtulma" kelimesini kullanmıştı. Ama fazlası yakıyormuş. Bence tek olan çiçeklerinizden başlamayın. Yoksa ben de üzüleceğim. Hani sararan çiçeklerinize verin diyeceğim ama ben bu konulardan hiç anlamam. Tek yapmaya çalıştığım, bu işten menfaat sağlayacak sanal kamuoyunu bu konuda bilgilendirmeye çalışmak.

Eski 26-07-2010, 21:24   #14
Ağaç Dostu

Bor eksikliği ile ilgili aşağıdaki linkte ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

http://www.getakimya.com/bitkilerde_bor_eksik.htm

Eski 26-07-2010, 21:39   #15
Ağaç Dostu

Elinize sağlık.
Bu bilgileri zaman içerisinde toplayıp derlesek, 1 sene içinde öyle bir broşür çıkabilir, ki ...
Birazçık mutlu oldum şimdi.

Eski 28-07-2010, 22:38   #16
Ağaç Dostu

Hazır yeri gelmişken konunun uzmanlarına bir şey sormak istiyorum.
Ben Etidot-67 için tanıtımda bitki besin maddesi demişim ama, bunu bilerek yapmadım. Bunun etiketini tasarlarken, ilgili yönetmeliğin etkisinde kalarak yaptım. Ama şimdi, yönetmelikte ne yazıyordu onu bile hatırlamıyorum. Hatta, yönetmeliği yazanlar çeviri yaparak, kendileri de kafa karışıklığına sebep olmuş dahi olabilirler.
Etidot-67, temel olarak gübre midir, yoksa bitki besin maddesi mi?
Gübreler ile bitki besin maddeleri arasındaki farklar nelerdir?

Eski 29-07-2010, 12:34   #17
Ağaç Dostu

Sevgili Yakup Bey,

Kargom geldi, çok teşekkür ederim. 9 Ağustos a kadar bir seyehatim olacak, o tarihten sonra kesinti vermeden ürünü kullanmaya çalışacağım.

Bu süre içerisinde de konuyu araştırıyorum. Bu sayfada paylaşılan ve paylaşılacak olan bilgilerde artmaya başladı, ayrıca seviniyorum.

Eski 29-07-2010, 13:44   #18
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Selam.
Bu formu görmeme neden olan Yakup beye teşekkürler. Daha önceleri bor ile ilgili bitkiye sağladığı yararları okumuştum. Bu aradada bir çok değişik ürünleri test ettim. Bahçenin bir kısminı x gübreyle bir kısmınıda y gübreyle dikip sonuca baktım. Bunu yaparkende kendimi kandırmayayım diye , tarlanın güneş alan yerini ve arazi eğimini 2 eşit parçaya böldüm. Bazı sonuçlar aldım ama beni tatmin etmedi. Birinde kökler fazla olurken diğerinde filizlenme artı. Ama verim artışı hiç birinde istediğim gibi olmadı. Toprak tahlili yaptırdım ve danışarak bu sayfalardan yardım almaya çalışıyorum. Sonunda 13+1 i bulacağım, inanıyorum :=))

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 22:42   #19
Ağaç Dostu

Çok rica ederim. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışmak istiyorum. Ama işler biraz yoğunlaştı. Sanırım numune gönderme dışında bir faydam (şimdilik) olamayacak.
Ayrıca, ilginiz için ben de teşekkür ederim.

Eski 29-07-2010, 23:05   #20
Ağaç Dostu

Ne kadar doğru bilmiyorum ama, bazı uyanıklar bu mamulü ve bazı diğer piyasada ki benzerlerini birbirlerine karıştırıp, sıvı organik gübre, mucize katkı maddesi, yüzyılın icadı gibi adlarla satıyorlarmış. Abd ve Kanada kökenli bir çok firma hakkında soruşturma açılmış.

Nedeni de basit. Oradan buradan toplanan örneğin 4 ürünü sulandırıyorsun, aslında toplam da bu ürünleri ayrı ayrı alsan 5 para edecekken, mucize organik karışım yalanları ile 25 paraya satıyorsun.

