agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2009, 23:59   #91
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Tane tane yazmanıza gerek yok, hatta kendinizi edebiyat dersinde hissetmenize hiç gerek yok.
Siteye üye olurken uyulması kabul edilen kurallar gereği , bildiğin(m)iz Türkçe imlâ kurallarına uymanız yeterli olur. Büyük-küçük harf kuralları da imlâ kurallarına dahildir.

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 00:07   #92
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Beş yaşındaki öğrenciye tane tane konuşarak gösterdiğiniz özeni forumdaki kurallara da gösterseniz olmaz mı? Zira ben kendi adıma konuşayım; bir öğretmene o özeni göstererek imla kuralından bu kadar rahatsız olunmaması gerektiğini tane tane anlatmaya çalışıyorum, elimden geldiğince.

MrsProgress beğendi.
thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 00:09   #93
Yeni Üye

afitap's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
O zaman şunu da bilmelisiniz ki harflerin üzerindeki şapkalar ben ilk okuldayken kaldırılmıştı . Kusura bakmayın ama siz uğraşmayı zevk edinmişsiniz. Hiç bir art niyet içermiyordu yazdıklarım ama siz nerelere taşıdınız.Ben öğretmenim ve neyin nasıl oması gerektiğini emin olun biliyorum.Ben "ya da" yerine bunu birleşik yazdığımda anlama problemi yaşıyorsanız bence siz insanlara laf sokmakla değil kendinizle uğraşın.Bu konu daha fazla tatsızlaşmadan bence(sizin için de uygunsa) son verelim.

afitap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 00:12   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Afitap ben de bir öğretmenim ama davranışınız ve uygulamamaya direttiğiniz kurallar için sergilediğiniz tavır bir öğretmene yakışmayacak boyutta. Bu ısrarınız niye?

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 00:16   #95
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili afitap, sorun bizim anlama güçlüğü yaşamamızdan çok, sizin anlama sıkıntısı yaşamanızdan kaynaklanıyor. Bir dili korumanın ve yaşatmanın en iyi yolu; onu hemen her yerde elinizden geldiğince kurallarına uygun şekilde kullanmak ve en çok da mesleğiniz gereği bunu yaygınlaştırmaya çalışmak. Bunun karmaşasını yaratmak değil.

MrsProgress beğendi.
Eski 24-09-2009, 00:19   #96
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Kimse "ya da" beraber yazıldığında anlamıyorum demedi ki. Olayın boyutunu değiştiren sizsiniz. Ben yanlış yazılan (örnek:kucuk) kelimelere ve uygulanmayan noktalama işaretlerinden bahsediyorum. Bu okumayı zorlaştırıcı bir durum. Öğretmen olduğunuza göre çok iyi bilirsiniz.

Üstelik Edebiyat dersinde hissetmeyi gerektirecek bir durum yok. Çünkü burada aruz vezni istenmiyor. İlkokulda aldığımız Türkçe dersi yeterli..

MrsProgress beğendi.
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 00:19   #97
Yeni Üye

afitap's Avatar

Sayın Thomasina 5 yaşındaki öğrenciler kitap okumaya henüz başlamadıkları ve pratik zekaları henüz tam olarak gelişmediğinden onlarla özenli konusmak ve birşeyleri okurken dikkatli davranmak gerekiyor.Ama benim gibi 30 yaşına gelmiş insanlar için ve turkçe klavye kullanmakta zorlananlar icin(yurt dışından foruma üye olanlar nasıl yazıyor hiç bi fikrim yok üyelikten atılıyorlar herhalde) yok ü yerine u yazdın kucuk yazdığında küçük demek istediğini anlayamadım çok yoruldum gibi laflar bana biraz boş geliyor.Bende bir şeylerin düzgün olmasından tarafım. Ayrıca başlarda aksini de söylemiyordum.İnsanlara laf sokarak yola getirmeye çalışmak maharet degildir.Adımın başına sevgili kelimesini veya sayın kelimesini eklediginizde laflarınız yumusamıyor.Herkes haddini bilsin lütfen.Umarım yazdıklarım net olarak anlaşılmıştır ve okurken kimse yorulmamıştır.

