View Single Post
Eski 12-06-2021, 14:50   #1125
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Şahin Mesajı Göster
Mesut bey yanıtınız için çok teşekkür ederim. Çok severek almıştım ve ilk bitkim olduğu için sanırım bu kadar üstüne titriyorum. Galiba haklısınız iyi bakayım derken bitkime zarar vermek istemem ben de yolunuzdan ilerleyeyim belki en başından yapmam gereken budur. Bit demişken geçen haftalarda toprakta çok minik bir böcek gördüm ama ne olduğunu bilmediğimden belki her toprakta olan bir şey böcektir diye kurcalamak istemedim sayısı hali fazla galiba ve toprağa dokunmadıkça var mı yok mu bilemezsiniz bile zira sadece dokununca hareket ettiklerini gördüm. Ne olabilir bit midir?
Toprakta, toprak faunasının bir parçası olarak irili ufaklı böcekler olur, çoğunlukla zararı yoktur, faydası vardır... Özellikle toprakta gördüğünüz minicik böceklerin varlığı normal... Sukulentler için en problemli olanlardan biri unlu/pamuklu bittir... Onu kolayca anlayabilirsiniz, bitki yüzeyinde, yaprak altlarında ve özellikle yeni sürgünlerin çıktığı bölgelerde pamuksu yapışkan topaklar oluştururlar... Sanırım sizin bitkinizde sorun bu değil, çünkü kolayca gözlemlemiş olurdunuz unlu/pamuklu bit olsa... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön