agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2013, 15:44   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Selamlar Kemeraltında hiçbir zirai ilaç satısında Huwasan bulamadım.
Maxim XL isimli bir ilaç verdiler. Sizce bunu kullanmalı mıyım? Daha beter yapmasın sonra çimleri

borakiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 17:08   #572
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Huwasan bir dezenfektan, peras veya pomarsol de mi bulamadınız?

Maxim XL içeriğini bilmiyorum, isterseniz Mine Hanım'a, Nuri Murvet Bey'e sorun.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 17:58   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Peras ve pomarsolü internette araştırıyorum orda bile pek bilgi yok. Maxim XL nin içeriğinde 25 gr Fludioxonil, 10 g Mefenoxam varmış. Bilmiyorum bir anlam ifade ediyor mu ama

borakiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 06:45   #574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2013
sararan çimlerim :((

Çimleri bu yıl 12 Mayıs'ta ektik. Sanırım biraz geç kaldık; ama alt yapı hazır değildi, olduğu yerde havuz ve çardak vardı. Yıkım ve havuz kapatma çalışmalarından dolayı mayısa kaldık. Yani çimlerimiz 1.5 aylık. Kuyu suyuna fıskiyeyi bağladık, o şekilde sulanıyor. Boş alanlar var, sebebi eşimin kapak toprağını kalın tutması. Alanı düzleştirmek isteyen eşim bazı yerlere fazla toprak atmış. Bu forumu okuyana kadar akşam üzeri sulama yapıyorduk ne yazık ki. Sayın Mine Pakkaner'in yazdıklarından çıkardığım, sanırım çimlerimiz gece nemli kaldığı için mantar oldu. Çoban çökerten hastalığı çim alanın tamamen elden çıkmasına neden oluyormuş çünkü. Yine de fikrinizi almak istiyorum. Bu arada İstanbul Büyükçekmece'de, denize çok yakın bir yerde oturuyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

esrarengiz7007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 07:01   #575
Yeni Üye

Fotoğraf yüklemeye çalışıyorum ama boyutu büyük olduğundan hata veriyor. Boyutu nasıl küçültebilirim?

Eski 30-06-2013, 11:27   #576
Yeni Üye

Bahçemin fotoğrafları

Az önce bahsetiğim sorunlarla ilgili fotoğraflar aşağıda:

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2013, 12:00   #577
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2013
çim sorunları

Merhaba,
sitenin yeni üyesiyim.Hatam olursa özür dilerim.
Sorunuma yanıt bulabilirsem sevinirim.
Geçen sene yapılan RULO ÇİM mükemmeldi.Son bir haftadır
toprakta ıslak görünüm var.ve Rengi kırmızılaştı.Çim inde görünümü bozulmaya başladı.Acaba mantar mı başlıyor.Sanırım acil bakım istiyor.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

urlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 23:06   #578
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
bahcemdeki cim alani mantarlar kaplamis vaziyette. nasil kurtulabilirim acaba? 1 ay once tek tuk cikan mantarlar yayildikca yayiliyor. cesit sayisi da 3'e cikti. 300 metrekareden her gun bir tencere topluyoruz. otomatik sulama sabah 6 da calisiyor 5 dakika boyunca.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 16:58   #579
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Güler hanım,
Komsumun çimlerinde yer yer açılmalar vardı. Çimin bazı yerlerini kaldırıp baktım kurtlanmış.
Hangi ilacı kullanabilirim?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 20:33   #580
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın borakiris, urlam, esrarengiz7007

Mevsim itibari ile çimlerde mantari hastalıkların görüldüğü en yoğun dönemdeyiz.

İlk olarak en önemli tedbir, gece sulama yapmamaktır.

Sabah gün başlangıcında(5-8) saatlari arasındaki zaman en ideal zamandır.

Hastalık görüldüğü zaman, vakit geçirilmeden hemen etkin fungusitlerle biz (mancozep) kullanıyoruz. Bu fungusiti organik toprak düzenleyici (Bitkisel menşeili sıvı haldeki humik asitle) beraber kullanıyoruz. Çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Sizlerede tavsiye edebilirim.

Erken teşhis çok önemli ve hemen tedaviye başlanmalı...

Hastalık iyileşmeden gübreleme işlemini , özellikle yüksek azot oranlı gübrelerden kaçınılmalıdır.

Hastalıklardan uzak sağlıklı çimlerinizin olması dileği ile...

Kolay gelsin...

OSMAN45 beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 22:09   #581
Moderatör

Güler's Avatar

Çimlerde yaşanan sorunlar

Eski 06-07-2013, 04:06   #582
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Çim metres gibidir.

Para ister, zaman ister, gübre ister, ilaç ister, vitamin ve mineral ister, su ister, havalandırma ister... ister ister... ister...

