agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2011, 09:48   #1801
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın Feyzan,
Bunlar virüs değil bir çeşit mantar diye biliyorum. Çiçeğin bulunduğu ortam çok nemli, havasız ve ışıksız olduğunda ortaya çıkıyor. Ortamı havalandırıp, çiçeği bol ışıklı bir yere almak, siyah noktalı çiçekli kesip ayırmak gerekiyor.
Mutlu günler.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 19:49   #1802
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Sayın Feyzan,
Bunlar virüs değil bir çeşit mantar diye biliyorum. Çiçeğin bulunduğu ortam çok nemli, havasız ve ışıksız olduğunda ortaya çıkıyor. Ortamı havalandırıp, çiçeği bol ışıklı bir yere almak, siyah noktalı çiçekli kesip ayırmak gerekiyor.
Mutlu günler.
Merhaba.
Bu koşullardan hiçbirisi yok.
Nem normal, ortam havadar.
Yeri pencerenin hemen yanı, güneş günde 1 saat şöyle değip geçiyor.

Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 20:40   #1803
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Başka üyelerin fikirlerini paylaşmasını bekleyeceksiniz o zaman

Eski 03-06-2011, 08:28   #1804
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Çiçeklerdeki siyah noktalar.
Virüs kaynaklı ise ne gibi bir mücadele yapmak gerekir?
Sağlıklı olan diğerlerine de geçer mi?
Teşekkürler.
Sayın Feyzan, Sayın Rodoslu'nun dediği gibi mantari bir enfeksiyon oluşmuş. Botrytis nedeni ile yapraklarda lekelenmeler var. Evdeki bakım koşulları ne kadar uygun olsa da siz satın alıncaya kadar enfeksiyon gelişmiş olabilir.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 13:11   #1805
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Sayın Feyzan,

geçen yıl benim de orkidemde aynı sorun olmuştu. Forumdan öğrendiğim kadarıyla şunları yaptım.

1- Önce çiçek sapını kestim. (Hem üzerindeki mantarlar nedeniyle hem de bitki gücünü çiçek için harcamasın diye )

2- Orkidemi saksısından çıkardım, çürük ve işlevsiz kökleri steril bir makas ile kestim. Kestiğim yerlere tarçın döktüm. (Orkidem çok hasta olduğu için neredeyse hiç kökü kalmamıştı. )

3- Orkidemin köklerini ve yapraklarını Captan isimli suda eriyen bir fungusit ile ilaçladım.

4- Saksısını, çamaşır suyu eklediğim su ile iyice yıkadım ve dezenfekte ettim.

5- Harcını değiştirdim ve yeni steril harç içine bitkiyi diktim.

6- Yaklaşık 20 gün ara ile iki kez daha ilaçladım.

Sonuçta bitkim kendini toparladı, yeni kökler ve yapraklar verdi. Orkidem şu anda halen sağlıklı bir şekilde saksının içini köklerle doldurmaya çalışıyor. Umarım bu bilgiler işinize yarar ve siz de orkidenizin sağlıklı çiçeklerini görürsünüz.

aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 21:40   #1806
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysozbek Mesajı Göster
Sayın Feyzan,

geçen yıl benim de orkidemde aynı sorun olmuştu. Forumdan öğrendiğim kadarıyla şunları yaptım.

1- Önce çiçek sapını kestim. (Hem üzerindeki mantarlar nedeniyle hem de bitki gücünü çiçek için harcamasın diye )

2- Orkidemi saksısından çıkardım, çürük ve işlevsiz kökleri steril bir makas ile kestim. Kestiğim yerlere tarçın döktüm. (Orkidem çok hasta olduğu için neredeyse hiç kökü kalmamıştı. )

3- Orkidemin köklerini ve yapraklarını Captan isimli suda eriyen bir fungusit ile ilaçladım.

4- Saksısını, çamaşır suyu eklediğim su ile iyice yıkadım ve dezenfekte ettim.

5- Harcını değiştirdim ve yeni steril harç içine bitkiyi diktim.

6- Yaklaşık 20 gün ara ile iki kez daha ilaçladım.

Sonuçta bitkim kendini toparladı, yeni kökler ve yapraklar verdi. Orkidem şu anda halen sağlıklı bir şekilde saksının içini köklerle doldurmaya çalışıyor. Umarım bu bilgiler işinize yarar ve siz de orkidenizin sağlıklı çiçeklerini görürsünüz.
Sn. Rodoslu, sn. Meraklı ve sn. Aysözbek.
Teşekkür ederim.

Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 23:20   #1807
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Çiçeklerdeki siyah noktalar.
Virüs kaynaklı ise ne gibi bir mücadele yapmak gerekir?
Sağlıklı olan diğerlerine de geçer mi?
Teşekkürler.
Bir çeşit mantar, botiris. Sıradan fungusitlerede kolayca cevap verebilen bir tür mantar. Çiçeklere bir fungusit uygulayın o şeffaf lekeler kararacaktır bir sonraki çiçeklenmede birdaha görmeyeceksiniz.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 09:42   #1808
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Wink

Merhaba,
eşimin geçen sene temmuzda hediye ettiği phalim işyerimdeki yerini beğenmediği için küstü ve sanırım bır bakıma ıhtıyacı var. onu sımdı eve goturdum bol aydınlık hava sırkulasyonu bol ve sıcak bır yere koydum fakat bırde bılen arkadasların gozunden daha baska neler yapabılecegımı ogrenmek ıstıyorum cıcekcıye goturdugumde cıcek veren sapların once bıtanesını sonrada dıgerını yarısına kadar kestı fakat yarıya kadar kesılende suanda kurudu sarı ve ıcı bos kamış hıssını verıyor bastırınca. sanırım onuda kesmem gerekıcek bırde buna ılave olarak saksı ıcındekı köklerde sararma ve curumus bır goruntu olusmaya basladı buna ragmen o en solgun zamanındada govdesınde yenı mınık bır yaprak vermeyı ıhmal etmedı. ve o yaprak sımdı oldukca buyumus durumda. bırde yaprakları yırtılıyo ve uclarında kopmalar oluyo makasla kesılmıs gıbı..
yardımlarınızı beklıyorum

Eklenen Resimler

mugem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 12:38   #1809
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Orkidenizde bir problem görünmüyor. Çeşme suyu ile mi suladınız? Üstteki ağaç kabuklarında kireçlenme oluşmuş? (Şimdi substratı değiştirin diyeceğim ama nasıl ve ne ile olduğunu anlatamayacağım çünkü bu konu daha önce çok yazıldı, forumdan bulabilirsiniz.) En iyisi şu an için bir şey yapmayın biraz daha böyle dursun

Bana kalırsa çiçek saplarının ikisini de kesin, anlattığınız gibi bol ışıklı, havadar bir yerde ise zamanı gelince tekrar çiçek sapı çıkaracaktır.

Eski 07-06-2011, 12:58   #1810
Ağaçsever

hayır içme suyu ıle hava sıcaklıgına gore haftada 1-3 kere suluyorum. 10-15 gunde bırde sıvı gubre verıyorum. substratı degıstırmek ıstıyorum cunku kabuklar cok yumusakca bı hal aldı fakat çalısma saatlerım dolayısıyla karısımı hazırlamak (malzemelerı temın etmek) bıraz zor gıbı benım ıcın hazırınıda satan bı yer yok anladıgım kadarıyla. saksı ıcınde curumus olan koklerı kesmelımıyım sızce ? curuklerı kesıp koklerı havalndırıp yıne aynı substrata eksem bı faydası olurmu acaba

@ bu arada ben yazılanları okuyana kadar sapın kesılmesınden bu yana ( bu yaklasık 3 aya tekabul edıyor) kesılen sapın yenıden yesermesını uzamasını bınbır umutla beklıyordum ama anladıgım kadarıyla o kesılen değil baska bır sap daha cıkacak çiçek açması için dimi ?

Eski 07-06-2011, 14:38   #1811
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Evet yeni çiçek sapları çikacaktır.
Tabi çürümüş kökleri hijyene dikkat ederek (forumda yazılmıştı) kesebilir, subsratı bir gün havalandırıp, güneşte beklettikten sonra yeniden dikebilirsiniz... desem de subsrat konusunda daha deneyimli üyelerin bilgi vermesi doğru olur.

Eski 11-06-2011, 09:45   #1812
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
Phalaenopsis sularken sulama suyunun 20 dereceden dusuk olmamasina dikkat edilmesi gerekiyor. Sulama suyunun ECsini 1.0, pH ini 5.7 olarak ayarlamaya calisiyorum.

