agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2009, 18:46   #1501
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Burada okuduklarım inanılmaz yardımcı oldu bana, Ayrıca orkidemin cinsi ile ilgili bir yorum yapılırsa sevinirim.
Sizin Orkideniz bu olabilir ( Phal. Pink Panther ):

http://www.stenasa.se/blommarnu/orki...%20Panther.jpg

Birdy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 18:54   #1502
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Resimdekine hiç benzemiyor
Aksine resimdeki gibi koyu bir mor ve taç yapraklarının kenarları beyaz...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 18:55   #1503
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Daha önce forumda okuduğuma göre karanlık ve nemli alan denilmişti
Acaba bu konuda bir deneyimini varmı

(Kendimi mesajınızı iğnelemiş gibi hissettim Merak ettiğim hangi yöntemin daha geçerli olduğu)
Merhaba oppss !

Cogu Species-Phalaenopsisler ( Phal. lueddemanniana, pallens, equestris...), cicekleri döküldükten sonra keiki yapmayi severler. Bazilarida yanlis yetistirme sonucu keiki yaparlar, ya da ölmek üzere iseler basal keiki yaparlar.
Bazilari da fazla isik ve sicak ortamda yetistirildekleri an cicek degil de keiki yaparlar. Bunun genel bir kurali yoktur - sadece denemekle cikartabilirsiniz.
Su an benim birkac keikim büyüyor - isterseniz yarin resim yapip gösteririm.

Birde "Keikiboost/Keikigrow" diye bir macun satiliyor - bu macun Cicek Dalinin bir Nodiumuna sürülüyor - ve keiki büyümesininin sansini yükseltiyor .

Sizin gösterdiginiz Orkide de bir Phalaenopsis ( Doritaenopsis ) Harlequin Tipi - tam olarak bilmek cok zor, cünki cok birbirine benzeyen Hybridler var.

Eski 05-12-2009, 19:22   #1504
Ağaç Dostu

"Keikiboost/Keikigrow" isimli ilaclardan kullandınızmı peki? Kullandıysanız keiki yapma olasılığı nasıl oluyor?

Eski 05-12-2009, 19:44   #1505
Ağaçsever

Alıntı:
"Keikiboost/Keikigrow" isimli ilaclardan kullandınızmı peki? Kullandıysanız keiki yapma olasılığı nasıl oluyor?
Evet, kullandim. Dedigim gibi, bazen keiki oluyor - bazen de yan cicek dali olusuyor.
Internet de biraz arastirma yaptiginiz an daha fazla bilgi edinebilirsiniz - mesela bu gibi sayfalarda:
http://floralaboratories.com.au/wordpress/?page_id=194
http://www.dieorchideenecke.de/html/keikiboost.html

Eski 05-12-2009, 21:37   #1506
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birdy Mesajı Göster
Maalesef Bidercache den silmis durumdayim bu resimleri.
Eger silmeniz gerekiyorsa, silin Efendim.
Gelecekteki resimleri direk Galeriye yüklerim.
Su an tanidigim Forumlarda hem Galeriye, hemde konuyla ilgili sayfalara yüklemek mümkün - bu yüzden burada da böyle yaptim. Pardon!
Sayın Birdy,

