agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni443Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2012, 18:35   #361
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Aynı durum bende de oluyor benimde çiçekler saksıya sıkışıyor fakat henüz daha açmadan saksı dışına alıyorum sorun kalmıyor. Kaktüsünüz sürekli güneş görüyor herhalde, üzerindeki kırmızılıklar güneşten kaynaklanıyor, benimki direkt olarak güneşi hiç görmemesine rağmen hem bol bol çiçek açıyor hemde yeşil görünümlü. Sanırım çok fazla güneşe ihtiyaç duynuyor.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 21:32   #362
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sn. Gazi Barış; tomurcukken çok baktım yüzüne, belki boyu uzar da dışarıda açar diye ama olmadı, çekiştirsen kopacağım diyordu yani
Kırmızılıkların güneşten olduğunu bilmiyordum, ben soğukta kızarıyor bitkiler diye biliyorum ama hepsi için geçerli değil demek ki. Haklısınız, günde 7-8 saat direk güneş görüyor. Ama şikayeti yok galiba

lolla beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 23:52   #363
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Açmak üzere iken

Eklenen Resimler

elta, almira, eoe1234 ve 12 kişi beğendi.
Eski 03-11-2012, 00:29   #364
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

2 saksıda 2 ayrı bitki. Ama aynı tür galiba. Buna rağmen hem gövde hem de çiçeklerinde minik farklılıklar var gibi. Ortam, ısı, ışık ve sulama aynı.
Birinde koyu renkler fazla iken, diğerinde açık renkler fazla

Name:  100_6712 (550 x 400).jpg
Views: 42100
Size:  42.6 KBName:  100_6714 (550 x 400).jpg
Views: 42148
Size:  42.8 KB
Name:  100_6719 (550 x 400).jpg
Views: 41853
Size:  44.4 KBName:  100_6720 (550 x 400).jpg
Views: 41752
Size:  41.5 KB
Name:  100_6715 (550 x 400).jpg
Views: 42123
Size:  43.9 KB

Eski 16-11-2012, 21:12   #365
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Leş kaktüsümün son çiçeği.

Name:  2012-10-31 08.16.02.jpg
Views: 45869
Size:  30.3 KB

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 23:00   #366
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Bu kadar büyükmü yani süper görünüyor

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 06:58   #367
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Evet sevgili demir kol, avucuma zor sığdırdım. daha ufakları da var bende.

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 02:07   #368
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Leş çiçeği -kaktüsü /Stapelia ve Orbea

Bunlara leş kaktüsü, leş bitkisi (İngilizcede carrion plant) denilmesinin sebebi çiçeklerinin kokuşmuş et gibi, hayvan ölüsü gibi kokmasından dolayıdır. Bitkiler çiçek açarak genellikle güzel kokularla böcekleri cezbediyor. Böcekler bu sayede çiçekten çiçeğe dolaşıp polenleşmeyi sağlıyor. Bazı bitkilerse leşleri kurtlandıran böcekleri ve leşlerle beslenen böcekleri aynı amaçla çeker. Bunların kokuları aynen ölü hayvan gibidir.

Stapelia grandiflora
Apocynaceae familyasından iki ayrı cins (Stapelia ve Orbea) leş çiçeği diye tanınmıştır. Bu ikisi önceden Stapelia cinsi olarak kabul ediliyordu. 1975 yılında ayırmaya gerek duymuşlar ve birçok stapelia türü Orbea cinsinden sayılmış.

Stapelia: Esas leş çiçeği bunlardır. Stapelia cinsinin 43 kadar türü var. Çok yetiştirilen iki türü Stapelia grandiflora ve Stapelia gigantea. Türlerinin çoğunluğunun çiçekleri leş kokuludur. Hoş kokuluları hem az hem nadir görülürler (örnek: S. erectiflora ve S. Flavopurpurea). Stapelia türlerinde yapraklar çok küçük ve çok kısa ömürlüdür. Gövde uzadıkça dökülürler. Gövdeleri güneşte kızarır, morlaşır. Doğada en çok dağlık arazilerde, suyu kuvvetlice süzdüren topraklarda yaşarlar. Kumluk ve kıraç yerlerde pek görülmezler.

