agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni199Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2014, 23:36   #691
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Kökleri inceledin mi sevgili sardunyaderviş, kök çürümesi olabilir mi?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 11:40   #692
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Kök çürümesi olabilir igovdesinin içi siyah oluyor, önlemek nasıl olur tavsiyeniz nedir

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 12:12   #693
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Aşırı sulamadan olabilir, özellikle saksıdaki su akıp gitmiyorsa. Genellikle yeni dikilmiş pek kök yapmamış dallar böyle çürüyor. Bir de solucan vs varsa toprakta belki kökü yiyor olabilir. Aslında bir fotoğrafla daha iyi anlaşılabilir.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 17:00   #694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Yardimm

Arkadaslar, Dun farkettim sardunya saksilarimda kucuk kirmizi minnacik bocekler geziyor ( Yapraklarini kontrol etim birsey yok henuz.
Ne yapabilirimde kurtulurum bunlardan su an sadece iki saksida var ama geziniyorlar her yerde digerlerinede gecer sanirim (

tac_yaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 20:12   #695
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tac_yaprak Mesajı Göster
Arkadaslar, Dun
farkettim sardunya saksilarimda kucuk kirmizi minnacik bocekler geziyor
( Yapraklarini kontrol etim birsey yok henuz.
Ne yapabilirimde kurtulurum bunlardan su an sadece iki saksida var ama
geziniyorlar her yerde digerlerinede gecer sanirim (
Öncelikle 2 saksıyı diğerlerinden uzaklaştırın sonrada kırmızı örümcek hakkında bilgi edinin. Başka fikrim yok.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 07:51   #696
Ağaçsever

inas80's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Günaydın arkadaşlar.Benim 4 tane sardunyam var yeni aldım.Ama bir sorun var ssardunyalarımın tomurcukları açmadan kuruyor.Çiçek açmasını beklerken malesef hepsi kurudu.Bunun için ne yapabilirim, sebebi nedir?

inas80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 14:05   #697

sardunyadervis's Avatar

Orada rüzgarsız bir yerde muhafaza edin inas80, soğuk gelmiştir yeni aldığınız yerden sizin oraya gelince adapte olmaya çalışıyor, satın alana kadar sera ortamındaydı fazla rüzgar yok nemi guzel ışık ayarlanmış bir ortamdan cıkarılınca bir sure adapte olamıyor, kurumuş tomurcukları temizleyin, cok sulamayın ama cok kuruda kalmasın

lolla beğendi.

Düzenleyen sardunyadervis : 23-05-2014 saat 14:06 Neden: Hata
Eski 23-05-2014, 14:11   #698

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tac_yaprak Mesajı Göster
Arkadaslar, Dun farkettim sardunya saksilarimda kucuk kirmizi minnacik bocekler geziyor ( Yapraklarini kontrol etim birsey yok henuz.
Ne yapabilirimde kurtulurum bunlardan su an sadece iki saksida var ama geziniyorlar her yerde digerlerinede gecer sanirim (
İki saksıyı uzaklaştırın sonra 1 Lt suya 1 tatlı kaşığı Arap sabunu ile fısfıs yapın digerlerine de fısfıs yapın 1 hafta sonra iki saksıya tekrar yapın yumurtadan çıkanlarda gitsin

tac_yaprak beğendi.
Eski 31-05-2014, 12:41   #699
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Sardunya gonca ve yaprakları zararlısı ?

Arkadaşlar,
Penceremin önündeki sardunyalarıma bir zararlı bulaştı. Sardunyaları henüz gonca halindeyken yiyor, yaprakları delik-deşik ediyor, etrafta, ondan kaynaklandığını sandığım siyah nokta şeklinde tozlar oluşuyor.
Fotoğraf ekliyorum. Bu sorunu çözmek için bana ne önerirsiniz?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

ahsayiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 10:38   #700
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Sayın ahsayiner bitkinizde tırtıl var.Benim sardunyalara dadanmıştı bulmam zaman aldı. Yaprak altlarını ve dalları iyi kontrol edin.İyi saklanabiliyor.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 23:09   #701

sardunyadervis's Avatar

Sardunyalarımın bazılarında kök çürümesi sandığımız ama sadece bazı dalları siyah olan bir hastalık var fusarium sp. Diye bir hastalığa benziyor onunla ilgili bir başlıkla karşılasan mücadele eden var mı Siyah sap hastalığı diyede geçiyor ama nasıl mücadele edilir bilemedim saygılar sevgiler

