agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2016, 21:39   #3151
Yeni Üye

güneş.'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2016
Merhaba
Kendi çapımda yetiştirdiğim bir kaç orkidem var. Bunların bakımını yapmak için siteyi okumam yeterliydi ta ki arkadaşımın haşat edip bana getirdiği orkideye kadar. Orkidenin önce yapraklarını güneşte yakmış ve ****** çok fazla su vermiş sonra yanlışlıkla çiçeği düşürüp yapraklarını kırmış çiçek bize geldiğinde zaten perişan haldeydi bir kerede eşim düşürdü ve sağlam son yaprağınıda o kırdı. Çok üzüldüm bitkinin toprağını değiştirdim ölü köklerini, yanık ve kurumuş yapraklarını kestim. Çiçek sapında üçüncü boğumdan kestim. Bitki ölmedi kestiğim yerlerden çiçek sapları çıkardı. Çiçek sapları büyüyor fakat iki aydır yeni çıkan yaprağı büyümüyor. Kökleri de gelişmiyor. Birazdan fotoğraf yükleyeceğim. Umarım daha deneyimli biri bana yardımcı olur. İyi akşamlar.

güneş. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 21:53   #3152
Yeni Üye

güneş.'s Avatar

Bunlarda fotoğraflar

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2016, 19:14   #3153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Su an çiçeklenmeyle meşgul olduğu için yaprağı enerji vermiyor olabilir. Çiçeklenme bitince kök ve yaprak gelişimi devam eder. gayet sağlıklı görünüyor.

cengizildas beğendi.
haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 19:40   #3154
Yeni Üye

güneş.'s Avatar

Cevabınız için teşekkürler

haticetzn beğendi.
Eski 19-01-2016, 11:13   #3155
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014

Bunlar da benim yaklaşık 4 yıldır baktığım orkideler. Beyaz olan aldıktan sonra ilk kez bu sene açtı. Çok da güzel oldu maşallah Sarı ise aldıktan sonra 2 kez açtı. Sizlerle paylaşmak istedim

orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 18:00   #3156
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Orkidelerde saksı ve harç değişiminde yaptığımız yanlışlar ve doğruları..

Name:  12509825_798187330309855_6541345974224925967_n.jpg
Views: 2207
Size:  42.3 KB

Name:  12523924_798187300309858_3837473263891049816_n.jpg
Views: 2725
Size:  41.5 KB

Name:  12540647_798187370309851_103910475563136603_n.jpg
Views: 1847
Size:  40.3 KB

Name:  12549077_798187280309860_8620928705121796796_n.jpg
Views: 2482
Size:  33.5 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 19:29   #3157
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster

Eklenti 593089

Eklenti 593090

Eklenti 593091

Eklenti 593092
Sevgili Adalet Hanım, 1., 2. ve 4. doğru resimlerdeki büyük nesne nedir? Özellikle tam orta kısımlara yerleştirilmiş...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 19:47   #3158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster

Eklenti 593089

Eklenti 593090

Eklenti 593091

Eklenti 593092
Bu durumda ben ilk kez saksı değişikliği yaptığım Phalenopsis için resim 1 deki uygulamayı yaparak hatalı bir işlem yapmışım.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 20:34   #3159
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Sanırım ben doğru bir şekilde saksı değişimi yapmışım. Burada bir süre önce paylaşımda bulunmuştum fotoğrafları. Orta kısmını doldururken harçta bulduğum en büyük parçaları yerleştirdim. Köklerin mümkün olduğu kadar ışık görecek biçimde saksı kenarlarında durması için çabaladım. Orta kısma büyük bir nesne koyulabiliyor diye bilseydim işim daha kolay olacakmış sanki

Eski 22-01-2016, 23:28   #3160
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Tamamen içgüdüsel hareket edip yanlışlar yapmışız.
Peki, o büyük parçalar nedir, çam kabuğu mu, taş mı, kil topu mu?
Kafam karışınca ben miniyatür Phallerde düz sphagnum yosunu kullanır oldum.
Haftada bir, bazen de iki kez sulama yapıyorum.
Büyük orkidelere Sphagnum yetişmez, o bakımdan hiç ellemedim, mecbur kaldığım iki tanesi istisna.

