agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2014, 20:16   #1081
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Maliyet bilgisini yazmayı unutmuşum

14 gr potasyum hidroksit = 14 krş
140 gr leonardit =19 krş
Su = bedava

Toplam = 33 krş

Hazırı en ucuz 7 TL

Fiyat farkı 21 misli...

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 21:33   #1082
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

....

Hazırı en ucuz 7 TL

....
Sayın Hocam merhaba.

7 TL nin altında olan da var. Neyse reklam yapmayalım şimdi

Size soracağım konu farklı:

Hümik asitin sadece alkali ortamda çözündüğünü, fulvik asitin ise hem alkali hem de asitik ortamda çözündüğünü anlattılar danışman hocalarımız. Bazen alkali olmayan topraklarda hümik asitin fazla işe yaramadığını anlattılar. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Leonardit menşeili hümik asit yerine bitkisel menşeili hümik asit kullanıldığında bitki tarafından daha kolay alındığını anlattılar. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Biz leonarditten humik asit eldesine yönelirken bitkisel menşeili hümik asit üretimine yönelmemizi ısrarla istiyorlar. Karar vermekte zorlanıyoruz işin gerçeği.

Sizin de fikrinizi alalım istedim.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

YeniBON ve mtarslan beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 22:10   #1083
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İşin aslı, leonarditde bulunan humik ve fulvik asitlerin %90'ından fazlası humik asittir. Çok azı fulvik asittir. Bu organik asitlerin topraktaki işlevleri de farklıdır. Her ikisi de birer metal şelatlayıcıdır. Humik asit toprağı iyileştirir ama çok büyük molekül yapıları sebebiyle kökler tarafından alınamaz. Fulvik asit ise şelatladığı minerallerle beraber kökler tarafından alınabilir ve asıl işlevi bitki bünyesine girdikten sonradır.

Humik asit toprakta işe yarar. Toprakta yavaş yarayışlı olan leonardittir, çünkü bünyesindeki humik asitlerin çözünmesi toprağın PH durumuna da bağlı olarak yıllar alır. Bu yüzden kullanıldığında çok miktarda kullanılmalı ki bir işe yarasın. Bazı satıcıların söylediği gibi dekara 50 kg ölçeğindeki kullanımların hiç bir işlevi yoktur. Kullanılacak ise dekara bir ton gibi kullanılmalı. Toprakta az miktarla hızlı çalışan hümik asit etkisi istiyorsak yukarıda anlattığım gibi önce alkali ortamda çözüp sonra toprağa vermek daha mantıklı olur.

Bitkisel kökenli humik-fulvik asitlerde elde edilenin %80'dan fazlası fulvik asittir. Bunu bir toprak düzenleyici olarak değil de bitki besleyici ya da bitki beslenmesine katkı gibi düşünmek gerekir ki çok yararlıdır.

Buradan da leonardit kaynaklı humik asitler ile bitkisel kökenli fulvik asitlerin biribirlerine alternatif olmadığı, işlevlerinin farklı olduğu ve her ikisinin de son derece yararlı olduğu sonucuna varabiliriz.

Not: Humik asitin alkali ortamda çözünmesi konusu, humik asitin leonardit bünyesinden eriyik humik asit haline gelmesi ile ilgili bir durum. Bir kere çözündükten sonra sulandırılıp asitik toprağa da uygulanır.

Eski 04-11-2014, 22:19   #1084
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Meyvelitepe'nin yazılarını okurken, kendimi ortaokulda kimya dersinde sandım. Birazdan kafama tebeşir yiyecekmişim gibi bir hisse kapıldım.

10 yaşındaki bodur elmalara, yarım kilo leonardit az mı? çok mu? Baştan beri okuyorum kafam şişti.
Ortaokulda okutulan kimya dersi bile bir işe yarıyormuş demek. Çocuklar bunlar da ne işe yarayacak dememeli

YeniBON beğendi.
Eski 04-11-2014, 23:00   #1085
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
İşin aslı, leonarditde bulunan humik ve fulvik asitlerin %90'ından fazlası humik asittir. Çok azı fulvik asittir. Bu organik asitlerin topraktaki işlevleri de farklıdır. Her ikisi de birer metal şelatlayıcıdır. Humik asit toprağı iyileştirir ama çok büyük molekül yapıları sebebiyle kökler tarafından alınamaz. Fulvik asit ise şelatladığı minerallerle beraber kökler tarafından alınabilir ve asıl işlevi bitki bünyesine girdikten sonradır.

