agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2011, 07:46   #1711
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Çok güzel...
İşte bu olay orkide yetiştirmenin mükâfatı..
Başka hiçbir çiçek orkide çiçeği kadar mutluluk vermiyor bana.

Benimde merakla beklediğim iki tane var, hala açmadılar..
Alırken çiçeksizdi bu nedenle rengini bilmiyordum ama tomurcuklar sizin bitkinizdeki gibi yeşil. Galiba o da beyaz açacak...

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 15:22   #1712
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Umarım sizinki de fazla bekletmez. Çok güzel bir mutluluk o kadar bekledikten sonra akşam eve geldiğimde açmış görmek. Ben de de var bir tane çiçeğini bilmeden aldığım. Ama o bu sene açmaz daha toparlanmaya çalışıyor. Seneye artık inşallah

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 09:50   #1713
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Sayın yıldıztozu öncelikle teşekkür ederim beğeniniz için.
Öneriniz için de...Sıvı orkide besini kullanmaya başladım.Tavsiyenizi dikkate alıcam.
Saygılarla...

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 17:20   #1714
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2011
Merhabalar, ben aranızda henüz yeniyim, hergün orkideler hakkında forumdan bir kaç sayfa okuyorum, karşıma yeni bilgiler çıktıkça koşarak salonda duran orkidelerimi inceliyorum acaba hastalık var mı? tomurcuk veriyor mu diye? Şunu anladım ki insan konuya vakıf olunca daha çok zevk alıyormuş bitkilerini büyütürken. Şu an evimde 3 adet Phal.'im var benim de. Yavruağzı renginde olanın başına çok iş geldi ) ama hala ayakta toprağı çok gevşek olduğundan sanırım kökleri ve yaprakları yana doğru yattı çiçeklerini de taşıyamaz oldu bu sebeple dengesiz duruyor. Üzerinde çok çiçek olduğu için toprağını değiştirmek istemiyorum. alalı yaklaşık 3 ay oldu 3-4 posta çiçek döküp yeniden tomurcuk verdi. Mor olanı 2 kere tomurcuk verdikten sonra 2 dalı da kurumaya başladı. Bende sizlerden edindiğim bilgilere dayanarak yeni yaprak çıkarttığı için 2 dalı da çıkış yerlerinden budayıp tarçın sürdüm. açık pembe olanını bir dalı çiçekli diğer dalı son boğumdan budanmış halde aldım. Çiçekli olan dal 2 kz tomurcuklandı çiçeklerinidöktü diğer dal ise yeni sürgün veriyor. O sürgünün günden güne büyüdüğünü görmek bile beni nasıl mutlu ediyor anlatamam. Sizlerle resimlerini paylaşıp yorumlarınızı almak isterim

Eklenen Resimler

Bubush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 17:23   #1715
Yeni Üye

Bu yana yatmış olan yavruağzı orkidemin kökleri...

Eklenen Resimler

hilalll beğendi.
Eski 08-03-2011, 17:25   #1716
Yeni Üye

bu da yaprak veren mor Phal'im

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2011, 17:26   #1717
Yeni Üye

Bu da Pembe olan, sürgün verdi geçen hafta

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2011, 23:13   #1718
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba, daha önce bahsettiğim saksı içindeki beyaz pamukçuklardan sayın asya lotusun önerdiği gibi substratın kurumasını sağlayarak ve sulama aralıklarını 10 güne çıkartarak (Dezenfekte için Kesinlikle alkol kullanmadan ) kurtuldum. Phall. 2,5 ay gibi bir sürede olumlu ve ya olumsuz hiç bir göstergesi olmaması neyin belirtisidir? Önerileriniz için çok teşekkürler...

