agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ile İlgili Diğer Sanatlar > Penjing
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2006, 00:20   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Gallus / Penjing projesi

evet arkadaşlar ufak çapta bir proje yapmaya karar verdim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
öncelikle projede kullanacağım materyalleri yükleyeyim

proje 001.jpg

proje 002.jpg

proje 003.jpg

Düzenleyen bonsaireef : 23-07-2006 saat 00:27 Neden: resimleri görünür şekilde ekleme
gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 00:28   #2
Ağaç Dostu

evet arkadaşlar burada da resimlerin devamı var
4 adet bauhaus bonsaisi, 1 adet nertera, 1 adet türünü bilmediğim bir çalı, 1 de yine adını bilmiyorum yerde yayılıcı bir bitki (bunu hastanenin bahçsınden koparmıştım hemen tuttu)
akşam geç saat olduğu için ana malzemeleri gönderiyorum. tabi önerileriniz le değişik taşlar daha değişik bitki türleriyle süsleme yapabiliriz

proje 004.jpg

proje 005.jpg

proje 006.jpg

Eski 23-07-2006, 00:28   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ne yapmak istiyorsun?
Orman gibi bir şey mi?
Saksı olarak ne kullanacaksın?

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 00:30   #4
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bak o bonsailerin içindeki saksı çok güzel
Aynısından ben de almıştım, onu kullansana

Eski 23-07-2006, 00:31   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Pardon saksı altlığı

Eski 23-07-2006, 00:35   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Zaten onu kullanacak herhalde.Bu arada saksı altlığı bayağı güzelmiş

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 00:37   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bonsai yapcaz diye saksı için debelenip duruyoruz

Eski 23-07-2006, 00:39   #8
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Ben ümitliyim.Türkiyede bonsai bu hızla giderse, yakında aradığımız malzemeleri kolaylıkla raflarda bulabileceğiz.

Eski 23-07-2006, 00:41   #9
Ağaç Dostu

şimdi de sorularım geçiyim
1-eğer bu bitkileri tek toprağa yerleştirirsem daha sonra ihtiyaç anında kök budamaları ve toprak değişimini zorlanmadan bitkilere zarar vermeden yapabilirmiyim. yoksa nasıl bir yol izlemeliyim mesela bonsaileri saksılarıyla beraber gömmek daha mı mantıklı bir yol.,
2-birde bu ağaçların soğuklanma ihtiyacını karşılayabilmek için bir süre soğuğa maruz bırakmak gerek. bu süre zarfında nertera bu soğuklardan etkilenip ölür mü? internette çok fazla bir bilgi bulamadım eğer bilginiz varsa bu konu da da yardım istiyorum.
3- toprak olarak ta ne yazıkki yakın çeveremde perlit bulamadım aramak için de çok fazla vaktim olmuyor. elimde torf, bahçe toprağı, kedi kumu(çarli marka) ve akvaryumculardan aldığım akvaryum kumu var bu galiba dere kumu oluyor. bunlarla ne gibi bir karışım yapılabilir?
4- terasımın güneş görmeyen bir duvarında yeteri kadar yosun mevcut ama sıcaklar nedeniyle kurudular yağmurların başlamasıyla **** ben sularsam canlanıyorlar. bunları sitede anlatıldığı gibi iyice kurutup ovalayıp toprağın belirli yerlerine serpiştirerek mi bir yöntem uyugulıyım yoksa olduğu gibi kaldırıp toprağamı yerleştireyim(bunu bir bitkimin dibinde uyuguladım pek başarılı sonuç alamadım ölü gibi görünüyor.hergün sulamama rağmen.

evet yerleştirme genel ek fikirler pratik yöntemler, hayati ayrıntılar hakında hepinizin fikirlerini bekliyorum. hep beraber kısıtlı imkanlarla güzel bir penjing projesine imza atalım
şimdiden teşekkürler

Eski 23-07-2006, 00:45   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Ne yapmak istiyorsun?
Orman gibi bir şey mi?
Saksı olarak ne kullanacaksın?
evet saksı olarak onu kullanacam . aslında çok güzel kiremit seramik tarzı şeylerde vardı ama delmeye çalışırken elimde patlar diye korktum plastik alttlk aldım
evet küçük bir orman yapmayı düşünüyorum bu arada şöle seyreder çay may içeirm karşısında bir şeyler ekler çıkartırım stres atarım diye düşündüm

Eski 23-07-2006, 00:52   #11
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

1.Bence saksılarından çıkarıp direk toprağa dik.Saksılarıyla birlikte saksıya koymak hoş olmaz.2 sende bir kök budaması yaparsın.Sonra ufak değişikliklerle penjing projene devam edersin.

