agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2006, 09:16   #61
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88

Buradaki fotoğrafta, kutunun altında, bir koruyucu / akan sıvının toplanacağı bir şey göremedim. Akan sıvı ne oluyor?

Bahçede değilse, bu her zaman sorun oluyordur. Akan sıvının ne yapılması gerekiyor? Atılması mı, tekrar içine katmak mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 20:43   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Kompost sırası oluşan sıvı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina

Buradaki fotoğrafta, kutunun altında, bir koruyucu / akan sıvının toplanacağı bir şey göremedim. Akan sıvı ne oluyor?

Bahçede değilse, bu her zaman sorun oluyordur. Akan sıvının ne yapılması gerekiyor? Atılması mı, tekrar içine katmak mı?
AGM Yayınları
Çeşitli Yayınlar Serisi No: 1
Ankara - 1996
"ORMAN FİDANLIKLARINDA TEKNİK ÇALIŞMA ESASLARI"
adlı kitapta yazılan "Kompost Nasıl Yapılır" konusundan alıntı yapıyorum.
.......Bu arada şerbet çukurunda biriken şerbet,( sizin yazdığınız akan sıvı ) materyal ile karıştırılarak( benim notum,başka yerde de okumuştum: şerbet direkt olarak yığına tekrar verilmiyor, yığına katılan diğer organik maddelere emdirilerek yığına geri veriliyor) tekrar yığına verilir.
Tahminimce yığından çıkan sıvının içinde materyalin ayrışması sırasında sıvı hale geçen azot'ta bulunduğu için tekrar yığına verilmesi uygun oluyor herhalde. Ama son söz uzmanların..

Vegy beğendi.

Düzenleyen uyartem : 06-11-2006 saat 22:01
uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 02:22   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Yardım Talebi :(

Merhabalar,

Mum çiçeği ile ilgili olan şu bağlantının 13.sayfasında da http://www.agaclar.net/forum/showthr...9979#post49979
görebileceğiniz üzere mum çiçeği çeliklerini köklenme süreci sonrasında toprağa aktarma aşamasında Mine Hn toprak hazırlığı için şöyle bir tarif vermiş:

"Harç için kompost ve torfu karıştırın perlit veya pomza ilave edin. Karışımı 1 lt suya 0,25 çay kaşığı limon tuzu katarak sulayınız. Saksınızı bekletiniz. Harç suyu çekince ertesi gün dikim yapınız"

Sevgili "konu başlığı takip eden yardımsever açıkgönüllü iyilikmeleği gönüldostları forumdaş üyeler"....

Anadolu yakası'nda Göztepe E-5 taraflarına yakın oturup da "elimde hazır KOMPOST var, gel lerdemir, hemen mum çiçeği çeliklerini toprağa aktarabilirsin artık" diyen var mıdır? Çünkü ben kompost hazırlayamayacağım galiba... Hatta Mine H'ın söylediği o perliti ve pomzayı da ise nasıl bulabileceğimi de bilmiyorum...

Saygılar,

Levent

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 10:12   #64
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
burada mine Hanımın bir yorumu olmuş.
Seralarda inşaat malzemesi satan yerlerde olması gerekmez mi..? perlit.
Ayrıca çiçek satan yerlerde de olmalı..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 14:22   #65
Ağaç Dostu

Sevgili memt,

Bu arada sağolsun, üyelerimizden Lioness bana kompost konusunda yardımcı olacağını söyledi...

Perliti de mahallemizdeki çiçekçime soracağım bi... Şu çelikleri bir toprağa aktarmanın zamanı geldi artık. Çabucak büyüsünler, sizinkiler gibi coşkun çiçek açsınlarrrr... Aciillll...

Eski 11-11-2006, 14:43   #66
Ağaç Dostu

Kestane haşlama suyu sulamada kullanılabilir mi

Merhaba,

Konu başlıının ilk mesajlarına dönecek olursak, benim geçen gün aklıma başlıktaki soru geldi.

