agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2007, 13:47   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2007
resim ekledim

merhaba arkadaşlar
benim adım Ali. Ben yeniyim. Bende bu ay başında roka,dereotu,maydanoz ve marul dikmiştim. Bunların hepsini diktiğim yerdemi bırakıcam yoksa ayırmam mı gerekecek? Yardımcı olursanız sevinirim. Birde bakımları ile ilgili pratik bilgiler verirseniz çok iyi olur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen crystal : 26-10-2007 saat 13:59 Neden: resim eklemeye unutmuşum
crystal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 22:18   #242
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ektiğiniz ve çimlenmiş roka,dereotu,maydanoz ve marul bitkilerinden sadece marula yer değiştirme yapabilirsiniz (Uygun aralık ve mesafelerle başka bir yere alabilirsiniz) diğerlerinde yer değiştirdiğiniz durumda sorun yaşarsınız. Ayrıca başlıkları incelerseniz arkadaşların ektiğiniz bitkilerle ilgili tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz. Bu arada yeni çimlenen filizleri mümkün olduğunca az sulayın ki boyları uzamasın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 20:48   #243
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sevgili Limon benim de sebze bahçem aynı durumda ilk fırsatta ben de otları temizleyip resmini göndereceğim. Bu arada brokoli, lahana, kereviz, marul ve pırasa fidanlarını artık yerlerine diktim. Bezelye ve baklaları da yağmurlardan önce ektiğim için çok mutlu oldum. Bezelyeler 3-4 günde çıktı. bakalım baklalarda 1-2 güne kadar çıkar herhalde. Rezene, kara turp, minik kırmızı turp ve pancar fidanlarım daha çok küçükler biraz daha beklemeleri gerekiyor.

gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 14:58   #244
Yeni Üye

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

crystal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 19:19   #245
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Tam bizlik bir video buldum youtube'ta. Çok eğlenceli
http://www.youtube.com/watch?v=AcyKn...eature=related

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 19:44   #246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kış için neler diktim, kereviz, pırasa, ıspanak, brokoli, havuç, göbekli marul, soğan, sarımsak ve maydonoz. Pırasaları kökleri ile sökmüyorum, toprak hizasından bıçak ile kesiyorum. Bitki bir süre sonra tekrar büyüyor. Yani bir koyundan iki post hesabı. Üçüncüyü alabilirmiyim bilmiyorum. Bir süre sonra onu da deneyeceğim. Pırasanın ikinci versiyonu 40 gün içinde tekrar yenecek hale geliyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 18:16   #247
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Uzun zamandır havanın çok yağışlı ve soğuk olması sebebiyle sebze bahçemi ihmal etmiştim. Bugün topraksız tarım başlığına uğrayınca, iki karışlık sebze bahçemin ne kadar değerli olduğunu ve ne kadar şanslı olduğumu bir kez daha hatırlayıp şükrederek, bahçeme bir uğradım. Yabani otlar her tarafı kaplamış olsa da sebzelerim bugünkü akşam yemeği için gereken malzemeyi verdiler.
Topladıktan sonra fotoğraflarını çektim. Daha sonra yemekler pişince tektar çekecektim ki ben arkamı dönüp fotooğraf makinasını alacakken ev ahalisi çok acıkmış olarak masayı talan etmişlerdi bile Size de ancak tarifini verebilirim
Karalahanalar etli dolma oldular, ıspanakları bir baş kurusoğanla kavurup üzerine sarımsaklı yoğurt döküp hazırladım, rokalar Eminönü Vakf-ı Kebir'den aldığım erken hasat zeytinyağıyla salata oldular. Topu topu 3-5 kök kalan dereotlarım devleşmişler adeta. Bir kökten çıkan dış dalları topladım, fotoğraftakiler onlar.
Fakat hava gerçekten çok soğuktu, tere de toplayacaktım aslında ama parmaklarım uyuşunca vazgeçtim, sıcak evime kaçtım
Name:  IMG_0002.jpg
Views: 2644
Size:  55.2 KBName:  IMG_0005.jpg
Views: 2690
Size:  64.1 KB
Name:  IMG_0008.jpg
Views: 2681
Size:  63.0 KBName:  IMG_0006.jpg
Views: 2637
Size:  68.6 KB

Eski 14-12-2007, 18:27   #248
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şimdi fotoğraflara bakıp ta rokalarda ıspanaklarda delikler var diye düşünenler olacaktır.
Eskiden sebze yetiştirme işine meraklanmadan önce, pazardan alacağım yeşilliklerin delikli olmayanlarını seçerdim. İçlerinde biraz hırpalanmış, delik olan yaprakları hiç acımadan çöpe atardım. 2-3 sene önce ilk bu işe merak salıp kendi sebze yetiştirme macerama başladığımda böceklerden, tırtıllardan çok korkardım. Zamanla ben onlara onlar da bana alıştılar Ve bu kadar sene sonra anladım ki onlar ağzını tadını ve sağlıklarını bizden çok daha fazla düşünüyorlar Artık ben de onların yediği rokaları, ıspanakları, lahanaları hiç çekinmeden yiyebiliyorum. İlaçlamaya ise eğer çok zarar vermiyorlarsa gerek görmüyorum.
Sadece bahçeden yeşillikleri toplayınca önce bol suda çalkalayıp, sonra ya sirkeli ya da tuzlu suda 5-10 dk. bekletip tekrar duruluyorum. Eğer böcek vs. varsa suyun dibine çöküyor. Böylece gönül rahatlığıyla salatalarımızı tüketebiliyoruz. Herkesin, hayatlarının bir döneminde kendi sebzesini yetiştirip bunun zevkine varmasını dilerim...

Düzenleyen limon : 14-12-2007 saat 18:28 Neden: imla
Eski 14-12-2007, 23:12   #249
Ağaç Dostu

Tebrikler sevgili limon, siz de elmayı içindeki kurtçuk ile paylaşmayı bilenlerden olmuşsunuz sonuçta herkes kendi sınırını biliyor. O kervanda bende varım aramıza hoş geldiniz.

Eski 14-12-2007, 23:14   #250
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Almanlar boşuna bizden kurtlu ayva istemiyor içinde kurt varsa ilaç yoktur diyorlarmış kurt yoksa ilaç vardır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 00:05   #251
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Benim marullar tam salatalık oldular. Tere ve rokalarda fena değil ama onların fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi. Maydonozlarım tam 7 aydır hala ayaktalar. Dereotları ise çok cılız kaldı ama yinede bana yetiyor.

Name:  Resim 005.jpg
Views: 2783
Size:  47.5 KB

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 07:27   #252
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Penelophe, marullarının göbek yapmasını istiyorsan, pamuklu bir iple ağızlarını hafifçe bağla.
Bu işlem marulların daha çabuk göbek yapmasını sağlıyor. Ellerine sağlık

Eski 04-01-2008, 15:41   #253
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Hımm, bende diyorum, neden bu marullar zayıf. Cinsi böyle herhalde diye düşünmüştüm. Bu hallerini artık olgunlaşmalarının son evresi diye düşünüp kesip kesip yiyordum. En kısa sürede dediğin gibi bağlayacağım Sevgili Limon, teşekkürler..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 17:47   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2007
Tüm Yeşil Dostlara Merhaba.. Forumda yeniyim..
Sizlerden öğrenecek çok şey var biliyorum = ) Umarım benim de öğrenilenlere ve öğretilenlere bir katkım olmuş olur..

Bu sene dikmek üzere nane, reyhan, havuç gibi tohumlar aldım. Tohum paketlerinin üzerlerinde Ocak Ayı'nda dikimi yapılacak olanlarını dikmek istiyorum. Toprak olarak Büyük poşetlerdeki torflardan aldım. Ancak bir miktar da gübreli bahçe toprağım var; geçen sene pazardan almıştım.. Torflar ile bu toprağı karıştırıp büyük salon tipi saksılarıma, her saksıya bir ot türü/sebze ekmeyi düşünüyorum. Acaba saksı seçimim ve toprak seçimim uygun mu?

İkinci olarak; limon ve limenin çekirdeklerini ekmiştim; ancak boyları bir karıştan fazla uzamadılar ve sanki mumyalanmış gibiler hiçbir kıpırtı yok. Ne bozuldular, ne geliştiler.. Yaprak sayıları bile aynı gibi.. Acaba gelişimleri mi çok yavaş yoksa manavdan aldığımız limon ve limenin çekirdekleri oldukları için mi böyleler?

Konular hakkında aydınlatabilirseniz sevinnirim..

Not : Benim maalesef bir balkonum olmadığı için, bitkilerimi/sebzelerimi evin içerisinde yetiştirmek durumundayım..

Şimdiden ilginize ve cevaplarınıza teşekkür ederim..

Sevgiler..

kagitkalemsilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 19:24   #255
Ağaçsever

TURKPRINC3SS's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2007
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Penelophe, marullarının göbek yapmasını istiyorsan, pamuklu bir iple ağızlarını hafifçe bağla.
Bu işlem marulların daha çabuk göbek yapmasını sağlıyor. Ellerine sağlık
Limon ağızları derken tam olarak neresi ve nasıl ?

