agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni199Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2010, 11:51   #391
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sayın arkadaşlar !
Ben diyorumki hiç kesmeyiniz ,çunki kesilen yerden bitki hava alıyor . Nasıl olsa donmamışsa yeniden surecektir .Hemde daha çabuk . Selamlar.
Sayın kumyaka2010 soğuklar iyice geçmeden budamayı düşünmüyorum. Mart sonunu bekleyeceğim. Ancak o zaman tam olarak durumunu anlayabileceğim

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 13:46   #392
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sardunyaları donan arkadaşlarıma sağlam kalan dallardan keserek, içerde torf, cocopeat + perlit gibi yumuşak ve geçirgen bir karışımda çeliklemelerini öneririm.

Çok emek verdiğimiz bitkilerimizi kaybetmek üzüyor insanı. Fosfor ağırlıklı gübreler, çeliğin köklenmesini hızlandırıyor. Sardunyalar için Gönül Hanım'ın önerisiyle %32 fosfor içeren gübreyi seyrelterek ( Norma ölçü 1 litreye 1 çay kaşığı ise, yarım çay kaşığından daha az koyarak ) her sulama suyunda kullandım. Fotoğraflarımda da göreceğiniz gibi sonuç oldukça başarılı.

Denemekte fayda var

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 20:17   #393
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Toprağı ya da gövdesi ıslak olmayanlar etkilenmiyor. Benim, (daha doğrusu eşimin) sardunyalar örtü altında fakat havadar bir ortamda olmarına rağmen sağlıklı görünüyorlar. İkinci bir don dalgası olmaz inşaallah.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 14:29   #394
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Dinlenme

Dondan etkilenmesin diye kış başında eve aldığım sardunyaların durumu hiç açıcı değil.Pencere önleri dolu olduğu için gardolap ve portmantonun üzerine koyduğum saksılar bu vaziyette.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 16:19   #395
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Dondan etkilenmesin diye kış başında eve aldığım sardunyaların durumu hiç açıcı değil.Pencere önleri dolu olduğu için gardolap ve portmantonun üzerine koyduğum saksılar bu vaziyette.
Baharda yine canlanırlar. Kışın karanlık bodrumda susuz saklasanız bile baharda yine güzelleşiyorlar, donmadıktan sonra problem olmaz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 11:32   #396
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Resimler

Alıntı:
Dün resimleri ekleyememiştim.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2010, 11:35   #397
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Gözlemlediğim kadarıyla ince gövdeli olanlar (geçen sene köklendirdiklerim) tamamen kurumuş. Gövdeleri kararmış.

Eski 17-02-2010, 16:21   #398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Baharda yine canlanırlar. Kışın karanlık bodrumda susuz saklasanız bile baharda yine güzelleşiyorlar, donmadıktan sonra problem olmaz.
Kişin hiç su vermeyin önerisi bana biraz garip geliyor. Belki bodrum loş, soğuk ve havadaki nem yeterli olabilir. Ancak ev ortamı çok sıcak. Bitki tam dinlenme moduna geçemeyip suya ihtiyaç duyacaktır. Yazın kadar olmasa da haftada bir nemlendirecek kadar sulamak (tabi ki çürütecek kadar da değil) kışı hasarsız atlatmalarını sağladı. Gerçi gövdeleri sağlam gibi görünüyor. Sorun sadece köklerde ise çelik alma ile yaza tekrar rengarenk girebilir.

Umarım yeni üye, fazla tanımadığınız birinin bu mesajını ukalalık saymazsınız. Sadece bir yorum.
mutlu kalın.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 18:24   #399
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Sayın Çiçeksever,
Bende aydınlık olmayan bir rafta beklettiğim sardunyalarımda sizinkilere benzer sorunlar görülmeye başladığında şeffaf poşet geçiririp arada havalandırdım. Tabi toprak nemli değil ve üzerindeki kötü yaprak ve dallar ayıtlanmış olarak. Üstelik aralık ayında dikdiklerim de yeşillenme arttı, saksıları doldurdular. Çiçek açtı bir dal ama onu kök oluştursun diyerek kopardım.
(bulunduğu ortam da güneş kesinlikle yok aydınlık bile sayılmayan bir raf üzerindeler.)

