agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2011, 10:44   #1831
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2011
sulama konusunda değişik yorumlara rastladım forumda, haftada bir **** gün aşırı gibi. bu konuda ne düşünüyorsunuz?

sin-ameki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 12:49   #1832
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın sin-ameki çiçek sapını dibinden kesin. Saksıdan çıkartıp kökleri kontrol edin çürümüş olanları temizleyin. Kökleri iki parmağınızla tuttuğunuzda içi boş geliyorsa elinize onları kesebilirsiniz. Elinizde başka orkide harcı varsa harcınızı değiştirin. Yoksa harcınızı kurutup tekrar aynı harca dikin. Sulama konusunda benim tercihim harç tamamen kuruyunca su dolu bir kovaya daldırarak sulamak. Bu da yaklaşık haftada bire denk geliyor. Bir de orkidenizin yakınına su dolu bir kap koyun nem için. Umarım kökleri çok kötü durumda değildir. Yapraktaki yanık güneşten olmuş sanırım. Direk güneş gelmesin orkidenize ama aydınlık bir yerde dursun. Güneş alan bir yerde durması gerekiyorsa tülün arkasında kalmasını sağlayın. Kolay gelsin umarım kurtulur orkideniz.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 14:14   #1833
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

sayın a1919 direk güneş ışığı almıyor cam kenarında da değil güneş yanığı olması imkansız gibi sanki... dibinden kesin dediğiniz kökün hemen üstündenmi kesmeliyim ? belli bir eğimlemi kesmeliyim yoksa düzmü kesmeliyim ? çiçek sapı dediğiniz gövde değilmi? kökleri kontrol ederken çürümüş olanları da direk dibinden mi kesmeliyim ?
teşeşşürler

Eski 06-07-2011, 15:17   #1834
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın sinameki
sayın a1919 çok güzel bir şekilde açıklamış.
O kuryun çiçek sapı ve onu gövdeye yapışan yerinden kesiniz (yaprakların çıktığı yerden)
herhangi bir eğim olmasına gerek yok. Sadece steril bir makas ile yaparsanız iyi olur.
Yine a1919 dediği gibi köklerini de temizleyiniz.
Bu arada eğer yerde duruyor ise onu bir sehpa üzerine alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 13:11   #1835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için keikim olmuşş cok mutluyum benimde orkidemin bir yapragı oyle oldu neden bende bilmiyorum yapragını dibinden kestim birde siteden edindiğim bilgiye gore tarçın surdum.köklerini temizledikten sonra sapını da keserseniz bence kurtulur ya da belki daha bilgili birilerinden torf değiştrmeyi ogrenebilirsiniz bence ama o kadarda kötü görünmüyo fotolardan

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 08:38   #1836
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

tavsiyeler için teşekkürler dediklerinizi yaptım. çiçek sapını (ki artık neresi olduğunu biliyorum ) kestim, sehpanın üzerine çıkardım kökleri de bir yokladım ama ne yapacağımı tam kestiremedim. elimle yokladım dış kabuklar kuru **** çürümüş gibi ama içindeki ince kökler sağlam gibi. saksının içinde yeşil ve sağlıklı gözüken kök yok hepsi kahverengi **** siyah ama dediğim gibi içlerindeki kökler normal gözüküyor. fotoları ekliyorum. kökleri nasıl temizlemeliyim ne uygulamalıyım? basit konularla sizi çok yorduysam kusra bakmayın arkadaşlar.. ilk defa bir orkideyle tanışıyorum..

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2011, 08:55   #1837
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

bir de sayın a1919' un daha önceki fotoğrafta güneş yanığına benziyor dediği yaprağı koparmıştım. kopardıktan sonra bu yaprak da yukardaki şekile büründü. eski yaprakla tamamen farklı bi oluşum. bu yaprağı da kopardım ama neden olduğuna dair bir fikrim yok

Eski 09-07-2011, 11:58   #1838
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
Topraginiz cok kurumus. 5 gune bir sulayin. Bitkinizin susuz oldugunu anlamak icin saksinin icinden gozuken koklere bakin. Yeterince suyu olan saglikli kokler yesil, sulanmaya ihtiyaci olan saglikli kokler ise grimsi olur. Hastalik bulasmis diye atip tutmak istemem ama eger hastalik ise yapragin dibine kadar ilerlemis yani diger yapraklara bulasirsa sasirmayin. Koparmaniz iyi olmus zaten su tutacak kapasitesi kalmamis sari yapragin. Bir onceki yolladiginiz resimde de yapraklariniz yeterince dik durmuyor. Bitki kendi yapraklarini dik tutucak basinci su ile saglar.
Eger topragin kurudugunu ve saglikli koklerin grilestigini gorurseniz 5. gunu beklemeden 3 veya 4. gun su verebilirsiniz.