TURKPRINC3SS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 21:01   #256
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Uygulama şöyle: http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1175232647

Ama o fotoğraftaki marul ben ağzını bağladıktan sonra epeyce büyümüş. İp ortada kalmış. Tepe kısımlarından gevşekçe bağlamak gerekiyor. Kısa sürede toparlanıp göbeklenmeye başlıyor. Penelophe denesin bakalım memnun kalacak mı bu yöntemden

Eski 05-01-2008, 21:09   #257
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sn. Kağıtkalemsilgi, sebze yetiştirmek için yazdılarınız uygundur. Fakat evin içinde derken, bol güneş ışığı alan bir bölümdedir değil mi? Nane, reyhan cam önünde rahatlıkla yetişir. Havuç saksıda nasıl olur bilemiyorum. Havuç buraya bir göz gezdirin isterseniz.
Limon için Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme
burada daha ayrıntılı bilgi bulabilir ve paylaşabilirsiniz.

Sebze tohumlarınızı ekince gelişmelerini bizimle paylaşmayı unutmayın

Eski 08-01-2008, 14:07   #258
-

benim marulların yaprakalrı hep dökülüyo resm eklıycem en kısa zamanda ve bu mevsıdme yıne marul tohumu atsam cıkarmı?

izmirlibahçeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 15:22   #259
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Mart ayı gibi ekin bende.

Eski 09-01-2008, 21:19   #260
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba limon,

2 sorum olacak; ilk defa yetiştirdiğimden ıspanakların boyu, gelişimi nasıl kestiremiyorum, bu zamana göre nasıllar sizce?

Name:  ispanak1.jpg
Views: 3559
Size:  37.3 KB

Bir de marulların balkona yakın kısmı tiftik tiftik edilmiş, parçalanmış, kuşlar yiyor olabilir mi bunları? Yoksa resimdeki misafir bu kadar zarar verebilir mi, sanmam ya?

Name:  marul1.jpg
Views: 2929
Size:  41.2 KB
Name:  marul2.jpg
Views: 3074
Size:  16.7 KB

Teşekkürler,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 18:01   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2007
Alıntı:
Sn. Kağıtkalemsilgi, sebze yetiştirmek için yazdılarınız uygundur. Fakat evin içinde derken, bol güneş ışığı alan bir bölümdedir değil mi? Nane, reyhan cam önünde rahatlıkla yetişir. Havuç saksıda nasıl olur bilemiyorum. Havuç buraya bir göz gezdirin isterseniz.
Limon için Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme
burada daha ayrıntılı bilgi bulabilir ve paylaşabilirsiniz.

Sebze tohumlarınızı ekince gelişmelerini bizimle paylaşmayı unutmayın

Sn. Limon;

cevabiniz için çok teşekkür ederim = )

Salon güneş alıyor oldukça.. Dediklerinizi uygulayacağım ***. Gelişmeleri de fotoğrafları ile birlikte paylaşırım.. = )

kagitkalemsilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 22:37   #262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Merhaba arkadaşlar

sebze yetiştirmekte ikinci senem. ilk sene çok kör topal gitti işlerim. ne yazık ki bu siteyi çok geç farkettim. tohumlarımı çok zamansız ektim. çıkmayınca ikinci parti tekrardan ektim. havalar ısınınca hepsi birden çıkıverdiler. bazı tohumlar direk yerlerine ekilmeliymiş. bilmiyordum. fide yetiştirme, şaşırtma vs. hiçbirşey bilmiyordum. (hala da öyle sadece geçen seneye göre biraz daha iyiyim). tandıklara sorarak yapıyordum bu işi. dedim ya bu siteyi yazın sonunda farkettim

tüm bu cahilliğime rağmen öylesine çok ürün aldım ki. sadece mevsiminde değil aynı zamanda donduruncuya da atarak da yetiştirdiğim sebzelerden yararlandık. sadece ailem de değil tanıdıklara da dağıtma imkanım oldu bol bol.

düşünüyorum da bu işi biraz daha bilgili ve düzenli yapmş olsaydım neler olurdu acaba ?

bu sene daha düzenli yapmak niyetindeyim. çeşitli yerli ve yabancı sitelerden ama daha çok buradan bilgi toplamaya çalışıyorum. notlar tutmaya başladım. ama hala tam olarak neyi nezaman ekmeliyim, fide yetiştirmeye nezaman başlamalıyım bilemiyorum. bu konuda tam olarak bilgi bulamıyorum. coğrafi yerlere göre değişiyor. bu konuda özellikle neyi nezaman ektiğiniz konusunda buraya yazarsanız çok sevinirim. bu konuda okumak ve fotografları görmek çok zevkli.

bu arada kurtları ve böcekleri ben de çok seviyorum.

lost_returns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 07:55   #263
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

lost returns, forumun arama motorunda ilgilendiğiniz sebzeyi ismiyle aratırsanız, hemen her sebze için açılmış bir başlık olduğunu göreceksiniz.Nasıl ekilir, ne zaman ekilir gibi detaylar bu başlıklarda kolayca bulunabilir.
Hoşgeldiniz

