agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni11458Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2011, 14:00   #1741
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Kokuları gerçekten çok güzel ıhlamur çiçekleri açtığı zaman aldığınız kokunun aynı ve toplayıp bardağa koyduğum çiçekler mutfakta dutuyor ama kokuları salondan bile duyuluyor
Açıkçası kokulu olanın Flammula olduğunu tahmin ediyorum. Flammula için yakındaki insanın içini bayacak kadar çok kokulu olduğu, bu nedenle mümkünse bahçenin uzak bir köşesine dikilmesi gerektiği yazıyor. Sonbahar bahçesindeki en baskın kokunun onun kokusu olduğu söyleniyor. Bu durum sizin tarifinizle de uyuşuyor.
Hem Vitalba, hem de Flammula'nın Türkiye'de Marmara, Orta Karadeniz, Ege, Akdeniz bölgesinde yetiştiği söyleniyor. Flammula, Vitalba'dan kısa bir süre sonra çiçek açıyormuş.
Flammula gelin buketlerinde de kullanılıyormuş, ilaç yapımında da. Pek çok kişi Vitalba ile Flammula'yı ayırt etmekte zorlanıyormuş. İlginç olan, Charles Darwin de Vitalba ve Flammula üzerinde deneyler yapmış.

Düzenleyen Terra : 06-09-2011 saat 14:23 Neden: Güncelleme
Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 15:35   #1742
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Sevgili Terra,
Tanguticalar geldi, çok teşekkür ederim. Sevgiler...
Sağlam ulaşmalarına çok sevindim. Biraz boyunları bükülmüş, umarım sulanınca toparlanırlar.
Güle güle büyütün

Eski 06-09-2011, 15:44   #1743
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Güllü Kameriyenin bir ucuna yerleştirdiğim clematislerde halâ çiçekler var. Bu mevsimde açmalarını seyretmek bile güzel.

Sayın Güler, forumdaki "Clematis" başlığımızı size borçluyuz sanırım. Agaçlar.Net'teki en aktif başlıklardan da birisi. Sizi aramızda görmek çok güzel.
Saygılar,

Terra

Düzenleyen Terra : 06-09-2011 saat 15:54 Neden: Alıntı kısmında hata...
Eski 06-09-2011, 17:47   #1744
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Yabanı Clematis buralarda çok fazla. Sitemin dışında çalılıkların, fındıklıkların arasında çok büyümüş ve açmışlardı. Ama arkadaşların yazdıkları gibi şu anda çiçekli değiller. Onlar çiçeklerini Haziranda açtı ve bitirdiler sadece tohumları var.
Yazıldığı gibi yaklaşınca yoğun bir ıhlamur çiçeği kokusu var. Üzgünüm benim ilgi alanıma girmiyorlar tohum toplayabilirim, isteyene çelik deneyebilirim.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 08:48   #1745
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
5-6 tane çelik aldım, bolcada tohum bakalım olursa neden olmasın çelikde yollayabilirim resmen bir devdi ana bitki
Sayın bettycim,
Mesaja ekleyemediğim çizimi buraya koyuyorum. Pek Clematis'e benzemedi ama çelik almakta fikir verir diye umuyorum.
Aslında resimde birer yaprak görünen boğumlarda üçer yaprak oluyor. Çeliklerin tepesinde iki taraflı yer alan üç yapraklı dalların birisini kesiyorsunuz. Kalan üç yaprağın da ortadakini kesiyorsunuz. Eğer yapraklar büyükse tek bir yaprak, hatta yarım yaprak da bırakabiliyorsunuz.
Aslında Sayın Drhegeli bu konuda güzel bir açıklama ve çizim paylaşmıştı ama yerini bulamadığım için size referans veremedim. Bulursanız daha iyi anlaşılır.
Saygılar,

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2011, 09:14   #1746
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Çok teşekkür ederim Sevgili Terra mesaj alınmıştır Dr.hegelinin de çizimi görmüştüm, şimdi tekrar dönüp bakarım .

