agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2008, 17:24   #361
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Bilgi edinme yetmiyor.Deneyip tecrübe sahibi olan sizlerden,deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum.O nedenle yazdıklarınızı dikkatle okuyup uyguluyorum.Çok güzel ve sağlıklı çiçekleriniz var.sizi kutluyorum.

pandora.u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 13:58   #362
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın pandora.u , ne yaptınız nilüferleriniz ne durumda ? Resim ekleyebilir misiniz ? Çürüme falan oluştu mu ?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 11:58   #363
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Daha önce nilüfer yapraklarını parçalanmış halde bulduğumu yazmıştım.Tugo ve Ephesos'un önerileri doğrultusunda delik olmayan yayvan bir saksıya su doldurarak nilüfer saksımın yanına yerleştirdim. Kuşlar buradan su içmeye başladılar ve nilüferimin yaprakları yeniden canlandı. Hatta bir çiçek açtı.Şimdi ikinci çiçekde gelmek üzere. İlk çiçek açtığında ben yazlıktan ayrılmak zorunda kaldım. Bir hafta sonra çiçekten hiç bir iz kalmamıştı. Bu normal midir?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 13:02   #364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Daha önce nilüfer yapraklarını parçalanmış halde bulduğumu yazmıştım.Tugo ve Ephesos'un önerileri doğrultusunda delik olmayan yayvan bir saksıya su doldurarak nilüfer saksımın yanına yerleştirdim. Kuşlar buradan su içmeye başladılar ve nilüferimin yaprakları yeniden canlandı. Hatta bir çiçek açtı.Şimdi ikinci çiçekde gelmek üzere. İlk çiçek açtığında ben yazlıktan ayrılmak zorunda kaldım. Bir hafta sonra çiçekten hiç bir iz kalmamıştı. Bu normal midir?
Çok doğru Sayın abk, ben de havuzumu, hemen yan tarafına, inişi kalkışı kolay olan bir yere koyduğum, ayrı büyüklüklerde (biri banyo için diğeri içmek için) iki adet kap sayesinde koruyorum. Alan memnun satan memnun.

Nilüfer çiçekleri 3-5 gün süreyle açık kalabiliyorlar. Ben ilk senem olduğu için her açanı fotoğraflayıp, listeliyerek arşivliyorum, seneye hangi türler hangi aylarda az/çok açmış vs. şeklinde bir bilgi olacak elimde.

Yoldaki çiçeğinizi bekleyin ve doya doya zevkine varın.

Düzenleyen tugo : 04-09-2008 saat 13:03 Neden: Yazım hatası
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 14:33   #365
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Nilüferler genelde mart sonu nisan başı açmaya başlar çiçeklenme aralığı rizomun yaşına , güneş alma süresine , gübrelemeye ve yerine (bulunduğu havuzun vs. genişliğine ) bağlı olarak 1 ay aralıkla yeniden açabiliyor .
Benim ikiyıldır gözlemlerim bunlar sayın tugo .

Eski 04-09-2008, 15:57   #366
Ağaç Dostu

Oldukça detaylı bir liste tutuyorum. Tabii tek eksiğim, aldığım rizomların hangisinin genç, hangisinin gelişmiş veya içi geçmiş ) olduğunu bilememem.

Havuzdaki 7 saksıyı 23.02.2008 de suya indirdim, ilk çiçek 03.05 de geldi, bugüne kadar 7 saksı toplam 98 çiçek verdi ama bu arada J.Brydon (kırmızı) 6, Gonnore (beyaz) 7 adet ile en az çiçek açanlar olurken Sulphuria (sarı) 28 çiçekle liderliği sürdürüyor.

Bakalım kapanışda nasıl bir tablo oluşacak. Bu arada seneye sezon öncesi nilüferleri elden geçirirken tabii bu açtıkları çiçek adediyle rizomların durumunu da karşılaştırmış olacağı.