edit: Saksinin disindan gozuken koklerin fotograflarini da yuklemeniz mumkun mu acaba?
edit 2: Bir de aklinizda bulunsun sadece orkide degil herhangi bir bitkiyi keserken mumkun oldugunca sapa dik kesin ki yara yuzeyi kucuk olsun. Yara yuzeyi ne kadar genis olursa enfeksiyon riski o kadar artar. Sadece asi yaparken egimli kesilir tutma ihtimali artsin diye.
edit 3: Saksinin altina suyun akip gitmesini engelleyecek tabak vb. koymayin.

olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 23:21   #1839
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Bir türlü cesaret edip almıyorum.Bugün karar verdim bir orkide almaya.Uygun bir fiyatta bulduğumu kaçırmak istemedim.Üzerinde açmaya hazırlanan 4 tane daha çiçek sapı var.
Kaç günlerdir sayfayı okudum hoyalardaki gibi ezberledim ancak gel gelelim herşeyi unuttum

Tek sorum var en alt iki yaprak görevlerini yerine getirmiş ve sararmaya başlamış.Ne önerirsiniz kendi düşmesini beklemelimiyim?

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 05:58   #1840
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

gözünüze kötü görünüyorsa kesin ama iyice kurumasını beklerseniz tuttuğunuzda elinizde kalacak şekilde olursa bitkide bıraktığı yara daha az olur.
Tabi hastalıktan değilse.

Eski 11-07-2011, 22:07   #1841
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

saksı içindeki kökler

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2011, 22:11   #1842
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

dik durmayan yapralar

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2011, 22:26   #1843
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

fotoğraflar pek iyi çıkmadı kusura bakmayın.. yapraklar çok salmış kendini, yığılmış gibi duruyor. hatta kökleri de geri çekiyor sanki düşecekmiş gibi dengesiz duruyor hatta bir kaç kere de durduğu yerde geriye devrilmiş, köklerin çoğu kabukların üstünde zaten. ben de fotoda gördüğünüz gibi (yeşil tel ile) kökü çubuğa hafiften bağladım şimdi biraz daha dik ve dengeli duruyor. kökler genelde kuru gibi yeşil kök az var, sulama sıklığını artırdım kabukların kurumasını beklemiyorum hatta saksının dibinde su kabarcıkları var terleme yapmış gibi şu an. sonuncu fotodan sapı kestiğim yeri de görebilirsiniz...

Eski 12-07-2011, 08:53   #1844
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

geçtiğimiz hafta, hatırı sayılır iki çiçekçiye ellerinde orkide harcı bulunup bulunmadığını, değiştirme konusunda yardımcı olup olamayacaklarını sordum. malesef 2 çiçekçi de bu talebimi komik buldu. harcı bulamayacağım ve orkidemin çoktan ayvayı yemiş olduğu konusunda hemfikirlerdi. tabii bana yeni bi tane almamı önermeyi de ihmal etmediler... yazık.. üzüldüm..

Eski 12-07-2011, 12:46   #1845
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sn sin-ameki
konunun uzmanı değilim ama yine de birkaç şey yazmadan duramadım
önceki yılın yaz sıcaklarında orkidelerim çok kötü duruma geldiler, forumdan birçok arkadaş da orkideleri için zor bir yıl olduğunu yazmıştı, yaprakları kendini salmıştı ama kendilerine gelip toparlandılar. orkideler sağlam bitkilerdir. geri döndürülemez birşey olmamışsa kendini toparlayacaktır, biraz beklemek lazım. hasar büyükse de malesef ne yapsak olmuyor onlara.
bitkilerimizde zayıflama gördüysek hemen toprağını değiştir deriz. ama orkide diğer bitkiler kadar torfa- toprağa bağımlı olmadığından BANA GÖRE eğer harcında bakteriyel-mikrobik (nasıl anlatacağımı bilemedim) bir sıkıntı yoksa aciliyetle harcını değiştirmenize de gerek yoktur.
üstteki mesajınızda dik durmadığını yazmışsınız; benimkiler hiç dik durmazlar, durmadılar, durmayacaklar bu sağlık ölçüsü değil bence.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 13:42   #1846
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Sayın Sin-ameki
Orikedenizin köklerinizde bir temizlik yapmanız iyi olur gibi geliyor.
Çiçekçilerden ben de yardım istemiştim ama malesef sizin gibi bana da olumsuz cevap vermişlerdi.