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 21:35   #1747
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Bu yabani klamatisler bögürtlenleri cokmu seviyor anlamış degilim bettyycim fotografları sanki ben cekmişim tek fark koku yok ve cicekler cok daha yogun ic bölgesi katlı .
Bu arada Tanguticamın fotosunu hafta sonu cekerim tekrar teşekkürler Terra

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 08:36   #1748
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Evet sevgili iris41, genelede böğürtlenlerle içli dışlı oluyorlar. Resme gelince bende bazen arkadaşların resmini görünce ben çekmişim hissine kapılıyorum

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 21:25   #1749
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Sayın terra yüklediginiz resimdekinden farklıydı sanırım sanırım diyorum cünkü öbek öbek okadar cok acmış haldelerki sanki farklı gibi
onların yanına köye başka renk ve cins clamatis diksem normal yolla tohum baglasa acaba farklı cinsler cıkarmı iklimi uygun tohum baglama süper

Eski 09-09-2011, 09:19   #1750
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
...yüklediginiz resimdekinden farklıydı ...
... köye başka renk ve cins clamatis diksem normal yolla tohum baglasa acaba farklı cinsler cıkarmı ...
Bence kendiniz gidemiyorsanız bile hemen bir fotoğrafını çektirin. Eğer farklıysa yepyeni bir tür olabilir.
Yakınlardaki başka clematis'lerle tozlanıp bambaşka türler ortaya çıkma ihtimali her zaman var tabi. Aynı kromozom yapısına sahip bitkilerde böyle melezleşmeler olabiliyor. Flammula ile Viticella arasında böyle hibritler var mesela. Ama bu biraz bilet almadan bekleyip belki bir piyango bileti bulurum ikramiye de bana çıkar demek gibi birşey. Ama olmuyor değil, bir çok tür böyle tesadüfler ve şansın sonucu bulunmuş. Öte yandan yapay tozlama ile yeni türler araştırmak çok zor ve sabır isteyen bir iş. Labaratuvar koşularında hibrit çalışmaları yapan bir çiçekçi her yıl 20.000 hibrit tohum ektiklerini, bunların içinden 10 yıl sonunda sadece 1 veya 2 tane pazara yeni Clematis türü sürebildiklerini söylüyor.
Saygılar,

Terra

Düzenleyen Terra : 09-09-2011 saat 15:16 Neden: typo
Eski 09-09-2011, 21:37   #1751
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Sayın terra keşke resim cekseydim cepten cekimde istedigim ve gördügüm güzelligi yansıtmıyor . bayramda mezar ziyaretine gittik o yüzden fazla kalamadık . zaten köyde yaşıyan 3 hane var onlarda oldukca yaşlılar
tarlalar boş insanın ici acıyor boş ve bakımsız görünce terk edilmiş sanki .
aklıma şu gelmişti büyük marketlerde zamanı gecmiş klamatisleri uygun veriyorlar 5 ,10 degişik renk eksem cok hoş büyür

Eski 12-09-2011, 09:14   #1752
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Öylesine elma dibine iliştirilmiş ucu tomurcuklu , boyu 1 karış olan çelik yaklaşık 40 cm oldu. Bu elmanın can yoldaşı olmaya devam etmek zorunda , aralarında hiç boşluk yok.

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 09:17   #1753

jineop's Avatar

C.Ashva güzelliği...
C. Miss Bateman açmaya devam. Bu arada bol miktarda C. Armandi gelmiş. Öncekilerin yarısı kadar 62.5 fiyat yazmışlar

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2011, 11:24   #1754
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Lir, Armandiim çift sürgün vermiş. Hele sürgünlerden biri yarım metreyi aşmış, duvarın arasından çıkınca gözümden kaçmış, dünün güzel bir sürprizi oldu bana. 62,5 TL'den kurtardım yani. Şaka bir yana çok pahalı, bence kimse almasın bu fiyata, satılamayınca fiyatı düşüreceklerdir.

Ashvanın rengi de çiçek formu da pek güzelmiş.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 15:09   #1755

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sevgili Lir, Armandiim çift sürgün vermiş. Hele sürgünlerden biri yarım metreyi aşmış, duvarın arasından çıkınca gözümden kaçmış, dünün güzel bir sürprizi oldu bana. 62,5 TL'den kurtardım yani. Şaka bir yana çok pahalı, bence kimse almasın bu fiyata, satılamayınca fiyatı düşüreceklerdir.

Ashvanın rengi de çiçek formu da pek güzelmiş.
Sevgili limon çok sevindim. Aslında Armandii için pahalı bir rakam değil. Yurtdışı sitelerde 25 dolar, kargosunu falan düşününce daha pahalıya gelir. Ama geçen ay daha büyüklerini 45 lira denip 30 liraya alırken şimdi 62,5 lira insanı rahatsız ediyor.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2011, 18:51   #1756
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
merhabalar bende bugün birtane aldim bahceye ekecegim ama havalar bu ara 10 derece gece 5 e kadar düsüyor kurumasindan korkuyorum
birde cinsi iyimi sizce yorum yaparsaniz memnun olurum.Resminide ekliyorum

