agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2013, 11:34   #631
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Burada fotoğrafları görünmeyen mesajları taşıdım:

Foruma yüklenmediği için görünmeyen fotoğraflar

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 13:16   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Bu ilaçları hangi ölçülerde uygulayacağımı da söyler misiniz? İlaçları aldığım kişinin bilgisine güvenim azaldı

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 14:15   #633
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın mavisedir, bizler sorunlarınıza cevap vermek için uğraşıyoruz ama siz de bu başlıktaki mesajlara bir göz atın lütfen. Sorularınızın cevapları daha önceki mesajlarda verilmiş olabilir, örneğin bu başlıktaki 510 numaralı mesaja bir bakın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 08:54   #634
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Aslında mesajları okumuştum ama ilaç isimlerine dikkat etmemişim demekki.
510 n. lı mesajı okudum, ölçüleri öğrendim fakat, ilaçların bi tanesini bile bulamadım sapancada.
Artık satışta degilmiş o ilaçlar, satıcı böyle söyledi.
İzmite gidebilirsem ordan bakacağım.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 14:19   #635
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili mavisedir, yine bu başlıkta bir mesajım olacak; bu ilaçları bulabileceğiniz adres ve telefon numaralarını yazmıştım.

Eski 20-07-2013, 15:40   #636
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Konu içinde kolay arama yapmak için, bu sayfanın (aslında her sayfanın) üst tarafında yer alan Bu konuda ara bölümünü kullanabilirsiniz. Bunun için aradığınız şeye uygun anahtar kelimeleri denemelisiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 19:43   #637
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Bir yıldır her türlü bitki için (meyve, sebze, çim vs.) fungisit olarak Hektaşın HEKTANEB M-22 ıslanılabilir toz ilacını kullanıyorum ve başta çimler olmak üzere son derece memnunum.

Amacım Malatya ve Isparta'da üreticilerin kullandığı Captan'ı almak için zirai ilaç satan firmaya gidip talebimi belirtmiştim. Ne için nerede kullanacaksınız deyince ağzımdan çim çıktı. Satıcı Captandan daha etkin olduğunu ancak fiyatının diğer fungisitlerden biraz pahalı olduğunu belirttiği ve ter türlü bitkide pas da dahil sorunsuzca kullanabileceğimi belirterek söz konusu ilacı verdi. 800 gr lık paketin üzerinde 32.40 TL yazıyor. Captan ise sanırım 15.00 TL kadardı.

Ancak geçen sene Isparta Senirkent'te 800 gr Captan'ın Kooperatif satış fiyatının yaklaşık 8.00 TL olduğunu biliyordum.

Eğer fungesit'inden memnun olmayan ve değişik türev kullanmak isteyenlere tavsiye ederim.

Eser İlhan ve Güler beğendi.

Düzenleyen s.serdar : 20-07-2013 saat 20:17
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 15:06   #638
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Çimlerde yaşanan sorunlar

Selamlar

Bahçedeki çimler giderek sararıyor. Mantar ve böcek ilaçlamalarını yapıyorum ama sonuç değişmiyor. Sorun toprakta olabilir mi? Toprak killi bir toprak. Ne yapmam lazım acaba? Delikler açıp ara ara içine dere kumu doldursam ?

borakiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 01:22   #639
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borakiris Mesajı Göster
Selamlar

Bahçedeki çimler giderek sararıyor. Mantar ve böcek ilaçlamalarını yapıyorum ama sonuç değişmiyor. Sorun toprakta olabilir mi? Toprak killi bir toprak. Ne yapmam lazım acaba? Delikler açıp ara ara içine dere kumu doldursam ?
Sayın borakiris.

Sararmaların durumunu gösteren fotoğrafları ekleseydiniz belki kısa sürede daha sağlıklı bir yanıt ve tavsiye alabilirdiniz diye düşünüyorum.

Çim alanının boyutu, sararmaların durumu ve oranı, m2 verdiğiniz su miktarı, sulamama zamanı, drenaj, kullandığınız gübre, biçme şekli ve periyodu, kullandığınız suyun menşei, çimin yaşı, tür ve karışımı gibi detayları bilmeden verilecek her yanıt ve önerilecek çözümün çok sağlıklı olabileceğini düşünmüyorum.

Delik açıp kum doldurmanın pek fayda sağlayacağını Ummuyorum. Ama zamanınız ve olanağınız varsa küçük bir alanda deneyip sonucunu beklemek yine de düşünülebilir. Eğer bu sürede sararmalar daha vahim hal almayacak ise.