Orkide toprağını ben geçen hafta sonu Bauhause Bayrampaşa dan aldım.
Siz de alabilirsiniz. genelde büyük marketlerde satılıyor. hatta sanırım burada bile satışı ile ilgili bilgi bulacağınız forumlar olması lazım.

Köklerin temizliği konusuna gelince içi boşalmış kurumuş ve çürümüş tüm kökleri bir makas ile kesip önce oskijenli su ile sulayıp ardında tarçın serperek köklere tekrar toprakla buluşturursanız sanırım bir sıkıntı kalmayacak ve kısa sürede toparlanacaktır.

Eski 12-07-2011, 13:46   #1847
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Sayın Fatih Bey,
Orkideniz hayırlı olsun bu arada.
Mum çiçeklerinin kokuları bir efsane ama orkidelerin de çiçekleri bir efsane.
Bir kere açsın aylarca o hali ile evinizi şenlendiriyorlar.
Benim minik bir orkidem var bu sene açtı 5 ay oldu hala çiçekleri üzerinde

Eski 12-07-2011, 21:43   #1848
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba keiki veren orkidemde mantar olduğunu biraz geç farkettim galiba 3. kez fungucit uygulayacağım bu hafta ama hiç geçicek gbi durmuyor eğer geçmezse ne yapmam lazım fungucid e devam edeyim mi?? yoksa bitkime zarar mı verir 3.den sonra yapmıyım mı ??

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 09:33   #1849
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sin-ameki Mesajı Göster
geçtiğimiz hafta, hatırı sayılır iki çiçekçiye ellerinde orkide harcı bulunup bulunmadığını, değiştirme konusunda yardımcı olup olamayacaklarını sordum. malesef 2 çiçekçi de bu talebimi komik buldu. harcı bulamayacağım ve orkidemin çoktan ayvayı yemiş olduğu konusunda hemfikirlerdi. tabii bana yeni bi tane almamı önermeyi de ihmal etmediler... yazık.. üzüldüm..
sn sin-ameki
Fotograflarinizdan anladigim kadariyla en az bir tane saglam kokunuz var bu iyi bir sey. Fakat topraginin kurumasini beklemeyin uc bes gune dokun suyu gibi bir algilamaya sebebiyet vermek istemedim. Her evin nemi sicakligi hava akimi vs. farkli olabilir bu yuzden bitki topraginin ve bitkinin kendisinin su kaybetme hizi farkli olacaktir. Bu nedenle koklere bakmanizi soyledim. Zaman bulursam ne demek istedigimi anlatmak icin fotograf cekip yollarim.

Orkideler zaten dik durmaz bitki olarak. O yuzden destek citasina toka ile tutturulmus sekilde satilirlar. Benim kastettigim yapragin dik durmasi idi. Onun da fotografini yollarim hazir yollamisken.

Cicekcilerin size oyle demesi normal. Ureticiye gitseniz o da ayvayi yemis atin gitsin diyecektir. Ben de elimdeki orkideler o duruma gelirse atarim. Gecimini orkideden saglayan biri icin o bitkiyi iyi duruma getirmek icin harcayacagin is gucu, para ve zamana yeni bir fide alip onu buyutup satarsaniz daha karli gelir.
Ev kullanicisi icin durum cok farkli. Onlar icin o orkide kocasinin evlilik yildonumu hediyesi ya da su yasli dunyasinda geriye kalmis tek arkadasi... (edebiyat da parcaladim tamam oldu)
Orkide topraginin islevini yitirmesi birkac yil alir. O yuzden haril haril toprak aramaniza gerek yok. Ama illa degistirmek istiyorsaniz forumda yardimci olabilecek insanlar var.

Kisacasi orkideniz umitsiz vaka degil. Henuz...

Eski 13-07-2011, 10:28   #1850
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Ilkinde kendiliginden dik duran yapragi goruyorsunuz.
Ikinci fotograf suya ihtiyaci simdilik olmayan saglikli kok.
Ucuncude ise substrat yuzeyinde oldugu icin suyu erken buharlasmis susuz kok.
Dorduncusunde de substrati hafif eseledim. Substratin icinde kalan kisimin suya ihtiyaci yok.
En son 2 gun once suladim.

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2011, 10:53   #1851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2011
merhabalar benimde bir sorum olacak size orkidemin yeni çıkan 2 yaprağında sararma ve üzerinde kesik kesik oluşumlar var yaparğın biri tamamen sararmış durumda diğer küçük olanı ise pörsümüş gibi hafif sarı ne yapmalıyım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. fotograflar biraz kötü cep telefonu ile çektim.

