agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2012, 11:18   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Hazineden talebime cevap 1. derece sit alanı kapsamına alındığından dolayı olumsuz cevap geldi.
Şehircilik ve Turizm Bakanlığı ve Anıtlar Kuruluna ifraz davası açma yoluna girdim.
Çünkü bu yer taşocağı v.b taleplerin çokluğuna karşı, tarihi ipek yoluna çok uzak olmasına rağmen dahil edilmiş bir yer.
Bu yerin bitişiği toprak reformu amaçlı 2012'de dağıtıldı.

Bu tür davalarda bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar varsa lütfen burada paylaşalım.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 21:37   #362
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Devlette devam esastır, bizim devlette ise önünüze gelen herkes birbirinin icraatlarını kökünden yok ediyor ise ;"Bu devletin ipiyle kuyuya inilmez!" Boşuna uğraşmayın. Ben 120.000TL harcadım, 6500 zeytini diktim, 4.yıl geri elimden alındı. Bu projeden kalan borçlarımı ödeyebilmek için evimi, sonra da mahkemeye verebilmek için arabamı sattım!
Bilgilerinize...

Samsunlu55 beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 23:02   #363
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Üzücü ama imzalanan sözleşme buna imkan veriyor.

Sahamı teslim aldığımda özel ağaçlandırma yapan girişimcileri bir çatı altında toplayacak bir girişimi önereceğim.

Sonuç ne olur bilmiyorum ama bu gerekli.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 23:46   #364
Ağaç Dostu

Sayın Aydoner,
sanırım sizin konunuz benimkinden farklı. Ben, kiralık veya satılık olarak talepte bulunduğum araziye 1.derecede sit alanı cevabına itiraz ettim. Bunun da tek yolu ifraz davası açarak istediğim parselin sit alanı olan bölümden ayrılmasını sağlamak. Kısa bir süre önce yan parselin toprak reformu amaçlı ifrazı, ilgili köy muhtarlığı tarafından gerçekleşmişti.
1. derece site bu bölgeyi alan kurum ise Anıtlar Kurulu. Mutlaka haklı bulduğum gerekçeleri olmasına rağmen, benim talepte bulunduğum yer en az 2 km uzakta bulunuyor. Bir kurum diğerinden habersiz durumda. Gerekçe sorduğunuzda cevaplayamıyorlar.
Ben kısa süre önce bozulmuş kararın, benim için de bozulabileceğini, yasal yollarla ilgili makamlara iletip, uygulattırma yolunu seçtim. Yani maddi bir zarar riskim mahkeme masraflarım haricinde bulunmamakta.

Sizin zararınıza sebep hangi kurum ve olaydı bilemiyorum ama yasalarda bazen açıklıklar işimize yarıyor da olabiliyor.

Miras olan 2 dönüm otoban kenarı bir arsamız vardı. Karayolları, Orman, Belediyeler derken her kurum arsamızın bir bölümünü kırpmış. Kırpmış diyorum çünkü bize kalan arsa 125 m2 gözüküyor şuan. 2000 m2 den geriye kalan 125 m2. İmar geçtiği an bu konuyla ilgili yasal sürecimi de başlatıcağım. İlgili kurumlara ayrı ayrı davalar açmak zorunda kalacağım. Bu şekilde mağdur çok kişi var. Zor ama mutlaka mücadele edilmeli.

Konuyla az ilintili de olsa bir başka örneğim de; 13 yıl sonra hiç borcu olmayan, kapattığım şirketimin vergi borcunun icra yoluyla benden istenmesiydi. 2 yıl sürdü bu davam. Karşı taraf olan vergi dairesi usulsüzlüğüyle davayı kaybetti ve mahkeme masraflarını tarafıma ödemek durumunda bırakıldı. Davayı kazanmama rağmen, vergi dairesi hala mahkeme masraflarımı ödemedi. Bana vergi borcu olarak çıkarttıkları bu borcun hangi tür vergi borcu olduğunu dahi belgeleyemediler. Ama bir daire parasına denk gelen ana borç ve faizlerini bana yılların çarpanlarıyla ödetmek istediler.

Devlet kurumları ile uğraşmak cidden zor ama hakların aranması da şart. Eğer yürütmeyi durdurarak itiraz davası açmasaydım o büyük uydurma borcu ödeyecektim. Bu şekilde çok kişiye borç ödettirildiğini, hatta taksitlendirme kolaylığı bile yapıldığını biliyorum.

