agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2010, 19:46   #1591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2010
Phalaenopsis'li Akvaryum.

Yaklaşık 6 aydır Phalaenopsis yetiştiriyorum,bu sitede bilgi paylaşımında bulunan herkese çok teşekkür edeim gerçekten sizlerin sayesinde bilmediğim pek çok şey öğrendim,gelelim fotolara:
Evde kulllanmadığım bir akvaryumumun altına denizden topladığım taşları koyup üstüne Phalaenopsislerimi ekledim bu sayede ortamda daha çok nem olmasını amaçladım. Yorumlarınızı bekliyorum sizce Phalaenopsislerim bu yeni ortamı severler mi?herkese kolay gelsin

Eklenen Resimler

Düzenleyen oerman : 29-04-2010 saat 19:59 Neden: son fotoyu eklemeyi unuttuğum için.
oerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 12:29   #1592
Yeni Üye

blackpearl's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Teşekkür ederim)

blackpearl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 21:35   #1593
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bir arkadaşımda uzun zamandır takip etiğim bir Phal. çaprazı vardı.
Böylesi bir çapraz görmedim, göremedim.
Öylesi bir salkım saçak çiçek açıyor. Öyle ki keikisini dahi alabileceğim bir nod, bir göz kalmaksızın tüm nodlardan 3 er 5 er kandillerle açıyor.
Bugün resmetme zevkine nail oldum.
Elalemin ademi çaprazlamış yetiştirmiş. fotoğralayıp zevkini sürmek ancak bize kaldı
Name:  IMG_0309.jpg
Views: 1546
Size:  35.5 KB

Name:  IMG_0310.jpg
Views: 1541
Size:  31.6 KB

Name:  IMG_0311.jpg
Views: 1536
Size:  34.1 KB

Name:  IMG_0312.jpg
Views: 1571
Size:  38.5 KB

denizcem beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 23:07   #1594
Ağaçsever

fzergun's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Gerçekten harika..
Bize verebileceği tüyolarını bekliyoruz.

fzergun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 08:51   #1595
Yeni Üye

blackpearl's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Çok güzel))

blackpearl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 11:56   #1596
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Muhteşem görünüyor. Ellerine sağlık arkadaşınızın. Ama sinirlerim bozuldu şimdi. :P Bendekiler çok sağlıklı kökleri yaprakları.. 2 senedir bakıyorum 2 orkideme, bakalım böylesi muhteşem çiçeklerini görebilecek miyim bendekilerin. Yaprak ve kök veriyorlar ancak. Arkadaşınızdan bakım sırlarını da öğrenmişsinizdir umarım...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 12:38   #1597
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Merhabalar

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, orkidelerle ilgili internette bilgi araştırırken buraya rastladım ve onca okuduğum bilgi içerisinde orkide bakımı ile ilgili yanlış yönlendirmelerin de oldukça fazla olduğunu gördüm. Bu yüzden buraya emeği geçen ve bilgilerini paylaşan herkese öncelikle teşekkür etmek isterim.
İlk orkidemi eşimi istemeye giderken orkidenin güzelliğine hayran kalarak alıp götürmüştüm. Ancak bu arada ben orkidenin daha güzel görünmesi için kendi şeffaf saksısından çıkarıp kalpli bir saksıya yerleştirdim ve etrafına normal toprak koydum. Bununla da kalmayıp orkideyi otobüsle İzmir'den Tekirdağ'a götürdüm ve bu arada mevsim kış mevsimiydi. Sonra ****** tahmin edebileceğiniz gibi orkide zamanla çiçeklerini dökmüş ve yaprakları kuruyup ölmüş. Eşim de o zaman çok üzülmüştü ben bakamadım orkideye diye. Neyse uzatmayayım, geçen sevgililer gününde eşime x marketten bir orkide beğenip aldım. Hem o kendisini iyi hissetsin hem de evimizde güzel bir çiçek bakalım diye. Tabi bu sefer internette araştırmalar falan yaptık sağa sola sorduk ama yine de bir şeyleri yanlış yaptık sanırım. Resimlerde gördüğünüz çiçekli hali ilk aldığımız hali. Çok güneşten hoşlanmaz diye önce ışık alan ancak pencerden uzak bir yere koyduk. Haftada bir sulama yaptık. Sonrasında tomurcuklarından bir tanesi açtı diğeri açmadan düştü. Biz de yerini beğenmedi diye düşünüp pencerenin önüne aldık ama güneş ışığı ile arasında tül vardı. Sonra bütün çiçekleri zamanla düştü. Nerde yanlış yapıyoruz derken tekrar tomurcuk vermeye başladı ve şu anda tomurcukları büyüyor inşallah açmasını bekliyoruz. Bu arada yaprakları geldiği zamana göre aşağıya sarktı biraz ve üstten sanki kökler kurudu gibi. Resimlerini ekledim durumuna bakıp ne halde olduğunu söylersiniz diye. Yanlış ya da eksik bir şeyler yapıp yapmadığımızı söylerseniz çok sevinirim.