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 20:48   #400
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Gözlemlediğim kadarıyla ince gövdeli olanlar (geçen sene köklendirdiklerim) tamamen kurumuş. Gövdeleri kararmış.
Sayın arkadaşım sen tamamen o donmuş yerleri yani topraktan 4 -5 cm üstünü tamamen kes ve içeride veya bu zamandan sonra güneye bakan bir balkonda bakıma almalısın su vermemezlik etme suya ihtiyaç duyacaklardır, çünkü büyüme ve yeni sürgün yapmaları için su ve takviye vitamine ihtiyaçları var,kurudukça sula güney cephede güneş ihtiyacını alacakları için suya da ihtiyaç duyacaklardır.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 19:55   #401
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Sardunyalarımı don vurdu ve gövde dahil tüm dalların içi boşalmış durumda.Durumları vahim yani. Bu hale geldikten sonra sürgün verebilir mi acaba? Bir umut olumlu bir cevap bekliyorum.Teşekkürler...

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 10:21   #402
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Merhaba
Benim sardunyalarım bütün kışı içerde camın önünde geçirdeler,çok fazla uzadı boyları budasam tepesinden sıkıntı olurmu?

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 12:36   #403
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Sevgili Çiğdem, budamanızı özellikle öneririm. Böylece alttan daha gür daha sağılıklı sürgünler verecektir.Budadığınız bölümleri isterseniz başka bir saksıya dikerek çoğaltmanız mümkün.Böylece daha toplu gür formlar elde edebilirsiniz.

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 18:54   #404
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
arkadaşlar geçen yıl ektiğim birsaksı sardunya var kışı dışarda geçirdi ama açması için ne yapmam gerekir bilmiyorum
bilenler yardım edebilir mi?
şimdiden teşekkürler.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 18:58   #405
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sardunya hastalıklarına ek

Sayın Başbahçıvan sorumun net cevabı sizde gibi...

Geçen hafta çok sağlıklı görünen beyaz ve çok koyu kırmızı iki sardunya aldım...Tam bir hafta içinde neredeyse yapraklarının yarısı kurudu.Çiçekli ve tomurcukluydular.Vitamin ya da benzeri bir katkı da vermedim...Tüm yapraklar sanki yanmış gibi kuruyup kavruldular...Yeni çıkan minik yapraklar sağlıklı ve gayet yeşil görünüyor...

Problem acaba yeni yerlerinde ki şartlara uyum sağlamak olabilir mi?

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 19:27   #406
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüzün Mesajı Göster
arkadaşlar geçen yıl ektiğim birsaksı sardunya var kışı dışarda geçirdi ama açması için ne yapmam gerekir bilmiyorum
bilenler yardım edebilir mi?
şimdiden teşekkürler.
Sayın arkadaşım siz sardunyalarınızı topraktan 5 cm kalacak şekilde budamalısınız, ayrıca çiçeklenmesi için 1lt sulama suyuna 1 küçük fincan soda(madensuyu) karıştırarak rutin olarak sulamasını yaparsanız daha bol çiçekli sardunyalara sahip olursunuz, kolaygelsin.

Eski 27-03-2010, 19:33   #407
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Sayın Başbahçıvan sorumun net cevabı sizde gibi...

Geçen hafta çok sağlıklı görünen beyaz ve çok koyu kırmızı iki sardunya aldım...Tam bir hafta içinde neredeyse yapraklarının yarısı kurudu.Çiçekli ve tomurcukluydular.Vitamin ya da benzeri bir katkı da vermedim...Tüm yapraklar sanki yanmış gibi kuruyup kavruldular...Yeni çıkan minik yapraklar sağlıklı ve gayet yeşil görünüyor...

Problem acaba yeni yerlerinde ki şartlara uyum sağlamak olabilir mi?
Değerli arkadaşım sardunyalar seralarda yetiştirildiği için havaların biraz güneşlenmesi ile beraber satışa çıkarılıyor direk dışarı çıkan ve hava değişimine maruz kalan çiçeğiniz zamanla düzelecektir yarı geçirgen bir toprakla dikmelisiniz, sulamasını kontrollü yapın fazla su vermeyin ya güney cepeli balkona veya şu anda daha havaların geceleri soğuk olduğu için kapalı ışıklı bir yerde tutmanız faydalı olacaktır.

