agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni145Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2010, 11:29   #121
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yukarıdaki linkte 4. madde:

Daha önce pek bahsedilmedi ama bugün eve erken gidersem deneyeceğim.

4. Kedi ya da köpek maması ile salyangoz toplama.

Alüminyum çukur tabaklardan biri alınıp, yanlarına salyangozların geçebileceği kapılar kesiliyor. Salyangozların çok olduğu bölgede toprağa biraz kuru kedi veya köpek maması konup, tabak üzerine ters çevriliyor. Böylece kapıları olan bir ev gibi oluyor (fotoğrafa bakmak daha iyi fikir verecek). Uçmaması için tabağın üzerine bir taş ağırlık koyuluyor.

Ertesi sabah toplanan salyangozları topluca çöpe atılabilir.

Bahçenizde bu yemleri yiyecek başka canlılar varsa, daha erken davranabilir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 19:11   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 3
Sevgili Kiraz; bahsettiğim site buydu(weekendgardener.net), tebrikler.. Kahramanımız
"decollate snail" namıyla maruf, diğerlerine haddini bildiren bir yiğit(!). Antalya'da yaşıyor
ama İst. soğuk gelir mi bilemem? Marmara bölgesindeki arkadaşlarımız bir araştırma yapabilirler mi acaba bahçelerinde? Belki düşük sıcaklıklara uyum sağlamış yakın akrabaları vardır. Sevgiyle..

Yeşim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 09:20   #123
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Çatalca'da oturan bir arkadaşa bahsedince çocukluğunda dedesinin bahçesinde sivri kabuklulardan gördüğünü, yine varsa bana biraz getirebileceğini söyledi. Dedesi niye istediğini sorunca, ben de istediğim cevabı almış oldum; seneler önce dedesinin bahçesinde çok salyangoz varmış ve sebzelerine zarar veriyormuş yardımcı olmak isteyen bir arkadaşı ona her gelişinde torbayla getirmiş ve yararını görmüşler. Şimdi adamcağız ölmüş, getiren yok ama dede yine de etrafa soracakmış.

Sevgili Yeşim'in bir uyarısını yazmalıyım: Normalde decollate snail küçük salyangozlarla besleniyor ama salyangoz kalmayınca sebzelerle besleniyor yani yine de kontrol altında olmalı.

Bir kaynakta okuduğuma göre akvaryumda yaşayanlar sivri kabuklular (katil salyangoz da deniyor) senede 2-3 yavru yapıyormuş. Karadakiler de az yavruluyorsa, normal salyangozlara göre üremeleri çok daha az olacağından kontrolu daha kolay olabilir.

Kargom bugün gelirse Yeşim'in hediyesi bir kaç decollate snail, bahçeme konuk olacak, fırsat buldukça gelişmeleri paylaşacağım.

Bu salyangoz türünü, normal salyangozlardan kurtulma amacıyla satan yerler de var.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde, farklı türler yaşıyor. Bu konu ile ilgili detaylı bir tez buldum. Türler ve bölgeler için ayrıntılı bilgiler var ama etobur olmaları konusunda bilgi bulamadım.

Eski 27-10-2010, 10:52   #124
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm
Vakit buldukça, buradaki başlıkları da açıklarız.
Made 2:
Aşağıdaki malzemelerden bir veya bir kaçı ters çevrilerek geceleyin salyangoz ve sümüklüböceklerin yoğun olduğu yerde zemine bırakılıyor.

-Portakal, greyfurt, turunç kabukları
-Lahana yaprağı
-Düz bir tahta
-Saksı tabakları

Güvenli ortama aldanan salyangoz ve sümüklüböcekler, koyulan parçaların altına saklanıyorlar. İyice azalana kadar her sabah toplananlar atılıyor, akşam taze malzeme konuyor. Azaldığında haftada bir devam edilebiliyor.

Kötü olan yanı, her sabah tekrar edilmesi.

Eski 27-10-2010, 13:10   #125
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
"decollate snail" lerle ilgili yazılar çok ilgimi çekti. Kiraz deneyimlerini merakla bekliyorum.
Ama sanıyorum bu tür sende çok sayıda olan kabuklu salyangozlarla besleniyor. İri, kabuksuz türlerle başedebileceklerini sanmıyorum doğrusu. Takipteyim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 13:23   #126
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sevgili Kiraz,

Böyle kiracı olarak mekan seçenler de var.
Nekadar uğraşsamda yerlerinden çkarıp atamadım.

