agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni527Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2011, 21:03   #481
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Oyum 452

Ayrıca her bahçenin de kendine ait bir logosu olabilir, orada istenilen, üretilene uygun logo çok daha iyi olacaktır.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:10   #482
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
UBYİ nin sadece yazıdan ibaret bir logosu olabilir...hatta bu yazı karakteri sadece kara kalem çizim olursa daha güzel olur diye düşünüyorum...

daha sonra her üye bu karakalem yazının üzerine kendi hayvanını ya da bitkisini yine karakalem çizdirerek kullanabilir..buda onun bahçesinin simgesi olur bizde onu simgesinden tanırız...

Yok olmuyorsa ve benimde oy kullanma yetkim varsa...477 nolu mesajdaki resmi seçiyorum...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:19   #483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Oyum ilk logodan yani 452 den yana

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:30   #484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
452 daha uygun görünüyor.

Selamlar.

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:34   #485
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-12-2010
Oyum 452 den yana hazırlayan arkadaşlara teşekkür ederim. Sevgilerimle.

Müdürün Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:40   #486
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Halil beyin şu an internet bağlantısı yok. Cep telefonuyla mms resimleri gönderdim.

Oyu 452

Eski 17-05-2011, 21:40   #487
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
452 uygun. İlk gördüğümde güllerin tomurcuk sularını emerek açmasını engelleyen küçük yeşil sinekleri yiyen uğur böceğini anımsattı.amaca uygun ve güzel.

Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:59   #488
Yeni Üye

çiftçibiben's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2010
Şans bu ya 452 Ordu'nun telefon alan kodu. Benim de oyum 452 nolu logoya.

Ensar bey dediğiniz logo için bu gece çalışma yapacağım ancak kısa bir süreliğine internete girme imkanı bulabildim. İlerleyen saatlerde dediğiniz gibi bir logo hazırlayacağım.

çiftçibiben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 22:24   #489
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Benim sürekli onayladığım bir söz vardır. İlk beğendiğiniz ürün veya eşyayı dönüp dolaşıp en sonunda aynı ürünü alıyorsunuz.
Bana görede 452 uygun.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 00:05   #490
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster

kendisini insafa davet ederek solucanı tanımaya yönelik yaklaşımlarıyla bu canlının topraklar üzerindeki önemini anlamaya davet ediyorum,

452

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 00:10   #491
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Logo UBYİ ye Uğur getirsin;

doğal ve temiz yetiştirenler çoğalsın, ülkenin hatta dünyanın her yerine uc ucsunlar.

Name:  IMAG0013 [640x480] (2).jpg
Views: 1212
Size:  71.6 KB

Ayazkızı beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 07:02   #492
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn Kamil35 ve Erdem in ellerine sağlık.

Hayırlı uğurlu olsun.

Eski 18-05-2011, 14:15   #493
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
452 nolu mesajdaki logo seçimim.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 14:19   #494
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
UBYİ üyesi olmayıp hariçten gazel okuyanların oyları da dikkate alınıyorsa seçimin 452.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 20:58   #495
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sevgili İndomie,

Sen, Sevgili Sarıcan, Sevgili Sındırgılı, Sevgili Muttalip, Sevgili Üzüm, Sevgili Agozce, Sevgili Müjgan Yılmaz, Sevgili İnci Akal, Sevgili Hülya Hanım ve aklıma gelmeyen bir çok kişi UBYİ'nin aktif üyesi olmasalarda desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz üyeler. Hepinizin üyeler kadar söz hakkı vardır siye düşünüyorum.

Ayazkızı beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 21:56   #496
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
logo için

ne diyeyim herkez birşeyler söylemiş ama genel beğeni 452 nolu logoda bu seçim için başka seçenek var ama diğer yapılanlar da aynı logonun vesiyonları gibi olmuş gibi geldi bana ****** başka bir seçenek olabilir ama şimdilik 452 kullanılıp sonra daha iyisi ile değişebilir. zaman içinde gelişim olabilir. ama ben asıl olar sürekli üretimin pazarlamanın öncelik olması tarafındayım. çevremde durbakalım ne yapcak diye meraklı gözler tarafından izleniyoruz başarmalı ve örnek olmalıyız.

Ayazkızı beğendi.
omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 00:59   #497
Ağaç Dostu

İnci Akalp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sevgili İndomie,

Sen, Sevgili Sarıcan, Sevgili Sındırgılı, Sevgili Muttalip, Sevgili Üzüm, Sevgili Agozce, Sevgili Müjgan Yılmaz, Sevgili İnci Akal, Sevgili Hülya Hanım ve aklıma gelmeyen bir çok kişi UBYİ'nin aktif üyesi olmasalarda desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz üyeler. Hepinizin üyeler kadar söz hakkı vardır siye düşünüyorum.
Sevgili Acemi usta, bizleri de hatırladığınız için teşekkürler.. Sanırım seçimler sonuçlanmamış. Benim seçimim 452 no lu mesajdaki logo.

