agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2011, 22:20   #331
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sevgili Cemo, ben de başköşelere koyar gözünün içine bakardım pembe beyaz iki Sıklamen öyle mevta oldu. Ankara geceleri -8 Cleri görüyor herhalde bahçeye eksem yaşamaz ama ofisim iyi bir seçenek. Haydi bir daha deneyeyim

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:57
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 11:13   #332
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
O albenili güzelim çiçekleriyle bizlere "gel bizi al" diyen açelya ve sıklamenleri alır, evimizde bir de en sıcak ortamlarda yanıbaşımızda yetiştirmeye çalışırız. Öldüklerinde de neye uğradığımızı şaşırırız. Sıcak ev ortamında yaşamayacağını sonunda kavrayabildikten sonra bu sefer de, soğuk sever diye kışın balkona bıraktığım sıklamenimi sulayıp dondurarak öldürmüştüm. Dillerinden anlayana dek zavallıları katledip duruyoruz.

Sıklamenler kesinlikle, hele ki ısıtılan iç mekana uygun bitkiler değil. Ankara'nın soğuğuna ne kadar dayanabileceği konusunda tam bir fikrim olmadığı için artık balkonda riske atmak istemiyorum ama günde 4-5 saat havalandırdığım kapalı balkonda tutuyorum. Alttaki karede görülen pembe ve beyaz sıklamenler henüz 1,5 ay önce aldıklarım. Sağ yandaki ise baharı, yazı bol çiçekli geçirdikten sonra yeni arkadaşlarının yanına taşındı. Bu arada hepsi bol tomurcukluydular. Yeni tomurcuklar çıkartırlarken saksı değiştirmem bir hataydı ama biraraya toplamak istemiştim. Taşınma stresini attıktan sonra tomurcuklarını da yeniden büyütmeye başladılar. Serin bir ortamda gayet mutlu yaşıyorlar. Hele beyaz olanın öyle hoş bir kokusu var ki, habire çıkıp kokluyorum
Name:  PC080258.jpg
Views: 3281
Size:  44.3 KB

Not: Bu arada açelyamın da aynı ortamda çok mutlu olduğunu ve çılgın gibi çiçeklendiğini yazayım.

SerDag ve SUDEM beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 21:43   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Benim anlamadığım birşey var. Sklamenlerin yabani formunun çiçekleri çok küçük. Çünkü bizim yöremizde de kırsal alanda çok miktarda var. Her taraf dolu. Ama çiçekleri küçük olduğu için hiç kimse dönüp bakmıyor bile. Dolayısı ile bunların doğadan sökülmesinin yasaklanmasının espirisini anlayamadım. Çünkü süs bitkisi olarak düşünüldüğünde ticari değeri yok gibi bir şey. Acaba benim bilmediğim başka işler için mi kullanılıyor?

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 22:16   #334
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Yabancı ülkelerde profesyonel koleksiyoncular doğal türleri topluyorlar. Onlar da melez, hollanda ürünü olan soğanlılara değer vermiyor, sadece yabani türlere ilgi duyuyorlar. Dolayısıyla Türkiye'den söküp yurtdışında satıyorlar.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 19:19   #335
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Nasıl minik çiçekli dönüp de bakmayacağınız yabani orkidelerin yumruları sahlep eldesi için kontrolsüz olarak toplanıyorsa, sıklamen yumrusunun da bir sektörde yeri olabileceğini tahmin ediyorum. Örneğin yabani orkidelerde aşırı tükeniş başgösterdi, insanlar yeni bilinçlenmeye başladı.
Ama sayın kharel'in dediği gibi doğal türler de toplanarak yurtdışına kaçırılıyor.

Lalem beğendi.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:54
Eski 17-12-2011, 16:57   #336
Yeni Üye

tommybee's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2011
Arkadaslar merhaba
siklamenim solmuş bir durumda,eğrildi soldu.hemde kış ayında.Ve elimden geleni yaptım çok serin bir yerde tutuyorum ve dogru duzgun güneş ışığı gecmiyor ve ayriyetten tek bitki. Nerde yanlış yaptıgımı bilsem.Nolur yardım edin nasıl eski haline getirebilirim moralim o kadar bozuk ki simdiden teşekkürler