Eski 24-09-2009, 00:23   #98
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Kimseye laf sokmuyoruz Sayın Afitap. Açıkça söylüyoruz. Birşeylerin düzgün olması taraftarıysanız, uygularsınız. Buna da kimsenin itirazı olmaz. Herkes haddini çok iyi biliyor, bence o konuya siz biraz ağırlık verin.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 00:25   #99
Yeni Üye

afitap's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Afitap ben de bir öğretmenim ama davranışınız ve uygulamamaya direttiğiniz kurallar için sergilediğiniz tavır bir öğretmene yakışmayacak boyutta. Bu ısrarınız niye?
Faruk bey ben uygulamamaya diretiyor olasaydım noktalama işareti kullanmadan devam ederdim.Sanırım siz beni yanlış anladınız.Ben sadece bana bu şekilde saldırılmasından rahatsız oldum.

Eski 24-09-2009, 00:30   #100
Yeni Üye

afitap's Avatar

Katmer hanım - bey (sevgili ya da sayın yazınca dublaj yapılmış filmlere dönüyo forum) bu kadar mesajlaştık ama ben imla kurallarına ve büyük harflerime hep dikkat ettim.Konunun bukadar uzama sebebi forumun kurallarıyla alakalı fikrimi noktasız ve büyük harfsiz yazdığımda aynı anda birkaç kişinin oldukça sert yanıtlaması ve benim de hepsini teker teker yanıtlamak zorunda kalmış olmamdır.

Eski 24-09-2009, 00:33   #101
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili afitap, forumu biraz dolaşmış olsaydınız, hepimizin zaman zaman hata yaptığını, bunun için de tek ayak cezası verilmediğini ve kibarca uyarıldığını ve hatta uyarılmadan geriye dönerek hatalarımızı düzelttiğimizi görürdünüz. Klavyesi bozuk olanlar, yurt dışından yazanlar da açıklamalarını yaparlar yürekten. Biz özenli olmayı seviyoruz, dilimizi usulünce kullanmayı da. Laf sokma deyimi yersiz bir deyim olmuş, bunu hatırlatmak isterim. Forumda insanlar düşüncelerini söylerler, hatta uygun bir üslupla da tartışabilirler. Siz bunu nasıl algıladınız da giderek daha gereksiz cümleler kurmaya başladınız. Bütün bunların boş gelmesi size özgü olabilir, ama lütfen öğretmenliğe mal etmeyiniz.
Sevgili kelimesine gelince hemen her mesajıma öyle başlarım, size de ön yargılı davranmak istememiştim, bundan sadece bunu anlamanızı tavsiye ederim.
Bu arada eğer çok ısrarlı iseniz belirteyim, son mesajlarınızda da hata var. Noktalamadan sonra boşluk bırakmıyorsunuz. Ne kadar da dikkat etseniz demek ki olmuyor. Sizinle hata bulma konusunda yarışmış olsaydım baştan beri bu üslupla konuşurdum. Bilmem farkedebildiniz mi?

Eski 24-09-2009, 00:44   #102
Yeni Üye

afitap's Avatar

Benim hata yapmama gibi bir takıntım yok.Ama siz noktadan sonraki boşluğa bile bakıyorsanız ozaman art niyet ararım kusura bakmayın.Benim kimseyle yarışa girme gibi bi niyetim de hevesim de yok.Çekirgelerin yemiş olduğu kumkuat ağacıma çare arıyorum burda.Ama rahatsız oldum çünkü kumkuatla ilgili forumda bile insanlar aralara büyük harflerle kücük harflerle ilgili hatırlatmalar girmiş.Bunlar alenen değilde özel mesajdan yapılsa daha hoş olmazmıydı? Bukadar hırs yapmayalım lütfen dilbilginiz benimkinden daha iyi olabilir buna bir itirazım yok.Mesajlarımda da kusursuz oldugumu degil dikkat ettiğimi söyledim.

Eski 24-09-2009, 00:56   #103
Yeni Üye

afitap's Avatar

Nokta koymayı unutmuşum bir cümlemin sonunda İlk yazdığım mesajın ardından gelen cevaplar yazdığım konuyla değilde küçük harf ve noktalama işaretlerinin olmadığıyla alakalıydı.Ben kurallar bukadar katı olursa dilbilgisi sıfır olan insanların tam anlamıyla söylemek gerekirse cahil insanların da çiçeklere ilgi duyabileceği ve bu insanların ne yapacağı ile ilgiliydi.Bunun üstüne ilk gelen cevap güzelbi muhabbet kuşu örneklemesiyle alakalıydı ama altına "çiçeklerle ilgilenen insanlar cahildir mi demek istiyorsunuz" diye bir cevap geldi.O konuyla alakalı hiç bir şey konuşulmadı şuana kadar.Gelen benimle uğraştı giden benimle uğraştı.Eminim yerimde kim olsa bu şekilde ya da buna yakın davranırdı.
gecenin ikisine kadar konusulup vakit harcanacak bir durum oldugunu düşünmüyorum ve bu hale geleceğini bilseydim hiç bir şekilde fikrimi belirtmezdim.Yazmayı doğru düzgün bilmeyen bu siteye girmesin.Neden onları savunmaya kalktım ki gece gece.Hepinizden özür diliyorum.İyi geceler...

