agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3415Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2011, 13:53   #721
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Şimdiye kadar patlatmaman mucize. Ama şunu bilki geleceğinle oynuyorsun. Evden kırmızı kart görebilirsin. Yukardaki mesajdan anlaşılacağı üzere tecrübe ile sabittir. Gel abi sözü dinle, yakma kendini.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 16:18   #722
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Yok yok ben buyuk sözü dinlerim
korktum valllahı mahvoluruz
hemen mudahale edeyım
yoksa bahcedekı erık agacının dıbıne koysam acaba
durum ciddi hemen sizi dinleyıp mudahale edicem

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 15:05   #723
Ağaç Dostu

Uuzn süredır abonesı oldugum forumlardan en son enzım merakımız eskılerı geçtı
yenı yazılar varmı dıye durmadan bakıyorum
bıraz işler yavaslayınca enzım sayfasını yenıden hatmettım her sayfayı yenıden okudum
bılgıler tazelendı ve şekıllendı
benım enzımlerım devam edıyor
aksam hanımla muhabbetını yapıyoruz
ben gunde bırkaç sefer havasını alıyorum
deyınce rahatladım
meger bomba etkısınden hanım sayesınde korunuyormusuz
neyse artık sorun kalmadı
balon yöntemı çok kolay oluyor
acemı hocamızın yazılarındanda anladıgım kadarıyla
enzım 25 -30 derecede hızlanıyor
bende sunu düşündüm
balonlarla tedbır alınmış enzımlerımı seranın içine koysak
guzel olmazmı
hemde cabuk olur ve serada gübrelenmış olur
ben em de katmıştım
belkıde 15 gunde hazır olur diye düşünüyorum
forumdaşalrımız ne düşünür acaba

Eski 10-06-2011, 16:18   #724
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bu arada bitkilerin ihtiyacı olan karbondioksit' i sera içinde yapay olarak üretmiş olursun ve farkına varmadan karbondioksit jeneratörü imal etmiş olursun. Seradakiler senin için dua eder. Abi bir kaç tane enzim şişesi daha yok mu diye yalvarma seslerini duyarsan şaşırma.

Şaka bir tarafa sera içerisine istediğin kadar enzim şişesini koy. Kesin faydasını görürsün. Yani hem etinden (kompost), hem sütünden (enzim) hem de gazından faydalanmış olursun. Maksimum faydayı sağlamış olursun. Kolay gelsin.

Vegy beğendi.
Eski 11-06-2011, 11:25   #725
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Benim çöp enzim 25. gününde balonunu söndürdü Zaten 2-3 gündür gaz azalmaya başlamıştı, günde birkaç kez sallamayla zorluyor gibiydim. Bana biraz erken göründü. Bir de turşu kokusu biraz hafifler umuduyla bu sabah biraz pekmez ilave ettim.

Geçen gün, suyun içinde bir hafta kadar beklemiş enzim evi bir kokuttu. Bir de saksılara güneş gelince aman felaket. Balkon kapılarını, pencereleri kapatmak zorunda kaldım, kaç gün burnuma geldi o koku. Şimdi bir de turşu turşu kokmayalım diye düşündüm.

İyi mi yapmışım, ustalarım Fermantasyonu biraz daha sürdürtürsem turşu kokusu hafifler mi dersiniz?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 12:46   #726
Ağaç Dostu

Sarıcan hocamıza tesekkur ederız
enzımler böylece bıraz daha kolay olucak
dedıgınız gıbı etınden ve sütünden yararlanmış olucaz
aslında bu enzım askı arttıkca evde yerde bulamıcaz
henuz hanım ses çıkarmıyor
ama 15 -20 şise olunca göze batacagı kesın
bende böylece lojıstık destekcım olan iç işleri bakanımızı karsıma almamış olurum
nevsune arkadasımıznda sordugu gıbı bu enzım bıttıgınde koku degısecekmı acaba
gercı benımkıler kızgın bır sekılde gaz çıkışına devam edıyorlar
henuz enerjılerı yerınde
bırde şunu sormak istıyorum
mıkrobıyolojı sayfasını hatmederken acemı ustamızın lıstesınde bazı üürnlerın npk degerlerı yazılı
bunlara bakınca bazılarının degerı çook fazla
örnegın patates kabugu ciddi potasyum içeriyor
bu listeyı göze alarak npk sıda çok verımlı enzım yapsak daha ıyı olmazmı acaba