Böyle bir video buldum. Anlasanız da seyretmeniz yeterli olur.
Ben böyle yapmıştım.

https://www.youtube.com/watch?v=N1USt7wo_t4

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 21:11   #3161
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sevgili Adalet Hanım, 1., 2. ve 4. doğru resimlerdeki büyük nesne nedir? Özellikle tam orta kısımlara yerleştirilmiş...
Sevgili Mücevher Çalısı, bu resimleri facebook'ta bir paylaşımda gördüm, yabancı bir dergiden bulmuş.
Öyle sanıyorum ki, orta kısma koyulan parça köklerin saksı içine düzenli dağılımı için konulmuş.
Yine öyle sanıyorum ki saksı harcında kullandığımız ağaç kabuğu.
Yine saksı altlarına da görece büyük parçalar konmuş.

Facebook'taki paylaşımda şu bilgileri de vermişler;

Kayda değer sebep göstermeden orkidelerin saksısı değiştirilmemelidir.
Hele saksını üst tabakasının havalandırması parçalanmadan dolayı fakirleşmişse
Bunun yerine oturtulması gerekir. Saksı değiştirmek için şüphe varsa, bu işi bir
daha ki seneye bırakmak gerekir. Prensip olarak yeni filizlerin ve yeni tomurcuk-
ların saksıdan dışarı çıkmamasına dikkat edilmelidir, çünkü aynı saksıda uzun
süre kalan bitkilerin yeni sürgünleri ve kökleri kolaylıkla kopacağından bunlara
dokunmak zor olur.
Saksı değiştirme periyodu ile ilgili kurallar türlere göre şöyledir:
- Her yıl saksı değiştirme: Calanthe , Dendrobium , Phalaenopsis ,
ve melezleri , bir de Paphiopedilum.
- Her iki senede bir saksı değiştirme: Cattleya , Dendrobium , Oncidium
ve Odontoglossum.
- Her üç senede bir saksı değiştirme: Vanda ve melezleri, Cymbidium.
- O kadar sık saksı değiştirmeye gerek olmayanlar. Bütün yersel orkideler...
Tekrar hatırlatmakta fayda var, gerekenin dışında saksı değiştirmek rahat-
sızlık verir.

Saksı değiştirmeye uygun periodlar o kadar değişken değildir, bunun yanı
sıra bitkisel aktivitenin başlamasına veya yeni köklerin çıkmasına denk düşmelidir,
buda Ocak ayı ortasından Mayısa kadar demektir. Saksı değiştirmenin bir zamanlar
Phalaenopsis’ler için Ağustos ayında uygun olduğu sanılırdı, fakat buna hiç gerek
olmadığı saptanmıştır. Odontoglossum Crispum sülalesi ve melezleri kasım ayında
saksı değiştirilmelidir. Cattleya sülalesi ve melezlerinin yeni sürgünleri 5 cm.
civarında olduğunda saksı değiştirilmelidir.

Saksı değiştirme tekniği amatörlere olduğu kadar profesyonellere de güçtür,
çünkü bazı kurallara uymak gerekir, özellikle kökler konusunda.
Kökleri saksıdan çıkartmak için bıçak kullanılması önerilir. Saksıdaki bütün
Eski materyal, yaşlı kökler, buruşuk-kırışık yalancı kökler (pseudobulbo) çıkartılmalıdır.
Cattleya, Dendrobium, Odontoglossum v.s. gibi orkideler 5’ten fazla 3’ten az yalancı
köksüz kalmamalıdır.
En yaşlı pseudobulbolar ki bunlar geride kalanlardır, çıkarıldıklarında, birçok
Orkide de görüldüğü gibi ‘’gözler’’ ortaya çıktığı fark edilecektir. Bunlar küçük
saksılara ekilebilirler ve 2-3 sene içinde esas bitkiyle eş olacaklardır. Ekim yapı-
lacak saksılar, kaplar, sepetler v.s. iki fideyi veya gelişme halinde ki iki sürgünü
muhafaza etmeye yeterli olmalıdırlar. Fazla büyük saksıdan kaçınılmalıdır, çünkü
gelişmeyi geciktirir ve çiçeklenmeye mani olur.