2.Nertera hakkında fikrim yok.Soğuktan çok etkilenecekse projede kullanmaman daha doğru.Bütün bitkiler aynı koşullardan hoşlanıyorsa daha iyi olur.

3.Kedi kumu kil olmasın dikkat et.İlk önce suyla temas ettir bakalım yapısı değişiyormu.Elindeki bütün malzemeleri karıştırabilirsin.Bahçe toprağına dikkat et parazit taşıyabilir.Bence bahçe toprağını steril et öyle kullan(düdüklüde).

4.Yosunları direk aldığın gibi koyarsan daha iyi olur.Nedenine gelince tamamen estetik bir kaygı.İnsan bu tür projelerde işlem bitince hemen iyi görünsün istiyor.Yosunları direk koyarsan daha iyi görünür.Büyümesini beklemen gerekmez.

Kolay gelsin.

Eski 23-07-2006, 01:03   #12
Ağaç Dostu

aslında ana saksının derinliği bonsai saksılarının üstünü görünmiyecek kadar örtebilmem için yeterli saksılarından çıkarırsam da ağçalar için daha iyi olacak zaten yeteri kadar eziyet çekp hatalı sulanmışlar amahepsinin kökü birbirine girerse ayırmak zor olabilir kestiğim zamanda diğer ağacın ötekinin içinde kalan kökleri çürüme yapıp ilerde zararlı olurmu bilmiyorum yine size danışıyım diyorum
internette bir penjing projesinde (tabi bizim böyle imkanlarımız yok )saksının dibine her ağaç için harç gibi birşeyle ayrı yerler yapıyorlardı bu sebeple bende pratik olarak(yapabilecek bşaka çarem yok zaten bizim saksılarda plastik)böyle bir fikir aklıma gelmişti
ama dediğim gibi ağaçalr harap olmuş ve köklerde kesin çürüme vardır çünkü suda yüzdürme yöntemiyle sulanıyorlar hepiniz biliyorsunuz. ağaçların ölme şansıda var.napsam karar veremedim

Eski 23-07-2006, 01:07   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bonsailerin köklerinin birbirine karışma problemi pek olmaz.Kök budaması yapacağın zaman tırmıkla kökleri tarayıp sonrasında kök budaması yapacağın için kökleri kolaylıkla birbirinden ayırabilirisin.

Bence saksılarından çıkarıp dikmen daha iyi olur.O kadar işkenceden sonra köklerin kendini toparlamasına yardımcıda olur.

Eski 23-07-2006, 01:11   #14
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Ağaçların köklerini bir telle hafifce aç beyaz olan kökler kalsın koyu olanları kes.
Kılcal köklere mümkün olduğunca zarar vermemeye bak.
Bunlara dikkat ederken ayrıca saksıdan çıkardığında üzerindeki topraktan da kalmasını sağla yani kökleri budayacam diye toprağını tamamen dökme.

Saksın zaten bunların hepsini almaz alsa bile çok kalabalık olacağından göze hoş gelmez.
Tabii bu benim düşüncem
Aynı bakıma ihtiyaç duyan ağaçları bir saksıya almaya dikkat etmelisin ki kışa girdiğinde, npk verdiğinde ve toprağın yapısında aynı ortamı paylaşacaklar.
Buna dikkat ettikten sonra bir saksıya yerleştireceğin ağaçların kışın içeride veya dışarıda tutabilir, kök budamalarını ve toprak değişimini rahatlıkla yapabilirsin.

Ben yosunları aldığımda altındaki toprağı fısfıs ile su dökerek mümkün olduğunca atıyorum ama kalan kalıyor elimi sürüp dökmeye çalışmıyorum ve hepsi de gayet sağlıklı.