Ayazkızı beğendi.
İnci Akalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 06:45   #498
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
UBYİ' den ayrılma zamanı geldi. Ayrılık için kısaca nedenlerimi söyleyeceğim.

1- SunShader nedeniyle, işin ticari boyutu farklı algılanabilir, hatta algılanıyorda. Böyle bir yanlış algıyı kırmanın tek yolu, ayrılmaktır. Ayrılığımın ana nedeni budur. Diğer 2 neden ikincil nedenlerdir. Ancak onlarında ciddi biçimde üzerinde durulması gerekir.

2- UBYİ bugüne kadar gevşek bir birliktelik olmaktan öteye gidememiştir. Bu yapısıyla, yetiştiricilere örnek olma gibi bir misyonu yerine getiremiyor. Bu başlıktaki bahçelerin, Üyelerin Bahçeleri başlığından hiç bir farkı kalmadı. Elbetteki kalan arkadaşlar buna çeşitli yanıtlar vereceklerdir. Bunu devam ettirmek veya farklı bir misyonla yola devam etmek onların bileceği iş. Ancak yaptığım bahçe ziyaretleri sırasında gördüğüm kadarıyla UBYİ'ye üye olmayan bir çok kişi UBYİ üyelerinden çok daha iyi bahçelerde kurmuşlar.

3- Bayındırmevki bu birliğin üyesiydi. Ancak onun forum üyeliğinin sonlandırılmasına ben dahil kimse ciddi bir tepki vermedi. Kendi üyesine bile sahip çıkamayan bir birlik ne kadar birliktir?

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen acemi_caylak : 11-07-2011 saat 20:41
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 21:34   #499
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Değerli Arkadaşlar;

Benim için de UBYİ'den ayrılma vakti geldiğini düşünüyorum. Neden olarak, yalnızca kendi açımdan bir şeyler söyleyeceğim;

Bu birliğe yeterince katkıda bulunamadım. Bundan sonra da olabileceğini zannetmiyorum. Bu nedenle, ayrılmanın daha doğru olduğu kanaatindeyim.

Kalanlara başarılar diliyorum.

Selamlar.

Ayazkızı beğendi.
bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 01:21   #500
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
İşin içine satış olayı girince tatsızlıklar olması normal gibi geliyor. Ayrıca Türk insanının genel özelliği galiba. Tartışma kültürümüz yok. Öne çıkanları baltalamaya bayılıyoruz.
Bu açıklamalamalarım kimseyi hedef almıyor. Zaten çok fazla süreci takip etmiyorum. Sadece bir durum tespiti yapmak istedim. Herkese selamlar.

Ayazkızı beğendi.
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 02:22   #501
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sevgili arkadaşlar

İsteyen arkadaşlar elbette ayrılabilir. Ayrildıklarından sonra bahçelerinde zehir kullanmayacaklarsa bu bizim için hiç bir zaman kayıp olmaz. Yok kullanacaklarsa zaten onları hiç bir zaman kazanamamışız demektir.

''Kurduğumuz birliktelik biraz gevşek'' olduğu düşüncesine hafiften katılıyorum, aksi taktirde adı geçen arkadaşı bırakın korumayı, bir ceza da biz verirdik

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-07-2011, 08:06   #502
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
452. mesajdaki logo gayet güzel bence, acaba baskı için denendi mi örneğin siyah beyaz olunca nasıl gözüküyor merak ettim. Uğur böceği tamamen kaybolabilir, fikir aklıma geldi sadece.
Birazdan ortalık karışacak gibi. Bir üyesi olmasakta projeyi ilgiyle takip ediyorum ve okuduklarımı uygulamaya çalışıyor veya düşünüyorum.

Ayazkızı beğendi.
xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 09:57   #503
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Diğer logoyu göremediğimden seçme şansım yok.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 22:46   #504
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Bir sürü sorum var arkadaşlar.

1-) UBYİ nedir?
2-) Bahsi geçen neyin? logosudur.
3-) " Bayındırmevki " kimdir? Üyelikten niye? çıkarılmıştır.

Yeni olduğum ve site için de basit, gereksiz detaylara takılmadan, hızlı yol almak istediğimden soruyorum.

Selamlar ve sevgilerimle.

