agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2010, 23:25   #1651
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Teşekkürler Sedef Hanım, hemen balkon camının önünde kendisini sabah güneşi şöyle bir okşayıp geçiyor ama ben hafta da bir suluyorum ve tabağını yarım saat sonra iyice temizliyorum 2 tane orkidemi öldürdüm ama bunlar inşallah olacak, ama suyun içine batır derken ne demek isteniz anlamadım

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 08:00   #1652
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Suyun içine batırdan kasıt suyu bir kaba koyup orkidenizi de o suya daldırıp sulamak Sayın bettyycim. Orkide harcının bu şekilde tamamen ıslanmasını sağlayıp sudan çıkarıyorsunuz. Sonra da bütün suyun süzülmesini bekleyip yerine koyuyorsunuz.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 08:06   #1653
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Haftada bir sulamak çok gibi geldi bana. İşyerim çok sıcak olmasına rağmen 15 günde bir suluyorum orkideleri. Fazla sulamak ve harcın hep ıslak kalması orkidelerde en çok yaşanan mantar sorunlarına yol açıyor ve bizim gibi acemi orkideseverler bence en çok bu yüzden kaybediyorlar orkidelerini...

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 08:16   #1654
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Konu hakkında yazılmış 56 sayfayı baştan sona okudum, Haftada bir aynı saatte mümkünse sabah 10:00 gibi sulanması tavsiye ediliyor, ayrıca o kadar da acemi olduğumu düşünmüyorum.

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 09:44   #1655
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Haftada ya da 15 günde sulama durumu tamamen ortam ısısına ve harcın kurumasına bağlı bence. Saksıyı elinize alın hafiflemiş geliyorsa sulayabilirsiniz bence. Ben kışın 10 günde bir yazın da haftada bir falan suluyordum.

Eski 22-12-2010, 16:01   #1656
Ağaçsever

koala980's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Galeri: 7
Yukarıda fotosunu paylaştığım eski phal.ımın saksı harcını 1 ay önce değiştirdim. saksıdan bol miktarda yosunla karışık ağaç kabukları çıktı. sanırım yosunlar sphagnumdu(forumdaki resimlere benzerdi).Köklerinde kırıklar vardı bazı yerlerde ve miktarı saksı büyüklüğüne oranla azdı.bir kalınca kök ikiye ayrılmış ve ayrıldığı iki kökte de kırık vardı ve kalınca kök kararmış ama sertti. ayrılan köklerde sertti.Çürüme başlangıcı olabilir,zaten ayrılan köklerde de kırık var diye kalınca olan kökü bitkiye yakın kestim.İyi mi ettim bilmiyorum yumuşak değildi ama kararma beni şüphelendirdi,forumda okuduklarımdan dolayı çürüme ise ilerlemesinden korktum.Neyse kalan her şeyi forudakilere uygun yaptım.ancak işlem bitince kesilen yere tarçın ya da kömür uygulamadığımı fark ettim.Bu arada kökler saksıya oranla az olduğu için kendi saksısından daha küçük bir saksıya diktim.fotolarıda ekleyeceğim ilk fırsatta.şu an ise sorunum bitkimin yapraklarından 3 ü sararıp döküldü.4.de sararmadı ama etli yapısını kaybediyor inceliyor.Sanırım o da sararıp dökülecek.diğer 3 üde böyle döküldü.bunun nedeni ne olabilir,ne yapabilirim?Sulaması 8-10 günde bir forumda anlatıldığı gibi,gübre 1 sulamada var 2. sulamada yok. sulama sıklığı için saksıda dışarıdan görülen su zerrelerinin azalmasını bekliyorum.forumu baştan sona okudum,cevap bulamadım.sorunu da anlamıyorum.şu an bitkinin üzerinde yeni ve iyi gelişen bir yaprak ve 1 kök var.bitkinin yaprakları zatan çok küçük.Kaybetmek istemiyorum.cevaplarınızı bekliyorum.teşekkürler.

koala980 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 16:06   #1657
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Evet sayın a1919'unda belirttiği gibi sulama tamamen ortamın nem ve ısısına bağlı bir durum!
Sayın bettyycim; benim mesajım forumda açılan konuya katkı yapmak adınadır. Bunu kişisel alarak acemi değilim yazmışsınız, mesaj sizin acemiliğiniz ya da uzmanlığınız üzerine değildir.

Eski 23-12-2010, 09:54   #1658
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
Bütün doğa sevenler için ( agaclar.net/Forum ) pek çok fayadalı bilgiler
içermekte. İsteyerek okumak önemli.
Özellikle Orkideler ve Phalaenopsis başlığı altında geniş bilgi varken; aynı sorular ısrarla sorulmakta, okuyup inceleme zahmetine katlanılmamakta.
Hele bazı izah amaçlı düşük kalitedeki görüntüler.
Hep birlikte daha bir özenli olmakta yarar görmekteyim.
Bol çiçekli güzel günler dilerim.

