View Single Post
Eski 12-06-2021, 13:37   #1123
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Şahin Mesajı Göster
Selamlar 🤗
Selamlar 🤗 Mart ayında carrefour'dan aloe vera aldım o zamandan bu yana hiç yavru vermedi sadece aldığım zaman bir yavrusu vardı onun da çürüme olduğu için iki bitkinin de köklerini kesmek zorunda kaldım ve hala hiç kök ve yavru yok. Suyunu haftada bir bir çay bardağı kadar veriyorum toprağına tarçın ve yumurta kabuğu muz patates kabuğundan sıvı ve katı gübreler de ekliyorum arada sarımsaklı su da verdim. Kök vermesi için ne yapmam gerek. Yenii üye olduğumdan siteyi pek kullanmayı bilmiyorum soruma cevap bulamadım o yüzünden
Aloe vera çok besin ihtiyacı olan bir bitki değil... Uygun sıcaklık, aydınlık bir ortam, kumlu-alüvyonlu geçirgen bir toprak, yeterli tahliye delikleri olan bir saksı ve kurudukça yeterince sulama, bu bitkinin iyi gelişmesi için yeterli... Yaprakları 50 santim civarında uzunlukta ve oldukça kalın olan iri bir aloe vera'm var... Birkaç yıldır bende ve kendi boyutuna göre ufacık bir saksıda büyüyüp duruyor... Toprağı alüvyonlu, çok ince kumlu sarı toprak... Yazın sabah ve akşam güneşi alan açık balkonda duruyor aklıma estiğinde suluyorum, kışın neredeyse hiç sulamıyorum ve soğuktan korumak için içeri alıyorum... Şimdiye kadar hiç gübre vermedim, yumurta kabuğu koymadım, muz kabuğu vs. karıştırmadım toprağına... Daha yıllarca da bir şey eklemeye niyetim yok... Ama bir şeye dikkat ediyorum: Bitkiyi hiç sarsmıyorum, çarpmıyorum, oynatmıyorum... Çünkü bu bitkinin dokuları gevrek... Mesela bir agave gibi sert ve dayanıklı değil... Darbe alınca kırılabiliyor, yaralanabiliyor... Köklerini de hiç karıştırmıyorum... Özellikle kaktüslerle/sukulentlerle yeni ilgilenmeye başlayan arkadaşların genelde sabırsız davrandıklarını düşünüyorum, gözlemliyorum... Mesela hemen köklenip köklenmediğini merak edip kazıyorlar, çıkarıyorlar, tekrar dikiyorlar, çoğu kez gereksiz yere saksı değiştiriyorlar... Çok usta değilseniz, böyle gevrek, hassas bir bitkinin saksısını değiştirmek potansiyel bir risktir... Kendi adıma, dip kısmının kesin olarak çürüdüğünü ve bitkinin yan yattığını, düştüğünü falan görmedikçe hiçbir zaman toprağını kazıp çıkarmam... Bitki görünür biçimde çürümediyse, yana devrilmediyse, bir sorun yok demektir... Ölmüyorsa, canlı kalmaya devam ediyorsa zaten yavaş yavaş kök geliştiriyordur... Sabırlı yaklaşmak gerekli... Ona yavaş yavaş köklerini geliştirmesi için zaman vermek gerekli... Yukarıdaki temel şartları sağlıyorsanız ve bitki bitleri gibi parazitler de yoksa, ne zaman yavru vereceğine o zaten kendisi karar verecektir... Yukarıda bahsettiğim aloe vera'm kocaman olmasına ve birkaç yıldır bende olmasına rağmen daha hiç yavru vermedi... Aynı bitkiden ayrılmış çok daha küçük diğer saksıdaki aloe vera'm ise bir çok yavru verdi,ayırdım... Ama her ikisi de sağlıklı... Yavru vermedi diye büyük aloe vera'mı hiç kazmadım, hiç köklerine bakma ihtiyacı hissetmedim... Çünkü bu zorunlu değilse bitkiye zarar veren bir şey... Kılcal kökleri kopuyor, mahvoluyor gereksiz yere...

Önerim, temel bakım koşullarını sağlayıp bitkiyi kendi haline bırakmanızdır... Elinizdeki bitkiler zarar gördüyse ve kaybedecek olsanız bile, bundan sonraki denemenizde bunlara dikkat ettiğinizde çok daha başarılı sonuçlar alacağınızı söyleyebilirim... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön