agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2009, 14:01   #151
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Gölcükten gelirken ben de yol kenarlarında gördüm çok beğendim.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 16:01   #152
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Galeri: 1
Yaz-kış bahçedeki saksıda duran siklamenim.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 09:46   #153
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Geçen yıl tam bu zamanlarda pembe renkli bir sıklamen almıştım. Bu yaz sulamaya devam edince yaprakları hep yeşil kaldı ve büyük büyük bir sürü yaprağı oldu. Kışın yağmurlarda kendi kendine sulandı ve Kasım ayından itibaren tomurcuk oluşturmaya başladı. Saksısını hiç değiştirmemiştim. Sanırım yumrusu içinde çoğalmış. Ocak ayından beri çiçekleri hep üzerinde hiç birisinde bozulma olmadı ve üzerindeki çiçekleri en son saydığımda tam 22 taneydi, hala açmaya devam ediyor. Benim sıklamen çiçeğini görenler o kadar hoşlarına gitti ki hiç çiçek yetiştirmemiş bir arkadaşım bile sıklamen edindi. Yer sıkıntım olmasa her renginden edinmek isterdim. Ancak bu sebeple bir tane daha alabileceğim, renginin beyaz olmasını istiyorum.

SUDEM beğendi.
meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 18:17   #154
Yeni Üye

malatyalı mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
sıklemen zehirli mi ? bana öyle dedilerde doğrumu

malatyalı mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 19:20   #155
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Galeri: 45
bu da benim yaklaşık 1 ay önce aldığım sıklemenim bazı çiçekleri düştü ve o kosımları toprağa doğru eğiliyo bunların içinde tohum olucak daha önceki okuduğum yazılara göre. peki bu kapsül kuruycak mı? bişey daha ne zaman sulıycaz yani bu çiçek **** tohumlar ne zaman tekrar sulanıcak ben o kısmı anlamadım çiçek kuruycak mı? bu konuda bana da bilgi verirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 08:27   #156
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
geçenlerde foruma bir soru sormuştıum, ne yazık ki cevap alamadım ama nette araştırmalarıma devam ederken sorunumun ne olduğunu gördüm. paylaşayım istedim belki benle aynı sorunu olan vardır. benim cyclamenımın yaprakları sararıyordu 2güne bir. havanın kuru ve sıcak olması, beraberinde nemin azlığı buna neden oluyormuş. şimdi yerini değiştirdim, daha serin bir yere koydum, devam ederse yanına tabakla su koyup nem sağlamaya çalışcam. şimdilik sararma baya bir gitti gibi.

birde giz3mn sorusuna cvp verebilecek varmı? bende tohum elde etmeyi istiyorum, ama ölen çiçeklerimi hemen koparıyordum, oralardan tohummu olacak? ellememem mi lazım? yardımcı olur musunuz?

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 14:30   #157
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Solan çiçeklere dokunmayın. Çiçekler kendiliğinden düşsün. Çiçek sapları dik ve uçlarında bir yuvarlak kese varsa hiç dokunmayın. Bitkiyi çok azar azar sulamaya devam edin. Bir- iki ay içinde toplar büyüyecek ve patlayacak. İçinden tohumlar dökülecek. Onları uygun bir toprağa ekip bekleyin. Bir süre sonra minik yapraklar kendini gösterecek. Bu konuyu baştan sona okuyarak bakım ve üretim bilgilerine ulaşın.

SUDEM beğendi.
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 14:32   #158
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Bu arada siklamen çiçeğinin kokması normal midir? Benim pembe rekli olanı mis gibi kokuyor. Bu soruma cevap alamadım...

Eski 24-04-2009, 15:29   #159
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Benimde sıklemenim pembe ama kokmuyor. Optimus edindiğim bilgiler göre tohumlar toplanıp ağustosta ekiliyormuş. Benim keselerim var fakat daha acılmadılar çiçekler düşeli epey oldu bekliyorum acıldığında fotoğrafını koyucam.