Bu davamda istediğim arazi bölünüp, sitten çıkartılıp Milli Emlak ilanlarında yerini alacak. Ama dava açıp-kazanan ve bu bölgeyi sitten çıkaran kişi olarak öncelik hakkım olacak mı bilemiyorum. Keşke o aşamaya bir an önce gelebilsem.

Siz de mutlaka hakkınızı aramışsınızdır ama, bazen yasada açıklıklar da olabiliyor. Yasaları yasalarla çözmek gerekir.

Eski 05-04-2012, 15:26   #365
-

OGM'nin yeni hazırladığı Özel Ağaçlandırma taslağında dikkati çeken değişiklikler şöyle;

1- Başvurulabilecek sahalar liste halinde OGM sitesinde yayımlanacak. (Bununla ilgili işletme müdürlüklerine bir emir gönderilerek en az 100ha. lık bir uygun sahalar listesi istendi.)
2- Bunun haricinde hiç bir alana başvuru kabul edilmeyecek.
3- Ara tarım olarak YEM bitkisi üretimi serbest olacak.
4- Kişiler de 300ha. alana kadar başvuru yapabilecek.

2023 e kadar hedeflenen ağaçlandırma alanına ulaşabilmek için OGM kendini parçalasa da işlerin yürümesinin önünü açmadığı sürece yol alınabilecek gibi görülmüyor. Orman dairelerindeki bürokratlar aldıkları maaş ve devlet babanın garantisi altında etliye sütlüye dokunmak istemiyorlar.

ORMAN DAİRELERİNDE İŞLER NEREDEYSE DURMUŞ DURUMDADIR EY OGM!
YETKİSİNİ KULLANMAK ZAHMETİNDE BULUNABİLECEK TEK MUHATAP YOKTUR EY OGM!

Eski 05-04-2012, 15:30   #366
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Sn. Aydoner, sakıncası yoksa hangi gerekçe ile sözleşmenizin iptal edildiğini öğrenebilir miyiz?

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 18:17   #367
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
OGM'nin yeni hazırladığı Özel Ağaçlandırma taslağında dikkati çeken değişiklikler şöyle;

1- Başvurulabilecek sahalar liste halinde OGM sitesinde yayımlanacak. (Bununla ilgili işletme müdürlüklerine bir emir gönderilerek en az 100ha. lık bir uygun sahalar listesi istendi.)
Başvurulabilecek yerleri halkla paylaşacakları nedense hiç inandırıcı gelmiyor, inşallah başarırlar

Ağaçlandırma Yönetmeliği Taslağı

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 09:35   #368
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Konuyla ilgili bilgisi olan üyelere danışmak istediğim bir husus var.

Kendima ait tarla niteliğinde ki parsele komşu ve hazineye kayıtlı bir parsel var, benim arazim tarla niteliğinde ve toğrağı var, bana komşu olan hazine arazisi ise büyük oranda kayalık ve toprağı yok denecek kadar az. Sembolik bir fiyatı olacağını düşündüğümden bu araziyi almak istiyorum. Amacım toplam arazimi 10 dönümün üstüne çıkararak, gerektiğinde Ziraat Bankasının düşük faizli kredilerinden ve tarım hibelerinden faydalanabilmek. Ayrıca arazi kayalıkta olsa, hiç ağaç dikilemez bir yer değil.

Şimdi sorum hazineye ait bu araziyi nasıl satın alabilirim? İzlenilmesi gereken yol nedir? Prosedür işlemleri ne kadar sürer? Ben satın almak istesem de hazine önce araziyi ihalaye çıkarır mı? Ya da bağlı belde de ilana çıkarır mı?

Düzenleyen syılmaz : 18-04-2012 saat 09:36 Neden: Düzenleme.
Eski 18-04-2012, 12:00   #369
-

Hepsine olmasa da birkaçına yanıt verebilirim. Öncelikle bu konudaki ilgili makam Milli Emlak. Başvurular buraya yapılıyor. Birkaç makamdan da onay alınarak başlatılan satış işlemi içinse doğrudan satış yerine ihale günü belirlenip artırma usulü satış yapıldığını okumuştum. İşlemlerin kısa sürmeyeceğini söyleyebilirim.

Bu sayfada yazıları olan sayın çisem'in sürmekte olan böyle bir girişimi vardı.

Eski 18-04-2012, 13:18   #370
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Teşekkürler Sn. Odeh, başvuruda bulunacağım, neler olacak zaman gösterecek artık.

