agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2008, 23:01   #301
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Sevgili Niluferciler,
Bakiyorum da kovada nilufer isi baya ilerlemis, olumsuz tepkilere ragmen.
Bu sene kacinci senesi artik hatirlamiyorum ama hic bakim yapmadan bu senede ciceklerini esirgemedi sagolsun. Aslinda ben o kabi kaktuslerime yagmur suyu biriksin diye oraya koymustum ve yinede o amacla kullaniyorum. Bu sene yine birsuru yavru verdi ama malesef atmak zorunda kaliyorum.
Kova icinde nilufer yetisirmi tereddutu kalmamistir umarim kimsede, bunca ispattan sonra.
Iste benimki;
Sayın Uyar11 yavruları atmak zorundamı kalıyorsunuz? Buraya doğru atsanız bizde nasiplensek olmazmı? Geçenlerde sordum bir fide 40 ytl bana pahalı geldiği için alamadım.Türkiye'ye tatile gelirken İstanbul yolunuz üzeri ise ve sizin içinde mümkünse nilüfer yavrularıza talibim.Saygılarımla.

nazlı hilal beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 08:55   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
nilüfer ve diger su bitkileri benim yıllardır süren bir tutkum ancak uzun zamandır hayalini kurdugum bahce havuzumu gecen kasım ayında esim ve kayınvalidem ile beraber yaptık. Cift kademeli olarak insa ettigimiz havuzumun 60 cm ve 1 metre derinliği mevcut. 2 ay önce içine golden topladığım bir kac bitkiyi koydum ama yasatamadım . gecen hafta da 4 tane japon baliği ve bir adet koi balığımı aldım simdi havuzun icinde mutlu mutlu yuzuyorlar aileye birde kurbaga katıldı ama havuzumda bitkiler gormek istiyorum. ne tür bitkiler onerirsiniz? ayrıca havuz dibinde ve kenarlarda sarımtırak yosunlar oluşuyor bunlardan kurtulmanın yolu nedir?

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 16:48   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sayın ashtead,
5-6 aylık havuz tecrübemle kendi deneyimlerimi aktaracağım.
Su altına ve su yüzeyine konabilecek bitkiler yurdumuzda biraz kısıtlı. Rahatlıkla bulabilecekleriniz arasından benim bildiklerim:

Nilüfer ( olmazsa olmaz, çok büyük bir keyif, önceki mesajlarda resimleri, bakımları ve temin edebileceğiniz bazı yerler yazılı.)
Su mercimeği ( Balıklarınız taze salata niyetine keyifle yerler, dışarıda bir kapta tutacağınız bir miktar ile ilave üretim yapabilirsiniz)
Su marulu
Su Kannası
Su sümbülü
Japon şemsiyesi ( papirüs, iç mekanlarda yetiştirilenlerle aynı)
Su teresi ( ben de arıyorum, çok yayılgan olduğu söyleniyor)

Forumdaki sucul bitkiler bölümünde daha başka çeşitler bulabilirsiniz.

Havuza misafir olan kurbağalarla ilgili olarak da forumda çeşitli mesajlar var. Yakında sayıları artabilir.

Çeşitli türde yosunlar ve bunlara karşı önerilen çok çeşitli uygulamalar var. Yine süs havuzları bölümünde detaylarını bulabilirsiniz. Esasında yosunlaşma suyun olgunlaştığının da göstergesi. Ben önerilen çeşitli tedbirler arasından, normal havalandırma ve filtrelemenin dışında, olayı tamamen kendi akışına bırakmayı ve ortamın kendini düzenlemesi seçeneğini yeğledim şimdiye kadar. Su dolumundan ve balık/bitki ilavesinden iki ay sonra suyun 1 cm altı bile gözükmüyordu. Son 2 haftadır dibi dahil her tarafı görülür oldu, ileride daha berraklaşabileceğini zannediyorum.
Sucul bitkiler ve süs havuzları gibi ilgili başlıkları kullanarak daha fazla detay istediğiniz hususları sorarsanız, deneyimlerimi aktarabilirim.
Selamlar