Ben sekiz yıldır çimimi gece suluyor ve bu güne kadar asla mantar sorunu yaşamadım. Komşuda ve yakın toprakta ve ortamda mantar sorunu varsa ister sabah, ister akşam, ister geceleyin sulama yapın soruna engel olamazsınız. Çiminizi gereken gübre ile destekledikten, senede 2-3 defa periyodik mantar ilaçlaması yaptıktan sonra, mantar ve buna dayalı sararma ve kök kuvveti kayıpları yaşamayacağını umuyorum.

Çok uzun zamandır buyana aralıksız 45 gündür bahçemdeyim. Bu sene 11 yıllık çimim her yıl kınden çok daha sağlıklı, gösterişli ve mükemmel vaziyette. Sebep düzenli dikkati sulama, ilaçlama ve gübreleme ve biçilmede olduğunu düşünüyorum

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 15:05   #583
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2012
Benim çimlerimde bir koyulaşma oluyor ve ardından bu bölgye basıldığında çinler yatıyor. Yapış yapış bir görüntüsü oluyor. Zamanla da bu bölgedeki çimler kuruyor. Bahçeyi sabahları suluyorum. İstanbul Sarıyer'deyim. Sabahları küçük bölgeler halinde pamukumsu bir dokuyla karşılaştım. Nasıl bir önlem ve tedavi yapabilirim? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

ZekAgac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 19:42   #584
Moderatör

Güler's Avatar

" Çim metres gibidir.

Para ister, zaman ister, gübre ister, ilaç ister, vitamin ve mineral ister, su ister, havalandırma ister... ister ister... ister..."

Sayın s.serdar, hiç böyle bir tanıtım duymamıştım ama ne kadar da doğru bir tesbit, kutlarım sizi.

s.serdar beğendi.
Eski 09-07-2013, 17:29   #585
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mantari hastalık. Gördüğünüz pamukçuklar da hifler. Basf firmasının Signum WG isimli bir ilacı var. 150 gr/ 100 lt / da oranında kullanabilirsiniz. 10 ar gün arayla 3 ilaçlama yapın. ilk ilaçlamadan sonra etiket dozunda Green Set çim aktivat örüde kulanın. Ekim ayında çimi biçip üzerine 0.5 cm Hepyeşil organik kompost serin. Fırçalayarak veya süpürerek çim köküne indirin. Fosfor ve potasyumu yüksek bir gübre de verin bu arada. Ara ekim gerekirse bu dönemde yapabilirsiniz. Bol sulayın. Geçmiş olsun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 14:42   #586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Mantari hastalık. Gördüğünüz pamukçuklar da hifler. Basf firmasının Signum WG isimli bir ilacı var. 150 gr/ 100 lt / da oranında kullanabilirsiniz. 10 ar gün arayla 3 ilaçlama yapın. ilk ilaçlamadan sonra etiket dozunda Green Set çim aktivat örüde kulanın. Ekim ayında çimi biçip üzerine 0.5 cm Hepyeşil organik kompost serin. Fırçalayarak veya süpürerek çim köküne indirin. Fosfor ve potasyumu yüksek bir gübre de verin bu arada. Ara ekim gerekirse bu dönemde yapabilirsiniz. Bol sulayın. Geçmiş olsun.
Mine Hanim,
Tesekkur ederim. Soylediklerinizi harfiyen yapacagim.

Mine Pakkaner ve Güler beğendi.
ZekAgac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 20:07   #587
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
ilk ilaçlamadan sonra etiket dozunda Green Set çim aktivat örüde kulanın.
Green Set'in içeriği, mahiyeti ve sağladığı yararlar ve nereden temin edilebileceği hususlarında bilgi vermeniz mümkün mü?

Saygılarımla.

Eski 12-07-2013, 20:30   #588
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili s.serdar, Turfset şimdi Green Set olarak çıkmaya başladı.
İzmir'de Doğa Ltd.Şti. 0232 446 4392 de satışı vardı, ama halâ var mı bilmiyorum.

İthalâtçı Firma ALLTECH İzmir...0232 472 0950
İst.Grup Bayii. Marmara Grubu Pendik 0216 491 5791 (Sait Bey ile görüşün, ben oradan 32.- TL almıştım)

Kiraz beğendi.
Eski 13-07-2013, 23:43   #589
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Bu bahsedilen mantar ilaçlarını koçtaş, bauhaus, praktiker gibi yerlerde bulabilir miyiz? Envayi çeşit gübre koymuşlar reyonlara fakat mantar için ilaç bulamadım. Genel bir ilaç mı almak lazım?