Eski 13-06-2011, 10:01   #727
Ağaç Dostu

Enzımlerım artıyor

ARTIK GERCEK BIR OKUL OLAN SITEMIZDEN ÖGRENDIKLERIMIZLE NELER NELER YAŞIYORUZ BİR BİLSENIZ
ILKOKUL BIRDEKI YEGENIMLE DENEY TADINDA ENZIMLER YAPIYORUZ
YAKISIKLI YEGENIM AMCA BIZIM DENEYLERIMIZ NE ZAMAN OLUCAK
BERABER BAKALIM DEYIP SOHBET EDIYORUZ
MÜTHİŞ MERAK UYANDIRDI
BIRDE BALKONDAN BALKONA ENZIM MUHABBETI YAPIYORUZKI BU DAHA GÜZEL
KOMSUM OLAN LİSE MEZUNU GÜZEL KIZIMIZ ELİF İLE SONUÇLARI KONUSUYORUZ
ODA ANNESINE SESLENIYOR 'anne bak bu sıvı gübre sonuçlanırsa çiçeklerımız uçacak'diyor
ayy valla ben senden çok merak edıyorum abıı diyor
ne zaman tam hazır olucak dıyor
ayrıcada bana balonlar benden dıye destek saglıyor
enzımlerımız öyle hal aldıkı mahalle muhabetımız arttı
komsularımında iyice işin içine girmesı için balon takılı enzımımı balkonun en görünüz yerıne koydum
hep beraber bitmesını beklıyoruz
benzer neler daha var bir bilsenız
nerdeyse annemı bıle ıkna etmeyı basarıcam....

Vegy beğendi.
Eski 13-06-2011, 11:05   #728
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Benim çöp enzim 25. gününde balonunu söndürdü Zaten 2-3 gündür gaz azalmaya başlamıştı, günde birkaç kez sallamayla zorluyor gibiydim. Bana biraz erken göründü. Bir de turşu kokusu biraz hafifler umuduyla bu sabah biraz pekmez ilave ettim.

Geçen gün, suyun içinde bir hafta kadar beklemiş enzim evi bir kokuttu. Bir de saksılara güneş gelince aman felaket. Balkon kapılarını, pencereleri kapatmak zorunda kaldım, kaç gün burnuma geldi o koku. Şimdi bir de turşu turşu kokmayalım diye düşündüm.

İyi mi yapmışım, ustalarım Fermantasyonu biraz daha sürdürtürsem turşu kokusu hafifler mi dersiniz?
Bu işte bir yanlışlık var ama tam çözemedim. Öyle burun düşürecek bir koku oluşmaması lazım. Enzimin kokusu turşudan ziyade alkole benzer ve tiksindirici ağır bir koku değildir. Saksılara uygulanırkende en az 1/100 sulandırıldığı için koku hissedilmez hale gelir. koku rahatsız edecek hale geliyorsa fermentasyon işlemi düzgün gitmiyor demektir.

Sistem hava almış ve fermentasyon yerine çürüme olmuş demektir ya da saksıya ilave ettiğiniz enzimi şişeden alırken bir miktarda katı tortu aldıysanız bu tortu içindeki organik malzemeler saksının içinde toprak üzerinde çürümeye devam ettiği için saksı kokmaya başlar.