Saksı boyunun 1/3’ne dikey pozisyonda hindistan cevizi kabuğu parçaları ve
Bunların üzerine bazı tahta kömürü parçaları konmalıdır. Kapların altına düz ve büyük
Hindistan cevizi kabuğu yayılmalıdır.

Genelde bitkilerin kökleri saksıya konacak materyalle kaplanarak hazır bir
şekilde saksıya yerleştirilir. En yaşlı pseudobulbo saksı kenarına karşı ve en genci
ise ortaya doğru ve öyle ki yeni çıkacak sürgünler ve pseudobulbolar için geniş yer
kalacak şekilde yerleştirilmelidirler. Diğer materyal azar azar ilave edilir, küçük bir
sopayla yukarıdan ortaya doğru sıkıştırılır. Vasat bir saksı için seviye saksı kenarından
1-2 cm. aşağıda olmalıdır.
Vanda, Renomthera ve Phalaenopsis gibi orkideler anlatılana benzer şekilde
Saksı değişimi yapılar, yalnız bunların pseudobulboları yoktur, bu yüzden saksının
ortasına dikilmelidirler. Yeni dikilen bitkilere bir konuda dikkat etmek gerekir, zarar
görmüş kökler nemi çekmezler, bu nedenle saksı değiştirdikten sonraki ilk haftalarda
bitkiye sadece püskürtme yapılmalı, sulama-yıkama yapılmamalıdır. Bunun yanısıra
Paphiopedilium’lar sadece saksı değiştirdikten sonra hemen sulamaya-ıslatımaya
gerek duyarlar.
Kütük üzerinde yetiştirme konusuna gelince sadece tespit etmeyi veya sabit-
lemeyi İzahat etmek gerekir. Eğer bitki çok büyükse kütük hızlı bir şekilde kuruyacaktır,
bunun tersinde kütük büyük bitki küçükse estetik açıdan hoş olmayacaktır. Düşünü-
lecek bir başka faktör bitkinin final boyutlarıdır. Kökleri ve ( belki) hatta sap kısmını
dikmek için bunları saksının içine konan materyalle sarmak gerekir, daha sonra
diğer materyal üst ( tepe ) kısma konmalıdır ve bitki üstü plastikle kaplı metal bağla
sağlam bir şekilde kütüğe sabitlenir. Plastik bağda kullanılır, fakat tavsiye edilmez.
Zaman geçtikçe kökler gelişecek ve kendiliğinden kütüğe sabitlenecektir. Kütük
üzerinde yetişen bitkiler daha fazla beslenmeye ihtiyaçları vardır, fakat bu da haddin-
den fazla demek değildir, özellikle botanik ve minyatür türü orkideler için, ki bunlar
kendi kendilerine çok yeterlidirler, yeter ki gerektiği gibi sulansınlar.

Eski 24-01-2016, 21:29   #3162
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Bu durumda ben ilk kez saksı değişikliği yaptığım Phalenopsis için resim 1 deki uygulamayı yaparak hatalı bir işlem yapmışım.
Sevgili kelebek çalısı, Phalenopsis'inizin keyfi yerindeyse aldırmayın

Aslında ben Phallerin en kolay bitkilerden biri olduğunu düşünüyorum.
12 yaşındaki Phalimi şehir dışına çıkarken komşuma bırakmıştım, dört ay sonra döndüğümde zavallı bitkimin ölmek üzere olduğunu görüp çok üzüldüm.
Tüm yaprakları bez kıvamına gelmiş, birkaç yaprağı sararmış, hava kökleri kurumuş.
Tomurcuk vermesi gereken bir dönemdeyken bitkimin bu hali gerçekten içler acısıydı, belli ki susuz, ışıksız ve ilgisiz ve sevgisiz kalmıştı

Bir umut hemen acil bakıma aldım, solan yapraklarını, kurumuş havai köklerini kesip uzaklaştırdım.
Özel orkide besini ile hazırladığım ılık suda iki saat kadar tuttum.
Her gün yapraklarına arıtılmış su ile fıs fıs yaptım.