sizdeki türler secereli, yani hybridlerin ataları geriye dönük takip edilebilir türler.
Bazı resim barındıran siteler ilerde değişebiliyor ve de mesajlara eklenmiş bu resimler de değişip anlamsız resimler olabildiğinden, bu gibi eklentileri foruma yüklemenizi rica ediyoruz.
Biz buralarda sizin de iyi gözlemlediğiniz gibi x y gibi hatta ötesi multiple atalardan mamul seceresiz tuturduğuna hasbel kader sıradan phal. hybridlerine maaruz kalıyoruz.
Sizdekilerin seceresi olduğundan bunları bizim galeride arşivlemeniz uygun olur kanaatindeyiz.
Tabii sizce de bir mahsuru yoksa.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 22:03   #1507
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Alıntı:
Sn. ezo, kör istemiş bir göz, mevlam vermiş iki göz
Zaten orkideniz 2. çiçek sapını çıkartış
Bende çiçekçiden geldiğinde ikinci bir çiçek dalı zannetmiştim ama onun içi kuru ve gelişmiyor. Şu anda gövdeden, köke değilde daha çok çiçek sapına benzeyen bir uzantı var ama anlıyabilmem için biraz büyümesi lazım. Resimlere dikkatli bakınca şu andaki çiçekli dalın hemen altında 2. resimde net gözüküyor.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 23:17   #1508
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Name:  canon 744.jpg
Views: 2120
Size:  37.8 KB

Name:  canon 743.jpg
Views: 2503
Size:  63.7 KB
Çiçekleri döküldükten sonra dallarını kesmiştim. İki tane yeni yaprak verdi. Büyümeye devamediyor. Dallar kuruyor. Ne yapmam lazım?

lale76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 14:00   #1509
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Biz buralarda sizin de iyi gözlemlediğiniz gibi x y gibi hatta ötesi multiple atalardan mamul seceresiz tuturduğuna hasbel kader sıradan phal. hybridlerine maaruz kalıyoruz.
Sizdekilerin seceresi olduğundan bunları bizim galeride arşivlemeniz uygun olur kanaatindeyiz.
Tabii sizce de bir mahsuru yoksa.
Sayin Praecox,

eger sizin icin sakincasi yoksa, "Phalaenopsis Species ve Phalaenopsis Hybrids" basliki yeni konular acmak istiyorum. Bu yeni Basliklar da ciceklerin ve de habituslarinin resimleri, nasil yetistiriliyorlar vs. gösterilmesini/yazilmasini isterim. Burada gördügüm kadari ile henüz böyle bir konu yok. Resimleri ayrietten Galleriye de yüklenebilir tabii ki!
Sadece Galleriye yüklenmesi takdirinde, insanlara bu güzel Orkideleri tam anlamiyla tanitmak imkani olmayacagini düsünüyorum...

Ich hoffe, ich habe mich verständlich ausgedrückt .

Eski 06-12-2009, 16:04   #1510
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ich hoffe das ich Sie richtig verstanden habe. Wie gewünscht...
(Moderatörler bunu yaparsa... adminler den fırça yemeden Türkçe'ye döneyim )

Buyrun başlığınızı açtım.

Eski 06-12-2009, 16:42   #1511
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Ben kullandım, hâlen de kullanmaktayım. Benim deneyimlerim şu yöndeydi:
Bu ürünü tatbik ettikten sonra sıcak karanlık bir banyoda (yüksekçe ortam nemi) bir hafta bekletikten sonra normal yerine konulunca keiki olasılığı yükseliyor.
İlk bahara doğru, yeni, uygun nodlara uygulandığında kıştakine olasılıkla keiki oluşumu çok daha yüksek olasılıkta.

Eski 06-12-2009, 17:08   #1512
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale76 Mesajı Göster
Çiçekleri döküldükten sonra dallarını kesmiştim. İki tane yeni yaprak verdi. Büyümeye devamediyor. Dallar kuruyor. Ne yapmam lazım?
Çiçek saplarını dibinden kesin...
Gördüğüm kadarıyla saksı harcı az ve biraz nemsiz kalmış gibi, ilkbaharda dinlenme döneme girişinde saksı harcını değiştirmenizi öneririm...

Eski 06-12-2009, 17:10   #1513
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben kullandım, hâlen de kullanmaktayım. Benim deneyimlerim şu yöndeydi:
Bu ürünü tatbik ettikten sonra sıcak karanlık bir banyoda (yüksekçe ortam nemi) bir hafta bekletikten sonra normal yerine konulunca keiki olasılığı yükseliyor.
İlk bahara doğru, yeni, uygun nodlara uygulandığında kıştakine olasılıkla keiki oluşumu çok daha yüksek olasılıkta.
Türkiyede satış yapan siteler vs. varmı peki? Nereden temin edilebilir?