Bu arada Kuşadası'nda yaşıyoruz, orkide akşam güneşini daha çok görüyor, haftada bir suluyoruz ve sulama suyu çeşme suyu ancak dinlendirilmiş ve orkide besini (%6 Potas, %6 Fosfor, %4 Amonyak ve Nitrat Azotu) katkılı. Suyunu verirken üstten yapraklarına değdirmeden döküyoruz.

Eklenen Resimler

ArcZeno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 13:57   #1598
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Muhteşem görünüyor. Ellerine sağlık arkadaşınızın. Ama sinirlerim bozuldu şimdi. :P Bendekiler çok sağlıklı kökleri yaprakları.. 2 senedir bakıyorum 2 orkideme, bakalım böylesi muhteşem çiçeklerini görebilecek miyim bendekilerin. Yaprak ve kök veriyorlar ancak. Arkadaşınızdan bakım sırlarını da öğrenmişsinizdir umarım...
Sizin de yazdığınız gibi bana da sır bunlar...

Üç saksı Phal.i var aylardır deliler gibi açıyorlar. Sorduğumda, bana, benim söylediklerimi tatbik etmekten öte bişi yapmadığını söylüyor. Arada su ve gübre vermesi dışında bir şey yapmadığı konusunda ısralı

Düzenleyen Sevilay : 01-05-2010 saat 15:37
Eski 01-05-2010, 15:39   #1599
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sizin de yazdığınız gibi bana da sır bunlar...

Üç saksı Phal.i var aylardır deliler gibi açıyorlar. Sorduğumda, bana, benim söylediklerimi tatbik etmekten öte bişi yapmadığını söylüyor. Arada su ve gübre vermesi dışında bir şey yapmadığı konusunda ısralı
O su ve gübreyi de, sizden korkusuna veriyordur eminim.

( Ona kalsa, onları da vermeyi unutacaktır.. )

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 19:13   #1600
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Sevilay yoksa bu muhteşem çiçekler senin mi ?

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 19:45   #1601
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huzunperest Mesajı Göster
Sevilay yoksa bu muhteşem çiçekler senin mi ?
He.

Eski 05-05-2010, 19:21   #1602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
Question

Merhaba, bana hediye olarak fuşya bir phalaenopsis geldi. Öncelikle çiçekçi bir arkadaşıma danıştım. Ona kalsa saksının etrafındaki süslemeleri bile çıkarmama gerek yokmuş, ek besinin ise adını andırmadı. Nedense o açıklamalar beni tatmin etmedi, şükürler olsun ki etmemiş burayı buldum. Başlıklerın hemen hepsini okudum, bir şeyler öğrenmeye çalıştım fakat; yine de sorularım var:S Orkidemin iki çiçeğinde minik altın rengi leke var, güneş yanığı diye tahmin ettim ama yine de emin olmak istiyorum. Bir de burada gördüğüm saksılar bana benimkinden daha nemli göründü benim saksımda hiç buhar yok
Son bir sorum daha var; hani şu çocukların oynadığı suya atılınca büyüyen renkli, silikonumsu şeyler var su maymunu deniyor. Onlar çiçekler için tasarlanmış ürünler diye duymuştum, acaba çiçeğimin tabağının altına onlardan koysam faydası olur mu?
Bunlar da resimler:

