agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sardunya (Pelargonium) (http://www.agaclar.net/forum/sardunya-pelargonium/)
-   -   Sardunya hastalık ve zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/sardunya-pelargonium/1726.htm)

Oğuzhan 17-08-2006 09:43

Sardunya hastalık ve zararlıları

Merhaba
İki Üç Hafta Önce Sardunyalar Almıştım.Saksılarından çıkartıp Uzun balkon saksısına diktim.İnternetteki bir siteden esmer pirinc sardunyaları kudurtuğunu okudum.Çok iyi geliyormuş.Tabi bizde diplerine koyduk. Fakat nedendir bilmiyorum. sararmaya başladılar. Güneşte duruyorlar.Bildiğim kadarıyla zaten güneşi seven bir bitki ...
Sararmaya prinçler sebeb olabilir mi
Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum..
Şimdiden teşekkür ederim..
Saygılar selamlar .....

sedrus_73 17-08-2006 13:47

Sardunyaları fazla sulama elfogı

Birde saksıların altındaki delikleri kontrol et

Oğuzhan 17-08-2006 17:03

Merhaba sedrus 73,

Teşekkürler. Suyu biraz fazla kaçtı.

sevin 13-09-2006 11:52

Sardunya hastalıklarına ek

Balkonumunda 4 adet sardunyam var. O kadar özendiğim halde çiçekler istediğim gibi değil. Ayrıca yapraklarda sarılıklar var.

Ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim.

arsakay 14-09-2006 15:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevin
Balkonumunda 4 Adet Sardunyam Var Okadar özendiğim Halde çicekler Istediğim Gibi Degil Ayrica Yapraklarda Sariliklar Var.ne Yapmam Gerek Bilgi Verirseniz Sevinirim.

Sardunya ve bazı bitkilerde görülen Pas Hastalığıdiye bir hastalıktan bahsediliyor.

Yukarıdaki soruyla beraber bunu da anlatan olursa seviniriz.

Belki ikisi aynıdır.

Mine Pakkaner 15-09-2006 00:51

sardunya pası

Sardunya pası etmeni bir mantardır.
Erken aşamada belirtilerin görüntüsü şöyle, dairesel sarı lekeler;

Halkalar 5-8 mm çapa ulaşınca birleşip nekrotik, yaprak alt yüzeyindeki görüntüsü üzeri tarçın veya demir pası gibi kahverengi bir tozla kaplı lekeler haline geliyorlar.

Hastalık hava akımı, sulama sırasındaki sıçratmalar ve insan eliyle bulaşıyor. Nemi seviyor.16-21 derece arası daha fazla hastalık gelişiyor. Nemli bahar havalarında daha fazla görülmesi bu yüzden. 27 derecenin üzerinde pas gelişmiyor.

Hastalığın kontrolü için;
1.Sağlıklı bitki satın alın.
2. Çelik alacağınız bitki de sağlıklı olsun.
3.Hastalıklı yaprakları günlük olarak toplayıp atın.
4.Havalandırmaya dikkat edin.
5.Sularken yaprakları ıslatmayın, sadece saksı yüzeyi ıslansın.
6.Kontakt etkili bir fungusitle 7-10 gün arayla veya sistemik etkili bir fungusitle 2-3 hafta arayla ilaçlayın.

Mine Pakkaner 15-09-2006 00:51

Sardunya hastalıkları

Sardunya pası etmeni bir mantardır.
Erken aşamada belirtilerin görüntüsü, dairesel sarı lekeler;

Halkalar 5-8 mm çapa ulaşınca birleşip nekrotik, yaprak alt yüzeyindeki görüntüsü üzeri tarçın veya demir pası gibi kahverengi bir tozla kaplı lekeler haline geliyorlar.

Hastalık hava akımı, sulama sırasındaki sıçratmalar ve insan eliyle bulaşıyor. Nemi seviyor.16-21 derece arası daha fazla hastalık gelişiyor. Nemli bahar havalarında daha fazla görülmesi bu yüzden. 27 derecenin üzerinde pas gelişmiyor.

Hastalığın kontrolü için;
1.Sağlıklı bitki satın alın.
2. Çelik alacağınız bitki de sağlıklı olsun.
3.Hastalıklı yaprakları günlük olarak toplayıp atın.
4.Havalandırmaya dikkat edin.
5.Sularken yaprakları ıslatmayın, sadece saksı yüzeyi ıslansın.
6.Kontakt etkili bir fungusitle 7-10 gün arayla veya sistemik etkili bir fungusitle 2-3 hafta arayla ilaçlayın.