Bu yüzden enzim tam oluştuktan sonra iyice süzülerek başka bir şişeye alınmalı, kalan tortu başka bir saksıda toprakla karıştırılarak streç ile kaplanıp kompostlaşması sağlanmalıdır. Eğer streçle kaplayıp toprağın hava ile temesı kesilmezse orada da istenmeyen çürüme kokuları oluşabilir. Ben bu kompost işlemini kapalı balkonda yapmama rağmen onda bile rahatsız edecek bir koku duymadım.

Eski 13-06-2011, 11:09   #729
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. safranlı,

Seranızın resminden hiç ekleme yapmıyorsunuz. Seranızda hangi tür bitkiler var. Enzimi nerede kullanacaksınız. Enzimi kullanırken kıyaslayabilmek için mutlaka aynı bitkiden iki ayrı grup yapıp bir grubu enzimli su ile sularken diğer grubu normal sulama ile devam etmelisiniz. Resime eklerseniz sizi takip etmek daha zevkli olur.

Eski 13-06-2011, 12:01   #730
Ağaç Dostu

çok haklısınız resımlerle ifade etmek gerek
makınamız bu ara birseyler oldu kapandı
gercı hiç resım eklemedım
çok yakın da eklemek istıyorum
enzımlerım henuz olgunlaşmadı gaz çıkıs devam edıyor
hazır olunca ıkı gurup ayırarak denıcem

Eski 13-06-2011, 12:23   #731
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Enzim yapmayı öğrettiğim arkadaşım çöp enzimi(muz kabuğu vs) yapıp bodrumdaki yazlığına götürmüştü,bugünkü görüşmemizde "enzimleri çiçeklerimize uyguluyoruz bir görsen nasıl şahlandılar,renkleri bile kıpkırmızı oldu ,süzdüğümüz posayı da komşumuza verdik onun ölmek üzere olan iki adet gül fidanı vardı ,onlar da dirildiler"dedi.Komşusu da arkadaşıma" bu neymiş ki böyle" diye soruyormuş.Bizim cephede işler yolunda...

Vegy beğendi.
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 13:30   #732
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sevgili yasarugur,

Bu işin tadını sen çıkarıyorsun zaten. Forumda enzimi en verimli kullanan arkadaşlardan birisin. Yediğim greyfutların tadı hala damağımda. Çevrendeki insanlar belkide bu yüzden kolay ikna oluyorlar. Yaptığınız uygulamalardan resimli örneklerde olsa ne iyi olurdu. Kolay gelsin, başarılar...

Eski 13-06-2011, 14:54   #733
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Haklısınız Sarıcan hocam,bundan sonra tenbihliyeyim arkadaşlara uygulamalarını fotoğraflasınlar,böylece belgelenmiş olur.Gerçi bir öğretmen arkadaşıma ölmekte olan saksı çiçeği için enzim verdim o da çiçeğin yeniden yapraklandığını ve fotoğrafladığını söylemişti, görüntüleri silmediyse ondan alayım.

Vegy beğendi.
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 10:01   #734
Ağaç Dostu

Wink sonuç ne zaman

yavaş yavas arttırdıgım enzımlerın ılkınde işler yavaşlamız gıbı
yaklasık 15 gun oldu
tam tarıhını not almadım
çalkalayınca gaz az da olsa çıkıyor ama genelde avaşlamış durumda
daha sonra yaptıklarım canavar gıbı
en son yaptıgım 1,5 litrelık pet sıseye 150 gr pekmez
150 gr EM VE yeterınce artıklar koyum
içinde neler neler var bır bılsenız
fındık kabugu
bezelyenın kendısı ve kabugu
tazesınde yabanı yulaf tohumu
patatas domates salatalık kabukları
ve benım cok sevdıgım kuru uzum
vb ufak seylerde vardı
cumartesı aksamı son enzımımı yapmıştım
aslında em ve pekmez bıraz abartı gıbı oldu
ama olsun
aksam bakınca öyle bır hava çıkısı oldıkı kapagı çok az gecsetmeme ragmen nerdeyse tasıyordu
yaklasık 10 dkıka kabardı
hava çıkısı bıtınce emnıyet balonunu taktım hemen
durumlar ıyı gıbı
ılk yaptıklarım sonucu ne zaman olur acaba