Saygılarımla.

Güler beğendi.
Eski 25-07-2013, 10:19   #640
Yeni Üye

Name:  ImageUploadedByTapatalk1374740133.458130.jpg
Views: 2308
Size:  60.8 KB

Name:  ImageUploadedByTapatalk1374740166.576377.jpg
Views: 2306
Size:  74.9 KB

Selam Serdar bey

Fotografları koydum çim türü 4 karışım olarak aldığım sanırım festuca rubra ağırlıklı çim.
Sulamayı her sabah 5 de 50 dk olarak ayarlıyorum. Su olarak şebeke suyu kullanıyorum.
Çim ayrıca bu sene Nisan ayında ekildi.

s.serdar beğendi.
Eski 27-07-2013, 01:53   #641
Ağaç Dostu

Alıntı:
Eklenti 429367

Eklenti 429368

Selam Serdar bey

Fotografları koydum çim türü 4 karışım olarak aldığım sanırım festuca rubra ağırlıklı çim.
Sulamayı her sabah 5 de 50 dk olarak ayarlıyorum. Su olarak şebeke suyu kullanıyorum.
Çim ayrıca bu sene Nisan ayında ekildi.
Sayın borakiris.

Öncelikle şunu belirteyim. Ben ne ziraatcıyım, ne çim tohum satıcısı, nede peysajcı. Bu bakımdan bu meslek sahiplerinin öneri ve tavsiyelerini dikkatle takip etmenizi öneririm.

Ancak nihai ve tecrübeli bir kullanıcı ve çim konusunda uygulama ve sonuçları konusunda 14 yıllık çim sahibi olarak kendi deneyim ve tecrübelerime dayanarak bazı kişisel görüşlerimi paylaşmaya çalışırsam;

Çiminizin ince yapraklı ve sıcağa çok dayanıklı olduğu söylenemez. Nisan ayında ekilmiş çiminizin henüz emekle çağında olduğunu düşünüyorum. Bir kaç aylık bir taze çim için günde 50 dakikalı tek bir sulamanın çok doğru olmadığını düşünüyorum.

Birkaç aylık çim kökleri çok derinde olmayacağı için, günde 50 dakikalık tek sulama yerine 25 dk iki ayrı sulama ya da 15 dakikalık 3 farklı zamandaki sulama daha uygun olacaktır. İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminde karışımın cins, oran ve bulunduğunuz coğrafyaya göre m2'ye 6-7 litre su fazlası ile yeterli olacaktır. Bana göre tek seferde 50 dakikalık bir sulamanın oldukça fazla olduğunu düşünüyorum. Eğer sulamanız otomatik ve orta debili ise 50 dakikalık sulama m2 15 litre kadar su verir ve bu miktarda su çimleriniz için aşırı fazla olduğunu sanıyorum. Hele toprağınız killi ise, bu miktarda su kök derinliği az olan çim köklerinde boğulmaya ve dolayısı ile ölümlere, sonuç olarak da yaşadığınız sararmalara yol açmasını kuvvetle muhtemel görüyorum.

Sararan alanları havalandırma tırmığı ile temizleyip hümikasit ve fosfor yoğunluklu gübreleme ile desteleyip, sulama sürenizi azaltıp ve bu süreyi en azından sabah akşam iki periyoda bölmenizi tavsiye ediyorum.

Saygılarımla.

Eski 27-07-2013, 06:51   #642
Yeni Üye

Çok teşekkürler Serdar Bey. Söylediklerinizi dikkate alacağım. Birde benim merak ettiğim konu bu parklarda falan dikili olan yer örtülüleri neler. Çim gibi ama beyaz küçük çiçek açıyorlar. Olmadı ona geçiş yapacağım.

Eski 28-07-2013, 03:40   #643
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok teşekkürler Serdar Bey. Söylediklerinizi dikkate alacağım. Birde benim merak ettiğim konu bu parklarda falan dikili olan yer örtülüleri neler. Çim gibi ama beyaz küçük çiçek açıyorlar. Olmadı ona geçiş yapacağım.
Bu konuda çok bir bilgim yok. Zira Ankara'da Belediyeler genellikle yer örtücü olarak çim kullanıyorlar. Ancak çimin derdinden bıkıp usananlara genellikle bodur yonca ya da yer minesi önerildiğini biliyorum. Belki bunlardan biri olabilir.