Şimdiden herkese teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

Düzenleyen green fairy : 06-05-2010 saat 00:55 Neden: Resim düzenleme
green fairy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 21:34   #1603
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi green fairy Mesajı Göster
Merhaba, bana hediye olarak fuşya bir phalaenopsis geldi. .
green fairy ,lütfen buraya bir göz atıp, fotoğraflarınızda gerekli düzenlemeyi yapar mısınız?

Eski 07-05-2010, 10:25   #1604
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi green fairy Mesajı Göster
Merhaba, bana hediye olarak fuşya bir phalaenopsis geldi. Öncelikle çiçekçi bir arkadaşıma danıştım. Ona kalsa saksının etrafındaki süslemeleri bile çıkarmama gerek yokmuş, ek besinin ise adını andırmadı. Nedense o açıklamalar beni tatmin etmedi, şükürler olsun ki etmemiş burayı buldum. Başlıklerın hemen hepsini okudum, bir şeyler öğrenmeye çalıştım fakat; yine de sorularım var:S Orkidemin iki çiçeğinde minik altın rengi leke var, güneş yanığı diye tahmin ettim ama yine de emin olmak istiyorum. Bir de burada gördüğüm saksılar bana benimkinden daha nemli göründü benim saksımda hiç buhar yok
Son bir sorum daha var; hani şu çocukların oynadığı suya atılınca büyüyen renkli, silikonumsu şeyler var su maymunu deniyor. Onlar çiçekler için tasarlanmış ürünler diye duymuştum, acaba çiçeğimin tabağının altına onlardan koysam faydası olur mu?
Bunlar da resimler:

Şimdiden herkese teşekkür ederim...
Phal.iniz gayet saglikli gozukuyor. O ufak lekeler de tasima sirasinda olusmus zedelenmelere benziyor.
Yapraklar dik, cicekler diri kaldigi, saksi icindeki kokler saglikli, buzusmemis gozuktugu surece sulama konusunda panik yapmaniza gerek yok, haftada bir bir-iki dakika saksinizi kovadaki beklemis suya batirin cikartin yeterli, illa ki buharlasma olacak diye bir sey yok. Yaza girerken orkide gubresi kullanmayi da dusunun. Gerekli talimatlar urun uzerinde yazar.

kupecim beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 14:16   #1605
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
Yardımınız için çok teşekkür ediyorum, sağolun.

Düzenleyen Sevilay : 07-05-2010 saat 16:13 Neden: Fotoğraf konusundaki anlayışa da ben teşekkür ederim :)
green fairy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 11:53   #1606
Ağaçsever

fzergun's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Merhabalar..
Orkidem yeni yeni kökler vermeye başladı. Fkat köklerin arasında diğerlerinden farklı olan biri var. Acaba çiçek dalı olabilir mi?

Eklenen Resimler

fzergun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 20:29   #1607
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2010
sevgili arkadaslar merhaba, ben orkideleler konusuna cok acemiyim henuz.
benim icin cok oemli bir orkidem var, ancak yanlis yonlendimelerden dolayi kayınvalidem cicek acan dallari kokunden kesmis. su an sadece yapaklai var. hatta yeni bir yaprak aciyor ancak hic dali yok. yaklasik 6 aydir ayni durumda. ne yapmaliyim.
yardim ederseniz cok seviniim

burkaysengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 21:20   #1608
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
keiki elde olayına takımş durumdayım
Bu işlem gereken hormon IBA mıdır? eğer öyle ise bunun toz hali mi sıvı hali mi gereklidir?
sıvı hali ise pp lik olamalıdır?
teşekkürler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 00:16   #1609
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Selamlar,

Ben de keiki olayına takıntılı bir hale gelmiştim ve çiçekleri geçtikten sonra orkidemin çiçek sapının 3. gözünün 2 cm. üstünden keserek bir haftalığına karanlık ve sıcak bir odaya koymuştum. Ancak çiçek mi keiki mi bunu zamanla göreceğiz. Resmi ektedir.

