agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2008, 12:13   #331
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Hayır ama tamda emin değilim , yani ilk çiçeği tohum verdi bende onları suya attım bilmem belki tutmuştur.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 13:33   #332
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenoz Mesajı Göster
Sayın ephesos cevabınız için teşekkür ederim.Evet paketin içinden çıkan sepete dikmiştim, bu günlerde kovayı büyütmeyi düşünüyorum şimdi daha büyük bir saksıya koysam bir problem olurmu ,paketin içinden çıkan granül killerden nerde bulabilirim ,geçen sene dikerken toprakla granül kili karıştırıp öyle sepete dikmiştim bu seferde aynımı yapayım yoksa sizin başka tavsiyeleriniz varmı.
Yüz maskesi yapımı için aktarlarda satılan killerden kullanabilirsiniz. Kullandığınız granül killer zaten suya girince balçığa dönüşüyor.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 14:02   #333
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sn Karınca 70 sizden aldığım captan ı yeni aldığım nilüfere nasıl verebilirim? İlk defa fungusit kullanacağım yardımcı olurmusunuz? Sim organikten birkaç damla verebilir miyim?

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 15:48   #334
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Sn Karınca 70 sizden aldığım captan ı yeni aldığım nilüfere nasıl verebilirim? İlk defa fungusit kullanacağım yardımcı olurmusunuz? Sim organikten birkaç damla verebilir miyim?

Captan içeren suda banyo yaptırabilirsiniz. Sim organik de birkaç damladan daha fazlasını verebilirsiniz bence.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 23:14   #335
Yeni Üye

mguveli's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Selam

Ben şu sıralar İstanbulda Erenköy Ruh sinir in baçesi dışında legal yollardan nilüfer çiçeğini nasıl edinebilirim.

Hoşçakalın

mguveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 23:49   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
İstanbul'da başka yerlerde de olabilir tabii ama benim bildiğim Mine Flora' da satılıyor. Google'a bu isimle girerseniz iletişim bilgilerini bulursunuz.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 12:06   #337
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Saksıda yetiştirdiğim nilüferlerimin yaprakları bozulup çürümeye başlamış. Yapraklar üst üste geldiği için bazısı güneş almıyor ve sararıyordu. Bozulup çürümenin sebebi de bu olabilir mi?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 18:36   #338
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Lotus'ların (Nelumbo nucifera) köklerinden çok güzel kızartma ve yemek yapıldığını biliyor muydunuz?

Eklenen Resimler

badem ve Tencohin beğendi.
mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 18:46   #339
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hocam varsın onlar yesinler biz seyrine bakalım , onların yemedikleri birşey yokki .Lezzetlide görünmüyor değil hani

nazlı hilal beğendi.
Eski 05-08-2008, 21:12   #340
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mguveli Mesajı Göster
Selam

Ben şu sıralar İstanbulda Erenköy Ruh sinir in baçesi dışında legal yollardan nilüfer çiçeğini nasıl edinebilirim.

Hoşçakalın
Belgrad ormanı Kömürcü bendinin sonuna doğru nilüferler var. Oldukça sığ suda. Normal çizme yeterli olur.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 09:09   #341
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın otugay , bunu yapmak sizce legal mi ? Doğaya dokunmayalım arkadaşlar , ilgilenmek isteyen azıcık kıysın paraya okadar fazlabirşeyde değil zaten, alsın şu adresten.www.palmiyemerkezi.com istediğiniz renk var.

Eski 06-08-2008, 12:12   #342
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Nilüferimin yapraklarını kırılmış,parçalanmış halde bulmaya başladım. Sanırım kuşlar, özellikle kargalar parçalıyor. Bunu engelelmek için yapabileceğim bir şeyler var mı

Eski 06-08-2008, 12:33   #343
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Nilüferimin yapraklarını kırılmış,parçalanmış halde bulmaya başladım. Sanırım kuşlar, özellikle kargalar parçalıyor. Bunu engelelmek için yapabileceğim bir şeyler var mı
Sn.abk,

Benim nilüfer havuzum tam büyük bir martı kolonisinin yaşam alanının ortasında.
Tabii karga ve diğer kuşlar da var.

Martılar 1-2 defa, havuzun bitkisiz, yüzeyi boş bölümüne indiler, yıkandılar ama bitkilere bu açıdan zarar vermediler.

Yalnız, su içmek için havuz kenarına konduklarında, eğer önlerine gelen yerde yaprak veya yüzer bitki var ise (gözlerimin içine baka baka) onları alıp dışarı attılar.