Eski 06-12-2009, 18:37   #1514
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Sağolun oppss. Harç azaldı. (2 bebeğimin bir kaç kez devirmesi sonucunda.) Çok çabuk kuruyor. Nemli ortam olsun ve dokunulmasın diye mutfakta tutuyorum. Keiki versin diye ne zaman girişimde bulunmam uygun?

Eski 06-12-2009, 19:03   #1515
Ağaçsever

Alıntı:
Ich hoffe das ich Sie richtig verstanden habe. Wie gewünscht...
(Moderatörler bunu yaparsa... adminler den fırça yemeden Türkçe'ye döneyim )

Buyrun başlığınızı açtım.
Passt schon !
Tesekkür ediyorum!

Buradaki Phal. resimlerini de yeni basliga ekliyecegim. Isterseniz bu bölümdeki resimleri silebilirsiniz.

Bu resimler ne benim su anki Bilgisayarimda, ne de SD-Kartinda kayitli degil artik ( eski bilgisayarda kayitli idi - o bozuldu ) - sadece eski linklerden kopya ederek buraya ekliyebiliyorum ( yani bunlari galeriye yükleme imkanim yok su an ). Gelecekte yeni cekecegim resimleri yeni basliga, ve ayrica galeriye yükleyecegim.

Tekrar tesekkürler yardiminiz icin!

Eski 06-12-2009, 19:13   #1516
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale76 Mesajı Göster
Sağolun oppss. Harç azaldı. (2 bebeğimin bir kaç kez devirmesi sonucunda.) Çok çabuk kuruyor. Nemli ortam olsun ve dokunulmasın diye mutfakta tutuyorum. Keiki versin diye ne zaman girişimde bulunmam uygun?
Daha emeklemeden yürümeye başlamışsınız
Bende mutfakta tutarım nem için birebir
Ancak keiki konusunda zamanınız oldukça lütfen forumu okuyun tüm bilgiler mevcut...
Ancak şunu söylemeliyimki ilk önce phal. konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız var

Yanlış anlamayın, sadece yeni başladığınız için daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum

Düzenleyen oppss! : 06-12-2009 saat 20:20
Eski 07-12-2009, 07:50   #1517
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Sağolun oppss.

Eski 10-12-2009, 00:03   #1518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Merhaba,
1 hafta evvel bir Phalaenopsis aldım. Şimdilik onu memnun etmekle uğraşıyorum. Fakat iş yerinde sahibi bakamadığı için ortada bir yere bırakılmış baya gariban duran bir Phalaenopsis 2 gün evvel gözüme çarptı. Aslında çok ama çok acemiyim ama okuduklarımla birşeyler yapıp kurtarmaya çalışmaya karar verdim. Uzun zamandır sulanmamıştı suladım ve suyunu süzdüm. Şeffaf saksı başka bir seramik saksı içindeydi seramikten çıkarttım. 1 dalı tamamen kurumuştu en dipten kestim. 1 dalın üstü kurumaya başlamıştı 3. boğumdan kestim. yaprakları hafif yumuşamıştı, altta kalan 1 yaprakta hafif sararma var. Kökleri iyi durumda görünüyor. substratı da bence kaliteli ve yeterli görünüyor(buradan okuduklarıma dayanarak diyorum yoksa henüz fazlasıyla acemiyim Ama asıl sorun şu ki çalıştığım yer çok müsait değil. Hiç cam yok sadece merkezi klima var, sıcaklık gündüz 23 derece yanlış hatırlamıyorsam ama geceleri biraz serin oluyor ve inanılmaz kuru bir ortam(lens kullananların sorun yaşadığı, herkesde göz kuruluğuna sebep olan bir ortam). Ben de phal.in ihtiyacı olan nemi sağlamak için sabahları temiz bir peçeteyi ılık su ile ıslatıp suyunu iyice süzüp yapraklarını siliyorum(dibine yaklaşmayacak şekilde) ve sık sık yanına kaynar su dolu bir kupa koyuyorum nem ve sıcaklık sağlaması için. ışık olarak bence iyi bir konumda; bol ışık alıyor(gerçi çoğunluğu yapay ışık ) ve direkt güneş gelmiyor. Sormak istediklerim şunlar;
Ilık suyla nemlendirilmiş peçete ile silmenin faydası olur mu?
Yanına kaynar su dolu kupa koymanın faydası olur mu? yoksa bunlar gereksiz çabalar mı?
Nem ihtiyacını karşılamak için başka neler yapabilirim?
Maalesef iş yerinden alıp eve getirme imkanım yok çünkü sahibi iş yerinde durmasını istiyor
Buradan ve bira siteden bulduğum bilgilerle bakmak istiyorum ama sizler de yardımcı olursanız eminim ki phal. çok memnun olur. Şimdiden çok teşekkürler

