agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2011, 16:29   #1891
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2011
orkidemi salonda 13.00den güneş batana kadar güneş gören bir yere koydum. perdededn süzülen güneşi almakta. orkideyi her gün nemli tutmaya çalışıyorum, kuruyan toprağa ve yapraklarına su püskürtüyorum, çiçeklerine hiç dokunmuyorum ve su ile ıslatmıyorum. yaklaşık 2,5 aydır 20 tane çiçeği var, son bir aydır yeni kök çıkarmakta, hava kökü ise uzamakta, ayrıca yeni bir yaprak çıkarmaktadır. aldığımdan beri hiçbir besin vermedim. saksısını değiştirmedim.
yaprakları ve kökleri çoğaldığı için sizce saksı değişimi gerekli midir?

22.06.2011 tarihinde çekilmiş fotoğraf:

07.09.2011tarihinde çekilmiş fotoğraf:

Eklenen Resimler

Düzenleyen serkyil : 09-09-2011 saat 08:34
serkyil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 20:28   #1892
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
sayin nariel, gordugum kadariyla koklerde bir sorun yok. Siz sitedeki bilgilerle o orkideyi cicek actitirsiniz. Deneme yanilma da vok onemli. Yilmayin, devam edin..

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 22:23   #1893
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sevgili eylems, haberinizi "neden burada değildim" başlığında görmüş ancak tebrik etme fırsatı bulamamıştım, hayırlı olsun Doğa ve insan sevginizle dolu olsun hayatınız, mutluluklar diliyorum..

Sayın malicetin, yüreklendirmeniz için teşekkür ederim. Orkide konusunda tecrübesizim, umarım bu sitenin yardımlarıyla onu canlandırıp çiçeklendirebilirim.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 21:03   #1894
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayin Serkyil, bu yil saksi degistirmenize gerek yok. Orkideler cok buyuk saksiya ihtiyac duymazlar. Ancak her 15 gunde bif vilmorin orkide gubresi konulmus su ile sulamalisiniz. Yani haftada bir sulayacaksiniz, 15 gu de bir gubre vereceksiniz. Gunesi perce arkasindan gormesi guzel, ancak kis aylarinda yetmez, perdeyi kaldirmaniz gerekebilir.

Eski 12-09-2011, 09:26   #1895
Ağaçsever

teşekkürler malicetin,
bif vilmorini yapraklarına püskürtmek zararlı mı?

Eski 14-09-2011, 22:12   #1896
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Serkyıl, orkidenize yeniden baktım, saksı altında su olduğu görülüyor. Saksı altında su bulundurmak orkideyi ölüme terketmekle eş değerdir. Substratınız çok kötü, neredeyse çamur gibi. Bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıl çiçeklenme bitince mutlaka substratını değiştirmenizi tavsiye ederim. Sulamaya çok dikkat etmelisiniz. Mümkünse haftada bir sabah saatlerinde sulayın. Her 15 günde bir de substratı önce ıslatıp sonra vilmorin orkide gübreli suya daldırma yöntemi ile sulayın. Havaların güzel olduğu bu mevsimde güneçten korumak kaydıyla 1-2 saat dışarda havalandırmanızdan orkideniz çok memnun olacaktır.

Eski 15-09-2011, 09:50   #1897
Ağaçsever

sayın malicetin, yorumlarınız için teşekkürler.
fotoğraftan substrat çok anlaşılmıyor. substrat kabuktan oluşuyor, çamur gibi değil yani yakından bir fotoğraf çekip yayınlayayım daha iyi anlaşılacaktır.
saksı dibindeki su ise 2 mmyi geçmez, her akşam substratın üstü eve gittiğimde kurumuş oluyor. sadece üst kısma ve yapraklara su püskürtüyorum, bazen de saksı tabağına su püskürtüyorum. fotoğrafı da tabağa su püskürttükten sonra çekmiş olmalıyım.
vilmorine ve havalandırmaya tavsiyeniz doğrultusunda başlayacağım.