Eski 18-04-2012, 21:38   #371
Ağaç Dostu

Sayın syılmaz;

Konunuzun muhatabı olan kurum sayın Odeh'in de dediği gibi Milli Emlak'tır.
Ancak Milli Emlak hazineye ait taşınır veya taşınmaz devlet mallarının kiralık ve satılık ihalelerini yapmakla görevli bir kurumdur. Arazi talebi, tahsisi v.s işlemleri Mal Müdürlükleri' ne yapılmakta ve verilen talimatlar doğrultusunda Milli Emlak ofisleri ihalelerini açmaktadırlar.

Ben, parselasyon bilgilerine sahip olduğum bir arazinin 1.derece sit olması sebebiyle satılık ve kiralık olarak talebime uygun olamaması sonucu İfraz Davası (arazinin bölünüp, ayrılması davası) açarak sonuç beklemekteyim.

Sizin işiniz çok kolay. Şöyle ki; elinizde mutlaka bir tapu vardır. Parsel komşu numaralarını da biliyorsunuzdur. Bilmeseniz de elinizdeki tapu ile arazinizin büyük ölçekli bir kadastro paftasına ihtiyacınızı belirterek temin edebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz parsellerin hazineye ait olduğundan emin değilseniz, bunu bir dilekçe ile Mal Müdürlüğü'nüze sorabilir ve bu dilekçeye satın alma talebinizi yapabilirsiniz.

Benim parsel numarasını bilmediğim araziyi Mal Müdürlüğü'me soran dilekçem 3 hafta sekreter masasında bekletildi. Bana söylenen harita mühendislerinin harita proğramlarının kendi ofislerinde bulunmadığı ve benim bu parsel bilgilerini bu dışarıda ofisleri olan harita mühendislerinden ücret karşılığı alabileceğim cevabı idi. Tanıdık harita mühendisi varsa çevrenizde işlerinizi mutlaka çabuklaştıracaktır.

Bana da, "parsel numarasını öğrenip gelin" denmişti. Ben de 10 dakika sonra yeni bir dilekçe ile talebimi bildirdim.

Tarla tapunuzun bir fotokopisinin de olduğu bir dilekçeyi , Mal Müdürlüğü'nüze verip, bir kaç hafta içinde gelecek yazılı cevaba göre hareket edeceksinizdir.

Umarım çok çabuk amacınıza ulaşırsınız.
Kolay gelsin.

Eski 18-04-2012, 22:40   #372
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Teşekkürler Sn. Çisem. Almak istediğim parselin numarasını harita bürosundan öğrendim, önce bir şahsa aittir düşüncesi ile ilgili belediyenin emlak beyannamesi verdiğim kısmına sordum, sahibi emlak beyannamesi vermemiş dediler. Daha sonra kendi arazimi almaya aracılık eden emlakçıdan tapudan sordurmasını rica ettim, hazineye kayıtlı olduğunu, satın almak için ilgili mal müdürlüğüne başvurmamı söyledi.

Arazimin bulunduğu ilçeye gitme fırsatı bulunca başvurumu yapacağım. Beklemek önemli değil, acelem yok ama umarım insanı canından bezdirecek işler istemezler benden.

Eski 19-04-2012, 06:51   #373
Ağaç Dostu

Sayın syılmaz;
bizzat gitmeniz gerekmez. Dilekçenizi posta yoluyla göndermeniz de yeterli.
Dilekçenize gelecek cevap, "hazineye aittir ve talebinizi ilgili başka kurumların ihtiyaçları kapsamında değilse, halka satışı için gerekli işlemler başlatılacaktır" gibi bir cevap geldiği taktirde, ilgili milli emlak ofisine ihaleye çıkış izni verilir.
Fakat bu ihaleyi kazansanız bile, eğer köy sınırları içerisinde ise, köy muhtarlıklarının kabul-red cevabına kalmış oluyorsunuz. Tıpkı Orman Bakanlığından ağaçlandırma için sayın Odeh'in de başına geldiği gibi; ilgili muhtarlıklara ilam asılıp, bir itiraz olursa bütün yapılan işlemler boşa gitmiş olabilir. Ama zaten sizin orada bir tarlanız var ve size yabancı muamelesi yapılmayacağını düşünsem bile muhtarlığınızla aranızı iyi tutun derim.
Not: Mal Müdürlükleri bir araziyi satışa sunmak için, Karayolları, Köy Muhtarlıkları, Belediye Şehir Planlamaları, Orman Müdürlüğü, Anıtlar ve Müzeler Müdürlükleri gibi kurumların izinlerini almak zorundadır. Talepte bulunduğunuz bu arazi hiçbir kurumun ihtiyacına gerekmiyorsa size olumlu cevap olarak ihale yolu ile satışı uygundur yazısı gönderilmektedir.
İhale açtıran siz ya da ben olsam da maalesef öncelik hakkımız olmamaktadır.
Sorununuzun çabuk sonuçlanması dileklerimle.