— Stapelia gigantea en iri çiçekli türüdür. Çiçekleri 10 cm ile 40 cm genişliklerde büyük olabiliyor. Çiçeklerin taç yaprakları uzun ve kuyrukludur.

— Stapelia grandiflora, çiçekleri S. gigantea kadar büyük olmamasına rağmen daha iyi daha sağlam ve büyük gövdelidir. Bu sebeple daha fazla yetiştirilir. Gövdeleri 30cm kadar yükselebilir. Çiçekleri çeşidine ve şartlara göre 15cm genişliğinde olabilir. Koyu renkli çiçekler genelde mor tüylüdür.

Yukardaki iki türün gelişim ve çiçeklenme zamanı ilkbahar ortasından sonbahar ortasına kadardır.

Orbea cinsinin 56 türü var. Tamamen yapraksız gelişirler. Bazı Orbea türlerinde gövde tepeden horoz ibiği şeklinde gelişim gösterir. Güneşte kızarırlar. Orbea türleri leş kaktüslerinin en kolay yetiştirilenleridir. Çiçekleri de daha güzeldir.

— Orbea variegata bu cinsin en tanınmış türüdür. Anavatanı Güney Afrika’nın batısı olup bu bölge kış yağışlarını fazla alır. Dolayısıyla Orbea variegata’nın gelişim zamanı kış ve ilkbahar aylarıdır. Yaz sıcaklarında dinlenirler.

Stapelia gigantea
Leş çiçeğinin türlerinin yetiştirilmesi, bakımı

Açık havayı, havadar yerleri severler. Yazın öğle civarı güneşinden korunmaları gerekiyor. İklimi uygun memleketlerde yer örtüsü olarak kullanılabilir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları türlere göre değiştiği gibi bir türün hibritlerine, cültivarlarına göre de değişir. Stapelia grandiflora ve Orbea variegata türleri havası nemli yerlerde -8°C dereceye, havası kuru olan yerlerde -4°C veya -5°C dereceye kadar dayanabilir.

Çiçek açma zamanları her iki ana cinste de türden türe farklılık gösterebilir. Birçok türün gelişim ve çiçeklenme zamanı yaz aylarıdır. Bazılarının kış ve ilkbahardır. Sulamayı azaltma, dinlendirme zamanlarını türün özelliğine göre bilip ayarlamak lazım. Çoğunluk türler Güney Afrika’ya aittir. Ay isimleri yanıltıcı oluyor. Yabancı kaynaklardan bilgi ararken dikkatli olmalısınız. Örneğin oralarda February (şubat) yaz ayı, July (temmuz) kış ayıdır.

Sulama: Su mutlaka birkaç gün iyice dinlendirilmiş tortusu giderilmiş olmalı. Dinlenme zamanında nadiren, pörsüyüp büzüşmeyecekleri sıklıkta, gelişim zamanlarında daha sık; toprak bir hayli kurudukça sulamak gerekir.

Toprak: Güvenilir marka çok sağlıklı bir kompost toprağa 1/3 oranında ince ponza taşı karıştırın. Uzmanlarının tavsiyesi şöyle: İyi bir kompost toprak + verimli bir arazinin üst yüzey toprağı + yıkanmış dere kumu karışımı. Asitli toprakları sevmezler. Nötr (pH 6.5 – 7.5 aralığında) ya da hafif alkalinli toprak gerekiyor.

Saksı: Suyu emen, kalitesiz toprak saksı kullanmalısınız. Kökleri fazla olmaz, derin saksı istemez. Yayvan, alçak saksılarda yetiştirin. Merkezden dışa doğru yeni gövdeler çıkararak çoğalır genişler. İki yılda bir toprak ve saksı değiştirin.

