agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni145Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2010, 18:50   #61
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Küçük bir alanı salyangoz/sümüklü böceklerden korumak isterseniz yumurta kabuğuda iyi bir çözümdür. Kabuk parçaları dik olarak toprağa saplanır ve ya yukarıdan bakıldığında içbükey olacak şekilde bitkinin çevresi kaplanır. Salyangoz/sümüklü böcekler yumurta kabuğunun üzerinden geçerken canları yanacağı için uzak dururlar.

CilekFidesi beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 19:22   #62
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sümbüllerim yetmedi, şimdi de hercailerimi yiyor bu keratalar.
Yumurta kabuğunu denemek gerek ama alan cok. Her öneriyi denemekte fayda var aslında.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 20:13   #63
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Zımpara kağıda da yumurta kabuğu ile benzer mantıkla işe yarıyormuş.

http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm

Eski 07-04-2010, 20:16   #64
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
salyangoz ve sümüklü böceklerin ilk bahar ve sonbaharda çiçek ve sebzelere
zarar vermesini önlemek için kesin çözüm, kömür külünün elenerek (küçük soğan çuvalı da olabilir elemek için)

bahçeye elenen külün toprakla karıştırmadan sadece toprak yüzeyine serpiştirilen külün kesin çözüm olduğunu göreceksiniz.

CilekFidesi beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 20:42   #65
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sevgili gurbik
Külü toprağa karıştırmadan da olsa koyarsak zarar vermez mi toprağımıza. Ben kömür kullanıyorum cünkü. Odun külü olsa daha iyi olur sanırım. Denemek için az bir bölgede uygulasam mı acaba:?

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 21:28   #66
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

cemo odun külünü kullanmadım. yukarıda yazdığım gibi bitkileri diktikten sonra toprak üzerine serpiştireceksin. ilaç kullanır gibi

böceklerin kaybolduğunda bana dua edeceksin. benim bahçemde binlerce vardı bunu öğrenince 7-8 yıldan beri hiç görmedim. diğerlerine göre bedava çözüm.

zımpara para ,yumurta para haaa senin tavuk vardı yumurta işi bedava

CilekFidesi beğendi.
Eski 07-04-2010, 22:52   #67
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kömür külü benim bildiğim zehirlidir. Odun külü de öylece serpilirse toprağı fazlasıyla alkali yapar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 23:44   #68
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

sayın meyveli tepe bu işlemi ben her yıl yapmıyorum iki kere yaptım eğer zehirli ise kiwano başlığında bakın yetişen kiwanolara.bir de şu var taş kömürü ile linyit farklı olabilirmi.(külü)

ben şu ana kadar bitkilerin üzerinde olumsuz yönünü görmedim. ben sadece toprak üzerine serpiştirin dedim. bu toprağın üzerine salyangoz ve sümüklü böceği koyun ve gözlemleyin.

bu böceklerin hemen orayı terkettiğini göreceksiniz.zaten her şeyin fazlası zararlı değilmi ,fazla gübre bile bitkiye zarar vermiyormu.

ve şu an elenmiş külün içerisinde arkadaşlara gönderecek olduğüm soğan kökler,ruscuklar dikili . kolayca çıkarabilmek için küle diktim. yani geçici olarak

sırf küle dikilen bitki fazla büyümemekle birlikte köklenme daha fazla olmaktadır.

Eski 08-04-2010, 16:42   #69
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
bir linyit ocağında çalışan biri olarak kömür külü kullanmamanızı tavsiye ederim. içinde ağır metaller ve içindeki karbon ve gazların yanması sonucu oluşan zararlı curuflar var. dikkat edin.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 22:48   #70
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusufaycan17 Mesajı Göster
bir linyit ocağında çalışan biri olarak kömür külü kullanmamanızı tavsiye ederim. içinde ağır metaller ve içindeki karbon ve gazların yanması sonucu oluşan zararlı curuflar var. dikkat edin.
benim aslında buradan bahsetmek istediğim taş kömürü külü idi linyit değil,
linyit külünü tarım yapılan toprakla asla karıştırılmamalı.

kömür külünde potasyum,Tİ oksitleri,alkali metaller,çok zehirli arsenikgibi ağır metaller barındırır. ve bazı bilim adamları UYT yani kurutucu anlamında gibi sözlerden bahsetmektedirler.

düşük dozda kullanıldığında bitkiler üzerinde olumlu sonuçlar verdiği de belirtilmektedir. benim yukarıda bahsettiğim sadece serpiştirmek ,yoksa birebir toprakla karıştırmak anlamında kullanmadım.

bir kısım bilim adamı zararlı dese de bir kısmıda yeterli derecede kullanıldığında bitkiye zarar değil faydalı olduğu üzerinde hem fikirlerdir.

araştırıldığında çekoslovakyalı bilim adamlarının bu konu hakkında olumlu çalışmaları vardır.

Eski 09-04-2010, 09:24   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Topraklarımıza daha ciddi yaklaşımlar ümidiyle.

Arkadaşlar doğal olan uygulamalar toprak uygulamalarında hiçbir risk taşımamaktadır, sizlerin önerdiği zıpara kağıdı kömür külü ve diğer yöntemler uyguluyarak toprak yapısıdaki organik dengeyi riske atarak çözüm üretmek istiyorsunuz.

Belki bu yöntemler sizlerin dediği gibi sümüklü böcek ve salyangozlar üzerinde bire bir sonuç alınacak yöntemler olabilir görülsede, acaba toprak kimyasında ne gibi bozucu etkilerin varlığı konusunda bilgiye sahip değilken kaş yapalım derken göz çıkaracak olursak.

Toprak bu yapısına ters gelen oluşumlardan nasıl kurtulpta tekrar bize ürün yetiştirmede normal duruma geleceğini bilmeden sonuçların kardan çok zarar getireceği oluşumlar la toprak üstünde kumar oynamak la eş bir tutum içinde olmayı düşündüğünüzü anlamak mümkün olmasa gerek, çalışmalarınızı ve araştırmalarınızı lütfen bu olumsuz taraflarınıda düşünerek, çalışmalarımızı yürütelim, iyi paylaşımlar sergiliyelim, sevgiyle kalınız.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 12:56   #72
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın epsody

Yazınızda zımpara kağıdına atıfta bulunduğunuz için cevap vermek istiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
...
Toprak bu yapısına ters gelen oluşumlardan nasıl kurtulpta tekrar bize ürün yetiştirmede normal duruma geleceğini bilmeden sonuçların kardan çok zarar getireceği oluşumlar la toprak üstünde kumar oynamak la eş bir tutum içinde olmayı düşündüğünüzü anlamak mümkün olmasa gerek, çalışmalarınızı ve araştırmalarınızı lütfen bu olumsuz taraflarınıda düşünerek, çalışmalarımızı yürütelim, iyi paylaşımlar sergiliyelim, sevgiyle kalınız.
Saygı çerçevesinde yazılmış bir yazı olarak görmüyorum ve sizi kınıyorum.

Eski 09-04-2010, 15:05   #73
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kastedilen kül idi sanırım, zımpara değil.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 20:53   #74
Ağaç Dostu

Yanlış anlaşılmaları düzeltmek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın epsody

Yazınızda zımpara kağıdına atıfta bulunduğunuz için cevap vermek istiyorum.
Saygı çerçevesinde yazılmış bir yazı olarak görmüyorum ve sizi kınıyorum.
Sayın üzüm, burada bir yanlış anlaşılma var, benim niyetim ne sizin zımpara kağıdı uygulamanız nede diğer arkadaşların uygulamaları, benim gösterdiğim hassasiyet toprağa uygulanan bu yöntemlerin zarar vereceğini anlatmaktı, zaten mesajımda'da belirttim bu yöntemlerle sümüklü böcek sorununa bir çare bulunabilir, lakin uygulanan bu yöntemlerin zararlarını açıklamaktı niyetim.

Sizlerde bilirsinizki ülkenin birinde bataklıkları kurutarak sivrisineklerden kurtulmayı amaçlanmıştı, fakat bataklıklar kurutulup sivrisinek belası bitmiş fakat çevrede daha büyük sıkıntılar çıktığında uzmanlar bu yöntemin yanlışlığını anladıklarında çevrede büyük tahriplar yaşanarak ekolojik felaketler durdurulamamıştı.

