agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni197Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2008, 11:21   #91
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Valla öznur'cum durumları o kadar da kötü görünmüyor.Tek tük sararmış yaprakları o kadarı bizlerde de oluyor.Çok sulama,mümkünse sabah güneşi alan bir yere koy;sararan yapraklarını kes.Bakalım diğer arkadaşlar ne diyecek.İnşallah düzelir arkadaşım.Sevgiler.

Düzenleyen müge35 : 15-06-2008 saat 12:58 Neden: eksik harf
müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 18:50   #92
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Saksı sığ gelmiş olabilir. Sardunyalar derin saksıları seviyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 09:45   #93
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Sn.Zenfree 'ye katılıyorum..Bu tarz saksıları sardunyalar sevmiyor.Klasik bir tarzları var ya, bu saksılarda da geçerli.Benimde bu tarz saksılarda olan sardunyaların pek keyfi yok.

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 12:16   #94
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Benim sardunyalarımda hastalandı yapraklarının arkasında minik minik kahverengi lereler oldu birde yaprakları yeşil beyaz çıkmaya başladı. Bazı yaprakları da sararıyor. Ama üzerileri tomurcuk dolu. Seneye çıkarlarmı bilmem sanırım bu durumda sardunyalarımı yaz sonu atmam gerekicek.
Birde merak ettiğim bu hastalık başka çiçeklerimede geçermi acaba. Yoksa sardunyaya has birşeymi.

Not: Yukarıdaki şikayetler sakız sardunyalarda mevcut.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 13:02   #95
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Sevgili Zeonka, sardunyalarındaki pas hastalığı için aşağıdaki ilacı kullanabilirsin.

İşe yarıyor.

Eklenen Resimler

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 13:06   #96
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Bu yaprak beyazlaması

Bu yaprak arkasındaki kahverengi benekler

Buda yaprak sararması

Eski 13-07-2008, 13:11   #97
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Bu önerdiğiniz ilaç resimlerde gördüğünüz sardunyalarımda işe yararsa bugün ilacı alabilirim.
Resimler doğrultusunda başka önereceğiniz birşey olabilirmi.
Birde başka çiçeklerimede geçermi altındada kalp kalbe çiçeğim var çünkü

Eski 13-07-2008, 13:26   #98
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Yaprak beyazlamasının tam nedenini bilemeyeceğim, belki vitamin eksikliğidir.

Sardunyalarımdaki hastalığın diğer çiçeklerime geçtiğine tanık olmadım, üstelik benimkiler çok içi içe duruyorlar.

İlacı satan kişi 5 lt'ye bir çorba kaşığı koymamı tavsiye etti. Beş litre bir seferde çok olduğu için, ben 1 lt'ye bir çay kaşığı uyguladım.

Eski 13-07-2008, 13:36   #99
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Aslında vitamnin eksikliğinden kaynaklandığını pek zanettmiyorum çünkü 10 günde bir Anadolu marka sardunyalar için bitki besini veriyorum.
Mantar ilacını alıp bir deneyeyim bakalım sonuç ne olucak.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eski 13-07-2008, 14:43   #100
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Kolay gelsin...

Eski 13-07-2008, 15:00   #101
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Sardunyalarımıza ne oldu?Hepimiz mi aynı hatayı yaptık?..Bende de başladı beyazlık..Bir de koyu yeşil yapraklar,açık yeşil benekli olmaya başladı..
Hepsinde yok bu problem..Bir ya da iki sakız sardunyada var..

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 15:09   #102
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Sevgili Günüm,
Önce bende de biriki yaprakta vardı bende çok fazla önemsemedim, hatta onları kopararak uzaklaştırdım. Ama bununda kar etmediğini kısa bir süre sonra bütün yapraklarıda esir aldığını gördüm.
Daha başındayken biran önce sizde önleminizi alın derim.

Eski 13-07-2008, 15:20   #103
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Mantar değilse problemimiz yanlış birşey yapmış olmayalım..

