agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2013, 06:59   #391
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Sayın Bat-uhan

Konunun ilk sayfalarında bulunan açıklamalar size yardımcı olacaktır. Mesela bu mesaj, Siklamen (Cyclamen)

Sizden önceki mesajlara da bir göz atarsanız mutlaka sizin sorduğunuz konulara yakın açıklamalar bulursunuz. Bitkilerinizin durumunu en iyi siz bileceğinize göredurumunuza en uygun açıklamayı da siz seçebilirsiniz . Takdir edersiniz ki sadece yukardaki açıklamalarınız doğrultusunda tahminde bulunup cevap vermek zor olacaktır. Çok mu suladınız, saksıda drenaj yok mu, bitkiniz belki de mantar yüzünden çiçeklerini döküyor vs...Ya da çok basit bir şekilde aşırı sıcak bir ortamda tutuyor olabilirsiniz.Lütfen önceki mesajlara göz atın. Yumrular yumuşamadığı sürece toprak değişimi ile kurtulabilir diye düşünüyorum ancak bitkiler sabır işi, hemen bu yıl size yüzünü gülmeyebilir. Konunun uzmanı değil ancak deneyen, gözlemleyen bir takipçisi olarak aklıma gelenler bunlar.
Kolaylıklar dilerim.

Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 10:53   #392
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Tesekkurler basta oakdar cok yazi varki zaten bir kismini okudum ve kendi istedigim bilgiyi bulmak saatler alabilir dogru ve tam bilgiye ulasmak icin bu yontem daha mantikli geliyor bana mesela simdi oldugu gibi tohumun kac yilda cicek oldugunu ogrendim bir baska mesajdada baskasini ogrenirim demekki sormakta fayda var .

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 07:22   #393
Ağaçsever

hifa_24's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2012
Galeri: 1
Question

Merhaba lutfen bana yardimci olurmusunuz benim sıklamenlerim bi ay oldu bu durumdalar bazilari ciceyi ustunde ama sapi ezilip buruşup kendini saliyor normalmi yoksa bi sorunmu var balkonda guneş gormeyen havadar yerde tutuyorum

Eklenen Resimler

yeşildente beğendi.
hifa_24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 00:46   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Kasım ayında aldığım Cyclamen düzenli olarak çiçek açtı ve üzerinden çiçeklerini bir an olsun eksik etmeyerek beni çok memnun etti.

Name:  cyclamen flowers.jpg
Views: 1367
Size:  69.9 KB

İki hafta öncesine kadar üzerinde bir çok çiçeği ile arz-ı endam ederken sanıyorum ki artık bu sezonun son çiçeği ile bana veda edecek. Ama ardında bir çok tohum podu bırakarak elbette.

Name:  cyclamen.jpg
Views: 1500
Size:  42.8 KB

Bu minik olanlarsa çiçeklenmeye devam ediyorlar.

Name:  cyclamen species.jpg
Views: 1459
Size:  45.5 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 00:56   #395
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili kelebek çalısı çok güzel sıklamenleriniz... Çiçekleri (Sayın hifa24) ki benimde bir sıklamenim aynı durumda... Ne yapacağız peki bundan sonra?

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 13:55   #396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2013
Merhabalar. Öyle güzel çiçek fotoğrafları koymuşsunuz ki en ilgisiz kişi bile aşka gelir.
Ben çiçek konusunda çok acemiyim, daha önce hediye gelen bir sıklameni yanlış sulamadan ötürü yok ettim. şimdi yeni bir sıklamen daha geldi ve bu şimdilik baya iyi görünüyor. Hatta iki tane çiçeği giderken tohumlarını bıraktı bana. sorum şu; bu tohumları saklayabilir miyim evetse ne kadar süre?
Teşekkür ediyorum.

acemi. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 15:44   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hifa_24 Mesajı Göster
Merhaba lutfen bana yardimci olurmusunuz benim sıklamenlerim bi ay oldu bu durumdalar bazilari ciceyi ustunde ama sapi ezilip buruşup kendini saliyor normalmi yoksa bi sorunmu var balkonda guneş gormeyen havadar yerde tutuyorum

Bende ne zaman sıklamen alsam aynı şekilde kaybediyorum . Şu an yine 1 aylık yeni bi sıklamen aldım ama erimeler yine çoğaldı ve bugün baktım ve biraz temizledim yine hafif yumuşamalar başlamış. Bunun çözümü yokmu ? Balkonda ve sabah güneşi alan bi yerde. Lütfen acil yardım.

yeşildente Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 15:57   #398
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
yesildente benimde birtane siklamenim var yaklasik 3 aydir benimle serin mutfakta sabah günesi aliyor perde arkasinda altan suyunu veriyorum üsten vermiyorum bu siklamenden önce birtane daha vardi beyaz birtane sagolsun ben anneme gitmisdim 1 ayligina esim üsten dökmüs suyu tam yumrunun üzerine öyle öldü o ama bunun suyunu altan veriyorum sizde altan verin direk günes almasin serin bir yere alin

yeşildente beğendi.
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 16:12   #399
Ağaçsever

hifa_24's Avatar

Angry

Ben artik balkonda direk sabah guneşi alan bi yerde tutuyorum tum çiçekler gitti nerdeyse 3 tane kaldi dinlendirme moduna gecirmeyi dusunuyorum bakalim ne olucak