Eski 23-07-2006, 01:26   #15
Ağaç Dostu

ozaman saksılarından çıkararak koyayım bende
peki bu mevsimde kök budaması yapmaka zararlı olmaz mı? yoksa direkmi koyayım kalıp halinde? bide eğer ağaçlar meydanı boş bulursa yaprak büyümesi gibi bir sorun la kaşılaşırmıyım?
tür olarak ta galiba birisi ulmus birisi serissa diğer ikiside zelkova bunların bakımı bir arada uygunmudur?

ben birazcık ta daha doğal balta girmemiş bir görüntü yakalamak istediğim için kalabalık düşünmüştüm. tabi dediğim gibi bu herkesin fikirleriyle zenginleşecek bir proje yani hemen yarın uygulamaya geçmeyeceğim tabi ortak bir sentez yakalıayıp iyi planlansın istiyorum tabi ağaçalar o zamana kadar ölmezler ise

aslında sabırsızlıktan da ölüyorum ama daha mükemmel olması varken aceleyle geçiştirilmiş sıradan bişey olsun istemiyorum

fikirleriniz için çok teşekkürler

Eski 23-07-2006, 01:31   #16
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu mevsimde köklerle fazla haşır neşir olmanı tavsiye etmem.Çok az kenar kısımlarını elleyebilirsin o kadar.Detaylı kök budaması sakıncalı olabilir.

Bir iki doğal taş koymayı düşünüyormusunuz?

Eski 23-07-2006, 01:40   #17
Ağaç Dostu

evet aslında benim hayal ettiğim şey ağçalardan birisini doğal taşlardan yapılmış ufak tepe şeklinde bir şeye dikmekti ama uygun taş bulamadım(ah şü istanbul taş bile parayla satılıyor)(denizli'de olacaktımda karcı dağından taşından yosununa kadar hepsini toplayacaktım ama şu TUS sınavının gözü kör olsun bşiktaş dışına bile zar zor çıkıyorum)

artık ben de sadece dekoratif amaçla akvaryumculardan bulabileceğim birkaç taşı ****** koymak istiyorum. daha doğal bir görünüm yaratacağı kesin

Eski 23-07-2006, 01:44   #18
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

TUS deme bana içim dışım TUS oldu.Çalışsam içim yanmayacak.Sadece stresini yaşıyorum.

Eski 23-07-2006, 01:55   #19
Ağaç Dostu

valla bende eylülden ümitli değilim nisana bakıyorum ama bizi bide zorunlu hizmet dürtüyor.aslında belki anadolunun bir köyüne gidersem orda bitkilerle daha haşır neşir olabilirim diye iyi yönden bakmaya çalışıyorum
neyse bunlarla içimizi karartmayalım dünyanın sonu değil ya

çok teşekkürler şimdilk iyi geceler

Eski 23-07-2006, 02:02   #20
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Penjing

Biraz penjing resmi koyayım da şenlenelim.
Bunlar çok sevdiğim penjing resimleri.Qingquan Zhao'a ait. (http://www.artofbonsai.org/galleries/zhao.php )
zhao_013.jpg
zhao_015Japanese maple (Acer palmatum.jpg
zhao_carl Fukien Tea(Carmona microphylla).jpg
zhao_chinese_elm.jpg
zhao_chinese_elm2.jpg

Eski 23-07-2006, 02:03   #21
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

.....
zhao_chinese_elm3.jpg
zhao_five_needle_pine3.jpg

Eski 23-07-2006, 02:08   #22
Ağaç Dostu

bende buna bayılıyorum hatta ölüyorum
insanın byle bişeyi olsa saatlerce bakar durur heralde ahhh ahhh
acaba bizimde olacak mı
daha büyük foto için; http://museedubonsai.free.fr/images/foret2.jpg

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg foret2.jpg (62.1 KB, 671 views)

Düzenleyen gallus : 23-07-2006 saat 23:59
Eski 23-07-2006, 02:15   #23
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gerçekten güzelmiş.
Herhalde bu bende olsa gözlerim toprak seviyesinden bakar şekilde saatlerce bu ormanda yaşardım.İnsan buna sadece bakmakla kalmaz.Bakarken burada yaşar aynı zamanda.
Bunun gibi bişey sahibi olmak için neler vermezdim.
İlerde bizimde olur inşallah, bu kadar güzel olmasada.

Eski 23-07-2006, 02:23   #24
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gönderdiğin resimden kendimi alamıyorum.
Bonsailer aslında pek ahım şahımda değil.Bildiğimiz klasik bonsai formatına uymuyor.Dallar arası boş sahalar yok.Ama mükemmel görünüyor.Burada mükemmelik dizaynda.Yoksa bonsaileri tek tek saksıya koysak güzel görünmeyecek.

Eski 23-07-2006, 13:55   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese selamlar,

izniniz varsa orman tarzi hakkinda bir iki sey de ben soylemek isterim.