Humik asit toprakta işe yarar. Toprakta yavaş yarayışlı olan leonardittir, çünkü bünyesindeki humik asitlerin çözünmesi toprağın PH durumuna da bağlı olarak yıllar alır. Bu yüzden kullanıldığında çok miktarda kullanılmalı ki bir işe yarasın. Bazı satıcıların söylediği gibi dekara 50 kg ölçeğindeki kullanımların hiç bir işlevi yoktur. Kullanılacak ise dekara bir ton gibi kullanılmalı. Toprakta az miktarla hızlı çalışan hümik asit etkisi istiyorsak yukarıda anlattığım gibi önce alkali ortamda çözüp sonra toprağa vermek daha mantıklı olur.

Bitkisel kökenli humik-fulvik asitlerde elde edilenin %80'dan fazlası fulvik asittir. Bunu bir toprak düzenleyici olarak değil de bitki besleyici ya da bitki beslenmesine katkı gibi düşünmek gerekir ki çok yararlıdır.

Buradan da leonardit kaynaklı humik asitler ile bitkisel kökenli fulvik asitlerin biribirlerine alternatif olmadığı, işlevlerinin farklı olduğu ve her ikisinin de son derece yararlı olduğu sonucuna varabiliriz.

Not: Humik asitin alkali ortamda çözünmesi konusu, humik asitin leonardit bünyesinden eriyik humik asit haline gelmesi ile ilgili bir durum. Bir kere çözündükten sonra sulandırılıp asitik toprağa da uygulanır.
Sayın Hocam harikasınız.

Şimdi daha iyi anladım konuyu.

Toprakta yavaş yarayışlı olan leonardit olup yavaş yavaş toprakta çözüneceği yani bitki tarafından alınımı yıllar alacağı anlaşılıyor. Peki sıvı hümik asitin topraktan verildiğinde bitki tarafından alınım süresi nasıldır.

Bitkisek kökenli humik fulvik asitler zaten bitkinin yapıtaşında olduğu için bitki tarafından hemen alındığı anlatılmıştı. Sıvı Hümik fulvik asit üretirken "leonardit kökenli sıvı hümik-fulvik asit" mi üretelim, "bitkisel kökenli hümik fulvik asit" mi üretelim. Sizin tavsiyeniz nedir.

Her şey için teşekkürler hocam. Selamlar... Saygılar...

Eski 04-11-2014, 23:40   #1086
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Hocam harikasınız.

Şimdi daha iyi anladım konuyu.

Toprakta yavaş yarayışlı olan leonardit olup yavaş yavaş toprakta çözüneceği yani bitki tarafından alınımı yıllar alacağı anlaşılıyor. Peki sıvı hümik asitin topraktan verildiğinde bitki tarafından alınım süresi nasıldır.

Bitkisek kökenli humik fulvik asitler zaten bitkinin yapıtaşında olduğu için bitki tarafından hemen alındığı anlatılmıştı. Sıvı Hümik fulvik asit üretirken "leonardit kökenli sıvı hümik-fulvik asit" mi üretelim, "bitkisel kökenli hümik fulvik asit" mi üretelim. Sizin tavsiyeniz nedir.

Her şey için teşekkürler hocam. Selamlar... Saygılar...
Sıvı hümik asitin çözünme işi tamamlandığı için etkisi de hızlıdır. Leonarditin yavaş yarayışlı olma sebebi bünyesindeki humik asitin uzun bir zamanda çözünmesinden.

Leonarditten humik asit mi üretelim, bitkisel fulvik asit mi üretelim ikileminde iseniz, benim tavsiyem bitkisel fulvik asit üretmeniz olur. Zira elinde iyi kalite leonardit olan herkes humik asit üretebilir, hatta çiftçi kendisi yapabilir, ki ben öyle yapıyorum artık

Piyasada yüksek konsantrasyonda fulvik asit pek bulunmuyor, bulunsa iyi olurdu.

Eski 05-11-2014, 08:45   #1087
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Sıvı hümik asitin çözünme işi tamamlandığı için etkisi de hızlıdır. Leonarditin yavaş yarayışlı olma sebebi bünyesindeki humik asitin uzun bir zamanda çözünmesinden.

Leonarditten humik asit mi üretelim, bitkisel fulvik asit mi üretelim ikileminde iseniz, benim tavsiyem bitkisel fulvik asit üretmeniz olur. Zira elinde iyi kalite leonardit olan herkes humik asit üretebilir, hatta çiftçi kendisi yapabilir, ki ben öyle yapıyorum artık

Piyasada yüksek konsantrasyonda fulvik asit pek bulunmuyor, bulunsa iyi olurdu.
Değerli hocam bizim bildiklerimiz ve bize anlatılanlarla sizin paylaştıklarınız örtüşünce çok mutlu oluyorum inanın. Bilgisine başvurduğumuz ziraat mühendisi dostlarımızın bile bu konularda görüş beyan edememesine de bazen üzülüyorum. Sizin paylaşımlarınızla çok şey öğreniyoruz. Değerli paylaşımlarınızı bizden esirgemeyiniz lütfen.

