agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2012, 22:10   #331
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesavas Mesajı Göster
İlk sorunuza cevap; Orman amenajman haritalarında ormanlık alanla bütün görünür. Fakat siz ağaçlandırma yapacağınız zaman işte mühendis arkadaşlarında yapacağı işlem bu biraz, oradaki bozuk orman ile orman sayılacak alanları haritada belirtip bunu projede belirtmek.
Tam olarak böyle olmaması lazım, benim çalıştığım orman mühendisi başvuracağınız alanın amenajman planında bozuk/verimsiz orman gözükmesi gerekir demişti.

Sizin verimsiz gördüğünüz alanda fidan ekilmiş/ekilecek olabilir.

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 22:11   #332
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Gecikti bu nedenle, kismetse birkaç aya kalmaz toprağıma elimi süreceğim.
İnşallah Sn. Odeh, ben de merakla sizin çalışmalarınızı bekliyor olacağım.

Eski 03-03-2012, 22:25   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Bakım, mücadele dâhil tüm iş planlarım hazır. Bir hayli de detaylı bir çalışma programım var. Tahsis olur olmaz tümünü paylaşmayı düşünüyorum.
Allah hayırlı etsin şimdiden

Derin sürümü çok iyi yaptırın size ilk tavsiyem ve su sorununuz varsa ilk girişeceğiniz işlerden biri de su temini olsun ve de ilk tavsiyelerimden sulama sistemini ağaçların cansuyunu verirken kullanabilecek durumda olun...

Hayırlı olsun tekrardan

yesavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 22:27   #334
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Tam olarak böyle olmaması lazım, benim çalıştığım orman mühendisi başvuracağınız alanın amenajman planında bozuk/verimsiz orman gözükmesi gerekir demişti.

Sizin verimsiz gördüğünüz alanda fidan ekilmiş/ekilecek olabilir.
Doğru, siz haklısınız Sn Odeh, ama şunu unutmamak lazım ki idare kendisi bir ağaçlandırma planına aldıysa bile bir alanı eğer işe başlanmamışsa özel girişimciye verilmesinden yana...

Eski 03-03-2012, 22:29   #335
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Teşekkür ederim sayın syılmaz.

Mühendis ya bilmiyor ya atıyor. Komisyon niye çıkıyor o zaman sahaya? Haritadan bakar üleşirdik.

O haritaların büyük kısmı fî tarihli. Haritada meşelik ya OT görülen yer bambaşka bir nitelikte olabilir.

Çünkü şefliklerin imkânları kısıtlı. 2 orman muhafaza memuru ile dev sahalar yönetilmeye çalışılmaktadı, vs...

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 22:32   #336
-

Ben öyle yerler, öyle şefler tanıdım gördüm ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim...

Eski 03-03-2012, 22:44   #337
-

Forumdan çok faydalandım. Samimi ve bilgili katılımcıların da katkısı sonucunda yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalarla ciddi düzeyde bir arşive sahip oldum. Tümünü de oturup ders gibi çalıştım açıkçası.

Sahaları daha teslim almadığım için şunu şöyle bunu böyle yapacağım demenin ciddiyetsizlik olacağını düşündüğüm için bir veri paylaşmak istemedim. Ama tahsisler olur olmaz detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum. Bilgi paylaşılmadıkça ne işe yarar ki?

Mesela sayın yesavas derin sürün dediğinde neler paylaşmak istiyorum bilseniz, ancak şimdi uygun olmaz. Hayallerini mi paylaşıyorsun denir...

Eski 03-03-2012, 22:48   #338
Ağaç Dostu

Sn Odeh bari bizden önce başlayında biz sizi takip edelim

Eski 03-03-2012, 23:00   #339
-

Ahhh keşke! Bilsem ki yarın teslim alacağım sahayı vallahi şimdi çıkar arabada oturur beklerim...

Badem sayfasında yazacağım, mesela; biz ara tarım yapmak istemezsek boş bırakacağımız anlamına gelmez. Muhtemel ki organik madde miktarımız 1,5 civarı çıkacak. Sürümden sonra fidanların geliş tarihine göre tüm sahaya yeşil gübre bitkisi ekmeyi plânlıyorum.

Fidanlar gelince de parçalama ve devirme ile toprağa bir adım daha ileri götürmeyi plânlıyorum. Hem malç, hem azot, hem organik madde hem de çok ucuz... Hem erozyon bitecek hem su az kaybedilecek. Ama türlü canlı benim icin çalışacak...