Sayın üzüm sizden ricam, benim topraklar adın ve ekollojik endişlerimden kaynaklanak bu tutumumu anlayışla karşılamanızdır, sevgiyle kalın.

Eski 09-04-2010, 23:38   #75
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
... zaten mesajımda'da belirttim bu yöntemlerle sümüklü böcek sorununa bir çare bulunabilir, lakin uygulanan bu yöntemlerin zararlarını açıklamaktı niyetim.
...
Zımpara kağıdı kullanımının zararı nedir? Organik olup olmadığını tartışabiliriz; fakat "toprak üzerinde kumar oynamak" gibi bir ifadeyi kabul etmiyorum.

Alıntı:
...Sizlerde bilirsinizki ülkenin birinde bataklıkları kurutarak sivrisineklerden kurtulmayı amaçlanmıştı, fakat bataklıklar kurutulup sivrisinek belası bitmiş fakat çevrede daha büyük sıkıntılar çıktığında uzmanlar bu yöntemin yanlışlığını anladıklarında çevrede büyük tahriplar yaşanarak ekolojik felaketler durdurulamamıştı.
...
Zımpara kağıdı kullanımıyla bu örneğin ilişkisi nedir? Zımpara kağıdı sümüklü böceği yok etmez, öldürmez; sadece bitkiye ulaşmasını zorlaştırır.

Alıntı:
Sayın üzüm sizden ricam, benim topraklar adın ve ekollojik endişlerimden kaynaklanak bu tutumumu anlayışla karşılamanızdır, sevgiyle kalın.
Benimde sizden ricam mesaj göndermeden önce birkaç defa mesajınızı okuyup ifade etmek istediğinizle yazdığınız örtüşüyor mu, doğru ifade etmiş misiniz diye kontrol etmeniz yönündedir.

Saygılarımla

Eski 10-04-2010, 02:10   #76
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

yanlış anlaşılmaları düzeltmek;

burada hiç bir öneride kumar oynamak gibi bir niyet asla yok .arkadaşların yumurta ,zımpara gibi önerileri denenmiş öneriler olmasına karşın zımpara biraz maliyetli bir iş. toprak zehirleme gibi kimsenin bir art niyeti de olamaz.

arkadaşların sadece kül de şu zehir bu zehir var kullanılmaz sadece zehirden dolayı ön yargı. külün su arıtılmada kullanıldığını bilen varmıdır acaba. külü kullanıp olumsuzluğunu gören kaç arkadaşımız var ?.

asıl zehirden ve asıl toprağa atılmaması gereken kimyasal gübrelerdir, en azından topraktaki mikro organizmaların faaliyetlerinin azalmasına, yer altı sularının kirlenmesine, tuz konsantrasyonunun yükselmesine vs vs yol açmaz.

ve bahsedilen buradaki kül sobadan çıkan kül, bir termik santral ya da kaoriferden çıkan kül değil. bunlardan çıkan kül kimyasal ve yapısal olarak ta farklı. yukarıda kullanmış olduğum kelime sadece serpiştirme. toprağın PH'sının değışmesini ve mikroorganizma dengeyi bozacak şekilde değil.

bahçeye hayvansal da olsa fazla atılacak gübre bile bitkiyi olumsuz etkiler ya da kurutur.

Eski 10-04-2010, 09:21   #77
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bahçelerimizde uyguladığımız tarımsal faaliyetlerimiz, sürdürülebilir tarım uygulamaları esasları içinde ve ekolojinin korunması açısından, bizlerin bilimsel öngörülerle hareket ederek bahçelerimizdeki ve topraklarımızdaki yer üstü ve yaraltı canlılarının üzerinde iyi bir yönetim sağlama çabalarımızın başında bu canlıların varlıklarını dengede tutarak dost düşman, faydalı zararlı ayrımına gitmeden, gelişi güzel ve bilinçsize dışarıdan yapacağımız katkı ve müdehaleler bizim bahçe ve topraklarımızdaki müspet yöndeki çalışmalarımıza etki edecek, sonuçta beklediğimiz verim sağlanamıyacaktır.

