View Single Post
Eski 07-11-2021, 20:02   #1128
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Şahin Mesajı Göster
3 ay kadar önce aloe vera toprağımdan çürük kokusu yayılıyordu. Suyuna çok dikkat ettim, toprağı kupkuruydu bitkimi çıkardığımda. Baktım ki böyle bir şeyler olmuş. Umarım fotoğrafları doğru yükleyebilmişimdir. Sorunlu kısmı birkaç cm yukarısından kesip bir haftadan fazla kurumasını bekledim, tarçın sürüp tekrar toprağa ektim. Bir süre sonra etrafındaki yavruların hepsi öldü. Ölenleri ayırayım derken yine aynı hastalıktan muzdarip olduğunu gördüm. Yine aynı işlemi uyguladım kesme, kurutma falan... Hatta bu kez keserken içim el vermese de bayağı kestim, ekerken altta kalmasın diye çoğu yaprağı budadım. Sanırım kaybettim. Elimde kalan tek dalım çok kötü görünüyor. Bakmaya cesaretim yok. Çok mutsuzum.
Emine Hanım, ikinci resimdeki bitkinizle benzer durumda birçok aloe vera'yı uyguladığınız yöntemle kurtardım ve köklendiler... Yani umutsuz olmayın bence; tutma, köklenme ihtimali hiç az değil... Bazen de olmayabiliyor, yeni bir bitkiyle daha dikkatli bir şekilde yeniden yetiştirmeye başlıyoruz...
Bitkiniz muhtemelen uzun bir süre önce kök çürümesine maruz kaldı, ama susuzluğa dayanıklı bir bitki olduğu için üst kısmı canlılığını muhafaza ediyordu... Aloe vera hakikaten az su isteyen bir bitki... Biraz fazla su kök çürümesi yapabiliyor... Umarım bitkiniz kurtulur, bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön