agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2021, 22:09   #1111
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Mesut Bey cevabınız için çok teşekkür ederim iyi ki o alttaki kısmı atmamıştım bir poşete koymuştum onu tekrar dikeyim o zaman.

Mesut Temiz beğendi.
Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2021, 10:50   #1112
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
uçları kurumaya başladı

İyi günler. Aloe veramın dallarından bir tanesi ucundan kurumaya başladı. Bu neden olur? Tüm yaprak kuruyacak demek midir yoksa kurtarılır mi acaba. Aleo veramı 2 ay önce aldım. Işık alan bir noktada tutuyorum ve 3 haftada bir suluyorum. Drenaj deliklerinden alt saksıya tahliye de oluyor su. Toprağını ise henüz değiştirmedim mayıs ayını bekliyorum.

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2021, 16:02   #1113
Ağaçsever

Aloe veramın son durumu. Lastiklerle ayakta tutuyorum yoksa devriliyorlar. Kökleri mi cılız acaba, çözemedim.

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2021, 15:47   #1114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
Aloe veramın son durumu. Lastiklerle ayakta tutuyorum yoksa devriliyorlar. Kökleri mi cılız acaba, çözemedim.
Bitkiniz sağlıklı görünüyor aykut gkbyrk. Aloe vera, yapraklarında su ve özel bir jel depoladığından bitki gövdesine karşı ağırlık oluşturur ve bitkinizin devrilmesine sebep olabilir. Yaşlı ve büyük 1-2 adet yaprağı keserek bitkinizi dengeleyebilir ve kestiğiniz yaprakların içindeki jelden faydalanabilirsiniz.

Mesut Temiz beğendi.
Konusuzinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2021, 16:13   #1115
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
Sayın aykut gördüğüm kadarıyla saksınızda artık küçük kalmaya başlamış. Şimdi zamanıdır, saksı değişimi yapmanızı tavsiye ederim. Hem yavru ayırması da yapabilirsin.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 15:53   #1116
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Sayın aykut gördüğüm kadarıyla saksınızda artık küçük kalmaya başlamış. Şimdi zamanıdır, saksı değişimi yapmanızı tavsiye ederim. Hem yavru ayırması da yapabilirsin.
Merhaba yanıtınız için sağolun. Toprağını da değiştireyim mi aynı zamanda ne dersiniz? Yeni kaktüs toprarğına adapte olamaz diye endişeliyim çünkü şu anki toprağında farklı bendeki kaktüs toprağı. Bendeki neredeyse kum gibi.

Eski 05-06-2021, 19:12   #1117
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Aloe vera yaprağı kırıldı...

Merhaba,
Minicik saksıda BİM'den aldığım aloe veramı yeni saksısına koyarken dalının kırıldığını ve ucubub karardığını fark ettim. Bir tane de minik var böyle. Bunları ne yapabilirim, köklenirler mi yeniden?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 01:32   #1118
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Merhaba,
Minicik saksıda BİM'den aldığım aloe veramı yeni saksısına koyarken dalının kırıldığını ve ucubub karardığını fark ettim. Bir tane de minik var böyle. Bunları ne yapabilirim, köklenirler mi yeniden?
Hayır, maalesef aloe vera'lar yaprak parçalarından çoğaltılamıyor... Belli bir büyüklüğe ulaşan aloe vera'lar yanlardan yavru veriyorlar (genellikle ana bitkinin birkaç santimetre uzağından, topraktan çıkıyor bu yavrular... Bu yavrular belli bir büyüklüğe geldiğinde de etrafındaki toprakla birlikte köklü olarak başka bir saksıya dikilerek çoğaltılıyorlar...

aras09 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2021, 13:54   #1119
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Hayır, maalesef aloe vera'lar yaprak parçalarından çoğaltılamıyor... Belli bir büyüklüğe ulaşan aloe vera'lar yanlardan yavru veriyorlar (genellikle ana bitkinin birkaç santimetre uzağından, topraktan çıkıyor bu yavrular... Bu yavrular belli bir büyüklüğe geldiğinde de etrafındaki toprakla birlikte köklü olarak başka bir saksıya dikilerek çoğaltılıyorlar...
O zaman ana bitkinin büyümesini bekleyeceğim. Umarım çok beklemem.