Eski 19-04-2012, 09:28   #374
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Çisem, kendi arazimi alalı daha 1,5 ay oldu. Bölgeye yabancıyım, muhtarı tanımıyorum. Yalnız almak istediğim yer kayalık ve kadastro yolu yok ama benim arazi zaten yol üzeri olduğu için benim için yol sorunu yok. Kısacası benim ve sağım solumda ki iki parselin sahibi haricinde kimsenin işine yaramaz. Bu sebeple şansım var diye düşünüyorum. Bakalım kısmet artık.

Eski 30-04-2012, 21:58   #375
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bugün almak istediğim arazinin bağlı olduğu ilçe Mal Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvuru yapmak istedim. Milli Emlak Servisi'nde ki memur, sadece imarlı araziler için satın alma işleminin yapıldığını, imarsız bir Hazine arazisini satın alamayacağımı söyledi. Ben de satın alanlar var olamaz öyle şey dedimse de, satın alamayacağım konusunda ısrarcı davrandı. Bunun üzerine dilekçemi işleme koyun, satın alamayacaksam da yazılı cevap verin dedim.

Bu sefer de dilekçemi işleme alabilmek için arazinin 3/6 dereceli haritası ile 1/25.000 ölçekli planı ile başvuru yapmamı gerektiğini söyledi. Tabi arazinin böyle bir planı olmadığı için başvuru yapamadım. Sonrasında arazinin bağlı olduğu belde belediyesinin fen memuruna gidip konuyu danıştım, kendisi de aynı şekilde imarsız bir bölgede Hazine arazisi satın alamayacağımı, satış işlemlerinin durdurulduğunu söyledi. Geçici bir durum mu diye sorum, evet geçici ama 2 yıldır sürüyor bu geçici durum dedi.

Düzenleyen syılmaz : 30-04-2012 saat 21:59 Neden: Düzenleme.
Eski 30-04-2012, 22:19   #376
-

Sayın Syılmaz,

Yazılı olarak versinler size de bir görelim! Hangi tebliğ, tamim, yönetmelik, yasaya göre satılmıyormuş bunu belirtmek zorundalar. İnsanlar bal gibi alıyor. Bir komşum hayvancılık yapmak için 3-5 dekar bir yer alacaktı fiyat anormal olduğu için almadı, çorak bir araziye 140 bin TL istemişler.

Özetle benim bildiğim gördüğüm işlemler yürüyor.

Sayın Çisem de bunun aksine bir bilgi vermedi zaten. Israrınızı evrak üzerinden yazılı olarak yürütmeniz yerinde olacaktır.

Eski 30-04-2012, 22:57   #377
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Odeh, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Antalya Defterdarlığı'na Bilgi edinme şeklinde konuyu yazacağım. Gelecek cevap yazısı ile tekrar aynı ilçenin Milli Emlak servisine gideceğim.

Yalnız tahminim amaçları bu araziyi satmamak ise (ki bunun ancak belli kişilere vermek araya yabancı almamak için bir tezgah olduğunu düşünürüm) bu seferde sizin komşunuzun başına gelen gibi absürd bir fiyat ile karşıma çıkacaklar.

Eski 30-04-2012, 23:29   #378
Ağaç Dostu

Sayın Syılmaz;
yazılı cevapları gelecektir yakın zamanda. O cevap birkaç haftada hazırlana dursun, siz yeni bir dilekçe yazın.
Kendi tapunuzdan yola çıkarak , " ...ada, ... parselde kayıtlı, ...nolu, filanca vasfındaki, ilişikteki tapu kaydımdaki sol sınır, veya... yan sınır parsel, olan araziyi satın almak istiyorum"
Dilerseniz hangi amaçla bu araziye talip olduğunuzu da yazabilirsiniz.
Bu ikinci dilekçeye cevap vermek için bir zahmet pafta bilgilerine el atacaklardır.
Ve size ikinci cevabı da vermek zorundalar. Farzedin ki olumsuz bir cevap gelecek, yol geçecek, orman arazisidir v.s gibi bir gerekçe sunmak zorundalar size.
Belediyenin 2 yıldır geçici durum bu demesini ise hiç dikkate almayın.