Eski 12-06-2014, 00:35   #702
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunyadervis Mesajı Göster
Sardunyalarımın bazılarında kök çürümesi sandığımız ama sadece bazı dalları siyah olan bir hastalık var fusarium sp. Diye bir hastalığa benziyor onunla ilgili bir başlıkla karşılasan mücadele eden var mı Siyah sap hastalığı diyede geçiyor ama nasıl mücadele edilir bilemedim saygılar sevgiler
Sayın sardunyaderviş,

Sardunyamıza detaylı bir mikro analiz yapamadığımız için farazi bir değerlendirme yapmış olacağız.
Ancak ticari bir işletmede çiçekçilik üzerine bir üretimde bulunuyorsanız sizinle sardunyanın toprak kökenli olası bütün hastalıklarını önleyebilecek etken maddeli ilaçların uygulamalarını ucundan kıyısından aşağıda paylaşıyorum. Zira maliyet ve meşakkatli uygulama gerektiren bir süreç.

Öncelikle ortamın sıcaklığını 24 C altına düşürün.
Hava sirkülasyonu sürekli olsun.
Saksılar arası mesafeyi açın.
Sulamayı azaltın. Mümkünse yapraklara suyun çok fazla temasından kaçının.
Güneşli günlerde ortamdaki güneşi % 75 lik gölgeleme ile tutun. Hava kapalıyken gölgelikleri kaldırın
Patojenli saksıları ortamdan uzaklaştırın.
Kısaca çiçeğin yanında yatın.

Hemen Hymexazol etken maddeli ilacı temin edin (muadil sakın almayın) 10 L sırt pompası ile 10 cc uygulayın.
Ardından tek başına 10 L sırt pompası ile 30 g Thiram etken maddeli ilacı uygulayın.

Yeni Fide Dikimi Yapacaksanız Fideleri Daldırma İşleminden Mutlaka Geçirin
10 L suya 25 g % 30 Tolclofos Methyl + % 30 Thiram bileşikli ilacı hazırla ve fideleri daldır.

Dikim yaptık can suyu sonrası Hymexazol 10 L sırt pompası ile 10 cc

Ara Dönem
10 L sırt pompasına 30 cc sıvı Chlorothalonil + 15 g % 70 Thiophante Methyl

Son Dönem

10 L suya 30 g % 30 Tolclofos Methyl + % 30 Thiram bileşikli ilacı sulama suyu ile ver.

Her ilacı tek bir fide üzerinde deneyin ve bir müddet bekleyin. Herhangi bir yan etki gözlemlemezseniz ilacı bütün bitkilere uygulayabilirsiniz.

NOT: Ölçekleri oranlayarak kendi teçhizatınıza göre ayarlama yapabilirsiniz.
Yüksek nem ve sulama yoğunluğunun önüne geçmek için mutlaka sırt pompası ile ilaçlama yapın.
Yukarıdaki uygulamalar 3 yıllık deneme sonucunda meydana getirilmiştir.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 22:05   #703

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın sardunyaderviş,

Sardunyamıza detaylı bir mikro analiz yapamadığımız için farazi bir değerlendirme yapmış olacağız.
Ancak ticari bir işletmede çiçekçilik üzerine bir üretimde bulunuyorsanız sizinle sardunyanın toprak kökenli olası bütün hastalıklarını önleyebilecek etken maddeli ilaçların uygulamalarını ucundan kıyısından aşağıda paylaşıyorum. Zira maliyet ve meşakkatli uygulama gerektiren bir süreç.