Fidan secim ve dikimi ise apayrı iki büyük konu.

Vs. Vs....

Sormayın işte efendim...

Eski 04-03-2012, 09:39   #340
Ağaç Dostu

Allah heyecanınızı kaybettirmesin

Kolaylıklar diliyorum...

Eski 06-03-2012, 15:20   #341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Sayın Odeh,
Siz bir orman arazisi kiraladınız sanıyorum. Geçmiş yazılarınızı takibimden ben öyle hatırlıyorum belki de. Hazine arazisi kiralamak orman arazisi kiralamaya göre daha zor değil mi? Bu tercihi yapma sebebinizi merak ediyorum.
Uzun süredir arazi arayışlarımıza seçenek olarak hazine arazilerini de katmış durumdayız. Sizin kadar sabırlı olabileceğimi sanmıyorum.
100 dönüm kadar yeri ailemle kalabalık olarak kiralayıp ceviz, badem, zeytin v.b yanında belli yerleri de tarım ile projelendirmeyi düşünmekteyiz.
Danışman olarak Ziraat Müh. bir hocamız ve bir de yasal işlerin takibini yapan bir danışman şirketimiz var. Bize söylenen orman arazilerinde çok zor bir süreçin olduğu ama hazine arazilerinde bu sürecin daha kısa olması yönünde idi. Sizin gelişmelerinizi bu nedenlerle yakından takip ettim. Süreniz çok uzun gelmişti bana. Size bir başka sorum daha olacaktı.
Siz bu kiralama işiyle kendiniz mi uğraşmıştınız, yok sa bir danışman şirket mi uğraştı?
Bir de 2010 fiyatları 0.91-2.30-tl 1 dönümün yıllık kirası doğru mudur?

Hazineden arazi kiralayan arkadaşlarımız varsa onlar da bu deneyimlerini paylaşırlarsa çok iyi olacaktır.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 16:26   #342
-

Hazine arazilerini bulmak neredeyse imkansız. Bölgeyle ilgili geçmişi, bilgisi olan bir kişiler bir nebze daha şanslı. Bu nedenle -bana göre- Hazine arazisi daha zor, orman arazisi daha kolay geldi. Yukarıda hikâyemi az çok kaleme almıştım...

Sayın çisem, sabır yoksa arazi yok. Buna inanın. Aydın civarında arıyorsanız seçenekleriniz çok da geniş sayılmaz.

İşlerimle kendim uğraştım, orman dairesiyle bazı görüşmeleri proje hazırlayan mühendis arkadaşlar yapmış ise de o işe de el attım. Danışman konusunda yorum yapmayayım. Ne danışıyorsunuz ona? O ne diyor? Orman zor hazine kolay demişse arazi gösterebilmiş olmalı. Bence bu konuda vaatlere sakın kapılmayın, arazi varsa gösterilsin, yoksa devam edin gidin yolunuza. Ben öyle insanlarla karşılaştım ki, anlatmak yakışık almaz.

Kira bedelleri o civarlarda simgeseldir, doğru.

İmkânlarınızı bilemiyorum. Ancak bütçeniz müsait ise 100 da. alan kiralamak için göbek çatlatacağınıza, aile birleşip tapulu bir bahçe alsın. Aynı tarımsal destekleri yine alabilirsiniz. Çünkü 100 da. çok büyük bir ölçek değil. Zaten kiralarsanız 100da. ticari bir getiri sağlamaz. Bu konuda ayakları yere basan etüdler yapmak lazım. Bugünün koşullarına göre 200da. dan aşağı hiç bir tarım faaliyeti bizim gibi şehirliler için verimli değildir. Türkçesi budur.

Eski 06-03-2012, 16:28   #343
-

Bir de canınız ne isterse onu yaparsınız! Ekip dikerken ağadan paşadan buyruk almaz, mahsülünüzü yine satabilirsiniz. 10-20 dekara bir bağ bile sıkıştırıp emeğe değer para kazanabilirsiniz. Porche aldırmaz, ama terinizi silerken, değdi dedirtebilir...