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 19:50   #304
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Bugün İstanbul-Güneşli Pratiker'de gezerken nilüfer gördüm fiyatı ise çok cazipti 40 ytl ve kargo masrafına nisbeten 9.99 ytl ye satılıyordu.Başka bir dilek dilesem olacakmış..Pembe ve beyaz renk aldım.Kutunun içinde nilüferler yaprak bitinden görünmüyordu.Nazikçe dallarını yıkayıp nilüferleri temizlemeye çalıştım.
Pembe olanın üzerinde -40 / -120 cm, beyazda ise -60 / -100 cm yazıyor.Bunun manası azami ve asgari dikilme derinliğimidir?Eğer böyle ise bir havuzum olana kadar 50cm derinliğindeki çöp bidonlarından birine dikmek zorundayım.Bir sakıncası olurmu?
Bu mevsimde satıldığına göre tutar gibime geliyor.Eminde değilim.Sizce tutarmı?
Bitkiyi bu hali ile suyun içine bırakıvereceğim.Dibe çökecek.Yaprakları suyun üstüne çıkmazki.Nasıl olacak?Yeni yapraklar çıkana kadar, eski yapraklar yani yeni yapraklara besin sağlayacak yapraklar suyun içinde çürümezmi?

Nilüfer fidelerim bunlar;

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2008, 22:00   #305
Ağaç Dostu

Daha tecrübeli bir arkadaşımızın önerilerini beklemenizde yarar var.

Benim kendi deneyimime göre, mevcut yapraklar su seviyesine ulaşacaktır, çürüseler bile yerine gelenler daha kuvvetli oluyor. Tabii tam ve uzun güneş alan bir yere yerleştirmeniz gerekir.

Resmi görünce içim kabardı; ben olsaydım şimdiye kadar çıkarıp köklerine bakmış, çürümüş kökleri kesmiş, eğer toprak içinde boncuk boncuk gübre göremezsem, çiçekli bitkiler için satılan, yavaş çözülümlü granüle gübreden balçığın içine yerleştirmiş ve belki de fotoğrafda gözüktüğü gibi, eğer ortaya çıkacak rizomda ikinci bir üretken bölüm var ise (her nekadar ilk baharda yapın dense de) onu da ayırıp başka bir kaba koymuş olurdum.

Size bütün bunları yapmanız lazım demiyorum, benimkiler sadece deneyim, ben yaptım oldu)

Yalnız bol güneş şart, belirtilen su derinlikleri de gelişmeyi çabuklaştırır.

Başarılar dilerim

Eski 26-06-2008, 22:56   #306
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın eylems , o rakamlar azami su derinliğini gösteriyor.Bence havuzu beklemeden derhal saksılarıyla beraber kovalara yerleştirin .Riske girmenizi tavsiye etmem.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 07:40   #307
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Sn. Eylems,

Su bitkileri konusunda beş yıllık tecrübem var ve şunu söylemek isterim ki sn. Ephesos'un söylediği gibi o nilüferleri hemen suya koymalısınız, yaprakları suyun altında kalsın hiç önemli değil o yapraklar iki günde suyun yüzeyine erişirler merak etmeyin.Yalnız saksı toprağının üzerine varsa ince mıcır koyarsanız saksıyı suya indirirken toprak kaybı yaşamazsınız ve suyunuz aşırı kirlenmez, varsa balıklar da saksı toprağını boşaltamaz böylece

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 10:58   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
arkadaslar dun havuzun suyunu boşaltıp tekrar doldurdum ve küçük japon balıklarım sabaha ölmüştü. Koi balığım hala yaşıyor. Havuzu kademeli olarak doldurdum. ilk once 20 cm kadar. 1 saat sonra balıkları içine attım. Doldurma işlemini 15 saatt yayarak yapmıştım. Balıklar en son cok hareketlilerdi. Sizce nerde hata yaptım?

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 12:09   #309
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sayın Tugo,Ephesos ve Oceanheart, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.Bugün deniz kenarından ufak taşlar ve birazda kum alıp kovanın altında zemin oluşturmaya çalışacağım.Nilüferler balçık gibi bir çamurun içinde.Çok yapışkan bir çamur.Nilüferlerimin köklerini bu balçıktan kurtarayımmı?**** birkaçgün bekleyip bu sıkışık ve yapışkan balçığın çözünmesinimi bekleyeyim?Birde sizce nilüferim bu mevsizmden sonra çiçek açarmı?
Saygılarımla.