Henuz ciceklenme doneminde degilken, fide halindeyken gece gunduz 28 derecelik hava sicakligini sabitlemeye calisiyorum. Havadaki nem orani %67. Maksimum 32 derece sicakliga tahammul edebiliyor fakat ortam sicakliginin 33 oldugu zamanlarda havadaki nemi artirarak su kaybini nispeten engelleyebiliyoruz.
Fide halinde iken 4500 lux'luk golgede yetisiyor. Sicakligi istenilen sinirlarin icerisinde tutamazsak isik intensitesini daha da cok dusuruyoruz ki yapraklarda asiri isinma gorulmesin

Düzenleyen olubitkabuu : 11-06-2011 saat 14:16
olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 15:22   #1813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba,

Merhaba ,
Geçtiğimiz 19 Mayıs'ta eşim evlilik hediyesi olarak bana çok güzel bir beyaz pal. aldı. Gözümüz gibi bakmamıza rağmen kök çürümesi nedeniyle çiçeğimizi kaybettik.
Geçen hafta bir yapı marketten aşağıda resimlerini eklediğim pal.i aldık. Saksının kenarlarında yosunlanma var gibi, substratını değiştirmelimiyim?Orkidemin durumu hakkında yorumlarınızı rica ediyorum.
Yapraklarındaki morluk beni biraz tedirgin ediyor keza köklerinin durumu hakkında da yorum yaparsanız çok mutlu olurum . Şimdiden çok teşekkürler..

Eklenen Resimler

ahudmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 14:48   #1814
Ağaçsever

Ben phalimin saksısını bır buyuk boyla degıstırdım zaten bılıyorsunuz saplar kurumustu substratı kotuydu. saksıdan cıkarınca koklerde gozlemledıgım şey şu köklerin gövdeden cıkan kısımları sapsarı ve çürümeye yüztutmus bır goruntude, uçları ise yemyeşil canlı ve taze. ne yapmam lazım bazı kökleri kestim ayıkladım uçlarına akvaryum kömürü ve tarcın serptım bır gece ve gun havalandırıp substratına ektım yapmam gereken baska bısey varmı sımdı acaba ?
bır de yenı saksıya diktim ama cok gevşek kaldı sankı saksının ıcınde. bu normal mi ?

Eski 23-06-2011, 09:22   #1815
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2011
ben de Phalaenopsis aldım.
cam ile kaplı balonuma koydum, balkon 1,30'dan güneş batana kadar güneş almakta, bu sayede ısı ve nem oranı yüksek olmaktadır.
Phalaenopsis'in sadece alt yaprakları güneş batmadan önce yaklaşık bir saat güneş almaktadır. yanında yer alan aşk merdiveni isimli bitkinin geniş yaprakları sayesinde bu süre içerisinde gölgeli bir şekilde güneş almaktadır.
tomurcuk şeklinde olan çiçekleri açmaya başladı ve uçlarından yeni tomurcuklar çıktı.
sizce aynı yerinde durmaya devam etsin mi? yoksa tamamen gölge olan bir yere mi alayım?
Name:  Görüntü0042.jpg
Views: 4031
Size:  54.8 KB

serkyil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 13:19   #1816
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Serkyil,
Çok sıcak olmuyor ise orada kalabilir.
Zaten orkideniz sevmez ise yerini size bunu belli edecektir.
Direk güney ığığını da almıyormuş çünkü.
Sayın Ahudmr ,
Bu yosunların nasıl bir zararı var emin değilim ama sanırım fazla sulamanın eseri.bence saksı toprağını yenileyip saksısını da bir güzel dezenfekte edip varsa çürük kökleri temizlemeniz iyi olur.
Yapraklardaki renk değişimi konusunda bir fikrim yok ama Orkide hastalıkları konuu başlıklara bakarsanız belki de size yardımcı olacak bilgilere sahip olabilirsiniz.
fazla tecrübeli olmadığım için ancak bu kadar yazabiliyorum.

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 13:28   #1817
Ağaçsever

sayın yıldıztozu,
değerli açıklamalarınız için teşekkür ederim

Eski 25-06-2011, 19:08   #1818
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba benimde phalaenopsis cnsi orkidem var gecen kış çiçeklenmesi bittiğinde kestim şimdi o dalın kenarlarından yapraklar cıkıyor yeni fide mi yoksa çiçek mi açacak nasıl ayırt edebilirim?? alt govde kısmının aynısı sadece minicik ve dalın yenarından cıkıyor henuz 1 cm kadar..

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 10:15   #1819
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Sedef hanım, sanırım keiki veriyor orkideniz.
Bir fotoğraf ekle rmisiniz?