Eski 24-09-2009, 00:58   #104
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Kimsenin hata yapmaması diye bir şey yok. Hata aramak takıntısında da değiliz. Yalnızca dilimizi korumaya ve özelliklerini yaşatmaya çalışıyoruz. Dediğim gibi ben de hata yapıyorum, düzeltiyorum. Size yazma nedenim, sizin hatalarınızı aramak değil. bu sitenin elinden geldiğince uymaya gönüllü olduğu bir kuralını gereksiz bir tartışmaya açmanızdır. Başkaca bir niyetim yok, kimsenin de olduğunu sanmıyorum. Özel mesaj belki bu kadar caydırıcı ve etkin olmazdı, bu benim fikrim. Hırs yapmış da değilim, yalnızca konuşuyoruz, ya da ben öyle düşünüyorum. Reel yaşamımızda büyüğümüzü de, küçüğümüzü de yeri geldiğinde uygun bir dille yanlışı için uyarırız öyle değil mi? Binlerce insanın bir arada bulunduğu platformda bunu kurala bağlamak kadar doğal bir şey var mı? Çoklukla uyarıldığı için kimse alınıp kırılmıyor, siz de kırılmayınız derim.
İyi geceler.

Eski 24-09-2009, 00:59   #105
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi afitap Mesajı Göster
Ben sadece bana bu şekilde saldırılmasından rahatsız oldum.
Afitap, kimse size saldırmadı, arkadaşlarımız kibar nazik bir şekilde yapmanız gerekeni ve hatalarınızı söyledi, niye alınıyorsunuz ki, hepimiz hata yaparız yapmıyacağımız diye bir şey yok, ama yapılan hatada da bu kadar diretmenin alemi yok,

MrsProgress beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 01:05   #106
Yeni Üye

afitap's Avatar

Lilium, fark ettiyseniz özür diledim ve konu kapandı.Tekrar söylüyorum yazmayı bilmeyenin derdi neden bana dert olduda yazdım bilemiyorum.Artık bir önemide kalmadı.Tekrar iyi geceler diliyorum.

Eski 24-09-2009, 01:17   #107
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
İyi geceler sayın afitap, sizleri ve herkesi seviyoruz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 10:20   #108
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
(yurt dışından foruma üye olanlar nasıl yazıyor hiç bi fikrim yok üyelikten atılıyorlar herhalde)
Kötü niyetli olduğunuzu düşünmeye başlayacağım. İnsan bir konuyu eleştirmeye başlarken, en azından ne kural koymuşlar diye okumaz mı?

agaclar.net Forum Kuralları

Alıntı:
Türkçe imla kuralları

Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.

gibi "chat" diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce ingilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir.

Yazılarınızda, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayın.

Mesajlarınızı yazarken dikkat edeceğiniz ayrıntılar için:
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında
Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır

Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçeyi sonradan öğrenmek gibi mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 10:27   #109
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
rahatsız oldum çünkü kumkuatla ilgili forumda bile insanlar aralara büyük harflerle kücük harflerle ilgili hatırlatmalar girmiş.Bunlar alenen değilde özel mesajdan yapılsa daha hoş olmazmıydı?
Özelden uyarılanları bilmiyorsunuz...

Kişileri özelden uyarmanın dışında arada genel alanda da yapılıyor ki, başkaları bilgilendirilsin. "Hatalı sollamayın" uyarısını, sürücüleri çağırıp, tek tek yapalım demeye benziyor öneriniz.

Ayrıca bize yazık değil mi?
Türkçe sadece bizim Türkçemiz mi?
Sadece biz zor okuduğumuz için kendi keyfimizden mi istiyoruz?
Aynı hatalar tekrarlandıkça yerleşik hale gelmez mi? "Ya da" şu tür yazılarda ayrı yazılır, başka yerlerde, mesela forumlarda bitişik yazılsa da olur mu diyorsunuz?

Gerçekten anlamıyorum...