Sizi de bana yaptıkları gibi başlarından savmışlar. Belediyeler ise bu konularda en son bilgi sahibi kurumlar.
Siz tapunuzu gözlerine sokup, sahip olduğunuz yerin yakınındaki bu araziyi istediğinizi belirten dilekçeleri onlara okutturup, cevap verduirmekten bıkmayın.
Sizin istediğiniz o arazi için onlar imar açmayacaklar ki, sadece gerekli diğer resmi kurumlardan ihtiyaç dışıdır bilgisi alacaklar bu arazi için ve Mal Müdürlüğü'nde bu araziyi sizin talebinizi dikkate alıp satışa-ihaleye çıkartacaklar.
Ama uğraşmak istemiyorlar. İşleri güçleri yok, Karayollarına, Anıtlar ve Müzeler Kuruluna,
Belediye'ye, Orman müdürlüğüne; VE daha benzeri bir çok kurumla yazışacaklar:
Sırf siz arazinizle birleştireceksiniz diye

(klavyemdeki sorunu düzeltemiyorum; imla hatalarım için özür dilerim

sayın syılmaz; istediğiniz arazinin parsel nosunu öğrenebilseniz; size daha önce üstte bir mesajdaki yöntemle:
büyük ölçekli tapu bilgisi ihtiyacınız gibi bir istekle kadastrodan aslında edinebilirsiniz:
pafta bilgisine ulaşamadığınız taktirde ilişik tapu bilginizle ikinci dilekçenizle devam edin derim:

Eski 30-04-2012, 23:40   #379
-

Bir de şu konuda üzülerek bir not düşmek istiyorum. Memurlar, yasalara ya tembellikten ya da işgüzarlıktan zihninizi karartmaya dönük olarak iddialarda bulunurlar. Gözü -sözde- korkutur, sizi soğutmaya çalışırlar... Bu artık bir elbise olmuş üstlerine!

İmza atmak, işleme koymak umurlarında bile değil, git önümüzdeki ay gel kuralı şiar olmuş neye güveniyorlar ise.

Her yanıtı yazılı ve gerekçeli olarak vermedikleri sürece, laf arasında da yasal haklarım saklı kalmak üzere diye belirtmek yeri geldiğinde kanlarını ısıtacaktır. Ben yaptım. Daha açığını yaptım, hukuksuz işlemleriniz için dava açmadan önce bir kez daha kontrol edin demek kanlarını ısıttı, hareket ettiler. Zaten kaybedeceksem İdare Mahkemesinde yola harcayacağımı avukata vererek kaybetmeyi yeğlerim dedim, yaptım.

Sümsük ruhlar başka türlü uyanmaz, inanın.

Eski 01-05-2012, 08:10   #380
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Çisem, başvurumda almak istediğim arazinin ada ve parsel numarasını belirtmiştim. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğim. Gelişmeleri yine zamanı geldiğinde burada yazacağım.

Eski 01-05-2012, 09:33   #381
Ağaç Dostu

Sayın syılmaz;
imara açılmamış yerlerin satılamayacağını size belge olarak versinler.
Satın almak istediğiniz parselin 3/6 dereceli haritası ile 1/25.000 ölçekli planla başvurmanızı istemeleri işi yokuşa sürmekten başka bir şey değildir. Kendileri ile çelişiyorlar.
İstedikleri ölçekli harita ile gitseniz imarsız yeri satacaklar mı peki size?
Milli Emlak sitesinde satışa çıkmış o kadar çok ilanın hepsi imarlı mıymış?
Arazi, çalılık, fundalık, bazen de tarla olarak vasıflı satış ilanlarının imarı yoktur.
Bu nedenle de düşük fiyatlıdır.
Size zorluk çıkartarak, ya da beni başlarından savarak, kendi tüzüklerinden bir haber salla başı al maaşı zihniyeti ile bu kurumlar maalesef doldurulmuş.
Bizler bu nedenlerle onları isteklerimiz doğrultusunda çalıştırdığımızda bizleri yıldırma yolu gibi bir saçmalığa sokmaktalar.
Benim şuan 5 ayrı Mal Müdürlüğünde dilekçelerim var. Baştan savma cevaplarına yeni bir dilekçe ile başvuruyorum. Sabırsız bir insanım ama bu gibi durumlarda sabretmeyi de öğrendim.
Gelişmelerden bizleri haberdar edin lütfen, kolaylıklar dilerim.

