agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2010, 14:44   #31
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bahçemde salyangozla mücadele için tavsiye üzerine bu kış bir adet pekin ördeği ağırlamayı düşünüyorum. Bahçem küçük olduğu için nisan ayına kadar kalabilir, sonrasında da kesmeye kıyamam, birine hediye gider. Yeni bir düzenleme için zamanım ve yerim yok ama onu mutsuz etmek de istemem. Mutlaka bahçemde onun için olması gerekenler nelerdir? Fazla ayıracak vaktim yok, özel ilgi ve bakım ister mi? Köpeğim kontrolum dışında giremez ama kediler serbestçe giriyor, zarar verirler mi?

Tecrübelerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacım var

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 00:55   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Merhaba.

Kedilerden korkmayin.

Yetiskin ordeklerle isi olmaz onlarin.

Kopek, tilki, sansar ve gelinciklere karsi dikkatli olmalisiniz bu sebeple oncelikle misafirinize kucukte olsa kapali ve korunakli (hem dusmanlarina hem de soguk ruzgarlara) bir kumes yapmaniz gerekir.

Bir diger temel ihtiyacta ordekler icin mutlaka bir su kaynagi olmasidir. Butun gun suda oynamayi, beslenmeyi, yikanmayi cok severler.

Tek olarak yasamaktan pek hoslanacagini sanmiyorum ama sanirim tek olacak.

Bir de bahcenizdeki yesillikleri, cicekleri misafiinizden korumaniz gerekecek.

Biraz masrafli bir misafiriniz olacagini soyleyebilirim.

Gorsel olarak cok nefistirler (hele birde havuz varsa ortamda) ama o sade goruntunun altinda cok yaramaz ve hasari bir karakter vardir herzaman.

Saglicakla kalin.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 07:44   #33
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Fazla yüz verirseniz hizmetçisi olursunuz bu bir gerçek. Benim havuzumu hazırla, ekmek getir çabuk, yeşilliklerim nerde kaldı vb. emirlere hazırlıklı olmak lazım.

En iyisi senle uğraşamam başının çaresine bak demek olmalı pekin ördeği beslerken.

Bende 2 dişi 1 erkek pekin var, ilk zamanlar ekmeğe ve hazır yeme alıştırmıştım. Sonra baktım çalışmıyorlar sürekli aç bıraktım, şimdi kümesten çıkar çıkmaz erkenden çalışmaya çıkıyorlar. Çiçeklere zararları yok sebze biber, domates bulduklarında acımıyorlar. 3 dönüm nar ağaclarının diplerindeki salyangozları börtü böcekleri topluyorlar, 5 dönüm sera içi ve çevresi, 7 dönüm açık alanı sürekli tarıyorlar. Çalışmalarından memnunum görünürde salyangoz kalmadı, aralarda saklananlarda meydana çıktıkça yem oluyorlar.

Su konusuna gelince içecek su kabı şart. Banyo için arada bir mini havuzumsu küvet gibi bir şey işlerini görüyor.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 11:09   #34
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
En iyisi senle uğraşamam başının çaresine bak demek olmalı pekin ördeği beslerken.
Bu şekilde mutlu olursa bana da uygun, aksi halde vakit ayıramayıp ihmal edersem vicdan azabı duyarım. Bahçe 70 m2 kadar, salyangozu ve böceği bol, bunun dışında ek yemek ister mi?

Alectoris:
"Kopek, tilki, sansar ve gelinciklere karsi dikkatli olmalisiniz bu sebeple oncelikle misafirinize kucukte olsa kapali ve korunakli (hem dusmanlarina hem de soguk ruzgarlara) bir kumes yapmaniz gerekir. "

Komşumla görüştüm, rahatsız olmayacağını söyledi, arada onun da salyangozlarına salarsak belki iyi olacak. Tek problem bizden habersiz kaçıp, bahçesine zarar vermesi ve pisletmesi. Çok kararlı olup, aralık bulmaya uğraşmazsa aradaki parmaklıklara kafes gerebilirim.

Kaç aylık almalıyım? Dişi mi olsun?

Bahçem kuzeye bakıyor ama etrafı korunaklı, yine de rüzgara karşı çok hassassa, komşumla aramızdaki yere yuvasını koyabilirim. Bir ördek için minimum şartlarda kümes nasıl olmalı? Ne malzeme kullanılmalı? Kümes temizliği gerekir mi? Koku yapar mı (komşuma çok yakın)? Ne sıklıkla temizlenir?

Aşı gerektiğini duydum, gerekir mi? Çocuklar için zarar verici olabilir mi?

Sorum çok olacak ama daha önce hiç ilgim olmadı, hiç de bilgim yok.

Eski 28-11-2010, 21:04   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2010
Bir sorum olacak ben 2 ay önce 3 tane kaz aldım ama hangisi erkek oldugunu bilmiyorum tecrübeli arkadaşlarımız yardım ederlerse sevinirim..

gokhan_466 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 14:16   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sn Kiraz

Sitede benden cok daha tecrubeli ve bilgili dostlarimiz var. Ben elimden geldigince sizlere sunlari tavsiye edebilirim.

1-Kac aylik oldugu size kalmis ama bence yetiskin almanizda fayda var. Aksi takdirde kucuklerin dusmani daha cok olur ve ayrica buyuturken hastalanip olebilirler.

