agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2013, 10:25   #451
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Biraz zaman verin bence, sararanları temizleyip kendi haline bırakın. Bu arada toprağını kontrol ettiniz mi? Bir de sularken yapraklarına su değdirmemeye dikkat edin.
Cevabınıza teşekkürler sayın Ozlem Burda sormadan önce kaloriferin yandığı odada pencerenin önünde duruyorlardı, soğuk sevdiklerini biliyordum ama evim fazla ısınmadığı için sorun olmaz gibi geldi. Sonra burdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine soğuk olan odaya aldım, kontrol ettim , yapraklarının bazıları resmen çürümüştü ,çürükleri temizledim.Dün baktığımda yapraklarının neredeyse hepsi sararmış durumdaydı.Sararanları temizlememi önermişsiniz, nasıl temizleyeceğim? Falçata ile dibinden mi keseceğim? Toprağını kontrol edin demişsiniz, herhangi bir zararlı var mı diye mi kontrol edeceğim? Alalı 15 gün oldu 1 kere suladım, sularken de yapraklarına değirmemeye dikkat ettim. Besin aldım çiçekli bitkiler için nasıl uygulamalıyım acaba? Sulama suyuna mı eklemeliyim? Ben onları kaybetmek istemiyorum

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 15:01   #452
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Yaprakların sarı ve çürük olanlarını dipten elinizle koparın. Toprak çok kuru ya da çok ıslak olmamalı, sadece torf ise besin eksik geliyor olabilir, sıvı besin üzerinde kullanımı tarif edilmiştir, su ile karıştırmanız gerekir genellikle. Sıklamen çok dayanıklı bir çiçek sıcağa koymazsanız kolay kolay ölmemesi lazım. Yumrusu çürümedikçe de yeniden filiz verip döner diye düşünüyorum.

Benim pencere önünde gayet iyiler üstelik kuzeye bakıyorlar.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 15:08   #453
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın Ozlem A,
Konuyla alakasız ama, sıklemenin yanında dikili olan diğer 2 bitkinin adı nedir? Çok yakışmışlar.

ahsenn beğendi.

Düzenleyen yağmur : 02-12-2013 saat 15:09 Neden: yazım hatası
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 15:09   #454
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Yaprakların sarı ve çürük olanlarını dipten elinizle koparın. Toprak çok kuru ya da çok ıslak olmamalı, sadece torf ise besin eksik geliyor olabilir, sıvı besin üzerinde kullanımı tarif edilmiştir, su ile karıştırmanız gerekir genellikle. Sıklamen çok dayanıklı bir çiçek sıcağa koymazsanız kolay kolay ölmemesi lazım. Yumrusu çürümedikçe de yeniden filiz verip döner diye düşünüyorum.

Benim pencere önünde gayet iyiler üstelik kuzeye bakıyorlar.
Teşekkürler sn Ozlem, ben de en kısa zamanda fotoğraf yükleyeceğim, o zaman sorunu daha net anlaşılır heralde. Sizinkiler çok hoş maşallah, dışarda mı duruyorlar? İstanbulun havası buraya nazaran ılıktır muhakkak, Kütahya' nın soğuğu hiçbişeye benzemez, don olur sabahları, o yüzden dışarı koymam doğru olmaz diye düşünüyorum.

Ozlem A beğendi.
Eski 02-12-2013, 17:48   #455
Moderatör

Teşekkürler, yeşili çok saksı düzenlemelerini seviyorum, çiçekli bitkilerin güzelliğini daha öne çıkarıyorlar. Bu saksıda sıklamenin yanındaki pembe çiçekli Erica, arada minik bir şimşir var görünmemiş, ortadaki uzun bitkinin adını hatırlayamadım ama Bauhaus'tan almıştım. Diğer saksılarda minik yapraklı hederalar da kullandım. Bunlar da kırmızı mini sıklamenlerim, yanlarında mini beyaz hercailer ve uzun limoni yeşil bitkiler var.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ozlem A : 02-12-2013 saat 17:53 Neden: Yazım hatası
Eski 02-12-2013, 17:52   #456
Moderatör