Eski 01-05-2012, 10:03   #382
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Çisem, 1/25.000 ölçekli plan sadece imarlı yerlerde olacağı için en baştan getirmemin mümkün olmayacağı bir evrak öne sürerek engellemeye çalışıyor. Bilgi edinmeden başvuru için bu evrakların şart olup olmayacağını, şart değilse ilgili memurun nasıl bu evrakları şart koştuğunu yazacağım. Gelecek cevapları ve gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Eski 01-05-2012, 10:27   #383
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bilgi edinme ile ilgili Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün sitesinde herhangi bir link bulamadım. Antalya Defterdarlığı'nın Bilgi Edinme linki çalışmıyor. Ben de Milli Emlak Genel Müdür Yardımcılarının e-posta adreslerine ve Antalya Defterdarlığı Sekreterinin adresine aşağıda ki gibi bir mesaj gönderdim, cevap gelmezse ptt ile mektupta yollarım.

-----

Sayın Yetkili,

Antalya İli Korkuteli İlçesi Yelten Kasabası sınırları içerisinde yer alan 191 ada 25 nolu parselin sahibiyim. Arazimle sınır komşusu olan ve Hazine'ye kayıtlı 191 ada 28 nolu parseli satın almak için 30.04.2012 tarihinde Korkuteli Mal Müdürlüğü Milli Emlak Servisine dilekçe ile başvurmak istedim. Serviste ki görevli memur, imarsız bir bölgede Hazine'ye kayıtlı bir araziyi satın almamın mümkün olamayacağını belirtti. Ben de dilekçemi almalarını, olumsuz cevaplarını yazılı olarak bildirmelerini istedim. Bu sefer de başvuru yapabilmem için 3/6 derece koordinatlı harita ve 1/25.000 ölçekli plan ile başvuru yapabileceğimi bu evrakları getirmeden başvuru yapamayacağımı belirtip dilekçemi kabul etmedi. İmarsız bir bölgede Hazine'den arazi satın alabilmek mümkün müdür? Mümkün ise ilgili memur neye dayanarak benden bu evrakları istemiş ve başvurumu engellemiştir? Eğer hakkı olmayan bir uygulama yapmış ise kendisi hakkında yasal işlem yapılması için hangi makama başvurmam gerekmektedir?

Bilgi edinme çerçevesinde Antalya Defterdarlığı sitesinde ki form bir türlü iletilemediğinden, Milli Emlak Genel Müdürlüğü sitesinde ise Bilgi edinme ile ilgili bir link bulamadığımdan, mesajımı adresinize gönderdim.

-----

Altına da kişisel bilgilerimi ve iletişim adresimi ekledim.

Eski 01-05-2012, 10:48   #384
Ağaç Dostu

Sayın syılmaz;
Milli Emlak web sitesinde çoğu sistem çalışmıyor.
Üyeliğimi aylardır yaptıramıyorum. Web-master e de ulaşmama rağmen.)
Neyse, size sizin son yazdığınız mesajı görmeden bir ling atacaktım ki dilekçenizi okudum.
Ben size şu lingi ve sizinle ilgili parağrafı belirtmek istiyorum.
Ling:
Milli Emlak Genel Mdrl

Bu sayfada Taşınmaz Satış Mevzuatı adlı başlığa gelin.

Buradan;
4.madde-hükümler bölümünü iyi okuyun.
Siz dilekçenize istediğiniz parselin resmi prosedülü (adı) "tespiti" ile başvuruda bulunmalısınız.
Benim "ifraz", sizin ki tespit.
Siz parsel numarasını tespit etseniz de onların size bu yerin nereye kime ait olduğunu tespit eden bir cevapla gelmeleri zorunluluğunu anlatıyor.
Daha önce de dediğim gibi, kendi tüzükleri ile onlarla ilgili sorunlarımızı çözmek zorundayız.
Bakın ne demişler:

- 4706 sayılı Kanunun 7 nci maddesinde yapılan düzenleme ile Hazineye ait taşınmazların değerlendirilmesi ile ilgili işlemlerde, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı tarafından istenilen bilgi ve belgelerin, kamu kurum ve kuruluşlarınca öncelikle gönderilmesi, görüş yazılarının en geç iki ay içinde cevaplandırılması, bu süre içinde cevap verilmediği takdirde olumlu görüş verilmiş sayılacağı hüküm altına alınmıştır. Bu hususun, ilgili idarelere yazılacak talep yazılarında belirtilmesi gerekmektedir.

