agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2012, 18:00   #361
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
Resimler...

Eklenen Resimler

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 22:22   #362
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Bunlar da benim bu sene güzelliklerine dayanamayıp aldığım cyclamen'lerim. Umarım uzun zaman benimle yaşarlar.

ATTACH]281907[/ATTACH]

Name:  IMG_0997.jpg
Views: 3266
Size:  44.6 KB

Name:  IMG_1000.jpg
Views: 3135
Size:  34.7 KB

Eklenen Resimler

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 11:08   #363
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Benim cyclamen'lerimin yaprakları ve çiçekleri tamamen kurudu. Şimdi dinlenme sürecinde. Toprağını ne zaman değiştirmem gerekiyor? Forumu okudum ama toprak değiştirme zamanını kaçırmış olabilirim, rastlamadım.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 13:39   #364
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Benim cyclamen'lerimin yaprakları ve çiçekleri tamamen kurudu. Şimdi dinlenme sürecinde. Toprağını ne zaman değiştirmem gerekiyor? Forumu okudum ama toprak değiştirme zamanını kaçırmış olabilirim, rastlamadım.
Sn Ezo,
Burada, sıklamenlerin satın alımından yetiştirilip çoğaltılmasına kadar, her türlü detaylı bilgi mevcut. Bana çok faydası oldu bu sitenin. Umarım size de yardımı olur.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Selçuk Boz : 31-12-2013 saat 10:45
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 13:52   #365
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Kaç senedir sonbahar da yeşeren cyclamen im nedense bu yıl erkenden yeşermeye karar verdi.İnşallah kötü bir etkisi olmaz.Çünkü tohumdan yetiştirdim ,ikinci yılları ve ne renk açacaklarını merak ediyorum.Zannedersem kaybettiğim renkler oldu .Bakalım hayırlısı.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 22:33   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
sıklamen severler merhaba
uzun süredir foruma üye olmama rağmen aktif bi kullanıcı değildim ....
çiçek pazarlamacılığıyapmaktaydım hem üretim hem pazarlama yapıyordum anca suan üreticilikağır bastığından dolayı üretime geçtim...suan yapmıs olduğumuz 10 bin adet sıklamenimiz var ve bunların fideleri hollandadan geldi...bu çiçekçilerden aldığınız güzel renk ve forma sahip sıklamenerden üretmek amacım...sıklamen üreticiliği hakkında biraz teknik ve bilgim var ancak hiçbir zaman için bilgiler teknikler yeterli olmuyo diyebilirmm....
Malum sonbahar geliyo ardından kıs bu kış günlerini renklendirecek olan çiçek severlerin değişmezidir sıklamen ..burda hem kendim için hemde sizler için fikir alısverisinde bulunmanın faydalı olacağını düşünüyorummmm.....sıklamenlerimizin resimlerini en kısa sürede sizlerle paylaşacağımmm.....son olarak bilgi paylaştıkça güzel

limon, Fatoş, arzu_ ve 2 kişi beğendi.
tmrdnzli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 16:42   #367
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Name:  C360_2012-08-26-15-53-29.jpg
Views: 3620
Size:  70.1 KB

yaprakları olmamasına ragmen ısrarla açan sıklamenim...bütün yaz çiçeği bitmedi nedense aslında yazın açmazmış ama benimkiler yazında açıyorlar.

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 19:03   #368
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Güz siklamenleri için beklediğim gün geldi
Koleksiyonun ilk uyanan siklamenleri
C. graecum subsp. anatolicum
C. hederifolium
C. mirabile

Eklenen Resimler

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 02:15   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Her yıl bu aylarda bir saksı Cyclamen alır ve bir iki aya varmadan ölürdü bitkim. İki yıl önce vazgeçmiş ve bir daha da almamıştım ta ki bu akşam Bauhaus'ta görünceye kadar. Öyle güzellerdi ki eski tecrübelerimi unutup bir saksı daha aldım ve eve gelir gelmez Ağaçlar nette aldım soluğu. Yazılanları tek tek okudum tembellik yaptığımı sanmayınız fakat nerede tutacağıma halen karar verebilmiş değilim, evimiz kışın bayağı sıcak oluyor. Kapalı balkonumuz yok ama üzeri perguleyle örtülmüş yarı açık verandamız var, sizce orada mı tutmalıyım, yarı gölge bir alana bahçeye mi ekmeliyim, önerilerde bulunursanız memnun olurum. Teşekkürler..

resul22 beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 10:50   #370
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Çok güzel ve hoşuma giden bir çiçek. Anneme hediye olarak almıştım fakat fazla sulayarak çürüttü. Bende bir daha almadım ama çiçekçilerde gördükçe özeniyorum.