Aklıma bir sürü şey geldi ama, bu bölümün diğer kısmında hayli hararetli ve zaman zaman seviyesiz, küfürlü devam ( maliba bu gün müdahale etti sonunda ) tatışmalara girmemek için bu edindiğim bilgiyi şimdilik tam doğrulamadan o sayfalar da paylaşmak yerine bu alanda paylaşmayı daha doğru buldum.

Ama beni az çok tanıyan arkadaşlar bilirler, ucundan bir işaret yakalarsam, çok kötü araştırma-ispat-hukuksal süreç üçlemesine girerim.

Ne yapayım, buda benim meraklarımdan birisi.

Eski 29-07-2010, 23:42   #21
Ağaç Dostu

Hani iyilik yap denize at derler ya,
Balık bilmezse de, ^Halık bilir diye.
Diğer arkadaşları bilemem, herkes bir gaye için bir şeyler yapıyor. Ben de sanırım psikolojik tedavim için yapmak niyetindeyim. Biraz meraklı ve sorgulayıcı biri olarak, bazı çevirileri bana gelen köylüye vermek istemiyorum. Yapıldığını bilfiil bildiğim ve neticelerine de aynı şekilde inandığım şeyleri köylülere ve çiftçilere sunmak istiyorum.
Bunu yapmama yardım edeceklerden Allah razı olsun.
Bu sene ilçe tarımın fidancılık kursu için dilekçe verdim ama açmadılar. Esasen iyi de oldu (bu sene yoğunum biraz). Ama zaman biraz daha müsait olunca biraz ziraat öğrenmek niyetindeyim. Belki Sn. Balbay beni stajer olarak kabul eder.

Eski 29-07-2010, 23:45   #22
Ağaç Dostu

Yakup Bey o kurstan benim de haberim olsun.

Eski 30-07-2010, 00:01   #23
Ağaç Dostu

Başvuruları sonbaharda oluyor. Kurs ilkbaharda veriliyor. Bu sene vermediler. Başvuruları İlçe Milli Eğitime Bağlı olan, Bandırma Halk Eğitim Merkezine yapılıyor. Kurs ise, İlçe Tarımda veriliyor.
Her ne kadar talep miktarına (dilekçe sayısına) göre kurs açıyoruz deseler de, sanırım ya biraz keyfi davranıyorlar, ya da ilçe tarımın ziraat mühendisi müsait olursa açıyorlar.
Ben önümüzdeki sene için tekrar başvurmak niyetindeyim. O güne kadar, çok ayrı gayrı düşmezsek sizi de mutlaka uyarırım.

Eski 30-07-2010, 00:06   #24
Ağaç Dostu

Foruma üye olduğumuz müddetçe haberdar edebilirsiniz Sayın Yakup. Yalnız kendim için de değil ilgilenen başka arkadaşlarımız da olabilir. Ben takibini kendi adıma yaparım teşekkür ederim bilgilendirme için.

Eski 30-07-2010, 00:07   #25
Ağaç Dostu

Stajyer ? Estafurullah, ancak birlikte bildiklerimizi paylaşıp, eksiklerimizi tamamlayarak daha iyisini yapabilmeyi arzulayan insanlarız. Ben kendi namıma çok fazla meraklı, becerene kadar da inatçıyım.

Laf aramızda, çok iyi bir forumun üyeleriyiz. Tabi her yerde olduğu gibi arada arızalı arkadaşlar ve söylemler çıkmıyor değil.

Ama asıl amaç olan, birlikte, bilgili, becerikli, kendisine ve çevresine faydalı, geleceği düşünen ve kendisi yaşamasa da ileri nesillere en iyi yaşama için gereken birikimleri aktarabilen insanlardan olmayı sağlamak bizler gibilerinin felsefesi olmalı diye düşünüyorum.