Orbea variegata
Güneş ihtiyacı: Yeri çok kuvvetli aydınlık olmalı. yazınğle vakti civarı güneş filtrelenmiş olacak. Yaz boyunca direkt güneş sabah güneşi ya da akşam güneşi şeklinde olmalı. Kışın daha kuvvetli güneş.

Bitki bitlerine dikkat: Bitki bitlerinin gözle belli olmayan zararları sonucunda zarar görmüş dokularda mantar hastalıklar türer, hızla yayılan çürümelere dönüşür. Leş çiçeği yetiştiriyorsanız elinizin altında bitki bitlerine karşı ilaç hazır bulunmalı.

Çürümelerde yapılacak şey: En sağlıklı parçaları kesin, aşağıda çoğaltma kısmında yazdığım gibi yapın.

Besin: Gelişim zamanlarında seyrek olarak genel amaçlı bitki besini verilmeli. Bulabilirseniz asit çeşitleri fazla olmayan besin daha iyidir.

Çoğaltılması: Leş çiçeklerinin çelikle ya da kökten ayırmayla çoğaltma zamanı hızlı büyüme gösterdikleri zamandır (ki köklenmeleri kesin olsun) bu da türden türe değişebilir. Bir parçası kesip alınarak ya da gövdelerden biri çekip ayrılarak çoğaltılır. Keserek aldığınız parçayı ise kesik yerin kuruması için bir iki gün açıkta bekletin. Sonra dikmeyip yeterince nemli olan toprağın üstüne yatırın. Alt kısımdan köklenir, yeni gövdeler oluşturur. Stapelia türleri çürümelere fazla yatkındır. Orbea türleri daha dayanıklıdır.

http://www.bitkivecicek.com/les-cice...pelia-ve-orbea

Eklenen Resimler

Düzenleyen farpali : 06-12-2012 saat 22:10 Neden: Kaynak belirtme
farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 11:07   #369
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2012
merhaba arkadaşlar bu yeni aldığım leş kaktüsünün toprağını değiştirip daha büyük bir saksıya almam gerekir mi?

ve cinsinin ne olduğu konusunda bana yardımcı olacak tecrübeli arkadaşlarım vardır mutlaka

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
ilkenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 01:08   #370
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Yeni alınan bitkilerin toprak değişimi önemli bence. Üreticiler genelde bitkiyi torf oranı yüksek karışım ile saksılıyorlar ve bu da zamanla bitkide bozulmaya sebep oluyor. Ayrıca kök ve gövdede olabilecek zararlıların kontrolü ve diğer bitkilere yayılma ihtimaline karşı da toprak değişimi öneriliyor. Fakat saksı değişimi için baharı beklemeniz daha yerinde olur diye düşünüyorum.

ilkenan ve acemi25 beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 21:57   #371
Ağaç Dostu

n.yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Arkadaşlar, benim de bir leş kaktüsüm var(365 nolu mesajdakinden) Gövdesi kadife gibi yumuşak olanlardan. 2 aya yaklaştı dikeli. Çok güzel büyüyüp yavru vermeye başladı. Bu yavrulardan bir kaç tanesini ayırmak istiyorum. Yalnız bu konuda yardıma ihtiyacım var.
1.Yavrular ne kadar büyümeli? Yani 3 cm.den büyük, 5 cm.den küçük olmalı gibi bir kuralı var mı?
2. Gövdeden koparırken dikkat etmem gereken önemli birşey var mı? Gövdeden ''çıt'' diye ayırmam yeterli mi?
Sorularım biraz saçma oldu ama herhalde anlamışsınızdır.

n.yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 11:56   #372
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-02-2012
ben nerde bulabilirim? anneme hediye alacağım ?

ozden35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 15:29   #373
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili ozden35,

Kaktüs ve Sukulent Alınacak Mekanlar başlığında farklı adresler paylaşılmıştı. Size yakın olabilecek İzmir'de Ünal Sera var. Alttaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Kaktüs ve sukulent alınacak mekanlar

http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/27110.htm

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Eski 07-05-2013, 16:14   #374
Ağaç Dostu

n.yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Benim 373 no'lu mesajıma cevap verebilecek birileri yok mu gerçekten?