tommybee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 23:46   #337
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın tommybee sıklamenle ilgili ben de acemiyim ama bu başlıktaki mesajlardan anladığım kadarıyla:
15 C civarında tutacaksınız.
Üstten değil alttan su vereceksiniz. sulama haftada bir.
Günde 1 saat günışığı alırsa iyi olur hiç ışıksız ortam iyi olmaz.
Isıtmalı odada tutmayın camlı balkona ya da serin bir odaya atın.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:52
Eski 26-12-2011, 19:59   #338
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Bir aydır balkona çıkarttığım bitkilerim kesinlikle çok keyifli.kesinlikle sulamayı alttan yapıyorum.Üzerine yağmur gelmiyor.sabah güneşini öğleye kadar görüyor.İki kez de çiçekli bitkiler için sıvı besin verdim.şimdilik herşey yolunda

Name:  SAM_1915.jpg
Views: 3174
Size:  56.2 KB

canannuman, SerDag ve SUDEM beğendi.
armeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 09:09   #339
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Siklamenim ölüyor!.. Kasım ayında hediye olarak gelen siklamenimi bir kaç gün içeride durduktan sonra buradan edindiğim bilgilerle açık balkona sabahtan öğleye kadar güneş gören bir yere koydum. Daha önce de bir siklameni yaşatamadığım için (o zamanlar bu siteden haberim yoktu) çok titiz davrandım ama bu sabah baktığımda bütün yaprakları ve çiçekleri baygın bir şekilde duruyordu. bunu da yaşatamıyacağım herhalde yapabiliceğim bir şey varmı?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 21:40   #340
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Baygınlık susuzluk göstergesi sayın ezo. Alttan su verin. yarım gün içinde dikleşmesi gerekir. Suyu hüüüüüüürrp diye çektiğini görürseniz çok susamıştır.
Bir de balkonunuzun sıcaklık durumu nedir? Çok soğuk, eksi derecelerde olmamalı. Camlı balkon ve ısınmıyorsa bu iyi olur.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:32
Eski 08-01-2012, 21:42   #341
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Karlar kraliçesini işyerime götürdüm. ofisim müthiş soğuk oluyor. Bayıldı bayıldı! Bir yanında yılbaşı çiçeği, öte yanında paskalya kaktüsü, bu üç soğuk aşığı pek bir mutlular.

Haftada bir sulanma sıklığını pek beğenmedi. 3 günde bir az az alttan suluyorum. Daha iyi karşıladı.

Eklenen Resimler

ksantip, canannuman ve SUDEM beğendi.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:32
Eski 15-01-2012, 20:25   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba arkadaslar gecen hafta bir siklamen hediye aldım ama nasıl bakılacaını bilmedigimden burda yazan herseyi okudum uyguluyorum 1 haftadr bir sorun yoktu hep balkonda duruyodu ama dun kar yagdı ve ciceklerim bi saat kadar karlı havada durdu sonra eve gelir gelmez içeriye aldım dunden beri evde duruyor..bugun 2 cıcegi buzuşmuş yumuşamış duruyorlar ne yapmalıyım evde bakmaya devam mı edeyim? kar durdru ama hava soguk istanbulda oturuyorum..gene balkona mı cıkarayım?2 cıcek buzuştu die cok panik oldum bakamıycakmıyım die yardım ederseniz cok sevinirim...

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 22:31   #343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Sevgili sedefimre.
Çiçeğiniz evde (sıcak) ortamda sağlıklı yaşayamaz. Balkonda kar almayacak bir yerde tutmanızı öneririm. Umarım soğuk yerden sıcak yere ani geçiş şoku yaşamaz. Suyunu ihmal etmeyin, suyu pek sever Eğer sağlıklı yaşama ortamını bulursa sizi çiçekleriyle bu kış bol bol mutlu eder. Birde unutmadan muhtemelen yazın kuruyacaktır. saksını bozmadan ara sıra su vermeye devam edin ki seneye havalar soğumaya başlayınca tekrardan yeşillensin. Sevgiler...

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 23:22   #344
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Evde üç farklı renk cyclamen var. Alır almaz açık balkona koymuştum. Bugün onlara duş yaptırırken pembe çiçekli olanın müthiş parfümlü bir koku saçtığını farkettim. Büyüleyici, kesif bir kokusu var
Sevgili Yukka epey bir zaman olmuş siz yazalı fakat ben forumda yeniyim benimde cyclamen im kokulu şu an 2tane var biri daha ufak beyaz renkli diğeri daha büyük pembe ama sadece beyaz olanda koku var. paylaşmak istedim...