Eski 30-07-2010, 00:26   #26
Ağaç Dostu

Kula muhtaç olmak ağır,
Yabancıya muhtaç olmak ağırdan da ağır.
Tarım sektörümüzün gerek birey, gerekse ülke bazında sadece Yaradana muhtaç olması için bu gayret.
Bunlar da benim duygu ve ideoloji çorbam. O yüzden,
Çok çalışmak lazım çoook (akıllıca, sakince ve hoş görerek).
Bir kısım insanın sadece kendi menfaatini düşünmesi gayet normal. Bunlarla vakit kaybetmek faydalı değil ki. Biz denemelerimizi yapalım, neticelerini derleyelim. Telif hakkı zımbırtısı olmadan, ulaşabileceğimiz her kese ulaşalım ve onları ikna edelim. İnsanımız zenginleşsin. Bağımsızlaşsın. En azından, piyasa fiyatlarında satacağı üründen zarar etmesin ki sektörlerimiz ayakta durabilsin. Arkamıza dönüp baktığımızda, mutlu olmak için kuvvetli sebeplerimiz olsun.

Eski 30-07-2010, 00:48   #27
Ağaç Dostu

Aynen katılıyorum. Bu amaç her sektör de düsturumuz olsa, aşılmayacak engel kalmayacak.

Eski 03-08-2010, 00:18   #28
Ağaç Dostu

Yok mu Bor isteyen?

Vakit bulunca ya da kafama esince, forumdaki diğer yazıları da okuyorum. Tabi özellikle Bor ile ilgili olanları.
Şunu öğrendim, ki bor, mutlaka her bitkiye lazımmış. Sevgili Balbay ve Kaptanzst, bazı denemeler yapıp neticelerini bizimle paylaşacaklar. (Kaptanzst, kargonuz bugün yarın ulaşır). Ama yetmez. Kişi başı 3 er ürün üzerinde çalışsalar, 6 ürün üzerine çalışılmış olacak. Halbuki Bor hemen hemen bütün bitkilere lazımmış. En çok ürettiğimiz ve en çok tükettiğimiz bitkiler ile çalışmalar yapılmalı. Nasipse seneye bir köylü arkadaşıma da ben deneteceğim. Ay çiçeği ve buğday başta olmak üzere, bir kaç ürün deneriz. Biraz da gazımız eksik olmasın, resimlerini de çekeriz. Siz de deneme yapmak isterseniz, Etidot-67 numunesi için, özelime mesaj atabilirsiniz.
Ben bu arada, sizinle iki web adresini paylaşmak istiyorum. İlki, yüksek öğrenim kurumunun Tez Veritabanı: http://tez2.yok.gov.tr,
İkincisi ise milli eğitim bakanlığının orta öğretim ders veri tabanı: http://megep.meb.gov.tr.
Her iki siteden de, teorik ve pratik bazda, ihtiyaç duyulan bir çok bilgi temin edilebilir.
İyi geceler.

Eski 03-08-2010, 13:12   #29
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Selam Yakup bey. Kargoyu aldım teşekkür ederim. 5 litrelik pet kavanoza alarak depoladım. Yaz başını bekliyorum. Bu arada ufak denemeler yaptım . Hazırladığım gübrenin yarısına kattım. 10 lt lik karışımı 2 ye böldüm ve 5 litrelik kısmına 1 yemek kaşığı bor koydum. Tartı aletı yoktu, bende tahmını bir işlem yaptım. 10 günden sonra sadece bu gübreleri kullanacağım. Şimdi zamanı değil ama yinede de deneyeceğim. en başta deneme için 4 kivi ağacı bu konuya ayırdım . Yaz başı 4 adet daha ayırıp denemeye devam edeceğim. Sonuçlar için en az bir sene beklememiz gerekecek.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 20:41   #30
Ağaç Dostu

Şimdi benim, denemelerden önce toprak analizi yapmak gerek filan demem gerekiyor diye düşünürken, aklıma şu geldi:
Maksimum binde kaçlık bor çözeltisini, önümüze gelen her toprağa uygularsak, minimum veya sıfır zarar görürüz?
Fikir edinmek için, şundan yararlanalım:
Bor kullanmayanlardan toprak analizi yaptıranlar, topraklarındaki bor oranlarını yazsınlar. Biz de pratik olarak diyelim ki, şu yöredeki toprakta şu kadar bor var. Dolayısı ile % şu kadar çözünürlükteki Etidot-67 çözeltisi, filanca yöreler hariç, rahatlıkla kullanılabilir.
Olmaz mı?

Etiketler
bor, eti maden, etidot-67, gübre, tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024