Eklenen Resimler

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 21:10   #1757

jineop's Avatar

Sevgili zencefil çiçeği,
gönül rahatlığı ile bahçeye kuzeye bakan bir yarı gölge-gölge bir yere ekebilirsiniz. Ekmeden önce ekeceğiniz yere yaklaşık en az 40 cm kadar çukur açın. Bu işlemden önce clematisiniz saksıyla su dolu bir kovaya bırakın. Çukuru açtıktan sonra organik maddeden zengin toprak olmasına özen göstrin. Yaklaşık 20-30 dk suda beklettiğiniz clematisi duvardan 15-20 cm uzağa dikin. Destek çubuklarınızı duvara doğru tespitleyin. Yani yaklaşık 45 derece açıyla duvara yaklaşmasını sağlayın. Nelly çok güzel bir clematis güle güle büyütün.

Eski 20-09-2011, 23:41   #1758
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Sn zencefil çiçeği, ben biraz farklı düşünüyorum...
Clematisin püf noktası kökleridir. Kökler yeterince gelişmeden toprak üstü kısmı fazla gelişirse, kökler bunu taşıyamaz ve bitkinin bir kısmı veya tamamı söner, solar, sanki susuz kalmış da canlılığını kaybetmiş gibi olur. İlk dikimde, bitki enerjisini köklerin gelişmesine versin diye mutlaka toprak seyiyesinin 30cm kadar (2.-3. boğumun) üstünden budamak gerekir.
Sizin ikliminiz burada sorun yaratabilir. Clematis, (istisnalar hariç) kışın yapraklarını döken bir bitkidir. Bir tür uykuya yatar, dinlenir, bitkide gelişme görülmez (yine istisnalar hariç). Baharda tekrar uyanır. Biz burada daha yeni yazdan çıkıyoruz ama siz nerdeyse kışa giriyorsunuz. Bugünlerde dikmek bitkiye bir fayda vermeyecek gibi. Bekleyebilirseniz, ben bahar başlangıçında toprağa verin derim. Bırakın kışı saksıda, içerde, aydınlık bir ortamda geçirsin. Ekecekseniz de mutlaka malçlayın.
Bitkiniz güzel bir çiçek. Yarı gölgede sarılacak bir yer verdiniz mi sizi sevindirecektir.

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 23:47   #1759
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

burada cicegin yapraklari dökme olayi galiba dogru seradakiler bile yapraklarini dökmüs kahve rengi kurumus gibi dallari kalmisti
ben yesil olani 3 4 yer gezerek ancak bulabildim simdi bekliyeyimmi ekeyimmi kararsiz kaldim?

Eski 20-09-2011, 23:54   #1760
Ağaç Dostu

Clematis 'Shin-shigyoku' tekrar çiçeklendi.
Name:  DSC02311WB.jpg
Views: 1172
Size:  45.0 KB

Arkadaki yaprağa bakın. Çiçeği taklit ediyor. Buna brakt demek gerekiyor artık...
Name:  DSC02312WB.jpg
Views: 786
Size:  30.2 KB

Düzenleyen drhegeli : 21-09-2011 saat 10:52 Neden: Ekleme
Eski 21-09-2011, 10:44   #1761
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
C.Ashva güzelliği...
Bu kadar olur yani...
Bahçedeki her şeyi söküp, her yere clematis mi diksem, ne yapsam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Arkadaki yaprağa bakın. Çiçeği taklit ediyor. Buna bract demek gerekiyor artık...
Çok güzeller, taklitçi yaprakta morumsu damarlar görünüyor, öyle mi?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 10:52   #1762
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Çok güzeller, taklitçi yaprakta morumsu damarlar görünüyor, öyle mi?
Aynen öyle... Fotoğraf sizi aldatmasın. Yaprağın (pardon brakt) kenarlarında bozulma yok... Koyu, kahverengi görülen yerler aslında morun tonları...

Eski 21-09-2011, 11:49   #1763
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bu kadar olur yani...
Bahçedeki her şeyi söküp, her yere clematis mi diksem, ne yapsam
...?
Sökmeden de dikebilisin sevgili Adalet, herkesle çok uyumlu geçinip her komşusuna sırnaşıyor.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 12:26   #1764
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Jezebel,
İlk clematisime sahip olduğumda iki gün bahçeyi gezdirip durmuştum, nerede daha mutlu ola bilir diye.
Aslında hiç de öyle korkulacak bir bitki değilmiş, kök kısmını gölgeleyip, zamanında suyunu ve besinini vermek yetiyor ona.