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 14:39   #1719
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Sayın Siyahinci çiçeğiniz oldukça sağlıklı görünüyor. Sulamasını üstten yapmayın. Su doldurduğunuz bir kaba daldırarak yapın. Haftada bir sulama yeterli olur yine de sulamadan önce kontrol edin saksının içi kısmında su damlacıkları varsa sulamayın. Gübre olarak vilmorin'in orkide gübresini kullanabilirsiniz. Dışındaki saksı da şeffaf mı? Değilse o saksıdan çıkartın. Köklerin ışık ihtiyacı için. Çiçek saplarının ağırlığından dolayı çıkardığınızda denge sorunu olursa çiçekler geçene kadar kalabilir. Bu arada dıştaki saksıda su kalmamasına dikkat edin. Kaloriferin üstüne bir kap içinde su koyun nem için. Çiçekler geçene kadar toprak değişimi yapmayın. Bütün bunlar benim bir sene de yaptıklarım. Bir de tabii bu başlığı baştan sona okudum Tavsiye ederim gerçekten faydalı bilgiler var. Bu arada gözünüz korkmasın o kadar zor değil bakımı. Kolay gelsin

Eski 14-03-2011, 16:12   #1720
Yeni Üye

Siyahİnci's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Sayın Siyahinci çiçeğiniz oldukça sağlıklı görünüyor. Sulamasını üstten yapmayın. Su doldurduğunuz bir kaba daldırarak yapın. Haftada bir sulama yeterli olur yine de sulamadan önce kontrol edin saksının içi kısmında su damlacıkları varsa sulamayın. Gübre olarak vilmorin'in orkide gübresini kullanabilirsiniz. Dışındaki saksı da şeffaf mı? Değilse o saksıdan çıkartın. Köklerin ışık ihtiyacı için. Çiçek saplarının ağırlığından dolayı çıkardığınızda denge sorunu olursa çiçekler geçene kadar kalabilir. Bu arada dıştaki saksıda su kalmamasına dikkat edin. Kaloriferin üstüne bir kap içinde su koyun nem için. Çiçekler geçene kadar toprak değişimi yapmayın. Bütün bunlar benim bir sene de yaptıklarım. Bir de tabii bu başlığı baştan sona okudum Tavsiye ederim gerçekten faydalı bilgiler var. Bu arada gözünüz korkmasın o kadar zor değil bakımı. Kolay gelsin
Biz sulamayı üstten döktük suyunu. Dediğiniz gübreyi en kısa sürede alacağım. Dışındaki saksı şeffaf değil simsiyah onu çıkartım en iyisi dedğiniz gibi. Çiçekler geçene kadar kalsın 20 tane falan çiçek var çünkü eğiliyor ama desteklenen çubuklar tutuyor .Deneyecem çok teşekkürler.

Herşey için çok teşekkür ederim

Siyahİnci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 16:47   #1721
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
terkedilmiş orkidenin keikileri

Merhaba,

Bu forumda takip ettiğim kadarıyla orkide sahibi pek çok kişi çiçeklerine gözü gibi bakıyor ve çiçek açsın sağlıklı büyüsün diye uğraşıp duruyor. Ben de bu kişilerden biriyim. Evde üç orkidem var. Üçü de aldığım zamanki çiçekleri hariç hiç çiçek açmadılar. Orkide harcına olan var, denemek için diatomite aldığım var.Çiçek besiniydi, suyuydu, köküydü, ışığıydı... uğraştım durdum üç senedir. Henüz hanımefendiler çiçek açmadılar.

Birkaç ay önce çalıştığım şirkette patronun odasında bir orkide gördüm. Bakımsız, suyun içinde, yosun tutmuş...Velhasıl çok kötü görünüyordu. İlgileneyim dedim fırsatım olmadı. Geçen gün yine o odaya girdiğimde bir de baktım ki keiki yapmış. Hemen çaycı arkadaşa orkide harcı alalım bunu ayıralım dedim. 'Ne gerek var ki o kendi kendine kopuyor ben onları suya koyuyorum çiçek açıyor' dedi ve bana bir yoğurt kutusunda, topraksız harçsız bir yavru orkide gösterdi. Aynı anacın bir önce ki keikisiymiş.