Arkadaşlar, uygulayacağımız yöntemlerde toprağımıza ve içindeki canlıların hayrına olacak katkıları toprağın yapısındaki değişiklikleri takip ederek içindeki canlıların yaşam dengelerini bozmamaya özen göstererek, zararlı seviyeye gelmiş olanların karşılarına onların doğal düşmanlarının çoğalmalarını sağlıyarak, bahçemizdeki zararlarını azaltarak bertafını sağlama yoluna gidebiliriz.

Sayın üzüm, size daha ayrıntılı açıklama yapma ihtiyacı içinde cevap vererek sizin zımpara kağıdı uygulamanızın sümüklü böceklere ve topraklar olan fayda ve zararları üzerine dikkanizi çekmek istememin hep iyi niyetimin bir ifadesiydi, lakin ifadelerimin arkasında hep başka niyet aradınız, ben yine yılmadan size bir açıklama yapma azmimi ortaya koyarak bahçe toprağınıza serdiğiniz zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.

Benim sizlere kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz, demememin sebebleri bundandı, kumar oynamak tabirinide uygulamalarınızın sonunda karlımı yoksa zararlımı çıkılacağı bilinmeyen uygulamaları açıklamak için bir örnekti, niyetim sizleri kumarbaz sıfatıyla nitelemek değildi.

gurbuk67 arkadaşım, üzüm arkadaşımı aydınlatma konusundaki örneklerim sizin içinde geçerli sayılabilir, fazla uzatarak konu başlığının dışında yazışmak istemiyorum, lakin topraklar adına konuşmak istiyorsanız, aşığıda linkini verdiğim başlıktaki yazılarımı okuduktan sonra sizinle daha verimli paylaşımlara girebiliriz, hepinizi canı gönülden sevdiğimi bilmenizi istiyerek iyigünler dileriim.

Toprağa organik özelliklerinin kazandırılması.

Eski 10-04-2010, 11:16   #78
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
...
Sayın üzüm, size daha ayrıntılı açıklama yapma ihtiyacı içinde cevap vererek sizin zımpara kağıdı uygulamanızın sümüklü böceklere ve topraklar olan fayda ve zararları üzerine dikkanizi çekmek istememin hep iyi niyetimin bir ifadesiydi, lakin ifadelerimin arkasında hep başka niyet aradınız, ben yine yılmadan size bir açıklama yapma azmimi ortaya koyarak bahçe toprağınıza serdiğiniz zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.
...
Verdiğim bağlantıyı inceleseydiniz nasıl kulanıldığını öğrenmiş olurdunuz.

Siz ısrarla hem üslubunuzu değiştirmeyip, hem de paylaşım yerine dayatma yapıyorsunuz. Benim size söyleyecek başka bir sözüm yok.

Düzenleyen üzüm : 10-04-2010 saat 13:25 Neden: ekleme
Eski 10-04-2010, 13:23   #79
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben kullandığım ilacı yazayım şeftali bahçemize biz zorunlu olarak uyguluyoruz çünki meyvelere çok fazla zarar verip ıskartaya çıkmasına sebeb oluyorlar diğer bahçelerimize kayısı nar ve naranciyede ilaçlama yapmıyoruz.
Taldex Hafif nemlendirip ceviz topu kadar yapıp ağaç altına atıyoruz.
veya SuperFlor ilacını (Mavi balık yemi gibi) 3-5gr. kadar ağaç altına serpiyoruz.
ilaç fiyatları 20tl civarı kutusu.ilaçların tesiri yaklaşık 7-10 gün yağmur yağmama şartı ile etkisini göstermekte.Salyangozlar akşamları ağaçtan toprağa inerlermiş, indiklerinde ilacın kokusu cezbediyor ve yediklerinde ölüyorlar.Tüylü ve ekşi meyvelere zarar vermiyorlar tüysüz olanlara aşıklar diyebilirim.Daha meyve ufacıkken dadanıyorlar.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 03:07   #80
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
En sevdiklerinin başında "zıpçıktı " var saksıdan hiç eksik olmuyorlar.

yaprakların yarısını yok ettiler.

Saksılara dadananları elle toplayarak azaltıyorum.

