agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2016, 21:50   #871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Bodrumda bahcedeki cimler bu hale geldi bir ziraat muhendisine sordum cok sulamaktan, az sulamaktan veya azotlu gubre dokulduyse olur dedi. BUnlarin icinden benin yaptigim hareket cok sulama oldu sanirim 2 gunde bir bol bol suluyordum fazla geldi sanirim. Sonuc olarak ziraat muhendisi sokulecek yenisi ekilecek dedi ama 60 m2 bahce belki kurtaririm umidi var bende hala acaba basina boyle birsey gelmis arkadaslar varsa yardimci olabilirler mi? Cime kimyasal olarak 2 ay once amin tozu verildi yabanileri yok etmek icin ce cimler gayet guzeldi son 15 gunde bu hale geldiler

Eklenen Resimler

darnglove Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 11:54   #872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2016
Mantar durumunda Huwasan Tr.50 yi sadece 1 kere mi kullanıyoruz?

Mantar olmasa da hangi sıklıkla kullanmakta fayda var?

ceyhunds Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 12:09   #873
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi raider137 Mesajı Göster
Merhaba,
TURF SET ve MAP nerden alabilirim?
Paylaşabilir misiniz?
Web te bulamadım.
İyi günler

MAP (Mono Amonyum Fosfat)

Ben de Turf-Set bulamadım

Eski 27-07-2016, 13:05   #874
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceyhunds Mesajı Göster
MAP (Mono Amonyum Fosfat)

Ben de Turf-Set bulamadım
Turf-Set olarak bulamamanız normal adı Greenset oldu.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 13:48   #875
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darnglove Mesajı Göster
Bodrumda bahcedeki cimler bu hale geldi bir ziraat muhendisine sordum cok sulamaktan, az sulamaktan veya azotlu gubre dokulduyse olur dedi. BUnlarin icinden benin yaptigim hareket cok sulama oldu sanirim 2 gunde bir bol bol suluyordum fazla geldi sanirim. Sonuc olarak ziraat muhendisi sokulecek yenisi ekilecek dedi ama 60 m2 bahce belki kurtaririm umidi var bende hala acaba basina boyle birsey gelmis arkadaslar varsa yardimci olabilirler mi? Cime kimyasal olarak 2 ay once amin tozu verildi yabanileri yok etmek icin ce cimler gayet guzeldi son 15 gunde bu hale geldiler
Halen cozum bulamadim hic umut yok mu acaba kuru kuru diplerden ele geliyor cekince sanki yanmis gibi kurumuslar

Eski 27-07-2016, 13:51   #876
Yeni Üye

Gunceldir

Eski 27-07-2016, 13:58   #877
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ceyhunds,

Ben çimlerimde mantarî hastalık gördüğümde hocamız Mine Hanım'ın önerisi üzerine hemen Huwasan Tr.50 kullanarak dezenfekteye başladım. Bütün alanı dezenfekte ettim sadece hastalıklı bölgeyi değil. Sonra mantar ilacı sportak yaptık, bunu boğaz çürüklüğü için kullandık.
Daha sonra birer hafta ara ile 3 defa Turf set yani Greenset yaptık bunu yaparken de M.A.P gübre ilave ettik.
Greenset'i kullanırken gün batımından sonra kullanın.

Başlığın önceki sayfalarına göz atarsanız benin de diğer arkadaşların da karşılaştığı sorunlara hocalarımızın verdiği önerileri göreceksiniz ve sizlere çok yardımcı olacaktır.

ceydoruk beğendi.

Düzenleyen Güler : 27-07-2018 saat 17:39
Eski 27-07-2016, 14:20   #878
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın darnglove, yüklediğiniz fotoğrafı incelemeye çalıştım, daha yakın bir çekim olsaymış.

Ziraat mühendisi bahçenizi gördü mü yoksa anlatımınızla mı cevap verdi. Keşke bel küreği ile çıkarttığınız bir parçayı gösterseydiniz.

Bodrum çok sıcak, "iki günde bir bol suluyordum" demişsiniz, biz Marmara Bölgesinde bile her gün sulama yapıyoruz hele Temmuz ayında ve çok sıcaklarda bazen iki kere bile oluyor.

Yabani otları yok etmek için amintozu verdim demişsiniz, ne olduğunu bilmediğimden inrernette araştırdım ama pek de tatmin edici bir şey bulamadım kimyasal yardımcı diyor.
Yabani otları yok etmek için özellikle geniş yapraklı otlar için olanları tercih etmeniz gerekir. Çimler ince yapraklıdır, sanırım kullandığınız ot ilacı ile çimlerinizi de öldürdünüz.

