agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ile İlgili Diğer Sanatlar > Penjing
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2006, 22:59   #31
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Mimik yok ya elimde sopa reefciğimi kovalarken düşünün
He süle bakiim ne oldu?

Arkadan biri de beni kovalıyor "başlıycam mimikinizden"

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2006, 13:29   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
selamlar,
Gallus dun soylediklerim agaclarinin uzerinde tek, tek ugrasip onlari kendi baslarinna daha iyi birer bonsai yapmakti .Yalniz sen onlari illede kucuk bir orman tarzinda yapmak istiyorsun, benim soylediklerim sadece oneri agaclar senin tabii ki son karari sen vereceksin. Bonsaide illede butun kurallara uyulacak diye birsey yok, yalniz kurallari ogrenmede fayda var cunku o kurallar oraya kural olsun diye konmadi bircok deneyimden sonra bonsainin en iyisi nasil olur diye konmustur.Yalniz kurallarin disina cikip daha guzel birseyler yapma olanagi vardir.Sizlere katiliyorum kural cercevesi icine hapsedilmis mahkum gibi kalmamamali zaman zaman o cercevenin disina cikilmali,yalniz konan kurallari ve sebeblerini bilirsek kural cercevesinden daha bir rahatlika disariya cikabiliriz
Ornegin orman tarzinda genelde ayni cins agac ekilir demeki genel olmasada karisik cins agacda ekilebilir yaliz daha zor bir ugars olacagindan ilk orman tarzini deneyecek birine ne kadar uygun bilmiyorum ama cesurca bir atilimla ben bu ise varim deneycegim dersen[ki sanirim sayin Bonsaireefin dedigi gibi sen bu agaclari orman tarzinda yapacaksin yapmassan icin rahat etmiyecek]
biz yine burdayiz ,yanindayiz simdiden basarilar

Düzenleyen Ali H. ALI : 25-07-2006 saat 04:51
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2006, 13:35   #33
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Ali hocam, orman projeleri için anlattığınız biçimi, daha anlaşılabilir olması için çizimle destekleme imkanınız var mı?

Eski 24-07-2006, 13:58   #34
Ağaç Dostu

selamlar sayin Bonsaisever,anlattiklarimi hafta sonuna resimlerle anlatmaya calissam olurmu? koputerde cizim bana biraz zor gelecek.Bir aksilik cikmazsa hafta sonuna belki bir kaya parcasi uzerine disbudaklar diker bir orman tarzi yapariz.
iyi gunler

Eski 24-07-2006, 14:03   #35
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Sağolun

Eski 24-07-2006, 18:56   #36
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Yanlış hatırlamıyorsam, bonsai terimlerini Türkçeleştirmek için uğraşan grubun başında sen vardın ?

Ne oldu?
Dilim sürçtü

Valla malina ne desen haklısın.İlk önce bizim Türkçe kullanmamız lazım ama yılların alışkanlığı atamadık hala.

Aslında kendi içimde kavram kargaşasıda yaşıyorum.Şimdi forest yani orman stili ile penjingin ayrı stiller olduğunu düşünüyorum.

Forest **** group stiline grup **** orman stili dedik peki penjinge ne dedik.İşte buna bişey dememişiz.İlk önce bunu tartışalım.Penjing ile orman stili aynı stillermi.

Bu arada bonsaisever aşkolsun.Sen görürsün.
Ben zaten yedim fırçayı birde senden sopa ha.Yazdım bunu.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2006, 18:59   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
tavsiyeler için teşekkürler

ağaçlara şöyle yakından baktım da biraz köti budanmışlar hiç tellendiklerini de zannetmiyorum dallar birbirine girmiş durumda. öyleki bazıları ağacın solundan çıkmasına rağmen u yapıp sağından devam etmiş bir iki kçük budama ve ağaçaları strese sokmayacak düzeyde telleme yaptım biraz biçimleri düzelsin dedim
proje için de araştırmalarım devam edecek vakit buldukça yapmaya çalışacağım
önümüzdeki günlerde ilk adımları atarım

bu arada incirim konusunda hala bir yardım alamadım

Gallus / Çeşitli ağaçlar
isterseniz bu konuyu biçim verme tekniklerine taşıyabilirim

bide sizlerden çam servi türlerinde pinching nasıl yapılıyor o konuda uygulamalı gerçek resimleri olan bir site adresi verebilir veya veya fazla vaktinizi almıyacak şekilde sadece tek bir fotoğrafla da olsa anlatabilirseniz sevinirim.

konuyla ilgili mmakaleyi okumuş olmama rağmen ordaki anlatımdan pek birşey anlamadım. orda anlatıldığı şekilde uygulama çok zor tek bir sürgünle bile çok uğraşmak gerekiyor gibi görünüyor. **** ben yanlış anladım o kadar titiz davranmanını gereği yok
isterseniz bunuda atrı bir başlıkta sorabilirim. ve sürgünleri uzamiş olam bir ağacımın resmini koyarım çünkü bu yeni sürgünlere tellemeyyel şekil verilmiyor ve telin bittiği yerden itibaren yukarı doğru uzayıp gittiler. napıyım?

teşekkürler

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2006, 19:06   #38
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI
Yalniz sen onlari illede kucuk bir orman tarzinda yapmak istiyorsun, benim soylediklerim sadece oneri agaclar senin tabii ki son karari sen vereceksin. Bonsaide illede butun kurallara uyulacak diye birsey yok, yalniz kurallari ogrenmede fayda var cunku o kurallar oraya kural olsun diye konmadi bircok deneyimden sonra bonsainin en iyisi nasil olur diye konmustur.Yalniz kurallarin disina cikip daha guzel birseyler yapma olanagi vardir.Sizlere katiliyorum kural cercevesi icine sıkışıp kalmamamali zaman zaman o cercevenin disina cikilmali,yalniz konan kurallari ve sebeblerini bilirsek kural cercevesinden daha bir rahatlika disariya cikabiliriz
Sayın Ali hocam kusura bakma, istemeden bilmeden ukalalık yaptıysam beni affet.