Eski 27-06-2008, 12:38   #310
Ağaç Dostu

Nilüfer, özellikle balçıkda yetişir. Kuvvetli ve uzun süreli güneş görürlerse Ekim- Kasıma kadar açtıklarını okuyorum. Benimkiler henüz ard arda açıyorlar.

Deneyim olması açısından, kovaya koymadan önce kök ve rizomuna bakmanızı, çürük kökleri ayıklamanızı tavsiye ederim. Zarar vermezsiniz, merak etmeyin.

Eski 05-07-2008, 03:15   #311
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Nilüfer yaprakları kovanın üst yüzeyine ulaştılar.Hatta yeni yaprak açıyorlar.Fide görüntüleri çok kötüydü.Şimdi eski halinden eser kalmadı.Webcam i kovanın yanına **** kovayı buraya getiremediğim için görüntüleyemiyorum.

Bauhausede nilüferler için granül biçiminde az salınımlı gübre aradım ama tam bir bilgi alamadım.Acaba marka **** gübrenin ismini verebilirmisiniz?

Eski 05-07-2008, 09:36   #312
Ağaç Dostu

Ben de çok aradım bulamadım. Üretici gül ve diğer çiçekli bitkiler için olan granüle gübreleri tavsiye etti. Vilmorin kullanıyorum.

Eski 13-07-2008, 01:42   #313
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Arkadaşlar merhaba benimde nilüferler hakkında bit kaç sorum olacak.Geçen sene aldığım üç tane nilüferden biri çürüdü kalan ikisi şu an yaprak veriyor ,birinin yaprakları diğerine göre daha ufak ve sapları daha ince ,nilüferleri kovada yetiştiriyorum hiç çiçek almadım yapraları bir süre sonra erimeye ve çürümeye başlıyor bunun sebebi ne olabilir nasıl bir gübre kulanmalıyım?

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 15:48   #314
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Ben de çok aradım bulamadım. Üretici gül ve diğer çiçekli bitkiler için olan granüle gübreleri tavsiye etti. Vilmorin kullanıyorum.
Ben serada kullanmak üzere Gartengold torf firmasından 6 ay salınımlı Florikan NPK gübre ve Florikan MegIron mineral gübresi almıştım (not: perakende olarak değil de 24 kiloluk çuval olarak). Bu gübreler sıcaklık ile salınım yaptıkları için 20 mayıs tarihinde nilüfer saksılarının içine yeterli olacağını düşündüğüm bir miktarda kullanmıştım. Tatile henüz gitmediğim için havuzun son halini göremedim, ancak babam nilüferlerin hepsinin sürekli çiçek açtığını söylüyor.

Seneye tohum satışları ile birlikte, toptan alacağım yavaş salınımlı gübreleri perakende olarak paketleyip satmayı da düşünüyorum. Yavaş salınımlı bu gübrelerler bitkileri yakma, sürekli gübreleme, dengeli gübreleme, vs.. gibi sorunlardan kurtulmuş ve emek kaybını engellenmiş oluyor.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 15:52   #315
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ashtead Mesajı Göster
arkadaslar dun havuzun suyunu boşaltıp tekrar doldurdum ve küçük japon balıklarım sabaha ölmüştü. Koi balığım hala yaşıyor. Havuzu kademeli olarak doldurdum. ilk once 20 cm kadar. 1 saat sonra balıkları içine attım. Doldurma işlemini 15 saatt yayarak yapmıştım. Balıklar en son cok hareketlilerdi. Sizce nerde hata yaptım?
Dinlendirilmemiş çeşme suyu koyduysanız, suyun içindeki klor veya dinlendirilmiş bile olsa suyun içindeki çinko miktarı balıkları öldürmüş olabilir (not: Türkiye'de genelde çinko oranları düşük, ancak insanlara zararsız olan çinko oranları balıklar için öldürücü olabilir). Bu gibi durumda sudaki klor ve ağır metalleri engelleyen akvaryum ürünlerinden kullanmanız gerekiyor.