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Teşekkürler sn Ozlem, ben de en kısa zamanda fotoğraf yükleyeceğim, o zaman sorunu daha net anlaşılır heralde. Sizinkiler çok hoş maşallah, dışarda mı duruyorlar? İstanbulun havası buraya nazaran ılıktır muhakkak, Kütahya' nın soğuğu hiçbişeye benzemez, don olur sabahları, o yüzden dışarı koymam doğru olmaz diye düşünüyorum.
Evet dışarıdalar, Kütahya ile kıyaslanamasa da İstanbul ortalamasından 2-3 derece daha serin oluyor oturduğumuz semt. Sizinki de toparlayacaktır merak etmeyin.

fesleğen beğendi.
Eski 02-12-2013, 18:16   #457
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Sn. Fesleğen;
Sıklameninizin havaya ihtiyacı var lütfen en azından gündüzleri dışarı çıkarın. Salonunuz ne kadar soğuk olsada açık hava da değil. Sıklamenler dış mekan bitkileri . Sıcaktan ve kapalı yerde durmaktan çiçeğinizi kaybedebilirsiniz.

Ben seneler önce bu şekilde bir sıklamenimi kaybettim.
2 senedir de aramız düzeldi artık.

Umarım sizin çiçeğinizde düzelir. Fotoğrafını da yüklerseniz daha bilgili arkadaşlar da yorum yapabilir.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 20:27   #458
Moderatör

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Sn. Fesleğen;
Sıklameninizin havaya ihtiyacı var lütfen en azından gündüzleri dışarı çıkarın. Salonunuz ne kadar soğuk olsada açık hava da değil. Sıklamenler dış mekan bitkileri . Sıcaktan ve kapalı yerde durmaktan çiçeğinizi kaybedebilirsiniz.

Ben seneler önce bu şekilde bir sıklamenimi kaybettim.
2 senedir de aramız düzeldi artık.

Umarım sizin çiçeğinizde düzelir. Fotoğrafını da yüklerseniz daha bilgili arkadaşlar da yorum yapabilir.
Çok haklısınız. Çok soğuklarda da en azından pencereye yakın konup arada gündüz pencere açılırsa iyi olur.

Eski 03-12-2013, 09:29   #459
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Sayın Ozlem A, sayın Sevgi cevaplarınız için teşekkür ederim. Zaten çiçeklerim pencerenin önünde ve pencere gündüzleri açık, havalanıyor. Ama dediğiniz gibi balkona çıkarabilirim. Gelişme olursa paylaşırım Bu arada sn Ozlem A çiçkeleriniz harika, mükemmel! Tebrikler... Darısı başımıza...

Ozlem A beğendi.
Eski 05-12-2013, 17:06   #460
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar ilk aldığımda çok daha sağlıklıydı şimdi biraz yaprakları döküldü hastalandıımı normalmi şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Asia ve İremsıla beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 17:09   #461
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Buda öbür tarafı

Eklenen Resimler

Eski 05-12-2013, 17:12   #462
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Bunuda yeni aldım çok beğendim

Eklenen Resimler

Eski 05-12-2013, 22:01   #463
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sayın salihcan,
İçeri de bakıyorsanız o nedenle yapraklarını döküyor olabilir. İç mekanı sevmiyorlar. Bir de ilk satın aldığımızda dikili oldukları toprak -toprak değil resmen sünger gibi bir şey oluyor ondan da kaynaklanabilir.

YeniGine ve salihcan beğendi.
Eski 06-12-2013, 11:56   #464
Moderatör

Alıntı:
Sayın Ozlem A, sayın Sevgi cevaplarınız için teşekkür ederim. Zaten çiçeklerim pencerenin önünde ve pencere gündüzleri açık, havalanıyor. Ama dediğiniz gibi balkona çıkarabilirim. Gelişme olursa paylaşırım Bu arada sn Ozlem A çiçkeleriniz harika, mükemmel! Tebrikler... Darısı başımıza...
Tecrübelerime göre sulama daha doğrusu az sulama çok önemli. Ve çiçeklerime evde yaptığım enzimi su ile seyreltip sulama suyuna karıştırarak hem de sprey ile yapraklarına veriyorum, tavsiye ederim. Çok fark ettiğini göreceksiniz. Forumda enzim yapımı ile ilgili ansiklopedik boyutta bilgi var, kolaylıkla yapabilirsiniz.