Eklenen Resimler

maki01 beğendi.

Düzenleyen OİR1938 : 24-12-2010 saat 14:06
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 22:01   #1659
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Sayın OİR1938, eğer izin verirseniz, bizde forumunun bu bölümü için uygun fotografları ekleyebiliriz. Şimdi tam phalaenopsisler için çiçek açma zamanı.

Düzenleyen Asya_lotus : 23-12-2010 saat 22:12 Neden: harf
Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 22:31   #1660
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Goethe “Faust” adındaki oyununda Mefistofel’in ağzından şu cümleyi söyler :
“Grau, teurer Freund, ist alle Theorie, und grün des Lebens goldner Baum" ...
Bu cümle teorik bilginin gri olduğu ,Hayatın altın ağacının yaprakları’nın yeşilliğinden dem vurmakta…
İşte resimler kötü veya güzel teorik bilgiyi hayata bağlayıp bu sayfaları grilikten kurtarıyor.
Hayat kısa, neden biz bu güzellikleri seyretmekten mahrum kalalım?
Yüklemiş olduğunuz resimden dolayı teşekkür ederim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 08:21   #1661
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sayın OİR938, fotoğraflar konusunda ki "luzumsuz yer işgali" tarımlamasından sonra, mesajınazı bir resim eklemeniz hakikaten dikkatimi çekti . Mesajınızda soru ya da sorun yok, tamamen görüş ve temennilerinizi bildirmek için yazdığınız görülüyor. Acaba bu eklediğiniz fotoğraf ne için?

Anlıyorum ki bu güzel fotoğrafı paylaşmadan durumadınız iyiki de paylaştınız bizimle çok güzel bir çiçek...

Umarım herkes resimlerini paylaşmaya devam eder...

Eski 24-12-2010, 09:08   #1662
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
Sayın rodoslu ! Sorunuzu zaten cevaplamışsınız. Benim değindiğim husus; gereksiz tekrar eden sorular ve bazı kalitesi olmayan görüntüler.
İyiyi, doğruyu ve güzeli daha çok yakalamak adına. Sadece temenni idi.
Esenlikler dilerim.

maki01 beğendi.

Düzenleyen OİR1938 : 24-12-2010 saat 14:11
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 08:32   #1663
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Merhabalar benim phal ımın yapraklarında yapışkan şeffa damlacıklar oluştu. Sebebini araştırdığımda gece gündüz ısı farklılıklarından kaynaklanabileceği yazıyor ama sanki bana pek uymuyor bu. Saloknda kalorifere yakın bir yerde duruyor. Yani gece ya da gündüz soğukta kalmıyor. Gece kalorifer yanıyor gündüz ise daha kısık oluyor. Kaç derecelik bir farkta bu damlacıklar oluşabilir? Bir de dün damlacıkları silerken minik bir böcek farkettim. Hızlı hareket eden beyaz minicik bir şey. Epey baktım ama başka var mı göremedim. Bu böcekten kaynaklanan bir şey olabilir mi? Ve tabi en önemlisi ne yapmalıyım?

Eski 12-01-2011, 14:44   #1664
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Merhabalar benim phal ımın yapraklarında yapışkan şeffa damlacıklar oluştu. Sebebini araştırdığımda gece gündüz ısı farklılıklarından kaynaklanabileceği yazıyor ama sanki bana pek uymuyor bu. Saloknda kalorifere yakın bir yerde duruyor. Yani gece ya da gündüz soğukta kalmıyor. Gece kalorifer yanıyor gündüz ise daha kısık oluyor. Kaç derecelik bir farkta bu damlacıklar oluşabilir? Bir de dün damlacıkları silerken minik bir böcek farkettim. Hızlı hareket eden beyaz minicik bir şey. Epey baktım ama başka var mı göremedim. Bu böcekten kaynaklanan bir şey olabilir mi? Ve tabi en önemlisi ne yapmalıyım?
Fotoğraf çekip yollarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 14:53   #1665
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Ben forumun değişik yerlerinde Phal. sularken saksıyı su dolu bir kaba daldırıp yeterince bekledikten sonra çıkarmamız gerektiğini okudum. Benim bildiğim kadarıyla ise bir zarar vermemesine karşın bu işlemin sürekli yapılması kök gelişiminin normalden daha yavaş ilerlemesine sebep olacağı. Daldırma ile sulamanın sadece uzun süre susuz kalmış ihmal edilmiş phal. lere uygulanabileceğini öğrenmiştim zamanında. Bir bilen varsa bu konuyu tartışmak isterim.