Düzenleyen patipati : 10-12-2009 saat 20:40
patipati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 14:02   #1519
Ağaçsever

rrumeysaa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2009
http://www.ukorchidforum.com/viewtopic.php?f=18&t=375

Böyle birşey ilk defa görüyorum.Naıl taşıyabiliyor anne pihal bu kadar yavruyu anlamadım.
Benimde bir pihali var 2 dalı vardı ikisinide kestim ama kurudular ve kökten kesmek zorunda kaldım.
Şimdi zavallı çiçeğim çok cansız görünüyor vitaminde veriyorum ama kendine gelemiyor sanki. şimdi yeni yaprak vermeye çabalıyor aylar geçti sayamadım ama epey oldu bir dal vermedi bana

rrumeysaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 17:08   #1520
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
merhabalar rrumeysa..
Gerçekten resimler çok güzel..Nasıl okadar keiki verdi acaba .Çevirebildiniz mi yazıyı bu konu hakkında bir bilgi var mı acaba.Kim istemez ki öle bir orkidesi olmasını)
Gerçekten hayran kaldım ve şaşırdım..

fulyaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 14:43   #1521
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Biz bu orkideyi c.tesi günü bauhausdan aldık. Ve sadece pazar günü bir miktar suladım. Az suladığıma eminim. Yapraklarda ki ve çiçeklerdeki benekler bir hastalık mı? Bionem ile fısfıs yapıyorum üzerine . Hasta ise hastalığı hakkında bir bilgi verirmisiniz lütfen.

Eklenen Resimler

gülyabani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 15:00   #1522
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulyaduru Mesajı Göster
merhabalar rrumeysa..
Gerçekten resimler çok güzel..Nasıl okadar keiki verdi acaba .Çevirebildiniz mi yazıyı bu konu hakkında bir bilgi var mı acaba.Kim istemez ki öle bir orkidesi olmasını)
Gerçekten hayran kaldım ve şaşırdım..
Sayfaya ben de baktım, anladığım kadarı ile Keikiboost denilen bir macun ile gözlere uygulama yapılmış.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 08:50   #1523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulyabaniablası Mesajı Göster
Biz bu orkideyi c.tesi günü bauhausdan aldık. Ve sadece pazar günü bir miktar suladım. Az suladığıma eminim. Yapraklarda ki ve çiçeklerdeki benekler bir hastalık mı? Bionem ile fısfıs yapıyorum üzerine . Hasta ise hastalığı hakkında bir bilgi verirmisiniz lütfen.
Aldığınızda da hasta değildi zanediyorum onun için bakımınızdan kaynaklanan bir problem,Ben azda olsa tecrübeme dayanarak fıs fıs yapmayın özellikle de çiçekli iken yapraktaki leke ise yaprak altında bir haşeri olabilir kanısındayım

kaanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 09:56   #1524
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
*** daha önce almıl oldugumuz phalin yeni bir yapragı çıktı.Fakat ekledigim resimdeki gibi kurumaya başladı bu nedir?