Eski 14-06-2011, 10:48   #735
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Dün başlamıştım okumaya ve başından sonuna kadar okuyup öyle yazayım desemde; o kadar çok şey yazılmışki artık okumaktan gözlerimin yorulması nedeniyle ara vermek durumunda kalmıştım. Bugün yeniden aktif olan konuyu son sayfa ile açınca sanıyorum arada çok fazla şey olmamış gibi geldi. Daha sonra geçmiş sayfalara yinede bakarım tabi ki.

Daha önce birisi söylemiş olabilir. Dediğim gibi arada okumadığım sayfalar var. Nargile sistemi / hava kilidi içeride oluşan gazı dışarı atmak ve içeri hava almaması nedeniyle iyi düşünülmüş. Aynı şeyi akvaryum için hazırladığımız mayalı sistemle.. pet şişelerden akvaryuma karbondioksit verirken damla sayacı olarak kullanıyoruz diyebilirim. Tabi biz bunun için ayrıyetten Çek valf (chech valve) kullanıyoruz (suyun geri dönmemesi için) Eğer gazı gözlemlemek istemezseniz tek başına akvaryumcularda bulunan çek valfi kapağa takarak kullanabilirsiniz. 1,5-2 lira gibi cüzi bir fiyatı var.

Örnek resim

Yok eğer ben çıkan gazıda görmek isterim diyenler üst kısmına enjektörde takabilir tabi. 1,5-2cm civarı Pnömatik hortumu ile birleştirip kullanılırsa, pnömatik hortumlarının akvaryum hortumuna göre sert bir yapısı olması nedeniyle dik olarak duracaktır. Daha anlaşılır olması için hemen bir tane hazırlayıp fotoğrafladım. Kullanım amacı olarak fark yok. Sadece çek valf kulanırsanız, 2. bir şişe ya da uzun hava hortumu ile uğraşmayacağınız için taşıma vb gibi durumlar daha kolay olur diye paylaşmak istedim. Daha kaliteli valf için pnömatik valfler tercih edilebilir. Kalitelisi metal olanları 15 tl civarında sanıyorum. Plastikleri ise 5 liraydı galiba. Tabi onun için ayrı bir bağlantı elemanı alınması gerekiyor ki oda 1,5-2 lira civarında. Aslında daha kaliteli olduğu için onu yapıp koymak isterdim ama nereye koyduğumu bulamıyorum.

Eklenen Resimler

Vegy beğendi.
HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 11:06   #736
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Huysuz,

Güzel ve pratik bir malzeme imiş. En kısa zamanda bir akvaryumcuya uğrayıp incelemek için alayım bir adet. Balon kullanılmayacak kadar büyük kapaklı kaplar için nargile sisteminden daha kullanışlı olabilir. Başlığı biraz daha okumaya devam etseydiniz pet şişelerde pratik çözüm olarak balon kullandığımızı görecektiniz ama daha büyük kaplarda enzim veya şarap gibi fermente ürün yapılırken hava kilidi olarak pratik bir çözüm olabilir. Paylaşım ve katılımınız için teşekkürler.

Eski 14-06-2011, 17:23   #737
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Bu işte bir yanlışlık var ama tam çözemedim. Öyle burun düşürecek bir koku oluşmaması lazım. Enzimin kokusu turşudan ziyade alkole benzer ve tiksindirici ağır bir koku değildir. Saksılara uygulanırkende en az 1/100 sulandırıldığı için koku hissedilmez hale gelir. koku rahatsız edecek hale geliyorsa fermentasyon işlemi düzgün gitmiyor demektir.

Sistem hava almış ve fermentasyon yerine çürüme olmuş demektir ya da saksıya ilave ettiğiniz enzimi şişeden alırken bir miktarda katı tortu aldıysanız bu tortu içindeki organik malzemeler saksının içinde toprak üzerinde çürümeye devam ettiği için saksı kokmaya başlar.