Eklenen Resimler

giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 20:19   #160
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Bu arada siklamen çiçeğinin kokması normal midir? Benim pembe rekli olanı mis gibi kokuyor. Bu soruma cevap alamadım...
Benimkiler hiç kokmuyor.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 23:52   #161
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

ya üzüldüm şimdi, ben solan çiçekleri hep kopardım, neyse bir kaç tane daha var solan çiçek, onları ellemiyorum o halde.

yardımlarınız için saolun, beni aydınlattınız.

birde sıklamenlerimin yaprakları (yeniler) bir ilginnç anlayamadım, saplar gayet uzun, yapraklar minicik. ilk aldıgımda ne kadar güzellerdi. acaba bir büyük saksıya almammı lazım? çok minik saksıdalar, pet şişe büyüklüğünde. kökü zayıf kalıp bütün enerjisini boyamı veriyor acaba diye düşündüm. bu sayfalara en baaştan bakayım, eğer cevabı bulamazsam yardımcı olursunz değil mi

Eski 24-04-2009, 23:52   #162
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

birde benim 3 rengim var. beyaz olanı kokuyor ama kokusu güzel dğeil, koklamıyorum.

Eski 04-05-2009, 16:49   #163
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bunları 15 gün önce aldım.Bu zamanda böyle çiçek açmış sıklamen bulmak zor.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 08:50   #164
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
En sevdiğim çiçeğim

Çiçekleri geçmek üzere olan sıklamenimin resmi.

Sn Çiçeksever çiçeklerinizin ömrü uzun olur inşallah çok güzeller

Eklenen Resimler

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 09:03   #165
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Benim iki minik çiçekli sıklamenim de kokuyor sevgili yukka. Özellikle serin havada daha keskinleşiyor kokuları. Ancak büyük çiçekli olanda koku yok.
Miniklerden pembe-beyaz desenli olanın üzerinde çiçekten daha fazla tohum kesesi var. En az on tane. Misket büyüklüğüne ulaşan oldu. İnşallah patladığında tohumları toplama şansım olur.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 14:55   #166
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Çok canlı bir çiçekken, yapraklarından saksısı görünmüyordu, bir anda yapraklarını büyük bir hızla öldürmeye başlayan siklamenim, hem bir taaraftan iyileşmeye çalışıyor bir taraftan da çiçek açmaya. Maalesef köklerden biri çiçek tomurcukları açamadan kurudu.

Eklenen Resimler

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 13:21   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2009
Merhaba arkadaşlar;
Yeni bir siklamen aldım..Uzun zamandır arıyordum geçen günler sonunda buldum ve diktim.Terasımda açık havada duruyor.Malum yaz geldi sıcaklar başladı.Ben normal çiçek gibi bakılıyor zannediyordum.Fakat yazın sulamama gibi değişik bakımları varmış.Hiç birini bilmiyorum.Çiçeğim yapraklı.Ama fazla yaprağı yok.Bakımı hakkında ne yapmam gerek.Sulamalı mıyım??Çiçek ne zaman açar?
Yardımlarınız için teşekkürler

bluejean1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 14:30   #168
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bu çiçek soğuk seviyor.Gölge bir yerde tutun.İsterseniz normal sulayın,isterseniz suyu kesin.Yumru dinlenmeye kalsın.Eylül-Ekim gibi su vermeye başlayın.Kış aylarında çiçek açar.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 18:20   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2009
Hımm peki her ikinizede cevabınız için teşekkürler.Evet konuyu baştan sona sürekli okuyorum bu durumda ben sulamayı kesmeliyim.
Ama kesmeyi istemiyorum hep canlı kalsın Bir zararı olmazsa...

bluejean1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 20:23   #170
Yeni Üye

smyrnist's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Küçük siklamenler ve büyüğün yaprakları

Merhaba,

1.5 sene önce evime hediye getirilen siklamen'den geçen sene bolca tohum almıştım. Bu tohumlardan denemelik diktiğim 3 saksı da farklı düzeylerde tuttu, bir tanesi bir ortaboy menekşe kadar oldu, diğer ikisi de ancak 3-4 yaprak büyüklüğünde. Acaba yaz dinlendirmesine alırken bu 3 yavrumun da sulamasını kesmeli miyim?

Bir de büyük olan (anneleri) çiçek açtıkdan sonra tohum kesesine dönmeden bütün çiçeklerini döktü, sonra yeni yapraklar vermeye başladı. Şimdi ise eski yapraklar sararıp çürürken yeniden yaprak veriyor. Acaba su vermeyi kesmem mi gerekiyor?

Teşekkürler,

smyrnist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 19:15   #171
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Cevabınız için teşekkürler Günüm. Böylece siklamenin kokulu türünün de olduğunu anlamış olduk. Benim siklamenler de yavaş yavaş solmaya başladı. Yapraklarını tamamen dökenleri karanlık bir odaya aldım. Sulayıp sulamamak konusunda bir bilgim yok. Ara sıra toprağını ıslatmayı düşünüyorum.