Onbeş gün sonra yapraklar kendine gelmeye toparlanmaya başladı.
Birkaç gün önce baktığımda ki, bu gün 19. gün, tomurcuk vermiş

Name:  12541031_10153961709584040_8501815562657144100_n.jpg
Views: 1606
Size:  61.6 KB

Name:  12642634_10153961709649040_5055109328941067207_n.jpg
Views: 1564
Size:  48.5 KB

Eski 24-01-2016, 21:33   #3163
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Cevap için teşekkür ederim Sevgili Adalet Hanım. Ben de ortadaki nesnenin ağaç kabuğu olduğunu tahmin etmiştim ama rengini değişik çizmişler taş olabilir diye düşündüm...

Saksı değişiminin gerekli olup olmadığı konusu kişiye ve bitkiye göre değişebiliyor anladığım kadarıyla. Ben mesela tembelliğimden daha birkaç yıl değiştirmezdim saksı maksı, ablam ısrar etti

Güzel bilgiler aktardınız. Daha önce bu kadar ayrıntılı paylaşım olmamış, tekrar teşekkürler...

Eski 30-01-2016, 00:52   #3164
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu gün gördüğüm bir Phalenopsis.
Keikiler tomurcuk vermiş, anne bitkiyi öldürmüş.

Name:  phl.jpg
Views: 1527
Size:  35.1 KB

Name:  phl1.jpg
Views: 1518
Size:  45.9 KB

Keikinin kökleri saksı harcına kadar uzamış.

Eski 30-01-2016, 11:55   #3165
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu gün gördüğüm bir Phalenopsis.
Keikiler tomurcuk vermiş, anne bitkiyi öldürmüş.

Eklenti 593896

Eklenti 593897

Keikinin kökleri saksı harcına kadar uzamış.
Orkideyi aldınız mı Sn Jezebel

O keikiler ayrılınca birkaç tane orkide sahibi olunulur. Anne orkide de rahatlayıp yeni sürgünler verir, ölmez bildiğim kadarıyla

Eski 30-01-2016, 12:17   #3166
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Orkideyi aldınız mı Sn Jezebel

O keikiler ayrılınca birkaç tane orkide sahibi olunulur. Anne orkide de rahatlayıp yeni sürgünler verir, ölmez bildiğim kadarıyla
Almadım. Minyatür bakıyordum. 3 Phal vardı bu şekilde olan, tomurcuğu en gelişmiş olan buydu.
14 Şubat öncesi farklı bir şey var mı diye gitmiştim.
Haftaya, salı çarşamba büyük TIR gelecekmiş Hollanda' dan, onun haberini aldım
70 'lik bir amca var orada, beni tanıyor, bir de "abla" diye hitap ediyor.
Ahbap olduk, tüm haberleri alıyorum ilk kaynaktan.

Eski 30-01-2016, 13:06   #3167
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Almadım. Minyatür bakıyordum. 3 Phal vardı bu şekilde olan, tomurcuğu en gelişmiş olan buydu.
14 Şubat öncesi farklı bir şey var mı diye gitmiştim.
Haftaya, salı çarşamba büyük TIR gelecekmiş Hollanda' dan, onun haberini aldım
70 'lik bir amca var orada, beni tanıyor, bir de "abla" diye hitap ediyor.
Ahbap olduk, tüm haberleri alıyorum ilk kaynaktan.
Orkideler konusunda biraz ballısınız gibi. Keikiler havada uçuşuyor

Benim kaç yıldır ilk defa, bu sene bir tane canlı keiki görmüşlüğüm var. O da daha bebek

70'lik amcanın da gözleri ve kulakları bakım istiyor sanırım

Eski 31-01-2016, 14:31   #3168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2016
Orkidemin yapraklari sarardi

Benim orkidem 1 ay oldu alali. Once yapraklarinin kokleri sarardi koptu simdi dallari sararmaya basladi. Ve tek tek cicekler kopuyor. Iki kere sulama yaptim bir gun boyunca su dolu bir kapta bekleterek yaptim. Salonda muhafaza ediyorum ve seffaf saksida duruyor. Tekrar normale donmesi icin ne yapmaliyim

M.D.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 23:10   #3169
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

PHALAENOPSİS ORKİDE BAKIM İPUÇLARI

SICAKLIK VE ISIK

Phalaenopsis Orkidesi 16°C derecelik bir minimum gece sıcaklığı ile 32°C derecelik bir maksimum gündüz sıcaklığında en mutlu durumdadır. İdeal gündüz sıcaklığı 20 ile 22°C derece arasındadır. Bu orkide çok ışığı sever, ancak özellikle yaz aylarında doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. İdeal yeri, (kuzey) doğuya veya (güney) batıya bakan bir pencere pervazıdır. Düşen goncalar veya koyu yeşil yapraklar olası bir ışık eksikliğini gösterirken eğer yapraklar sararmaya başlarsa bu, çok fazla doğrudan güneş ışığına işaret edebilir.