Bu yüzden enzim tam oluştuktan sonra iyice süzülerek başka bir şişeye alınmalı, kalan tortu başka bir saksıda toprakla karıştırılarak streç ile kaplanıp kompostlaşması sağlanmalıdır. Eğer streçle kaplayıp toprağın hava ile temesı kesilmezse orada da istenmeyen çürüme kokuları oluşabilir. Ben bu kompost işlemini kapalı balkonda yapmama rağmen onda bile rahatsız edecek bir koku duymadım.
Sevgili Sarıcan, ben eksik anlatım yaptığım için yanlış anlaşılmaya neden olmuşum, kusura bakmayın. Kokan enzim, İstanbul'dan gelen enzimdi. Sulandırdıktan sonra 1 hafta kadar bekletmiştim bu arada ağzı sanırım bir süre açık kalmıştı. Kokunun bozulması o yüzden olmuş olabilir. Kendi enzimimi henüz açmadım. Gerçi gaz çıkışı tamamen durdu. Hava biraz serinledi belki ondandır diye düşünüyorum. Bu yüzden birkaç gün daha bekleyeyim diyorum. Açtığım zaman yazdıklarınızın tamamını uygulayacağım

Bu arada işin tuhaf tarafı, içilebilir enzimimden de gaz çıkışı aniden durdu. Daha 2 hafta bile olmadı. Bir gariplik var ama anlayamadım.

Eski 16-06-2011, 07:55   #738
Ağaç Dostu

hergun kotrol ettıgım üç adet enzımlerımden ılki ıyıce yavaşladı
emeklılıgı yakın gıbı
artık hava çıkııs çok azaldı
çalkalayınca az bır hava çıkısı oluyor
ıkıncısı zehır gıbıydı
ama oda artık duruldu
çalkayayınca bıraz daha hava çıkıyor
bu ıkı adetten balonları çıkardım tekrar kapak koydum
çok az zararı olmucak sekılde ve tehlıke olamıyacak kadar hava çıkısı oluyor
11 hazıran cumartesı aksamı yaptıgım üçüncusu ise tam mesaıye devam edıyor
onda balon takılı ve hava kabarcıklarını görüyorum
pazar gunu ılk enzımı kulanmayı dusunuyorum

Vegy beğendi.
Eski 16-06-2011, 08:54   #739
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. nevsune,

Enzim ilave ettiğiniz suyu hemen kullanmanız gerekir. Bir hafta beklettiğiniz için oksijene açık ortamda bozulmuş olması kaçınılmaz.

Eski 16-06-2011, 12:27   #740
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Çok haklısınız. Ben de deneyerek öğrenmiş oldum. Bir daha mı bekletmek, asla

Bitkilerim bu bahar gerçekten coşmuş durumdalar. İstanbul'dan gelen enzimin bu konudaki katkılarının oldukça büyük olduğunu düşünüyorum. Neredeyse hepsinin bu kadar coşması rastlantı olabilir mi, sanmam. Çok yakında kendi enzimimi kullanmaya başlayacağım. Umarım ondan da bu sonucu alabilirim. Zaten gözlemlerimi de yazacağım.

Enzim yapmayı şiddetle öneriyorum. Yapımı son derece kolay, zaman almıyor, sizi yormuyor ve elinizin altındaki malzemeler kullanılıyor. En pahalı şey pekmez, ki o da herhalde hepimizin evinde bulunur. Benim tüm masrafım evde bulunmayan balonlara verdiğim 1 lira oldu

Sevgili Sarıcan bu başlık sizinle bütünleştiği için başta siz olmak üzere; bilgi ve deneyimini paylaşmış, hiç bıkmadan acemice sorulmuş aynı sorulara sabırla yanıt vermiş forum arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum. İyi ki sizler varsınız