Eski 15-09-2011, 19:44   #1898
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Vilmorinli suyu yapraklarına püskürtebilirsiniz. Ama bunu da aşırıya kaçmadan dozunda yapmalısınız. Fazla nem özellikle ortam sıcaklığının az olduğu günlerde mantar üremesine neden olabilir. En iyisi orkidenin yanında ya da saksıya dokunmamak kaydıyla saksının altında su bulundurmak. Bu ortam nemini ayarlar ve faydalı olur. Gene de haftanın 2 -3 gününde orkidenin hava köklerine su püskürtmekte yarar vardır.

Eski 16-09-2011, 03:25   #1899
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Ben bu nem olayına deneye yanıla kolay çözüm ürettim. Toprak saksılar aldım ( boyasız cilasız sırf toprak) orkidemi bu toprak saksıya oturtum. Toprak saksı içine su emiyor ve orkideye nem sağlıyor. Sularken saksıyı iyice dolduruyorum bir süre bekleyip boşaltıyorum. Bu arada orkide hem su ihtiyacını karşılarken toprak saksıda gerekli nemi sağlayan suyu içine çekiyor.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 07:41   #1900
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Yeni aldığım orkidelerimle ilgili birkaç soru sormak istiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
1. birinci resimdeki iki orkide aldığımda 3 dallı ve iki köklüydü. dallarını dip kısmından kesip resimdeki gibi ayırdım. Ancak kök kısmı zayıf ve sağlıksız gibi gözüküyor.(2. resim) Sizce bunları yaşatabilir miyim? ayrıca yapraklarının arka kısmı farklı. (3. resim) Bunun türünü biliyor musunuz?

2. 4. resimdeki çiçekler üzerinde siyah noktalar var, acaba orkidede mantar hastalığı mı var? Tam emin olamadığım için birşey yapmadım.

3. 5. resimdeki orkidenin çiçeğinin biri soldu. Diğer çiçeklerde ve yapraklarda sorun gözükmüyor. Bunun için ne yapabilirim.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 20:19   #1901
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın fkobar,Her iki orkideniz de gayet sağlıklı görünüyor. Yeni ayıdığınız keikinin kökleri de orkidenin gelişmesi için yeterli. Orkide harcı olarak ne kullandığınız bilmiyorum.Çam kabuğu, şişe mantarı, kömür gibi fazla su tutmayan bir harç kullanmışsanız her hangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Haftada bir daldırma usulü ile sulayın. Çiçeklerdeki lekeler de bir hastalık habercisi deği gibi görünüyor.Bazı çiçeklerin solması da doğaldır.

Eski 21-09-2011, 21:31   #1902
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Sayın fkobar,Her iki orkideniz de gayet sağlıklı görünüyor. Yeni ayıdığınız keikinin kökleri de orkidenin gelişmesi için yeterli. Orkide harcı olarak ne kullandığınız bilmiyorum.Çam kabuğu, şişe mantarı, kömür gibi fazla su tutmayan bir harç kullanmışsanız her hangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Haftada bir daldırma usulü ile sulayın. Çiçeklerdeki lekeler de bir hastalık habercisi deği gibi görünüyor.Bazı çiçeklerin solması da doğaldır.
Sayın malicetin;
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Pembe çiçekli orkidenin çiçekleri üzerindeki siyah noktaların mantar olmasından korkuyorum, inşallah değildir. ugün beyaz çiçekler üzerinde de birkaç tane gördüm aynı siyah noktalardan. Ancak çiçeklerin tamamında yok bunlar. Ayrıca pembe çiçekli olan yapraklarını aşağı doğru sarkıttı, az sulamaktan mı kaynaklıdır acaba?
Orkide harcı olarak Bauhaus'tan aldığım hazır harcı kullanıyorum ancak torf ağırlığı fazla olduğu için daha çok büyük parçaçıkları kullandım.
İlk aldığım orkideyi 2 hafta içinde kuruttuğum için şimdi tedirgin oluyorum, bunların da kurumasından korkuyorum.

Eski 22-09-2011, 21:14   #1903
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın fkobar, çiçekler üzerindeki lekelere kafanızı takmayın. Sonuçta keser bitirirsiniz. Önemli olan kök ve yapraklardır. Yaprağın sarkması iyiye alamet değil. Ama size öyle gelmiş olabilir. Resim eklerseniz daha doğru tanıya ulaşabiliriz. Susuz kalması kadar çok sulamak da aynı şekilde yaprakların buruşmasına ve sarkmasına neden olabilir.