Name:  IMG_1184.jpg
Views: 3804
Size:  65.0 KB

Name:  IMG_1600.jpg
Views: 3785
Size:  46.9 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 03:15   #81
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
SUKULENTLERİ PERİŞAN EDİYORLAR.

Birayı denedim ama çok yaralı olmadı,bu sene odun külü deneyeceğim.

Name:  IMG_1620.jpg
Views: 3808
Size:  44.2 KB

Name:  IMG_1619.jpg
Views: 3746
Size:  49.2 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 16:29   #82
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın epsody, bakıyorum da bir çok mesajında hep yanlış anlaşılmalara düzeltme cevapları veriyorsunuz, neden yanlış anlaşılıyorum diye hiç düşünüyormusunuz.

Nedenini ben söyleyim.

Sadece akademisyen bir hoca gibi talebelerine ders verir gibi uzun uzadıya ders satini bitirmek için konuşuyor konuşuyorsunuz,
Alıntı:
Arkadaşlar, uygulayacağımız yöntemlerde toprağımıza ve içindeki canlıların hayrına olacak katkıları toprağın yapısındaki değişiklikleri takip ederek içindeki canlıların yaşam dengelerini bozmamaya özen göstererek, zararlı seviyeye gelmiş olanların karşılarına onların doğal düşmanlarının çoğalmalarını sağlıyarak, bahçemizdeki zararlarını azaltarak bertafını sağlama yoluna gidebiliriz.
Nasıl gideceğiz, ne yaparak gideceğiz, sizin böyle bir çalışmanız ve ya başarmışlığınız varmı? varsa onlardan söz edin, siz bu dengeyi en azından bahçenizde kurabildiniz mi? Faydalı böçekleri üretim çoğaltabildiniz mi? Ne kadar başarılı oldunuz?

Kitaptan okurcasına ders vermekle olmuyor.

Siz nükleer santrallerini fabrika bacalarını zehirli atıkları kimyasalları es geçin saksısındaki bir çiçeğini korumak için konan zımpara kağıdını vay efendim.
Alıntı:
zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.
Yani bütün herşeyi hallettik oraya koyacağımız bir zımpara parçası sorun teşkil ediyor.
Kusura bakmayın ama bazan herkesin sinirlerini alt üst ediyorsunuz. Siz ısrarla hem üslubunuzu değiştirmeyip, hem de paylaşım yerine dayatma yapıyorsunuz.

Bu uslupla yararlı olacağınız konularda da yararlı olamıyorsunuz.

DOST ACI SÖYLER AMA DOĞRUYU SÖYLER.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 17:15   #83
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bahçemdeki salyangoz faaliyeti yüzünden zaman zaman buraya bakıyorum. Sorunun cevapları yerine ilgisiz bir tartışma ortamının oluştuğunu görüyorum. Lütfen sorun konusunda yazalım. Bizim de zamanımız boşa gitmesin.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 17:38   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
benim aslında buradan bahsetmek istediğim taş kömürü külü idi linyit değil,
linyit külünü tarım yapılan toprakla asla karıştırılmamalı.

kömür külünde potasyum,Tİ oksitleri,alkali metaller,çok zehirli arsenikgibi ağır metaller barındırır. ve bazı bilim adamları UYT yani kurutucu anlamında gibi sözlerden bahsetmektedirler.

düşük dozda kullanıldığında bitkiler üzerinde olumlu sonuçlar verdiği de belirtilmektedir. benim yukarıda bahsettiğim sadece serpiştirmek ,yoksa birebir toprakla karıştırmak anlamında kullanmadım.

bir kısım bilim adamı zararlı dese de bir kısmıda yeterli derecede kullanıldığında bitkiye zarar değil faydalı olduğu üzerinde hem fikirlerdir.

araştırıldığında çekoslovakyalı bilim adamlarının bu konu hakkında olumlu çalışmaları vardır.
Sn. gurbik67 odun külü de ayni etkiyi oluşturur mu?

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 18:02   #85
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Topraktan çıkmaya çalışan zambağımın her gün çıkan kısmı yeniyor. Bir gün kahve, diğer gün odun külü, sonraki gün ağaç kabuğu denedim ama her her gece yendi. İş yerinden altı açık, üstü genişleyen plastik baca parçası getirip üzerine koyacağım artık, başka türlü zambak ortaya çıkamayacak.