SU VE NEM

Orkideleri sularken suyu bitkinin özüne değil toprağa dökünüz. İdeal su, asitlik derecesi (pH) 6 ile 7 arasında olan ılık sudur. Yağmur suyu, (çok miktarda) kalsiyum tuzu içeren musluk suyundan daha iyidir. Mümkün olduğunda günün erken saatlerinde sulayınız. En iyi yol, saksıyı bir dakika kadar bir kova suya batırmaktır. Bu takdirde orkide yedi gün boyunca susuz idare edebilir.
Phalaenopsis Orkidesinin doğal ortamı çok nemlidir. Eğer bitkiyi yetiştirmek veya çoğaltmak istiyorsanız, en iyi yerler mutfak, banyo veya sera gibi nemli yerlerdir.

TOPRAK VE GÜBRE

Phalaenopsis Orkidesinin nemi iyi tutan hafif toprakta tutulması önemlidir. Çoğu bahçe merkezinde satılan özel organik orkide saksı gübresi idealdir. Normal organik saksı gübresi kullanmayınız. Hafif organik orkide saksı gübresi çoğunlukla gıda açısından düşük olduğundan, Phalaenopsis Orkidesini gübrelemenin en iyi yolu bitkiyi sularken bunu yapmaktır. Mart ile Ekim ayının sonu arasında yılda iki kez verilmesi gereken özel orkide gübresi bulunmaktadır.

ÇIÇEK AÇTIKTAN SONRA

Phalaenopsis Orkideniz çiçek açmayı tamamladıktan sonra, yeniden çiçek açtırmayı deneyebilirsiniz. Bunun için, aşağıdan yukarıya doğru saydığınızda sap üzerinde bir şişkinlik olan ikinci ‘gözün’ üstünden dalı kesiniz. Eğer Phalaenopsis saksının dışına doğru büyüyen havai kökler geliştirir ise bu, bitkinin sağlıklı olduğunun işaretidir. Kökleri oldukları yerde bırakınız ve zarar verebileceğiniz için kökleri saksıya geri koymanın cazibesine direniniz.
Bir Phalaenopsis Orkidesi haftalar ve hatta bazen aylar boyunca bol çiçekli bir görüntü sergiler. Çiçek açmayı tamamladığında, altı ay sonra yeniden çiçek verebilir. Phalaenopsis Orkidesinin birçok kez çiçek vermesini sağlamanıza yardımcı olabilecek yukarıdaki bakım ipuçlarını uygulayınız.

(Bilgiler Net'ten alınmıştır)

cengizildas ve Jakin beğendi.
Eski 02-02-2016, 10:20   #3170
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Arkadaşlar yaşadığım bir tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim. Phalaenopsis lerimden biri saksısından devriliyordu. Yaprakları oldukça iriydi. Düşüp kırılmasın diye daha büyük bir saksı ya aldım. Tabi çok araştırmadan yapmış olduğum bir hata vardı. O da oldukça büyük bir saksıya dikmiş olmamdı. Halbuki sayın praecox bu sayfanın ilk gönderilerinde üzerine basa basa bahsetmiş phallerin ömürleri boyunca aynı saksıda kalmaları ya da en fazla bir boy büyük saksıya geçirilmeleri gerektiğinden. Neyse tüm kökleri çürüdü. Bir tane bile kök kalmadı orkidemde. Ama yapraklar sağlıklıydı. Kökleri ayıkladım. Çiçek sapının tamamını kesmedim ve sapa tutturduğum dal ile toprağa sabitledim. Yani köksüz yapraklar toprağın üzerinde emaneten tutturuldu. Sabah güneşi alan bir pencereye yerleştirdim. Her gün sabahları spreyle suladım. Asla toprağı sırılsıklam etmedim. Zaten kökleri yoktu. Ve şuan da tam iki ay sonra sekiz tane kök verdi. Kökler her geçen gün büyüyor şuan hala ufaklı, normal kök boyutlarında değiller. Yeni bir yaprakta çıkardı. Kökler çürüdü diye pes etmemek lazımmış.
Şuan 15 tane orkidem mutlu bir şekilde büyüyor gibi. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

cengizildas, dilekf ve Jakin beğendi.
Cigdemistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 10:25   #3171
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
[ATTACH][ATTACH]

Arkadan ve önden orkidemin şuanki hali.