n.yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 23:10   #375
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n.yıldız Mesajı Göster
Benim 373 no'lu mesajıma cevap verebilecek birileri yok mu gerçekten?
Olmaz mı hemen yanıtlayalım

Gövdeden ayıracağınız çelikler ne kadar gelişmiş olursa başarı şansı o derece artar. Bunun için gelişmiş, tombullaşmış dalları tercih edebilirsiniz. Keskin ve temiz bir bıçakla ayırdığınız çeliğin kesi yeri kuruyana kadar beklettikten sonra nemli toprağa daldırabilirsiniz.

Bu aşamada fazla sulamamaya özen gösterin. Gerisi zamana kalıyor. Köklenmenin ardından gelişmeye başlayacaktır.

justice beğendi.
Eski 07-05-2013, 23:47   #376
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
"Stapelya"

Stapelia'da çiçek oluşumları başladı.
İzlediğim kadarıyla Stapelyalar farklı farklı açıyorlar ne şekil açacağını bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Crocus Şen ve fatitoo beğendi.

Düzenleyen milaca2010 : 09-05-2013 saat 00:37
milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 22:30   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Kaktüsüm hatalandı mı?

Merhaba
Bu forumu uzun zamandır takip ediyordum. Şimdi üye oldum. Çünkü yardımınıza ihtiyacım. Fotoğrafta görüldüğü gibi Kaktüsümün yeni çıkan yapraklarında beyazlıklar var. Çiçeğim hasta mı oldu acaba ne yapmalıyım ve neden böyle oldu? Bilgi ve deneyimlerinizi benimle paylaşır mısınız?

Eklenen Resimler

Orbea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 08:56   #378
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Merhaba Orbea,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Keşke fotoğrafınızı yüklerken rotasyonla fotoğrafınızı düzenleseydiniz. Bu şekilde, ters haliyle görüntülemek zor oluyor.

Bana sukulentinizdeki sorun unlu bit gibi geldi. Gövdede yapışkanlık da mevcut mu? Un gibi kaplı bir yüzey ve yapışkanlık varsa unlu bitin verdiği zarar akla geliyor. Özellikle yeni sürgün yerlerini seviyor unlu bitler. Hastalık olan saksıları diğer bitkilerinizden ayırın, diğerlerine de geçmesin. Sukulentinizi topraktan arındırın ve köklerini de kontrol edin. Ardından ilaçlama yapmanızı tavsiye ederim ve tekrar temiz bir toprak karışımı ile saksılayın. İlaçlamayı kullandığınız ürünün talimatı çerçevesinde tekrarlamanızda fayda var.

Altta linkini verdiğim başlık kaktüs ve sukulentlerde sık görülen hastalıklar ve fotoğrafları konusundadır, ilginizi çekecektir. 5 numaralı mesaj unlu bitlerle ilgili.

Fotoğraflarla Kaktüs Hastalıkları

Eski 28-05-2013, 09:04   #379
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sevgili Orbea ve Sevgili Selenn, bu unlu bit değil. Geçtiğimiz yıllarda benim stepalimın da başına geldi. Güllerdeki küllenme hastalığının aynısı gibi. Özellkle yeni çıkan filizlerin üzerini toz gibi beyaz bir toz kaplamıştı, filizlerin büyüme ve gelişmesini durduruyor, yayılım gösterme eğiliminde oluyor. Ben hastalanan bütün dalları bitkiden koparıp uzaklaştırmıştım. Bitkim neredeyse 2 dal kalmıştı ama kurtuldu, sonradan. Güllerde küllenme hastalığına ne yol açıyor tam bilemiyorum, mantar olabilir. Akşam sulamalarından kaynaklıydı galiba ama emin değilim. İlgili başlığı gözden geçirmekte yarar var.