Sizin söylediklerinize aynen katılıyorum kuralları bilmek lazım.Bu kurallar yılların tecrübesiyle konumuş ve illa kural olsun diye değil mutlaka gerekçeleri var.

Gallus un hevesi çok fazla.Biraz da bana benziyor.Kafasına koydu bir kere yapmazsa hayal kırıklığı yaşayacak.O yüzden ''her zaman kurallara uyulmuyor, bak alternatif yapan insanlarda var, sende yap'' dedim.

Umarım saygısızlık ve ukalalık yaptığımı düşünmemişsinizdir.Biz sizi çok seviyoruz ve sayıyoruz.Tecrübelerinize saygımız sonsuz.Biz daha yolun başındayız ve sizden öğreneceğimiz çok şey var.Hele ki o tatlı dilinizle anlatışınız varya insan çok daha iyi öğreniyor siz anlatınca.Sizin bize daha çok emeğiniz geçecek.Sizi kırmak istemem ama kırdıysam çok özür diliyorum.

Eski 24-07-2006, 21:33   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef

Umarım saygısızlık ve ukalalık yaptığımı düşünmemişsinizdir.Biz sizi çok seviyoruz ve sayıyoruz.Tecrübelerinize saygımız sonsuz.Biz daha yolun başındayız ve sizden öğreneceğimiz çok şey var.Hele ki o tatlı dilinizle anlatışınız varya insan çok daha iyi öğreniyor siz anlatınca.Sizin bize daha çok emeğiniz geçecek.Sizi kırmak istemem ama kırdıysam çok özür diliyorum.
ben de bunları yazacaktım gerek kalmadı

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 05:14   #40
Ağaç Dostu

Sayin Bonsaireef ve Gallus,
Sizlere niye kirilayim ki. Sizler sadece dusunduklerinizi icinizden gecenleri soylediniz ve iyi de ettiniz. Cunku ben dusunduklerimi sizlerle paylasmaktan cekinmiyorum. Olumlu veya olumsuz dusunduklerimizi paylasabiliyorsak ki paylasiyoruz, bunun iyi bir dostlugun temel unsurlarindan biri olduguna inaniyorum ve ben de sizlerin uaktaki dostunuz deyilmiyim?
Sevgi ile kalin
Ali

Eski 25-07-2006, 05:57   #41
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Siz bizim mesafe olarak uzaktaki ama kalbimizdeki yer olarak çok yakındaki dostumuzsunuz.

Eski 30-07-2006, 22:38   #42
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Orman tarzını ayrı bir başlığa aldım

Eski 19-10-2006, 22:43   #43
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
suiseki sanatı zor görünmüyor.kırda,bayırda,dereboylarında gezerken göz dört açılırsa,şans da yaver giderse üsttekiler gibi ahımşahım olmasa bile güzel parçalar bulunabilir.sonra al getir yerleştir.o kadar.penjingin yerini tutmayacağı açık.ona dönelim biraz..

gürültülü ve kasvetli şehirlerde beton bloklar içinde boğucu yaşama mahkum olup da tabiat özlemi ve sevgisiyle yanıp tutuşanlara PENJİNG (minik doğa) harikulade bir çare, nefes aldırıcı bir uğraş olabilir.tabiata gidemiyor, ondan uzak kalıyorsanız onu yanıbaşınıza getirin.tabiatın kucağında kulube yapamıyorsanız evinizin içinde hayalinizce minik bir tabiat kurun.minicik bir kulübe de eklersiniz hem.çok zor bir iş olmadığı gösterildi.kolayca temin edilebilecek bitki ve malzemelerle, dizaynında tabiliğe bağlılıkta titiz davranarak kolayca yapılabilirmiş.ruhtaki özlemi ne derece tatmin eder ayrı konu, en azından özleminizle bağ olur,odanızın içinden gerçek tabiata açılmış bir koridor işlevi görür.dilediğiniz gibi kanat açıp uçabilirsiniz oradan.herşey size kalmış..

velhasıl bir penjing yapın! bu güzel uğraşının da bir bedeli olduğunu unutmayın ama: abartırsanız kendinizi bir anda kapı dışında, gerçek tabiatın kucağında bulabilirsiniz
(böyle yazıyorum ya daha yapamadım tasarladığım penjingi)

musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 00:08   #44
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
http://www.miricommunity.net/viewtopic.php?t=6766

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 18:08   #45
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Gallus; sizin orman tarzı ne oldu?

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 12:49   #46
Ağaç Dostu

Gulsen hanim, Gallus'un orman tarzini sormussunuz. Once onun nerelerde oldugunu bilmiyoruz. Son 4 ay kadar once foruma ugramis. Buraya ugrar ve mesajinizi gorurse mutlaka cevap verecektir.
Iyi gunler.

Eski 10-10-2008, 13:39   #47
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Çok teşekkür ederim Hocam.

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024