Öncelikle ortamın sıcaklığını 24 C altına düşürün.
Hava sirkülasyonu sürekli olsun.
Saksılar arası mesafeyi açın.
Sulamayı azaltın. Mümkünse yapraklara suyun çok fazla temasından kaçının.
Güneşli günlerde ortamdaki güneşi % 75 lik gölgeleme ile tutun. Hava kapalıyken gölgelikleri kaldırın
Patojenli saksıları ortamdan uzaklaştırın.
Kısaca çiçeğin yanında yatın.

Hemen Hymexazol etken maddeli ilacı temin edin (muadil sakın almayın) 10 L sırt pompası ile 10 cc uygulayın.
Ardından tek başına 10 L sırt pompası ile 30 g Thiram etken maddeli ilacı uygulayın.

Yeni Fide Dikimi Yapacaksanız Fideleri Daldırma İşleminden Mutlaka Geçirin
10 L suya 25 g % 30 Tolclofos Methyl + % 30 Thiram bileşikli ilacı hazırla ve fideleri daldır.

Dikim yaptık can suyu sonrası Hymexazol 10 L sırt pompası ile 10 cc

Ara Dönem
10 L sırt pompasına 30 cc sıvı Chlorothalonil + 15 g % 70 Thiophante Methyl

Son Dönem

10 L suya 30 g % 30 Tolclofos Methyl + % 30 Thiram bileşikli ilacı sulama suyu ile ver.

Her ilacı tek bir fide üzerinde deneyin ve bir müddet bekleyin. Herhangi bir yan etki gözlemlemezseniz ilacı bütün bitkilere uygulayabilirsiniz.

NOT: Ölçekleri oranlayarak kendi teçhizatınıza göre ayarlama yapabilirsiniz.
Yüksek nem ve sulama yoğunluğunun önüne geçmek için mutlaka sırt pompası ile ilaçlama yapın.
Yukarıdaki uygulamalar 3 yıllık deneme sonucunda meydana getirilmiştir.

Esen kalın.
Cok guzel bir anlatım emek sagolun

ozanemre beğendi.
Eski 13-06-2014, 05:14   #704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2014
Siteyi yeni keşfettim. Çok faydalı buldum. Yaprakları sararan bir sardunyam var. Foto eklemek ve fikrinizi almak istemiştim ama beceremedim. Bir küpe çiçeği bir sardunya iki afrika menekşesi ile başladım Maksadım soluklanmak Yalnız sardunyama üzülüyorum. Toprağını iyi görmedim ama çiçek konusunda çok cahilim. Yardımcı olabilir misiniz?

Düzenleyen cennetinkrllg : 13-06-2014 saat 05:18 Neden: eksik
cennetinkrllg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 12:49   #705

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetinkrllg Mesajı Göster
Siteyi yeni keşfettim. Çok faydalı buldum. Yaprakları sararan bir sardunyam var. Foto eklemek ve fikrinizi almak istemiştim ama beceremedim. Bir küpe çiçeği bir sardunya iki afrika menekşesi ile başladım Maksadım soluklanmak Yalnız sardunyama üzülüyorum. Toprağını iyi görmedim ama çiçek konusunda çok cahilim. Yardımcı olabilir misiniz?
Hoşgeldiniz sardunyanızı cok sulamayın aşırınguneş görmesin
Arada besin takviyesi yapın çiçekcoşturan felan ya sardunyalar için olanından ya da çiçekli ve çiçeksiz bitkiler için dengeli besinden

Eski 14-06-2014, 13:27   #706
Yeni Üye

Perde arkası aydınlık bir yerde duruyor sardunyam.Hergün sulama yaptım sanırım ondan olabilir.Bilgilendirme için teşekkür ederim sardunyaderviş.

Eski 15-06-2014, 01:11   #707
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Tomurcuklarla kaplı sardunyam neden açmadan kurutuyor ki o tomurcukları?