Ayrıca yeni sezon öncesinde bir tanesini de kovaya alıp eve çıkarmak istiyorum, her dakika yakınımda olsun diye)

Eski 04-09-2008, 16:39   #367
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Genç rizomların yaprakları yaşlı olanlarınkine göre ebat olarak daha küçüktür iyi gözlem yaparsanız daha birçok ayrıntıyı farkedebilirsiniz.

Eski 04-09-2008, 19:39   #368
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Genç rizomların yaprakları yaşlı olanlarınkine göre ebat olarak daha küçüktür iyi gözlem yaparsanız daha birçok ayrıntıyı farkedebilirsiniz.
Teşekkür ederim ephesos;
Evet su üstündeki yaprak görüntüsünden ben de tahmin etmişdim ama aceba sıcaklardan bitki yaprak küçülterek kendisini mi koruyor diye bir tereddütüm de var. Ağustos başından beri sadece küçük yapraklar kaldı. Pişti zavallılar. Seneye üstüne bir file örtmekde yarar var herhalde.

Neyse, seneye mart ayında falan saksıları elden geçirince birşeyler daha öğrenmiş olacağım.

Kovaya alıp eve çıkarmayı düşündüğüm nilüferi, çıplak kök olarak tutmayı denemek istiyorum. Ne dersiniz?

Topraksız olunca çok güçlü olmuyorlar diye yazan kaynaklar var ama?

Esasında, bu tecrübeyi yaşadıktan sonra havuzdaki tüm nilüferleri çıplak kök bırakmak istiyorum. Diğer çıplak köklü bitkilerim çok güzel görüntü veriyorlar, ayrıca saksılar da hiç yakışmıyor.

Sizin kovada yetiştirmeyle ilgili bilgilerinizden yararlanacağım.

Saygılar

Eski 04-09-2008, 20:15   #369
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın tugo , izlemlediğim kadarı ile küçük yapraklar yeni rizomlara ayit.
Aksine dahafazla güneş ışığı toplayabilmek için yaprak boyutuda büyüyor ,yaşlı yapraklar kuruyup çürüyebiliyor .Dikkat ettiyseniz yeni rizomların yaprakları direk su üstüne çıkmıyor önce suyun altında bir süre gelişiyorlar genellikle büyük yapraklar ölmeye başladığı zaman bitki sualtında yeni rizomlar oluşturuyor ve zamanlada bahsettiğiniz o küçük yapraklar çıkmaya başlıyor su yüzüne.
Bence gölgeleme yapmanız olumsuz sonuçlar doğuracaktır çiçek açmada gecikme vs.

Topraksız olayına gelince denemedim tecrübemde yok , sanırım çok zor olacaktır bakımı.
Ayrıca ben nilüferlerimi kovaya ayrı bir saksı içerisinde koymuyorum , saksısından çıkarıp direk kovaya dikiyorum tabi kil , toprak , gübre takviyesi yaparak.

Eski 04-09-2008, 20:43   #370
Ağaç Dostu

Tabii sizin kovada saksıya ihtiyacınız yok. Havuzda, hele de şu aralar su tam temizlenmiş, dipte herşey gözükür vaziyetteyken plastik saksılar çok çirkin gözüküyor.
Bazı yabancı sitelerde çıplak kök üretenleri okuyorum ama tabii ne derece güç kaybına uğruyorlar, bunu anlamak için yapıp görmek lazım.

Evde, büyük çöp bidonunda balçık ve ağzına kadar suda yaşan, boyu 2,5 metreyi bulan japon şemsiyemi, ilk baharda çıplak kök olarak havuza koydum, rüzgarın kırdığı uzun dalları budadım, suyun içerisinde gerçekten çok güzel bir kök yapısı geliştirdi, görünümü çok güzel ve belki de güç kaybına uğradığı için bir yığın 50-60 cm lik dal verdi, bu da benim işime geldi tabii.