Eski 15-04-2013, 14:44   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Erimeler fazlalaşınca bende üstüne toz tarçın döktüm. Mantarlaşmayı önler belki.

yeşildente Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 21:04   #401
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Ya ben bu siklamenleri çok seviyorum ama bunlar dışarıda yetişiyor mu? Dona falan dayanıklı mı yani?

labradorit beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 07:02   #402
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Ya ben bu siklamenleri çok seviyorum ama bunlar dışarıda yetişiyor mu? Dona falan dayanıklı mı yani?
Sn. Fagus Sylvatica; cyclamenler dona dayanıklı fakat üzerine kar yağdığında çiçekleri kısa sürede ölüyor. Bahçeye dikecekseniz kar yağdığı zaman üzerini kapatmanız gerekir. Kar geçtiğinde tekrar açmak gibi uğraş istiyor. Ama saksıya dikerseniz kar yağdığında korunaklı yerlere taşıyabilirsiniz.

Bende bu kış 6 saksı cyclamenimle köşe kapmaca oynadım. Daha çok kış bahçemdelerdi. 2 aydır bahçedeler. Bahçe sayfamda fotoğrafları mevcut.

Bol çiçekli günler.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 11:39   #403
Ağaçsever

hifa_24's Avatar

Sıklamenimin son hali dinlenmeye cekiliyor qaliba anlayamadim ki kendisini bi tomurcuk var ustunde bide yeni yaprak cikariyor ama obur yapraklarda da sararma basladi neyapsam ne etsem onu da bilemedim kendi haline mi biraksam hafta da bir de su versem altdan olur mu ki acaba?

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Eski 29-04-2013, 07:03   #404
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hifa_24 Mesajı Göster
Sıklamenimin son hali dinlenmeye cekiliyor qaliba anlayamadim ki kendisini bi tomurcuk var ustunde bide yeni yaprak cikariyor ama obur yapraklarda da sararma basladi neyapsam ne etsem onu da bilemedim kendi haline mi biraksam hafta da bir de su versem altdan olur mu ki acaba?
Sn. hifa_24; cyclameninizi dışarıda ve gölge bir yere alın. Sararmış yapraklarını ve tohum almayacaksanız tohum kapsüllerini temizleyin. tohum alacaksanızda 1 tane üzerinde bırakın. Çünkü çiçek tohum yapmaya başlayınca gücünü oraya veriyor çiçekler zayıf oluyor hatta dinlenmeye geçiyor.

Eski 29-04-2013, 07:05   #405
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Cyclamen

Güzellerimin bakımını yaptıkça onlarda coşuyorlar. Umarım seneye de bu güzellikleri yaşarız.

Name:  DSCF0562.jpg
Views: 1168
Size:  44.3 KB

Eski 29-04-2013, 19:18   #406
Ağaçsever

labradorit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Galeri: 8
Geçen sonbahar tohumdan ektiğim siklamenlerin bi tanesi bile çıkmaz mı ya...
Of of ...

labradorit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 00:19   #407
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Tohumlar, tohumlar, tohumlar. Siz de bizim kulüptensiniz, çiçek tohumlarını ben de bir türlü beceremiyorum

Eski 30-04-2013, 01:06   #408
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Tohumlar, tohumlar, tohumlar. Siz de bizim kulüptensiniz, çiçek tohumlarını ben de bir türlü beceremiyorum
Tohum ve çimlenmeye (ve diğer hemen her şeye) tekil ve tikel değil de daha geniş açıdan bakar ve anlamaya çalışırsanız; çimleneceklerdir.

İsmet Berkan'ın bu yazısından başlar, insan dışındaki varlıklar için de doğru olduğunu varsayar, Mine Pakkaner'in açtığı ve hak ettiği ilgiden uzak mikoriza konusunu da okur, birazını uygulayabilirseniz, daha çok çimleneceklerini söyleyebilirim.

Tohumdan çimlendirme ile ilgili başlıklarımız var, ancak forumda dolaşıp bulmanız ve ararken başka güzellikleri de bulabilmeniz için linklendirmeyeceğim.

gece
çimlenme ve yaşama tutunmanın en güzel etkileşim şekli olduğunu düşünen forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 21:35   #409
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Sağol sayın gece, özellikle süperorganizma olarak insan yazısı o kadar mantıklı ve etkileyici ki. Tohum çimlendirme hakkında yeterince bilgim var aslında. Ağaç ve sbze tohumlarını çimlendirmede de başarılıyım, özellikle ağaçlarda. Ama çiçek tohumları o kadar küçükler ki elimin ayarını tutturamıyor ve bir türlü beceremiyorum.

gece beğendi.
Eski 19-05-2013, 10:40   #410
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba tavsankulagi veya Cyclamen severler.Gecen sene cok az veren,fakat bir kokte,bu yil ilk kez bu kadar ciceklendigini gordum.Nasil cogaltacagimi bilmiyorum.2 Yildir benle..