çiçeksever 11-04-2007 11:34

sardunya

1 Eklenti(ler)
benim sardunyam,çok boya gidiyor.Bunu engelleyebilirmiyim

hfz 11-04-2007 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 94070)
benim sardunyam,çok boya gidiyor.Bunu engelleyebilirmiyim

Annemin çok güzel sardunyaları ve Cananları var.. Her zaman baharda budama yapar.. Hem de neredeyse minicik kalacak kadar.. Ve budadıklarını da yeniden dikip eşe-dosta verir.. Ben de aynısını yapıyorum birkaç sardunyama üzerinde çiçek bile olsa.. Çok daha sağlıklı ve güzel oluyorlar..

Anlatmaya çalıştığım hemen çok uzayan dalları kırın.. Kırın ki hem ana dal güçlensin hem de alttan yeni filizler versin..

akoman 06-05-2007 00:12

Merhaba arkadaslar ben sakiz sardunyasi aldim hemde 4 saksi onlari daha genis saksilara topraklari ile birlikte cevrelerine torf ilave ederek ektim ancak gunesi cok iyi gormesine ragme koke yakin yapraklari hizla kurumaya basladi onerebiliceginiz bir sey varmi

memet 06-05-2007 07:47

Ortam değiştirdiği için olmuş olabilir.

akoman 06-05-2007 09:32

peki ne yapmaliyim o kadar guzellerki solmalarini seyretmek kotu yani gerci ciceklerinde herhangi bir solma yok ama onlarada ulasicak sanirim

Ferda Ülkümen 06-05-2007 11:03

Saksı değiştirdiğiniz zaman çiçeği birkaç gün güneş almayan serin bir yerde tutmalısınız.

Ferda Ülkümen 06-05-2007 22:57

[QUOTE=alico;101997]Bunu bilmiyordum peki uc gunden beri disarda olan sardunyalari serin bir yere almak icin sizce gecmidir ?yoksa artik birakmalimiyim ? Birde ben bunlari koctasdan aldim ancak bir sey dikkatimi cekti cicegin koklerinde pamuktan bir sargi var hepsinde bunun nedeni nedir bilen varsa aciklasin lutfen[/
Alico;Serin yere almayı denemende fayda var.Çiçeğin köklerindeki sargı dediğin şey onun şişen tabletlerde yetiştirildiğini gösteriyor bence,hiç elleme.
Bir de;Mesela Koçtaş Cevahirde bitkileri güneş görmeyen mekanlarda günlerce beklettikleri için fazla güneşli ortama çıkınca sarsıntı geçiriyorlar ,yavaş yavaş ışığa alıştırılmaları lazım diye düşünüyorum.

Mine Pakkaner 06-05-2007 23:16

Alico Ferda Hanım çok haklı. Sardunyanızın etrafında gördünüz sargı gibi nesneyi sakın ellemeyin. Kökleri zedelersiniz. Bitkinize bir zararı da yok. Bu sardunyanızın yetiştirildiği çeliğin ithal geldiğini gösteriyor. Çelikler yurt dışından bu şekilde geliyor ve burada seralarda yetiştiriliyor.

ALEV 07-05-2007 16:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alico (Mesaj 101938)
peki ne yapmaliyim o kadar guzellerki solmalarini seyretmek kotu yani gerci ciceklerinde herhangi bir solma yok ama onlarada ulasicak sanirim

merhaba

sardunyalarda saksı değişikliğinden sonra alt yapraklarda sararmalar olabiliyor benimkilerdede oldu sararn yaprakları temizledim. 1 hafta sonra eski canlılıklarına kavuştular. merak etmeyin düzeliceklerdir. tabi başka bi sorunları yoksa

hfz 28-05-2007 22:42

Arkadaşlar, benim sakız sardunyalarımda da daha tomurcukta iken kuruma oluşuyor.:( Daha açamadan hepsi sararıyor ve ben hepsini temizlemek zorunda kalıyorum.. Hepimizde aynı sorunun olması garip değil mi? Neler oluyor sardunyalarımıza? Mine Hanım'a sorsak mı?

zenfree 28-05-2007 22:45

Bende de aynı problem var. BENBEN bitki besininden olduğunu söyledi. Besin vermeyeceğim. Ama şu da aklıma takıldı. Her saksıda aynı besin takviyesini uyguluyorum hepsinde sorun yok. Bazı sakızlarda problem var.

Sorsak iyi olacak Sevgili hfz.:)

Oğuzhan 29-05-2007 08:58

Bendede aynı problem var.Çiçekçime sordum susuz kalmasın dedi.:((
Ne yapmalıyız.Mine Hanım İmdatttt.!
Sadece sakızlar böyle.Diğerleri top top açıyor.