Bir nilüferime kıyıp, ben kovada topraksız olarak deniyeyim, sıvı gübre falan kullanarak, bakalım görelim) Eğer olursa bu defa büyük bir cam konteyner peşine düşmem gerekecek, kök salınımını da görünür yapmak için. Tecrübe olur)
Teşekkürler.

Eski 04-09-2008, 21:25   #371
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın tugo , o japonşemsiyesinden birkaç dal bende isterim .
Sıvı gübre kullanman alge oluşumunu tetikleyecektir , bence temiz akvaryum kumu ve yavaşsalınımlı tablet gügre kullan .Nasıl yaparsan yap sonucu çok merak ediyorum şimdiden.
Son bir tavsiye havuzun içindeki saksıları etrafını uygun taşlarla kapatırsan hem kamufile etmiş olursun hemde daha doğal bir görüntü olmuş olur.
Kolay gelsin.

Eski 05-09-2008, 12:18   #372
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Ben nilüferime çiftçilerin "kök gübre" dediği gübreden koydum. Bu gübre kahverengi minik yuvarlaklar şeklinde ve normalde ekim öncesi toprağa karıştırılıyor diye biliyorum. Bende nilüferimin toprağına karıştırdım. Tesadüf olabilir ama nilüferimin çiçek açması da gübre verdikten bir kaç hafta sonra gerçekleşti.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 20:04   #373
Ağaç Dostu

Sayın abk,
Pek anlamam ama, mantık yürütünce, uygulama kova içinde olduğu için, gübrenin yavaş salınımlı olup olmamasının bir önemi yoktur herhalde. Neticede koyduğunuz gübre çabuk erise de havuz suyuna değil, kısıtlı ortamdaki suya yayıldığı için herhalde etki etmiştir.

Gübrelemenin hemen üstüne çiçek açması tabii tesadüf de olabilir.
Daha nice çiçeklere, dileği ile.

Eski 07-09-2008, 22:34   #374
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Nilüferlerini kuşlardan korumanın yollarını arayan arkadaşlara bir önerim var. Büyükçe bol ses çıkaran cinsinden bir ya da birkaç tane rüzgar çanı assınlar balkonlarına. Ben mumlar ve rüzgar çanları sayesinde yarasalardan kurtuldum. Bence işe yarayabilir. Hem çok dekoratif de duruyor.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 22:35   #375
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Arkadaşlar merhaba ben niliferlerin kovasını değiştirmeyi düşünüyorum daha büyük bir kova buldum ,2 kök nilüferm var ilk aldığım sepetin içinde duruyorlar, ben şimdi sepeti çıkaraıp yeni aldığım kavanın dibine kumu sersem onun içine diksem olurmu yoksa illa saksıların içine dikip'mi koymak lazım ve zamanımıdır şimdi?
(kum ve kil oranı ne kadar olmalı)

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 23:06   #376
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Yüzde %50 kil , %20 hayvansal gübre ,% 30 kum.
Ancak bu işlemi şubatta yapmalısınız.

Eski 10-09-2008, 17:26   #377
Ağaçsever

Sayın ephesos nilüferlerimin büyük olan yaprakları çürümeye başladı.Fakat yeni ve sağlıklı yapraklar geliyor.Dediğiniz gibi kovası çok küçük kaldı,bende büyük kova buldum.Ama henüz değiştirmedim.Sizin kova ve legeni birleştirerek yaptığınız gibi yapmak istiyorum.Acaba bunu şimdi mi yoksa şubatta mı yapmalıyım? Resim koyamıyorum çünki bunun için donanımım yok.komşulardan temin etmem lazım

Eski 10-09-2008, 17:38   #378
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Bolu da ekimden sonra herşey kurur malum iklim.Şubatta hazır edin ama.
Kovayı suyunun tamamen donmayacağı nispeten korunaklı biryerde tutun içine kar dolmasın problem olacağını sanmıyorum ama tedbiren bunlara dikkat edin bence.