Ayazkızı beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 23:06   #505
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON Mesajı Göster
1-) UBYİ nedir?
Uzak Bahçelerin Yakın İşbirliği

Alıntı:
2-) Bahsi geçen neyin? logosudur.
Ubyi nin

Alıntı:
3-) " Bayındırmevki " kimdir? Üyelikten niye? çıkarılmıştır.
Kendisine sorun Üyeliği faal, isterse yazabilir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-10-2011, 20:07   #506
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar,

Hikaye: 1;
1950 li yıllar, babam Ankara' ya, kendisinin işe girmesine vesile olan ve zamanla TCDD Genel Müdürü olan kişiye gider, o' da çıkmak üzeredir. Hoş geldin faslından sonra, gel benle deyince birlikte giderler. TBMM gittikleri yer. Yolda ''bak şimdi, dikkat et, ben TCDD' nin ibrası esnasında, gelişmesi için ve yeni hat yapımı için önerilerde bulunacağım, sende orda olan otobüs şirketlerinin sahipleri/ilgililerinin sayısının milletvekili sayısından kaç kat fazla olduğunu hesapla''. Sonuç belli. Sebeb ise, yurdumuzun o teknolojilere sahip olması, nemalanma/lüpleme şansının azlığı. Belkide sizin lojistiğinize, frigorifik katkısı olacaktı. TCDD sıfır.

Hikaye 2;
Zamanında, Bursa' da ipek tüccarlarına kızan üreticilerin, sırf inat uğruna tüm Dut ağaçlarını kesmeleri. Sonuç ipekçilik sıfır.
Hikaye 3;
Tarlada açılmakta olan artezyen kuyusuna traktörü ile su çeken köylü, laflar iken ''Dedelerimin kestiği zeytin ağaçlarını ben yeniden dikecem, içinde zeytin ağacı olan tarla çok para ediyor''. Sonuç; amacı üretime olmayıp satışa niyet güdüyor, sıfır gene.
Hikaye 4;
Trakya'da, 1 L. karşılığı teşvik/ön ödeme ve hükümetin desteği ile soya fasulyesi ekilmesi. Hasattan sonra soyanın elimizde kalması(yav, sen brezilya vs.'den şu kadara alıyon, neye daha az fiat bize dendiğinde, senin soya tüketimin olmadığı, dolayısıyla onların istediği fiattan alabileceği..)..Sonuç sıfır. Hemde kayıp olan yıllar ve Ayçiçeği üretimi.
Hikaye 5;
1980 li yıllarda, yurdumuz kağıt/karton/kutu imalatçılarının, toplanıp, aralarında rekabet olmaması yönünde karar aldıkları ve böylece Kâr marjlarının yüksek olmalarını garantiye alma çabalarını duyanlardanım.

Bunu yapan, USA/Avrupalı/içimizdeki USA 'lı. Akıllı ki yapıyor, helal de olsun.

-Yıllarca 3 ay çalışıp, dokuz ay geçinmeyi, siyasilerin de 3 fazlası, 5 te benden mantığı ile alışkanlık haline getiren biz,
-Komşumuzun o sene traktör aldığını görünce, önceki sene ektiğini eken/Kopya çeken ve batan biz,
-Dünya ile rekabet edebilmek için fiatlarımız ne olmalı demeden, gelirim azaldı diyen biz,
-Onlar, yılda kaç saat çalışıp, şu kadar USD. alıyor diyemeyen/düşünmekten kaçan biz,
-Atalarının unuttuğu tarım bilgilerini (Savaşlar yıllarca sürerdi ve bilenler savaş zayiatları arasında) irdelemeyip, yeniliklere karşı, da zaten yanlış donanmış babasını öne sürüp, '' ben babamdan böyle gördüm'' diyenler biz,
-Bu aymazlığı gören Atatürk 'ün ''Türk milleti zekidir,çalışkandır ve köylü milletin efendisi demesi, acizane kafa yapım olarak ''Motivasyon'', Çünkü okuyan, araştıran ve görmediklerimiz görebilen zekası vardı, onlarca meziyetinin yanında

Evet, evet;
-Aydınmıyız biz? (10-15 diploma meselesi değil)
-Aydınlanmaya açıkmıyız?
-Aydınlatacak kişiler, acaba Hikaye 1' i de karşılarına alacak yürekteler mi?
-Zorluklar karşısında, hikaye 2 ' deki gibi ürünleri yakıp/ağaçlarınız kesecekmisiniz?
-Hikaye 3' teki gibi katma değer sağlama peşindemisiniz?
-Hikaye 4 'teki gibi, ''geçiş dönemi'' 'nde yer kapma arzunuz mu var?
-Hikaye 5 'teki gibi olmayıp, ilerde hırslarınıza yenilmeyeceğinizi garanti edebilirmisiniz?