Mesut Temiz beğendi.
aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2021, 12:08   #1120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2021
Benim alloa veram rengi koyulaşmış ama güneşte yetiştirmek istiyorum yaprağı yumuşak gibi kumlu bahçe toprağına ekili torf aldım ama çok fazla saksi değişti sizce toprağına torf eklemelimiyim yoksa adapte olmasını mı bekleyeyim

Mesut Temiz beğendi.
Peynir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2021, 14:26   #1121
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Peynir Mesajı Göster
Benim alloa veram rengi koyulaşmış ama güneşte yetiştirmek istiyorum yaprağı yumuşak gibi kumlu bahçe toprağına ekili torf aldım ama çok fazla saksi değişti sizce toprağına torf eklemelimiyim yoksa adapte olmasını mı bekleyeyim
Aloe vera hassas, gevrek dokuları olan bir bitki... Çoğu kişi saksı değiştirirken kökle gövdenin birleştiği kısma zarar veriyor ve bitkinin çürümesine yol açıyor... Bence çok usta değilseniz ve çok zorunlu değilse kolay kolay saksı değiştirme işine girmeyin derim.
Aloe vera güneşe çıkarıldığında kararıyor, gölgeden birden yoğun güneşe çıkarıldığında ciddi zarar görüyor, yaprakları suyunu kaybediyor, inceliyor ve kuruyabiliyor... Şimdilik biraz daha az güneş alacağı bitr konuma koyun, rengi biraz yeşile dönüp yaprakları toparladığında yavaş yavaş daha fazla güneş alacağı şekilde konumlandırırsınız...

Peynir beğendi.
Eski 12-06-2021, 13:06   #1122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2021
Selamlar 🤗
Selamlar 🤗 Mart ayında carrefour'dan aloe vera aldım o zamandan bu yana hiç yavru vermedi sadece aldığım zaman bir yavrusu vardı onun da çürüme olduğu için iki bitkinin de köklerini kesmek zorunda kaldım ve hala hiç kök ve yavru yok. Suyunu haftada bir bir çay bardağı kadar veriyorum toprağına tarçın ve yumurta kabuğu muz patates kabuğundan sıvı ve katı gübreler de ekliyorum arada sarımsaklı su da verdim. Kök vermesi için ne yapmam gerek. Yenii üye olduğumdan siteyi pek kullanmayı bilmiyorum soruma cevap bulamadım o yüzünden

Mesut Temiz beğendi.
Emine Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2021, 13:37   #1123
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Şahin Mesajı Göster
Selamlar 🤗
Selamlar 🤗 Mart ayında carrefour'dan aloe vera aldım o zamandan bu yana hiç yavru vermedi sadece aldığım zaman bir yavrusu vardı onun da çürüme olduğu için iki bitkinin de köklerini kesmek zorunda kaldım ve hala hiç kök ve yavru yok. Suyunu haftada bir bir çay bardağı kadar veriyorum toprağına tarçın ve yumurta kabuğu muz patates kabuğundan sıvı ve katı gübreler de ekliyorum arada sarımsaklı su da verdim. Kök vermesi için ne yapmam gerek. Yenii üye olduğumdan siteyi pek kullanmayı bilmiyorum soruma cevap bulamadım o yüzünden
Aloe vera çok besin ihtiyacı olan bir bitki değil... Uygun sıcaklık, aydınlık bir ortam, kumlu-alüvyonlu geçirgen bir toprak, yeterli tahliye delikleri olan bir saksı ve kurudukça yeterince sulama, bu bitkinin iyi gelişmesi için yeterli... Yaprakları 50 santim civarında uzunlukta ve oldukça kalın olan iri bir aloe vera'm var... Birkaç yıldır bende ve kendi boyutuna göre ufacık bir saksıda büyüyüp duruyor... Toprağı alüvyonlu, çok ince kumlu sarı toprak... Yazın sabah ve akşam güneşi alan açık balkonda duruyor aklıma estiğinde suluyorum, kışın neredeyse hiç sulamıyorum ve soğuktan korumak için içeri alıyorum... Şimdiye kadar hiç gübre vermedim, yumurta kabuğu koymadım, muz kabuğu vs. karıştırmadım toprağına... Daha yıllarca da bir şey eklemeye niyetim yok... Ama bir şeye dikkat ediyorum: Bitkiyi hiç sarsmıyorum, çarpmıyorum, oynatmıyorum... Çünkü bu bitkinin dokuları gevrek... Mesela bir agave gibi sert ve dayanıklı değil... Darbe alınca kırılabiliyor, yaralanabiliyor... Köklerini de hiç karıştırmıyorum... Özellikle kaktüslerle/sukulentlerle yeni ilgilenmeye başlayan arkadaşların genelde sabırsız davrandıklarını düşünüyorum, gözlemliyorum... Mesela hemen köklenip köklenmediğini merak edip kazıyorlar, çıkarıyorlar, tekrar dikiyorlar, çoğu kez gereksiz yere saksı değiştiriyorlar... Çok usta değilseniz, böyle gevrek, hassas bir bitkinin saksısını değiştirmek potansiyel bir risktir... Kendi adıma, dip kısmının kesin olarak çürüdüğünü ve bitkinin yan yattığını, düştüğünü falan görmedikçe hiçbir zaman toprağını kazıp çıkarmam... Bitki görünür biçimde çürümediyse, yana devrilmediyse, bir sorun yok demektir... Ölmüyorsa, canlı kalmaya devam ediyorsa zaten yavaş yavaş kök geliştiriyordur... Sabırlı yaklaşmak gerekli... Ona yavaş yavaş köklerini geliştirmesi için zaman vermek gerekli... Yukarıdaki temel şartları sağlıyorsanız ve bitki bitleri gibi parazitler de yoksa, ne zaman yavru vereceğine o zaten kendisi karar verecektir... Yukarıda bahsettiğim aloe vera'm kocaman olmasına ve birkaç yıldır bende olmasına rağmen daha hiç yavru vermedi... Aynı bitkiden ayrılmış çok daha küçük diğer saksıdaki aloe vera'm ise bir çok yavru verdi,ayırdım... Ama her ikisi de sağlıklı... Yavru vermedi diye büyük aloe vera'mı hiç kazmadım, hiç köklerine bakma ihtiyacı hissetmedim... Çünkü bu zorunlu değilse bitkiye zarar veren bir şey... Kılcal kökleri kopuyor, mahvoluyor gereksiz yere...