Düzenleyen Başbahcivan : 30-03-2010 saat 19:58 Neden: kelime hatası
Eski 08-04-2010, 17:09   #408
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Sardunyamın yaprakları kızarıyor

Merhabalar,

Çoğu sayfayı okumama rağmen, problemimin ne olduğu tam olarak anlayamadım. Aşağıya sardunyamın geçen yılki resmini ve şu andaki halinin resimlerini ekledim.

İstanbul, Rumelihisarı'nda çok güneşli bir balkonda, geçen yıl halinden çok mutlu görünüyordu ancak yaz sonuna doğru yaprakları biraz koyulaşmaya başladı ama çiçeklerini etkilemedi. Bu kışı balkonun yarı kapalı kısmında geçirdi. Şu anda fotoğraflarından göreceğiniz üzere, birçok yeni tomurcuk veriyor ancak bazı yaprakları ilk önce kırmızılaşıyor ardından koyu kızıl bir renk alıyor. Yeni çıkan küçük yapraklar yemyeşil. Sardunya pası mı emin olamadım. Yaprakların arkasında herhangi bir böcek izi göremedim. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bir de ben sardunyamı budamadım ve şu anda çok tomurcuklu, herhalde artık budamamam gerekiyordur diye düşünüyorum, beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Hepinize çok teşekkürler

Not: İlk fotoğraf geçen yaza ait

Eklenen Resimler

Düzenleyen aysebereket : 08-04-2010 saat 18:48
aysebereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 20:02   #409
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysebereket Mesajı Göster
Merhabalar,

Çoğu sayfayı okumama rağmen, problemimin ne olduğu tam olarak anlayamadım. Aşağıya sardunyamın geçen yılki resmini ve şu andaki halinin resimlerini ekledim.

İstanbul, Rumelihisarı'nda çok güneşli bir balkonda, geçen yıl halinden çok mutlu görünüyordu ancak yaz sonuna doğru yaprakları biraz koyulaşmaya başladı ama çiçeklerini etkilemedi. Bu kışı balkonun yarı kapalı kısmında geçirdi. Şu anda fotoğraflarından göreceğiniz üzere, birçok yeni tomurcuk veriyor ancak bazı yaprakları ilk önce kırmızılaşıyor ardından koyu kızıl bir renk alıyor. Yeni çıkan küçük yapraklar yemyeşil. Sardunya pası mı emin olamadım. Yaprakların arkasında herhangi bir böcek izi göremedim. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bir de ben sardunyamı budamadım ve şu anda çok tomurcuklu, herhalde artık budamamam gerekiyordur diye düşünüyorum, beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Hepinize çok teşekkürler

Saygı değer arkadaşım sardunyalar her dem yeşil kalan bitki olduğu için,baharın gelmesiyle birlikte yeni yapraklar çıkarmaya başladığı zaman geçen yıldan kalan eski yaprakları atıyor bunun için genel olarak eski yapraklar bu dönemde sararmaya başlar sararmış olan yaprakları hafiften bir elinizle gövdeyi tutarak yukarı doğru çekerek zarar vermeden toplemanız faydalı olacaktır, ayrıca 24 grm rendelenmiş biyaz sabun, 10 cc saf alkol, 1 lt su ile köpürtmeden karıştırarak küçük bir püskürtme ile üzerlereine fıs fıs layın yapraklar daha canlı ve parlak olacaktır.Kolaygelsin...

Eski 08-04-2010, 20:42   #410
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Çok teşekkürler sayın Başbahcivan beyaz sabunlu spreyi en kısa zamanda uygulayacağım.