yağmur beğendi.
Eski 06-12-2013, 14:05   #465
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Tecrübelerime göre sulama daha doğrusu az sulama çok önemli. Ve çiçeklerime evde yaptığım enzimi su ile seyreltip sulama suyuna karıştırarak hem de sprey ile yapraklarına veriyorum, tavsiye ederim. Çok fark ettiğini göreceksiniz. Forumda enzim yapımı ile ilgili ansiklopedik boyutta bilgi var, kolaylıkla yapabilirsiniz.
enzim ile alakalı link gönderebilir misiniz?

Eski 06-12-2013, 20:07   #466
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Sayın salihcan,
İçeri de bakıyorsanız o nedenle yapraklarını döküyor olabilir. İç mekanı sevmiyorlar. Bir de ilk satın aldığımızda dikili oldukları toprak -toprak değil resmen sünger gibi bir şey oluyor ondan da kaynaklanabilir.
Teşekkür ederim balkonda bakıyorum

Eski 06-12-2013, 20:56   #467
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Teşekkür ederim balkonda bakıyorum
Sn. salihcan;
Balkonda güneşli bir yerde duruyorsa yapraklar ondan sararmış olabilir. Sıklamenler sıcağı ve güneşi sevmezler. Gölge ve serin yerlerden hoşlanırlar.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 15:12   #468
Moderatör

Enzim konusunun linkini kopyalıyorum.. Çok uzun bir konu ama gözünüz korkmasın. En baştan okumanızı ve basit formülü uygulayarak denemenizi tavsiye ederim, ayrıca Sn. Yağmur gibi enzim uzmanlarımız yardımlarını esirgemiyorlar..

Enzim (Enzyme)

Eski 07-12-2013, 18:21   #469
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Sn. salihcan;
Balkonda güneşli bir yerde duruyorsa yapraklar ondan sararmış olabilir. Sıklamenler sıcağı ve güneşi sevmezler. Gölge ve serin yerlerden hoşlanırlar.
Panjur var pek güneş yok

Eski 07-12-2013, 21:14   #470
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Enzim konusunun linkini kopyalıyorum.. Çok uzun bir konu ama gözünüz korkmasın. En baştan okumanızı ve basit formülü uygulayarak denemenizi tavsiye ederim, ayrıca Sn. Yağmur gibi enzim uzmanlarımız yardımlarını esirgemiyorlar..

Enzim (Enzyme)
Sayın Ozlem A,
Uzmanlık kim ben kim hele sayın Meyvelitepe gibi büyüklerimiz varken. Ama uzman olmasamda hem enzim hem soğuk kompost konusunu tek mesajı bile atlamadan okudum, sürekli olarak da takip ediyorum. Evde, sanıyorum 6. parti enzim+soğuk kompost denemesini yapıyorum. Yaptıklarımı bitkilerimde kullanıp test etme olanağı da buldum. Elimden geldiğince çevreme de faydalarını anlatmaya çalışıyorum. Ama insanlar "çer çöpü evine dolduruyorsun" diye alay ediyorlar orası ayrı

Ozlem A ve loveforlife beğendi.
Eski 08-12-2013, 01:08   #471
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00001.jpg
Views: 691
Size:  58.1 KB

Name:  Image00002.jpg
Views: 709
Size:  56.8 KB

Name:  Image00003.jpg
Views: 707
Size:  56.3 KB

Name:  Image00004.jpg
Views: 687
Size:  65.8 KB

Name:  Image00005.jpg
Views: 691
Size:  57.8 KB

Eski 08-12-2013, 01:10   #472
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00006.jpg
Views: 696
Size:  62.4 KB

Name:  Image00007.jpg
Views: 701
Size:  60.0 KB

Name:  Image00008.jpg
Views: 688
Size:  62.9 KB

Name:  Image00009.jpg
Views: 668
Size:  52.0 KB

Name:  Image00010.jpg
Views: 699
Size:  58.7 KB

Eski 08-12-2013, 01:11   #473
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Name:  Image00011.jpg
Views: 731
Size:  44.1 KB

Name:  Image00012.jpg
Views: 754
Size:  46.4 KB

Name:  Image00013.jpg
Views: 746
Size:  61.5 KB

Name:  Image00014.jpg
Views: 697
Size:  62.1 KB

İremsıla beğendi.
Eski 08-12-2013, 01:12   #474
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Sıklamenlerimin son durumu böyle, önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar,
saygılarımla...