- 4706 sayılı Kanunun 7 nci maddesinde yapılan bir diğer düzenleme ile ifraz, tevhit, tescil ve tespit işlemlerinin imar mevzuatındaki kısıtlamalara tâbi olmaksızın ve ilgili idarelerce herhangi bir ücret, bedel ve gider karşılığı talep edilmeksizin talebi izleyen iki ay içinde yerine getirilmesi hükmü yer almaktadır. Bu hususun da ilgili idarelere yazılacak talep yazılarında belirtilmesi gerekmektedir.

Bu kanundan yola çıkın derim.

Eski 01-05-2012, 12:20   #385
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bilgilendirme için teşekkürler Sn. Çisem.

Eski 01-05-2012, 12:51   #386
-

Sayın Syılmaz, sayın Çisem'in bildirdiği 4706'nın da işleyebilmesi için resmi iletişim yolunu kullanmanız uygun olacaktır. Yani e-posta yerine kağıda yazıp imzalayıp iadeli taahhütlü posta, kargo ya da evrak kayıt bölümlerine elden vererek bir "alındı bilgisine" sahip olmanız şart.

Kolay gelsin...

Eski 01-05-2012, 12:53   #387
-

Şikâyetlerde BİMER dâhil izlenen yolda ise olan "silsile haliyle aşağılara giden evrak/mesaj yine şikâyet ettiğiniz memurun önüne gelmektedir." Komik ama böyle.

Eski 01-05-2012, 13:28   #388
Ağaç Dostu

Şikâyetlerde BİMER dâhil izlenen yolda ise olan "silsile haliyle aşağılara giden evrak/mesaj yine şikâyet ettiğiniz memurun önüne gelmektedir." Komik ama böyle.

Aynen öyle sayın Odeh.

Sayın syılmaz,
kendi yasalarında sizin yararınıza olan bir madde daha var.
Bunu da ön planda tutabilirsiniz ki "öncelik hakkınız".

İlgili parağraf üstte lingini verdiğim aynı sayfada yer alıyor.

4- Satışta Hak Düşürücü Süre

Bu Kanunun 5, 6, 7 ve 8 inci maddelerine göre doğrudan taşınmaz satın almak veya ön alım hakkından yararlanmak isteyenlerin taleplerinin değerlendirilebilmesi için Kanunun müracaat tarihi olan 19/3/1995 ve 19/3/1997, 13/7/2001 ve 13/7/2003 ile 19/7/2003 ve 19/7/2006 tarihleri arasında ilgili defterdarlık veya malmüdürlüğüne başvuruda bulunmuş olmaları gerekmektedir.

Sizin olayınız tarih bakımından şuan bu yasayı kapsamasa bile şimdi başvurunuz ileride size hak olarak geri gelecektir.

Yasa değişse bile verilen bu hakların geri alınamayacağını bildiriyor yine yasalar.

4706 nolu yasayı tam okursanız eğer, satın alarak sahip olmak istediğiniz tarım arazisini 5 yıl süreliğine kiraladığınız taktirde satış önceliği elde etmiş te olabiliyorsunuz.

Ben yasaları cımbızla çekip tutunacak bir açık arar ve bir kaç yol denerim.
Sizin için gördüğüm kadarı ile çok açıklık var.
Başından savan personele yönelik şikayetten çok, kendinize yararlı olan maddeleri çıkartıp dilekçeye döküp, ilgili Defterdarlığa posta yolu ile yollayın derim.

İnanın o personel bunları yaptığınızda sizden daha az bilgi sahibi oluyorlar.
Al diyorum
"ilgili yasan bu, şurda şunu belirtmişsiniz ve bu benim hakkım öyle değil mi?"
Birisi siz avukat mısınız dedi?
Yasaları çok iyi bilmek sadece avukatlara yakışır diye düşündüklerinden olsa gerek.
Başlarda sabrımı sınadıklarını düşünüp, tepkilerimi fazlalaştırmıştım. Sonra bir sevdiğim ağbim bana akıl verdi.
"senin her işini yine bu memurlar yapacak, onları değiştiremezsin ama, sana herkese davrandıkları gibi davranmamalarını öğretebilirsin" dedi.
Mülayim, araştırmacı, iş bitirici tavrımı öne alan iletişimi daha uygun buldum şu sıralar.
Aynı tavsiyeyi ben de size ediyorum.