Name:  IMG_3573.JPG
Views: 3219
Size:  69.9 KB

Name:  IMG_3568.JPG
Views: 2618
Size:  55.7 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 13:40   #127
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Limon, kargom geldi, yaratıklar iş yerinde masamın yanında. Bu akşam bahçeye yerleştireceğim, fotoğraflarla gelişmeleri paylaşacağım.

Bu türler hem salyangoz, hem sümüklüböceklerle besleniyormuş ama yavrularıyla. Dolayısıyla büyükler için başka çözüm bulmak gerekiyor.

Sevgili Hozat, sizinki portakal kabuğu tuzağı gibi olmuş keşke içini temizlemek de kolay ve pratik olsaydı.

Eski 27-10-2010, 13:46   #128
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Denemedim ama öğrendiğime göre "Salyangozlardan kurtulmanın en masrafsız ve ilaçsız kolay yöntemi bira. Salyangozlar bira içindeki mayaya karşı aşırı duyarlılık göstermekte. Örnek vermek gerekirse seralarda veya bahçelerde bitkiler üzerinde salyangoz ve sümüklü böcekler var ise boş bir kap içine bira dökülerek bitkilerin arasına konulması yeterli olacaktır. Bira tabağının içine düşüp ölen salyangozları sadece çöpe atmak yeterli olacaktır" demektedir. Denemeye değer diyorum.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 13:49   #129
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Ziraatteknikeri, birayı değişik markalarlarıyla bir kaç denedim ama sonuç alamadım. Sonradan öğrendiğime göre bira, kabuklular değil de kabuksuzlar için daha etkiliymiş. Kabuksuzların çok olduğu alanda tekrar deneyeceğim.

Eski 27-10-2010, 13:57   #130
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Aslında bunların kimyasal ilaçları da var. Kepekle falan kullanılan ama bira fikri organik olması bakımından iyi gelmişti..

Eski 27-10-2010, 13:58   #131
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Salyangoz ve sümüklü böceklerden kurtulmanın en karlı yolu bence pekin ördeği beslemek.

Pekin ördekleri tüm gün boyu salyangoz, sümüklü böcek ve solucan peşinde koşup duruyorlar. Bu yedikleride yumurta olarak bize geri dönüyor Yumurtaları kıvamlı ve lezzetli oluyor.

Tek sorun, domates, biber gibi sebzeleride arada hasat ediyorlar. Marul ıspanak ördeklerin sevdiği sebzelerden.

Ama yinede salyangoz ve sümüklü böceklerin yok edicisi, seviyorum bu pekinli ördekleri

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 14:03   #132
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Kazı da bu nedenle düşünmüştüm Sn. Mutlu Kutlu ama yeni köpekle ne kadar mutlu olurlar bilmem İngiltere'de bazı bahçelerde (hem de çok güzel bahçelerde) tavuskuşu görmüştüm, şimdi acaba bir nedeni de sümüklüböcekler mi diye düşünüyorum.

Eski 27-10-2010, 14:06   #133
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziraatteknikeri Mesajı Göster
Aslında bunların kimyasal ilaçları da var. Kepekle falan kullanılan ama bira fikri organik olması bakımından iyi gelmişti..
O ilacı biliyorum, çok etkili ama elim gitmiyor, şimdi köpek gelince daha da korkar oldum. Çok çaresiz kalınca düz bir kaba gece koyup, sabah kapla beraber atmayı da düşündüm. Böylece kuşlara da toprağa da zarar vermez belki.

Bakır şeritleri de deneyeceğim ama daha alamadım.

Eski 27-10-2010, 14:14   #134
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Yalnız bahçeniz çok büyük değilse eğer kül **** toz kükürt'ü 5cm genişliğinde şerit halinde bahçeyi çevreleyecek şekilde dökersek bunlar ıslak zeminlerde ilerleyebildikleri için bunun benzeri maddelerle de durdurabilirsiniz diye düşünüyorum.

Eski 27-10-2010, 14:17   #135
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziraatteknikeri Mesajı Göster
Yalnız bahçeniz çok büyük değilse eğer kül **** toz kükürt'ü 5cm genişliğinde şerit halinde bahçeyi çevreleyecek şekilde dökersek bunlar ıslak zeminlerde ilerleyebildikleri için bunun benzeri maddelerle de durdurabilirsiniz diye düşünüyorum.
Bir bölgede toz kükürt ve külü gereğinden fazla miktarda kullandığım halde geçen sene iyi sonuç alamadım.

Eski 27-10-2010, 14:22   #136
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Etkin bir mücadele türü öğrenirsem yazarım şimdilik önerilerim bunlar.