Eski 28-07-2013, 10:16   #644
Moderatör

Güler's Avatar

Çim yerine kullanılabilecek bitkiler

Eski 11-08-2013, 14:40   #645
Yeni Üye

Tekrar selamlar, bu çim olayına nasıl bulaştım diye düşünmeye başladım artık iyice .
Şimdi de çimde kurtlar var ve çimi sapsarı yaptılar. Durbsan ı attım ama sorum şu, bunu attıktan sonra kaç gün sulamasak gerekiyordu. Ben ertesi gün suladım ama

Eski 11-08-2013, 16:54   #646
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şimdi de çimde kurtlar var ve çimi sapsarı yaptılar. Durbsan ı attım ama sorum şu, bunu attıktan sonra kaç gün sulamasak gerekiyordu. Ben ertesi gün suladım ama
Dursban'ı toz mu, yoksa sıvı formunda mı kullandınız ?

Eski 11-08-2013, 17:00   #647
Moderatör

Güler's Avatar

Ben Dursban'ı gece atarım ve sulamayı da en erken 6-8 saat sonra yaparım. Ayrıca bir defa yapmak da fayda vermiyor çoğu kez ikilerim.
Sıvı halde tulumba ile kullanıyoruz.

Gece atmamızdaki sebep de bu kurtlar geceleri çalışırlarmış.

Eski 11-08-2013, 19:10   #648
Yeni Üye

Durbsan sıvı halde 16 lt lik pompaya 20 cc koyuyorum.
Acaba bunu mantar ilacı ile karıştırıp atsam olur mu

Eski 11-08-2013, 20:07   #649
Moderatör

Güler's Avatar

Bu ilaçların karışabilirlikleri hakkında bir bilgim yok, yerinizde olsam bir gün ara ile yapardım.

Eski 12-08-2013, 23:05   #650
Ağaç Dostu

Alıntı:
Durbsan sıvı halde 16 lt lik pompaya 20 cc koyuyorum.
Acaba bunu mantar ilacı ile karıştırıp atsam olur mu
İlacın prospektüs dekara 150-200 ml önerilmiş. Bir dekara kullanılacak su miktarı sırt pompası ile ortalama 50-60 litre kabul edildiğinde, sizin pompaya en az 50 cc ilaç koymanız gerektiğini düşünüyorum.

Ben daha etkin gördüğümden, Dursban'ın etkin maddesi Chlorpyrıfos Ethyl'in tozunu kullanmayı tercih ediyorum.. Akşam üzeri çimleri çok az nemlendirip tozu serpiyor güneş doğmadan az önceye kadar bekletiyor ve ardından sulamayı başlatıyorum. Bu şekilde başta dana burnu gibi tüm toprak altı zararlıları olmak üzere çim içindeki tüm zararlılara karşı son derece memnuniyet verici sonuç alıyorum. Ancak ilaçlamayı 14 gün sonra tekrarlamak gerekiyor. 28 günden sonra yani ikinci ilaçlamanın bekleme süresi sonrasında netice alınmış ise kesiyor, zararlılar tek tük de olsa görülmesi halinde 3. ilaçlamayı da ihlal etmiyorum.

İlaçlamanın serin saatlerde, Güler hanımında belirttiği gibi akşamın başlangıç saatlerinde yapılması daha yararlı olacaktır. Sizin kurt olarak tanımladığınız zararlının ne olduğu pek bilemiyorum ama kurda kuşa yem olmamak için dana burunları gündüzden çok akşam başlangıçında aktive olmaya başlıyorlar.

Dursban'ın prospektüsünde; kuvvetli alkali karakterdeki ilaçlar hariç bilinen diğer insektisit, akarisit, fungisitlerle karışabilir deniyor.

Güler beğendi.
Eski 13-08-2013, 14:57   #651
Yeni Üye

O günün akşamında durbsan ı uyguladım. Henüz karşılaşmadım kurt ile. Birde alanda güve kelebeği deniyor sanırım ondan da vardı. O kurtların başkalaşım geçirdikten sonraki halleri sanırım.

Eski 13-08-2013, 22:59   #652
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
Selamlar herkese

Bahcemde resimdeki gibi mantar hastaligi olustu. Zirai ilaclar satan bir sirketten 3 ayri mantar ilaci aldim. Ilaclama tum alana mi yapilmali yoksa mantarin olustugu yerlere mi?

Birde ilaclama doneminde ne siklikta sulamaliyim?