Sudenur beğendi.
resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 10:54   #371
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Sayın Sudenur,sera ortamından çıkan bitkiler evimize gelince mutlaka sarsılıyor.Saksı toprağı torf olduğu için cok sulansa çürüyor,az sulansa kuruyor.Sulama dikkat gerektiriyor.Mekan konusu ise Ankara nin soğuğu oldukça sert oluyor.Fazla rüzgar görmeyen asırı soğuklarda da donmayacak bir yer olması gerekiyor.Benim siklamenlerim açık balkonda duruyor.Üzerine kar yağıyor.Ama işte bulunduğumuz ilin sıcaklık farkı..
Sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum.Ankara da yetiştiren arkadaslardan bilgi almak lazım.O zamana kadar dış mekanda,serin bir yerde saklamanızı tavsiye edebilirim.İnşallah uzun yıllar çiçeklerini görürsünüz.

Sudenur beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 11:06   #372
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeferan Mesajı Göster
Geçen sene bahçeye diktiğim siklamen. http://www.agaclar.net/forum/attachm...goruntu036.jpg
Sevgili Zeferan, bahçeye ekmiş sıklamenini. Aynı iklim, aynı şartlar. Akibeti ne oldu çiçeğinin çok merak ettim?

Eski 15-10-2012, 21:58   #373
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
arkadaslar benımde sızlere bır sorum var sıklamenlerım tum kıs cok guzel kalıyorlar bahar sonu yaz başı curuyorlar veya yumruları kuruyup oluyo butun anac bıtkılerımı kaybettım bu yaz(3 taneydı zaten 3 de oldu) arkadaşım 1 tane tohum vermişti o yeşerdi tüm yaz birsey olmadı tek bir canlı yaprakla yazı geçirdi hepsne aynı bakımı uyguladığım halde o hariç hepsi öldü bana yardımcı olurmusunuz nerde yalnış yapıyorum?

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 22:49   #374
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Mutlaka toprak harcında veya bulunduğu ortamda yanlışınız var, aksi halde tabiri caizse ekmek istemez bi bitki.Geçen yıllarda bi piknik için gittiğimiz orman kenarından taban toprağıyla beraber bi tutam kökleyip getirmiştim.Saksıya aldım, üzerine mevcut kök yapısını ve yüzeyini bozmadan çam püskülü-çay posası karışımı ekledim.Yine ormandan kaya üzeri yosunlardan topladıklarını en üst yüzeyine serdim.Kışın soğukta alt tabakayı sıcak tuttu, yazın sıcakta ise yine alt tabakayı serin tuttu.Şimdilerde ise güz sıklamenim o kadar alımlı açıyor ki sormayın gitsin.Her sabah onları görmeden dışarı çıkmıyorum.Burada tek hatam filizleri görüp üst yosunları kaldırmamamdan dolayı çiçekler yosunu delip yukarı çıktılar ama yapraklar yosunun altında kaldılar.Filizleri erken farketseydim yosunları alır görsel şölen oluştururdum.Olsun böylede çok güzeller.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 02:40   #375
Ağaç Dostu

Sıklamen'im iki günde boynunu büktü. Torfa dikili olduğunu tahmin ettiğim saksısını mı değiştirsem bahçeme yarı gölge bir alana toprağa mı alsam karar veremedim?

Eski 16-10-2012, 17:43   #376
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
arkadaşlar buda benim sıklamenim çok sevdiğim bir çiçek ama çok nazlı azıcık sıcağı görsün yapraklarını ve çiçeklerini hemen solduruyor.renkolarak farlı bir cins sanırım hibrit olabilir nedersiniz?