Eski 29-06-2011, 13:04   #1820
Ağaçsever

benim orkidemin uçlarındaki sarı renkli tomurcuklar kurudu sıcaktan mı kaynaklandı acaba

Eski 29-06-2011, 22:43   #1821
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2011
merhabalar; benim Phalaenopsis 3 ayda tüm çiçeklerini döktü, gövdesinin en ucu (üstü) kurumaya başladı ve yaprağında çürüme gibi bi oluşum var (oldukça büyük), ve köklerinin dışındaki kabuklar çürüyüp dökülüyo, yeşil yaprakları da çok büzük ve pörsük duruyor çokmu sulamışım acaba?? kurtarabilirmiyim ne önerirsiniz? 3-4 gündür forumu talan ediyorum ama bi sonuç elde edemedim konular karışık geliyor yeni üye olduğum için sanırım. genel bakım konusunda özet bilgi verebilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

sin-ameki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 20:11   #1822
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Sayın Serkyl
Belki bulunduğu yer fazla sıcak gelmiş olabilir.
Bir de bazen orkideler yer değişikliklerinde böyle tepki verebiliyor.
Evinizde sabahları 1-2 saat gündeş alan cam önü bir yeriniz var ise orkidenizi buraya alın.

Sayın Sinameki,
Çiçeğinize nasıl bir bakım uyguladığınızı bilmeden yorum yapmak zor.
Eğer bir fotografını koyarsanız orkide konusunda tecrübeli arkadaşlarımız size eminim yardımcı olacaktır.
Sulama konusunda da forumdaki bilgilere göre sulama yapmanızı önereceğim.
Orkide hastalıkları ve bakımı konusunda net açıklamaları forumdan bulabilirsiniz.

Eski 02-07-2011, 00:56   #1823
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
şubat ayında çiçekli olarak 3 tane Phalaenopsis almıştım. bugün hala çiçek var üzerinde. 5. ayını doldurdu çiçekli haliyle. evde herkes hayretler içinde . özellikle bitki delisi babaannem.onun zamanında bu bitkiler evlerde olmadığı için dünyaya erken geldiğine pişman gibi

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 14:39   #1824
Yeni Üye

foto yükledim ek kısmına keiki mi yoksa eğer öyleyse ne yapmam gerekiyor??

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2011, 14:41   #1825
Yeni Üye

aynı bitkinin 2 yaprağı tırtıklandı neden bilmiyorum ben de dibinden kestim bir de aynı orkidemde mantar var siteden öğrendiğim gbi fungucid e başladım eğer keikiyse kaç cme kadar buyumesini beklemem gerekiyor??

Eski 02-07-2011, 23:42   #1826
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedefimre Mesajı Göster
eğer keikiyse kaç cme kadar buyumesini beklemem gerekiyor??
Bu keiki, kökleri 3-4 santim büyüyene kadar beklemek zorundasınız, en az 1 - 1.5 sene alır.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 16:37   #1827
Ağaçsever

sayın yıldıztozu,
orkidemi balkondan salona hiç güneş görmeyen aydınlık sıcaklığı daha az bir yere aldım. salonum öğlen 1buçuktan güneş batana kadar güneş almakta. maalesef evimde sabah güneşi alan bir yer yok.
orkidemi sürekli olarak nemli tutmaya çalışıyorum. bütün tomurcuklar çiçek açtı.

bugün orkidemin diplerinde küçük böcekler gördüm sanırım bit. bu bitler artar mı? çözüm nedir? teşekkürler

Eski 05-07-2011, 22:22   #1828
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Sayın serkyil,
Fazla sulamadan oluşmuş bitlerden ise sulama sıklığınızı azaltın.
İki sulama arasında toprak harcının kurumasını beklerseniz daha iyi olur.
Hiç güneş almayan yer ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum.
En azından bir iki saat (sabah akşam farketmez) güneş alan bir pencere yanı daha iyi olur diye düşünüyorum ama dediğinize göre aydınlık bir yerde ve çiçek açmış orayı sevmiş olabilir.
O zaman bir süre daha orada kalsın zaten size keyfiyetini belli edecektir
Bir de bu bitlerin bir fotosunu koyabilirseniz yine diğer arkadaşlar da size fikir verebilir
Sayın Sedefirme,
Keikiniz hayırlı olsun )
Darısı olmayanların başına

Eski 06-07-2011, 10:39   #1829
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

sayın yıldıztozu orkidemin fotoları bunlar ama şu an durumu dahada kötü kuruyan gövdenin üst kısmını kestim, kestiğim yerden aşağıya doğru kurumaya devam ediyor.

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2011, 10:43   #1830
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

üçüncü boğumun üstünden kestim fakat kuruma aşağı doğru devam ediyor sanırım kökü çürütmüşüm değilmi ? yapılacak başka birşey varmı ? teşekkürler

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024