Düdüklüde kestane haşlamıştı eşim -ki ben bayılırım-, birden dedim ki sakın suyu dökme. Düşündüm de, kestanenin toprağı madem çok makbul, o caanım haşlama suyunu da saksılarımıza döksek nasıl olur?

Hala muhafaza ediyorum... Döksek nasıl olur?

Eveett??? Döksek nasıl olurrrr

Haa, bu arada, peki b vitamini zengini makarna haşlama suyunu da kullanabillir miyiz, ne dersiniz? Ne dersinizzzz, eveett?? ne dersinizzzz

Eski 11-11-2006, 15:08   #67
Lioness
Guest

Kompost sırası oluşan sıvı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina

Sepet terasımızda devamlı açıkta durmaktadır. Havanın kuru olduğu zamanlar teras zemininde çamaşır sepetinden akan sıvı görüntülemedik. Biz içine meyva, sebze artıkları, yaprak ve bazende saksı değiştirerken (içindeki kökleri temizlendikten sonra) artan toprakları atıyoruz.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 16:00   #68
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Bende bir meyve kasasına koydum bitkisel atıklarımı, ağzıda açık, sadece büyük bir saksı altı tabağı koyuyorum üstüne. Atık bitmiyorki durmadan mutfaktan taşıyorum. Balkonda 1 torba içinde de kum vardı onuda döktüm içine. Mademki kumlu toprak köklendirmede işe yarıyor biraz kumda faydalı olabilir diye düşündüm. Zaten bu bir deneme. Tek problem bazı şeyleri büyük parçalar halinde attım, örneğin portakal kabuğu veya bozulmaya başlamış tam bir portakal **** elma gibi. Bakalım yaza ne çıkacak kutudan

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 17:05   #69
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
kompost hazırlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir
Merhaba,

Haa, bu arada, peki b vitamini zengini makarna haşlama suyunu da kullanabillir miyiz, ne dersiniz? Ne dersinizzzz, eveett?? ne dersinizzzz
makarna haşlarken haşlama suyuna tuz atıldığı için bitkilere zarar verir onun yerine makarnaları çok az suda haşlarsanız hem daha lezzetli hem de besin değeri yüksek olur.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 21:02   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Pirincin ilk yıkama suyunda ve makarnanın da haşlama suyunda daha çok nişasta olacağını düşünüyorum. Nişastayı da bitkiler nişasta olarak kullanamazlar, öncelikle kendi yapıtaşlarına ayrılması gerekir ve bu yapıtaşlarının da onları oluşturan elementlere ayrışması gerekir. Yani direk kullanılamayacakları için sebze haşlama suları kadar faydalı olmayacakları düşüncesindeyim. Biz yine de emin olmak için Mine Hocayı bekleyelim

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2006, 22:51   #71
Ağaç Dostu

Peki Zerrin Hn,

Ya bu TUZ meselesini hiç düşünmeden makarna haşlama suyunu saksıya dökmüşsek ve de tam 4-5 gün sonrasından itibaren Japon Gülünün tüm yaprakları birden beyazlaşmaya, kurur kıvrılır gibi olmaya başlamışsa neler yapılabilir dersiniz? Hani mesela diyorum, ama sordum maalesef eşim, dediğiniz gibi tuz koymuş o makarna suyuna ve şimdi sizin mesajınızı okuduktan sonra bir anda şimşekler çaktı kafamda "evet o makarna suyundanmış demekkk" dedim. Ama umarım çok geç değildir... Ne yapmalı?

Bir de kestane haşlama suyuna kimse birşey dememiş... Onu daha uygulamadım, tutuyorum öyle bir kenarda.. Vallahi ...

Mine Hnnnnn, diğer üstadlaarrr... İmmdaaattt !!!
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu
makarna haşlarken haşlama suyuna tuz atıldığı için bitkilere zarar verir onun yerine makarnaları çok az suda haşlarsanız hem daha lezzetli hem de besin değeri yüksek olur.