Vegy beğendi.
Eski 16-06-2011, 12:32   #741
Ağaç Dostu

Enzımı kullanmak için bend esabırsızlanıyorum
pazar gunune kadar ılk enzımım yaklasık 15 gunu geçmış olucak
hava çıkısı duruldugu için pazar gunu merasımle uygumayı düşünüyorum

Vegy beğendi.
Eski 16-06-2011, 13:21   #742
Ağaç Dostu

Red face Ultra,ektra,süper xxl enzim

DESR ÇALIŞMAYA DEVAM EDIYORUZ
ACEMI USTAMIZIN MIKROBIYOLOJI SAYFASINI DAHA RAHAT OKUMAK İÇİN SAYFALRA DÖKTÜM OLDUKCA GENİŞ KİTAPCIK OLDU
ŞİMDİ SIFIR KILOMETREDEN TEKRAR HATMEDINCE BU VERILERI ENZIM SAYFASINA TRANFER ETMEYI DÜŞÜNDÜM
MALUM ENZIM ÇOK KOLAY VE PRATIK
BEN HENUZ PAZAR GUNU KULLANICAM AMA SONUÇTAN ŞÜPHEMİZ YOK...
ENZIM YAPARKEN MASRAFTA YOK ARTIKLAR YETERLI ELDEKI KOLA SISESI DOLU..
SADECE PEKMEZ VE BALON MASRAFIMIZ VAR
BEN BU AŞKA KAPILDIGIMA GÖRE NEDEN BULUTLARDA UÇMAYAYIM Kİ..
ACEMI HOCAMIZA GÖRE
BALIK ARTIGI(BU ÇOK UCUZ AMA KOKUSUNA TALIP DEGILIM)
TÜY KIL (SIRA ARKADASIM BERBER KENDI SAÇLARIM YETEBILIR)
CEVİZ KABUGU (ŞART DEGIL FINDIKTA DUNYADA TEKIZ)
YENGEÇ (BAHÇEDE COK AMA BANA GÖRE DEGIL
NIŞASTA (MUTFAKTA MUTLAKA VARDIR)
VE YUMURTA KABUGU SÖYLEMEYE GERKE YOK
BUNLAR OLDUMU AZOT KONUSUNU ÇÖZMÜŞ OLUYORUM
SALATALIK KABUGU (GANIME)
PORTAKAL KABUGU (DOLU)
LİMAN KABUGU (EVIN KLASIGI)
KAVUN KABUGU (MEVSIM YAKLASTI BOLCA MEVCUT)
ODUN KÜLÜ (BİZDE HENUZ SOBA YOK OLMADI)
PAMUK TOHUMU (VALALHI BEN PAMUGU HAYATIMDA GÖRMEDIM)
VE DAHA NICE HAZILER ELIMIZIN ALTINDA
EL NETICE
ULTRA
EKTRA
SÜPER
XXXXXLLLLL
ENZIM HAZINESI
HADI KOLAY GELSIN

Vegy beğendi.
Eski 17-06-2011, 22:01   #743
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sn Safranlı

evet xxl ultra enzim, sıvı gübre yapma şansımız var ve de ben de yaptım.

Evet Mikrobiyoloji ve Toprak başlığı altında ki her türlü bitkisel ve haysansal artığın (ki bunlar toprağın olmazsa olmazı) NPK değerleri var.

Her yerde bitkilerin büyüme, gelişme, çiçeklenme, meyve dönemleri özetle şöyle tarif ediliyor;

NPK=dal-döl-bal Yani büyürken azot, meyve tutumunda fosfor, meyve gelişimi ve aromasında (yani tadında lezzetinde) potasyum.