Leonarditin faydası artık herkes tarafından biliniyor ama topraktan uygulamada bitkinin hemen fayda görüleceği bekleniyor bazen.

Solucan gübresinin içinde de bitkinin alabileceği formda hümik fulvik asitler var. Hatta analiz sonuçlarımıza göre giberellik asit bile var.

Humik asitin bir fosfat ve karbon kaynağı olarak canlı organizmaların çoğalmasını teşvik ettiği bilindiğine göre yetiştirici dostlarımızın kullanıma sunulmak üzere "Solucan Gübreli Leonardit" sunulsa nasıl olur hocam. Yine Tarım Bakanlığının ezberini bozacağız ama sizin bu konudaki düşüncelerinizi de çok merak ediyorum.

Sevgiyle kalınız Hocam. Saygılar...

Eski 05-11-2014, 09:47   #1088
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Leonarditin bünyesinde humik asit ve azda olsa pulvik asit bulunduğuna göre. Meyve bahçelerinde toprak düzenleyicisi amacıyla ağaç diplerine toz leonardit vermek yerine leonarditten sıvı humik asit ve pulvik asit üreterek veya hazır olanı satın alarak uygulamakmı daha yararlı olur. (Ceviz bahçemin toprak yapısı kara toprak dedikleri sıkı bir yapıda). Bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum.

YeniBON beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 22:36   #1089
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Humik asitin bir fosfat ve karbon kaynağı olarak canlı organizmaların çoğalmasını teşvik ettiği bilindiğine göre yetiştirici dostlarımızın kullanıma sunulmak üzere "Solucan Gübreli Leonardit" sunulsa nasıl olur hocam. Yine Tarım Bakanlığının ezberini bozacağız ama sizin bu konudaki düşüncelerinizi de çok merak ediyorum.
Öncelikle humik asitin tek başına bir fosfat kaynağı olmadığını söylemeliyim. Fakat, toprakta bağlı olarak zaten var olan (veya ayrıca verilen) fosforu bitkilerin kullanımına hazır hale getirdiğine dair çok sayıda bilimsel çalışma ve bunlara ait makale var.

Solucan gübreli leonardit yapmakla ne elde etmek istediğinizi tam anlamadım. Böyle yapmakla leonariditi mi zenginleştireceksiniz, solucan gübresini mi? Leonarditi zenginleştirecekseniz bir mantığı var, solucan gübresini zenginleştirecekseniz bence pek bir anlamı yok.

Eski 06-11-2014, 08:31   #1090
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Öncelikle humik asitin tek başına bir fosfat kaynağı olmadığını söylemeliyim. Fakat, toprakta bağlı olarak zaten var olan (veya ayrıca verilen) fosforu bitkilerin kullanımına hazır hale getirdiğine dair çok sayıda bilimsel çalışma ve bunlara ait makale var.

Solucan gübreli leonardit yapmakla ne elde etmek istediğinizi tam anlamadım. Böyle yapmakla leonariditi mi zenginleştireceksiniz, solucan gübresini mi? Leonarditi zenginleştirecekseniz bir mantığı var, solucan gübresini zenginleştirecekseniz bence pek bir anlamı yok.
Sayın Hocam merhaba.

Amacımız toprağı zenginleştirmek.

Sadece leonarditi toprakta kullanacak olursak toprakta çözünmesi yıllar alacak.

Sadece solucan gübresini toprakta kullanmaya kalksak maddi gideri yüksek olacak.

Solucan gübreli leonardit ise 1) Solucan gübresi içeriğindeki mikroorganizmalar sayesinde leonarditin toprakta çözünmesini hızlanacak ve daha kısa zamanda toprağa yarayışlı hale gelecektir.

2) Leonardit sayesinde solucan gübresi içindeki yararlı mikroorganizmalr uzun süre toprakta yaşaması ve çoğalması sağlanacak. Böylece topraktaki canlı yaşam hem daha çok çoğalacak hem de uzun süre devam edecek.

3) Solucan gübresi içeriğindeki yararlı mikroorganizmaların yanında humik-fulvik asitler, enzimler, hormonlarla vs. içeriyor ve bu gübre ile de toprak içeriğini zenginleştirmiş olacağız.

Bu arada solucan ve gübresi hakkında bilgi sahibi olmayan dostlar için özet bir bilgi vermek gerekiyor sanırım: Solucanlar mucizevi canlılar. Solucanlar hareket kolaylığı sağlamak ve toprakta bulunan milyonlarca zararlı bakteriden korunmak için, yani hastalanmamak için sölom sıvısı denilen bir sıvı salgılıyorlar. Sölom sıvısının zararlı mikroorganizmalara karşı önleyici durumu bilimsel anlamda da kanıtlanmış. Hatta omurgalı canlılarda kanser hücreleri üzerindeki etkileri de gözlemlenmiş.