MrsProgress beğendi.
Eski 24-09-2009, 10:29   #110
agaclar.net

malina's Avatar

thomasina ve afitap paragraf yapmadan yazıyorsunuz.

Mesajlarınızın kolay okunur olması için, nasıl yazmalısınız?

Eski 24-09-2009, 10:41   #111
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Haklısınız; akşam bir türlü başaramadım bozuk mausum yüzünden alıntılamayı, daha dikkat edeceğim.

Eski 24-09-2009, 10:47   #112
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
buyuk harf yerine kucuk harf yazıldıgında anlam degişmez ben nokta ve buyuk harf kullanmadım ama gayet net anlasıldıgımı dusunuyorum
Tekrar başa dönüyorum ama madem başladık, burayı okuyan sizin gibi düşünen diğer arkadaşlar için de söylemem gerek.

Sadece anlamak yeterse, aşağıdaki metni de küçük bir zorlamayla anlarsınız. Sesli harflerin yazısı fazla onları kullanmasak da olur, diyebilir miyiz?

o, ö, e, ı (silindi)

a, i, u, ü (kaldı)

agaclar.net Forum Kuralları'ndan alıntı

Alıntı:
Arama yapmadan, sru srmayn

Ytrli arama yapmadan, sru srulmamaldr. İlgilndiğiniz knu için yazlmş yazlar kumalsnz. Bunlar, üylrin yazdklar msajlarn için dağlmş labilir. kuyup grkn bilgiyi almak yrin, birilrinin sizin için ztlmsini bklmmlisiniz. Bu tür durumlarda cvap alma ihtimaliniz düşr. Yni knu açarak srduysanz, uyarya grk kalmakszn ski knu il birlştirilir ya da silinir.

Arama yapmadan yni knu açmayn

Sru, bu amaçla açlmş knu altnda srulmal v cvaplanmaldr. Ayn knu için birbirin yakn içrikli çk sayda başlk açlmamaldr. Yanlş yrd bulunan yazlar, lmas grkn knuya, ayr bir uyarya grk kalmakszn taşnr ya da silinir.

Agaclar.nt frumu ilgilndirmyn alanlarda yni knu açmayn

Hr knu hr frumda knuşulmaz. Buna zn gstrin. Bu tür yazlar ayr bir uyarya grk kalmakszn silinir.

Hr knuyu, ilgili başlk altnda dvam ttirin

Sru v cvap nitliğindki msajlar, knu için açlmş başlkta yr almaldr. Aklnza gln yrd, aklnza gln içrikt yazmamalsnz. Bu, daha snra bilgilrdn yararlanacak lanlarn işini zrlaştrr. Bu ndnl knu dş yazşmalar silinir.

Bir sruyu tk yrd srun

Bir sruyu birdn çk blümd tkrar tkrar srmak, bir duyuruyu birdn çk yrd yazmak, iki ayr knudaki sruyu tk bir başlkta srmak ya da çk gniş kapsaml larak srmak yanlştr. Srulara acil cvaplar istnmmlidir.

Knu başlğn yazarkn dikkat din

Yni knu başlğ, knu içriğin uygun yazlmaldr. "mrhaba", "Acil salya lazm, yardm din ", "Tkrar sylüyrum, cvap vrin", "Cvap alamadm, cvap vrin", "Hy rada kims yk mu", "hlp", "nmliiii!!!!", "lütfnn" vs. biçimind srarsanz cvap alamazsnz. İçrikl uyumlu lmayan başlklar ayr bir uyarya grk kalmakszn dğiştirilir ya da silinir.

Yani kurallara uymamanın sınırı nerede olacak?

Eski 24-09-2009, 15:11   #113
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Haklısınız; akşam bir türlü başaramadım bozuk mausum yüzünden alıntılamayı, daha dikkat edeceğim.
"paragraf yapmadan yazıyorsunuz" demiştim.

Yani yazılar arasında bir satır boşluk bırakmalısınız. Çok uzun yazılar ekranda zor okunuyor. 3-4 satır sonra alta inmeye çalıştığımızda satır başını bulmakta zorluk çekiyoruz. Beyaz boşluklar yolumuzu daha kolay bulmamıza yardım ediyor.

Bunun için klavyenizin "enter" tuşunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 2 kez tıklamanız gerekiyor.

sinbas beğendi.
Eski 24-09-2009, 15:28   #114
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Tamam Sevgili malina yanlış anlamışım, dediğim gibi dikkat edeceğim.