Bir de bitkimi daha fazla güneş alan bir yere nakletmiştim, onunda faydası oldu.

selenn beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 19:27   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Merhaba selenn ve sakdag paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Sanırım sakdag' ın söylediği benim kaktüsümün durumu ile aynı. Bende hastalıklı yaprakları koparmayı düşünmüştüm ama çok fazla olduğu için kıyamadım. Belki ilacı falan vardır diye bir sorayım dedim. Tekrar teşekkür ederim ve ayrıca hoşbulduk selenn.
Ha bir de fotoğrafı çevirmek için çok uğraştım ama beceremedim.

Orbea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 18:03   #381
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Yukarıda fotoğrafalarını paylaştığım Kaktüsümdeki resimlerden 4. resimdeki tomurcuk daha önce açan onca çiçeğe rağmen tohuma durdu. 3-4 yıllık bir birlikteliğimiz olmasına rağmen ilk kez tohum kesesi oluşturdu. 8 aydır büyüyen kese şu anki formuna ulaşınca büyümeyi durdurdu, bakalım tohum oluşturacak mı?

Name:  CIMG4192.jpg
Views: 37339
Size:  56.9 KB
Name:  CIMG4193.jpg
Views: 38373
Size:  55.4 KB
Name:  CIMG4194.jpg
Views: 37194
Size:  44.5 KB

Crocus Şen ve Milla beğendi.
Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 14:04   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Leş kaktüsü olduğunu dusundugum bir çelik var elimde. Dip kısmı kapalı.dal olarak buyuyen bir kısmını koparilarak alinmis.
Yaklasik on onbes gundur. Topragin ustude hafiften gömülü sekilde duruyor. Köklenmeye dair belirti yok.
İci sanırım bosalmaya basladi. Eski sertligini kaybetmis.
Nemli toprak uzerine mi almaliyim.
Koklenmesini nasıl saglayacagim....

ayomisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 14:53   #383
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Huernia variegata ilk çiçeğini dün akşam açtı.
Dokusu çok güzel, kokusu kötü )

Eklenen Resimler

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 10:13   #384
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Açıcak galiba )

Name:  IMG_3443.jpg
Views: 35259
Size:  29.4 KB

n.yıldız ve fatitoo beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 21:38   #385
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Arkadaşlar şu başlıkta da bahsettim ama kimse bana cevap vermedi.

Stapelia Hastalık ve Zararlıları

Stapelia da büzüşme ve yumuşama yaşayan var mı? Çiçek açtı tomurcukları var daha. Sağlıklı duruyor ama bir çok sürgünü diplerden yumuşamaya başladı. İlla kesmem mi gerekiyor

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 19:10   #386
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2013
leş kaktüsleri ben ce çok ilginç ve güzel bitkiler..

kaktüsçüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2013, 20:46   #387
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Mersin'e tatile geldiğimde akşam yemek için dışarı çıktım. Köftecinin bahçesindeki leş kaktüsünü gördüm, öyle güzel yayılmış öyle iştahla büyümüştü ki, sonra çiçeğini ve kocaman tomurcuklarını gördüm aşık oldum. Hemen bir kök koparttım sonra da resmini çektim

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2013, 10:55   #388
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yer örtücü olarak kullanılabildiği yazılmıştı. Ancak bu büyüklükte bir çiçek beklemiyordum. En az 20 cm büyüklüğünde çiçeği var sanırım. Sanırım gece olduğu için flaşla çekim yapmışsınız. Canlı ve güzel gözüküyor. Gündüz ışıkta makro çekebilseydiniz o da çok güzel görüneceğine eminim. Kırmızı toprakta sağlıklı bir şekilde büyümüşler.

lolla ve fatitoo beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2013, 14:58   #389
Ağaç Dostu

eoe1234's Avatar

Benim Leş Kaktüsüm..

Name:  100_7161.jpg
Views: 2846
Size:  39.6 KB

eoe1234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 20:50   #390
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sayfa tekrar canlasın.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024