Eski 23-09-2011, 00:54   #1904
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
Yardim edin lutfen:(

Oncelikle degerli bilgilerinizi paylasip,vakit ayirip sorularimizi yanitladiginiz icin cok tesekkurler.orkidelerim haziranin sonundan beri bende, 4 hafta icinde cicekleri dokuldu,daha sonrada dallari kurumaya basladi.ben daha once bir yerde okumustum uc bogum sayip jiletle kestim dali,uzerinede tarcin surdum ama kurumasina engel olamadim.yapraklar cok canli gorunuyor ama koklerinin uclari yukaridaki fotogrflardaki gibi parlak yesil degil yani bastan sona soluk yesil.topragin kuruluguna gore su veriyorum ve direkt gunes isigi almayan yerde duruyor ama bir turlu cicek acmiyor yandan cikan dallardada bir hareketlenme yok.lutfen nerde hata yapiyorum bana soyleyin benim dogum gnu hediyemdi onlar ve cok degerliler benim icin.bu arada herhangi bir besin vermedim bu sure icerisinde.yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkurler.iyi calismalar

umutsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 16:11   #1905
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Umutsuz, önce forumu inceleyin. Bu forumda bir orkide bakımı için gerekli her türlü bilgi fazlasıyla mevcut. Çiçek saplarını en dipten kesin. Köklerin soluk yeşil olması doğal, ama füze başı gibi uzaması da gerekiyor. Orkidenin rengine göre uzayan köklerin rengi değişebilir. Ama uzayan taze kök çok bellidir. Bu şekilde kök verirken yeni yaprak da çıkarması gerekirdi. Haziran ayından bu yana 2 yaprak çıkarabilirdi. Özellikle de yaprak ve köklerin yakından çekilmiş resimlerini eklerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz. Hep belirtildiği gibi sulama "kuruluğuna göre" değil haftada bir ve "daldırma usulü" ile yapılması gerekir. Her 15 günde bir de gübre verirseniz sorunla karşılaşmazsınız.

Eski 26-09-2011, 09:18   #1906
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Sayın fkobar, çiçekler üzerindeki lekelere kafanızı takmayın. Sonuçta keser bitirirsiniz. Önemli olan kök ve yapraklardır. Yaprağın sarkması iyiye alamet değil. Ama size öyle gelmiş olabilir. Resim eklerseniz daha doğru tanıya ulaşabiliriz. Susuz kalması kadar çok sulamak da aynı şekilde yaprakların buruşmasına ve sarkmasına neden olabilir.

malicetin hocam;
aşağıda yaprakları sarkan iki orkidemi ve köklerinin fotosunu ekledim. Bununla ilgili ne yapabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. ilk resimdeki ordikdenin yapraklarındaki sarkmanın yanısıra kıvrılmalar da mevcut.

kökleri

diğer orkide

kökleri

Eski 26-09-2011, 11:03   #1907
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Kök iyi durumda. Alt yaprakların sararması - bu normaldir, gevşek yaprak - sık sulamadan. 7-10 gün bir defa sulama azaltın. Parlak bir yerde bitki tutun, pencereye yakın bir yerde.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 14:13   #1908
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus Mesajı Göster
Kök iyi durumda. Alt yaprakların sararması - bu normaldir, gevşek yaprak - sık sulamadan. 7-10 gün bir defa sulama azaltın. Parlak bir yerde bitki tutun, pencereye yakın bir yerde.
hocam teşekkür ediyorum. yaprakların kıvrılması konusunda bir fikriniz var mı?

Eski 26-09-2011, 16:07   #1909
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın fkobar, orkidenin yaprakları çok sarkmış görünmüyor. Elinizle dokunduğunuzda sert mi yumuşak mı? Yaprakta çizgiler oluşmuş mu? resimden belli olmuyor. Sayın Asya Lotus'un da belirttiği gibi ya fazla sulama yapmış, ya da fazla susuz bırakmış olmalısınız. Orkide şu anda çiçekli iken aydınlık ve havadar bir yerde bulundurun. Arada bir güneşten korumak kaydıyla güzel havalarda dışarı çıkarın. Özellikle sabah ve ikindi güneşi gören bir yere koyarsanız, bir de her 15 günde bir kez vilmorin gübre konulmuş su ile ve daldırma yöntemi ile sularsanız bir sorunla karşılaşmazsınız.