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 20:32   #708

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Perde arkası aydınlık bir yerde duruyor sardunyam.Hergün sulama yaptım sanırım ondan olabilir.Bilgilendirme için teşekkür ederim sardunyaderviş.
Perde arkasında biraz az ışıklı olur kapalı yerleri pek sevmez esintili yer daha iy

Eski 15-06-2014, 20:37   #709

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Pembe olanda örümcekler var biraz ilaçlama istiyor sanırım
Arapsabunlu karışımla ilaçlama yapın arada elinizlede temizlik yapın

hira beğendi.
Eski 15-06-2014, 23:11   #710
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sayın hira,

Yaprak yüzeylerini dikkatlice kontrol ettiğinizde nokta nokta gümüşi-bronz dokular gözlemlerseniz Kırmızı Örümceklerimize merhaba diye bilirsiniz. Ancak bazı durumlarda kırmızı örümceklerin önce tomurcuk ve gonca üzerinden gövdeye, gövdeden yaprak alt yüzeyine ağ ördüklerini tecrübe edindim. Öz suyu emme, ağ dokuları ile beraber goncalarımızda kıvrılma ve kuruma belirtileri de başlamış. Kırmızı örümceğin en hızlı yayıldığı dönem hava sıcaklığının aniden artış gösterdiği Haziran ayıdır.

Spirodiclofen etken maddeli ilaçtan 1 L el pompasına 1/2 çay kaşığı ilave edin. Serin ve rüzgarsız havada uygulayın. İlaç etki etmez ise 2 gün sonra,
Bifenazate ya da Abamectin etken maddeli ilaçlardan biri ile 1 L el pompasına 1 çay kaşığı ilave edin.

İlacı yaprak alt yüzeyleri ve goncalara yüksek hızda püskürtmeden tek bir çiçek üzerinde deneyerek ve 4-5 saat bekleyin. Herhangi bir yan etki gözlemlemezseniz ilacı bütün çiçeklere uygulayabilirsiniz.

İlaçları serin ve rüzgarsız havada bütün bitkilerinize uygulayın.

Esen kalın.

hira beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 01:26   #711
Yeni Üye

Sardunyam,çiçekçiden aldığım toprakla duruyor.Sanki içinde hiçbir besleyici değeri kalmamış yavan bir toprak gibi.Saksı çok hafif. İlk aldığımda gayet güzeldi ama belli bir zamandan sonra yapraklarında sararmalar başladı.Tomurcuklu dallar bile açmadan soldu

Eski 20-06-2014, 09:57   #712
Yeni Üye

iselas's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2014
Sardunyanızın bir resmini yükleseniz daha iyi olur ama ben olsam saksısını değiştirirdim. Yeni aldığım tüm çiçeklerde önce saksını değiştiririm. Çiçekçiler genelde torfa ekiyorlar sardunya bahçe toprağı sever var olan saksınızdan biraz daha büyük bir saksıya toprağını dağıtmadan dikkatlice geçirirseniz çiçekli bile olsa sorun yaşamazsınız. Yeni saksınızın altını çakıl taşları ile bir iki santim kadar doldurun bahçe toprağı bulma imkanınız varsa iyi olur.Ben bahçe toprağı, sardunya torfu ve az miktarda yanmış koyun gübresini karıştırıyorum. Tüm sardunyalarımın toprağını bu şeklide hazırladım ve şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım.

Eğer saksını değiştirirseniz hemen çok yoğun direk güneş ışığı alacağı bir yere koymayın ona bir iki gün toparlanması için zaman verin

lolla beğendi.
iselas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 12:22   #713

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Sardunyam,çiçekçiden aldığım toprakla duruyor.Sanki içinde hiçbir besleyici değeri kalmamış yavan bir toprak gibi.Saksı çok hafif. İlk aldığımda gayet güzeldi ama belli bir zamandan sonra yapraklarında sararmalar başladı.Tomurcuklu dallar bile açmadan soldu
Besin takviyesi yaparsanız düzele bilir

Eski 21-06-2014, 00:36   #714
Yeni Üye

İselas ve sardunyaderviş verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Tavsiyelerinize uyacağım.Şayet yapabilirsem bir de foto eklemeye çalışacağım. Sürekli tomurcuk çiçekler ve yapraklar sararıyor diye biraz budadım ben hatta çiçeğimi Ankarada yaşıyorum malum karasal iklim.Arada terasa koysam da sanki direk güneş ışığı yakıyormuş hissine kapıldığımdan içeri aldım.Yer olarak tavsiyelerinizi de beklerim.