- Ee elimizde NPK tablosu varsa
- ulaşabileceklerimizi bu tablodan görebiliyorsak
- bitkimizin gelişme dönemine göre bu tablodan istediğimiz bitki ve haynansal atığı seçebiliyorsak
- bitki fidedeyken seç azot ağırlıklı olanları yap kullan
- çiçeklenme dönemi için fosfor içeriği zengin olanlardan yap hazırla ve çiçeklenme döneminde kulan
- meyve tutumu için seç potasyum içeriği zengin olanları ve hazırla zamanı gelince kullan

Dediğiniz gibi Enzim başlığı ve mikrobiyoloji başlığı (ki sıcak ve soğuk kompost başlıklarını da muhakkak unutmamak lazım) için maliyet sadece pekmez. Onu da yapabiline sıfır maliyet.

Ayazkızı ve Vegy beğendi.
soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 22:20   #744
Ağaç Dostu

Ben ne mi yaptım,

-deniz yosunu (2 dolu avuç) Temin hikayesine evdekiler kahkahayla güldüler
- 3 orta boy patates kabuğu (toprağı üstünde yani başka şehrin mikroorganizmaları üstünde)
- 2 ananas kabuğu (yıkanmamış yani yabancı)
- 1/4 baş sarımsak
- 2 bütün salatalık (Harbiden topraklı yerel çeşit)
- 2 bütün muz
- 1 orta boy taze zencefil
-son anda portakal ve kavun kabuğu (mangal ve beyaz enzim sefası artığı. o muhabbette onlara göz dikmem ayrı bir kahkaha olayı oldu)

Yani müthiş büyüme hormonlu bitkisel atıklar ve de koruyucu atıklar

Bunlara yaklaşık 250-300 gr pekmez (üzüm ilave ettim

10 litrelik pet şişede çalkaladım.
su ilave etmeden kapağını gevşek bırakarak arkadaşın ormana yakın bahçesinde ıhlamur ağacına yakın, güçlü doğal yabani otların arasına doğanın ellerine bıraktım.

yaklaşık 2 hafta oldu. Bu hafta sonu bahçeye gideceğiz, turşumsu, hafif alkolik, ekşimsi koku ve de hafif beyaz küf varsa bu iş oldu diyeceğiz

ve enzimimizi ektratımızı kullanacağız. Nerde mi kullanacağız arkadaşın, fasulye, domates ve yeni bir kaç ağaç fidesinde.

Eski 17-06-2011, 22:24   #745
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sevgili Safranli,

Balik enzimini yapmani ozellikle tavsiye ederim. 3 ay sonunda, inan koku falan kalmiyor. Su ile seyreltip bahcende kullandiginda da neticelere sasiracaksin.....

Enzim patlatan forumdasiniz

Vegy beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 22:47   #746
Ağaç Dostu

Sn Sındırgılı,

Balık enzimi de olmazsa olmazlardan ama iki şartla,

- patlatmadan )
- ve de taze taze yakalarsan ) (olta balık avına gittim olta ile 1 saat uğraşmaktan yoruldum deniz yosunu avladım ))

Vegy beğendi.
Eski 17-06-2011, 23:24   #747
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Yosunda iyidir. Tuzunu arindirip, enzim yapilabilir.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 08:40   #748
Ağaç Dostu

Red face ögrenmeye devam

okulumuzda artık kademe atlamaya başladık
konular okundukca her arkadaş kendısi için uygun olanı
secıyor
benım kompost denememden sonra enzım maceramız gayet güzel gıdıyor
forumdada konuştugumuz dogal gubrelerden dahı kat kat degerlı npk içeren
sözde çöp,özde hazinelerimizin farkına vardık.
sayfa olarak yazdırdığım npk oranları şu an önümde.
bakıyorumda şaşmamak elde değil
kavun kabuğu yuzde 12 potasyum
yuzde 9.77 fosfor içeriyor
patates kabugu yuzde 27,5 deger ile rekor sevıyelerde
daha neler neler var
patates kabugumuz koyun gubresıne göre yaklasık 10 katı daha fazla potasyum içeriyor
benım hocalarımızdan ögrendıgım ve yorumlayabıldıgım kadarıyla
olay şu:
doğadan ne bulduysak hepsı hazınedır
hepsi süper, süperdir
reklamlarda gördügümüz ve gübrecılerın önerdıgı tırıple süper fosfat gıbı gübrelere gerek olmadıgı ortaya çıkacak
bırde şu kanaatımı söylemek istıyorum
toprakda bellı oranda gübre var ama
toprağın ıştahı kalmamış
bize küsmüş
benım minik kızım gıbı yemek istemeyınce ıııı ıııı diye burun kıvırıyor
tüm mesele bu ıstah sorununu çözmek ve topraga emın ellerde ve kendısını seven oldugunu hissettırmek dıye düşünüyorum
son söz OKULUMU ÇOK SEVIYORUM ve mezun olmayı düşünmüyorum