Eski 08-12-2013, 01:13   #475
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:

Enzim (Enzyme)
Teşekkürler...

Eski 09-12-2013, 12:29   #476
Moderatör

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Sayın Ozlem A,
Uzmanlık kim ben kim hele sayın Meyvelitepe gibi büyüklerimiz varken. Ama uzman olmasamda hem enzim hem soğuk kompost konusunu tek mesajı bile atlamadan okudum, sürekli olarak da takip ediyorum. Evde, sanıyorum 6. parti enzim+soğuk kompost denemesini yapıyorum. Yaptıklarımı bitkilerimde kullanıp test etme olanağı da buldum. Elimden geldiğince çevreme de faydalarını anlatmaya çalışıyorum. Ama insanlar "çer çöpü evine dolduruyorsun" diye alay ediyorlar orası ayrı
Bana da eşim ev patlamasın aman diye takılıyor Hele de 6 ay öncesine kadar olan hızlı yurtdışı kariyer hayatım falan da işin içine girince, temizliğe gelen kadın kesin dedikodu yapıyordur hakkımda 'işten ayrıldı evde çöp biriktiriyor' diye

yağmur beğendi.
Eski 09-12-2013, 12:31   #477
Moderatör

Alıntı:
Sıklamenlerimin son durumu böyle, önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar,
saygılarımla...
Hepsini göremedim ama bir kaç tanesinde dipte tomurcuk var sanki, kısa zamanda düzelirler diye düşünüyorum.

Eski 09-12-2013, 13:58   #478
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Hepsini göremedim ama bir kaç tanesinde dipte tomurcuk var sanki, kısa zamanda düzelirler diye düşünüyorum.
Sn Ozlem A, hepsinin dibinde küçük küçük tomurcuklar var, inşallah düzelirler

Eski 09-12-2013, 19:00   #479
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Cyclamen ler; orjini dağ bitkisidir. Dağlarda ağaç,çalı altlarında, havadar yerlerde gelişirler. Sn sevgi.nin yorumu doğrudur. Kapalı yerleri , durgun havalı yerleri ve sıcakları sevmezler.

En büyük sorunu: Botrytis denilen "Gri çürüklük" hastalığıdır. Gri çürüklük ÖZELLİKLE toprak yüzeyine yakın tomurcukların çıktığı bölgede zarar yapar ve yeni, taze yaprak dip kısımları çürür.

Botrytis çürüme etmeni, NEMLİ, HAVASIZ (hava sirkülasyonu olmayan, durgun havalı odalar) yerlerde hızlı çoğalır. Bu nedenle saksıları çok az sulamalı, ve havadar ve serin yerlerde tutmalıdır. Yumrunun çiçek ve yaprak çıkardığı kısım kuru kalmalı, ıslanmamalı veya çabuk kuruyabilmelidir.

Olanak var ise Botrytise karşı mantar ilacı (Rovral veya Ronilan) püskürtmenin faydası olur ama en iyi ilaç Havadar ve serin yerlerdir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 09:15   #480
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Sayın Kgursan'ın dediği şey sanırım şu an benim sıklamenimin başında.çünkü kendisi aldığımdan beri salonda.çiçekleri bitti.ancak yeni çıkan minik yaprakcıklar sarı renkte ve çelimsiz çıkıyor.yumrusunun halini merak ediyorum..
umarım çürümemiştir.açıp baksam,yapraklardan arındırsam ve kuru bir toprak içine koysam seneyi beklermi acaba dinlenerek?
fikirlerinize ihtiyacım var.

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024