Eski 12-11-2006, 12:14   #72
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
kompost hazırlama

sayın Lerdemir tuzlu su dökülen çiçeğe ne yapmak lazım inanın bilmiyorum.Bir uzmana sorun derim.Ama fikir yürütelim isterseniz bitkinin tuzu bünyesinden atması nasıl sağlanır onu düşünmek gerekir.Ben olsam biraz köklerine dokunmadan biraz toprak alırdım yerine yeni toprak koyardım.çok su verirdim.tabaktaki suyu dökerdim sıcak bir ortama koyup yapraklarını yıkardım. kestane haşlama suyu kışın iç mekanda kullanılır mı bilemem;Ben haşlama sularımı kışın sadece dış mekanda kullanıyorum.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2006, 20:59   #73
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tuzlu su dökülen bir çiçeğe yapılacak tek şey bol suyla toprağını güzelce yıkamak ve çok zarar görmemesini, hassas bir bitkiyse de ölmemesini ummaktır.

Bu tür sebze meyve haşlama sularınızı atmak istememenizi anlayışla karşılıyorum ancak bu konuda her bitki için her haşlama suyu uygulanır mı gerçekten bilmiyorum. Konu ile ilgili bir bilimsel çalışma da henüz okumadım. Eğer elinde olup da paylaşan üyemiz olursa sevinirim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 07:21   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ayrıca makarna ve patates gibi nişastalı besinlerin haşlama sularının, toprakta kurt ve sirke sineklerine yol açacağını zannediyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 12:40   #75
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
CODE][/CODE]Her yıl baharda bahçede yaptığım ot temizleme işleminden sonra bahçenin bir kenarına derin bir çukur açıyorum içine toplanan tüm yaprakları dalları yani bahçeden çıkan hatta evden çıkan bunların içinde bozulmuş meyvalar sebzeler yemek artıklarıda oluyor çürüyecek ne var ne yok doldurup kapatıyorum ertesi yıla bahçeye serecek kadar( siz kompost diyorsunuz ben gübre)çıkıyor.bunu her yıl tekrarlıyorum .Önce önceki yıldan oluşmuş olanı çukurdan alıyorum sonrada yenilerini dolduruyorum son 6 yıldır sorunsuz bunu başardım hatta bahçenin o kısmına ne ekersem muhteşem oluyor acaba doğrumu yapıyorum diye bir sorma ihtiyacı duydum ne dersiniz yaptığım doğru mu?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 14:41   #76
Ağaç Dostu

Zerrin Hn ve Mİne Hn,
İlginize teşekkür ederim.

Yağmurlardan biriktirmeye çalıştığım azıcık değerli su ile Japon Gülümü, yeni ceviz sürgünlerimi ve caanım Kıbrıs Limonumu suladım (bu üçü tuzlu makarna suyuna maruz kalanlardı). Limonum daha dayanıklı çıktı galiba. Allahım, inşaallah limon ile cevizlerim kurtulur -Japon Gülü harab da, o yüzden hiç umudum yok desem yeridir; zira en fazla suyu ona boca etmiştim -

Eski 14-11-2006, 12:46   #77
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Kompost kutularını almadan önce, yaprakları kompost yapmak için çok büyük ve kalın siyah (yakl.1-1.2mt yüks.) çöp torbalarını nalburdan almış, küçük bir paket olana kadar katlamış ve bir delik zımbası( çap 10mm gibi) 10-15 cm aralıklarla delik açmıştım.
Sonbaharda doldurduğum bu torbalar yaza güzel bir kompost yapıyordu. Çok ucuza ve kolayca sizlere yapabilirsiniz. illaki, büyük olması gerekmiyor.

ebbertan beğendi.
Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 22:42   #78
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
bahçemizde kompostiçin gerekli yer ve sayılan malzemelerden bolca mevcut peki hazırlamak için belirli bir mevsim var mı? toplamadığım sürece bu malzemeler bahçede kendiliğinden kompost olurlar mı?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 22:56   #79
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
bazı sebze meyve ya da gıdaların haşlama , yıkama sularını ve posalarını bitki besini olarak kullanıyoruz ya kendi sağlığımız için faydasını gördüğümüz bitkisel çayların( kekik ,ıhlamur, ısırganotu vs..)kalan sularını ve posalarını da aynı şekilde kullanabilirmiyiz ? ayrıca sağlıklı günler.