Sevgili Hozat zıpçıktını görünce benimkini unuttuğumu hatırladım, ortada zıpçıktı yaprağı hiç görmedim, büyük ihtimalle toprak hizasından gidiyorlar, bir ara saksısını bulayım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 23:39   #86
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
Sn. gurbik67 odun külü de ayni etkiyi oluşturur mu?
sayın msafak odun külünün de aynı işi görürmü bu konuda bilgim yok. aslında benim kömür külünde kastım taş kömürü külü idi.

bu külü de alabildiğince değil yukarıda belirttiğim gibi sadece serpiştirmek.
bazı arkadaşlarımızın benim bahsettiğim külü görmeden herne hikmetse tahlilini yapıp olumsuz deselerde;

ben aklınıza gelebilecek soğankök çiçeklerimin tamamını toprakla külü karıştırıp
dikiyorum nedeni ;her türlü börtü böcekten korumak ve soğan kökler daha iyi kök oluşsun diye katıyorum. bunu da yıllardır yapıyorum.

tersini iddia edenlere ;külünü bulsunlar denemek amaçlı soğan kökleri ücretsiz göndereceğim. sonucunu da buradan yazsınlar.

Eski 21-04-2010, 09:42   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
1 aydır viyollerde gözüm gibi baktığım çeşitli çiçek tohumlarından ilk olarak akşam sefalarını ekmiştim ama sümüklü böcekler heba ettiler. Viyollerden söküp toprağa geçirçe işini biraz daha büyüdüklerinde yapacağım. Ayrıca toprağa ekince fidelerin tepelerine 1ağızları kesilmiş 1.5 lt'lik su şişeleri geçirmeyi planlıyorum. Sanırım şişeye tırmanamazlar, ya da bana mı öyle geliyor?

Şu topak şeklindeki zehirli ilaçları nereden bulabilirim?

Bu arada taş kömürü külü gönderebilecek kimse var mıdır acaba? Buralarda bulmak çok kolay değil.

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 14:38   #88
Ağaçsever

sn. gurbik67

Bilgi için teşekkür ederim. Taş kömürü külünü bulmak zor olacak. Ben öncelikle odun kömürünü deneyeceğim. Salyangozlarla ilgili ben de bir çok ilaç kullandım, ama çok iyi neticeler alamadım. Özellikle meyva ağaçlarımada çok miktarda oluyor.

Toprak konusun çok bilgili olmasam da , toprak bir çok şeyi, ölçüyü kaçırmadan uygulayınca abzorbe edebilir ve hatta ona fayda sağlayabilir düşüncesindeyim. Bu konuda , sanıyorum bazı arkadaşlar bazen abartıyorlar gibi..

Eski 21-04-2010, 14:53   #89
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgurbilgin Mesajı Göster
1 aydır viyollerde gözüm gibi baktığım çeşitli çiçek tohumlarından ilk olarak akşam sefalarını ekmiştim ama sümüklü böcekler heba ettiler. Viyollerden söküp toprağa geçirçe işini biraz daha büyüdüklerinde yapacağım. Ayrıca toprağa ekince fidelerin tepelerine 1ağızları kesilmiş 1.5 lt'lik su şişeleri geçirmeyi planlıyorum. Sanırım şişeye tırmanamazlar, ya da bana mı öyle geliyor?

Şu topak şeklindeki zehirli ilaçları nereden bulabilirim?

Bu arada taş kömürü külü gönderebilecek kimse var mıdır acaba? Buralarda bulmak çok kolay değil.
Topak şeklindeki ilaçları ben bir çok kez denedim , çokta işe yaramıyor.
Onun yerine sn. üzümü ün yolladığı internet sitesindeki yöntem faydalı olur sanıyorum. ( ağaçlar için )Name:  snails-slugs9.jpg
Views: 4208
Size:  14.8 KB

Eski 21-04-2010, 14:54   #90
Ağaçsever

Pendo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
ateş böcekleriniz olsaydı o zararlıları yok ederdi.

Pendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ev yapımı ilaç, mücadele, salyangoz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024