Eklenen Resimler

inci478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 11:10   #1852
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Fotograflar net cikmamis tam goremiyorum. Fotograf makinenizin ayarini makro yapip tekrar deneyin, boylece ayaginizi netlememis olursunuz.
Kokleri saglikli anlayabildigim kadariyla. ilk fotoda sorunu goremedim. sari yapragi birakin tutunca dusecek hale gelene kadar kalsin.

Eski 13-07-2011, 11:21   #1853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olubitkabuu Mesajı Göster
Fotograflar net cikmamis tam goremiyorum. Fotograf makinenizin ayarini makro yapip tekrar deneyin, boylece ayaginizi netlememis olursunuz.
Kokleri saglikli anlayabildigim kadariyla. ilk fotoda sorunu goremedim. sari yapragi birakin tutunca dusecek hale gelene kadar kalsin.

Teşekkürler evet fotograf makinem malesef bozuldu bende telefonla çekmek durumunda kaldım.hızlı cevab verdiğiniz için çok sağolun.

inci478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 21:32   #1854
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

sayın yıldıztozu kök temizliği tarifi için teşekkürler uygulayıp tekrar geribildirimde bulunucam.
sayın olubitkabuu çiçek algısı konusundaki yorumlarınız çok güzel benim de tam olarak demek istediğim oydu ****** üretici, satıcı, bakıcı bakış açıları farklı olacak ama beni üzen taraf çiçekçilerin ilgisiz ve bilgisiz olmasydı. ben fikir paylaşımı için gitmiştim çiçekçilere yoksa haldır haldır toprak aradığım yok da, siz bilirsiniz ne düşünüyosunuz bu konuda diye akıl danışmak için gitmiştim. yani birisi benim işimle ilgili kapımı çaldığında dinlerim ilgilenirim bilgimi paylaşırım ve yardımcı olmaya çalışırım. iyi bi çiçekçi diye gittiğim bi dükkandan da bu bekledim bulamayınca da biraz içerledim açıkçası. büyük, cadde üstünde, işlek bir yere dükkan açmaktan biraz daha fazla birşey olmalı herhalda diye düşünüyorum hele ki canlı birşeyse sattığınız, insanlar bunları satın alırken mana yüklüyorlar dediğiniz gibi ve dolayısıyla bi cevabı, bi ilgiyi de hak ediyolar bir sıkıntıları olduğunda... bende çok edebiyat parçaladım hakkaten.. neyseki çiçekçide bulamadığım paylaşımı burda buluyorum , teşekkürler

Eski 13-07-2011, 21:46   #1855
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

fotoğraflar çok açıklayıcı olmuş
benimkilerle karşılaştırdığımda;
1- benim yapraklar pörsük ve sarkık duruyor. bu ne demek? nasıl düzeltirlir?
2-köklerin çoğu yüzeyde dolayısıyla bu durumda bi dengesizlik yaratıyor sanki bitki tutunmuyormuş gibi . acaba kabukları komple dökpü baştan yerleştirmelimiyim?
3-sulama konusunda çok dikkatli davranıyorum,saksının yanına su da koydum nem yapsın diye ama köklerde bi düzelme olmadı hala sadece bir iki tane yeşil köküm var. yüzeydeki kuru olanların hepsini kesmelimiyim? geriye 1 ya da 2 tane kök kalır o zaman. biraz korkağım sanırım yanlış birşey yapmak konusunda tekrar tekrar soruyorum aynı şeyleri kusra bakmayın..

Eski 13-07-2011, 22:08   #1856
Yeni Üye

sin-ameki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
sn sin-ameki
bitkilerimizde zayıflama gördüysek hemen toprağını değiştir deriz. ama orkide diğer bitkiler kadar torfa- toprağa bağımlı olmadığından BANA GÖRE eğer harcında bakteriyel-mikrobik (nasıl anlatacağımı bilemedim) bir sıkıntı yoksa aciliyetle harcını değiştirmenize de gerek yoktur.
üstteki mesajınızda dik durmadığını yazmışsınız; benimkiler hiç dik durmazlar, durmadılar, durmayacaklar bu sağlık ölçüsü değil bence.
evet haklısınız harcını dert etmeyeceğim ilksen hanım teşekkürler ama sanki diğer fotoğraflarda gördüğüme göre kökleri çok fazla dışarda yaprakları da bi tarafa ağarlık yapınca tutunmuyo ve dengesiz duruyo gibi... bakalım köklere bi ayar yapıcam, yapraklarda biraz canlandımı olcak bu iş sanki