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2006, 10:00   #80
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Cahide hanım, kompostunuza bitki çaylarının posalarını, kullanılmış poşet çayları koyabilirsiniz. Bunları olduğu yerde bırakırsanız zaman içinde toprak üzerinde çürür ancak, bahçede kendiliğinden kompostlaşmaz.

Eski 12-12-2006, 20:12   #81
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Herkese merhaba , Ateş Öztan'a bir kaç sorum olacaktı , 29.10 tarihli mesajınızdaki kompost kutusunu acaba nereden almıştınız , normal bir otomobilin bagajına sığar mı ve son olarak da sığmaz ise daha küçükleri var mı? Şimdiden çok teşekkürler.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 00:55   #82
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kompost hazırlama (sıcak kompost) burada Ateş Bey'in kutuları var. Bauhaus 'tan almış.

Eski 18-12-2006, 19:06   #83
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Haklısınız,
Bayrampaşa'da ilk gördüğümde 40-50 YTl idi. Fırsatım olmamıştı.
Daha sonra gittiğimde 20-22 YTl gibi bir fiyat yapmışlardı. Sebebini sorunca satılmadığı için demişlerdi. Bir daha gelmeyeceğini anlayınca, fiyatı da böyle ucuz olunca kalanlar içinden sağlam son beş adedini ben aldım. Bir arkadaşım başka bir mağazadan biraz daha küçük bir modelini bulup almıştı. Ben memnunum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Merhaba.
Sordum, Bauhaus da artık bunlardan yok. Aylar önce bir parti olarak gelmiş ve (reyon uzmanının söylediğine göre) çok zor satılmış, bir daha getirmemişler. (Kozyatağı ve Bayrampaşa mağazalarında.)
F.Y.

Eski 18-12-2006, 19:09   #84
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bauhausda olduğunu yazdığım kompost torbalarını kendiniz de yapabilirsiniz.
Resimlerini koyuyorum. Sonbaharda beş tanesi yetmediği için torbalardan da yararlanıyorum.

Eklenen Resimler

Vegy beğendi.

Düzenleyen Ateş Öztan : 12-03-2007 saat 18:59
Eski 18-12-2006, 19:10   #85
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Kompost için dalları makine ile kıyıyorum. Hatta defne ve manolya yapraklarını da makineden geçiriyorum. İçindeki görünümü..

Eklenen Resimler

Vegy beğendi.
Eski 18-12-2006, 19:12   #86
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bu da elenmiş ve kullanıma hazır hali..
Bizim burada yabani ot tohumları bol olduğu için ilk kullanımda biraz sorun oluyor.

Eklenen Resimler

justice, lolla ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Ateş Öztan : 12-03-2007 saat 18:58
Eski 18-12-2006, 19:13   #87
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Sonbaharda doğaya yetişmek imkansız.

Eski 30-01-2007, 21:51   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Herkese iyi günler,

Ben de kompost hakkında bildiğim birkaç şeyi paylaşmak istiyorum.
Bahçemde kompost yapıyorum ve evdeki çoğu yemek artığının yanı sıra bahçemden ve komşulardan elde ettiğim kesik çimenler ve dökülen yaprakları kullanıyorum. Çevredeki atölyelerden iğne yapraklı ağacın olmamasına dikkat ettiğim talaşları topluyor, çayıra çuvallarla gidip yonca topluyorum. At çiftliğinden de yanmış ve yanmamış gübre alıyorum.