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 17:58   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
sardunyanızdaki problem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeonka Mesajı Göster
Bu yaprak beyazlaması

Bu yaprak arkasındaki kahverengi benekler

Buda yaprak sararması

Sevgili zeonka;Gönderdiğiniz resimlere göre çiçeğinizde mantar problemi var.Bulaşıklı yaprakları diğer yaprak ve saksılara değdirmeden kopartın.Sulamayı yaparken yaprakları ıslatmamaya özen gösterin.Yalnızca saksı toprağını sulayın.Kullanacağınız mantar ilacı,çiçeğinizin kurtulmasına sebep olur.Geçmiş olsun.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 23:14   #105
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeonka Mesajı Göster
Benim sardunyalarımda hastalandı yapraklarının arkasında minik minik kahverengi lereler oldu birde yaprakları yeşil beyaz çıkmaya başladı. Bazı yaprakları da sararıyor. Ama üzerileri tomurcuk dolu.
Not: Yukarıdaki şikayetler sakız sardunyalarda mevcut.
aslında forumu çok arıyorum ama bu konuyu görmeden sardunyalar başlığına yazmıştım. demir eksikliği tarifine tıpkı uyduğu için demir sülfat verdim. fakar mantar durumu da var o yüzden dikotan m22'yi hemen yarın alayım ben de. bu tür ilaçlarda doz ayarı bizim gibi saksı ilaçlaması yapacaklar için çok zor. kuyumcu terazisi lazım )
ne kadar aralıklarla uygulamak gerekiyor? sadece yapraklara mı püskürteceğim yoksa toprağı mı ilaçlı karışımla sulayacağım? yoksa ikiside mi? öyleyse nereye ne oranda?
çok sordum değil mi? ama herşey sardunyalarımı çok sevdiğim için. Anlarsınız bu pimpirikliliğimi umarım.
selamlar

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 08:47   #106
Ağaç Dostu

Sn.teno07;sardunyalarınızın yaprak ve gövdesini ilaçlamanız yeterli olur.
Mücadelesi: Hastalıklı bitkileri ortadan kaldırmalı.Sıcak hava, fazla nem ve aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.
Belirtileri : Hastalığın ilk belirtisi yaprağın üstyüzünde renk açılmasıyla başlayan lekelerdir. Daha sonra bunların ortasında kahverengi nekrotik lekeler belirir. Yaprağın alt yüzünde ise, ortada açık sarı renkte merkezi olan kahverengi pas püstülleri (lekeleri) dizisi oluşur. Daha sonra bu spor püstülleri gelişmesini sürdürerek bir merkezli halkalar şeklinde yayılırlar. Yaprakların bu şekilde zararlanması ve giderek kuruyup dökülmesi ,özümleme alanını geniş ölçüde azalttığı için bitkide güçlü bir gelişme geriliği sorunu ortaya çıkar.
Biyolojisi: Fungus İlkbahardan sonra yaz sporlarını oluşturarak çoğalmaya başlar. Sıcaklık ve nem koşullarının uygun olması halinde hava hareketleri ve yağmurlama sulama ile bitkiden bitkiye, yapraktan yaprağa yayılmasını sürdürerek salgın yapabilir. Kuluçka dönemi 3 hafta olup, bu durum enfeksiyonun önlenmesi açısından son derece önemlidir.
Konukçuları: Hastalık Pelargonium (Sardunya) türleri üzerinde görülür. Mücadelesi:
- Sağlam ve hastalıksız anaçlardan çelik alınmalıdır.
- Fazla nem ve yağmurlama sulama hastalığı yayar. Bu nedenle, nem denetim altında tutulmalı; dipten,
yapraklara değmeyecek şekilde sulama yapılmalıdır.
- Fazla azotlu gübre kullanımından kaçınılmalıdır.
- Aşağıda belirtilen ilaçlardan biriyle ilaçlama yapılmalıdır.
Etkili Madde veya Farmülasyonu Dozu (10 I. suya)
ilacın Adı ve Yüzdesi Preparat
Captan 50 W.P. 25 g.
Maneb 80 W.R 20 g.
Mancozeb 80 W.P. 20 g.
Zineb 80 W.R 20 g.
Dichlofluanid 50 (Euparen) W.P. 20 g.

lolla beğendi.
Eski 15-07-2008, 18:54   #107
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Ben bugün sardunyalarımı ilaçladım. Bakalım sonuç nasıl olacak.
Satan adam mantarın diğer çiçeklerede geçebileceğini çünkü mantarlar spordan oluşuyormuş rüzgar ve havadan dahi bulaşıyor dedi bense eyvaah dedim.
Beni de bir kuşku aldı şimdi diğer çiçeklerime de geçip geçmediğini en erken nasıl öğrenebilirim böyle bir ihtimal varmı gerçekten.