Eklenen Resimler

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 16:18   #411
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
harika açmış

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 16:18   #412
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
alttan değil de üstten versek sıkıntı olur mu

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 02:28   #413
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Sarıgöz tohum bağlamasını bekleyin bence. Yuvarlak şekilli tohum kapsülünü farkedersiniz zaten oluştuğunda. Bu kapsül iyice kuruduğunda zaten yapraklarda tamamen kurumuş olur.Tohumları uygun bir saksıya ekerseniz bir çok sıklemeniniz olur.
Bitki dinlenmeye geçiyor zaten. Suyunu azaltın ki uyusun.
Ama tohumdan yetiştirdiğinizde ikinci yılında çiçek açacağını hatırlatırım. Bu kadar beklemek istemezseniz saksısını değiştirirken topraktaki minik yumruları ayırarak ta çoğaltabilirsiniz bitkinizi. Kolay gelsin.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 02:30   #414
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Tohum kapsülü bu şekilde oluyor

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2013, 11:19   #415
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Tavsiye icin tesekkurler dagcicegi....Yapraklar sarardi zaten,fotografta da sararmaya basladigi belli.Saksisini degistirecegiz yakinen..Tohum cok olustu,fakat dediginiz gibi kucuk yumrulardan yetistirmek daha mantikli.2-3 yil bekleyemem
Tekrar tesekkurler dagcicegi..
Sayin maysan80,alttan verin suyu.

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 22:43   #416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2013
2 ay önce biraz fazlaca budamış olduğum siklamenim tüm yapraklarını döktü. budama yaptıktan sonra yumrusunu örtecek kadar toprak ilave etmiştim. şu an sonradan ilave ettiğim topragı aldım. yumrusu topragın üzerinde görünüyor ama hiç yaprak yok. acaba dinlenmeyemi geçti. şu aşamada ne yapmam gerekiyor?

süsnarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 11:03   #417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Köksüz halde diktiğim sıklamenler tuttu fakat yaza girerken kurudular. Forumdan edindiğim bilgilerden uykuya yattığını düşünüyorum. Dibini eşeleyip kontrol etmeye de korkuyorum. Yeşerecek olurlarsa bu sene çiçek açarlar mı merak ediyorum.

taitai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 19:41   #418
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Taitai, ucu küt bir nesne ile yumruyu kontrol edin. Yavaşça ve zarar vermeden yapın ki yumru delinmesin. Eğer sert şekilde duruyorsa yeniden yeşerecektir ve çiçek açacaktır. Önemli olan uyku döneminde sulamadan serin ve kuru bir ortamda saklayabilmek.

taitai beğendi.
Eski 28-10-2013, 09:34   #419
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Arkadaşlar dün A101'den bir saksı siklamen aldım.O kadar güzeldiler ki; minyatür gül ve gene güzel çiçekli adını bilmediğim bir bitki daha vardı..Onların içinden beni büyülemeyi başardı.O kadar sağlıklı ve güzel çiçekleri var ki.Hayran hayran baka kaldım..Yemek masamın üzerine koydum.Öğle yemeğimi izleye izleye yedim.Sonra netten sizleri okumaya başladım.Soğuk ve ışıklı bir yer seviyor yorumlarını okuyunca tedirgin oldum 3 farklı yer değiştirdim zira evimizi kaloriferle ısınıyor ve her yer çok sıcak..Salonumda ışığı net alabileceği peteklerden uzak bir yere koydum.İnşallah orayı sever.
Formunda değişiklik olursa yatak odama kadar götüreceğim onu Orada petek kapalı,serin ancak güneş ışığı pek fazla girmiyor içeriye..Umarım salonu sever..
Not: Bu arada bu siteden daha neler öğreneceğim kimbilir.Hepsi için ayrı ayrı teşekkürler.Zaten bitkileri çok severim ama sizin sayenizde tam bir çiçek delisi oldum..Hadi hayırlı olsun bakalım

altintasna beğendi.
SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 21:35   #420
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Adını bilmediğiniz çiçek bir tür Kalonşe. =)

Civarda başka a 101 ler varsa bence onlara da uğrayın. Depodan mağazalara gönderilen her kutunun içinde aynı tür siklamenler olmayabiliyor.

Mesele depoda benim iki gün içinde gördüklerim biribirinden farklıydı.

Kimi kutuda kırmızı beyaz çiçekli olanlar var. Kimi kutuda ise eflatun-beyazlar var. Kimi kutularda ise diğer siklamenlerin 3 çiçeği büyüklüğünde çiçekleri olan turuncu çiçekli siklamenler var.

Bu saydıklarımın hepsi her kutudan çıkmıyor malesef.

SUDEM beğendi.
altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024