Eski 12-01-2011, 15:39   #1666
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olubitkabuu Mesajı Göster
Fotoğraf çekip yollarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.
Böceğin fotoğrafını çekemiycem maalesef. Onu yakaladım ama zaten çok minikti. Damlacıkları tekrar oluşunca çekmeye çalışırım ama ondan da çok ümitli değilim açıkçası. Makinan o kadar profesyonel değil ama denerim. Teşekkürler.

Sulama konusunda ben hep daldırarak suluyorum (1 senedir) Bu sene 4-5 tane yeni kök ve 3 tane yaprak çıkardı, şimdi de çiçek sapı çıkarıyor. Bir zararını görmedim yani ama karşılaştırma yapacak aynı şartlarda başka şekilde sulanmış phal ım yok.

Eski 12-01-2011, 16:04   #1667
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Ben hep su dökerek suluyorum, suyun fazlası da düzeneğimin dibinde birikiyor. Botrytis'liyken çöpten kurtardığım için biraz afallamıştı bitki, yeni yeni kendine geliyor. Biraz kendi bildiğimi okuyorum, oluyor gibi...
Fotoğrafınızı bekliyorum umarım yardımcı olabilirim.

tahmin yürütüyorum ama, terleme olmadığına emin misiniz?

Düzenleyen olubitkabuu : 12-01-2011 saat 19:26
Eski 14-01-2011, 08:02   #1668
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Merhabalar dün o beyaz böcekten yine gördüm. Minicik beyaz örümcek gibi bişey. Ancak topluiğnenin başı kadar. Fotoğraflar çok net değil ama umarım yardımcı olur.
Kare içindeki beyaz böcek (çok belli olmuyor ama)
Name:  IMG_0128.jpg
Views: 1410
Size:  19.6 KB

Bunlar da damlacıkların fotoğrafı
Name:  IMG_0126.jpg
Views: 1338
Size:  13.9 KB
Bu fotoğrafta yaprağın rengi değişik çıkmış. Aslında yeşil. Yani yaprakların renginde bir problem yok
Name:  IMG_0127.jpg
Views: 1351
Size:  13.8 KB
Name:  IMG_0129.jpg
Views: 1419
Size:  17.5 KB

Forumda alkol ve bulaşık deterjanıyla hazırlanan bir karışım okudum. Onu uygulamalı mıyım? Bu arada o kadar bekmama rağmen böceği bir tane gördüm. Şimdiden teşekkürler.

Eski 14-01-2011, 11:56   #1669
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın a1919 benim de iki adet orkidem var. Bir tanesinde sizdeki gibi yaprakların altında yapışkan damlalar oluşuyor. Gece gündüz ısı farklılığından olduğunu öğrendim bunun, eğer temizlemez isem ilerki zamanlarda bitkide mantara yol açtığını yaprakta lekelenmelere sebep olduğunu biliyorum. O yüzden fark ettiğim zaman hafif nemli bir bezle siliyorum.

İki orkidem de aynı ortamda yan yana duruyorlar ama sadece bir tanesinde bu damlacıklar oluşuyor. Bu da normalmiş, orkidelerde olabiliyormuş.

Böcek dediğiniz şey de bir tane demişsiniz, belki havadan uçtu geldi. Sulama yaptığınız zaman köklerin, toprağın olduğu yere bakın çok dikkatlice; böcekler su gelince kaçışmaya başlarlar. Eğer bu tür beyaz böcekler görürseniz ilaçlama yaparsınız.

Orkidelere mantar ilacı da böcek ilacı da yaptım ilerleyen zamanlarda herhangibir sorunla karşılaşmadım. Kök kısmına ve yaprakların altına üstüne bakın unlu bit de göremiyorsanız endişe etmenize gerek yok bence. Sulamada çok aşırıya kaçmadıktan sonra ve yeterli ışık da varsa sağlıklıca büyüyorlar.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 12:49   #1670
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Sayın İlkin çok teşekkür ederim cevabınız için. Benim de aynı sehpada duran iki orkidem var ve aynen sizin de dediğiniz gibi birinde var bu damlalar diğerinde yok.Böcek ilacı olarak ne kullandınız? Hafta sonu sulama yaparken daha dikkatli bakarım herhangi bir şey var mı? Umarım yoktur şu anda çiçek sapı cikarıyor ve burdan çiçeklerini paylaşmak için sabırsızlanıyorum açıkçası

Eski 14-01-2011, 13:04   #1671
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sayın; a1919
Çiçek sapı çıkarıyorsa şu an herhangi bir ilaçlama yapmasanız daha iyi olur bence bitki şoka girmesin. Çiçeklenme bittikten sonra ve böcekler harcın içinde dans eder duruma gelirlerse yaparsanız.
Tabi yine de son karar sizin..
Mutlu günler.