Ben sırnaşıkları hiç sevmem ama bu başka, sevgili Lir'den kopya aldım, elma ağacıma sardırayım ben de )

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 14:59   #1765
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Merhaba, epeydir yoktum, bahçeye dönünce Margaret Hunt sonbahar sürprizi yaptı
(fotoğraf biraz kötükusura bakmayın)

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2011, 15:00   #1766
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Bu da kaldırım serçelerinden biri. Nam-ı diğer "Chance Seedling".

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2011, 15:10   #1767
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
burada cicegin yapraklari dökme olayi galiba dogru seradakiler bile yapraklarini dökmüs kahve rengi kurumus gibi dallari kalmisti
ben yesil olani 3 4 yer gezerek ancak bulabildim simdi bekliyeyimmi ekeyimmi kararsiz kaldim?
Sayın zencefil cicegi,
Ekseniz de sorun olacağını sanmıyorum, 5 derecelere düşse bile hava hala donlara vakit var. Sayın Lir'in tarif ettiği şekilde eker ve agaç kabukları, gübre ya da torfla kök kısmına iyi bir yalıtım yaparsanız sorun olmaz.
Ama sayın drhegeli'ye de katılıyorum, eger kışı ılık, aydınlık bir yerde nemli bir saksıda geçirtebilirseniz ve boyunu sürekli 60 cm.'i geçmeyecek şekilde budarsanız, ilkbaharda çok daha güçlü kök yapısına sahip bir Nelly Moser'ınız olur. İlk donlardan hemen sonra da ekersiniz, çünkü en erken açan büyük çiçekli türlerden birisi. Bahçede en büyük çiçekli Clematis'im bu, büyükçe bir yemek tabağı kadar açıyor. Güle güle büyütün.
Saygılar,

Terra

Eklenen Resimler

Düzenleyen Terra : 21-09-2011 saat 15:16 Neden: Resim ekleme
Eski 21-09-2011, 15:20   #1768
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Sevgili dostlar
Bu çiçek yaz-kış ev ortamında yetiştirilebilir mi? Balkonumuz yok, evde de bir çiçeksiz sarmaşığımız var. Sarmaşığımıza eski bir çamaşırlıktan sarılması için düzenek yaptık ancak ben bu düzeneğe çiçek açan bir sarmaşık türü de dolamak istiyorum. Bu konuda bir tavsiyeniz olabilir mi, sizce hangi çiçek uygundur?

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 15:24   #1769
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Eklenti 246748

Arkadaki yaprağa bakın. Çiçeği taklit ediyor. Buna brakt demek gerekiyor artık...
Eklenti 246749
Sayın drhegeli,
Bende de tam tersi olmuştu. Bu yıl Voluceau'nun ilk açan çiçeğinin bir kısmı yaprakları ile aynı tonda yeşildi. Sonra açanlarda bir daha gözlemedim. Nedenleri hakkında edindiğiniz bir bilgi var mı?
Saygılar,

Terra

Eski 21-09-2011, 15:53   #1770
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra Mesajı Göster
Sayın zencefil cicegi,
Ekseniz de sorun olacağını sanmıyorum, 5 derecelere düşse bile hava hala donlara vakit var. Sayın Lir'in tarif ettiği şekilde eker ve agaç kabukları, gübre ya da torfla kök kısmına iyi bir yalıtım yaparsanız sorun olmaz.
Ama sayın drhegeli'ye de katılıyorum, eger kışı ılık, aydınlık bir yerde nemli bir saksıda geçirtebilirseniz ve boyunu sürekli 60 cm.'i geçmeyecek şekilde budarsanız, ilkbaharda çok daha güçlü kök yapısına sahip bir Nelly Moser'ınız olur. İlk donlardan hemen sonra da ekersiniz, çünkü en erken açan büyük çiçekli türlerden birisi. Bahçede en büyük çiçekli Clematis'im bu, büyükçe bir yemek tabağı kadar açıyor. Güle güle büyütün.
Saygılar,

Terra
Sayin Terra öncelikle ilginiz ve verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim.
sagolsunlar iki arkadasimizin söyledikleri arasinda gidip geliyordum ekip ekmemek arasinda kararsiz kalmistim ama sizinde tavsiyelerinizle ilk bahara kadar salonumun caminin önünde büyütmeyi düsünüyorum acikcasi riske atmayi istemiyorum cicegimi.
Suan cicegin boyu tam 1 metre ama henüz cok yesil ben bunu yariya kadar budamayada kiyamiyorum
Simdi yarisina kadar budayayimmi cicegimi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024