Oncelikle bu sicak havalarda kok budamasi yapmayin. Gallus senin resimlerini gonderdigin o agaclari o saksiya yerlestirmek icin epey kok budamasi yapman gerekecek kok budamasi yapmadan ekersen saksida egreti gibi duracakler guzel bir gorunusleri olmayabilir.

Dal budamasi da yapman gerekecek agaclari bir birine yakin ekmek icin agaclarin ic ice bakan dallari genelde orman tarzinda budanir.O bonsai saksilarinda olan agaclarinin uzerinde islersen guzel birer bonsai olabilirler.

bir fidanliga gidip[biliyorum vaktin yok ama daha su an yaz mevsimi onundeki gunlerde belki vakit bulursun] gozune kestirdigin uc ve bes yas arasi 5 veya 7 fidan al hepsi ayni cins olsun diyelimki mazi fidanlari aldin[orman tarzinda genelde ayni cins agaclar ekilir, cinsler deyisik olursa bir birlerini olumsuz etkileyebilir]

Yeni basliyanlar icin 5 veya 7 agac iyi bir baslama sayisidir resimlerle gostermek en iyisiydi ama simdi zamanim yok bir anlatayim belki baska bir zaman resimlerlede anlatirim

Saksinin boyuna [uzunca olan tarafina] ortasindan hayali bir cizgi ciz ilk agaci [ilk agac en uzun ve en kalin govdeli agac olur] cizdigin cizginin gerisine ve saksin enini hayali uce bolersen ucte birin oldugu yere dikilir [sakinin sagina veya soluna]

ikinci agac birinci gacin sagina ve biraz gerisine ucuncu agac birinci agacin az onune ve soluna , dorduncu agac birinci ve ikinci agacin ortasindan hayali bir cizgi cekip saga biraz aciga dikilir besinci agac da dorduncu agacin govdeler ayni hizada olmaycak sekilde onune azacik saga veya sola ekilir

orman tarzinda en onemli unsur agac govdeleri bir birinin gorunumunu engellemeycek ayni hizada olmiyacaklar ormanin sulueti buyuk bir ucgeni ve ayri ayri bir kucuk bir da daha buyuk ucgeni olusturmali [ yani iki agac gurubu olmali kucuk agac gurubu ve buyuk agac gurubu] saksinin bir yani odukca bos kalmali daha bir dogal gorunmesi icin.

simdiden basarilar her seyin istediginiz gibi olmasini dilerim

Düzenleyen Ali H. ALI : 23-07-2006 saat 14:38
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 14:34   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
saksinin altindan teller gecirip agaclari baglamayi unutmayin. Agaclarin kokleri zaman icinde bir birine gececek 3 -4 senede kok budamasi yapacaksaniz saksinin altindaki telleri kasip agaclari hep birlikte cikarin fazla kokleri kesip budadiktan sonra saksinin altindan yeni teller gecirin agaclari ekip onlari tekrer baglayin[baglamazsaniz saksilar icinde agaclarin devrilip dusme sorunu olur]
guzel bir orman olusturmaniz dilegi ile hosca kalin

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 17:02   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI
Dal budamasi da yapman gerekecek agaclari bir birine yakin ekmek icin agaclarin ic ice bakan dallari genelde orman tarzinda budanir.O bonsai saksilarinda olan agaclarinin uzerinde islersen guzel birer bonsai olabilirler.
sevgili Ali hocam öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkürler. gerçekten bizimle uğraşıp bize yardımcı olmaya çalışmanız bu babacan tavırlarınız beni derinden etkiliyor
yukarıdaki cümleyi tam olarak anlayamadım aslında. yani sizin tavsiyeniz ağaçlar üzerinde ayrı ayrı çalışmalar yapmam mı yoksa uygun budamalarla güzel bir orman tarzı yakalanabileceğimi?

aslında sizin dediğinizi yapmayı çok istiyorum hatta düşündüğüm ağaç türüde ardıçtı. ama şu anda mesleki akıbetim tam olarak belli olmadığı için böyle bir proje için pek imkanım yok( bu arada terasımı yolgeçen hanına çevirmiş olan kedilerdende bu kadar büyük düzenlemeyi korumama çok zor teke olan saksılardaki ağaçlarımı bile zor koruyorum.sebebine gelince erkek kediler bölgelerin işaretlemek amacıyla ortalığa idrar atıyorlar tabi bir iki ağacım bunu anlayana kadar nasibini aldı.idrarın bitkiye değdiği yer anında simsiyah kuruyup kalıyor ne yaptıysam kedilere engel olamadım çünkü her türlü engeli aşıyorlar. vebirbirleriyle yarış halinde oldukalrından bir gecede belki 10-15 kedinin hücumuna uğruyor saksılarım.tel **** çit dinlemiyorlar.)bu sebepten dolayı ben daha küçük fazla vaktimi almayacak şirin bir penjing projesi yapmak istemiştim.. forest olayı tabi ki en çok hayal ettiğim şey bu yüzden ileride mutlaka bu işe girişicem.