Eski 27-10-2010, 16:01   #137
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Sn. Ziraatteknikeri, özellikle bu sene salyangozlara yenik düştüm. Köpek de bir o kadar zarar verince uğraşmayı bıraktım ama seneye sağlam girmem gerekiyor.

Eski 27-10-2010, 16:03   #138
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Köpekler ve kazlar bir arada geçinebilirler, yeterki barış içerisinde geçinmesini bilsinler. Öğretmekte lazım aslında.

Benim yol üstünü bekleyen köpekle kazlar, ördekler uyum içerisindeler. Öyleki köpeğin su kapında banyo yapan ördek ve kazlara bile ses çıkarmıyor. Kopek kaçan şeyleri kovalamasını sever, böyle kovalama durumunda sertçe bağırmak ve hafif bir tokat köpek için epeyce öğretici oluyor.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 17:36   #139
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Benim köpeğimi komşum özenle en uslu yavru diye seçti (gerçi çocuklar da onu istedi) ama onlarca köpek yetiştiren komşum böylesini görmediğini söyledi Sert davranınca daha sert oluyor, "aferin " ile daha kolay söz dinliyor. Henüz 5 aylık, uslanması için biraz daha beklemem lazım, yolda yürüyeni bile rahat bırakmıyor.

Kazın iyi fikir olduğunu ben de düşünüyorum, yeni sivri salyangozları sebze bahçesine koydum, kaz bulursam bir süreliğine ön bahçeye koyabilirim. Aradaki kapıdan Tarçın geçemeyince kaz da çiçekler de rahat eder. Aslında salına salına gezen tavus kuşu da hiç fena fikir değil gibi geldi

Eski 27-10-2010, 19:28   #140
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Decollate snails, bana kargo ile gelene kadar iki günü kapalı kutuda, yaprak, ot ve bezin arasında geçirdi. Poşetin içinde havasızlıktan ölebileceğini düşündüm ama bahçeye koyunca hareketlendiler, tam bu sırada başlayan yağmur daha da iyi geldi. Sebze adalarının ikisine koydum, adanın etrafındaki kadifelerde bol miktarda yavru salyangoz var ve tüm ektiğim kışlık sebzeler bitmek üzere.

Üzerlerini kurumuş yapraklarla örtmüştüm, yarım saat sonra bazıları yol almış, bazıları yaprağın üzerine çıkmıştı. Bakalım yarın görebilecek miyim?
Name:  2710102.jpg
Views: 4491
Size:  68.4 KB

Sevgili yeşim, sanırım bu bölgede yaşayabilecekler, Çatalcalı arkadaşım bahsettiği ile aynı olduğunu söyledi.

Eski 27-10-2010, 20:49   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 3
Apartman bahçesinde yaşadığımız salyangoz ve sümüklü böcek istilasından ve denediğim
sayısız yöntemden(kimyasal dşında tüm organik ve mekanik olanlar)sonra, bu uzun tipleri
farkettim ve bir yıllık bir sürede deneme yaptıktan ve araştırdıktan sonra Sevgili Kiraz'a yolladım. "weekendgardener" da bana çok ışık tuttu.Kabuklu/kabuksuz salyangozlar hakkın
da detaylı bilgi veriyor.Çatalca yöresinde kullanılmış olması da beni cesaretlendirdi, umarım
İst.da yaşarlar.Etobur bu tür, diğerlerinin yavruları ile beslenmekte ve doğal seleksiyon sağlamakta.Aç kalırlarsa bitkilere yönelmekteler ama verdikleri zarar,diğer otoburlarla mukayese bile edilemez. En azından ben böyle deneyimledim. Sayfalar boyu gördüğüm bu etine dolgun kabuklular bana, eski bir tadı anımsattı. Hiç de iğrenç yaratıklar değiller, gayet lezzetli oluyorlar tereyağ/sarmısak/kızarmış ekmek üçlüsüyle ve özel servis şekliyle pahalı bir yiyecektir. Hatırlarsanız Türkiye Avrupa'ya özellikle Fransa'ya salyangoz ihraç eder. Hassas mideli arkadaşları rahatsız etmediğimi umarım. Sevgiyle..

Yeşim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 15:07   #142
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Decollate salyangoz hakkında:

Decolatte salyangozlar, genelde salyangoz ve sümüklüböcek yavrularını yiyerek beslenirler. Büyük olanlar görüldükçe toplanırsa, decolatte salyangozlar da küçükleri ergin olmadan yiyeceğinden üreme kontrol altına alınmış olur.