Eski 06-03-2012, 18:42   #344
Ağaç Dostu

Sayın Odeh,
100 dönüme küçük bir köy kurmak amaçlı başladık yer arayışlarımıza. Uzun süredir satılık arıyorken, neden cüzi bu rakamlara 49 yıllığına kiralamayı düşünmüyorsunuz ki, araziyşe vereceğiniz parayı bahçenize harcarsınız dendi ve bize de şu son on günlük bir seçenek oldu hazine arazisi. Paftalar üzerinde Urla, Seferihisar, Karaburun, Didim-Bodrum arası bölgelerde hazine arazileri bakılmakta. Ne çıkacak bilemiyoruz. 49 yıllık kiralama işine ben eko-turizm amacına da dönüştürebilirim. Denize 50-350 mt yerler olabilirse bir çok proje oluşturabilinir.

Eski 06-03-2012, 18:56   #345
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çisem Mesajı Göster
Sayın Odeh,
Denize 50-350 mt yerler olabilirse bir çok proje oluşturabilinir.
Denize en az 2000 metre mesafede olması gerekiyor, tabii göllerde de bu mesafe 500 metre, daha yakın mesafe için özel ağaçlandırmaya izin verilmiyor.

Eski 06-03-2012, 19:50   #346
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çisem Mesajı Göster
Sayın Odeh,
100 dönüme küçük bir köy kurmak amaçlı başladık yer arayışlarımıza. Uzun süredir satılık arıyorken, neden cüzi bu rakamlara 49 yıllığına kiralamayı düşünmüyorsunuz ki, araziyşe vereceğiniz parayı bahçenize harcarsınız dendi ve bize de şu son on günlük bir seçenek oldu hazine arazisi. Paftalar üzerinde Urla, Seferihisar, Karaburun, Didim-Bodrum arası bölgelerde hazine arazileri bakılmakta. Ne çıkacak bilemiyoruz. 49 yıllık kiralama işine ben eko-turizm amacına da dönüştürebilirim. Denize 50-350 mt yerler olabilirse bir çok proje oluşturabilinir.
Sözü dolandırmayacağım. Yanlış yönlendiriyorlar sizi. Siz konuya tam olarak hakîm olmadığınız sürece de bir ona bir buna koşturup duracaksınız.

"Urla, Seferihisar, Karaburun"... Bu bölgeyi de çok iyi biliyorum. Çok rüzgarlarını yedim, çok mazot yaktım dağında tepesinde. Karaburun dediğinize göre belli ki orası hakkında hiçbir fikriniz yok. Orada hiç birşey olmaz. Hem de hiç. Ne ticarî ne turistik. Tarımın sözünü etmedim bile. İmkânsız! Aman, sakın!Siz iyisi mi kendiniz gidip görün...

Denize mesafe konusundaki hedefiniz de bu konuda daha çok araştırma yapmanız gerektiğini gösteriyor. Öyle şey olmaz. İMKÂNSIZ. (Size bir öneri, tavsiye değil, öneri yalnızca... Özel ağaçlandırma yönetmeliğini asıl kaynağından www.ogm.gov.tr'den indiriniz. Üzerinde çalışınız.)

Dediğim gibi, eğer köyünden değilseniz, 100da. sahayı kiralamak, o süreçleri atlatmak vs. onlarca yönetmelik, bürokratik kahır çekmek, atacağınız taşın ürkütüceğiniz kurbağaya değmeyeceği işlerdir. Bunun yerine makûl bir yer satın alarak dilediğiniz gibi tarım, köy, vs.. her ne ise hayâliniz onu gerçekleştirebilirsiniz... Mal da sizin olur.

Ona buna para kaptırmayın da...

Eski 06-03-2012, 19:54   #347
-

Ancak şunu ekleyeyim. Bu bilgi daha çok dikkatinizi çekecektir.

Millî Emlak sitesine giriniz. Orada ülkenin her yerindeki taşınmazların kiralık, satılık, ihale bilgileri vardır. Detaylı aramalar yapabilirsiniz, filtrelemeler mevcuttur.

Eski 06-03-2012, 20:05   #348
-

Ve son ekleme, kiralama ya ihaleye ya da köyde askıya çıkarak işleyen bir süreçtir. Ayrıca izin verilen işler haricinde çadır bile kurdumaz devlet, haklı olarak.