Onlara havuzun hemen arkasına su içecek ve ufak bir banyo yapacakları leğen vs koydum. Ayrıca, iniş ve kalkış yapmaları için serbest alana ihtiyaç duyduklarını görünce, havuz kenarına çeşitli saksılı veya toprakda bitki yerleştirdim. Artık hiç rahatsız etmiyorlar.

Kargalar bugüne kadar hiç ilgi göstermedi, serçeler ise olağan üstü nazik ve hanım hanımcık.

Sizin probleminiz, aşırı rüzgarda hırpalanma olabilirmi? Fırtınalı zamanlarda ben yaprakların savrularak zedelendiğini görüyorum.

Bence biraz havuz kenarını kalabalıklaştırın ve durumu izleyin.

Eski 06-08-2008, 12:38   #344
Ağaç Dostu

Havuzun üstüne ağ çekmek gibi önlemler de var ama hem çok çirkin bir görüntü olabiliyor hem de kuşların ağlara takılması gibi daha kötü bir olay da meydana gelebilir.

Ayrıca, balık misinasını havuzun üstüne germenin, misinanın titreşimlerinin çıkardığı seslerin kuşları kaçırdığı söyleniyor, ben denemedim.

Bir ara sopalara pazar torbaları takmışdım, korkuluk olarak, büyük kuşlarda işe yaradılar.

Eğer su içecekleri kaplar vs yerleştirirseniz, oraya hemen alışıyorlar, havuzu rahatsız etmiyorlar.

Eski 06-08-2008, 12:51   #345
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Aynı sorunu ben de yaşadım ne yaptımsa olmadı ensonunda leğenin üzerini geniş boşlukları olan telle kapattım tekçare bu bence yoksa güvercinler yaprakların üzerine çıkmaya çalışınca yaprakları param parça ediyorlar.

Eski 06-08-2008, 13:31   #346
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Benim havuzum yok, büyük saksıda nilüfer yetiştiriyorum. Haliyle nilüfer yaprakları tüm saksı yüzeyini kaplıyordu. Su içmek isteyen kuşlar yaprakları parçalayıp dışarı atıyor olabilir. Başka bir kapta su koymayı deneyeceğim. Umarım işe yarar. Çünkü nilüferim hemen hemen yapraksız kaldı.

Eski 06-08-2008, 13:48   #347
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın abk aynı şeyleri yaşadım bende kovada yetiştiriyorum akşam resim eklerim.

Eski 10-08-2008, 23:08   #348
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi otugay Mesajı Göster
Belgrad ormanı Kömürcü bendinin sonuna doğru nilüferler var. Oldukça sığ suda. Normal çizme yeterli olur.
Malesef bahsettiğiniz yerde tek nilüfer dahi yok. Bugün gezmeye gittim ve göremedim. Sanırım katliama uğramış.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 11:10   #349
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Oradaki nilüferler az alanda aşırı yoğunluktan oldukça kötü haldelerdi. Anlamayan kişilerin pek rağbet edeceğini zannetmiyorum. Kış sonu seyreltme yapacağımdan hatırlatırsanız yumru verebilirim. Bir miktar da Kirazlı bende koymayı düşünüyorum, orası ziyarete kapalı.

Eski 11-08-2008, 11:13   #350
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Yazıyı gönderdikten sonra aklıma geldi. Geçen yaz yağış azlığından su seviyesi düştüyse ölmüş olabilirler. Çünkü yaklaşık 20-30 cm. derinlikteydiler.

Eski 14-08-2008, 20:06   #351
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
nilüfer

nilüfer istiyenler istanbul samandrada mine flora fidanlığında bulabilirler .Devamlı bol ciçek açan acık pembe rengini tavsiye ederim selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 20:43   #352
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
nilüfer istiyenler istanbul samandrada mine flora fidanlığında bulabilirler .Devamlı bol ciçek açan acık pembe rengini tavsiye ederim selamlar
Biraz önce Mine Flora' nın web sayfasından nilüfer fiyatına baktım 75 ytl yazıyor.Bu fiyat çok hemde çok fazla. Real ve Pratiker mağazalarında 9.90 ytl ye satılıyor.

nazlı hilal beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 09:32   #353
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

telörgüyle koruma

Güvercinlerden ancak böyle koruyabiliyorum.