Eklenen Resimler

Cigdemistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 14:14   #3172
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
miniden az büyük phalaenopsis

Resimdeki phalaenopsis'in evdeki ikinci çiçek açışı. Çiçekleri solmuş mini bir orkide olarak iki yıl önce almıştım.

Mini phalaenopsislere sphagnum'da bakmayı hiç becerememiştim, markette satılan en küçük boy saksıda ve normal boy orkideler için kullanılabilecek bir karışımda oldukça mutlu. Çiçeksiz dönemini aydınlık bir pencere kenarında geçirmesinin sayesinde iki çiçek sapı oldu.

Eklenen Resimler

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 19:04   #3173
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Gerilere gidip bakınırken aslında ne kadar uzun zamandır siteye girmediğimi anladım.

Saksı değişimlerinde dikkat edilmesi gereken iki nokta var : türü ve hybridi. Sn. jezebel yanlış hatırlamıyorsam sizdeki orkidelerin bir kısmı NOID yani isimsiz orkide değildi dolasıyla orkide adı bigleaf orchids diye araştırırsanız oradaki forumda o hybridin özelliklerini neyi istediğini bulabilir ona göre bakımını şekillendirebilirsiniz.

Bir diğer nokta minyatür orkidelerin olmayışı aslında onlar büyüyüp kocaman orkide olacaklar ama yeterli saksı boyunda.

Spaghnum zaten genelde önerilmemektedir çünkü pek kullanışlı değildir;saksıda kullanılacaksada bir kısımda çok az kullanılmalı. Orkidenin karışımı ağaç kabuklarından çakıl taşlarından birazda kargolarken koyduğumuz bilye köpüklerden olmalı.

Sn.praecox'un demeye çalıştığı ve esas önemli konu bitkinizin büyüme oranına göre saksı değişimi yapılmasıdır.Orkideniz kök ve yapraklarını arttırınca boy değişimi yapılır ama zaten saksısında sıkıntısı yoksa malzeme değiştirilir saksı dezenfekte edilir ve bitki geri konulur. Orkideler ağaç kabukları üstünde yaşayan canlılar olduğundan sn.Adalet Yağcı'nın fotoğrafında da belli olduğu gibi havadar alanda yaşamak isterler,köklerin hava alması şarttır ve phalaenopsislerde şeffaf saksıda olmalılar.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 09:28   #3174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Topraksiz phal bakımı ile ilgili başlık açmak istiyorum nasıl yapabilirim

haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 10:38   #3175
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın orkide hocaları, iki gün önce koçtaş'tan vilmorin orkide gübresi-vitamini aldım.

Sulandırarak phallere verdim. Bu gün gördüğüm felâket beni şaşırttı. Üzerinde çiçek tomurcukları olan dalların altındaki yapraklar sanki soğuktan donmuş bir hale gelmiş sapsarı olmuş.

Bütün bitkim ya öldü ya da ölme yolunda. Gövde de perişan halde bir iki yeni yaprak oluşumu var gibi ama sanırım onlar da önceden oluşmuş.
Yapacak bir şey var mı?

Name:  IMG_7893 (600 x 450).jpg
Views: 1712
Size:  62.8 KB

Name:  IMG_7894 (600 x 450).jpg
Views: 1531
Size:  48.4 KB

Name:  IMG_7895 (600 x 450).jpg
Views: 1484
Size:  51.8 KB

Name:  IMG_7896 (600 x 450).jpg
Views: 1512
Size:  46.1 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 11:28   #3176
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın orkide hocaları, iki gün önce koçtaş'tan vilmorin orkide gübresi-vitamini aldım.