Tabii kırmızı solucanların mucizeleri bunlarla da sınırlı değil. Çünkü onların sindirim sisteminde, çok sayıda mikroorganizma taşıyan, azot fikse eden bakteriler, antibiyotik etki, doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunuyor. Solucanların sindirim sistemlerinde rhizobium (azot biriktirmeye yarayan bakteriler) azoto bakteriler, nitrosomonas (amonyağı nitrata nitratı nitrite çeviren bakteriler) ve mikorizal mantarlar (bitki korteksinde yaşayan, alımı yavaş besinleri alınabilir forma getirmekte yardımcı bakteriler) mevcut. Bu bakteri ve mantarları solucanlar sindirim sisteminden geçirerek yiyeceğe karıştırıyor, oradan da gübreye enjekte ediyor ve mükemmel bir solucan gübresi oluşuyor.

Sayın hocam sizin de şöyle bir paylaşımınız vardı:
Alıntı:
Bir organik gübre olarak solucan gübresini değerli yapan şey içerdiği minerallerin değerlerinden çok, sırasıyla mikrobiyal içeriği, bitkilerin alımı kolaylaşmış minerallerin yavaş salınımlı olması ve toprak yapısını önemli ölçüde iyileştirilmiş olması (kök bölgesi toprağına %10-%25 arasında karıştırılırsa).
4 ) Bu mükemmel gübreyi leonardit ile karıştırarak (leonarditi dolgu maddesi gibi kullanıyoruz) daha uygun fiyatlarla maliyeti düşürerek toprakla buluşturmuş oluyoruz.

Kullanıcılar hem leonardit hem de solucan gübresi alarak kendileri karıştırarak kullanabilirler belki ama biz belli oranlarda bunları karıştırma makinamızda karıştırarak daha stabil (tabiri caizse) halde kullanıma sunmuş oluruz.

Değerli hocam yukarıdaki bahsettiklerim benim düşüncelerim. Bu konudaki yorumlarınızı ve düşüncelerinizi merak ediyorum.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

Eski 07-11-2014, 13:16   #1091
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın MeyveliTepe, öncelikle paylaşmış olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür etmek istiyorum.
Uzun zamandır leonarditten hümik asit elde etmeyi düşünüyordum. Yazılarınızdan cesaret alarak üretme konusunda karar verdim. Sizde üretmekde olduğunuz belirtmişsiniz. Bidiğim kadarıyle karışımın belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılması gerekiyor. Siz karışım için özel bir ekipman kullanıyormusunuz? Selamlar

YeniBON beğendi.
YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 18:47   #1092
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Elimde DOCTO - HUMATE diye organik toprak düzenleyici var.
Bu ürün siyah renkli ve toz şeklinde.
Toplam Humik asit+Fulvik asit %60 yazıyor.
Benim az miktarda biber, domates ve hıyarım var.
Bunu her köke nasıl ve hangi sıklıkla uygulamalıyım.
gr/da olarak ölçek var ama ben amatör olarak nasıl uygulayabilirim?

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 19:26   #1093
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Yapraktan uygulama yapacaksanız 100 litre suya 20-30 gram olmak üzere karışım yaparak uygulayabilirsiniz..

19 litrelik sırt tulumbanız varsa 5-6 gram yeter..
İki çay kaşığı humat sanırım 5-6 gram gelir..Benim ölçeğim bu..

Tek kullanım yeter bence..
İsterseniz bunu diğer yaprak gübreleri veya ilaçlarla karıştırabilirsiniz.

Ben geçen yıl zeytinliğimde (5 dekar) 14 kutu kullandım toz olarak serpiştirerek..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 09:03   #1094
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Teşekkür ederim, sayın pria.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 16:45   #1095
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YESHILL Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe, öncelikle paylaşmış olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür etmek istiyorum.
Uzun zamandır leonarditten hümik asit elde etmeyi düşünüyordum. Yazılarınızdan cesaret alarak üretme konusunda karar verdim. Sizde üretmekde olduğunuz belirtmişsiniz. Bidiğim kadarıyle karışımın belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılması gerekiyor. Siz karışım için özel bir ekipman kullanıyormusunuz? Selamlar
Isıtmak gerekmiyor. Doğru malzemeler ve doğru miktarlarla çok basit araç gereç kullanarak yapabilirsiniz. Lazım olan araç bir kova ve karıştıracak herhangi bir şey.

YeniBON beğendi.
Eski 18-11-2014, 20:15   #1096
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın Meyvelitepe, çok teşekkür ediyorum..