Tesekkurler

ocelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 11:17   #653
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Merhaba arkadaşlar,
Haziran başında bahçeme rulo çim uygulaması yaptırdım. 140m2 Bermuda çim.
Buradaki dikkat çekilecek nokta ; çimleri ektiğim alanı bu sene 1 metre yükselttim. Yani dolgu yaptım. Bu dolgunun 85cm- 80cm i bypass (mıcır gibi birşey), 10 cmi elenmiş toprak ve son 5 cm i 4 lü karışım (toprak,gübre,torf,curuf). Ev sınırlarına drenaj boruları döşendi. Üstüne rulo çim uygulaması.
Her şey çok güzeldi. İlk başlarda 2 ayrı istasyonda 10 ar dakika otomatik sulama ile suluyordum. Daha sonra 8 er dakika olarak ayarladık. Akşam 23:00 da sulama sistemi çalışıyor.
Yaklaşık 10 ile 15 gün arasında çimleri makine ile biçiyorduk.
Sadece köpeğimizin tuvaletini yaptığı yerler ve köşede su almayan yerde sararmalar vardı.
Fakat yaklaşık 15 gündür çimlerimin bir kısmı uzamıyor ve sararmalar oluşuyor. İlginç bir şekilde gölge yerler sanki uzuyor ve yeşil.

Acaba sulama mı yetersiz ?
Yoksa bir hastalık mı kaptı çimlerim ?
En korktuğum şey ise yaklaşık 15cm toprak çim için yeterli değil mi?

Name:  20130815_083414 (Large).jpg
Views: 2606
Size:  70.1 KB
Name:  20130815_083421 (Large).jpg
Views: 2108
Size:  68.1 KB
Name:  20130815_083436 (Large).jpg
Views: 2454
Size:  71.2 KB
Name:  20130815_083447 (Large).jpg
Views: 2161
Size:  70.8 KB
Name:  20130815_083451 (Large).jpg
Views: 2179
Size:  70.0 KB

Not: Bugün çimleri biçtirip çevredeki ziraatçiden aldığım gübreler ile gübrelemeyi düşünüyorum. Yavaş salınımlı gübre aldım. Fotosunu çekmemiştim akşam gönderirim. Küçük küçük siyah toplar şeklinde =)

alien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 11:23   #654
Yeni Üye

Benim yaşadığım soruna benzer gibi geldi sizin sorun. Çim üzerinde gri kelebekler uçuşuyor mu? Eğer var ise çimde kurt var büyük olasılıkla. Ben durbsan ile 3 defa ilaçladım şimdi geçti gibi ama sarı çimler kaldı öyle. Tırmıkla alıp ölü çimleri artı yayılmasını bekleyeceğim

Eski 15-08-2013, 14:26   #655
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alien Mesajı Göster
Buradaki dikkat çekilecek nokta ; çimleri ektiğim alanı bu sene 1 metre yükselttim. Yani dolgu yaptım. Bu dolgunun 85cm- 80cm i bypass (mıcır gibi birşey), 10 cmi elenmiş toprak ve son 5 cm i 4 lü karışım (toprak,gübre,torf,curuf). Ev sınırlarına drenaj boruları döşendi. Üstüne rulo çim uygulaması.
Her şey çok güzeldi. İlk başlarda 2 ayrı istasyonda 10 ar dakika otomatik sulama ile suluyordum. Daha sonra 8 er dakika olarak ayarladık. Akşam 23:00 da sulama sistemi çalışıyor.
Yaklaşık 10 ile 15 gün arasında çimleri makine ile biçiyorduk.
Sadece köpeğimizin tuvaletini yaptığı yerler ve köşede su almayan yerde sararmalar vardı.
Fakat yaklaşık 15 gündür çimlerimin bir kısmı uzamıyor ve sararmalar oluşuyor. İlginç bir şekilde gölge yerler sanki uzuyor ve yeşil.

Acaba sulama mı yetersiz ?
Yoksa bir hastalık mı kaptı çimlerim ?
En korktuğum şey ise yaklaşık 15cm toprak çim için yeterli değil mi?
Sayı alien.

Verdiğiniz bilgi ve açıklamalara göre, kuvvetli bir drenajınız olduğu dolayısıyla da sanki bana sulama yetersizliği var gibi geliyor. Bunu en sağlıklı belirleme yolu m2 için sarf ettiğiniz su miktarını hesaplamak olmalıdır. m2 için içinde bulunduğumuz bu aylarda normal sarfiyat 6-7 litre kadar olmalıdır. Ancak yüzeydeki 15 cm lik toprağın su tutma gücü yeterli değil ise verdiğiniz su mıcır içine kayabilir. dolayısıyla bu rakamlar sizin çiminiz için yetersiz kalabilir.