Eski 23-06-2009, 18:37   #172
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Arkadaşlar,
sıklamenimde yapraklar sararıp kuruyor,yeni çıkan yapraklarda kıvrık çıkıyor,çiçeklenmesi yavaşladı.
Ben bu işin acemisiyim yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 09:06   #173
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Bu mevsim dinlenme zamanı, serin bir yerde tutmanız lazım. Eylül Ekim gibi yeniden tazelenip çiçeklenir. Ufak siyah sineklerden koruyun.

Bilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 14:17   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2009
Siklamenlerim

Arkadaşlar, iki saksı siklamenim var. Yaklaşık dört yıl kadar önce minik birer bitki iken alıp yetiştirmeye başladım. Bazan cılızlaşıp yapraklarını döktüler, bazan da canlı, gür yapraklarla donandılar, ama bu zaman içerisinde hiç çiçek açmadılar. Siklamen yetiştirmeye dair bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

saynur öztürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 14:25   #175
Ağaçsever

mihrimah's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Merhaba,

Soğanlı ve yumrulu bitkiler kısmında istediğin bilgileri bulabilirsin.
Eskiden bende de vardı bu çiçekten taşınırken kayboldular, kısa zamanda tekrar bu bitkiye sahip olmayı istiyorum. Bu bağlantıda güzel bilgiler paylaşmışlar ağaç dostları. Umarım sana da bana da faydası olur.

mihrimah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 19:48   #176
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Cyclamenler: Yumrulu bitkiler gurubunda çok değişik TÜRLERİ, ve çeşitleri olan bir SERİN İKLİM bitkisidir. Bizim doğamızda doğal olarak yetişen pekçok türü vardır. Bunlardan 2 tanesi ticari olarak genellikle yurt dışına satılır.

Bunlardan birisi Cyclamen hederafolium (hedera yapraklı cyclamen), Güney ege bölgesi dağlarında doğaldan toplanıp ihraç edilir. Üretimi de yapılmaktadır. Yumruları çok iri olup çiçekleri Ekim ayı gibi açar.

Cyclamen yumrusunu saksıya dikerken üzerine çok toprak koymayınız, 2cm. toprak yeterli gelir. Sulamasını yumrunun kenarından sızdırarak yapın böylece yaprak ve çiçek saplarının çıkış noktaları ıslanıp çürümez.

Cyclamende en önemli sorun "Botrytis -Gri küf " dür. Bunun için bitkiler havadar ve serin yerlerde aşırı rutubetten uzak yetiştirilmelidir. Botrytis için zaman zaman Fungusit ile ilaçlama gereği olabilir.

Diğer doğal tür: Cyclamen coum dur. Bunun soğanları biraz daha narin ve küçüktür. İlkbaharda koyu pembe-cyclamen rengi çiçekleri ile bahçelere güzel görüntü verir.

Önemli not: Cyclamen çiçekleri geçtikten sonra tohum bağlar ama bu tohumları karıncalar çok sever, çeker götürür size kalmayabilir??

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 22:05   #177
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sn kgursan cyclamen hederafolium'umu hemen ekeceğim, cyclamen coumu ne zaman ekmem gerekiyor? Ayrıca cyclamenin altındaki tabağa su verilip, bu şekilde sulandığını okumuştum, ne dersiniz?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 20:30   #178
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
benim 2senedir 1saksı sıklamen'im var geldiğinde yaprakları bol ve büyüktü çiçekleri de vardı ama şimdi 4 tane küçük ve cılız yaprağı var.
evimde arka tarafta kalan odamda bakıyorum serin oluyor diye ama yinede gelişmiyor bilgisi olan arkadaşlar geniş bilgi verirse memnun olurum şimdiden teşekkürler.
(fotosunu eklerim.)

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 20:37   #179
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
işte buda benim sıklamenim!...

Eklenen Resimler

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 21:05   #180
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sn kgursan cyclamen hederafolium'umu hemen ekeceğim, cyclamen coumu ne zaman ekmem gerekiyor? Ayrıca cyclamenin altındaki tabağa su verilip, bu şekilde sulandığını okumuştum, ne dersiniz?
Bütün soğanlıları hemen dikebilirsiniz. C.coumu da dikin. Az sulayın sadece toprak nemlensin.
Alttan sulanabilir ama toprağın Islak-Çamur gibi kalmasın. En iyisi kenardan sızdırın, tabaktaki fazla suyu boşaltın. kökler ıslak çamurun içinde kalmasın.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024