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 22:02   #1097
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Arkadaşlar merhaba ben afsinden bi yerden sordum. Gidyada humik +fulvik asit orani 20-30 fiyat ise kamyon arti nakliye 25 tona 1100 lira.. Leonardit ise humik+ fulvik orani 40-60...25 tona gaziantepe 3250 liraya geliyor. Tekrar aradim ph ve organik madde miktarini sordum cevap bekliyorum. Ya klasik bir aydir Leonardit.ponza tasi. Klinoptilolit arastirmasi yapmaktayım. Afsinden alacagimiz Leonarditveya gidya nnazil olur. Klinoptilolit çok maliyetli oluyor nakliyeyle beraber kamyonu gordesten 7000 civarinda geliyor ponza tasi ise kayseriden 30 ton civati 1600 liraya geliyor. 100 dekar 1000 ağaç 50 yasindafidtik bahceme kullancam. Topragimin ph 7.9 organik madde1.5 potasyum disindaki ttüm minareler düşük. Kireç fazla. Kafam karmakarisik nasil bir yol izlesem butcemi sarsmadan. Tavsiyelerin izibekliyorum

mtarslan beğendi.
mühendis27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 22:15   #1098
Yeni Üye

lperen arkadasim. sizden bir numune alabilirmiyim tahlil icin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperenim Mesajı Göster
Arkadaşımıza katılıyorum. Yanardağı lavlarında organik madde olmaz. Ancak organik olmadığı halde perlit toprağın havalandırılmasını ve hafif toprak oluşumuna yardımcı olur. Leonardit kullandığımızda hem perlitin yaptığı etkiyi alırsınız, hem toprağınıza tonlarca organik madde kazandırırsınız hem de içeriğindeki Humik ve Fulvik asitler dolayısıyla toprakta bulunan, bitki için faydalı ve bir takım alkalen ajanlar tarafından bloke edilen inorganik maddelerin kolay çözünmesini sağlamış olursunuz. Hayvansal gübreler, kompost ve torfa nazaran leonardit çok daha yüksek humik ve fulvik asitlere sahiptir. Kahramanmaraştaki nur gölü leonarditi diye adlandırılan madde gavur gölü torfu dediğimiz, kompost ve torfa nazaran biraz daha ağır bir torftur. Asıl Leonardit kaynağı Kahramanmaraş Afşindedir. Biz Afşin Leonardit olarak, 25 kg lık torbayı 6 Tl ye vermekteyiz. Ama sadece toptan ( kamyon bazında) satış yapmaktayız. Herkese saygılar sunuyor, hayırlı işler diliyorum.
. Alperen arkadssim sizden bir numune istersem tahlil icin

mtarslan beğendi.
Eski 18-11-2014, 23:20   #1099
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis27 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba ben afsinden bi yerden sordum. Gidyada humik +fulvik asit orani 20-30 fiyat ise kamyon arti nakliye 25 tona 1100 lira.. Leonardit ise humik+ fulvik orani 40-60...25 tona gaziantepe 3250 liraya geliyor. Tekrar aradim ph ve organik madde miktarini sordum cevap bekliyorum. Ya klasik bir aydir Leonardit.ponza tasi. Klinoptilolit arastirmasi yapmaktayım. Afsinden alacagimiz Leonarditveya gidya nnazil olur. Klinoptilolit çok maliyetli oluyor nakliyeyle beraber kamyonu gordesten 7000 civarinda geliyor ponza tasi ise kayseriden 30 ton civati 1600 liraya geliyor. 100 dekar 1000 ağaç 50 yasindafidtik bahceme kullancam. Topragimin ph 7.9 organik madde1.5 potasyum disindaki ttüm minareler düşük. Kireç fazla. Kafam karmakarisik nasil bir yol izlesem butcemi sarsmadan. Tavsiyelerin izibekliyorum
Ponza taşı zaten yüksek olan toprak PH seviyesini daha yükseltmeyecek mi?

Bu malzemeleri toprağınıza karıştırmakta amacınız ne? Yani sonunda ne elde etmek istiyorsunuz?

Klinoptilolit için hangi firma ile görüştünüz? Normalde mineralin fiyatı çok ucuzdur. Manisadan nakliye kaçadır bilmiyorum, bu sebeple mi o rakama çıktı? Size yakın başka klinoptilolit kaynakları da var. Söz gelimi Kayseride bir tane var, oraya da sorulabilir.