Eski 03-10-2009, 11:52   #115
Yeni Üye

sanksrist's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Güzel bir konu. Baştan sona okudum ve hem eğlendim hem de öğrendim. İlerleyen mesajlarda çatışma ve gerilim figürlerinin de yer alması cabası.:-)

Teşekkür ederim.

sanksrist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 09:27   #116
Yeni Üye

sanksrist's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Hoşgörülmesi gereken üyeler:

- Yurtdışında yaşayıp da türkçe klavyesi olmayanlar. (klavyesinde ı,ğ,ü,ş,ö,ç harfleri bulunmayanlar.)

- Bilgisayarla yeni tanışan orta yaş ve üstü insanlar. (Klavye kullanımındaki yetersizliklerden kaynaklanan hatalar... Örn: Henüz büyük harf tuşu ile tanışamamış olmak.)

- Yazdıklarını bir kez daha gözden geçirebilecek denli zamanı olmayanlar. (Hızlı yazmaktan kaynaklanan kimi harf kaymaları.)

...

Bence chat dili ile yazanlar dışında herkes hoşgörülmeli... Bakarsınız dilbilgisi kurallarına uymayan ya da klavyesi zayıf olan bir "Einstein" çıkar karşımıza. :-)

Düzenleyen sanksrist : 04-10-2009 saat 09:33 Neden: Ekleme...
sanksrist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 10:30   #117
agaclar.net

malina's Avatar

agaclar.net Forum Kuralları
Alıntı:
B. Forum mesajları

Türkçe imla kuralları

Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.

gibi "chat" diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce ingilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir.

Yazılarınızda, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayın.

Mesajlarınızı yazarken dikkat edeceğiniz ayrıntılar için:
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında
Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır

Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçeyi sonradan öğrenmek, okuma yazmayı çok sonra öğrenmek ve benzeri mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.
Aklın yolu bir

Eski 04-10-2009, 11:19   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2009
teşekkürler bilgilendirdiğiniz için ben hep öyle yazarım da

mervee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 01:52   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Dil ve yazım kuralları hakkındaki ısrarından dolayı forum yöneticilerini tebrik ediyorum. Forumun daha işlevsel olabilmesi için bu ısrarın korunmasını talep ediyorum. İnternet kullanabilen herkesten basit dil, yazım ve imla kurallarına uymalarını talep etmek gayet insaflı bir tutum.

(Not: makine de doğru bir kullanımdır, makina da.)

umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 08:36   #120
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar!

Sitemizdeki yazışmalarımızda Türkçemizi doğru kullanmaya hepimiz dikkat etmeliyiz. Yönetim bu hususa çok ehemmiyet veriyor, chat lisanını kullanmamamızı istiyor.

Noktalama işaretlerine dikkat etmediğimiz ve paragraf yapmadığımız zaman da yazdığımız yazı anlaşılmıyor ve anlaşılması güçleşiyor.

Bizler bu hususlara da dikkat etmeliyiz zira yeni üyelere örnek olacağız.

Benim de yaşım ileri, altmışiki yaşındayım. Bilgisayarla da tanışalı daha üç sene olmadı bile.
Öğrenmek için bir kursa da gitmedim. Bu sitede öğrendiklerimle ve eşe dosta sorarak idare ediyorum.

Daktilo kullanmaktan gelen alışkanlıkla hızlı yazabiliyorum tabii arasıra yanlış tuşlara da bastığım oluyor ama yazımı göndermeden evvel okumam, yaptığım hataları düzeltmeme olanak sağlıyor.
Ayrıca yazınızı göndermiş bile olsanız, düzelt düğmesine basarak hatanızı düzeltebilme olanağınız var.

Noktalama işaretlerini hepimiz daha ilkokulda öğrendik. Noktadan sonra bir boşluk bırakarak yazımıza büyük harfle devam edileceğini, virgülden sonra bir boşluk bırakarak yazmamız gerektiğini hepimiz biliyor ama yazılarımızda dikkat etmiyoruz.

Sevgili sanksrist, yurtdışında yaşayıp da türkçe klavyesi olmayan arkadaşlara sitemiz bu hususta hoş görülü davaranıyor zaten

Sizlere bildirmek istediğim bir husus daha var. Yeni üye olan pek çok arkadaşımız bizlere " Bu sitede yazım kurallarına dikkat edildiği, Türkçeyi çok düzgün ve doğru kullanan bir site olduğu için üye oldum" diye yazmaktadırlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024