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 14:35   #345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
cok tesekkür ederim..bir de forumdaki çiçeklerin goruntusune bakıyorumda genelde cicekler yapraklardan daha yukarda..benimkiler yaprakların altında sıkışmaktan pek yukarı cıkamıyorlar..bazı yaprakları keserek yer açayım mı hiç ellemiyim mi?

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 18:03   #346
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın sedefimre yaprakları hiç kesmeyin. olsalar bile çekip kopartmayın. Bitki yaprak soldururken aslında besinlerini yumrusuna çeker. Solmayan yapraktaki gıdaya ise ihtiyacı vardır. Yaprakları aralayarak çiçek boyunlarına yardım edebilirsiniz. Bir de soğuktan eve aldığınız an bitkiler termal şoka girerler. Sebebi yüksek sıcaklık farkıdır. Sayın cenan çok haklı. Kar gelmeyen bir köşede muhafaza etmeye çalışın.
Sayın arzu ben Ankara'da kokulu sıklamen o kadar aradım ki. Hepsi kokusuz. Güle güle büyütün.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:21 Neden: düzeltme
Eski 22-01-2012, 23:22   #347
Yeni Üye

kirazbonsai's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
merhaba

kirazbonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 23:28   #348
Yeni Üye

kirazbonsai's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
merhaba arkadaşlar sıklamenleriniz çok güzel. benim sıklamenim de geçen yıl tıpkı bunlar gibiydi. ama bu yıl evimizi değiştirdik ve burada içeride bakmak zorundayım. sıcağın etkisiyle çiçekleri çok küçük açtı ve hemen kurudu sıklamenimin. şimdi biraz daha serin bir yerde ama yine içeride. benim sorum acaba bu yıl tekrar çiçek açar mı

kirazbonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 20:54   #349
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Sayın Serdağ çok teşekkür ederim. Ben tesadüfen denk geldim, İnşallah sizinde karşınıza çıkar.

Eski 29-01-2012, 20:03   #350
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
sıklamenlerim:)

bunlarda benim sıklamenlerim

Eklenen Resimler

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 20:13   #351
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

sıklamenlerimle hemen hemen 2 aydır birlikteyiz.Siteden sizlerin sayesinde edindiğim bilgilerle hemen evimin soğuk olan salon kısmına koydum ve mutlular şuandaAncak bazen beyaz olan baygın bir şekilde çiçeklerini sağa sola savrulmuşcasına atıyor bende hemen hem diplerine hemde saksının tabağına su döküyorum ve yarım saatte kendine geliyor.Demekki, sıklamenler güneşi direkt sevmediği gibi çiçekli döneminde bol bol su istiyor.Ancak su da çürütür diye okudum ve korktum şimdi,arada sapları ile birlikte solan çiçeklerini çekip koparıyorum sararan bir kaç yaprak oluyor onlarıda koparıyorum umarım doğru yoldayımdır.Beni asıl düşündüren şey ankaranın baygın sıcaklarında bu çiçeği nasıl muhafaza edicem özellikle ev çok sıcak oluyor ve serin hiç bir yer yok yazın bu konuda da Buket hanımın ve siz sıklamen severlerin tecrübelerinden yararlanmayı düşünüyorum

Eklenen Resimler

canannuman ve SUDEM beğendi.

Düzenleyen sabırsız0606 : 29-01-2012 saat 20:17 Neden: imla
Eski 30-01-2012, 00:16   #352
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın sabırsız0606 Sıklamenleriniz çok iyi durumda gözüküyorlar. Güle güle büyütün. Solsalar da çekince gelmiyorlarsa sararan yaprakları elinizle kopartmayın derim. Bir de forumdaki birçok üye sadece saksı tabağından su verilmesini öneriyor. Toprak üstünden sulamayın, en azından gövde merkezinin hizasına gelmemeli. Eğer çiçekler kendilerini yaprak üstlerine bırakıyorsa susamıştır su veriniz. Eğer mevsim şaşması yaşamazsa Sıklamenleriniz baharda tüm çiçek ve yapraklarını soldurup dinlenmeye çekilecek, sulamayı kesmeniz veya azaltmanız gerekecek ve serin, kuru, loş bir yere alacaksınız. Yazın Ankara sıcağı cidden çok berbat, varsa işyerinizde serin bir ofis veya çalınmayacağı garantisi varsa apartman içinde bir loş pencere önü yaz gelince çözüm olabilir.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:17
Eski 30-01-2012, 01:00   #353
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Teşekkür ederim sayın SerDag.Önerilerinizi aynen uygulayacağım.Şimdiden dediğiniz gibi bir yer bulmak için düşünmeye başladım galiba apartman en iyi çözüm olacak bu çiçeği çok sevdim kaybetmekten korkuyorum artık üsttende su vermeyeceğim dediğiniz gibi gövde merkezine su geliyor ister istemez.Çiçeğimi sağlıklı bulmanız beni çok mutlu etti bazen endişeleniyordum açıkcası bol çiçekli zamanlar dilerim.