Leonarditte humik ve fulvik oranları, organik madde en yüksek, PH en düşük ve nekliye dahil fiyatı en uygun ne ise onu bulmanız en iyisi olur. İlinizdeki kamyoncularla konuşun, Balıkesir, Manisa gibi illerden tam yük kaça getiriyorlar, ona göre malzeme araştırırsınız.

mtarslan beğendi.
Eski 18-11-2014, 23:40   #1100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:

14 gr potasyum hidroksit = 14 krş
140 gr leonardit =19 krş
Su = bedava

Toplam = 33 krş

Hazırı en ucuz 7 TL

Fiyat farkı 21 misli...
Meyvelitepe bu kadar fark ettiğini görünce ve birde en iyisi doğru bir şekilde çalmadan kendi ürettiğindir mantığı ile bizzat kendim yapmaya karar verdim. Ancak merak ettiğim birkaç şey var;

Potasyum hidrooksiti nerden temin edebilirim?

Suyun iyonize olması şart mı?

Sonunda üretilen humik asit çözeltisinin ph sını ölçmek gereklimidir? Gerekli ise ne yapmak gerekir?

Teşekkürler

mtarslan beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 00:50   #1101
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Suyun de-iyonize olması tercih edilir çünkü böyle bir suda çözünmüş başka tuzlar olmayacağı için daha fazla humik asit çözünmesini sağlayacaktır. Yerine pet şişe ile satılan sulardan da kullanabilirsiniz.

Potasyum hidroksiti kimyasal malzeme, gübre hammaddesi gibi şeyleri satanlardan bulabilirsiniz. Az miktardaki ihtiyaçlar için bir örnek, daha çok alayım derseniz başka bir örnek.

Verdiğim ölçülere göre yaparsanız PH seviyesi 12-13 civarında olacaktır. Ayrıca ölçmenize gerek yok. Kullanırken en az 1:100 (normal kullanımda 1:1000) su ile sulandırarak kullanmayı atlamayın.

Not:Saf Potasyum Hidroksit yüksek alkali bir malzemedir. Dikkatle çalışılmalı, elle dokunulmamalıdır.

mtarslan beğendi.
Eski 22-11-2014, 00:31   #1102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Acaba bu formüle göre hazırlanan sıvı humik asit çözeltisine %10-20 arası bir oranda Aminoasit katmak nasıl olur. Özellikle yeni dikim fide fidanlarda stres etkisini azalmak amacı ile böyle bir karışım npiyasadaki benzerleri ile aynı etkiyi yapar mı?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 00:48   #1103
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Amino asiti hazırlanmış konsantre humik asit çözeltisine değil de, sulama esnasında sulandırılmış humik asit çözeltisine ilave etmeniz daha emniyetli bir uygulama olur diye düşünüyorum. Konsantre çözeltideki yüksek PH aminoasitte olumsuz bir etkiye sebep olabilir.

Eski 22-11-2014, 17:47   #1104
Yeni Üye

Alıntı:
Ponza taşı zaten yüksek olan toprak PH seviyesini daha yükseltmeyecek mi?

Bu malzemeleri toprağınıza karıştırmakta amacınız ne? Yani sonunda ne elde etmek istiyorsunuz?

Klinoptilolit için hangi firma ile görüştünüz? Normalde mineralin fiyatı çok ucuzdur. Manisadan nakliye kaçadır bilmiyorum, bu sebeple mi o rakama çıktı? Size yakın başka klinoptilolit kaynakları da var. Söz gelimi Kayseride bir tane var, oraya da sorulabilir.

Leonarditte humik ve fulvik oranları, organik madde en yüksek, PH en düşük ve nekliye dahil fiyatı en uygun ne ise onu bulmanız en iyisi olur. İlinizdeki kamyoncularla konuşun, Balıkesir, Manisa gibi illerden tam yük kaça getiriyorlar, ona göre malzeme araştırırsınız.
Meyvelitepe arkadasım önceliklei ilginiz için tesekkur ederim. Evet haklusiniz ponza tasinin ph tahlil sonucuna gore 8.1 cikti bizim topragimiz 7.9.. Klino Tasina ggördes ten tonuna 110 lira dediler arti 4000 lira nakliye istendi fiyat 7000 civarini buldu firma ismini unuttum evrak dairede kaldi bulurum onu firma izmir firmasi mal gordesten geliyormus. Firmayi ben siteden bulmustum. Gidya icin afsinden 1000 lira fiyat aldim bir kamyona 25 ton humik asit orani 39-47 arazi dediler rakamlar degiskrn daha oncede 20-30 arasi demislerdi humik fulvik oranina bir numune istedim tahlil icin. Benim amacim organik maddeyi yukseltip ph dusurmek. Kayserideki firmanin nosunu alabilirmiyim sizden.iyi aksamlar

Eski 22-11-2014, 18:00   #1105
Yeni Üye

Alıntı:
Suyun de-iyonize olması tercih edilir çünkü böyle bir suda çözünmüş başka tuzlar olmayacağı için daha fazla humik asit çözünmesini sağlayacaktır. Yerine pet şişe ile satılan sulardan da kullanabilirsiniz.