Cevaplar benden;
Kendimdem ziyade çocuklarımı ve onun çocuklarını düşünüyorum.Ben size inanıyorum, Yolunuz açık olsun çalışmalarınızda. Zorlu yolda hemde.

-Bodrum, Çanakkale, Antalya, Çeşme yol güzergahlarında, metro, vapur iskeleri çevresinde, köfte, sandviç, ayran, şiş kebab satanlara komşu, soğuk hava tesisatlı kamyonetlerinizi görüyorum(2-3 sene, reklam amacı).
-Hayvanî ürünler satmazsanız, ilerde gübre temini konusunda oluşacak darlık/yokluk' a çareniz olduğuna inanıyorum.
-Her küçük çiftçi için, bilgisi ile dolu barkot ve ''Yamuk'' yapacaklar ile ilgili ara sözleşmeler(Ki sonunda siz değil, kendisi çıksın yasa önüne) ve cezalandırmalar(1-2-3 yıl/tamamen birlikten men..), taahhüdünün en az %.. şu kadarını teslim edeceksin(Dışardan dahi olsa) maddeleri..
-Kar amacı olmalı, olmazsa hata bence. Kaçımız önümüzde arpa torbası olmazsa devam edebilir?
-ALLAH gecinden versin, sizlerden sonra aranıza girebilecek ''Sülük Takımını'' elemine edecek tedbirler.
-Toprak Tv' de seyrederim. Bana yarayan/yaramayanları ayıklama kabiliyetim var. Ön yargı olmasın, demek istediğim.
-Her üye, madem sistem değiştirecek. O zaman satmadan önce müşterinin her şeyi ile ilgilenecek. Örnek; Sayın Orhan Özbilgiç' in merakını/hevesini bilse dahi, ağaç satma zihniyeti olmıyacak. Sizin orda şu ağaç olmaz, bu ağacı doğal yaşamında gözlemleyin, taşlar mı var, yamaç mı, araziniz devamlı nemli mi, su tutuyormu toprak diyebilmeli.
-Kendisinin çevresinde veya müşterinin gideceği güzergahtaki, başka UBYİ üyelerini gösterir büyük panolar olmalı.
-EN ÖNEMLİSİ; Işık saçmaya devam etmelisiniz, kavga, sınır çizme, duvar örme, dışlama olmıyacak, aydınlatacaksınız hep, sakınmadan, bıkmadan, yüksünmeden.

Öncü olmak, lider olmak, kahraman olmak, ölümsüz olmak, tarihe mal olmak sıradan insanların işi değil.

Kolay gelsin, Saygılarımla lütfen.

Tarih Tekerrürden ibaret sözüne sapına kadar inanan, yeniliklere açık birisi

Yazımdaki kişiler ve cümlenizin ölmüşlerinin rahmeti bol olsun.

Düzenleyen mrduran : 25-10-2011 saat 20:09 Neden: son cümle
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 16:42   #507
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Çalışkan dostlar,hepinizin yeni yılı kutlu olsun.Selamlar...

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 16:39   #508
Ağaçsever

UtkuMun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2012
2010-2011 yıllarında Japonya'da pirinç fiyatlarında inanılmaz bir artış oldu, hükümüt bununla başa çıkmak için pirinç ithalatındaki kotayı kaldırmayı düşündü (japonya'ya pirinç satmak hemen hemen imkansız gibi bir şey) nüfus sayımı ile birlikte halka uygulanan bir ankette vatandaşların %91'lik kesimi kotanın kaldırlmaması gerektiğini söyledi, bu %91 lik kesiminn %70' ise 'yabancı pirinçlerin bizim pirincimizle aynı tatta olması mümkün değil, kalite farklı, yetiştirildiği ortam belli değil' gibi sebeplerle kotayı reddettiklerini belirtti.
Tüketici bilinci konusunda ne kadar farklı durumlardayız malesef, geçim sıkıntısı ülkemizde böyle bir bilinç oluşmasını engelliyor malesef. Aslında kaliteli mal o kadarda pahalı değil üreticiden alındığında bu ülkede en büyük problem sizinde daha önce belirttiğiniz gibi politikacılardaki yozlaşma, aracılar ve pazarlamacıların haksız kâr elde etmesi.
Projenizde başarılar.

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
UtkuMun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 23:35   #509
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
syn kamil35
çıtada yer bulamadıkları için mi peteği tavana yapmışlar?

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 20:29   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
UBYİ`lere ne oldu?Logo aşamasında mı kalınıldı?

bademu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
baltaç, doğal çiçek balı, karakovan balı, meis balı, seksiyon balı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024