Eski 26-09-2011, 17:01   #1910
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
hocam teşekkür ediyorum. yaprakların kıvrılması konusunda bir fikriniz var mı?
Ben hosam değilim , ben sadece sizin gibi, orkide bir uzun zamandır meraklısı var...
Yaprakların kıvrılması konusunda - muhtemelen fazla sulamadan, ve güneş ışığından uzak tutunuz.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 07:34   #1911
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

sayın malicetin
yapraklara elle dokunduğumda sağlam olan orkideden bir farkı yok. yumuşama gibi bir şey gözlemlemedim.Ancak en süstteki yaprağın dip kısmında hafif sararma var. yaprakların sarkması endişelendirdi beni. ayrıca yapraklarda kıvrılma var.
Vilmorin vermeye bu hafta başladım.
Öğleden sonra akşama kadar güneş alan bir yerde duruyor, ancak doğrudan güneş ışığı almıyor.
Sayın Asya_lotus
Çiçek pencerenin önünde, ancak güneş ışığını perdenin arkasından alıyor. Daha gölge bir yere koyarsam bu defa ışık yetersiz kalır diye düşünüyorum.
Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ediyorum.

Eski 27-09-2011, 09:38   #1912
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın fkobar, sizin en üstteki yaprağın dip kısmında sararma dediğiniz yaprağın büyümesi nedeniyle henüz yeşilliğinin koyulaşmamasıdır. Siz forumdaki bilgileri uygulamaya devam edin. Hatta madem orkideye meraklısınız tek orkide yerine bir kaç orkideye bakın. (Bende 9 tane var) Hem daha ekonomik, hem daha görkemli, hem daha değişik çiçeklere sahip olursunuz. Aynı zamanlarda çiçek açtıkları zaman seyrine doyum olmuyor.

Eski 27-09-2011, 10:01   #1913
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Sayın fkobar, sizin en üstteki yaprağın dip kısmında sararma dediğiniz yaprağın büyümesi nedeniyle henüz yeşilliğinin koyulaşmamasıdır. Siz forumdaki bilgileri uygulamaya devam edin. Hatta madem orkideye meraklısınız tek orkide yerine bir kaç orkideye bakın. (Bende 9 tane var) Hem daha ekonomik, hem daha görkemli, hem daha değişik çiçeklere sahip olursunuz. Aynı zamanlarda çiçek açtıkları zaman seyrine doyum olmuyor.
Sayın malicetin;
sararma olan bölümü işaretledim. Aldığımda yaprak tamamen koyu idi. ilk aldığım ve iki haftada ölen orkide de böyle sararmaya başlamış ve ölmüştü.
Ayrıca, şu an elimde 5 tane orkide mevcut. inşallah öldürmeden büyütebilirim

Eski 28-09-2011, 13:20   #1914
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın fkobar, güneşte biraz fazla kalmış olabilir. Genel olarak çiçekte bir sorun görünmüyor. Siz forumdaki billgilerdem yararlanıp bakımına devam edin, başaaracaksınız...

Eski 29-09-2011, 15:28   #1915
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Merhaba, yaklaşık 2 yıldır 5 tane phalim var. Yaprakları ve kökleri oldukça sağlıklı. Ayda bir Vilmorin ile gübreleyip 6 ayda bir substrat değişikliği uyguluyorum. (hepsini forumdan okuyarak uyguladım) En büyük sorunum çiçek açmıyor olmaları. Aldığımda varolan çiçeklerini döktükten sonra sadece 2 tanesi tekrar çiçeklendi. Çok sağlıklıydılar. Bir daha çiçeklenme olmadı. Çiçek dalı da tamamen kurudu. Yeni filiz yok. Malatyada yaşıyoruz ve hava oldukça kuru. Sorun bu olabilir mi? (Saksı diplerinde köklere değmeyen su kabı bile koydum.) Ne önerirsiniz? Daha sık çiçeklenme olması gerekmez miydi? Ne yapmalıyım? Teşekkürler...