Eski 16-07-2008, 01:49   #108
Ağaçsever

teno07's Avatar

Emine hanım çok teşekkür ederim. derhal sabah erkenden gidip bu ilaçlardan birini alıp hemen kullanmaya başlayacağım. kullanım şekli hakkında da bilgi vermeniz mümkün mü? bu karışımı hazırlayıp yaraklara mı püskürteyim yoksa topraktan mı vereyim? ve en önemlisi bunu ne kadar sıklıkta kaç defa uygulamam gerekiyor?
malumunuz vücudumuzda oluşan mantar geçmiş gibi görünür ilacı iyileştik diye keseriz ve aniden tekrar hortlar, bitkilerde de benzer midir bilmiyorum tabi

Eski 16-07-2008, 10:34   #109
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Sn Emine Artaş Hn Merhaba
Benim de sardunyalarım da bu problemle karşı karşıyayım.O da şöyle oldu bir kaç kere sakız sardunyalarımın yapraklarına süzgecli suluğumla üsten üsten suladım serinlesinler diye... Sonuç böyle oldu tabii.Bir daha asla üstten sulamam .
Ben karınca 70 den " captan ilacı " almıştım karışımı yaparım.Teno 07 nin sorusunu ben de
soruyorum.Ne kadar süre ile tekrarlayacağız ? Şimdiden teşekkurler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 11:21   #110
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Ben kışın iki kez onbeş günde bir ilaçlama yaptım. Fakat yaptıktan kısa bir süre sonra yağmur yağmıştı.

Buna rağmen hastalık yok denecek kadar azaldı. Tedbir olması açısından şimdi iki kez daha uygulayacağım.

Eski 16-07-2008, 12:48   #111
Ağaçsever

teno07's Avatar

arzu hanım yorumunuz için çok teşekkürler. ben de aynen öyle yapayım. görüşmek üzere

Eski 16-07-2008, 13:15   #112
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Benimde sardunyalarım toparlanmak için mücadele veriyorlarken birde sülük gibi tırtıllar dadandı, akşam olunca çıkıyorlar yapraklarına, onlarda canlı ama içim fena oluyor onları gördükçe sinir oluyorum o kadarda özenmiştim bu sene, o kadar üzüldüm ki anlatamam arkadaşlar, tek tek gördüklerimi topladım, ne yapacağımı şaşırdım. Yinede toomurcuk vermeye çalışıyorlar, yazık bizim sardunyalarımıza

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 13:44   #113
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Bir kaç gündür benim çiçeklerimde de yeşil tırtıllar var, yapraklar delik deşik oldu.

Eski 16-07-2008, 15:14   #114
Ağaç Dostu

ilaçlama süresi

Sayın Teno07 ve Sn.Zeonka; Aslında yukardaki yazımı daha dikkatli okusaydınız, aklınıza takılan pek çok soruya cevap bulabilirdiniz. Çok panik yapıyorsunuz, bu halde dikkatli davranmanıza engel oluyor.
(Biyolojisi: Fungus İlkbahardan sonra yaz sporlarını oluşturarak çoğalmaya başlar. Sıcaklık ve nem koşullarının uygun olması halinde hava hareketleri ve yağmurlama sulama ile bitkiden bitkiye, yapraktan yaprağa yayılmasını sürdürerek salgın yapabilir. Kuluçka dönemi 3 hafta olup, bu durum enfeksiyonun önlenmesi açısından son derece önemlidir.)
Bu durumda sizin diğer çiçeklerinizi de ilaçlamanız gerekir. Kuluçka devresi 3 hafta olduğundan, yeniden hastalık tekrar etmemesi için, 3 hafta sonra tekrar, bütün çiçeklerinizi ilaçlamanız gerekir.