SerDag beğendi.
Eski 30-01-2012, 18:36   #354
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Haftasonu Bayrampaşa Praktiker'de küçük saksılarda,çiçekli sıklamenleri 1 tl.den satıyorlardı.

5 adet aldım,çiçekleri geçiyormuş gibi bir görüntü verse de halen tomurcuklu olanları seçmeye çalıştım.

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 06:17   #355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
merhabalar. ben geçtiğimiz cuma akşamı, kız arkadaşıma siklamen aldım. çiçeklerinden birinin taç yaprakları döküldü. belli ki içinde tohum oluşacak. o tohum, ne zaman toplanabilir? taç yapraklar daha dün akşam düştü.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 11:19   #356
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_.../622B00073.pdf
Burada sıklamenle yetiştirme ile ilgili ders notu var.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 21:54   #357
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın çiçeksever harikasınız çok faydalı bir belge. Sıklamenin türkçe isminin tavşankulağı, söğecen, domuz soğanı, Meryem Ana kandili olduğunu bilmiyordum ilk anda öğrendiğim bu oldu. Kokulu olan İran sıklameniymiş. Keşke bulabilsek.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:01 Neden: imla
Eski 15-03-2012, 23:06   #358
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın çiçeksever'in paylaştığı belgeden mühim bir alıntı:

SULAMA
Yumrulu bitki oldukları için su verilmesi önemlidir. Bitkinin yumruları uyanmadan önce su gereksinimi hemen hemen yok gibidir. Bitki esas çiçeklenme dönemi olan sonbahar
ve kışın (aralık- nisan) kireçsiz su ile 2 -3 günde bir sulanmalıdır. Sulama sırasında yapraklar ıslatılmamalı, su saksının kenarından dökülerek yaprak ve çiçeklerin çıktığı “kalp” denilen orta kısmının sulanmamasına dikkat edilmelidir. Çiçeklenme bittikten sonra, bitkiye verilen su azaltılmalı ancak saksı toprağının tümüyle kurumasına izin verilmemelidir. Dinlenme dönemi nisandan temmuz ayı başına değin sürer.

Cyclamen (siklamen) bitkisinde görülebilecek bazı problemler:
 Yaprak sararması: Sebebi sıcak ve kuru havadır. Cyclamen sıcak ortamı sevmez. Çiçeğin bulunduğu odanın ısısı 15 0C’ yi geçmemelidir. Eğer odanın ısısı ideal ise yaprak sararmasının nedeni, çiçeğin doğrudan güneş ışığına maruz kalması ya da yeterince sulanmamasıdır.
 Çiçek komple solarsa: Fazla sulanması akla gelen ilk nedendir. Çiçeğin suyu alttan verilmelidir.
 Kısa zamanda çiçek açması sona ererse: Çiçek çok fazla sıcak bir odada tutuluyordur, gereğinden fazla ya da az sulanıyordur. Bulunduğu odanın havası kurudur.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:01 Neden: ekleme
Eski 19-03-2012, 19:46   #359
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Merhaba arkadaşlar,
Ben bu çiçeğin kapsülünü çok merak ediyorum. İlk sayfalarda bir arkadaş resim yüklemiş kapsülle ilgili fakat asıl merakım şu ; benim çiçeğimde tarif edilenin dışında bir şey var. Çiçek sapı üzerinde tohum tarzı şeyler.Gül goncası gibi fikri olan var mı?

Eski 20-03-2012, 16:18   #360
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Resim yüklerseniz,anlayan arkadaşlar yorum belirtir.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024