SeniorHun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 00:26   #590
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın SeniorHun, yukarıda bahsettiğimiz Green Set, çim aktivatörüdür, çime özel bir ürün. Çimi geliştirmek ve korumak için yapılır.
Huwasan veya Peras dezenfektandır.
Sportak, Pilpen veya Benlate mantar ilacıdır.

Yukarıda 570 numaralı mesajımda ilaçları temin ettiğim yerlerin adreslerini verdim.

Mine Pakkaner beğendi.
Eski 14-07-2013, 22:43   #591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
Merhabalar;
Siteye bugün üye oldum konuların bir çoğunu okumaya çalıştım.Anladığım kadarıyla çimlerde çok çeşit hastalıklar ve tedavi yöntemleri var.Tekirdağ Çorlu'da yaşıyorum yaklaşık olarak 1000m2 kadar çim alanım var;3 sene önce rulo çim uygulaması yaptım bu zaman kadar sadece 2 sefer kontrollü gübre uyguladım bunun dışında sadece biçiyorum.Tabi sabah ve akşam olmak üzere 15'şer dakika otomatik sulamayla suluyorum.Yakında dönemde bahçe işleri yapan bir arkadaşla çalıştım bir kaç tane rotor ilavesi yaptı.İlave yaptığı hatlarda yetirdiği topraktan kaynaklı bir takım yabancı otlar çıkmaya başladı daha sonra bazı noktalarda ise ayrıklar çıkmaya başladı.Eğer yüklemeyi başara bilirsem resimleride görebilirsiniz.Ayrıca bu sene aldığım manolya ağaçlarımında yaprakları nedense sani yanık gibi(diplerine koyun gübresi atıldı???)sebep olabilir mi?Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler.(bu arada bahçe ve çim gerçekten acısız keyif verici bir hastalık gibi) )

neyzendede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 00:20   #592
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili s.serdar, Turfset şimdi Green Set olarak çıkmaya başladı.
Sayın Güler

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Ancak Turfset'i de hiç kullanmadım. Ne yarar sağladığı veya sağlayacağı konusunda hiç bir fikrim ve bilgim yok.

Eski 15-07-2013, 09:54   #593
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın neyzendede, agaclar.net'e hoş geldiniz.

Benim burada paylaştıklarım kendi bahçemde yapmaya çalıştıklarım. Başarılı olduğum şeyleri de yazdım, olamadıklarımı da. Ben bu konuda eğitim almış biri değilim. Yapmaya çalıştıklarımın çoğunu buradaki hocalarımızdan öğrendim.
Kitaplar karıştırdım, bu konudaki yabancı basını bol bol okudum.
Bildiğim, öğrendiğim şeyleri yazarım ama sonunda siz yine de hocalarımıza danışın diyerek konuyu kapatırım. Size de aynı şeyleri söylemek istiyorum.

Rulo çim hakkında bilgim yok. Bahçemdeki 1000 m² çim alanı kendim tesis ettim, çimi tohumdan ektim.
Karşılaştığım zorluklarda bana hem hocamız Mine Pakkaner Hanım hem de konusunda bilgili arkadaşlar yardımcı oldular.

Çim, sabah erken saatlerde otomatik sulanıyor. Bozulan yerler için ben de yamalar yapmıştım, bana gelen kapak toprağında da maalesef yabani otlar varmış. Su otları-kanyaş otu gibi şeyler çıktı ve hızla yayılmaya başladı. Önlemek çok zor oluyor, aman siz de dikkat edin.
Manolya ağaçlarınız çim alanı içinde mi?

Eski 15-07-2013, 10:24   #594
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Sayın Güler

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Ancak Turfset'i de hiç kullanmadım. Ne yarar sağladığı veya sağlayacağı konusunda hiç bir fikrim ve bilgim yok.
Tohumdan ilk ektiğim çim çok da güzel olmuştu ve beni 9-10 sene idare etmişti. Sanırım kaşındım ve çimi yenilececeğim diye tutturdum.
İkinci sefer de yine tohumdan ekmeği yeğledim. Çok ama çok uğraştım, daha güzel olsun dedim ama yeni gelen eskiyi arattı desem yeridir.

Çimler kel kel çıktı, oysa metrekareye hatırı sayılır tohum atmıştım. İstanbul Tohumdan aldığım tohum, söylediklerine göre çok kaliteliydi iyi de para ödemiştim ama içinden çıkan tohumlarda bir ben eksiktim sanki.