Koiler daha büyük olduğu veya bağışıklıkları daha kuvvetli oldukları için ölmemiş olabilirler. Balıkların ölmesi dışında eğer klor yüzündense, havuzdaki bakteri düzeyindeki canlı hayatı da öldürmüş olarak ekosistemi bir süreliğine sekteye uğratmış oluyorsunuz. Ben havuzu doldurmak için dinlendirme yapacak depo olmadığı için; yapı marketlerden satın alarak yaptığım reçine ve aktif karbonlu kartuşlu su arıtma ile bu sorunu gideriyorum.

Eski 14-07-2008, 15:52   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Praktikerlere çeşitli renklerde topraklı olarak nilüferler gelmiş ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 17:08   #317
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 Mesajı Göster
Yavaş salınımlı bu gübrelerler bitkileri yakma, sürekli gübreleme, dengeli gübreleme, vs.. gibi sorunlardan kurtulmuş ve emek kaybını engellenmiş oluyor.
Sayın karınca70,
Gübre bilgisi için çok teşekkürler.
Bu arada bir sorum olacak, nette çok aradım bulamadım, belki sizin bilginiz vardır.

Bende 7 saksı nilüfer var, çiçeklenmelerinin iyi olduğunu sanıyorum. Mayıs ayından beri toplam 62 adet çiçek açtılar. Ancak son bir aydır hem çiçekler küçüldü hem de kestiğim eskimiş yaprakların yerine çok daha az sayıda ve de gittikçe küçülen boyutlarda yaprak verdi. Yapraklar daha önce havuzun yarısını kaplarken şu anda beşte birini falan kaplıyorlar.

Benim aklıma gelen ihtimaller;

-Şubat ayında suya koymadan önce saksı büyültürken içindeki granül gübreler biraz zayi olmuşdu, şu ana kadar gübre ilave etmedim?

- Havaların çok ısınmış olması ve havuzumun tam gün güneş görmesi?

- Rizomların yaşlı kısımlarının faaliyetlerini yavaşlatmaları ve küçük çiçek ve yaprakların yeni, genç rizomlardan geliyor olmaları?

Veya sizin aklınıza gelebilecek başka bir husus varmı?

Tekrar teşekkürler.

Eski 15-07-2008, 13:03   #318
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Sayın karınca70,
Gübre bilgisi için çok teşekkürler.
Bu arada bir sorum olacak, nette çok aradım bulamadım, belki sizin bilginiz vardır.

Bende 7 saksı nilüfer var, çiçeklenmelerinin iyi olduğunu sanıyorum. Mayıs ayından beri toplam 62 adet çiçek açtılar. Ancak son bir aydır hem çiçekler küçüldü hem de kestiğim eskimiş yaprakların yerine çok daha az sayıda ve de gittikçe küçülen boyutlarda yaprak verdi. Yapraklar daha önce havuzun yarısını kaplarken şu anda beşte birini falan kaplıyorlar.

Benim aklıma gelen ihtimaller;

-Şubat ayında suya koymadan önce saksı büyültürken içindeki granül gübreler biraz zayi olmuşdu, şu ana kadar gübre ilave etmedim?

- Havaların çok ısınmış olması ve havuzumun tam gün güneş görmesi?

- Rizomların yaşlı kısımlarının faaliyetlerini yavaşlatmaları ve küçük çiçek ve yaprakların yeni, genç rizomlardan geliyor olmaları?

Veya sizin aklınıza gelebilecek başka bir husus varmı?

Tekrar teşekkürler.
Bence gübreden kaynaklanıyordur. Aldığınız granül gübrelerin kalitesi ve süresi ile alakalı. Benim satın aldığım Florikan gübrelerin 3 ayda eriyenleri de vardı, 6 ayda eriyenleri de, 9 ayda eriyenleri de. Ben sizin yerinizde olsam sepetlerin içine ilk koyduğunuz miktarın yarısı kadar daha gübre ilave ederdim.

Eski 15-07-2008, 14:18   #319
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sadece yorulmuşlar , çürüme olmadıktan sonra problem yok.Kendilerini toparlarlar merak etmeyin.

Eski 15-07-2008, 15:41   #320
Ağaç Dostu

Sn.Karınca 70 ve Sn.Ephesos,
Çok teşekkür ederim.