Eski 10-09-2008, 17:50   #379
Ağaçsever

Evet malesef soğuk memleketteyim.şuan bile gece ısısı 10 derece.
Kovayı korunaklı bir yere alırım.Birde geçen internette yayınlanmış.Abanttaki nilüferlerin çok artması sebebiyle göldeki balıkların yaşam alanları daralmaya başlamış.Bu konuda yetkililer çalışma başlatacaklarmış.onun İçin şimdi bir nebzede olsa rahatladım,bu olaydan son derece rahatsız olmuştum.

Eski 10-09-2008, 17:58   #380
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

gidip birazdaha yolalım mı ? Boşverin doğa kendiişini halleder.

Eski 10-09-2008, 18:02   #381
Ağaçsever

yook artık böle yapılmıcak tabii.
Palmiyamerkezi'ndende bir cevap alamadım.Ulaşabileceğim başka adresileri varmıdır sizde. Rica etsem

Eski 11-09-2008, 15:50   #382
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pandora.u Mesajı Göster
yook artık böle yapılmıcak tabii.
Palmiyamerkezi'ndende bir cevap alamadım.Ulaşabileceğim başka adresileri varmıdır sizde. Rica etsem
Mailinize cevap mı gelmedi?

Telefon ile hatırlatın (0252 262 28 92) normalde çok iyi servis verirler hatta sahibi Ragıp Bey kendisi şahsen ilgilenir.

Eski 14-09-2008, 20:00   #383
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Yüzde %50 kil , %20 hayvansal gübre ,% 30 kum.
Ancak bu işlemi şubatta yapmalısınız.
Cevabınız için teşekkürler.
Peki kovaya koyacağım kumun yüksekliği ne olmalı?Daha önceki sepetin yüksekliği yeterlimi?

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 01:00   #384
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Nilüferlerimin yaprakları birer birer ölüyor. Yeni yaprak oluşumu olsada çok minikleştiler. Bu durum dinlenmeye çekildiğinin belirtisi midir?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 01:49   #385
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenoz Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkürler.
Peki kovaya koyacağım kumun yüksekliği ne olmalı?Daha önceki sepetin yüksekliği yeterlimi?
Alt kısmına 10-15 cm kadar yayın, nilüferinizi saksısından çıkarın ve eski toprak seviyasinin birkaç cm üzerine çıkacakkadarda üstüne ilave edin.

Eski 15-09-2008, 01:53   #386
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Nilüferlerimin yaprakları birer birer ölüyor. Yeni yaprak oluşumu olsada çok minikleştiler. Bu durum dinlenmeye çekildiğinin belirtisi midir?

Evet olabilir,uzun süre güneş almaya devam ediyorsa problem yokdemektir, yaprakların fazla büyüyemesi güneşışığını yeterli kadar almadığı zamanda olur,miyadını dolduran yapraklar doğal olarak ölecektir; sorun olduğunu sanmıyorum.

Eski 19-09-2008, 09:07   #387
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
bir havuz yaptım güzel de oldu. şimdi bir nilüfere ihtiyacım var. bayramoğlu/gebzedeyim. Yardımcı olur musunuz?

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 10:06   #388
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
bir havuz yaptım güzel de oldu. şimdi bir nilüfere ihtiyacım var. bayramoğlu/gebzedeyim. Yardımcı olur musunuz?
Bildiğim kadarıyla, İstanbul/ Samandıra' da Mine Flora' da, Köyceğiz' de Palmiye merkezinde var. Bu isimlerle Google yapabilirsiniz.

Eski 03-11-2008, 15:30   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
merhaba, izlediğim bir japon filminde büyük bir küp içinde nilüfer yetiştirildiğini gördüm. Hayran kaldım. Böyle bir şey yapmak istiyorum. Malatyada yaşıyorum. Nereden nilüfer bulabilirim? Bana yardımcı olurmusunuz? Selamlar

doktorkbb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 22:23   #390
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bu linkte tohum satışı yapılıyor bir bakın. Ben de Selahattin Yılmaz'ın tavsiyesi ile buradan on adet tohum aldım.

Oğuzhan beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
nilüfer

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024