Mine Pakkaner 29-05-2007 09:54

1 Eklenti(ler)
Sakız sardunyalarınızın nesi var bakmadan fikir üretmek zor. Hemen sararan goncaları kesin uzaklaştırın. Kuruyup geçen çiçekleri de kesin.

Benim sardunyalarıma bu ara zararlılar dadandı, sizde var mı kontrol edin. Öğleden sonranın kızgın güneşinden koruyun. İki sulama arası hafifçe kurusunlar ama sakın su stresine sokmayın. Uygun dozda besin vermeyi sürdürün.

Endişelenmeyin, yeni aldıklarınız veya yerini değiştirdikleriniz uyum stresi de yaşıyor olabilir. Sardunya dayanıklı bitkidir ve yaz boyunca açar sıkılmayın. Dediğim gibi bozulanı kesip yenisini bekleyin :)

Havaların ani ısınması ile birlikte benim dikmiş olduğum bazı sardunyalarda da gonca kuruması başladı. Size son dönemdeki çok sevdiğim bir sardunyayı göstereyim. Ağabeyimizin evinde yaptığımız düzenlemede kullandık. Yerini çok sevdi iki katı büyüdü :) Bir de unutmadan yalınkatlar katmerlilere göre daha yüksek performanslı. Güneşe daha dayanıklı.

Resimde gördüğünüz gibi bir geçmiş çiçek bozuk yaprak yok, çünkü elimiz üzerinde, bu da yeniden çiçeklenmeyi teşvik ediyor.

Eklenti 11919

çiçeğim 13-06-2007 09:40

acil yardım

:confused: Arkadaşlar,bu sene aldığım sardunyaların bir kısmını kaybetmeye başladım,hepsinde çiçek kurumaları başladı uzun sardunyalarımın 3 tanesi öldü ve sakızlarımda çok cılız.neler oluyor bu sardunyalara? güneşlemi ilgili acaba zararlı ışınlar dahamı fazla bu sene?ne yapmam lazım? tomurcuk kalmadı hiç üzerlerinde.çok üzülüyorum valla.kahverengi pirinç kurtarırmı sardunyalarımı?

çiçeğim 13-06-2007 11:02

:( arkadaşlar,ben sardunyalarımı aldığımda hepsinin üzeri tomurcuk doluydu ama ben onlara bide çiçek coşturan verdim ondan sonra tomurcuklar kurudu heralde benim yüzümden oldu.aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz derler,doğru galiba.vitaminden olması ihtimali fazlamı acaba?

BenBen1967 13-06-2007 11:32

Çiçeğim tomurcuk varken çiçek coşturan koyunca tomurcuklar kuruyor bunu tecrübemle sabitledim .Gerçi Mine hanım daha iyi bilir ama ,ben nacizane deneyimimi aktarayım dedim;)

Penelophe 13-06-2007 16:17

Aynı sorunu bende Gloxiniamda yaşadım. 15-16 tomurcuk vardı aldığımda üzerinde ama çiçekcoşturan verdim ve hepsi öldü:( Gloxiniam hala can çekişiyor.

Oğuzhan 13-06-2007 18:13

O zaman çiçekteyken gübre kullanmayacaz mı ?

limon 13-06-2007 19:05

Evet Elfogi. Açmış çiçek varken gübre kullanınca da çiçeğin ömrü kısalıyor. Çiçeğin saatini hızlandırıyor galiba ;)

zenfree 13-06-2007 21:56

Beyaz ve pembe sakız sardunyalarım aynı saksıda. Beyaz olanların tüm tomurcukları kurudu.:( Pembede bir sorun yok. Nasıl oluyor da bir renk kuruyor diğerine bir şey olmuyor.

3 gün önceki sulamamda sıvı gübre vermiştim. Galiba ondan oldu.:mad:

Oğuzhan 14-06-2007 08:45

Bayaz olan taraftan vermişsindir.O yüzden pempe etkilenmemmiş olabilir.

çiçeğim 14-06-2007 11:38

evet arkadaşlar,kısaca anlaşılmıştırki,tomurcuklar varken sıvı gübre kullanmayacağız.acaba ben ne kadar sonra çiçek görmeye başlıycam sardunyalarımda?kuruyan çiçeklerde dökülünce vah haline sardunyalarımın.

Oğuzhan 14-06-2007 12:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeğim (Mesaj 117661)
evet arkadaşlar,kısaca anlaşılmıştırki,tomurcuklar varken sıvı gübre kullanmayacağız.acaba ben ne kadar sonra çiçek görmeye başlıycam sardunyalarımda?kuruyan çiçeklerde dökülünce vah haline sardunyalarımın.

Kuruyan tomurcukları temizle.Hergü havanın toprağın durumuna göre sula.1-2 hafta içinde açarlar.:))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024