2- Ruzgar tum kanatlilar icin sorun teskil eder o sebeple kumesin ya da kafesinin acik tarafi kuvvetli ruzgarlarin geldigi yone bakmamali

3-Bir ordek icin geceyi rahatca uyuyarak gecirebilecegi kucuk bir alan yeterli (1 metrekare hayli hayli yeter bana gore)

3-Kumesin malzemesi sizin imkanklariniza,butcenize ve zevkinize bagli bir durum. Ama kumesi yaptiktan sonra icine tilki ve kopegin giremeyecek sekilde saglam olmasi gerekiyor.

4-Koku kesinlikle yapar . Kokuyu onlemek icin altligini kontrol edip duruma gore kisa araliklarla (birkac gunde bir) degistirmeniz gerekiyor. Altlik olarak saman ya da kaba talas kullanabilirsiniz.

5-Asi konusunda birsey diyemiyorum.

çiftçi5234 beğendi.
alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 14:55   #37
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Alectoris, bilgiler için teşekkür ederim. Bahçe şartları açısından biraz kararsız kaldım yine de düşünüyorum.

Eski 16-02-2011, 20:56   #38
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
benim bitane ördeğim var ilk defa yumurtladı.13 tane yumurtladıktan sonra yumurtadan kesildi.tek büyüttüğüm için diğer ördeklerin yanına gitmiyor dolayısıyla çiftleşmiyor yumurtaları tohumsuz diye bende yumurtalarını aldım bitane bıraktım canı sıkıldıkça gidip folluğu yatıyor akşamlarıda hep yatıyor.diğer ördeklere nasıl alıştırabilirim tekrar yumurtlayınca yumurtalarını almasam kuluçkaya yatarmı.cinsi ise babası pekin ördeği annesi renkli bir ördekti kendiside renkli

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 21:34   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
kazlar erkeksiz yumurtlar larmı benim pekin ördeklerim vardı 1çift erkegi kesince dişi tek kaldı yumurtala madı kazlardad a durum aynımı ve kazların düşüsü erkekgi nasıl ayrılır

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 21:02   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2011
bana 1 çift Emden kazı lazım olanlar mesaj atabilirlermi bide resim atabilirse sevinirim

kagoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 21:03   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2011
1de aydın ve mugla cevresi veya oraya gönderebilicekler msj atsın

kagoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 14:46   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Herkese selamlar
Verilen bilgiler için teşekkür ederim .Bu yetiştiricilik genel olarak yazıyorum nedense hep üretim ile ilgili bütün bilgiler var nerdeyse ancak iş pazarlama kısmında yok oluyor bu üretilen hayvanları kim alır kime satılır vs bu konu yok, diyelim ben 1000 adet kaz yetiştirdim kime satıcam ilk önce bu konu ele alınması gerekiyor diye düşünüyorum çogu yabancı kaynaklı bilgiler orada yiyen var ama ülkemizde kaç market ,kaç kasapta görüyorsunuz. bu potansiyelleri kullansak belkide kırmızı et fiyatları düşecek ancak bu iş bilgileri kopyala yapıştır kazdan şukadar tüy çıkar degil bir kaz nekadara satılır bilgileri verilirse bilgiler tam olur .Saygılarımla

kamikaze303 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 09:53   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2008
ördek yetiştiriciliği hakkında bilgiler
Kaz Ve Pekin rdei Yetitiricilii

ercanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 19:38   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
cinsiyetleri ne acaba

mustafaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 19:43   #45
Yeni Üye

cinsiyeten anlian
söylesin ya acil

Eski 09-10-2012, 19:55   #46
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Siyahlı olan erkek diğerinin kuyruğu gözükmüyor erkeklerin kuyruklarında geriye döğru kıvrık tüyler olur sesleri viiikk viiikk diye ince çıkar kafaları büyük olur.

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 22:17   #47
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
bence ikiside erkek.dişilerin tüyleri daha mat olur erkeklerin parlak olur.ben haziran ayında almıştım şubat sonunda yumurtlamaya ve çifleşmeye başlamışlardı.çiftleştikleri zaman biri diğerinin üzerine çıktığı için dişinin tüyleri hep kirli olurdu.erkekler dişilerini daha bir korumacı olurlar bariz anlarsın.bir de ben kuyruklarını avuçlarıma alıp ters çevirip te hafifce sıktığım zaman eğer erkekse ve yeterince olgunsa organı ortaya çıkardı.görünümü burgu makarnaya benzer.biraz gözlemlersen anlarsın hangisinin dişi hangisinin erkek olduğunu.

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 19:07   #48
Yeni Üye

saolun bende kuyruklarna baktımda 2 side erkekgib

Eski 10-10-2012, 19:15   #49
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Erkek erkek ikisi de birinin kuyruğu gözükmüyo ama kafasından belli kalın kocaman kafası. bir de dişi lazım bunlara Birini verip yerine dişi alın takas yapın

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 18:02   #50
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Benim kızlardan birisi Cuma gününden bu yana yumurtluyormuş. İlk yumurtayı çatlatıp kırmışlar ama diğerleri sağlammış. Bakalım diğerleri ne zaman yumurtlamaya başlayacaklar?

çiftçi5234 beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024