Diğer sümüklüböcekler gibi gölge, çamurlu alanları sever, dökülmüş yaprakların arasında yaşarlar. Yer örtücülerin altı, yaşamaları için ideal alanlardır.

Diğerleri gibi gece beslenirler bazen yağmur sonrası görünürler. Kısa süreli soğuklara dayanıklıdırlar.

Bahçeye diğer salyangozlar için ilaç konduysa, decalatte salyangozları koymak için 6-8 hafta beklemek gerekir.

Yaklaşık olarak 1 m2 alan için 100 adet decolatte salyangoz gerekir.

Decolatte salyangozlar genelde 1,5-2 yıl yaşarlar. Bu süre içinde normal bir salyangoz 200 adet yumurta bırakır (küçük bir bahçe için bir ordu). Yavrular yumurtalardan 2-6 hafta arasında çıkarlar, 10 ay sonra üreyebilirler. Salyangozlarda dişi ve erkek organ bir arada olduğu için, sadece nüfuslarının yarısı değil tamamı yumurta bırakır. Bildiğimiz salyangozların 7 yıl yaşadığını düşünürsek, katlanarak artan üreme sayılarının sonucu korkunç. Bu hızlı üremeye karşın, decolatte salyangozların, diğerlerini ortadan kaldırması iki – dört yılı bulabilir. Sonuçta ne kadar erken başlarsak, o kadar çabuk sonuç alırız (yoksa faiz borcu gibi katlanarak artıyor).

Decolatte salyangozlar, yerlerinden kolay kolay uzaklaşmıyorlar. Altı ay içinde yer değiştirdikleri mesafe 30 cm civarında oluyor.

University of California's Integrated Pest Management program (IMP) tarafından decolatte salyangozların etkili olduğu kanıtlanmış ve zararlı mücadelesinde önerilmiş. Ayrıca decolatte salyangozlar, Kaliforniya’daki narenciye bahçelerinde diğer salyangozlara karşı kullanılıyorlar.

Bahçede yiyecek salyangoz ve salyangoz yumurtası bulamadıklarında atık yapraklarla beslenirler. Bazen de yeni çimlenen küçük bitkilerle ilgilenirler. Decolatte salyangozlar, kimyasalın yapamadığı korumada sürekliliği sağlar. Yeni bitkilerle istenmeden gelecek salyangoz ve ve yumurtalarına karşı koruma sağlar..

Uzun yoldan sonra elinize geçerlerse ilk başta uyuşuk halde oluyorlar. Sığ bir kap içinde soğuk suda 2-3 dakika içinde uyanıyorlar. Sonra suyu süzüp bahçede diğer salyangozların yaşadığı gölge, nemli alana almak gerekiyor.
http://www.easytogrowbulbs.com/index...n=Custom&ID=72

Yazıdan alıntılar:
Bildiğimiz salyangozların 7 yıl yaşadığını düşünürsek, katlanarak artan üreme sayılarının sonucu korkunç. (Bahçemdeki her sene daha kötüye gidişi şimdi daha iyi anlıyorum).

Bahçeye diğer salyangozlar için ilaç konduysa, decalatte salyangozları koymak için 6-8 hafta beklemek gerekir. Sabaha karşı uyandığımda, iki gün önce decolatte salyangozları koyduğum yere, diğer salyangozlara karşı bol miktarda kahve serptiğimi hatırladım. Erkenden yerlerine baktığımda rahat ettim, çoğu ortada yoktu, bazıları toprağa gömülmüşlerdi ama ölü manzarası yoktu

Bazen de yeni çimlenen küçük bitkilerle ilgilenirler. Ben de yeni çimlenenleri korurlar diye sebze adalarına koymuştum, bu akşam çimlenebilen sebzelerim sağ mı diye bakmam gerekecek

Uzun yoldan sonra elinize geçerlerse ilk başta uyuşuk halde oluyorlar. Geldiklerinde ölü zannettim, işyerinde az ıslatarak hava almalarını sağlayınca hafif kıpırdandılar ama akşam yağmurda bahçeye koyunca hepsi canlandı.

Eski 29-10-2010, 12:02   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Ağaç dostu kiraz ziraatteknikerinin dediği gibi salyangozun bira mayasına bir zaafı var yarıya kadar içilmiş bira şişesiniagzı hafif açılı toprağa gömülür akşamdan sabaha şişenin içinde birkaç adet salyangoz olduğu görülür bu işlem bahçedeki salyangozlar bitene kadar devam eder selamlar

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 12:04   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Birde şekerle hazırlanan ilaç var lakin bunu tarım ilaçları satan bir yerden reçeteyle almak gerekiyor

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 14:53   #145
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Decalotte salyangozlarım ortada gözükmüyor. İlk önce öldüler mi diye merak ettim, toprağı eşeledim ama bir şey bulamadım. Zaten ölselerdi, bıraktığım yerde kalırlardı herhalde.