Kompostu doğrudan toprağın üstünde yapıyorum, ancak üstünü kaplıyorum. Havalanması için dibine önce dallar ve çalı çırpı yerleştiriyorum ve iki haftada güzelce bir ters çeviriyorum.

Bunun dışında, önemli olan bir şey komposta eklenen malzemeleri teker teker eklemek değil, biraz biriktirip tek seferde koymak. Ben, malzemelerim birikince hepsini çimenlerin üzerine yayıyorum ve üstlerinden çim biçme makinesi ile hepsi iyice parçalanana kadar geçiyorum. Sonra bunları toplayım eski kompostun üzerine ya da yanına koyuyorum. Bu hem malzemelerin karışıp topaklaşmasını önlüyor hem de çimlerin üzerince arta kalan malzeme ve güzel bir malç oluşturuyor.

Bir başka nokta da, yeni bir kompost yığını oluşturulurken, içine eskisinden biraz karıştırmak, oradaki bakterilerin çoğalması çok hızlanıyor böylece. Bakterilerden bahsetmişken, bakteri ve mantarlar gerçekten bu işi yapanlar ve çoğumuzun bahçesinde gereğindne çok az barınabiliyorlar. Ormana gidip, yıkılmış ağaçların çürümekte olan gövdelerini bulup bunları toplamak, yaprakları kaldırıp altlarında çürümekte olan katmanları toplamak, orman toprağında köklerin bol olduğu yerlerden toprak toplayıp bunu kompost yığınınızla karıştırmak çok yararlı bir iştir. Bunlar kompostun içinde çoğalabilme fırsatı bulurlar ve bahçe veya saksı toprağınızla karıştıklarında oradaki bozulmuş mikroskopik yapıyı yeniden oluşturabilirler. Ayrıca talaşların mantarlar olmadan çok zor parçalanacağını da söylemek lazım. Bir korkum şudur ki, kompost ısınırken çoğalan sıcağa dayanıklı termofilik(terim buydu sanırım yanlışsa lütfen düzeltin) bakteriler ölmeyebilir ancak diğer bakterile ve mantarlar kurtulamayabilirler, bu yüzden kompost soğumaya başlayınca bu işlemi tekrarlamakta fayda var.

Merak ettiğim konu, farklı bitkilere göre farklı kompostlar hazırlamak. Mesela çiçekli bitkiler için fosforu ve potasyumu yüksek kompost hazırlayabilmek. Azot verebilecek bazı maddeler biliyorum ancak takıldığım nokta fosfor ve potasyum.

Ayrıca vermikompost ile ilgili olarak, bu özel solucanların yurdumuzda nereden bulunabileceğini bilen var mı? Antalya'da yanılmıyorsam ilk vermikompost fabrikamız kurulacaktı. Bir de mantar kompostu var ki o da büyüleyici bir konu, ancak pek bilgim yok, öğrenmek çok istiyorum.

Kusura bakmayın biraz fazla uzun olduysa

Vegy ve ebbertan beğendi.
Ali Çakır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 17:46   #89
Ağaç Dostu

Fakat ben en çok
"Ormana gidip... yaprakları kaldırıp altlarında çürümekte olan katmanları toplamak..."
kısmını okuyunca "Pes" dedim.

İyi sabır ve azim doğrusu...

Gerçi benim benjamin yapraklarındaki kabuklu bit temizleme çalışmama bakınca pek de uzak gelmiyor ama

Eski 08-03-2007, 03:09   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Thumbs down Kopan yaprakları saksısının içine gömmek işe yarar mı?

merhaba herkese. ben saksı bitkilerinin budadığım ya da kendiliğinden kopan yapraklarını kendi saksısının içine gömüyorum. bu doğru bir uygulama mı? yoksa yanlış ya da faydasız mı?

bnvx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024