Bana kalırsa siz ot ilacı öldürdüğünüz alanı iyice temizleyin, 60 metrekare büyük bir alan değil, güzel bir karışım tohum ile (hayvan gübresi kullanmadan çünkü hayvan gübresi ile yabani ot çok çıkar) yeniden çim alanı tanzim edin. Eylül sonu Ekim başı bu iş için ideal bir zamandır.

Ben yanık hayvan gübresi kullanıyorum ama bununla çıkan geniş yapraklı otları temizlemek zoruma gitmiyor veya geniş yapraklı ot öldürücü Tordon kullanıyorum ve çim alanım 1000 metrekare.

OSMAN45 beğendi.
Eski 28-07-2016, 11:44   #879
Yeni Üye

Güler hanım maalesef internette Green-Set i de bulamadım elinizdeki ürünün resmini çekip gönderebilir misiniz?

Eski 29-07-2016, 10:30   #880
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın darnglove, yüklediğiniz fotoğrafı incelemeye çalıştım, daha yakın bir çekim olsaymış.

Ziraat mühendisi bahçenizi gördü mü yoksa anlatımınızla mı cevap verdi. Keşke bel küreği ile çıkarttığınız bir parçayı gösterseydiniz.

Bodrum çok sıcak, "iki günde bir bol suluyordum" demişsiniz, biz Marmara Bölgesinde bile her gün sulama yapıyoruz hele Temmuz ayında ve çok sıcaklarda bazen iki kere bile oluyor.

Yabani otları yok etmek için amintozu verdim demişsiniz, ne olduğunu bilmediğimden inrernette araştırdım ama pek de tatmin edici bir şey bulamadım kimyasal yardımcı diyor.
Yabani otları yok etmek için özellikle geniş yapraklı otlar için olanları tercih etmeniz gerekir. Çimler ince yapraklıdır, sanırım kullandığınız ot ilacı ile çimlerinizi de öldürdünüz.

Bana kalırsa siz ot ilacı öldürdüğünüz alanı iyice temizleyin, 60 metrekare büyük bir alan değil, güzel bir karışım tohum ile (hayvan gübresi kullanmadan çünkü hayvan gübresi ile yabani ot çok çıkar) yeniden çim alanı tanzim edin. Eylül sonu Ekim başı bu iş için ideal bir zamandır.

Ben yanık hayvan gübresi kullanıyorum ama bununla çıkan geniş yapraklı otları temizlemek zoruma gitmiyor veya geniş yapraklı ot öldürücü Tordon kullanıyorum ve çim alanım 1000 metrekare.
Ilginize ve yorumlariniza cok tesekkur ederim zaten bende tordon kullandim cevremdeki bahceleede hemen hemen ayni durumda ve bu aylarda surekli bu sekile geldiklerini belirttiler diger bahcelerde, ama diplerde inanılmaz kuruma mevcut anlayamadim. Yakin resimleri su sekilde yorumlari ziraat muhendisi yapti evet ama butun bahceler bu aylarda bu sekilde oluyormus, bu arada tordon kullanali yaklasik 2 ay oldu bu sararma ise 15 gun once basladi diger bahcelerdeki gibi

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2016, 20:44   #881
Moderatör

Güler's Avatar

Doğrudur sayın darnglove, şu mevsim bahçelerde hem çim alanların hem de güllerin pek de güzel olmadığı zamandır, ancak sizin çimleri izledim bu kadar da olmamalı diye düşünüyorum. Tamam Bodrum'dasınız ama çimlerin bu denli sararması, bu denli yoluk yoluk olması yine de normal değil.
Bence siz bilen birine danışın, eğer yenilemeyi düşünüyorsanız zamanını geçirmemiş olursunuz, önleminizi ona göre alırsınız.

Eski 30-07-2016, 11:28   #882
Yeni Üye

oguzhancanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2014
Çim için yardım

Arkadaşlar merhaba Aydın'dan yazıyorum yaklaşık 1 yıl önce ektiğim çimlerim Haziranın ortasından sonra bu güne kadar olan süreçte sararmalar meydana geldi. Daha önce hiç ilaç uygulamadım çünkü sararma yoktu. yaklaşık 1 ay önce çim coşturan diye bir ürün uyguladım onu uyguladıktan 1 hafta sonra çimler coştu ve sıklaştı ama şuan sararmalar var. Bahçenin altında drenaj sistemi var bu arada. Sıcaklardan dolayı her gün gece suluyorum acaba fazla sulayıp köklerimi çürüttüm anlamadım. Bahçenin ortasında Limon ağacı var onun dibinde sürekli mantarlar çıkıyor siyah siyah. Hastalık var sanırım daha fazla ilerlemeden ne yapabilirim? Konuyu baya okudum ama ne kullanmam ne kadar ne zaman kullanmam gerektiğine karar veremedim.
Birde bu çimlerin türü nedir arkadaşlar internetten bir satıcıdan 3 karışım diye aldım ama sanırım tek tür var?