Geçen gün yağmur sonrası toprağın üzerinde, koyduğum yerin 50 ilerisinde bir adet gördüm, demek ki yaşıyorlar. Aynı bölgede daha önce pek görmediğim, şeffaflaşmış, içi boş küçük salyangoz kabukları görüyorum, demek ki faaliyetteler

Bu arada 5 kez ektiğim ıspanaklardan tek kök sağlam kaldı, kaç gün daha sağlam kalır bilmiyorum. Alanda gece olunca kabuksuz sümüklü böceklerden görüyorum ama içimde benim decolatteler de yaramazlık yapıyor mu diye geçmiyor değil. Tekrar bira denedim, sadece iki tane geldi.

İki adaya bol miktarda marul, maydanoz, havuç, ıspanak ektim, sağlam kalan bir kök ıspanak. Rokalar saksıda olduğundan iyi durumda.

Pekin ördeği için araştırma yapıyorum, galiba yakında alacağım.

Eski 27-11-2010, 19:34   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Geçen yaz çileklerimi sarımsak suyu ile salyangozların istilasından kurtardım. Bütün çilek sezonu boyunca çilekleri düzenli sarımsak suyu ile ilaçladım. Sonuç çok iyi idi. İlacı hazırlama da çok zor değil. Bira ile başarılı olamadım. Her gün bira kutusu içinde bir kaç salyangoz ve dahaburnu buldum fakat yeterli değil. Sulama ve yağış ile biranın konsantrasyonu düşüyor veya güneş ışınları ile kapta birşey kalmıyor. Ara da bir de kafein tabletleri tatbik ettim. Salyangozlardan korkmuyorum artık.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 12:08   #147
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Geçen yaz çileklerimi sarımsak suyu ile salyangozların istilasından kurtardım. Bütün çilek sezonu boyunca çilekleri düzenli sarımsak suyu ile ilaçladım. Sonuç çok iyi idi. İlacı hazırlama da çok zor değil. Bira ile başarılı olamadım. Her gün bira kutusu içinde bir kaç salyangoz ve dahaburnu buldum fakat yeterli değil. Sulama ve yağış ile biranın konsantrasyonu düşüyor veya güneş ışınları ile kapta birşey kalmıyor. Ara da bir de kafein tabletleri tatbik ettim. Salyangozlardan korkmuyorum artık.
Sarımsak suyunu nasıl hazxırladınız?

Eski 30-11-2010, 19:47   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
75-80 gr sarımsağı mikser ile parçalayın ve bir litrelik cam şişe içine boşaltın. Başka bir kapta yumuşak suyu (yağmur suyu olabilir) 98 oC ye kadar kaynatın ve kaynar kaynar suyu şişe içine boşaltın ve şişenin ağzı açık bir şekilde bir gün bekletin. Ertesi gün karışımı süzün ve 5 litreye tamamlayın. Kalan artıkları da kullanacağınız bitkiler arasına dökün. Mesela çilek tarhlarına. 5 litrelik karışımı pülverizatöre doldurarak bitkilerin üzerlerine ve köklerine püskürtün. Bu işlemi 5-7 günlük periyotlar ile tekrarlayın. Sümüklü böcekler (kabuklu ve kabuksuzlar) sarımsak kokusunu sevmezler. Sarımsağın içindeki maddeler sümüklü böceklerin yeme isteğini köreltir. Bunun için ya açlıktan ölürler, ya da kokulu bölgeden uzak dururlar. İlacı akşam üstü veya sabah erken saatlerde rüzgarsız havada püskürtün. Yağmurdan sonra işlemi mutlaka tekrarlayın

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 21:18   #149
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler, deneyeceğim.

Eski 30-11-2010, 22:25   #150
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben de Pazar gunu Adaya gittigimde; Ispanak ve kivirciklari benden once bitirenlerden hesap sormaya karar verdim.Adalarda kabuksuzlar agirlikli olarak yasiyorlar, ve toprakta gece gezmelerinin izleri bariz bir sekilde belli. Anlasilan, bahceyi sahiplenmisler; (ayak basmadik yer birakmamislar)

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ev yapımı ilaç, mücadele, salyangoz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024