doktorkbb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 21:45   #1916
Ağaçsever

malicetin's Avatar

sayın doktorkbb, forumda 6 ayda bir substrat değişikliği hiç yazılıp söylenmedi. Normali 2 yılda bir değişmelidir. O da substratı çok çürümüşse, ya da artık saksı dar geliyorsa..fotoğraflarını eklemediğiniz için orkidenizin kök ve yapraklarının ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Şayet dediğiniz gibi sağlıklı ise en az yılda bir kez orkideler mutlaka çiçek açarlar. Orkideleri çiçek açtırmak için forumda çok fazla bilgi var. Daldırma yöntemi ile haftada bir sulayın, 15 günde bir de gübreli suya daldırın. Bu şartları sağlarsanız ekim kasım aylarında mutlaka çiçek sapı verecektir.

Eski 30-09-2011, 03:21   #1917
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
merhaba,bende phalaenopsis konusunda acemiyim 2 hafta kadar orkide ve çeşitlerini araştırma fırsatı buldum. Sonunda iki phal alarak bu güzel hastalığa bulaştım.İyi yapmışım o kadar güzel ve narinler ki saatlerimi onlarla geçiriyorum.Yalnız çiçekleri aldıktan bir hafta sonra beyaz çiçekli olanın çiçekleri solmaya başladı arkasından mor olanda solmaya başladı.Bildiğim kadarıyla çiçeklerin 2-3 ay dayanması gerekiyordu(saksıların üzerinde ilk çiçek açış tarihi yazsa çok iyi olurdu ) acaba bu süreyi doldurdularda mı soluyorlar yoksa bir sorun mu var?Ben çiçekleri kaybedeceğimi anlayınca Nasrettin hoca tekniği ile '' ya tutarsa'' dedim ve polenlerini stigmaya bıraktım.Tohum olma ihtimaline karşı çiçekleri nekadar süreyle kesmemem gerekir acaba?Fotolarını gönderiyorum.Saksı malzemelerinin kuruluğuna bakmayın aslında nemlidir üzerlerine biraz kuru malzeme serptim.Sorularım herkese,cevaplarsanız sevinirim.
teşekkürler..

Eklenen Resimler

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 03:25   #1918
Ağaçsever

casper1's Avatar

diğer resimler

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2011, 13:44   #1919
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Casper1, çok büyük olasılıkla orkidenizin çiçekleri ömürlerini tamamlamış ve kuruyup dökülecekler. Eğer üzerine saksıyı üzerine koyduğunuz taşların arasında su varsa sizin yalnızca bol ışık ve gübreye ihtiyacınız var. Eğer çiçeklerin çoğu kuruduysa çiçek sapını aşağıdan itibaren 3.boğumun hemen üstünden kesin. Beyaz olanında çiçeklerin başladığı yerin hemen altında bir boğum var, onun üstünden kesin. Diğerinin çiçek sapı tam görünmüyor. Dikkat edeceğiniz nokta "boğumun" çevresini saran kabuğun yeşil olması. Yoksa çiçek sapını en dipten kesin.

Bol ışıklı ve özellikle sabah veya akşam güneşi alan bir yerde çok yakın zamanda orkideniz çiçeklenmeye başlayacaktır. haftada bir normal suyla, 15 günde bir de vilmorin orkide gübresi konulmuş suyla ve daldırma yöntemi ile sularsanız çok güzel sonuçlar alırsınız.

Eski 30-09-2011, 23:29   #1920
Ağaçsever

casper1's Avatar

sevgili doğa severler peki phal çiçeklerinden tohum alma konusunda bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Mesela çiçek açtıktan ne zaman sonra yukarıdaki bahsettiğim işlem yapılır ve tohumların oluşması için ne kadar zaman çiçek sapında çiçeği tutmak gerek acaba? Çünkü çimlendirme denemeleri yapmayı çok istiyorum.Bununla ilgili türkçe kaynak önerebilir misiniz.
teşekkür ederim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024