Bol keikili günler diliyorum.

Eklenen Resimler

bloodflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 00:37   #1610
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Sayın praecox'un 17-03-2007 tarihli mesajından;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhan Mesajı Göster
3. fotomda, anlatmaya çalıştığım şey şuydu. hani ben sapı kestim ya saptaki çiçek tomurcuğu bitkimi yormasın diye. İşte o kestiğim sapı atmadım saksının yanında bir suya koydum. Size sorduğum şu idi. (tamam bu şekilde bi yavru almak imkansız fakat ya tutarsa hesabı ) Acaba suda mı kalsa iyi olur bu saptan kestiğim parça yoksa çiçeğin yanına ağaç kabuklarının içine mi koysam? Sorum çok mantıksız farkındayım. onun için özür diliyorum
Esasen çok da mantıksız değil bu gözlerden keiki üreten birinin methodunu buraya cevirisini eklemiştim. orda şişme tableteler göze kadar olan kısmı dikiliyor boşluklar kum dolduruluyor vede hindistancevizi suyu eklenerek nem ve diğer besinleri de sağlıyorlar. burdaki asıl sorun küf mantar ve bakteri kontaminasyonunun gelişimini bastıran sphagnum yosunu eklemeleridir.

saygılar bulabilirsem linki ekliyeceğim.
Kestiğiniz çiçek saplarının üstünde içi boşalmamış göz var ise, bence suya koyup unutun. Ben 20 gün kadar önce yukarıdaki mesajımda belirttiğim orkidemin çiçek sapını kesip, kesik sapı öylesine suya koymuş ve aslına bakarsanız gerçekten unutmuştum. 20 gündür suyunu bile değiştirmedim. Bugün baktığımda uçlardan kurumaya başlamıştı ama bir şey dikkatimi çekti. Ne olduğunu ya da yaşayıp yaşamayacağını bilmiyorum ama direk sudan çıkartıp kuruyan yerleri kestim ve kesik yerleri mumla kapadıktan sonra şişen tablete diktim. Keiki de olabilir çiçek sapı da. Gerçi çiçek sapı ise bu onun sonu olacak gibi, ne de olsa kökü yok. Kurumaz ise hep beraber göreceğiz.

Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2010, 00:39   #1611
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Resimlerin devamı;

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2010, 23:30   #1612
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

teşekkürler,
deneyeceğim

Eski 27-05-2010, 13:07   #1613
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhabalar,
Sitede saksı harcının hazırlanmasıyla ilgili bir sürü bilgi var ancak benim maalesef doğadan toplayıp onları hazırlayacak zamanım yok. O yüzden küçük bir sorum olacak size. Gittigidiyor da

HUSK CHİPS 10-20 mm kalınlığındaki taneleri ile orkide başta olmak üzere süs bitkilerinde kullanılır. Ayrıca malçlama ve dekoratif amaçla kullanılır. Bloklar yaklaşık 65 litredir. Orkide ve tüm bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

diye birşey gördüm. Bunu alıp kullanabilir miyim?
Teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 01:44   #1614
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Sayın a1919,

Sitelerde arama yaptım ve HUSK CHİPS'in hindistan cevizinden oluştuğunu ve orkidelerde kullanıldığını gördüm ancak kullanımı ya da yararları hakkında hiçbir bilgim yok. Benim kullandığım koçtaştan aldığım; Fransız ağaç kabuğu, NPK gübresi ve birçok küçük maddeden oluştuğu söylenen Mr. South hazır orkide toprağı. Belki bir yararı dokunur.