Potasyum hidroksiti kimyasal malzeme, gübre hammaddesi gibi şeyleri satanlardan bulabilirsiniz. Az miktardaki ihtiyaçlar için bir örnek, daha çok alayım derseniz başka bir örnek.

Verdiğim ölçülere göre yaparsanız PH seviyesi 12-13 civarında olacaktır. Ayrıca ölçmenize gerek yok. Kullanırken en az 1:100 (normal kullanımda 1:1000) su ile sulandırarak kullanmayı atlamayın.

Not:Saf Potasyum Hidroksit yüksek alkali bir malzemedir. Dikkatle çalışılmalı, elle dokunulmamalıdır.
Meyvelitepe arkadasım leonarfitten humik asit yapimini.kıullanım miktarlarini ve kullanım zamanlar ini detaylı bir şekilde bizede aciklayabilirmisiniz zahmet olmazsa

Eski 24-11-2014, 12:58   #1106
Yeni Üye

böyle bir şey okudum maliyeti 200 kg da 250 lirayı buluyor. meyvelitepe arkadaşımızın maliyetinin 4 katı civarı

%15 lik 200 kg Sıvı Humik Asit elde etmek için

MALZEMELER:

En küçük 300 LT (100 C Isıya dayanıklı) reaksiyon kazanı plastik veya krom olmalıdır.
Karışıtırıcının krom olması tercih edilmelidir.

1- 62 kg.Leonardit %50 lik ML50(mikronize leonardit)
2- 125 litre su
3- 15 kg.Kostik(Potasyum Hidroksit) Fazla eklemenin avantajı, ısıyı yükseltmesi ve leonarditi daha kolay çözmesidir.

İmalatı

1- Reaksiyon tankına 125 kg suyu kesinlikle ölçerek koyulmalıdır.(Tartmak veya litre ile ölçmek)
2- Suyu tanka ya sıcak alacağız **** ısıtacağız.Bunun için sanayi tipi tüplü ısıtıcılar veya günısı sistemleri kullanılır.Çünkü 60-70 C derece sıcaklık yetecektir.
3-Önce yavaş yavaş KOH varil içine dökülür ve karıştırılır.Daha sonra bu karışıma yavaş yavaş karıştırarak Leonardit eklenmeye başlanır.Karıştırma devam eder. Yaklaşık 3-4 saat kadar karıştırılmalıdır.
4- Reaksiyon bitmeye yakın sıcaklık azalacaktır.Bu aşamada kazana özel bir malzeme olan oksitleme ajanı RT7 eklenir.100 lt ye 1 kg hesabıyla,damla damla reaksiyon kazanına eklenmelidir.RT7 en az 1 saat sürede reaksiyon tankına boşaltılmalıdır.
5- RT7 boşaltma işlemi bittikten sonra 4-5 gün süreyle dinlendirilmeye alınmalıdır.
6- Dinlendirilen karışımın sıvı kısmı kullanıma hazır hümik ve fulvik asittir.

mtarslan beğendi.
Eski 24-11-2014, 13:01   #1107
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Öncelikle ilgin için teşekkürler MeyveliTepe

Bu söylediğin çok daha mantıklı görünüyor. Bu dediğini yapmak yerine sence hazır çözelti almak nasıl olur? Birde bunu nezaman ve ne aralıklarla hangi dozda sulama suyu ile verileceğini anlatan gösteren bir tablo, yayın veya tecrübe edilmiş bilgi varmıdır, varsa nasıl edinebiliriz?
Birde son olarak damlatıcılarda tıkanma yaparmı, sıkıntı açarı mı diye merak ediyorum.
yapraktan uygulama yapılabilir sanırım

Eski 24-11-2014, 13:09   #1108
Yeni Üye

Alıntı:
Isıtmak gerekmiyor. Doğru malzemeler ve doğru miktarlarla çok basit araç gereç kullanarak yapabilirsiniz. Lazım olan araç bir kova ve karıştıracak herhangi bir şey.
matkap ucuna bir mikser takılarak karıştırma yapılabilir. ben kaolin kilini böyle karıştırmıştım

Eski 24-11-2014, 13:26   #1109
Yeni Üye

meyvelitepe arkadaşım bu tarif için ne dersin
Topraksız Kültür Forum
Hümik Asit Yapımı ve Kullanımı - Yazdırılabilir Sürüm