Eski 15-07-2008, 23:14   #321
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenoz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba benimde nilüferler hakkında bit kaç sorum olacak.Geçen sene aldığım üç tane nilüferden biri çürüdü kalan ikisi şu an yaprak veriyor ,birinin yaprakları diğerine göre daha ufak ve sapları daha ince ,nilüferleri kovada yetiştiriyorum hiç çiçek almadım yapraları bir süre sonra erimeye ve çürümeye başlıyor bunun sebebi ne olabilir nasıl bir gübre kulanmalıyım?
YUkarıdaki mesajımda belirttiğm gibi bazı problemlerim var,forumdan gübre konusunda fikir sahibi oldum ama diğer problemler için yardıcı olursanız sevinirim.

Eski 16-07-2008, 07:39   #322
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Kullandığınız suda aşırı klor olabilir , yeterince güneş almıyor olabilirler , kullandığınız kovalar dar olabilirler , aldığınız gibi o küçük saksılarda kovaya yerleştirdiniz ise kökler yeterince besin çekemiyor olabilirler , su seviyesi yeterince derin olmayabilir.
Bunları bi göz önüne alarak nilüferlerinizi birdaha inceleyin ve lütfen resim ekleyin daha iyi yardımcı olabiliriz sanırım.

Eski 16-07-2008, 12:40   #323
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Geçen yıl başından ayrılmadığım nilüferlerimi bu yıl haftada bir gün görebiliyorum. Su yemyeşil yosun içinde. Ama ilginçtir ki nilüferler geçen yıldan daha sağlıklı. Bu yıl daha güneş alan bir yere koymuş olmam bunda etken. Ama çokta ilgilenmemek, biraz kendi haline bırakmak mı gerek acaba?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 15:18   #324
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Kullandığınız suda aşırı klor olabilir , yeterince güneş almıyor olabilirler , kullandığınız kovalar dar olabilirler , aldığınız gibi o küçük saksılarda kovaya yerleştirdiniz ise kökler yeterince besin çekemiyor olabilirler , su seviyesi yeterince derin olmayabilir.
Bunları bi göz önüne alarak nilüferlerinizi birdaha inceleyin ve lütfen resim ekleyin daha iyi yardımcı olabiliriz sanırım.
Sayın ephesos cevabınız için teşekkür ederim.Evet paketin içinden çıkan sepete dikmiştim, bu günlerde kovayı büyütmeyi düşünüyorum şimdi daha büyük bir saksıya koysam bir problem olurmu ,paketin içinden çıkan granül killerden nerde bulabilirim ,geçen sene dikerken toprakla granül kili karıştırıp öyle sepete dikmiştim bu seferde aynımı yapayım yoksa sizin başka tavsiyeleriniz varmı.

Eski 16-07-2008, 15:38   #325
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Çürüme yoksa canlatmayın yerlerinden ama gübre takviyesi işe yarayacaktır.

Eski 16-07-2008, 17:48   #326
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sn Denizakvaryumu teşekkürler! Mesajınızı okuduktan sonra Yellow Nymphaea benim oldu. Hazır bekleyen plastik sepet şeklindeki saksıya geçirdim. Suya koydum. Umarım çiçeğini de paylaşırım. Acaba bu sene açar mı?

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 19:14   #327
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Güle güle büyütün, burada yazılanlara uyulursa çiçek açmaması için sebep yok ancak bu sene açacağını sanmam.
Çürümeye karşı tedbiren fungusit uygulayın derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 00:01   #328
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Çürüme yoksa canlatmayın yerlerinden ama gübre takviyesi işe yarayacaktır.
Peki gübre için marka tavsiyeniz varmı?

Eski 17-07-2008, 06:55   #329
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

sondurum.

Sayın cenoz , ben hiç o granür gübrelerden kullanmadım sadece şubat ayında orjinal saksısından çıkarıp altına toprak ilavesi yaptım o toprağın içinde ki yüzde yetmişi kildi hayvan gübreside vardı baya işe yaradığını gördüm .

Eklenen Resimler

yoldaş ve nothing beğendi.
Eski 17-07-2008, 10:37   #330
Ağaç Dostu

Sayın ephesos,

Şimdiye kadar hiç kendi tohumundan yavrulama yaptımı?

Düzenleyen tugo : 17-07-2008 saat 10:53 Neden: yazım hatası

Etiketler
nilüfer

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024