Eski 06-03-2012, 21:47   #349
Ağaç Dostu

Sayın Odeh, açıklamalarınız ve ayırdığınız zaman için öncelikle çok teşekkür ederim.
Turizm sektöründe reklamcıyım. Eko-turizme de dönebilirim derken, denize 50-350 mt mesafede hazinenin yerleri var. Fakat buralar ya mahkemelik yerler, ya da işgaliyetli yerler konumunda. Ama 3-5 günde bir zaten üyesi olduğum milli emlak sitesine girip takip ediyorum satılık-kiralık yerleri. Tarımda ve ağaçlandırmada yukarıda sayın syılmaz'ın da dediği gibi 2000 mt. Turizm amaçlı olunca bu değişmekte. Didim'de hazinenin mükemmel el değmemiş koyları var lakin buraların projeleri gayriresmi yollarla kapatılamaz ulaşılamaz haldedir. Akbük-Kazıklı bölgesi keza. Yerler var (!) ama yok gözüküyor. İzmir'liyim Karaburuna en az 8 yıldır gitmedim ama dediklerinize benzer çok şeyler duydum. Eğlen Hoca ve Kaynarpınar'da çok arkadaşım var. Otoban bu bölgeye kadar uzanacak olmasına rağmen heryerde olduğu gibi bozulma var.
Seferihisarda baraja sıfır yerleri gezdim, hatta fiyatı çok uygun yerler denk geldi.
Zeytinlik olarak düşünülebilecek yerlerdi hep.
Urla Demirci koyu en sevdiğim yer oldu ki söylenene göre bu bölgede de küçük ölcekli hazine arazileri varmış. Henüz paftaları gelmedi. Otoban şeridinde bir yer olursa demirci koyu gibi bir yeri çadır kampı, karavan kampı, gençlik kampı v.s lere yönelik düşünebilinir dedik. Ama bu bölgelerde de işgaliyet çok fazla.
Sizin uyarılarınızın ne kadar gerçek olduğunun öyle farkındayımdır ki, ağzımın yandığı çok şey olmuştur buna benzer konularda. Ama aramızda akla gelebilecek her türden meslek grubu üyesi bulunmakta.
Ankara menşeeli, hazine arazileri tahsisinde uzman ya da danışmanlık hizmetiyle çok kişinin kandırıldığına tanık oldum. Uyarınızın ne kadar yerinde olduğunu bu nedenle biliyorum.

Eski 06-03-2012, 22:20   #350
-

Gödence'de benim de gezip çıktığım satılık yerler var(dı). Ancak malûmunuz, yamaç, eğimli yerler.

Eko-Turizm amaçlı düşüncenize katkı sunamam, ancak ağaçlandırma amaçlı kiralama yapacağınız hazine ve orman sahalarında başka hic bir faaliyet yapamayacağınız konusunda bir not daha düşeyim.

Ama şöyle bir bilgi ekleyebilirim. Yenişakran'ın biraz üstünde -yanılmıyorsam- Zeytinliova idi, belediye ile görüşmüştüm, haritalar açılmış bana yatırım için yer aramışlardı, etkilenmiştim. Deniz görece yakın, halkı sakin, doğa etkileyici... Belki bir ışık olabilir size...

Kolay gelsin...

Eski 06-03-2012, 23:01   #351
Ağaç Dostu

Sayın Odeh,
Kavacık, Efem Çukuru, Payamlı ve oradan Gödence'yi ben de çok dolaştım.
Taş yerinde ağır denir ya o misal, bağların fiyatlarını köylü astromik rakama yükseltti bizi görünce. Ama Körfez manzarası süper. Çok yamaç, meyil, bol rüzgar ve kış günü ulaşımda problem olan bir yer diye eledik o bölgeleri.
Seferihisar'da ki tüm barajların çevresini dolaştık. O bölgede tapular hep sorunlu. Hisseli zilliyetli yerleri emlakçılar vasıtasıyla satmaya çalışıyorlar. Kadastral yolu sorun, elektrik getirmek mesele v.b.
Zeytinliova'yı iyi bilirim bir gelinimiz oralı. Sülalecek zeytinciler. Özellikle zeytin ve zeytinyağı ihracatı yoğundur o köyde. Oradan hazır zeytinlik yerler de gösterildi.
Zeytinlik vasfında bir arazi düşünmüyoruz. Tarla-Bağ-Bahçe olarak Milli Emlakta yer takibindeyiz. Ama yer aramak yelpaze ne kadar geniş olursa olsun çok zor.
Neresi kısmet olacak bilemiyorum. Sizlerdeki gelişmeleri heyecanla takip etmekteyim.
Herşey gönlümüzce olsun.

Eski 06-03-2012, 23:06   #352
-

Teşekkür ederim sayın çisem, hepimizin gönlünce olsun...