Sulandırarak phallere verdim. Bu gün gördüğüm felâket beni şaşırttı. Üzerinde çiçek tomurcukları olan dalların altındaki yapraklar sanki soğuktan donmuş bir hale gelmiş sapsarı olmuş.

Bütün bitkim ya öldü ya da ölme yolunda. Gövde de perişan halde bir iki yeni yaprak oluşumu var gibi ama sanırım onlar da önceden oluşmuş.
Yapacak bir şey var mı?

Merhaba sn.Güler Hanım,

Üzülerek söylüyorum ki orkideniz maalesef ölme yolunda. Başkaları ben benzer durumdayken bunu söylediklerinde çok kızmıştım ama sonuç genelde aynı oluyor. Gübrelemeden öncede koyu yeşildi ise bu gübreleme hakkında bir soruna işaret edebilir. Ancak gübrelemeden önce de yapraklar bu kadar sarı yeşil değilde açık yeşilse ve dikkatlice bakıldığında görüşebilecek buruşmalar vardıysa gübreleme negatif bir etki bırakmış olabilir. Ben sizin yerinizde olsam sn. Mine Pakkaner'in oksijenli su formülünü daha seyrelterek kullanırım ve her ihtimale karşı böcek kök çürümesi var mı diye kontrol etmenizi tavsiye ederim (kök baştan sona çürükse kesin çünkü öbür türlü yaşayan kısımları olabiliyor.köklere tarçın serpmeyin çünkü zaten durumu pek iyi gözükmeyen bir orkide )

Yukarıda bahsettiklerim içinizi rahat tutması açısından önerebileceğim bir tür sonuçsuz uygulama. Yaşaması büyük bir şans olur ancak bende sararan orkidelerimdr aynı yöntemi uyguladım uygulamaya çalıştım (sonunda öldüler ama en azından elimden geleni yaptığımı bilmenin huzuru var) Orkidelerinizin muhtemel ölümü sizi sakın üzmesin. Hatta bence kendinize bir hediye olarak görüp hybrid bir phalaenopsis alın Orkidelere olan sevginizi daha çok arttıracağına eminim.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 19:52   #3177
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sağ ol sevgili Charlaux, ben de öleceklerini düşünüyorum. Son sulamadan önce yaprakları yemyeşildi, sararma filan yoktu ve üzerleri çiçek tomurcukları ile dolu doluydu. 2-3 günde nasıl bu hale geldi inanamıyorum. Mutlaka aldığım vitaminde bir terslik var, acaba içinde başka bir şey mi vardı diye düşünüyorum.

Orkideleri oldum olası çok severim, phal.lerde cattleyelarım da çok güzeldi.
En kısa zamanda yenilerini edineceğim ama üzüldüğüm nokta onlarla beraberliğimiz en az 5-6 seneydi.

Bundan böyle dışarıdan orkide gübresi almam, yine eskisi gibi Ziya Soner Bey'den bidonla almak lazım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 21:49   #3178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Sn. Güler hanım bende vilmorin marka sıvı besin kullanıyorum bir yıldır kullanma talimatına uyarak çok memnunum şuan ikisi çicekte gerçekten korktum geçmiş olsun.

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 21:57   #3179
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Değil Vilmorin i sulandırmayı şişeyi olduğu gibi bitkiye dökseniz bile 2 günde sararmayacaktır, hatta 2 günden sonrada sararmayacaktır. Gübreden ve ya soğuk zararı? değil.

Güler Hanım köklerde kötü durumda mı? Ortadaki yapraklar sağlam mı? Kaç derece sıcaklıkta duruyorlar ve gün içerisinde sıcaklık dalgalanmaları sürekli mi?

Elinizde systemic bir fungisit? vardır fotoya göre sol taraftakini saksının üzerindeki köker kalacak kadar kesin ve fungisitli suya yatırın. Daha sonrasında ısı farkı olmayan bir yere alın. Geri kalan saksı harçı bitki kadavralarını imha edin.

Saygılarımla.

-Doğadan- beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 20:48   #3180
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Benekli minyatür Phalenopsisim tekrar açıyor.

Name:  phlnpss.jpg
Views: 1457
Size:  39.1 KB

Hadi hayırlısı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024