Eski 14-01-2011, 13:19   #1672
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Anladım pire için yorgan yakmayın diyosunuz
Şu an sadece 2 defa 1 er tane gördüm böcek. İlacın adını öğreneyimde dediğiniz gibi çoğalırsa hazır bulunsun diye düşünmüştüm. Teşekkürler

Eski 14-01-2011, 13:47   #1673
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Böcek ilaçları konusu forumda işlenmişti, biraz eski sayfalara bakasınız isim veya etken madde veren mesajları görürsünüz. Bulup size link vermek isterdim ama kurum interneti çok yavaş, sayfalar çok geç açılıyor bu bir işkence olacak
Ama forumdan bulup temin edebilirsiniz.

Eski 15-01-2011, 10:53   #1674
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bence de bu ara ilaçlama yapmayın, benim kullandığım ilaç zehirli bir ilaç, ev içinde kullanmanızı tavsiye etmem ama dediğiniz beyaz böcekler için çiçekçilerde rahatlıkla ev içinde kullanılacak ilaçlardan bulabilirsiniz. Bir iki kullanmada mutlu sona kavuşacaksınızdır.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 21:14   #1675
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2009
merhabalar;
3 gün önce phalaenopsis sahibi oldum.Aldığım yerdeki görevli yarı gölge bir yerde muhafaza etmemi ve 3 günde bir köklerini yıkama usulü ile sulamamı ve asla su içinde bırakacak şekilde durmaması gerektiğini söyledi.Kalöriferli bir evde yaşamaktayım,direk güneş ışığı almayan bir yerde saklamaktayım.ancak phalaenopsisimin tomurcuk halindeki çiçekleri 3 gün içinde henüz açmadan dökülmeye başladı.Bu bir sorun mudur ve çiçeğimin çürümesi gibi bir durum söz konusu olur mu?Önlem olarak bilinenin dışında yapmam gereken bir şey var mıdır?

nihankasap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 21:51   #1676
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Fazla sulamışsınız hafta da bir sulamanız yeterliydi...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 07:34   #1677
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Sayın İlkin haftasonu sularken baktım başka böcek göremedim. Üstelik tomurcuklarda belirmeye başladı. Sanırım şu an bir sorun yok. Beklemeye karar verdim ben de. Çiçeklerini bekliyorum sabırsızlıkla

Eski 17-01-2011, 09:29   #1678
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihankasap Mesajı Göster
merhabalar;
3 gün önce phalaenopsis sahibi oldum.Aldığım yerdeki görevli yarı gölge bir yerde muhafaza etmemi ve 3 günde bir köklerini yıkama usulü ile sulamamı ve asla su içinde bırakacak şekilde durmaması gerektiğini söyledi.Kalöriferli bir evde yaşamaktayım,direk güneş ışığı almayan bir yerde saklamaktayım.ancak phalaenopsisimin tomurcuk halindeki çiçekleri 3 gün içinde henüz açmadan dökülmeye başladı.Bu bir sorun mudur ve çiçeğimin çürümesi gibi bir durum söz konusu olur mu?Önlem olarak bilinenin dışında yapmam gereken bir şey var mıdır?
Uygun ortam saglasaniz bile cogu bitki yer degisimine bagli olarak strese girer ve tomurcuk dokulmesi gorulur. Oda asiri kuru degilse phal.iniz yeni tomurcuklar verecektir. Ancak bu mevsimde 3 gunde bir sulamaniza gerek yok. Seffaf kabin ic yuzeyinde yogunlasmis su zerrecikleri gorundugu surece sulamayin. 10 gunde bir saksiyi oda sicakligindaki suya daldirin 2 dakika bekleyin cikartin, fazla suyu suzuldukten sonra yerine koyun. Suya ozel orkide besini de katin.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 14:22   #1679
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Kış aylarında ve aslında her mevsim orkidedelerimin sulama suyuna besin katıyordum...Açıkçası böyle olması gerektiğini zannediyordum. Geçenlerde bir uzman arkadaşla konuşurken öğrendim ki kış aylarında sulama suyuna kesinlikle besin katılmamalı imiş.

Arkadaşım; "her canlı gibi onların da dinlenme dönemleri var ve biz bu dönemlerde bitkiye dinlenmesi için gereken şartları sağlamalıyız dedi, az sulamak, besin ile bitkiyi tahtik etmemek gibi...Özellikle Ocak-Şubat ve Mart aylarında gerekli enerjiyi toplayan bitki ilkbaharla birlikte yeni sürgünler ve yapraklar verecektir" dedi....

Nacizane edindiğim bilgiyi aktarmak istedim.
Bol çiçekli günler....

Eski 17-01-2011, 15:53   #1680
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Sayın rodoslu bu durum bitki ocak ayında çiçek açmaya çalışıyorsa da geçerli mi? Yoksa çiçeği geçince mi dinlenme dönemine giriyor?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024