Bir de, sonuçlar ne çıkarsa çıksın gelen resmi yazılarınızı hiç atmamanızı tavsiye ederim.
Bir gün işinize yarayabilir.

Odeh beğendi.
Eski 01-05-2012, 13:38   #389
Ağaç Dostu

Size imarı olmayan yerlerin satılamayacağını söylemişlerdi değil mi?

Aşağıdaki tüm maddeleri okuyun ve içinde imarsız yerler satılamaz bendi var mı bakın.
Bu maddeler bile size açık bir kapı. İyi değerlendirin derim.

Kolay gelsin.

2.) Satılamayacak Taşınmazlar

Yönetmeliğin 59 uncu maddesine göre özel mevzuatı gereğince satışı mümkün olmayan taşınmazlar ile satışı izne tabi olup ilgili kamu idaresince satışına izin verilmeyen taşınmazlar satılamaz.

Ayrıca, Hazineye ait taşınmazların satışını düzenleyen 313 sıra sayılı Milli Emlâk Genel Tebliğinin III. kısmında da satışında kısıtlama bulunan taşınmazlar daha geniş şekilde sayılmıştır.

Buna göre, satışı mümkün olmayan taşınmazlar:

a) Kamu hizmetlerine tahsisli bulunan taşınmazlar,
b) Devletin hüküm ve tasarrufu altında olup tescili mümkün olmayan taşınmazlar,
c) 4/4/1990 tarihli ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu kapsamında bulunan taşınmazlar,
ç) 21/7/1983 tarihli ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olup, Kültür ve Turizm Bakanlığınca satılması uygun görülmeyen taşınmazlar,
d) 9/8/1983 tarihli ve 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu uyarınca milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanları içinde kalması nedeniyle Çevre ve Orman Bakanlığına tahsisi gereken taşınmazlar,
e) 22/11/1984 tarihli ve 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanununa göre uygulama alanı ilan edilen bölgelerde kalan ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce satışı uygun görülmeyen taşınmazlar,
f) 18/12/1981 tarihli ve 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında kalıp Genelkurmay Başkanlığınca satılması uygun görülmeyen taşınmazlar,
g) 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında kalan taşınmazlar ile 17/10/1983 tarih ve 2924 sayılı Kanun gereğince Çevre ve Orman Bakanlığı emrine geçen taşınmazlar,
ğ) 12/3/1982 tarihli ve 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamında kalması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisi gereken taşınmazlar (Hazineye ait olmayanlarla tevhit şartı olanlar ile Hazinenin hissedar olduğu taşınmazlar hariç),
h) 24/2/1984 tarihli ve 2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler ve 6785 sayılı İmar Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanuna göre tapu tahsis belgesi verilen taşınmazlar,
ı) 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun kapsamında kalması nedeniyle Bayındırlık ve İskan Bakanlığına tahsisi gereken taşınmazlar,
i) 25/2/1998 tarihli ve 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında kalan taşınmazlar,
j) Teferruğ yoluyla edinilen ve edinme tarihinden itibaren bir yıl geçmemiş taşınmazlar,
k) Kamulaştırma yoluyla edinilip 4/11/1983 tarihli ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 23 üncü maddesinde yazılı süresi dolmamış taşınmazlar,
l) Özel kanun hükümleri gereği kamu kurum ve kuruluşlarına tahsisi, devri, terki ve kullanım hakkı verilmesi gereken taşınmazlar,
m) Elbirliği halindeki mülkiyet durumu paylı mülkiyete dönüştürülmemiş taşınmazlar,
n) İmar planlarında bir kamu hizmeti için ayrılmış olan taşınmazlar (ilgili idare tarafından bu hizmette kullanılmayacağı belirtilen taşınmazlar hariç),
o) Kısmi satın alma talebi olan ancak, ifrazı Hazine lehine olmayan taşınmazlar,

Eski 01-05-2012, 16:38   #390
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Odeh, başvuruyu mektup olarak ta hafta içi yapacağım, Sn. Çisem bir sonra ki gidişimde yazılarınızdan ve linklerinizden çıktı alacağım. Çok teşekkürler...

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024