Eklenen Resimler

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 11:42   #1525
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın süreyya aysun,

yeni çıkan yaprak güneşten yanmış gibi seçiliyor ise de göbeğinde su kalmış kısmen çürümüş gibi açtığı, bu resimlerden zor seçiliyor.
Göbeğinde su kalmış olabileceği gibi, düzensiz sulama ve/veya kök sorunlarından kaynaklanıyor da olabilir.

Eski 21-12-2009, 23:10   #1526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Herkese merhabalar;

1 yıl önce almış olduğumuz orkidede değişik bir oluşum meydana geldi , aşağıya ilgili resimleri koymaya çalışacağım. Köke benzeyen bu oluşumu acaba başka bir saksıyamı almalıyız?? Yoksa olduğu gibimi bırakmalıyız . Yardımcı olabilecek arkadaşlara çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

Kingfisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 12:46   #1527
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Kingfisher,

keiki'yi verdiği gözün altındakinden bir de çiçek sapı gelişiyor. Keiki'de ise bir tek uzunca bir kök görülüyor. Bu da yavrunun yaşamını tek başına idame etmesi için kısmen yeterli sayılır. Ana bitkiyi fazla yormamak adına keiki'yi ayırın yeni bir saksıya dikin. Çiçek sapı oluşan gözün 2 cm üzerinden temizce ve keskin bir şeyle ezmeden kesin.
Gerçi bitki yorulmuş olabilir az tek tük hatta küçük çiçekler açabilir. müteakibi çiçeklenmeyi bastırıp dinlenmeye alın anaçı.
Resimlerinizi 90 derece saat yönüne, düz dik şekle çevirip eklemeniz gerekmektedir.

Eski 23-12-2009, 16:40   #1528
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Merhaba,

Phal'im epey toparlandı hatta 15 Ekim'den beri çiçekli olarak durmakta yani 2,5 aya yaklaşıyor.

Diğer konu ise şu ki ana gövdeden alttan 2. ve 3. boğumda olmak üzere 2 tane(1 cm şu an), çiçek veren gövdeden ise bir tane(6-7 cm şu an), filiz vermekte. Bunların hepsini bırakayım mı yoksa budama falan gerekecek mi? Hepsi çiçek verirse harika olur.

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 10:12   #1529
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Bir süredir evde yoktum. Komşuma bırakmıştım phal.imi. Geldiğimde tomurcuğu düşmüş gördüm. Aslında yapraklar çok canlı görünüyordu. Bitkiyi topraktan çıkarıp baktım ki kökler gitmiş tamamen. Zaten önceden de çok sağlıklı değillerdi ama şimdi neredeyse hiç kalmamış. Çok üzüldüm ama yapabileceğim birşey olursa onu kurtarmak istiyorum. Kök çürümesi için spagnum yosununa sarmak ve de toprağını değiştirmek gerekliliğinden bahsedilmiş sürekli. Spagnum yosununu nasıl bulabilirim bilemiyorum. Ya da duvar üzerlerinde bulunan yosunlardan mı sarsam, etkili olur mu? Yanlış bir şey yapmak da istemiyorum en kısa sürede fotoğrafını ekleyeceğim..

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 12:22   #1530
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ormanların nemli yerlerinde yetişen yosunları deneyin. Ancak suda bekletip börtü böcekten arındırmanız gerekir. Çürümenin devam etmesini durdurmak için ilaçlamanız da gerekli.
Oasis gibi süngerimsi materyaller de kullanılabilir. Biraz köklendirme hormonu da kullanılsa iyi olur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024