Eklenen Resimler

Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 08:19   #377
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sıklamen'im iki günde boynunu büktü. Torfa dikili olduğunu tahmin ettiğim saksısını mı değiştirsem bahçeme yarı gölge bir alana toprağa mı alsam karar veremedim?
sn.Sudenur sıklame sıcağı ve direk güneş ışığını sevmeyen bir çiçek eğer evin içerisinde ise sıcaktan dolayı olabilir ve toprağını nemli tutmanız gerekiyor saksısı küçükse bir boy büyük saksıya alabilirsiniz arda bir yapraklarına fıs fısla su püskürtün bu çiçeğe serinlik verecektir bol çiçekli günler

Sudenur beğendi.
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 16:53   #378
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Yabani bitkimin kökünün bir kısmını bir şeyler yemiş ama yine de açıyor..
Topraktan hiç çıkarmadım 3 yıldır şeftali ağacının gölgesinde.
Name:  100_8923.jpg
Views: 3527
Size:  61.3 KB
Bunlar da saçılan tohumlardan çıkan yavrular..
Name:  100_8921.jpg
Views: 2549
Size:  76.0 KB

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 21:37   #379
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Daha önce hiç Cyclamen yetiştirmedim. Bu başlıktaki tüm mesajları okudum. Bilmediğim, anlamadığım bir durumda geri geleceğimden emin olabilirsiniz

Name:  Cyclamen.jpg
Views: 4574
Size:  62.7 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 23:30   #380
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Fazla sulamaz ve serin bir yerde tutarsanız geri gelmenize gerek kalmayabilir

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 00:07   #381
Ağaç Dostu

mavi eylul's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Fazla sulamaz ve serin bir yerde tutarsanız geri gelmenize gerek kalmayabilir
ben boyunlarını büktüklerinde suluyorum...penceremin önünde ve sadece sabahtan öğlene kadar güneş alıyor...

mavi eylul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 22:26   #382
Ağaç Dostu

Hava sıcaklığı eksilere düşünce bahçem de ekili sıklamenimi saksıya aktarıp eve aldım. İki gün boynunu bükse de, şimdi keyfi pek yerinde.

Name:  P1021037 (600 x 450).jpg
Views: 2342
Size:  40.7 KB

Eski 09-01-2013, 20:05   #383
Ağaç Dostu

mavi eylul's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Galeri: 1
bunlarda benim Cyclamenlerim pencremin önünü süslüyorlar...

Eklenen Resimler

mavi eylul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 10:35   #384
Rfg
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2013
Yardim lutfen

Merhaba,
Uzun zamandir pasif bir kullaniciyken forumunuzdaki degerli bilgilerden oldukca fazla yararlandigimi belirterek soze baslamak istiyorum. Sizler gibi ben de albenisine dayanamayip satin aldigim siklamenlerimi mutfak caminin onune yerlestirdim. Toplam 6 kokler. Ikisi haric digerleri saglikli gorunuyor. Lakin son ikisi boyunlarini buktu bir haftadan beri. Hepsi ayni isida ve ayni sartlarda. Saksilarini degistirdim aldigimda zira kucuk plastik kaplardaydilar.Funda ve bahce topragi karisimi koydum ve can sularini da ihmal etmedim. Sabah gunesi de aliyorlar.Ama nicin 2tanesinin boynu bukuk anlamis degilim.daha iyi anlasilsin diye resim ekliyorum. Yardim ederseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

çiçeksever ve SUDEM beğendi.
Rfg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 10:37   #385
Rfg
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2013
Resim 2