Bu arada 24-05-2010 tarihinde resimlerini koyduğum orkidemin bugünkü hali:

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2010, 21:54   #1615
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

sn bloodflower,
bu bana çiçek sapı gibi geldi, inşallah keikidir...

Eski 29-05-2010, 21:58   #1616
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yok, bu bir çiçek sapı.

Eski 31-05-2010, 00:50   #1617
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

İnşallah diyeceğim ben de Sayın rodoslu ama Sayın praecox çiçek sapı dediyse %99.9 çiçek sapıdır. Çiçek sapı olacağı varmış demek ki, buna da şükür.

Eski 04-07-2010, 22:53   #1618
Yeni Üye

zulu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
En son burada okuduklarımı uygulamaya başladıktan sonra 6 ay geçti. Aslında orkidemin genel durumu iyi görünüyor. İki haftada bir orkide besini veriyorum.
Haftada bir cumartesileri suya daldırıp suluyorum. 2 ay kadar önce çıkan yeni yaprak diğerlerinin boyutuna ulaştı. Ancak ekledğim fotoğrafta da görüldüğü gibi göbek kısmına yakın bölgede bir dizi sıralı benekler oluştu.
Sanki orda zayıf bi bölge var gibi. Benim sormak istediğim birkaç sorum var:

1- Bu leke neden oluşmuştur. Zararlı bir durum mu var?
2- Fotoğrafta görülen pencere sürekli olarak üstten açık. Havadar bir yer yani. Ve o pencere öğlene kadar güneş alıyor. Çiçek için uygun bir yer mi acaba?
3- 2 sene oldu alalı. Çiçeklenmesi geçince sapı kuruduğu için köke yakın kesmiştim. Bilmeden yaptım ama doğru yapmışım anladığım kadarıyla. Bir daha neden çiçek sapı çıkarmıyor? Gözünün içine bakıyorum. Birşeyler eksik belliki..

Eklenen Resimler

zulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 11:38   #1619
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2009
Wink Hangi Sıvı Gübre

Merhaba değerli arkadaşlar,

Yeni bir orkide hayranı olarak orkideme daha iyi bakabilmek için daha önce bu konu başlığı altında tavsiye edilen Vilmorin sıvı gübre acaba

http://www.hepsiburada.com/Liste/vil...oryId=34000015

bu bağlantıda bulduğum ürün mü?

Başka bir ürün ise hangisi olduğunu ve nereden temin edebileceğimi yazabilir misiniz?

Orkide toprağı olarak hazır satılan bir ürün yok mudur? Sayın preacox'un bahsettiği çam kabuklarından ne yazık ki Edirne'de bulamıyorum.

Yardımlarınızı bekliyor ve hepimize bol çiçekli günler diliyorum.

hasan_ozgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 16:13   #1620
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın hasan ozgur,
Ben koçtaş tan almıştım vilmorin marka orkide besini. Sanırım aynı ürün yani belki üstündeki resim farklı olabilir diye düşünüyorum ama o da çok önemli değil ambalaj değişikliği yapmış olabilirler.
Orkide toprağı için de gitti gidiyordan "husk chips" diye bir ürün almıştım. Benim aldığım ürünün satışı yok şu anda ama bu isimle arayabilirsiniz. Benim orkidemin yaprakları biraz sarkmış gibiydi. Ben de Haziran başı gibi toprağını değiştirdim. Bu arada da kurumuş kökleri temizledim. Şu anda gayet sağlıklı görünüyor. Sarkan yapraklar tekrar eski formuna kavuştu ve yeni yaprak çıkartıyor bugünlerde. Orkide toprağını geçenlerde Koçtaşta da gördüm bu arada.
Bol sağlıklı çiçekler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024