Panik yok, sevgi ile problemleri çözmeye gayret...

Düzenleyen Emine Aktaş : 01-09-2008 saat 09:45 Neden: imla
Eski 16-07-2008, 15:54   #115
Ağaç Dostu

Yaprak Yiyen Böcekler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Bir kaç gündür benim çiçeklerimde de yeşil tırtıllar var, yapraklar delik deşik oldu.
Sayın Arzu Kasapoğlu; Öncelikle çiçeklerinize ilaç kalıntısı içermeyen el yapımı ilaçları öneririm. Şayet çözüm bulamazsanız böcek öldürücü formatında organik ilaçla, çiçeklerinizi ilaçlamanızı tavsiye ederim.
El yapımı ilaç:5 birim arap sabunu + 95 birim su karışımı ile yapılan uygulamalarda Aphidlere karşı iyi sonuç alınmıştır.
Kalıntı etkisi olmadığından, vejetasyon mevsimi süresince hedef zararlılara karşı uygulamalar tekrarlanmalıdır. Sabunlar; aphidler, thripsler, akarlar, psyllidler ve beyaz sineklere karşı iyi sonuçlar vermektedir.

lolla beğendi.

Düzenleyen Emine Aktaş : 01-09-2008 saat 09:47 Neden: imla
Eski 16-07-2008, 16:02   #116
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Arzu, bitkilerine ilaç yaparken içine birkaç damla ilaç yapıştırıcı koyarsan yağmur da yağsa tesiri kalır.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 16:06   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sn Emine aktaş

Verdiğiniz 5 birim arap sabunu + 95 birim su karışımı ilaçtaki birimleri litre olarak mı hacim olarak mı alacağız? Ayrıca bitkilerdeki her zararlı böceğe karşı kullanılabilir mi?
Selamlar.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 16:08   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Bu ilkbaharda yaşlı bir amca dan aldığım yaprağı hoş kokan değişik bir sardunya çeliği diktim. Ama hala aynı şekilde duruyor. Bir gelişme yok. Ne yapmalıyım?

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 16:58   #119
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Emine hanım verdiğiniz bilgiler gerçekten çok önemli çok teşekkür ederiz.
Heralde ben anlamakta biraz güçlük çekiyorum daha öncede böyle birşelye karşılaşmadığım için biraz panik birazda şaşkınlık diyelim.

Konukçuları: Hastalık Pelargonium (Sardunya) türleri üzerinde görülür.
Dediğiniz için bende sırf sarnunyalara has birşey zanettim ilk başta.
Diğer bitkilerede geçermi diye sormam bu yüzdendi.

Eski 16-07-2008, 17:25   #120
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Zooteknist bu istedğiniz herhangi bir birim olabilir. Bu birimi ihtiyacınız olacak miktara göre seçebilirsiniz.

Basit olarak 1 lt suya 2 çorba kaşığı hesabı ile de yapabilirsiniz.

Alıntı:
bitkilerine ilaç yaparken içine birkaç damla ilaç yapıştırıcı koyarsan yağmur da yağsa tesiri kalır
Yapıştırıcı olarak ev ilaçlarında şeker kullanabiliriniz. 1 lt suya 2 kesme şeker işinizi görecektir. Herzaman uyardığımız gibi ev yapımı ilaçları önce bir yaprakta deneyiniz. Özellikle sardunya gibi tüylü yapraklı olanlar için bu ŞART.

Alıntı:
Bu ilkbaharda yaşlı bir amca dan aldığım yaprağı hoş kokan değişik bir sardunya çeliği diktim. Ama hala aynı şekilde duruyor. Bir gelişme yok. Ne yapmalıyım?
Biraz aspirinli su hazırlayıp verin. Aspirindeki salisilik asit köklenmeyi teşvik eder, ayrıca bitki aktivatörü görevi görür.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024