Eski 14-07-2011, 07:29   #1857
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Alıntı:
fotoğraflar çok açıklayıcı olmuş
benimkilerle karşılaştırdığımda;
1- benim yapraklar pörsük ve sarkık duruyor. bu ne demek? nasıl düzeltirlir?
2-köklerin çoğu yüzeyde dolayısıyla bu durumda bi dengesizlik yaratıyor sanki bitki tutunmuyormuş gibi . acaba kabukları komple dökpü baştan yerleştirmelimiyim?
3-sulama konusunda çok dikkatli davranıyorum,saksının yanına su da koydum nem yapsın diye ama köklerde bi düzelme olmadı hala sadece bir iki tane yeşil köküm var. yüzeydeki kuru olanların hepsini kesmelimiyim? geriye 1 ya da 2 tane kök kalır o zaman. biraz korkağım sanırım yanlış birşey yapmak konusunda tekrar tekrar soruyorum aynı şeyleri kusra bakmayın..
ilk yapmamiz gereken sey yapraga suyu geri kazandirmak.
Bitkiyi substrattan cikarip koklerine bakin. kurumus koklerin hic yarari yok o yuzden kesebilirsiniz. yeni kok olusturmasini saglamaya calisiyoruz. Normal sartlar altinda gerekenler yapildiginda 4-8 haftada birkac tane yeni kok cikarmis olmasi gerekiyor.

Eski 18-07-2011, 15:47   #1858
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

sayın Olubitkabuu,
Çok güzel açıklamalarda bulunuyorsunuz.
Hele ki köklerin suyu nasıl aldığı ve nezaman su istediği konusundaki resimli açıklamalarınız harika.
sevgiler

Eski 19-07-2011, 05:51   #1859
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Sn. Yildiztozu;
Ben de acemi sayilirim aslinda. O yuzden cok da orkide soyle orkide boyle diye konusmak istemiyorum. Bunlar sadece "Keske biri bana bu sekilde anlatsaydi." dedigim kucuk bilgiler.
Bazen gecmiste forumda yazilanlari ve onerilenleri okuyorum da simdiye kadar denediklerimden cok degisik. Bilmiyorum hangisi dogru hangisi degil. Bir de soz konusu bitki olunca 2x2=4 olmuyor.

Eski 19-07-2011, 06:03   #1860
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Alıntı:
sayın yıldıztozu kök temizliği tarifi için teşekkürler uygulayıp tekrar geribildirimde bulunucam.
sayın olubitkabuu çiçek algısı konusundaki yorumlarınız çok güzel benim de tam olarak demek istediğim oydu ****** üretici, satıcı, bakıcı bakış açıları farklı olacak ama beni üzen taraf çiçekçilerin ilgisiz ve bilgisiz olmasydı. ben fikir paylaşımı için gitmiştim çiçekçilere yoksa haldır haldır toprak aradığım yok da, siz bilirsiniz ne düşünüyosunuz bu konuda diye akıl danışmak için gitmiştim. yani birisi benim işimle ilgili kapımı çaldığında dinlerim ilgilenirim bilgimi paylaşırım ve yardımcı olmaya çalışırım. iyi bi çiçekçi diye gittiğim bi dükkandan da bu bekledim bulamayınca da biraz içerledim açıkçası. büyük, cadde üstünde, işlek bir yere dükkan açmaktan biraz daha fazla birşey olmalı herhalda diye düşünüyorum hele ki canlı birşeyse sattığınız, insanlar bunları satın alırken mana yüklüyorlar dediğiniz gibi ve dolayısıyla bi cevabı, bi ilgiyi de hak ediyolar bir sıkıntıları olduğunda... bende çok edebiyat parçaladım hakkaten.. neyseki çiçekçide bulamadığım paylaşımı burda buluyorum , teşekkürler
Aslinda onlardan empati beklerken sizin de biraz o acidan bakmaya calismaniz gerekiyor. Soz ettigimiz bu islemler ve bilgiler her ne kadar ev kullanicisi icin cok onemli olsa da satici icin degil. Cogu cicekci uretici degil satici, tam tabiriyle esnaf. Esnaf'i kotu bir sey diye soylemedim. Ekmegini kazanma sekli bu adamin. Isler iyi gidiyorsa o cicek ellerinde tas catlasin bir ay kalir. Cogu cicek bir iki gun icerisinde biter. Aslinda cicekcilerin ogrenmesi gereken tek sey onlari oldurmemek -ki bunu yapiyorlar-.
Dedigim gibi olmek uzere olan bir orkideyi atmak yerine iyilestirmeyi tercih etselerdi bu maddi zarara neden olurdu. Illa duygusal acidan bakmak istiyorsaniz da soyle dusunun; ona harcadigi en kucuk para, zaman, emek cocugunun rizkindan gidiyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024