Eski 08-03-2012, 16:12   #353
Ağaç Dostu

Sayın Odeh,

"Bence bu konuda vaatlere sakın kapılmayın, arazi varsa gösterilsin, yoksa devam edin gidin yolunuza. Ben öyle insanlarla karşılaştım ki, anlatmak yakışık almaz."

Size bu cümleleriniz üzerinden özellikle son cümlenizle ilgili öyle hak verdim ki bugün...
Danışman harici şahsi resmi girişimlerimi ben de bir koldan başlatayım dedim. Ama hazineden yer kiralamak veya satın almak hiç kolay değil bunu anladım.
Dilekçe ile malmüdürlüğü başvurusu ile hazinenin yerleri son hali ile paftadan gösterilecek, buradan çıkacak cevap doğrultusunda alınan arazi bilgileri tapudan krokilendirilecek v.s
Size dedim ya sabırsızım.
Hazinenin olduğuna emin olduğum bir bölge var denize 150 metre mesafede, tahminim 150 dönümlerde. Atıl, kayalık, çalılık arazi vasfında. Önü yol ve deniz, arkası toprak reformuyla köylüye verilmiş. Köylüler de hep zeytin dikmiş. Bu zeytinliklerin bittiği yere vadi ile sınırı belli bir arazi bu. Dikili tek ağacı bile yok. Kimi bölgeleri oldukça meyilli, kimi düzlük ve küçük anlamsız tepeciklerden oluşmakta. Dar bir cephesi denizi görür halde. Bu yeri, bölgeyi mal müdürlüğüne (dilekçesiz) tarif ederek pafta bilgilerini rica ettim. Dilekçe ile başvuracaksınız dendi. Ve böylelikle benim de o uzun sürecim başlamış oldu.
Yarın dilekçemi vericem. Bu dilekçede satılık ya da kiralık talebim olduğunu da bildirip, haftalarca belki de aylarca cevap beklenecek. Çok mu zordur yani, son teknoloji haritalandırma uydu v.s. sistemlerinde bilgi vermek.
Ben bu resmi yazışmaların yavaşlığına inanamıyorum. Boş boş oturulan bir çalışma sistemi var. İnanın hep sohbet havası gözlemliyorsunuz dairelerde.
Bana "birkaç hafta içinde dilekçenize cevap alabilirsiniz" dedi birisi, diğeri ise "siz bunu 3 ay da düşünebilirsiniz. Yazışmaların bizdeki süreci bazen uzayabiliyor" dendi.
Bu şaka olmalı deyip çıktım ama taa işin başındayım henüz. Danışman firmamız zaten istediğim başka bölgeler üzerine çalışıyor. Sunacağı yerleri ve paftalarını dört gözle beklerken bir de kendim farklı bir bölgeyi , aslında hep aklımda olan bu bölgeyi araştırayım dedim. Azçok bilmeme rağmen sinir olup geldim ve sizleri daha iyi anladım bu sayede de...
Bu sayfada paylaşımlarınızın devamını beklerken, devletten arazi kiralayacak ya da satın alacak tüm arkadaşlara kolay gelsin diyorum.

Düzenleyen çisem : 08-03-2012 saat 18:34
Eski 08-03-2012, 18:02   #354
-

Sayın Çisem,

Adınıza sevindim. Arası 5 km olan iki resmi daire arasında bir zarfın 4 ayda gitmediğini bilirim. Bunun için önerim, inisiyatifle karar veremeyecekleri andan sonra gerektiğinde BİMER'i kullanmanız, hatta çok gerekirse haklarında dava açmaktan bile bahsedilebilir. Ben yaptım, oradan biliyorum.

Ayrıca Türkiye değişti, ben alışamasam da... Gerek gördüğünüzde Ankara'da kurumun en yüksek makamlarını yazılı sözlü aramanız çok şeyi değiştirir bazen. Ben yaptım, oradan biliyorum.

Haydi hayırlısı bakalım!

Eski 08-03-2012, 18:45   #355
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın Odeh.
Herşey hepimize hayırlı olsun.

Eski 12-03-2012, 13:45   #356
-

Özel Ağaçlandırma konusunda Orman Genel Müd.lüğü yeni bir atak yapıyor. Bugün yayınlanan talimat aşağıdadır.

Anlaşılan, işletmelerin isteksiz ve işi yokuşa süren işleyiş şekilleri artık daha az engel teşkil edecek... Sevindirici bir gelişme...