Tabi yeni keikiyi uygun ortamda ve şekilde ayırdık. Başka bir saksıya aldık.
Sizin için bunları fotoğrafladım. Bu başlığı açmamın sebebi de çok uğraşıp orkidesinde çiçek göremeyen arkadaşlara moral vermek.

Darısı başıma.
Sevgiler.

Eklenen Resimler

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 12:16   #1722
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Sizce bu uygulama Orkide için uygun mu?
Nemini kaybetmemesi için şefaf poşetinin tamamını açmadım.
Yapraklarına su püskürterek sulama yapıyorum.

Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

Eklenen Resimler

NazMurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 19:34   #1723
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Merhaba, daha önce bahsettiğim saksı içindeki beyaz pamukçuklardan sayın asya lotusun önerdiği gibi substratın kurumasını sağlayarak ve sulama aralıklarını 10 güne çıkartarak (Dezenfekte için Kesinlikle alkol kullanmadan ) kurtuldum. Phall. 2,5 ay gibi bir sürede olumlu ve ya olumsuz hiç bir göstergesi olmaması neyin belirtisidir? Önerileriniz için çok teşekkürler...
Kök gelişimi için 20 derecenin üzerinde sıcaklıklara ihtiyacı var, ve güneşli bir yerde tutmak. Şimdi bahar geldi, bitki normal şartlarda yer alıyorsa, büyüme devam mutlaka eder.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 12:43   #1724
Yeni Üye

Siyahİnci's Avatar

Vilmorin aldımda bunu 15 günde bir vericem bitkime.Yanlız anlamadığım birşey var 2 litre suya 10 ml mi dökecem.10 ml ne kadara denk geliyo ki bir kapak dolusu kadar falan mı ?

Eski 21-03-2011, 09:42   #1725
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Kapağın yarısı 10ml sanırım Siyahİnci. Arkasında yazıyor olmalı.

Eski 21-03-2011, 21:52   #1726
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Nazmurat,
Bence orkidenizin poşetini çıkarıp aydınlık bir yere koyarsanız bitkiniz için daha sağlıklı olur diye düşünmekteyim.

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 10:17   #1727
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Mart/2010 da çiçekleri geçmiş ve çiçek sapı kesilmiş olarak aldığım orkidem Şubat başında açtı.
Beklediğim pembe veya beyazdı; beni şaşırttı...

Name:  omr.pal01.jpg
Views: 1398
Size:  58.0 KB Name:  omr.pal02.jpg
Views: 1395
Size:  66.3 KB

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 13:43   #1728
ezo
Ağaç Dostu

Benim de çiçeksiz olarak aldığım bir orkidem var. Acaba o da beni böyle bir güzellikle şaşırtırmı?

Eski 24-03-2011, 18:26   #1729
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldıztozu Mesajı Göster
Sayın Nazmurat,
Bence orkidenizin poşetini çıkarıp aydınlık bir yere koyarsanız bitkiniz için daha sağlıklı olur diye düşünmekteyim.
öneriniz için teşekkür ederim sayın Yıldıztozu
Aslında aydınlık bir yerde ama direk güneş ışığı almıyor. poşetini açtım. ancak çiçekleri tek tek kuruyup düşmeye başladı. yaprakları ve kökleri sağlam görünüyor ama sizde çiçek dönemi mi geçiyor? bu başka bir sıkıntı belirtisi mi? onu kaybetmek istemiyorum.

NazMurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 19:10   #1730
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın NazMurat,
Çiçeklerinin geçme zamanı gelmiş olabilir.
Bir de bazen yer değişikliği nedeni ile bitkiler strese girip çiçeklerini dökebiliyorlar.
Benim orkidem sabahları direk güneş ışığını alan bir camın kenarında, ama cama bitişik değil camdan 50cm uzaklıktaki bir sehpada.
Kışın perdeyi hiç kapamıyorum ama yazın özellikle çok sıcak güneşliği mutlaka kapalı tutuyorum.
Eğer kök ve yapraklarının keyfi yerinde ise bu çiçekler dökülse bile zamanı geldiğinde yine çiçek açacaktır.
Sayın Omar,
Çok güzel çiçek açmış orkideniz özellikle desen olarak muhteşem.
Demek ki halinden memnun ve sağlıklı
Her sene böyle güzel çiçeklerle evinizi çenlendirir inşallah.