Vegy beğendi.
Eski 18-06-2011, 14:31   #749
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Safranlı,

Bu aşkınız için sizi tebrik elde etmemek değil. Bu satırların yazarının tek amacı büyük tekellerin bize dayattığı yüksek fiyatlara karşı doğal ve ucuz her alternatifi bulabilmek, üretebilmek ve kullanabilmek.

Hemen bir kaç örnek vereyim; bakır ağır bir metal olduğu için zorunlu kalmadıkça kullanmıyorum. Kullanırsam da neden labicuper, mastercrop gibi bakırlı bileşiklere extradan para vereyim. Bakır sülfatı daha ucuz yoldan temin edebilirim. Neden markalı mikrobiyal gübrelere ederinden fazla para vereyim, kendi ürünümü kendim yaparım. Ya da en ucuz olan yerli ürünü tercih ederim. Hatta çok konuşulan kaolin kiline bile alternatif bir çok inert mineral var. (Merak etmeyin, bunların büyük çoğunluğu ince film tabakası oluşturur.) Parası olmayan, daha ucuza bulabiliyorsa neden bunları kullanmasın.

Dikkatli okurlar biliyordur. Bu bir çizgi farkı ve bu fark hep olacak. Sarıcan kaolin konu başlığında, çok güzel bir örnek vermiş, ilk yerli araba deneyiminin başına geleni ironi ile anlatıyor. Yabancı arabaları size hayranlıkla ve arkasına birazda bilimsel ve teknolojik sos katarak pazarlayanlar, bugünse Angelia Jolia'yı "melek" olarak gösteriyorlar. Neden bütün melekler Amerika'dan çıkar ve hepte Ortadoğu'da cirit atarlar anlamış değilim.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 15:23   #750
Ağaç Dostu

sizlerden övgü alabilmek en güzel neticedir.
çok tesekkur ederım.
gerçektende bir hastalık haline gelen bu toprak aşkı yeniden nüksetti.
mantık olarak doğanın milyonlarca yıldır kendi kendine ve son derece mükemmel şekildeki
işleyişi nedense son yüzyıldır sankı hastaymışta tedavi ediyoruz diyerek ticari meta haline getirilmesi ne kadar doğru ???
bu arada hizmet geliştiren bu sektördeki emektarların kazancı ****** olmalı.
ancak klasık bir söz olan balık tutmayı bırakınız ögretmeyı böyle bır isteği de anında köreltmenın mücadelesındeler
iş hayatında karsılaştıgımız gıbı bazen soruları tersten sormalıyız
bence bu hastalıgımız çok güzel netıceler doguracak
yukarılarda da anlattıgım gıbı ben komsularımla enzım sohbetlerı yapıyorum artık
birbirimizden çok sey ögreniyoruz vede öğrenicez.
vallahii ne diyeyim bu forumda olmaktan mutluyum
eskıden çok kitap okurdum şimdide bir çok forum sayfasını yeniden yeniden okuyorum.
bende burada kendimi kesfettim galiba.
mesleğimi(inşaat)çok seviyorum.
ama artık daha net anlıyorum ki
toprağı daha çok sevıyorum
dostlarımıza saygılar

Vegy beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024