Sararmaların yoğun olduğu bir kaç noktada 15 cm lik yüzey toprağın aralayıp, mıcırın hemen üstünden başlayan yüzey toprağının nem ve ıslaklık durumunu kontrol ediniz. Toprağın oldukça nemli hatta ıslak olması gerekmektedir. Bunu da akşam saatlerine doğru yapmanın daha isabetli olacaktır. Yeterli nem ve ıslaklığı göremedi iseniz, sulama süresini arttırmanızı öneririm.

Sulama sisteminde kullandığınız boru kalınlıklarını, şebeke basıncını, sprinker, sprey veya rotorların sayı ve debilerini bilmemekle birlikte, konutsal alanlarda kullanılan bu tür teçhizatla 10 dakikalık sulama periyodunda m2 yaklaşık 3 litre kadar su düşürebileceğinizi sanıyorum.

Saygılarımla.

alien beğendi.
Eski 15-08-2013, 22:44   #656
Ağaç Dostu

Çim sulama debinizi dolayısıyla sulama sürenizi belirlemeye kolaylık olsun diye; piyasada oldukça tutulan ancak emsallerine göre biraz pahalı olan İsrail malı ELGO marka çarmalı sprinkerlerin performans tablosunu aşağıya kopyalıyorum.

Aşağıdaki tablo; şebeke basıncı, sprinkerin 1 saatte tükettiği su ve Φ m yani boru çapı büyüklüğüne göre sıralanmıştır.

Name:  Scan_20130815_215427A.jpg
Views: 2045
Size:  67.6 KB

Söz konusu konut tipi sprinkerler 3 farklı memeye sahiptir. En dar ağızlı meme mavi renkte, orta genişlikte olan kırmızı ve en genişi siyah renktedir.

Name:  meme1.jpg
Views: 2067
Size:  65.8 KB

Örneğin yukarıdaki tabloya göre; 2,5 barda kırmızı memeli sprinker 20 lik boru üzerinde bir saatte 670 litre su veriyormuş.

Eski 17-08-2013, 14:38   #657
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Cimlerim son zamanlarda kotulesmeye basladi

Merhabalar foruma yeni uye oldum bahceli bir eve tasininca bahce konularida hobim oldu oncelikle tum yazilarinizi zevkle okuyorum hic birsey bilmiyorken biraz bir seyler ogrendim sayenizde ve hocalarimizdan ama is uygulamaya bilgisiz oldugum icinde caresiz kaliyorum
Kisaca resimlerde gordugunuz bahcemin bir bolumu ve bahcemin drenaji cok iyi yapildi. 12 gunluk tatil donusunden sonra bahcemde belli bir bolgede soluk ve sanki curume basladi hemen cimleri biraz kaldirdigimda alttaki topragin yogun dere kumu ile kapli oldugunu ve cok kuru oldugunu gordum daha derinlere bakmadim ama cimlerin koklerinde bozulmalar vardi sanki birde yesil cok kucuk topcuklar gordum elinizle sikinca patliyor ne oldugunu bilmiyorum aklima takilanlar sunlar kok curugu mantar olabilir veya nematodmu acaba yoksa cim altinda zararli boceklermi yapiyor bunu en son olarak o kisma sulama sistemim azmi suluyor olabilir. Kisaca o bolumler nedense cok sert yani toprak cok sert ve kati durumda. Degerli goruslerinizi rica ediyorum

Eklenen Resimler

Yersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2013, 14:44   #658
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Cimler

Tekrar merhaba sizlere yakin cekim bir resim daha ekliyorum belki boyle daha iyi cozumleriz diye dusunuyorum

Eklenen Resimler

Yersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 15:02   #659
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Uganda çim problemleri

Merhaba arkadaşlar,

öncelikle bu forumu bulduğum için çok mutluyum ve size şimdiden gelecek yardımlarınız için teşekkür ederim.
Ben yaklaşık 2 ay önce 100m² bahçeme hazır rulo (Uganda) çimi ektim. İlk başlarda çim yemyeşil ve sağlıklı görünüyordu fakat bu aralar çimin bazı yerleri sararmış durumda ve kurtlanma var.

Bana ne yapmamı önerirsiniz? Çimi kurtamanın imkanı varmı?

Resim ekledim
Çimde çıkan kurtlar!

Almancı76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 13:47   #660
Yeni Üye

Bendede aynı o kurtlardan vardı acele edin bence yoksa çok çabuk yayılıyorlar. Ben 3gün arayla durbsan attım şuan yok gibi ama ara ara atarım gene de, tedbir amaçlı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024