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 14:34   #1731
Yeni Üye

Siyahİnci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Kapağın yarısı 10ml sanırım Siyahİnci. Arkasında yazıyor olmalı.
tamam yaptımbuldum teşekkürler çiçeğim çok daha güzel şuanda burdaki bana bilgi veren arkadaşlar sayesinde orkidemeisim bile taktım
ruhum diyom ona

Eski 01-04-2011, 13:30   #1732
ezo
Ağaç Dostu

Merhaba, şimdiye kadar orkidemi dinlendirilmiş su ile suluyordum. Forumu okuduğumda metallerinden arındırılmış sertlik derecesi az su ile sulamanın daha iyi olduğunu öğrendim. Kendimin hazırlayacağı bir düzenek ile orkidemi sadece aktif korbondan geçireceğim su ile sulamak bekletilmiş sudan daha mı iyidir? Fikir verirseniz sevinirim

Eski 01-04-2011, 13:58   #1733
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Aktifcarbon filitreler suda çözülmüş çoğu organikleri, kloru ve diğer bazı halojenleri tutar, dinlendirdiğiniz suyu bu filitreden geçirip kullanabilirsiniz.
Ayrıca, klimaların çıkardığı atık suyu, aküler için satılan safsuyu, buzdolaplarının içinde oluşan buzları eriterek ya da en kolayı yağmursuyu toplayarakta orkidelerinizi sulayabilirsiniz.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 20:31   #1734
ezo
Ağaç Dostu

Önerileriniz için çok teşekkürler. Şimdide torfunu değiştirceğim orkidemin kök durumu hakkında önerilerde bulunursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2011, 20:43   #1735
ezo
Ağaç Dostu

yarın beyazlaşan ve kuruyan kökleri temizleyip kestiği yerlere kömür tozu sürüp, Sayın Ziya Beydn gelen yeni torfuna kavuşturacağım. Yalnız sağlıklı görünen ama çok uzun kökler var onları saksıya yerleştirme konusunda biraz endişelerim var.

Eski 01-04-2011, 21:04   #1736
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Yalnız sağlıklı görünen ama çok uzun kökler var onları saksıya yerleştirme konusunda biraz endişelerim var.
Tek bir yöne kökler saksıda çevirerek. Sonra substrat ile saksı doldurunuz.

Eski 01-04-2011, 21:58   #1737
ezo
Ağaç Dostu

Ortada görünen beyaz renkli ama sert olan kökleride kesmelimiyim..

Eski 01-04-2011, 22:02   #1738
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Ortada görünen beyaz renkli ama sert olan kökleride kesmelimiyim..
Kesmeyin - onlar sağlam.

Eski 01-04-2011, 22:11   #1739
ezo
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler. 1 yıl kadar önce forumu baştan sona okumuştum. Ama inşaat nedeniyle ilgilenemediğim için orkidem ölmüştü. Yeni orkidem için forumu tekrar okumaya başladım ama insan burdan teyit almadan yanlış birşey yaparsam diye sormadan birşey yapamıyor.. İlginiz için teşekkürler.

Eski 02-04-2011, 19:56   #1740
ezo
Ağaç Dostu

Bugün İzmit baumaxtan üzerinde sadece 2 çiçeği kalmış bir orkideyi 5 TL ya aldım. Saksının içi çamur gibi su içindeydi eve gelince saksıyı boşaltım ve orkidenin sadece yosunun içine dikildiğini gördüm. Yosunları temizledim şu anda yeni torfuna dikmek için kurutuyorum.. sadece yosun ile o kökler nasıl çürümemiş anlıyamadım..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024