Alıntı:
Konu: Özel Ağaçlandırmaya Konu Edilebilecek Potansiyel Alanların Tespiti

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

Bilindiği üzere özel ağaçlandırma çalışmaları mevzuat gereği; sahipli arazilerde, hazine arazilerinde ve orman alanlarından amenajman planlarında ve aktüelde verimli olmayan sahalarda yapılabilmektedir. Son yıllarda özel ağaçlandırma faaliyetlerine gerçek ve tüzel kişilerce büyük ilgi gösterilmiş olup 1986 yılında başlanan özel ağaçlandırma çalışmalarında büyük bir kısmı son 5 yılda olmak üzere 2011 yılı sonu itibariyle 116.638 hektar gerçekleşme olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 28 Haziran 2006 tarihinde kabul edilen Dokuzuncu Kalkınma Planında(2007-2013) toplam 150.000 hektar özel ağaçlandırma yapılması hedeflenmiş, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına kadar da 453.000 hektar özel ağaçlandırma sahası tesis edilerek 2011 yılı sonu itibariyle ormanlık alanlar içerisinde % 0,5 olan özel ağaçlandırma çalışması yapılan alanların oranının % 2,1 seviyelerine çıkarılması hedeflenmiştir. Ancak sağlanan kredi ve teşvikler neticesinde özel ağaçlandırma çalışmaları artarak devam etmesine rağmen, henüz arzulanan seviyeye ulaşamamıştır. Özellikle orman arazilerinde özel ağaçlandırma yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin ağaçlandırma yapmak istedikleri alanları bulabilmekte zaman zaman yaşadıkları zorluklar, bu anlamda karşımıza çıkan en önemli darboğaz olarak gözükmektedir.

Bu nedenle, özel ağaçlandırma yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişilere yardımcı olabilmek, özel ağaçlandırma yapmak isteyen her vatandaşımıza eşit anlayışla hizmet götürmek gayesiyle, ülke genelinde özel ağaçlandırma yapılabilecek alanların tespit edilerek tüm müracaatçılara duyurulmak suretiyle özel ağaçlandırma iş ve işlemlerinin yürütülmesi büyük önem arz etmektedir.
Bu doğrultuda bölge müdürlüğünüzce proğrama alınan ve ihaleye çıkılan projeli yerler haricindeki ormanlık alanlarda özel ağaçlandırma yapılabilecek potansiyel alanların, ağaçlandırma/ ağaçlandırma ve silvikültür şube müdürlüğü, izin ve irtifak şube müdürlüğü ve etüt proje başmühendisliklerinin koordinatörlüklerinde, işletme müdürlüklerince tespit edilerek Genel Müdürlüğümüze gönderilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Genel Müdürlüğümüze gönderilen özel ağaçlandırma yapılabilecek potansiyel alanlar merkezde değerlendirildikten sonra nihai olarak özel ağaçlandırmaya konu edilip edilemeyeceğine karar verilecek ve ardından bölge müdürlüklerimizin ağ sayfasından duyurulacaktır.

Özel ağaçlandırma sahaları tespit edilirken;
1- Sahalar; idari, hukuki ve teknik yönden incelenmeli, makinalı (paletli traktör veya ekskavatör) çalışmaya uygun, mülkiyet problemlerinin olmadığı, en küçük parçası 0,5 hektar, en büyük parçası da 50,0 hektar olacak şekilde belirlenmelidir. Bununla birlikte saha tespitlerinde özel ağaçlandırma müracaatlarında daha ziyade meyvesinden (ceviz, badem vb.) yararlanılan türlerin tercih edildiği hususu da dikkate alınmalı, özel ağaçlandırma çalışmalarında, köy tüzel kişilikleri, belde tüzel kişilikleri, köy nüfusuna kayıtlı veya o köyde ikamet eden şahıslar ile mahalli tarımsal kalkınma kooperatifleri ve köye hizmet götürme birliklerinin de mevzuat gereği bölge müdürlüğünüzce tespiti yapılacak olan bu alanlarda özel ağaçlandırma çalışmalarında öncelik hakkına sahip oldukları göz ardı edilmemelidir.