Önerim, temel bakım koşullarını sağlayıp bitkiyi kendi haline bırakmanızdır... Elinizdeki bitkiler zarar gördüyse ve kaybedecek olsanız bile, bundan sonraki denemenizde bunlara dikkat ettiğinizde çok daha başarılı sonuçlar alacağınızı söyleyebilirim... Bol şans...

Emine Şahin beğendi.
Eski 12-06-2021, 14:19   #1124
Yeni Üye

Mesut bey yanıtınız için çok teşekkür ederim. Çok severek almıştım ve ilk bitkim olduğu için sanırım bu kadar üstüne titriyorum. Galiba haklısınız iyi bakayım derken bitkime zarar vermek istemem ben de yolunuzdan ilerleyeyim belki en başından yapmam gereken budur. Bit demişken geçen haftalarda toprakta çok minik bir böcek gördüm ama ne olduğunu bilmediğimden belki her toprakta olan bir şey böcektir diye kurcalamak istemedim sayısı hali fazla galiba ve toprağa dokunmadıkça var mı yok mu bilemezsiniz bile zira sadece dokununca hareket ettiklerini gördüm. Ne olabilir bit midir?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 12-06-2021, 14:50   #1125
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut bey yanıtınız için çok teşekkür ederim. Çok severek almıştım ve ilk bitkim olduğu için sanırım bu kadar üstüne titriyorum. Galiba haklısınız iyi bakayım derken bitkime zarar vermek istemem ben de yolunuzdan ilerleyeyim belki en başından yapmam gereken budur. Bit demişken geçen haftalarda toprakta çok minik bir böcek gördüm ama ne olduğunu bilmediğimden belki her toprakta olan bir şey böcektir diye kurcalamak istemedim sayısı hali fazla galiba ve toprağa dokunmadıkça var mı yok mu bilemezsiniz bile zira sadece dokununca hareket ettiklerini gördüm. Ne olabilir bit midir?
Toprakta, toprak faunasının bir parçası olarak irili ufaklı böcekler olur, çoğunlukla zararı yoktur, faydası vardır... Özellikle toprakta gördüğünüz minicik böceklerin varlığı normal... Sukulentler için en problemli olanlardan biri unlu/pamuklu bittir... Onu kolayca anlayabilirsiniz, bitki yüzeyinde, yaprak altlarında ve özellikle yeni sürgünlerin çıktığı bölgelerde pamuksu yapışkan topaklar oluştururlar... Sanırım sizin bitkinizde sorun bu değil, çünkü kolayca gözlemlemiş olurdunuz unlu/pamuklu bit olsa... Bol şans diliyorum...