Karıncalarla mücadele ettim, onlar taşıdar ben ilaçladım-tohum ilave ettim. Kuşlar tohumları götürmesinler diye bayraklar astım. Millet adak tepesi diye alay eder oldu. Velhasıl tam çimi toparladık derken içi boş sarımsı kırmızımsı halkalar belirdi ve daha niceleri.
Öğrendim ki mantar hızla yayılıyor.
Hemen Huwasan Tr.50 ile dezenfektana başladık. Hastalık olsun olmasın bütün çimi dezenfekte ettik.
Daha sonra mantar ilacı olarak Sportak ve Pilpen'i beraberce uyguladık-bunlar kök boğazı çürüklüğü içindi.
Sulamayı iyice azalttık, sabah erken saatlerde toprak iyice kuruyunca su vermeye başladık.
Daha sonra bir hafta ara ile iki defa gün battıktan sonraTurfSet uyguladık. Turfset'i uygularken M.A.P de ilave ettik.
Bildiğim kadarı ile TurfSet (şimdi GreenSet olmuş) çimi geliştiren bir aktivatör.

Hastalık kontrol altına alındıktan 15-20 gün sonra TurfSet'i yineledim.

Hastalığı yenmesine yendik, ama ara ekimler yüzünden kapak toprağı ile gelen su otları ile mücadele edeyim derken neredeyse kafayı üşütüyordum. 1000 m² alandaki su otlarını tek tek ilaca batırmayı düşünen benden başka biri olamaz hayatta.

Oğlum bir yandan, eşim bir yandan kafamın etini yediler. Rüyalarıma bile girer oldu yabani otlar. Kış gelip de İstanbul'a döndüğümüzde bile aklım onlarlaydı. Mart ortalarında Manyas'a geldiğimizde çimdeki su otları almış başını gitmişlerdi. Çimin boyu 4-5 cm ise onların boyu 15cm olmuştu.

Mücadeleyi kestim. Haftada iki kere çimi biçince manzara güzel, etraf yemyeşil ama yarısı çim yarısı yabani ot. Çıplak ayakla istediğince dolaş, yat yuvarlan, koş oyna.
İstediğim zümrüt yeşili, kadife gibi çim mi... hayır değil.

Kiraz ve s.serdar beğendi.
Eski 15-07-2013, 17:03   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Arkadaşlar herkese merhaba. Ben Antalya yaşıyorum.
İlk defa geçen sene ekimde çim ektim. Yapı market'ten aldığım "Vİlla ve spor alan çimi" 1kg / 50m2 alana ektim. İlk tesis, ilk deneme için çokta fena bir iş çıkmadı.
Kış boyunca hafta da 2-3 sefer suladım. Yazin ise hergün akşam suladım.
Haziran ayında çimleri keserken çok kısa kestim. Ondan sonra çimler kendine gelmedi, Duvar dibindeki bölümler yine kendini bir nebze topladı ama güneş gören yerler neredeyse kurudu.
Kuru dediğim bölümler sarı ve yatmış olmasına rağmen kupkuru değiller. Güneşi az gören (günde 2-3 saat) bölümde ise sarılıkların yanında toprağın tamamen göründüğü bölümde ise yosunlaşmalar da mevcut.
Yaz boyunca yapabileceğim birşey var mıdır? Eylül ayında tüm bahçeyi yeniden mi tesis etmeliyim yoksa başka bir öneriniz var mıdır?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

dogus06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 18:38   #596
Yeni Üye

Sayın Güler cevabınız için teşekkür ederim.Aşağıda bahçemin son resimlerini görebilirsiniz.Evet Manolyalar çimin içerisinde resimlerini yollayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2013, 18:40   #597
Yeni Üye

Resimlerin Devamı

Resimler

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2013, 18:41   #598
Yeni Üye

Smile

Manolyalarım..

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2013, 21:11   #599
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Mine Hanım veya Nuri Murvet Bey sorununuza cevap vermeye çalışırlar ama benim gördüğüm kadarı ile çimde işiniz hayli zor gibi.

Yosunlaşmayı fazla sulama yapar, yosun olan yerlerde de bu tabakanın altında çimin çıkması çok zor, o kısımlarda yosunu kaldırmanız gerekir.

Çim suyu seven bir bitkidir, çim içine dikilen ağaçlar ne yazık ki fazla dayanamazlar ölürler. Ağaçlar hergün hergün sulanmaz çünkü.

Yerinizde olsam bahçeyi güzelce dezenfekte eder, hastalıklı çimleri kaldırır, yeniden çim ekerim ama bu arada drenaj işini de gözden geçirin, yosunlaşma oluşuyormuş madem.
Sulamaları da sabah erken saatlere alın, çim geceye kuru toprakla girsin.
Siz yine de hocalarımıza danışın.

Eski 15-07-2013, 23:10   #600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Otomatik sulama saatinin siparişini verdim. 1 hafta öncesine kadar hortumla suluyordum. ! haftadır fıskiye kullanıyorum. Saatin gelmesine müteakip sabah sulamasına başlayacağım.

dogus06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024