2- Gerçek veya tüzel kişiler tarafından kullanılmakta iken orman kadastrosu neticesinde veya mahkeme kararı ile kesinleşen orman sınırları içerisinde kalan alanların, özel ağaçlandırma mevzuatı açısından özel ağaçlandırmaya konu edilebilecek uygun alanlar olması durumunda potansiyel özel ağaçlandırma sahalarına dahil edilecek, ancak bu sahaların, sosyal probleme sebebiyet vermemek gayesi ile tahsis önceliğinin, talepleri halinde bu sahaları önceden kullananların olacağı hususu dikkate alınacaktır.

3- Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezleri kapsamında bulunan alanlar, doğal tarihi ve arkeolojik sit alanları, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamındaki yerler, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre “özel çevre koruma bölgesi” olarak ilan edilen yerler, otlatma planı ile ayrılan sahalar, kadimden beri kullanılan yaylak ve kışlaklara geçiş yolları, madencilik faaliyeti sonucu doğal yapısı bozulmuş sahalar, Bakanlıkça tescil ve ilan edilen örnek avlaklar ile tür ve ekosistem koruma alanları, amenajman planlarında; bozuk orman, orman toprağı, orman içi açıklık olarak görünmesine rağmen verimli orman niteliğini kazanmış alanlar, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 23 ve 24 ncü maddeleri gereği muhafaza ormanı olarak ayrılmış yerler, deniz kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak 2000 metrelik mesafe içinde bulunan yerler ile tabii göl kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak 500 metrelik mesafe içinde bulunan yerler, dava sonuçlanıncaya kadar, mülkiyet problemi sebebiyle davaya konu olan yerler, dört tarafı verimli orman ile çevrili ve mevcut taşıt yolu bağlantısı bulunmayan 15 hektardan küçük bozuk orman alanları ile yaban hayatının devamı için mecburi olan orman içi açıklıklar, maden arama veya işletme ruhsatı kapsamında Bakanlıkça muvafakat veya izne konu edilmiş alanlar ile yanık sahalar, mevzuatı gereği özel ağaçlandırmaya konu edilemeyeceğinden saha tespitlerinde özel ağaçlandırmaya konu edilebilecek alanların dışında tutulmalıdır.

Bu doğrultuda Bölge müdürlüğünüzce 100 hektardan az olmamak kaydıyla ormanlık alanlarda son 3 yılda yapılan ortalama yıllık özel ağaçlandırma alanının asgari 3 katı büyüklüğündeki özel ağaçlandırmaya konu olabilecek alanların, yukarıda belirlenen esaslar çerçevesinde işletme müdürlükleri itibariyle ekteki cetvel örneğine uygun olarak tespit edilerek en geç 01 Mayıs 2012 tarihine kadar yazı ile ve ayriyeten CD ortamında da Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi hususunda;

Gereğini önemle rica ederim.

Mustafa KURTULMUŞLU
Genel Müdür

Eski 12-03-2012, 16:39   #357
Ağaç Dostu

Sayın Odeh,
Benim mal müdürlüklerine verdiğim dilekçelerin cevap süreleri sizce bu son kararla hızlanabilir mi?

Eski 12-03-2012, 16:52   #358
-

Bu iki kurum bağımsız çalışıyor, bu nedenle bir etkisi olacağını sanmam.

Ama, başvuru amacınızın içeriğinde Özel Ağaçlandırma varsa ve Millî Emlâk kurumu da aynı amaçla kolaylaştırma, hızlandırma ve âdil fırsat sunma kararı almışsa bir fark olabilir...

Eski 15-03-2012, 15:22   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Şantiyede dans eden rengarenk makinaları

Yaşam başlı başına bir sanattır felsefesinden yola çıkan Bay İnşaat, 42 Maslak projesini sanatla harmanlayarak Artful Living konseptini oluşturdu. 42 Maslak inşaatında grafikerler tarafından tasarlanarak rengarenk giydirilen iş makinaları sanırım Türkiye'de ilk kez hayata geçti. Çok renkli ve başarılı olmuş

nurguleryuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 15:31   #360
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguleryuz Mesajı Göster
Yaşam başlı başına bir sanattır felsefesinden yola çıkan Bay İnşaat, 42 Maslak projesini sanatla harmanlayarak Artful Living konseptini oluşturdu. 42 Maslak inşaatında grafikerler tarafından tasarlanarak rengarenk giydirilen iş makinaları sanırım Türkiye'de ilk kez hayata geçti. Çok renkli ve başarılı olmuş

Bu mesajınızın Özel Ağaçlandırma, Hatıra ormanları, Özel ormanlar ile ne ilgisi var anlayamadım?

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024