Eklenen Resimler

oguzhancanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 15:35   #883
Yeni Üye

Alıntı:
Doğrudur sayın darnglove, şu mevsim bahçelerde hem çim alanların hem de güllerin pek de güzel olmadığı zamandır, ancak sizin çimleri izledim bu kadar da olmamalı diye düşünüyorum. Tamam Bodrum'dasınız ama çimlerin bu denli sararması, bu denli yoluk yoluk olması yine de normal değil.
Bence siz bilen birine danışın, eğer yenilemeyi düşünüyorsanız zamanını geçirmemiş olursunuz, önleminizi ona göre alırsınız.
Ilginc sekilde diger bahcelerde bu donemlerde hep bu sekilde oluyorlar ve su anda da oyleler daha sonra zamanla toparliyorlar

Eski 31-07-2016, 18:20   #884
Moderatör

Güler's Avatar

Bu aylarda bahçelerdeki çim görüntülerinin en bozuk dönem olduklarını daha evvel de yazmıştım ama sizin yüklediğiniz fotoğraflardaki kadar bozulmuş olması bana pek de akıl kârı gelmedi. Havaların serinlemesiyle yağışlarla mutlaka bir düzelme görülecektir ama ne derece olacaktır veya sizi tatmin edecek midir bilemiyorum.

Sizin mesajınız üzerine beş dakika evvel güneşin de olumsuzluğu ile de olsa bahçemdeki çim alanı görüntüledim. Üç ay evvelki kadifemsi görüntü bende de yok ama yoluk yoluk da değiller.
Sabah 5.30 da başlıyor Sprinkler, 1 saat içinde 3 parti halinde yirmişer dakika suluyor. Çok sıcaklarda bunu otuzar dakika yapıyoruz.

Name:  IMG_9371 (600 x 450).jpg
Views: 1026
Size:  47.4 KB

Name:  IMG_9372 (600 x 450).jpg
Views: 1022
Size:  56.4 KB

eaglec beğendi.
Eski 01-08-2016, 13:00   #885
Yeni Üye

Ben genelde aksamlari suluyorum su daha tazyikli diye acaba bunun etkisi de olabilir mi

Eski 01-08-2016, 15:45   #886
Moderatör

Güler's Avatar

Akşam sulamalarını hocalarımız hiç tavsiye etmiyorlar, bitkilerin geceye ıslak toprak ile değil de kuru toprakla girmelerini böylece mantarî hastalıklardan korunduğunu söylerler.

Mesajlarda buna sık sık rastlamanız mümkün.

Eski 01-08-2016, 16:24   #887
Yeni Üye

oguzhancanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2014
Arkadaşlar yukarıda fotoğrafları eklemiştim. Konuyu epey okudum mantar olduğunu düşündüğüm için ilaçlama yaptım dezenfaktan bulamadım elimde kullanmadığım bir ilaç vardı cankozeb M-45 fungusit mantar ilacıymış bununla ilaçlama yaptım 2 gün önce gece. Her gece bol bol su vermem buna sebep oldu diye düşünüyorum. 3 gündür su vermedim hala nemli toprak. Kuruyunca 2 günde bir sabahları su verme yoluna gideceğim. Sizce doğru yolda mıyım? Birde çim türünü fotoğraftan anlayabilen var mı?

oguzhancanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 23:50   #888
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Merhabalar 1 ay önce bahçeli eve taşındık. Taşındığımız zaman çimlerde kurumanın başladığını fark etmiştim. İlk iki hafta yağışlı geçti sonraki 2 haftadır yağış yok sadece akşamları sulama yaptım. Ve ağaç altında mantarların oluştuğunu gözlemledim. Haftada bir çimlerin düzenli biçimi yapılıyor ama tekrar canlandırmak için ne yapabilirim.

eaglec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 11:21   #889
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2016
Çimde Mantar vb..

Herkese merhabalar,

16.sayfada Nuri Murvet ve Güler üyelerinin 465-474 nolu cevaplarındaki benzer sorun benim bahçemde de var. Ancak farklılık arzediyor.

Arazi çatalcada, Ekim ayı başından beri sulamayı kestik. Bölgeye ciddi miktarda çiğ düşüyor.
Sorun Kasım başı başladı ve ağır ağır büyüyor ve yayılıyor gibi gözüküyor.
Mantar ilacı kullanmayı planlıyorum.