RE: Hümik Asit Yapımı ve Kullanımı - mtugrul33 - 15-12-2011 11:48 AM

GEREKLİ MALZEMELER:
1- 25 kg.Leonardit(Ben Hümik A kullandım.Hümik A şelatlı iz elementlerce zengin.)
2- 160 litre su
3- 10 kg.Kostik(Sodyum Hidroksit)
4- 2 kilo Deniz yosunu(Maksicrop olabilir)
5- Köklendirici BGD 1 kilo.
6- Eğer bulabilirseniz 20 litre pancar melası,şayet bulamazsanız bir kaç kilo pekmez koyabilirsiniz.
7- Bir litre Bionem veya enzim.Mikoriza mantarı(2litre),Bir litre Amino asit.
8- Varil
9- Isı ölçer

YAPILIŞI:
Ben kendi hümik asidimi şöyle yaptım:
1- İlk önce 200 litrelik bir varil buldum.Varili petrol istasyonlarından bulabilirsiniz.
2- Bu varilin konacağı alanı oluşturdum.Bunun için düz bir toprak zeminde 40 cm .derinlik 50 cm.genişlik ve 2 metre uzunluğunda bir su arkı benzeri bir yapı oluşturdum.
3- Varilin dörtte üçü su ile doldurularak işe başlanır.
4- Varilin altına odun ve çalılırla ateş yakılır.Varildeki su 60-70 derece aralığına gelinceye kadar ısıtılır.Bu esnada ;ilk önce leonardit varil içine dökülür ve karıştırılır.Karıştırma işlemini bir kürek yardımıyla yapabilirsiniz.Daha sonra bu karışıma yavaş yavaş karıştırarak kostik eklenmeye başlanır.Karıştırma devam eder.Yaklaşık bir-birbuçuk saat kadar karıştırma devam eder.Varildeki malzemenin kokusu çok kötü olacaktır.Keskin bir idrar kokusunu andırıran kokuya mecburen katlanmak zorunda kalınacaktır.Bu esnada varil içindeki leonarditin eriyip erimediğini sıksık kontrol edin.
5-Varildeki ısının 80 dereceyi geçmemesine özen gösterilmesi gerekiyor.Sık sık ısı ölçer derecemizle ölçüm yapmalıyız.
6- Leonarditin tamamen erimesiyle birlikte diğer malzemeleri de sırasıyla varil içine boca etmeliyiz.Bir süre daha karışım karıştırılmalıdır.
7-Varil altındaki yanıcı maddeler çekilerek varil soğutmaya alınır.
8- Varil içindeki malzemenin soğumasıyla birlikte,varil içindeki hümik asidimizi 20 litrelik bidonlara bir huni ile doldururuz.

Siz sevgili arkadaşlarım,ben küçük ölçekte bir kaç litre yapsam bana yeter diyenler yukarıdaki işlemlerin ölçeğini küçülterek hümik asidinizi yapabilirsiniz.

Gözlemlediğim pek çok yararlarından en önemlisi şu;Bitki köklenmesini anormal oranda arttırıyor.Daha önce verilen gıdaların alınımını kolaylaştırıyor.
Ben topraklı alanda bir kaç bölümde denedim.Denediğim alanlarda bitki köklenmesini arttırdığını gözledim.

YESHILL ve mtarslan beğendi.
Eski 25-11-2014, 23:46   #1110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

1078'inci mesajda (bir önceki sayfada) bir tarif vermiştim zaten.

Sorduğunuz bu tarif için ne demeliyim bilemedim ama en azından şunları söyliyebilirim:

1. Bu tarifte kostik (sodyum hidroksit) kullanılmış, ki bana göre doğru değil. Potasyum hidroksit kullanılmalı. Toprağa faydalı olsun diye hazırlanan bir şeyin içine yüksek oranda sodyum koymak doğru değil.

2. Sodyum hidroksit, potasyum hidroksite göre çok daha güçlü bir alkalidir.

3. Potasyum hidroksit ile tarif ettiğim formülde 0,25 MOL potasyum hidroksit konsantrasyonu demişken, bu tarifde daha güçlü bir alkali olan sodyum hidroksitin 1,5 MOL oranında (160 litre suya 10 kg. ve sodyum hidroksitin 40 gr olan molekül ağırlığından yola çıkarak hesaplayabilirsiniz) kullanılması en az altı misli fazla. Bunun sonucunda müthiş alkali bir solusyon elde edersiniz.

4. Varildeki suya 10 kg kostik koyduğunuzda altına ateş yakmaya ne hacet olur anlamadım Zira 10 kg kostik suya boşaltıldığında exotermik reaksiyon o suyu neredeyse kaynama noktasına getirir zaten.

5. PH 14'e dayanmış solusyonun içinde ne deniz yosunu, ne enzim, ne de bakteri kalır. Bu gibi şeyleri verdiğim tarife göre hazırlasanız bile konsantre solusyona ilave etmenizi tavsiye etmem. Bu gibi ilaveler sulama esnasında suspansiyon 1:500 - 1:1000 sulandırıldıktan sonra eklenmeli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024