eğer tabii siz elimdeki malzemelerin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız diğer önerilerinize mutlaka açığım mesela sadece iki zelkovayı kullanarak daha farklı bir proje de yapılabilr.tabi ben dahakalabalık olsun istemiştim.

ağaçları ben yetiştirmediğim için (zaten belirli bir stil de verilmeye çalışılmış) sadece daha sağlıklı görünmelerini sağlar biraz daha düzeltme sağlayabilirim ama benim bu işe katkım çok daha az olacak. ben bu içinde daha fazla benim yaratıcılığımın bulunduğu bir şey yapmak isitiyorum bu bonsaileride tamamıyla o sebepten aldım çünkü hazır bonsai alıp yetiştirmektense baştan sona benim emeğim olan fidandan yetiştirerek yapmak isitiyorum bu sebepten dolayı da bir çok fidan aldım bunlardan yeni başlayanlar için yardım bölümünde gallusun bahçesi adlı başlık ta bahsettim

hatta orda bir incir fidanım için tavsiyelerinizi istemiştim ama galiba yanlış bölüme koyduğum için kimse cevap yazmadı. hala orda duruyor. isterseniz o resimleri tekrardan buraya yükleyebilirim.

şimdi ben taşınması korunması daha rahat bir proje yapmak için tekrardan önerilerinize açığım. birazda sabırsılıkta var tabii. ama illa sabredt diyorsanız beklyemeye çalışırım
saygılar teşekkürler

Eski 23-07-2006, 17:58   #28
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gallus hevesini kırmak istemiyorum.Sende bana benziyorsun.Bir şeyi yapmayı kafana koydunmu hemen yapmak istiyorsun.

(Karaağaçların 3 tane değilmi benmi yanlış görüyorum.Bir taneside serissa.)

Forest yapmayacaksın penjing denemek istiyorsun.Bence elindeki bitkilerle bu işi gerçekleştir.Daha fazla bekleme.Benim gibiysen yapmadan için rahat etmeyecek Sayın Ali bey doğru söylüyor ama her zaman kurallara bağlı kalınmıyor.

Sana iki örnek resim ekliyorum.Bunlarda değişik bitkileri birarada kullanmışlar.
FOREST1B.jpg
68.jpg

Eski 23-07-2006, 21:47   #29
Ağaç Dostu

gerçekten hislerime tercüman oldunuz
serissayıda bir köşeye sıkıştırsaydım iyi olcaktı orda yanlız kalmasına da pek gönlüm dayanmayacak hatta onu da diğer küçük çalıyla beraber sonradan hevesle almıştım. evet doğru söylüyorsun acemiliğime sığınarak kuralları biraz bozarsam galiba kendimi kurtarmış olurum. bira daha planlayıp bir kaç ta taşla güzel birşeyler yapılabilir şimdi kütüphanedeyim eve gittiğimde şöyle bi alıyım ağaşları saksının içinde birkaç alternatif deneyeyim . nekadar alternatif yol olabilir o da ayrı konu tabi daha sonra büyük ihtimalle biraz taksit taksit uğraşabilecem ama her aşamanın fotoğraflarını çekip sonra toplu olarak **** taksitle buraya yükler fikirlerinizi alırım.

tabii bu arada sizde önerilerinizle ve yolladığınız resimlerle beni yönlendirmeye devam ederseniz çok sevinirim.
yolladığın güzel resimler için çok teşekkürler bonsaireef.

peki sayın Ali Hocam bu hevesli genç kardeşinize bu aşamadan sonra kızıp yardımlarınızı kesmezsiniz umarım biraz kurallatın dışına çıkacak olsakta hala önerilerinizi bekliyorum. sitedeki tüm arkadaşlar yardımlarınızı bu yeni üyenizden esirgemeyin

Eski 23-07-2006, 22:41   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Forest yapmayacaksın penjing denemek istiyorsun
Yanlış hatırlamıyorsam, bonsai terimlerini Türkçeleştirmek için uğraşan grubun başında sen vardın ?

Ne oldu?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024