Eklenen Resimler

çiçeksever ve SUDEM beğendi.
Rfg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 22:35   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
ACİL YARDIM LÜTFEN!!!
Merhaba iki yıldır gözüm gibi baktığım sıklamenlerimin yapraklarını bir haşerat yiyor ancak ne olduğunu bulamadım bir türlü. Çiçekleri de açamadan soluyor. Bir sürü çiçek tomurcuğu olduğu halde. Beyaz bit değil, iyice baktım yapraklarına. Toprakta deniz minaresine benzer ama epey küçük minik salyangoz türü şeyler buldum acaba onlar mı yapıyor? Daha önce başka bir çiçeğimde beyaz bitlerden olduğu için sprey ilaç almıştım o ilaç tüm çiçeği kuruttuğu için ilaç sıkmaya da korkuyorum. Oksijenli suyu denedim ama bir işe yaramadı çok acil yardım istiyorum. Fotoğraflarını ekliyorum. Ayrıca bir de begonyam var onun yaprakları da delik deşik. Lütfen acil tavsiye. (Salyangoz yemi demeyin daha önceki evimde bahçemde denemiş ama salyangozlarla başa çıkamamıştım ne yazı ki...)

Eklenen Resimler

evsizpatiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 08:12   #387
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Sayın Rfg,

İlginç olan, boyun bükenlerin ikisi de pembe. Sebep sizden kaynaklanmıyor olabilir. Bir de yağmurlu bir dönemdeyiz, dışarda yeterli yağmur alıyorlarsa bir süre su vermeseniz nasıl olurlar acaba? Bilgisi, tercübesi çok olan biri değilim, kendi bitkilerimdeki gözlemlerimi ve burda okuduklarımdan aklımda kalanları söylüyorum. Şu anda sanırım 5-6 yumru kadar siklamenim var, hepsi dışarda, sıcak geçen haftada verdiğim dışında su vermiyorum sayılır. Toprakları kuruyor gibiyse biraz ekliyorum, ıslak değil de nemli hale getiriyorum, ve torfu tek başına değil, toprakla karışık kullanıyorum. Geçen sene çok suladığım için kaybettiğim siklamenlerim oldu. Dilerim bitkileriniz toparlanır.

Saygılar

dağçiçeği beğendi.
Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 00:30   #388
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhabalar ben gecen bayram kastamonuda mezarlik ziyaretindeyken babam capayla topragi kabartiyordu birde ne goreyim capi 3-4 cm lik bir siklamen yumrusu ustunde 3-4 yaprak 2 cicek vardi olecekti bende aldim hala yasiyolar ama o cicekler acmadan kurudu ve hic yeni yaprak ikarmadi insallah seneye yasar birde gecen sene praktikerden aldigim siklamen yumrusu kasim ayina dogru birsuru yaprak ve cice ckardi sonra yapraklarin kokleri patladi yapeaklarin hepsi kurudu ve ani bir sekilde koca kok kurid elimede koca bir hic kaldi sizce enden oldu birde tohundan 100 e yakib sklamenim var koklerinin capi 1 cm eyaklasti kac yil sonra cicek acarlar iki ci ve ucincu yapraklarini cikartmaya basladilar. i

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 14:33   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Benim bir siklamenin vardı fakat kurudu yumrulu bir bitki olduğu için yumrusunu çıkarıp zamanı gelince yeniden ekmeyi düşünüyorum çıkar mı

merlict beğendi.
Turşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 17:55   #390
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhabalar ben gecen bayram kastamonuda mezarlik ziyaretindeyken babam capayla topragi kabartiyordu birde ne goreyim capi 3-4 cm lik bir siklamen yumrusu ustunde 3-4 yaprak 2 cicek vardi olecekti bende aldim hala yasiyolar ama o cicekler acmadan kurudu ve hic yeni yaprak ikarmadi insallah seneye yasar birde gecen sene praktikerden aldigim siklamen yumrusu kasim ayina dogru birsuru yaprak ve cice ckardi sonra yapraklarin kokleri patladi yapeaklarin hepsi kurudu ve ani bir sekilde koca kok kurid elimede koca bir hic kaldi sizce enden oldu birde tohundan 100 e yakib sklamenim var koklerinin capi 1 cm eyaklasti kac yil sonra cicek acarlar iki ci ve ucincu yapraklarini cikartmaya basladilar. i
Buyuk ihtimal kimse okumakla ugrasmadi biliyorum hep cok uzun yaziyorum bu kobuda ozur dilerim ama cevap verirseniz cok mutlu olurum. tesekkur ederim iyi forumlar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024