Eski 21-06-2014, 01:19   #715
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Market ya da çiçekçilerden aldığımız bitkiler genellikle sadece torfa dikilmiş oluyor. Düzensiz sulama yapılmışsa, torf uzun süre susuz kalmışsa su tutma özelliğini yitirmiş oluyor. Üstten suyu döktüğünüzde hızlı bir şekilde aşağıya süzülüyorsa sardunyanızın toprağı su tutma özelliğini yitirmiş demektir sevgili cennetinkrllg.

Bu durumda ya toprak değişimi yapmak ya da saksıyı su dolu bir kapta 1 saat gibi bir süre tutarak yeniden su tutmasını sağlamanız gerekiyor.

Yaz aylarında güneş ışığının yakıcı oladuğu saatlerde direkt ışık almayacak ancak aydınlık bir yeri seviyorlar.

Eski 22-06-2014, 00:57   #716
Yeni Üye

Çok teşekkürler maki01. Sardunyalarımın fotosunu siteye nasıl yükleyebilirim?Bir zamanlar imageshack sitesinden forumlara resim eklerdik.Şimdi denemek için açtım ama üye girişi vs isteniyor.KOlay bir yolunu tarif eden olursa sardunyamla sizleri tanıştırmak isterim

Eski 22-06-2014, 01:15   #717
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığı yardımcı olacaktır.

cennetinkrllg beğendi.
Eski 23-06-2014, 23:16   #718
Yeni Üye

sardunyam

Sardunyam bu şekilde.Toprağının fotosu da var.Üstten verdiğim su anında aşağıda Tomurcuk çiçekler açmadan soluyordu,budadım ))
Name:  sardun3.jpg
Views: 1602
Size:  36.5 KB

Name:  sardun4.jpg
Views: 1747
Size:  72.2 KB

Name:  sardun5.jpg
Views: 1602
Size:  66.1 KB

Name:  sardunya1.jpg
Views: 1649
Size:  35.9 KB

Name:  sardunya2.jpg
Views: 1644
Size:  56.1 KB

Eski 24-06-2014, 11:43   #719
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Toprak uzun süre susuz kalmış gibi saksı kenarlarından ayrılmış. Toprak değişimi yapmanızda fayda var.

cennetinkrllg beğendi.
Eski 24-06-2014, 16:01   #720
Yeni Üye

iselas's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2014
Sayın cennetinkrllg sardunyanızın toprağı sayın maki01'in de belirttiği gibi su tutma özelliğini kaybetmiş tekrar su almasını sağlamak zor oluyor. Ben daha önce başka bir çiçeğimde saksının kenarlarına gelmeyecek şekilde yavaş yavaş su dökerek çekmesini bekleyip tekrar tekrar suyu ortasından vermeye çalışarak zor da olsa düzeltmeyi başarmıştım ama eski haline tam olarak gelmiyor. Biraz bile susuz bıraksanız aynı durum tekrar oluyor.

Çiçeklerin tüm toprağını değiştirmeyi sevmiyorum. Yeni ortama adapte olmakta zorlanıyorlar. Bence torfu biraz düzeltmeyi deneyin sonra sardunyanızı saksısından çıkarıp bir bakın eğer torfun çevresi köklerle kaplı değilse yavaşça kenarlardaki fazla torfu temizleyin kökleri çok rahatsız etmeden alabildiğiniz kadarını alın. Sardunyalar için özel hazırlanmış topraklar var büyük marketlerde onlardan ilave edebilirsiniz bulamazsanız bahçe toprağı ve biraz yanmış koyun gübresi karışımı da ilave edebilirsiniz. Sardunyalar bahçe toprağını çok seviyorlar.

Yaprakların arkasında bazı lekeler var sanki zararlı olup olmadığına dikkatle bakın sardunyada bitki zararlarını görmek biraz zor oluyor çok dikkatle bakmanızı öneririm.

cennetinkrllg beğendi.
iselas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024