Değerli yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Tevfik2016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 13:38   #890
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2017
Merhabalar arkadaslar cok sıkıtakipciyim fakat yorum yapmayi yeni ogrendim benimKandirada Bahceli bir evim var bahceme kisin kendim toprak döktürdüm ve cim ektim cimlerimin bazi yerleri kel kaldi ve ek yine ektim fakat bazi yerler kahverengi cılız ölü gibi ve dolmadi ne yapmam lzim lutfen yardim istiyorum arldaslar 🙏🙏🙏😊

Ahmetmindivanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 13:43   #891
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmindivanli Mesajı Göster
merhabalar arkadaslar cok sıkıtakipciyim fakat yorum yapmayi yeni ogrendim benimkandirada bahceli bir evim var bahceme kisin kendim toprak döktürdüm ve cim ektim cimlerimin bazi yerleri kel kaldi ve ek yine ektim fakat bazi yerler kahverengi cılız ölü gibi ve dolmadi ne yapmam lzim lutfen yardim istiyorum arldaslar 🙏🙏🙏😊
fotograflarida yuklemeye calistim ...

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2017, 13:44   #892
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmindivanli Mesajı Göster
fotograflarida yuklemeye calistim ...
😔😔😔

Eski 24-05-2017, 20:17   #893
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Ahmetmindivanli, havalar ancak ısınmaya başladı, bırakın toprak biraz ısınsın ki çimler kardeşlenme yapsınlar.

Ne zaman tohum attınız, metre kareye kaç gram tohum atıldı?

Eski 27-05-2017, 01:50   #894
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Ahmetmindivanli, havalar ancak ısınmaya başladı, bırakın toprak biraz ısınsın ki çimler kardeşlenme yapsınlar.

Ne zaman tohum attınız, metre kareye kaç gram tohum atıldı?

Güler Hanim Cevap icin oncelikle tesekkurler ...
Ben ekim gibi cim ekimimi kendim yaptim cok guzel kar yediler vs cikti hepsi fakat sulama sistemi yaptirmadim bahceme taaki ilk bicimimi yaptim yine sorun yok ikinci bicimimi yaptiktan sonra cogu yer sararma ve kararma oldu cok moralim bozuk emegime cok üzülüyorum bir bahcivanla gorustum gubre serpti topraga bol bol sulamam gerektigini soyledi fotograflri yukleyemiyorum suan baya sikintili cimlerimin durumu nasil yapsam ne yapsam ...
gr olarak olcmedim fakar serpme olarak yaptim bazi bolgeler bosluk kaldi tekrardan serptim kapattim o bolgelero hem cılız hemde siyahımsı ince cimler cikti benim heralde en buyuk problemim sulama . haftada 1 -2 sulamayla ölecek cimlerim ...

Eski 27-05-2017, 01:53   #895
Yeni Üye

Resimler ektedir;

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2017, 21:15   #896
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Ahmetmindivanli, çim alanınız kaç metrekare, ne kadar tohum attınız bilmiyorum.
Ekim yaptığınız tarih uygun.
Çim alanlar normalde her gün sulanır, tercihimiz sabah erken saatlerdir. Akşam üzeri pek sulama yapmıyoruz, çimin geceye nispeten kuru toprakla girmesi mantarî hastalıkları önler.
Gübre atıldığında atılan gübrenin çimleri yakmaması ve çözülmesi için bol bol sulanır.
Çıplak yerler kardeşlenme ile kapanır ama kahverengi oluşumlar neden olmuş olabilir tam anlamadım, yakın bir çekim yapar mısınız?

Bu alanda çimleri (kahverengi kısımlarda) çimleri tutam olarak çekin, bakın topraktan öbek halinde mi çıkıyor, yoksa kopmalar var mı?

Eski 28-05-2017, 16:42   #897
Yeni Üye

Guler hanim tekrardan merhaba fotograflara yukledim cok üzüldüm çimlerimin bu haline en gec 15 gune otomatik sulama sistemimi yaptiricam baze yerler obek obek geliyor bazilari kopuyor anlamadim ben ... Bahcivana sordum duzelir hep sulayin diyor ...

Eski 28-05-2017, 16:45   #898
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmetmindivanli Mesajı Göster
Guler hanim tekrardan merhaba fotograflara yukledim cok üzüldüm çimlerimin bu haline en gec 15 gune otomatik sulama sistemimi yaptiricam baze yerler obek obek geliyor bazilari kopuyor anlamadim ben ... Bahcivana sordum duzelir hep sulayin diyor ...
Fotograflar yuklenmiyor bazen

Eski 31-05-2017, 12:45   #899
Yeni Üye

😭😭resim neden yuklenmez

Eski 05-06-2017, 20:09   #900
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmetmindivanli Mesajı Göster
😭😭resim neden yuklenmez
Çim konusundaki resimlerinizi bu şekilde yakından çekip gönderirseniz, yardımcı olabilecek pek çok üyemiz olabilir.

Name:  P_20170605_195602_1_p.jpg
Views: 679
Size:  59.0 KB

Resimlerinizin ebadı ve dosya boyutu büyük ise yükleme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Güler beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024