Eski 11-01-2008, 13:04   #264
Ağaç Dostu

limon's Avatar

MSaygın süpersiniz. Saksıda ıspanak yetiştiriyorsunuz ya tebriği hak ediyorsunuz Ispanaklar gayet güzel görünüyorlar. Arada toprağı derine inmeden hafifçe kabartın ve varsa yanmış koyun gübresi ekleyip karıştırın. (Gübre üstte kalmasın toprakla karışsın) Bir haftada bile gelişmelerine şaşıracaksınız. Marullar da oldukça güzel görünüyor aslında. Bence kuş gagalamış yapraklarını. Böcekler konusunda çok bilgili değilim ama fotoğraftaki böceğe sık raslıyorum bahçemde bir zararı olduğunu sanmıyorum. Ispanakları yakında yersiniz

(Doğru mudur Selahattin Hocam?)

Düzenleyen limon : 11-01-2008 saat 23:37
Eski 11-01-2008, 13:09   #265
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Lost Returns, ben sizden bir sene öndeyim Ama benim toprak kalitemle sizinki arasında çok fark olduğundan eminim. Sakarya civarının toprağı çok verimli. Ben çöl kumunu toprak yapmaya çalışıyorum. Ama dediğiniz gibi yine de eşe dosta tattıracak kadar ürün alıyorum o da yetiyor zaten.

Burada kendim hangi tohumu veya fideyi ekiyorsam hemen yazıyorum. Ama MSaygın'ın yazdığı gibi her sebzenin başlığı altında da daha ayrıntılı bilgiler oluyor. Burada siz de kendi sebze bahçenizin fotoğraflarını ve neler yaptığınızı paylaşırsanız seviniriz. Sevgiler...

Eski 11-01-2008, 14:25   #266
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Arada toprağı derine inmeden hafifçe kabartın ve varsa yanmış koyun gübresi ekleyip karıştırın. (Gübre üstte kalmasın toprakla karışsın) Bir haftada bile gelişmelerine şaşıracaksınız. Marullar da oldukça güzel görünüyor aslında. Bence kuş gagalamış yapraklarını. Böcekler konusunda çok bilgili değilim ama fotoğraftaki böceğe sık raslıyorum bahçemde bir zararı olduğunu sanmıyorum. Ispanakları yakında yersiniz

(Doğru mudur Selahhattin Hocam?)
Toprak, perlit, hindistan cevizi torfu dışında bolca koyun gübresi var saksılarda.Toprağı bir çapalayıp kabartayım o zaman dediğiniz gibi.2 hafta kadar sonra bir fotoğraflarını çekip sorayım size, "yenir mi artık" diye

Ben de kuşlardan şüpheleniyorum, onların konak yeri zaten o bölge ama emin olmak istedim.Balondan adam koydum korkuluk olarak, uzak dururlar belki.
Bir de daha önce önerildiği gibi iple bağladım marulları.Bilmem iceberg tipi marullara da uygun mu o yöntem yoksa sadece yeditepe tipi marullar mı bağlanıyor, bendekiler iceberg tipi.

Selamlar,

Eski 11-01-2008, 16:50   #267
Ağaç Dostu

limon's Avatar

MSaygın, iceberg tipini bilmiyorum ama göbek yapan marullar için geçerli bu yöntem.
Bana da köydeki çitfçi arkadaş söylemişti. Her yörede marul yetişmez, zordur, yetişse de göbek yapmaz diye. "Sen az ektiğin için şöyle şöyle yap, dene, çabuk göbek yapacağını göreceksin" demişti. Gerçekten de denedim ve yararını gördüm. Umarım sizin de işinize yarar. Çünkü bu göbek yapan marul veya kıvırcık tiplerinde göbek yapmayıp açıldığında yapraklar sulu ve gevrek olmuyor. Her şekilde kendi bahçemizde ürettiğimizi severek yiyoruz tabii de biraz göbek yaptığı zaman, aradaki lezzet farkı çok oluyor. Bol sulu ve kıyır kıyır yapraklara sahip oluyor Bir iki tane bağlamayın, deneyin, aradaki farkı bizlerle paylaşın

Eski 11-01-2008, 17:19   #268
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
MSaygın, icebergkin tohumunu nerden buldunuz.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 17:54   #269
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Anadolu tohumun "Salinas Aysberg" tohumlarından almıştım.Praktiker, metro gibi yerlerde bol bol satılıyor.

Eski 11-01-2008, 18:34   #270
Ağaç Dostu

Alıntı:
(Doğru mudur Selahhattin Hocam?)
Doğrudur

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024