Eski 09-04-2010, 12:16   #411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysebereket Mesajı Göster
Merhabalar,

Hepinize çok teşekkürler

Merhaba Sayın aysebereket,
Geçen senelerde benim balkonda kışlayan kırmızı sardunyam, birkaç gün kar altında kalmıştı. Baharda yapraklarının aynı sizde olduğu gibi kızardığını gördüm. Araştırınca hiç bir böcekle de karşılaşmadım. Yaza doğru yapraklar çiçeklerle aynı renge döndü. Ancak büyümlelerinde hiç bir olumsuzluk gözlemlemedim.
Hatta uzaktan bakınca tamamen kırmızı çiçekleden oluşuyor gibiydi.
Sizinkiler de sağlıklı görünüyor.
Saygılarımla,
Toprak

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 12:31   #412
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Çok teşekkürler Toprak, suyum çok kireçli olduğundan belki bir mineral ya da vitamin eksikliği olabilir diye düşünmüştüm. Benimki kar altında kalmadı ama soğuk bir kıştı malum. Bir de keşki budamış olsaydım biraz diye hayıflanıyorum Geçen seneki kadar bol çiçekli olur umarım...

Eski 18-04-2010, 16:39   #413
Ağaçsever

çiğdem86's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2009
Sardunya hastalıklarına ek

ben bütün sardunyalarımı balkona çıkarttım.Gayet sağlıklı yaprakları var fakat bir türlü açmıyorlar.Neden açmadıkları hakkında bir fikri olan varmı arkadaşlar?
sevgiler

çiğdem86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 08:00   #414
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın Çiğdem86,
Benim de işyerimde pencere önünde duran bir sardunyam vardı. Evde balkondaki sardunyalarım bütün sene boyunca çiçek açarken işyerindeki 1 sene boyunca hiç çiçek açmadı. Sanırım sardunya cam kaplı da olsa balkon gibi dış mekanları seviyor. Bir de benim iki sardunya arasındaki fark evdekiler büyük dikdörtgen saksılarda, çiçek açmayan normal bir saksıdaydı. Bence balkona çıkardığınıza göre biraz bekleyin çiçek açacaktır.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 13:11   #415
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Sardunyalarımı aldığımda üzerinde bir sürü çiçek ve tomurcuk vardı,Ankara da balkonda duruyorlar.Bu ara biraz soğuk yağmurlu hava çiçekleri soldu gibi.tüm tomurcukları kurudumu desem soğuk mu vurdu tam çözemedim ne yapmalıyım eve mi alsam?

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 14:02   #416
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sebebi herhangi bir unsur olabilir.Soğuk, yağmur ,vitaminsizlik v.s . Benim sardunyalarım da aynı problemi yaşıyor . Güneş aldığı zamanlarda su vermemeye dikkat ediyorum. Hala soğuk su vermiyorum , sulama suyu azıcık ılık olursa iyi oluyor gibi..Hemen solan kuruyan çiçekleri topluyorum üzerlerinden..Bu çok iyi geliyor..

Her hafta cumartesi günleri de daldırma usulu bir sulama yapıyorum .İçine çiçek coşturan katıyorum az miktarlı ...Hem bol çiçekli , hem yeşil yapraklı kalıyorlar.

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 13:34   #417
Ağaçsever

çiğdem86's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2009
arkadaşlar benim sardunyalarım balkonda duruyorlaar ve öğlene kadar güneş görüyorlar.Yapraklarda kırmızılıklar var .Nedenini bilen varmı?
sevgiler

çiğdem86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 23:05   #418
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiğdem86 Mesajı Göster
arkadaşlar benim sardunyalarım balkonda duruyorlaar ve öğlene kadar güneş görüyorlar.Yapraklarda kırmızılıklar var .Nedenini bilen varmı?
sevgiler
Sardunyanın güneş görünce yapraklarının kızarması normaldir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 08:57   #419
Ağaç Dostu

Ülkü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 59
Bence kırmızı yapraklar geçen yıldan kalma yapraklar. Kopartırsanız yenilere yol açılır. Yinede resmini eklerseniz daha net olur.

Ülkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:36   #420
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiğdem86 Mesajı Göster
sevgiler
Bu başlıkta #3278'de ben de aynı soruyu sormuştum. Sayın Başbahçıvan da #3287'de bana cevap vermişti.
Sabunlu spreyi henüz bir vakit bulup yapamadım ama kırmızı yapraklar gitti, çok sağlıklı çiçek açtı ve keyfi yerinde. Bir an önce şu spreyi de yapsam, harika olacak.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024