Eklenen Resimler

Muda ve nothing beğendi.
Eski 29-08-2008, 11:13   #354
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Öncelikle iyi akşamlar.Bu siteye yaklaşık 8 ay önce üye oldum.orkidelerim vardı bakımı hakkında çok bilgi edindim.
Şimdi sıra nilüferdehep bir nilürim olsun, açmasını seyredeyim isterdim.Herkes evde bu işin olmayacağını bir gölete ihtiyacım olduğunu söledi.Benim nilüfere olan ilgimi farkeden arkadaşım abant gölünden 3 kök (gizlice çünki yasak ve cezası var)almış bana getirdi.Bende bir köyde bulunan göletten balçık aldım kovanın dibine koydum,nilüferleri balçıga yerleştirip üstünü mıcır taşlarıyla hafif kapadım ve bahçeye koydum.yapmam gereken başka birşey varmı,bu şekildede yaşarlarmı?3 gündür nilüferlerle ilgili yazıları okuyorum,hatta balık bile koymamızı sölemişler ama suyun devir daim yapmadıgı yerde yaşamazki..
Çok özür dilerim heyecandan kendimi tanıtmadan konulara girdimBen boluda yaşıyorum bir köyde oturuyorum.devlet memuruyum,çiçekleri özellikle değişik olanlarla ilgilenmeyi çok seviyorumm..
saygılar sema

pandora.u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 12:08   #355
Ağaç Dostu

Sayın pandora.u
Ephesos, abk gibi kovada yetiştiren arkadaşlar muhakkak daha detaylı bilgi vereceklerdir ama ben güneş almasına dikkat etmenizi ve yılda 2 kere balçığına yavaş salınımlı granül gübre (kovada olduğu için belki sıvı gübre de işe yarıyabilir, emin değilim) önereceğim.

Bu arada, nilüferleri aldığınızda üzerlerinde çiçek varmıydı, siz aldıktan sonra çiçek açtılarmı gibi hususları da belirtir, hatta yaprak oluşumlarını gösterebilmek açısından bir de fotoğraf ekliyebilseniz, daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz, kanımca.
Saygılar

Düzenleyen tugo : 29-08-2008 saat 12:09 Neden: yazım hatası
Eski 29-08-2008, 13:11   #356
Ağaçsever

Nilüferleri daha yeni aldım.Henüz bir hafta oldu.Sanırım çiçek açmamışlardı ama diger nilüferlerin çiçekleri geçmişti. O gölde sarı beyaz nilüferlerin oldugunu biliyorum ama bendeki hangisi bilemiyorum.Büyük yaprakları var.Resim çekemiyorum şimdilik.Ama en kısa zamanda çekip sizlerle paylaşıcağım..

Eski 29-08-2008, 13:42   #357
Ağaç Dostu

Sarı çiçek açacakların yaprakları kahverengi/yeşil kamuflaj gibi renkli olur, benim bildiğim.

Eski 29-08-2008, 14:19   #358
Ağaçsever

Yapraları yeşil, çok koyu bir yeşil degil ama.tek renk kahverengisi yok.Beyaz olma ihtimali var o zaman

Eski 29-08-2008, 14:29   #359
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Bu mevsimde doğadan sökülerek kovaya **** başka biryere aktarılan bir nilüferin yeni yerine adapte olacağını hiçsanmıyorum keşke doğadan sökmek yerine hobiniz için biraz bütçe ayırp satın alsaydınız ( www.palmiyemerkezi.com ) .

Olanolmuş üçünü ayrı kaplara dikseydiniz.Büyük ihtimalle zamanla bütün yaprakları çürüyüp kaybolacaktır ( umarım olmaz ) , rizomlar sağlamidiyse kova/lar ı boşaltmayın seneye şubat sonu mart gibi canlanabilir.

Eski 29-08-2008, 17:16   #360
Ağaçsever

Ephesos teşekkür edim.Ama ben zaten çiçeklerim için bir bütce ayırıyorum.Nilüferleri ben almadım gölden bana arkadaşım getirdi,süpriz oldu benim için.Bende yaşatmaya çalışıyorum.Ve inanıyorum bunuda başarıcam.Bu siteyi çok seviyorum ve burda yazılanları okuyarak çiçeklerime uyguluyorum.
Daha önce orkideler için görüş almıştım.Ölmek üzere olan orkidem şimdi çok sağlıklı ve cattleya orkidemse kalabalık bir aile oldu.Bakımları ve onları almak içinde bir bütçem vardı.
Palmiyemerkezi.com araştırdım ve bir mail gönderdim dün.Nilüfer çeşitleri hakkında araştırma yaptım hangilerini yetiştirebilirim sığ suyu sever diye.Rubre(cüce kırmız),Aurore,Chromotella, ve Gonnore bakmak istediğim nilüferler.Cevap vermelerini bekliyorum.

Etiketler
nilüfer

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024