Güler ve Emine Şahin beğendi.
Eski 22-06-2021, 21:49   #1126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aloe vera hassas, gevrek dokuları olan bir bitki... Çoğu kişi saksı değiştirirken kökle gövdenin birleştiği kısma zarar veriyor ve bitkinin çürümesine yol açıyor... Bence çok usta değilseniz ve çok zorunlu değilse kolay kolay saksı değiştirme işine girmeyin derim.
Aloe vera güneşe çıkarıldığında kararıyor, gölgeden birden yoğun güneşe çıkarıldığında ciddi zarar görüyor, yaprakları suyunu kaybediyor, inceliyor ve kuruyabiliyor... Şimdilik biraz daha az güneş alacağı bitr konuma koyun, rengi biraz yeşile dönüp yaprakları toparladığında yavaş yavaş daha fazla güneş alacağı şekilde konumlandırırsınız...
Hmm teşekkür ederim daha sağlıklı gibi şuanda

Mesut Temiz beğendi.
Peynir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2021, 17:58   #1127
Yeni Üye

3 ay kadar önce aloe vera toprağımdan çürük kokusu yayılıyordu. Suyuna çok dikkat ettim, toprağı kupkuruydu bitkimi çıkardığımda. Baktım ki böyle bir şeyler olmuş. Umarım fotoğrafları doğru yükleyebilmişimdir. Sorunlu kısmı birkaç cm yukarısından kesip bir haftadan fazla kurumasını bekledim, tarçın sürüp tekrar toprağa ektim. Bir süre sonra etrafındaki yavruların hepsi öldü. Ölenleri ayırayım derken yine aynı hastalıktan muzdarip olduğunu gördüm. Yine aynı işlemi uyguladım kesme, kurutma falan... Hatta bu kez keserken içim el vermese de bayağı kestim, ekerken altta kalmasın diye çoğu yaprağı budadım. Sanırım kaybettim. Elimde kalan tek dalım çok kötü görünüyor. Bakmaya cesaretim yok. Çok mutsuzum.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 07-11-2021, 20:02   #1128
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
3 ay kadar önce aloe vera toprağımdan çürük kokusu yayılıyordu. Suyuna çok dikkat ettim, toprağı kupkuruydu bitkimi çıkardığımda. Baktım ki böyle bir şeyler olmuş. Umarım fotoğrafları doğru yükleyebilmişimdir. Sorunlu kısmı birkaç cm yukarısından kesip bir haftadan fazla kurumasını bekledim, tarçın sürüp tekrar toprağa ektim. Bir süre sonra etrafındaki yavruların hepsi öldü. Ölenleri ayırayım derken yine aynı hastalıktan muzdarip olduğunu gördüm. Yine aynı işlemi uyguladım kesme, kurutma falan... Hatta bu kez keserken içim el vermese de bayağı kestim, ekerken altta kalmasın diye çoğu yaprağı budadım. Sanırım kaybettim. Elimde kalan tek dalım çok kötü görünüyor. Bakmaya cesaretim yok. Çok mutsuzum.
Emine Hanım, ikinci resimdeki bitkinizle benzer durumda birçok aloe vera'yı uyguladığınız yöntemle kurtardım ve köklendiler... Yani umutsuz olmayın bence; tutma, köklenme ihtimali hiç az değil... Bazen de olmayabiliyor, yeni bir bitkiyle daha dikkatli bir şekilde yeniden yetiştirmeye başlıyoruz...
Bitkiniz muhtemelen uzun bir süre önce kök çürümesine maruz kaldı, ama susuzluğa dayanıklı bir bitki olduğu için üst kısmı canlılığını muhafaza ediyordu... Aloe vera hakikaten az su isteyen bir bitki... Biraz fazla su kök çürümesi yapabiliyor... Umarım bitkiniz kurtulur, bol şans diliyorum...

Eski 25-06-2022, 19:10   #1129
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

aloe cinsinden bir tür olan aloe aristata'm bu yıl ilk kez çiçek açtı... aloe vera'nın çiçeklerine oldukça benziyor, ama aloe variegata'nın çiçeklerine daha da çok benziyor...

Eklenen Resimler

Burcu ve nevgül beğendi.

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024